forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 MAKONDO predstavlja: ČUDOVIŠTA (Bari Vindzor-Smit)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

naker
Advanced Member



3388 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/06/2023 : 20:54:03  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Stigao i do mene primerak ovog stripa i Makonđani svaka čast što ste se ovaj put odlučili za mat papir, strip ovakvog pedigrea to zaslužuje. Zaista prelepo izdanje

Ovo ima da ostavim za kraj čitanja poslednje nabavke, najbolje za kraj
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2379 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 15/06/2023 : 22:22:51  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Trebalo je im samo 10+ godina, nesto kao i VC da promeni tragikomicnog Blazinu.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3388 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/07/2023 : 21:35:55  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Teško je opisati taj osećaj kada dugo iščekuješ neko delo i imaš visoka očekivanja od njega, i onda kada ga konačno pročitaš strip prevaziđe sva tvoja očekivanja i ostavi te bez teksta jer si imao priliku da čitaš i gledaš jedno remek-delo. Ovo je takav tip stripa. Svi hvalospevi i Eisner nagrade koje je ovaj strip pokupio su zasluženi, jer time je ispravljena kosmička nepravda kada su DC/Marvel hteli da cenzurišu njegove radove, 40. godina rada na jednom stripu je dug period, ali stpljenje se isplatilo i BWS je stvorio remek-delo koje zaslužuje da nosi epitet magnum opusa ovog autora.

Američki vojno-naučni eksperiment u maniru Kapetana Amerike i Vulverinovog Oružja X pokušava da stvori supervojnika, ali koristi nacističku vojnu tehnologiju upitne moralne i etičke vrednosti koja neželjeno dovodi do stvaranja hulkolikog čudovišta ogromne snage, ali ogavnog izgleda i uništene psihe usled doživljenih trauma iz detinjstva. Da li je veće čudovište stvorenje koje izgleda kao Frankenštajn ili naučnik koji ga je stvorio? Iako značajna minutaža u stripu otpada na ovaj eksperiment i vojni triler, strip je pre svega jedna porodična drama o familiji čiji američki san biva uništen povratkom glave kuće iz WWII, ali sa ekstremnim slučajem PTSD sindroma. Tužna, teskobna, na momente jeziva, ali pre svega ljudska priča koja dira u dušu i koja nas tera da se zapitamo ko su istinska čudovišta na ovom svetu.





Način pripovedanja je ono po čemu je ovaj strip specifičan, počev od nekih tehničkih stvari jer deluje kao da je BWS izmislio novi redosled čitanja. Oblačići se čitaju s leva na desno, od gore ka dole, ali pošto se poslednji oblačić u donjem desnom uglu prostire i na sledeći kadar ili je povezan sa sledećim oblačićem, sledeći panel se čita od dole s leva na desno, pa tek onda gore s leva na desno. Sam način pripovedanja je nelinearan, iako radnja skače između prošlosti i sadašnjosti, strip teče polako, nigde ne žuri, nekada dijalozi između dve osobe mogu da traju i po desetak stranica, sve je koncizno i matematički precizno postavljeno, ovde se najbolje vidi koliko forma grafičkog romana odgovara načinu pripovedanja ovog autora. Još jedan mali detalj; obratiti pažnju na dnevnik koji piše supruga. Na početku kada je srećna i uzbuđena zbog povratka svog supruga sa ratišta, njen rukopis je lep i čitak, ali kako počnu da se gomilaju problemi i stres, njen rukopis postaje ružniji, teže se čita, češće pravi greške, češće se pojavljuju preknjžene reči. Mali detalj, ali bitan uvid u stanje njene psihe i sunovrata života ove nesrećne porodice.

Čitao malo osvrte po netu gde neki kritikuju kraj stripa i korišćenje magije i vudua koje kao da je proizašlo iz Kingovog Shininga. Ne slažem se sa ovim, autor nije pribegao korišćenju jeftinog scenarističkog rešenja u deux ex machina maniru, već je u ranoj fazi stripa nagovestio mogućnost korišćenja vudua. Jasno se vidi da je BWS koncizno i strpljivo gradio priču, i da je stvari tačno posložio onako kako on želi, i da je imao u vidu kraj i epilog priče. Zapravo, ovaj strip ima dirljivu i lepu završnicu, odličan balans sa radnjom stripa koja se u velikoj meri bavi poprilično teškom tematikom.

Vizuelno govoreći strip je savršen, pozivam vas da nađete neku manu ovom crtežu. BWS je odličan crtač, nebitno da li govorimo o njegovom inovativnom stilu na Konanu, sad već kultnom Vulverinovom Weapon X, ili nekom trećem stripu. Ali 16. godina je prošlo od njegovog poslednjeg stripa, i dok umeće kod njegovih kolega crtača često zna da degradira sa protokom vremena kako postaju stariji, BWS ne samo da je uspeo da održi visok nivo već je uspeo i da ga pobošlja. Tehnika dovedena do savršenstva, odlična gestikulacija, i verovatno najbolje tuširan strip koji sam ikada video. Crtački grom gromova.

Još jednom pohvale za kvalitet Makondovog izdanja, odličan izbor papira za strip ovakvog crteža, izdanje dostojno kvaliteta samog stripa. Kada neko bude pravio listu najboljih grafičkih romana od '00 pa na ovamo, i ako se Čudovišta ne nađu u top 5, mislim da tu nešto ozbiljno ne štima. Ne gubite vreme na prosečne stripove, častite nekad sebe sa vrhunskim ostvarenjem, Monsters je remek-delo, ovaj strip treba doživeti



Edited by - naker on 14/08/2023 21:34:09
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2122 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/01/2024 : 21:10:26  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Znači, Čudovišta. Konačni sud.

