forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 222 - Medeja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/01/2023 : 21:35:26  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
Ali da bi neki strip bio u samom vrhu nije dovoljno da bude samo zanimljiv, čak ni da bude najzanimljiviji. Potrebno je da strip ima viziju, strast, da je beskompromisan, originalan i moćan. Da se nam se obrati kao ljudima 21 stoljeća, prekrcanim informacijama ali i da dotakne ono nešto primalno, iskonsko u nama.



i da je poznat vec duze vreme narodu koji tromo prihvata novo sto valja
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 21/01/2023 : 10:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by SenG

Pitanje je hoće li ju dovoljno ljudi stići pročitati u narednih 10ak dana


U narednih 40-ak dana (do kraja 2.mjeseca)



Puno ljudi glasa prvi dan, barem ako je po forumu suditi gdje krenu screenshoti ljestvica čim se Oscar otvori.

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Zula
Average Member

740 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 21/01/2023 : 10:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SenG

quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by SenG

Pitanje je hoće li ju dovoljno ljudi stići pročitati u narednih 10ak dana


U narednih 40-ak dana (do kraja 2.mjeseca)



Puno ljudi glasa prvi dan, barem ako je po forumu suditi gdje krenu screenshoti ljestvica čim se Oscar otvori.


Glasaju kad pročitaju uglavnom sve što žele, nekad prvi dan nekad kasnije, uglavnom ti skirnšotovi nisu previše mjerodavni jer me konačan poredak prvih 10 uvijek iznenadi.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



932 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 21/01/2023 : 15:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Medeja je stvarno dobar strip, ali ne dijelim neko megaoduševljenje, rekao bih da je to strip u kojem će se jednako pronaći ljubitelji Libellusa i Fibre. Meni je za 9/10. Kolorka koja me cima da ju kupim, ali ako ju i ne kupim osjećat ću se ok. Inače sam veliki fan grčke mitologije i baš mi se svidio ovakav realniji kontekst. Što se tiće likova tko je dobar tko je zao, pa skoro svi glavni likovi su dno dna, alkić Egej je još najnormalniji lik, a vješte žene "vještice" su još dugi niz stoljeća patile na sličan i gori način.

Edited by - Chui on 21/01/2023 19:37:58
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 25/01/2023 : 14:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se da ne ide toliko visoko da postane moderni klasik, no ipak morao bih dobro razmisliti da navedem neki noviji strip koji je scenaristički tako dobro zaokružen kao Medeja. S obzirom na to da živimo u svijetu gdje s jedne strane postoji hiperprodukcija a s druge zakon tržišta gdje dobivamo ili nezavršene ili razvučene priče, Medeja mi ipak izgleda kao da odskače od svega toga. Upravo zbog toga smatram da zaslužuje visoku a ja joj dajem najveću ocjenu.
Ergo - mislim da bi ovaj strip svatko trebao pročitati, čisto da vidi što je vrhunsko pričopričanje.

Što se tiče ovog borgovog: "priča mi je dobra ali mi se lik ne sviđa jer si je ubila djecu". Ne znam, no offense ali to mi je kao kad ljudi izjave da im je dobar Torpedo ali se ne slažu s time da ubija i piša po sisatim ženskama. Well no shit, svatko tko je normalan ne odobrava ni pišanje ni čedomorstvo ali mislim da je prilično irelevantno da se to uopće problematizira. Mislim radi se o vremenu kad je svijet još bio mlad, kad je bilo normalno da ljudi žive tridesetak godina, braća si sipaju otrov u vino zbog trona a djecu koja su neželjena iz različitih razloga bacaju sa litice ili ako se rode sa zečjom usnom ostavljaju ih u šumi da ih Faun riješi uzme natrag sebi. U takvom svijetu Medeja mi ne odskače baš od standarda, a opet je samo ona ta koja je postala sinonimom za infanticid.
Not fair bro'

edit: tristamilionatipfelera

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 25/01/2023 14:28:39
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2023 : 14:33:49  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell
Što se tiče ovog borgovog: "priča mi je dobra ali mi se lik ne sviđa jer si je ubila djecu". Ne znam, no offense ali to mi je kao kad ljudi izjave da im je dobar Torpedo ali se ne slažu s time da ubija i piša po sisatim ženskama.



