forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jugurtha i Lester
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 04/10/2023 : 13:43:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ma ja ako bi uzimao, bi uzeo sve ne samo 2 epizode, evo Renky je odg ono što me zanimalo, a to je da je kasnije serijal bolji kad se mijenjaju crtač i scenarist. ;)
Recimo Bernard Prince prvi integral mi je bio meh i nisam ni htio dalje čitati, zato sam usporedio sa Hermannovim stripovima koji su mi sjeli ko budali šamar.

Jedino me sada zeza ovo što Peyo veli, loš otisak. Bacim oko negdje uživo.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 04/10/2023 13:47:11
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/10/2023 : 13:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
To sto su nastavci bolji od prva 2 albuma ne znači da je dovoljno dobro ako nisi čitao ta prva 2 albuma.




Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/10/2023 : 14:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH
Jedino me sada zeza ovo što Peyo veli, loš otisak. Bacim oko negdje uživo.



Što je meni loše drugom može biti prihvatljivo.

Šarena je kvaliteta tiska, možda je do primljenih materijala.

Lesterov tisak je dosta bolji.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 04/10/2023 : 16:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Jogurta može,... bar crtez je vrhunski.. ali taj Lester mi je smor..bar meni..

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/10/2023 : 17:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
@diskach
Ne odustaji od Princea… Meni je samo pocetak serijala malo mekši ali krene onda i ne usporava. Sve epizode su mi sasvim ok uz bar 5 vrhunskih.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1753 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 04/10/2023 : 18:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Recimo Bernard Prince prvi integral mi je bio meh i nisam ni htio dalje čitati, zato sam usporedio sa Hermannovim stripovima koji su mi sjeli ko budali šamar.




Meni je Bermard Prince super! Kao sto ti je Renky rekao, nemoj da odustanes. Pravi relax strip sa nekim Mister No smekom.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 04/10/2023 : 20:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/10/2023 : 21:05:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25751 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/10/2023 : 21:21:50  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

Jogurta može,... bar crtez je vrhunski.. ali taj Lester mi je smor..bar meni..



Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 04/10/2023 : 22:43:06  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?



bez..ostala je jedna epizoda La fureur sombre i to je bio kraj

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/10/2023 : 22:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by risbozg

Extra vijest..Jogurta u kompletu..sve pohvale za Frontispis



Sa ili bez poslednjeg albuma, koga nije radio Franz?



bez..ostala je jedna epizoda La fureur sombre i to je bio kraj



Ali, zašto je nisu obuhvatili integralima?
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/10/2023 : 23:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Ne znam koliko bi nam koristila ta epizoda. Već u 15. albumu počinje vući na Thorgalovu ikonografiju koja jednostavno ne paše uz Jugurthu… svemirski brodovi i tako to. Kod Thorgala je ta veza sa SF motivima iz početaka serije dok toga kod Jugurthe nema nego se očito inspiriralo Thorgalovim uspjehom.
Davno san pratija komentare ali koliko se sićan u 16. albumu ni scenarista nije siguran šta je san a šta java. 😉

Čini mi se da u petnaestom albumu ( iako je priča otvorena ) može uspostaviti neki logičan kraj… za utjehu, zadnji album nema kraj😂😂
Vidit ćemo ovih dana.😉

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 04/10/2023 : 23:30:52  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Naručeno..pa budemo komentirali

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 05/10/2023 : 07:03:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Ne znam koliko bi nam koristila ta epizoda. Već u 15. albumu počinje vući na Thorgalovu ikonografiju koja jednostavno ne paše uz Jugurthu… svemirski brodovi i tako to. Kod Thorgala je ta veza sa SF motivima iz početaka serije dok toga kod Jugurthe nema nego se očito inspiriralo Thorgalovim uspjehom.
Davno san pratija komentare ali koliko se sićan u 16. albumu ni scenarista nije siguran šta je san a šta java. 😉

Čini mi se da u petnaestom albumu ( iako je priča otvorena ) može uspostaviti neki logičan kraj… za utjehu, zadnji album nema kraj😂😂
Vidit ćemo ovih dana.😉


