forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Najdraža nacionalna književnost...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 28/05/2022 : 09:48:24  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Za mene je najveće iznenađenje da niko nije glasao za srednje- i južnoameričku književnost. Ili su ovi što su glasali za indijsku pogrešili red... Doduše, kasno sam se setio da ograničim glasanje samo za članove, tako da je moguće da su neki od prvih glasova pitajboga odakle.


Pa teško da je ta književnost baš previše popularna kod nas. Da, znam da ima nekoliko čitanih pisaca, ali nije to dovoljno. Evo ja sad kad bih morao da nabrojim šta sam čitao, znam da sam na fakultetu čitao nešto od Borhesa, mislim da su bile neke kratke priče, a od ostalog nisam siguran da li sam išta čitao. Možda neke priče u Politikinom zabavniku, to sigurno jesam, ali neku knjigu nisam. Imam u planu nekad, mada me ne privlači to previše.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 28/05/2022 : 14:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Pa teško da je ta književnost baš previše popularna kod nas. Da, znam da ima nekoliko čitanih pisaca, ali nije to dovoljno.



Znam da nije generalno mnogo čitana kod nas, ali čuo sam dosta ljudi koji tvrde da im je Markesov Sto godina samoće omiljen roman, ili jedan od omiljenih, pa je moje iznenađenje nastalo uglavnom iz očekivanja da se to odrazi negde u anketi.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 28/05/2022 : 15:25:03  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Znam da moja sestra ima dosta tih knjiga, nju je to više zanimalo. A pošto nam se književni ukus u velikoj mjeri razlikuje, onda ja to nisam ni pokušavao da čitam. Ipak, možda za koju godinu i to dođe na red.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/05/2022 : 19:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by delboj

Pa teško da je ta književnost baš previše popularna kod nas. Da, znam da ima nekoliko čitanih pisaca, ali nije to dovoljno.



Znam da nije generalno mnogo čitana kod nas, ali čuo sam dosta ljudi koji tvrde da im je Markesov Sto godina samoće omiljen roman, ili jedan od omiljenih, pa je moje iznenađenje nastalo uglavnom iz očekivanja da se to odrazi negde u anketi.



Dosadno brate
Nego da je pitanje kojim slučajen bilo; koje pjesništvo vam je najdraže, tu bi glasa za španjolsko govorno područje bez imalo razmišljanja.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 28/05/2022 : 19:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Dosadno brate
Nego da je pitanje kojim slučajen bilo; koje pjesništvo vam je najdraže, tu bi glasa za španjolsko govorno područje bez imalo razmišljanja.



"Najdraže" može da bude - i meni je pomenuto područje takođe drago - ali poeziju je teško upoređivati zato što je u suštini neprevodiva. što znači da bi svako morao da zna dotični jezik, a za poređenje i više njih.

Na primer, mogu da kažem da engleska poezija ima veću, bogatiju, i raznovrsnuju tradiciju od francuske, ali javlja se tu problem da mogu da čitam ovu na engleskom a na francuskom ne, pa da li je onda pravedno iznositi takve zaključke? (Ali ipak ću reći da jeste tako, makar zbog raznovrsnosti tema, senzibiliteta, i stilova. ) Ali i to važi samo ako gledamo globalno; ako gledamo pojedinačno, lako može da se desi da je nekome Bodler najdraži (ili simbolisti), pa da (samo) zato da prednost Francuzima.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 28/05/2022 19:12:53
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 30/05/2022 : 13:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Volim svašta da čitam ali najviše autora imam iz američke.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 03/06/2022 : 15:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Za mene je najveće iznenađenje da niko nije glasao za srednje- i južnoameričku književnost. Ili su ovi što su glasali za indijsku pogrešili red... Doduše, kasno sam se setio da ograničim glasanje samo za članove, tako da je moguće da su neki od prvih glasova pitajboga odakle.



Ja volim latinoameričku književnost. Sredinom 80-tih godina izašlo je desetak romana latinoameričke književnosti, izdavač je mislim bila Prosveta iz Beograda. Iako je uz Marqueza najveća zvijezda među kritičarima bio Cortazar (roman Školice), na mene je najveći dojam ostavio Llosa (roman Razgovor u katedrali). Srećom Llosa je dosta prevođen pa sam poslije mogao pročitati većinu njegovih romana.
Cijela ta književnost mi je zanimljiva jer je uz to što je dobro napisana i drugačija i svoja.
Ali uz sve to ne bi joj mogao dati prednost u odnosu na američku, rusku, francusku ili britansku književnost.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 03/06/2022 : 19:05:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Ja volim latinoameričku književnost. Sredinom 80-tih godina izašlo je desetak romana latinoameričke književnosti, izdavač je mislim bila Prosveta iz Beograda. Iako je uz Marqueza najveća zvijezda među kritičarima bio Cortazar (roman Školice), na mene je najveći dojam ostavio Llosa (roman Razgovor u katedrali). Srećom Llosa je dosta prevođen pa sam poslije mogao pročitati većinu njegovih romana.

Cijela ta književnost mi je zanimljiva jer je uz to što je dobro napisana i drugačija i svoja.


Jedini iz tih krajeva za kojeg sam pokazao veliko interesovanje i kojeg sam dublje čitao je Borhes, i neke njegove kratke priče su mi odlične, među najboljima iz XX veka. Ali i Carlos Fuentes je poznat, i čileanski pesnik Pablo Neruda (uz već pomenute).

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 24/06/2022 : 11:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Domaća, zbog maternjeg jezika, pre svega, najlepše mogu da čitam dela u originalu, onako kako je pisac i zamislio da se čitaju.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 27/06/2022 : 09:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad

U suštini volim da upoznajem druge kulture kroz književnost, pa je svaka druga-treća knjiga autora koji ne pripadaju engleskom govornom području.


Ja čitam jednu domaću, pa jednu stranu knjigu. Sad gledam koliko sam pročitao tih stranih ove godine: 12 je s engleskog govornog područja (američke i britanske), 3 su s francuskog i 1 s ruskog.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 10/07/2023 : 10:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam nekada Sjenkeviča, a onda sam prosle godine uzeo Kapuscinjskog, pa Ruzevica, pa Vislavu Simborsku, pa Evu Lipsku, pa Grudjinskog, pa Olgu Tokarcuk, pa Galcinjskog, pa Ceslava Milosa...

Neko rece sto si Brazilci za fudbal, Poljaci su za knjizevnost.

sangue navajo
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000