pa nije borg to tako rekao, rekao je da je to zla zena, ima razlike. ili ja gresim ovde negde

quote:
Originally posted by Cromwell
Well no shit, svatko tko je normalan ne odobrava ni pišanje ni čedomorstvo ali mislim da je prilično irelevantno da se to uopće problematizira. Mislim radi se o vremenu kad je svijet još bio mlad, kad je bilo normalno da ljudi žive tridesetak godina, braća si sipaju otrov u vino zbog trona a djecu koja su neželjena iz različitih razloga bacaju sa litice ili ako se rode sa zečjom usnom ostavljaju ih u šumi da ih Faun riješi uzme natrag sebi.



u prici medeja je humanizovana prema dananjem vremenu, pa njeno ponasanje kod nekih(vecina) nalazi opravdanje ili delimicno iskupljenje kroz osecanja krivice

Edited by - kasper on 25/01/2023 14:39:10
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1712 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 25/01/2023 : 14:41:50  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by Cromwell



Što se tiče ovog borgovog: "priča mi je dobra ali mi se lik ne sviđa jer si je ubila djecu". Ne znam, no offense ali to mi je kao kad ljudi izjave da im je dobar Torpedo ali se ne slažu s time da ubija i piša po sisatim ženskama.








quote:
Originally posted by borg

Da citiram deo biografije, može se posmatrati i kao opis dela:
"Blandine Le Callet predaje latinski na sveučilištu te se bavi istraživanjem monstruoznog u Antici, kako s filozofskog, tako i s književnog gledišta...
E, sad još malo o stripu. Ovde je potraga za zlatnim runom, Jason, Argonauti, Medeja, Grčka itd. predstavljeno sa nekog drugog stanovišta. Strip ima veze sa mitologijom koliko u pojmovnom smislu (i što donekle prati kostur radnje priča iz mitologije) . Sve ostalo je izokrenuto, izobličeno, izvitopereno, zlo i naopako. Strip je suvi koncentrat loših osobina, zlih misli i postupaka. Meni je ovo nekako surovije od zloglasnog Vijona.
Strip je odličan, zarazan, tera na čitanje.

Crtež mi je solidan. Ono što meni smeta je način crtanja očiju. Možda je to namerno tako da bi se malo približilo antičkom, ali meni je taj deo crteža malo smetao.

Preporuka za čitanje.





A odakle si ti zaključio da sam ja rekao da je priča dobra, a da mi se lik ne sviđa?
Ja uopšte nisam komentarisao razradu lika Medeje u negativnom kontekstu, čak mislim da je prilično originalno predstavljena, nego sam rekao da je u kontekstu stripa Medeja negativac a ne mučenica. Replicirajući na neke druge postove.

Nekad pomislim da pišem na stranom jeziku, majke mi.


Resistance is futile.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 25/01/2023 : 14:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg
Nekad pomislim da pišem na stranom jeziku, majke mi.



navikne se covek na to posle nekog vremena
zapravo danas je skoro sve tako, samo sto ovde zivo diskutujemo (i to je super) pa dolazimo do toga.

Edited by - kasper on 25/01/2023 14:51:19
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 25/01/2023 : 15:09:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Jao oprosti Borže! Sad tek vidim da si u prvom postu napisao poveznicu zlo-okolnosti s kojom se slažem. Očito sam te krivo shvatio iz rasprave koja se kasnije razvila.
Mea culpa :(

Bok, kako si.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1712 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 25/01/2023 : 15:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by borg
Nekad pomislim da pišem na stranom jeziku, majke mi.



navikne se covek na to posle nekog vremena...



Ili prestane da piše, znam i takve...

quote:
Originally posted by Cromwell

Jao oprosti Borže! Sad tek vidim da si u prvom postu napisao poveznicu zlo-okolnosti s kojom se slažem. Očito sam te krivo shvatio iz rasprave koja se kasnije razvila.
Mea culpa :(






Resistance is futile.

Edited by - borg on 25/01/2023 15:14:54
Go to Top of Page

alaniusfordius
Senior Member

1005 Posts

Member since 10/04/2017

Posted - 26/01/2023 : 01:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send alaniusfordius a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SenG

quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by SenG

Pitanje je hoće li ju dovoljno ljudi stići pročitati u narednih 10ak dana


U narednih 40-ak dana (do kraja 2.mjeseca)



Puno ljudi glasa prvi dan, barem ako je po forumu suditi gdje krenu screenshoti ljestvica čim se Oscar otvori.



Ljudi jel otvorena tema za Oskar 2022.?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 27/03/2023 : 00:17:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Veliki sam ljubitelj antičke povijesti i razveselilo me ovo izdanje.