Što se mene tiče, 15. album nema nikakav kraj, nego "smuti pa prospi"; šta je sve uzrok tome,
da li se scenarista zasitio, izgubio inspiraciju, pokušao da kopira Torgala, možda je opalo i interesovanje publike za serijal
(mada su prethodna 2 albuma sasvim dobra i obećavala su uzbudljiv nastavak priče, a ispao je bućkuriš).
Moguće da se i Franz posvetio svojim autorskim (i ostalim) serijalima, pa je Vernal odlučio da zbrza priču,
na kraju je ipak morao da nađe i drugog crtača za 16. album...

Kad pogledamo koliko je vremena prošlo između albuma, da je 15. album objavljen 5 godina nakon prethodnog,
a 16. album 4 godine nakon petnaestog, vidi se da nešto tu debelo nije išlo kako treba,
nešto od ovog navedenog ili sve skupa pomalo...

Sad mislim da je čak bolje da se serijal prekinuo na 14. albumu, sa otvorenom, nezavršenom pričom,
umesto onoga što nam je ponuđeno u epizodi "Crni kamen". Znam da smo alex i ja kukali kod redakcije DW
da objavi tu epizodu u Stripoteci, i izvinjavam im se ovim putem zbog toga, al' kad nije bilo drugog načina
da saznamo kako je nastavljena priča, nisam mogao da pronađem nigde skeniranog Jugurtu, da sam znao
šta je sve u njoj nadrobljeno, eh, mogli smo i da je ne čitamo na papiru...

Ista situacija sa 16. albumom, nisam znao da li se priča direktno nadovezuje na prethodne epizode ili ne,
ali sad, kad je dostupna uvodna tabla na bedeteci, vidim da se scena direktno nastavlja tamo gde je stao 15. album...



Ne znam koliko može biti loš i taj nastavak, al' valjda nije gori od ovog prethodnog, pa čak i ako "nema kraj"?
Ukoliko nije obuhvaćena i ta epizoda u 5. integralu, onda bolje da stanem sa 4. integralom,
barem je u 12. albumu priča kompletirana (iako se početak narednog albuma nadovezuje na nju).
Ovo što nam je ponuđeno u 15. albumu je bezveze, možda bi 16. mogao bar malo da izvadi stvar,
samo ako nema SF detalja u njemu, a to što se ne zna šta je san ili java, pa onirične scene su jedna od glavnih odlika Franzovog Jugurte...



Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 05/10/2023 07:08:27
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11079 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 05/10/2023 : 13:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Koliko se sićan sa tim “svemirskim brodom” padaju u provaliju i onda halucinacije, snovi, bućkuriš… čarobnica ili nešto tako u bajkovitom stilu za dječicu od 8 godina obeća svašta u stilu “ako ti meni, onda ja tebi” i Jugurtha bi dalje triba biti Rahan u potrazi za tko zna čim… i nema naznake kraja ni u zadnjem albumu.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 06/10/2023 : 15:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
Ukratko:
Tintin se ugasio 1988. i zadnji urednik mu je bio Jean-Luc Vernal. Stali su na Mjesečevim planinama (objavljen u albumu 1986.).
1991. je Crni kamen objavljen u časopisu Hello Bédé, koji se također ubrzo ugasio. Franz je jednu tablu datirao s 90, pa pretpostavljam da je Crni kamen crtan baš s idejom da bude objavljen u tom časopisu i zatim 1991. u albumu.
Eh sada, 1995. Vernal je pokušao s drugim crtačem raditi albume, ali to nije išlo. Zašto se to dogodilo, ne znam, valjda se razišao s Franzom. Franz je od 1987 radio na Lutki od slonovače i Lesteru i očito mu je bilo lakše raditi po svojim scenarijima.
Ta se 16. epizoda nije mogla ubaciti jer nije dio istog paketa, a iskreno, zbog lošeg crteža i čudne priče opće ne žalim zbog toga.

