forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Moj dnevnik citanja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

sawitch
Advanced Member



Serbia
39314 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 11/01/2023 : 12:46:57  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
2023. otvaram sa knjigom

"Muhamed Ali - Životna priča"

Tomas Hauzer



"Životna priča jedne od najzanimljivijih, najvoljenijih i u isto vreme najkontroverznijih ličnosti XX veka, čoveka koji se uhvatio u koštac sa užasnim nasleđem robovlasništva, ratnohuškačkom politikom, ustavnim poretkom Sjedinjenih Država, Parkinsonovom bolešću, predrasudama, mržnjom, ali i ličnim sumnjama i strahovima. A iz svih tih nedaća izlazio je sa osmehom i uvek nepogrešivo na pravoj strani istorije. Neustrašivo se obračunao sa nenaklonjenom sudbinom i do poslednje runde života ostao na nogama. Zbog njega su se menjale presude sportskih komisija i saveza, dogovarana su kratkotrajna primirja tokom ratova, menjani društveni običaji, marketing strategije, naslovnice časopisa. Zbog njega se ustajalo usred noći, kladilo do poslednjeg dolara, protestovalo, plakalo i smejalo. Pored svega navedenog – bavio se i boksom. Tri puta je osvajao titulu neprikosnovenog šampiona sveta u teškoj kategoriji. Učestvovao je na četiri meča koja su ispisala istoriju boksa i nedvosmisleno je, od strane publike i svog esnafa, proglašen najvećim bokserom svih vremena. Ova najsveobuhvatnija, autorizovana biografija Muhameda Alija može se čitati i kao napet i uzbudljiv roman o junaku koji je celog svog života prkosno govorio u lice nepravdi i smrti – NE!"

Knjiga daje lep hronološki prikaz Alijevog života većinski kroz izjave i opise ljudi iz njegovog najbližeg okruženja. I to ne samo o istorijskim mečevima sa Formanom, Frejzerom, Listonom itd. već i kako je Ali prolazio kroz važne odluke koje su sa današnje tačke gledišta herojske. Po meni obavezno štivo za opštu kulturu i za sve ljubitelje pravih heroja iz sveta sporta.

Moja ocena 6/10.

Kod nas je izašla u izdanju Kontrasta:
https://kontrastizdavastvo.rs/knjige/knjiga-muhamed-ali-zivotna-prica-tomas-hauzer-11850

Edited by - sawitch on 11/01/2023 22:01:59

sawitch
Advanced Member



Serbia
39314 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 11/01/2023 : 12:54:54  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
"Novo proleće"

Robert Džordan



"Točak vremena se okreće i Doba dolaze i prolaze, ostavljajući za sobom sećanja koja postaju legende. Legende blede u mitove, a mitovi su već davno zaboravljeni kada Doba koje ih je izrodilo ponovo nastupi. U Trećem dobu, Dobu Proročanstva, Svet i Vreme vise o koncu. Sve što beše, sve što će biti i sve što jeste još može da padne pod Senku.

Bitka je besnela tri dana po snegovima oko velikog grada Tar Valona. U gradu je izrečeno Proricanje. Na padinama Zmajeve planine, goleme gore što se diže iznad grada, rođeno je dete za koje je prorečeno da će promeniti svet. To dete mora biti nađeno pre nego što sile koje služe Senci stignu da ga ubiju.

Moiraina Damodred, mlada Prihvaćena koja ubrzo treba da bude uzdignuta do Aes Sedai, kao i Lan Mandragoran, vojnik koji se borio u bici kod Tar Valona, kročili su na staze krcate opasnostima. Moiraina, izdanak kraljevskog doma Karihijena, čiji je kralj upravo poginuo, i Lan, za koga se smatra da je nekrunisani kralj davno propale zemlje, ubrzo će otkriti da su im životi ugroženi spletkama onih gladnih moći.

Novo proleće počinje Moiraininom i Lanovom potragom za Ponovorođenim Zmajem, koja će s vremenom dovesti do zbivanja opisanih u Zenici sveta i njihovog sudbonosnog susreta s Random al'Torom."

Za sve one koji vole Džordanov svet ovo je nezaobilazan prequel serijalu Točka vremena. Ja sam svakako veliki fan Džordanove bajke i ovaj deo mi je legao fino nakon 6-7 godina od čitanja serijala. Kao i ranije i sada mi je žao što se završilo. Fali mi te istorije pre glavne radnje. Da se vidi ko se kako upoznao, kakav je bio pre, sa kim je drugovao, kroz kakve avanture prolazio. Ovde ćemo od poznatih likova sresti Moirainu kao centralnu figuru, Sijuan Sanče i Lana Mandragorana. Da ne spojlujem, svakako preporuka.

Moja ocena 8/10.

Kod nas je izašla u izdanju Lagune:
https://www.laguna.rs/n5676_knjiga_novo_prolece_laguna.html
Go to Top of Page

elSaik
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
44 Posts

Member since 11/12/2009

Posted - 11/01/2023 : 19:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send elSaik a Private Message  Reply with Quote
Nisam skontao. Greška.

Edited by - elSaik on 11/01/2023 20:06:16
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 11/01/2023 : 20:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
pa onda si trebao napisat da je tvoj topic
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000