U biti sve ste već napisali:
quote:
Originally posted by pcoro
... nije Medaja neko remek djelo koje raspameti čitatelja. Riječ je o jednom natprosječnoj obradi poznate priče na moderan način ...



Složio bih se da je ovo vrlo dobar strip (interpretacija).
I u pogovoru se napominje kao činjenica samo da je Medeja postojala, a što je zapravo oko nje istina, a što nije tko će ga znati.

quote:
Originally posted by pcoro
Lik Medeje definitivno nije pozitivan, očito je da je njen karakter ima veliki udio u zlodjelima koje je počinila, a ne samo okolnosti. Ali ideja stripa je da pokaže da ona nije bila puno gora od ostalih likova - koji su većinom sebični, podli, skloni muljažama, ubistvima i izdajama, počevši od njenog oca koji planira ubiti vlastite unuke pa zaključno do Jazona.. a ipak je ona zapamćena kao najgora zločinke.



Kroz ovu interpretaciju se vrši svojevrsno eskulpiranje glavne junakinje. U stilu nije ipak bila toliko zla i još joj se dodaje nota feminizma i osobe koje pruža pomoć onima koji su socijalno ugroženi. Komentirati lik kroz interpretaciju autorica, a bez poznavanja „prave“ istine mi nema baš smisla.

quote:
Originally posted by Živs
Paše i mjestimice arhaičan izraz našeg jezika, baš se elegantno uklapa u taj povijesni period.


quote:
Originally posted by Kerempir
Jedino donekle zamjeram moderni rječnik, sa pojmovima koji nisu bili poznati u to doba, ali opet to smatram kao kompromisom za čitatelje.



Mislite na ovo:

Boljetica je zatrta (str. 56)
https://jezikoslovac.com/word/4or3
Zavojštiti s nama (str. 238)
Sklonuti da ostaneš s nama (str. 241)
https://jezikoslovac.com/word/k3o8
... armadu spravnu da nas pokori (str. 145)
... snatriti ... itd

Po meni je ovo (ako stilom ne slijedi original) nepotrebno.

Ovakvih zbirnih izraza se posebno gadim:

Diže se valovlje (str. 50)
Neka vrst oštroumlja (str. 78)

A o bozima (fuj!) i bogovima sam već pisao. Ovako slično se na više mjesta ponavlja:

Zaklinjem ti se Bozima (str. 83)
Zaklinjem se bogovima, ne uvlači bogove (str. 221)
Bozi će nam za kazan poslati katastrofu (str 48.)
Bozi ti pomogli (str. 264)
Bogovi su s nama! (str. 76)
Slava bogovima! (str. 79)

Da ne duljim, kao što ste napisali strip ima zanimljive karaktere i prepun je zbivanja te ga svakako preporučujem za pročitati.
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2441 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 20/04/2023 : 08:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Nisam ocekivao ovako dobar strip, stavise iz ove ture ovo mi je bilo poslednje na spisku. Najlepse kada ne ocekujes a strip/knjiga te vise nego pozitivno iznenadi.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
591 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 20/04/2023 : 14:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Veliki sam ljubitelj antičke povijesti i razveselilo me ovo izdanje.

U biti sve ste već napisali:
quote:
Originally posted by pcoro
... nije Medaja neko remek djelo koje raspameti čitatelja. Riječ je o jednom natprosječnoj obradi poznate priče na moderan način ...



Složio bih se da je ovo vrlo dobar strip (interpretacija).
I u pogovoru se napominje kao činjenica samo da je Medeja postojala, a što je zapravo oko nje istina, a što nije tko će ga znati.

quote:
Originally posted by pcoro
Lik Medeje definitivno nije pozitivan, očito je da je njen karakter ima veliki udio u zlodjelima koje je počinila, a ne samo okolnosti. Ali ideja stripa je da pokaže da ona nije bila puno gora od ostalih likova - koji su većinom sebični, podli, skloni muljažama, ubistvima i izdajama, počevši od njenog oca koji planira ubiti vlastite unuke pa zaključno do Jazona.. a ipak je ona zapamćena kao najgora zločinke.



Kroz ovu interpretaciju se vrši svojevrsno eskulpiranje glavne junakinje. U stilu nije ipak bila toliko zla i još joj se dodaje nota feminizma i osobe koje pruža pomoć onima koji su socijalno ugroženi. Komentirati lik kroz interpretaciju autorica, a bez poznavanja „prave“ istine mi nema baš smisla.

quote:
Originally posted by Živs
Paše i mjestimice arhaičan izraz našeg jezika, baš se elegantno uklapa u taj povijesni period.


quote:
Originally posted by Kerempir
Jedino donekle zamjeram moderni rječnik, sa pojmovima koji nisu bili poznati u to doba, ali opet to smatram kao kompromisom za čitatelje.