To je faktografija, a ovo su moje spekulacije:
Po elementima u scenarijima može se pretpostaviti da Franz nije bio samo crtač, nego i koscenarist. Npr. lik robinje Rijele je Franzova supruga Gabrielle (Ilona u Lesteru).
Rekao bih da je Franz zaslužan za akcijske scene, kojima razbija Vernalovu naraciju (zadnje tri epizode su lako mogle biti zažete u dvije da nema toliko ponavljanja).
Bez Franza, ta posljednja epizoda se svela na dosadni dijalog između Jugurte i nekog duha u obliku djeteta. Pročitao sam je u nadi da ću shvatiti što se dogodilo s Velikim pretkom, ali nema nikakvih informacija. Vernal je htio nastavke zasnovati na ideji Kihetine potjere za Vanijom, jer je kneginjica bila uvjerena da joj je Vanija zatajila da je uspjela ukrasti eliksir vječne mladosti od Velikog pretka. Uglavnom, ni s tim nastavkom ne bi kraj Jugurtine sage bio kompletniji, samo bi završio s još jednim cliffhangerom.

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 07/10/2023 : 04:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Frontispis

Ta se 16. epizoda nije mogla ubaciti jer nije dio istog paketa


Da, koliko vidim, ni Lombardovi integrali ne sadrže taj album,
valjda je komplikovano zbog prava da uključuju još i crtača te epizode u kompletan integral...

quote:
Originally posted by Frontispis

Uglavnom, ni s tim nastavkom ne bi kraj Jugurtine sage bio kompletniji, samo bi završio s još jednim cliffhangerom.


Zanimljivo da na bedeteci za Jugurtu stoji "serie finie", stvarno su im u nekim slučajevima čudne i nelogične
te definicije oko serijala, da li je završen ili nije...

Znači, kod Jugurte, gde je ostala otvorena i nezavršena priča, ispada da je okončan serijal,
dok, recimo, kod Mek Koja, gde je svaki album zasebna priča i gde je razlog prekidanja serijala bila Palasiosova smrt, stoji "serie suspendue".
U redu, u tom slučaju jeste da je serijal naglo prekinut, ali nema nikakve nezavršene priče, tako da ne vidim zašto ne bi stajalo
normalno "serie finie"?!
Ima i nekih drugih primera, poput serijala Michael Logan, čiji je autor tragično nastradao, pa stoji da je "serie finie".

Kod serijala "U ime svih mojih" Kotijasa i Žijona, pak stoji "serie abandonnee", što bi, mislim, trebalo da stoji i kod Jugurte,
jedino ako se drugačije računa kad se odustane na početku i serijal ostane nezavršen nakon samo 2 albuma,
dok je Jugurta duže trajao i mnogi segmenti sage jesu okončani, al' na kraju opet nije došao do kraja...

Možda je u pitanju i taktika, kako bi mogli izdavati integrale. Ako stoji da je serijal prekinut, ljudi će unapred odustajati
od njegove kupovine, jer hoće da imaju kompletno ispričanu priču...


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/10/2023 : 11:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Odlicno, znaci novi dve Jugurti na IL da se uzmu, checked.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Frontispis
Starting Member



76 Posts

Member since 10/12/2019

Posted - 14/10/2023 : 11:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Frontispis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Odlicno, znaci novi dve Jugurti na IL da se uzmu, checked.



Da, na štandu Stipova Columbo, kao i prošle godine.

Frontispis: tipogr. a. ilustracija koja se nalazi nasuprot naslovnog lista knjige
Go to Top of Page

mmihoci
Average Member

942 Posts

Member since 01/02/2018

Posted - 14/10/2023 : 11:56:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mmihoci a Private Message  Reply with Quote
Stigle mi Jugurta 4 i 5.

Ovako u kompletu i Jugurta i Lester izgledaj jako dobro. Tehnički stvari su vrlo dobre te Denona kao i kod drugih radi odličan tisak.

Nadam se, da će još poneki raritet izaći od Frontispisa.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000