Mislite na ovo:

Boljetica je zatrta (str. 56)
https://jezikoslovac.com/word/4or3
Zavojštiti s nama (str. 238)
Sklonuti da ostaneš s nama (str. 241)
https://jezikoslovac.com/word/k3o8
... armadu spravnu da nas pokori (str. 145)
... snatriti ... itd

Po meni je ovo (ako stilom ne slijedi original) nepotrebno.

Ovakvih zbirnih izraza se posebno gadim:

Diže se valovlje (str. 50)
Neka vrst oštroumlja (str. 78)

A o bozima (fuj!) i bogovima sam već pisao. Ovako slično se na više mjesta ponavlja:

Zaklinjem ti se Bozima (str. 83)
Zaklinjem se bogovima, ne uvlači bogove (str. 221)
Bozi će nam za kazan poslati katastrofu (str 48.)
Bozi ti pomogli (str. 264)
Bogovi su s nama! (str. 76)
Slava bogovima! (str. 79)

Da ne duljim, kao što ste napisali strip ima zanimljive karaktere i prepun je zbivanja te ga svakako preporučujem za pročitati.




Kai su teknon!

Ovo zbilja nema veze s pretjerivanjem ili preseravanjem prevoditelja jer se radi o "antičkom djelu", stoga su arhaični i ekspresionistički izrazi više nego dobrodošli!

Pored toga što se konkretno ovdje ne radi o nekim posebnim ili nepoznatim izrazima uopće, bozi, valovlje i ostalo spominju se u Ilijadi i Odiseji hrpu puta (toga bi se svi trebali sjećati), u nebrojeno puno drugih epova i dramskih djela (Shakespeare!). Da je rijetkost, stavio bih i citat, ali je općepoznato i nije problem pronaći.
Jezik književnosti nije isti kao svakodnevni suvremeni govor, pogotovo ako se radi o pisanju u stihovima i nekom drugom dobu. Tako su bozi vrlo zgodni kad trebamo samo dva sloga, plus što daju specifičan uzvišeni, nesvakidašnji ton - posebniji.

Stvarno nikakav razlog za nerazumijevanje.

Drugo je kada netko forsira ovakve izraze u svakodnevnom govoru.

Ali bozi, kao i kurjaci, barjaci, gospe, zvjerad, djeve bajne i sl. itekako pridonose određenim kontekstima i razdobljima, ugođaju i stilu, a Ilijada, Odiseja, Eneida, Antigona, Medeja, Biblija, Kralja Lear... svakako su takva djela.





Humbert Coe
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3719 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 10/10/2023 : 20:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Nahvalili ste ga, očekivanja su bila visoka, a strip je bome isporučio.
O samom mitu i priču oko Medeje iskreno nisam znao ništa previše. Za ime sam čuo, ali to nije baš neko opravdanje.
No, čovjek ne mora biti nešto previše upoznat s pričom i situacijom jer su autorice ovdje tako briljantno to ispričale i razvezle. Strip na 300 stranica (možemo reći jedan sasvim konkretan integral) daje vrlo zanimljivu biografiju Medeje i uspijeva izbjeći mnoge opasnosti suhoparnog i pravocrtnog pripovjedanja. Cijela priča je zanimljiva, dinamična i nikada previše očigledna ili pokušaj nekog patroniziranja čitatelja ili tako nešto.
Crtački isto tako jako primamljiv strip sa svojim prilično tečnim i atmosferičnim crtežom. Dočarane su emocije prisutne na tablama, a provlači se te scene opasnosti i tragedije koje prožimaju život Medeje. Na momente kadrovi znaju biti prava emocionalna bomba.
Ono što stripu oduzima maksimalnu ocjenu je možda nepodjednaka doza pripovjedanja u srednjem segmentu stripa. Tada mi se čini da je odbačen pristup manje je više te da je preveliki fokus bačen na suhi tekst.
No, svejedno, rijetko što može oduzeti slavu i pozornost ovom stripu. Medeja možda ne djeluje kao top strip izvana, ali je pravi dragulj za kojeg mi je drago da nam ga je Fibra otkrila. Strip pun života i emocija, uistinu epski biografski.
4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000