Prvo moram prokomentirati 40 godišnje crtanje stripa. Dakle, čini se da je posljednijih godina višedesetljetno crtanje stripova postalo mainstream - strip se slabo plaća, stripaši moraju raditi druge poslove pa se često dešava da imaju malo vremena za taj strip koji žele izbaciti. Tako smo u zadnje vrijeme imali Berlin, Teksas Kida, Čudovišta, prije toga i Crnu rupu Charlesa Burnsa, a sad vidim da se i novi hit Sammyja Harkhama - Blood of Virgin crtao 14 godina. Ipak, i u tim okvirima se 40 godina čini puno.. ko zna hoće li to netko nadmašiti?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2122 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 03/01/2024 : 21:47:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Što se samog stripa tiče.. pa, čudan je. Glavna nit radnje podjseća na kakvu trash horror svesku iz 70tih - američka vojska namami Bila Bejlija, mladića iz nesretne obitelji te na njemu radi užasne pokuse ne bi li od njega stvorila super vojnika. Pokuse vodi zli pukovnik i naci znanstvenik s čeličnom hvataljkom umjesto ruke. Tu su još i dobri crni narednik sa vudu moćima, njegova kćerkica s još većim vudu moćima, ukleti revolver i zli otac PTSP-ovac opsjednut duhovima nacista. Uglavnom, kombinacija Frankensteina i Isijavanja.

Ono što strip čini neobičnim su dugi neakcijski dijelovi - u početku, kad se crni narednik bori sa grižnjom savjesti i središnji dio priče kad se radnja vraća u prošlost Bila Bejlija gdje pratimo dnevnik njegove majke i polako, polako shvaćamo uzroke sveg zla. Ti djelovi daju dušu stripu, pogotovo taj lik majke koji je baš nekako odlično prikazan - nekad je naivna, nekad glupa, nekad nemoćna ali je lik koji daje toplinu stripu i čini ga podnošljivim za čitanje.

Jer strip se bavi mučnim temama - na početku su eksperimenti na ljudima tj. Bilu Bejliju, poslije kad se radnja vrati u prošlost zlostavljanje djece i obiteljsko nasilje, pa onda još jedan povratak u prošlost sa mučnim scenama u naci štabu - klanje, kanibalizam, homo silovanje, ludilo. Gledajući šta se sve ubacilo u priču, ovo bi bila baš grda, grda eksploatacija, pogotovo te scene u naci štabu, koje su baš gadne, prljave, zle. Ali, na kraju prevlada ta neka - ne mogu bolje reći nego toplina i svaka čast Barry Winsdor Smithu da ju je uspio izvesti.

Znači priča, scenarij - čudni, ponekad nategnuti ali imaju svoju unutarnju logiku i funkcioniraju kao cjelina.

Crtež - nije mi nešto drag BWS pa se tu ograđujem - jedmostavno mi ne leži njegov stil. Ali vidi se da je uložio masu truda i tu ima stranica i stranica koje bi se dale izdvojiti i diviti im se, a mnogo njih je i prikazano na netu. Ti vrhunci rastruraju.
Ima i nekih malih mana - muški likovi ponekad izgledaju dosta slično - crni vudu narednik, dobri policajac i zli pukovnik npr. Ponekad se zna zalomiti koja mala ručica ili neka scena koja djeluje nezgrapno. Npr, u početku stripa ima neka automobilska potjera koja završi spektakularnim sudarom auta i kamiona. I taj sudar je baš baš spektakularan. Ali sama trka je nekako bezveze, nepregledna..

Ima tu još takvih detalja. Ali na svaku slabiju stranicu nađu se dvije što rasturaju.

Sve skupa, moćan strip sa nekim falingama i grdom temom koja nije za svakoga.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1662 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 12/01/2024 : 00:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Remekdelo!

Kakav strip! Mene je toliko oduševila jedna stvar. Kada je autor stvorio "Hulka", u drugoj polovini knjige, očekivao sam klasičan američki kliše u nastavku. Tabanje, akcione scene, tenkove koji paraju oblake, milion metaka i eksplozija... Tu je vrag drum prespojio, al autor nije skrenuo tim putem. Pokazao je narativnu zrelost i zaokružio tragičnu životnu priču jedne američke porodice koju je ubio zalutali metak davno završenog drugog svetskog rata.
Neke scene su narativno i vizuelno ispričane tako da se sa stisnutom pesnicom čitaju.

Da, reče pcoro, ima u crtežu nekih mana. I meni je zasmetala sitna ručica ili teško raspoznavanje faca. Al, to sa početka.
Pred kraj ima greška u upisu. I to bi bilo to što bih imao da zamerim.

Čak ni ono iživljavanje Nemca ne zameram, jer je u službi da ustalasa. I daje kontrast miru koji nastupa posle.

Tehnički, sve pohvale Makondo. Bojao sam se pisane latinice, tj fonta koji ćete odabrati. Ispalo je da je jedan od najčitljivijih koje sam čitao u stripovima. Takođe papir pogođen!

Možda, još jedna zamerka, ako može biti zamerka obzirom da ova grafička novela ima ovoliki broj strana, jeste da smo uskraćeni za pogovor. A imalo je itekako šta da se napiše i o delu i o piscu.

Resistance is futile.

Edited by - borg on 12/01/2024 01:12:47
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2122 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/01/2024 : 10:54:29  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg
Mene je toliko oduševila jedna stvar. Kada je autor stvorio "Hulka", u drugoj polovini knjige, očekivao sam klasičan američki kliše u nastavku. Tabanje, akcione scene, tenkove koji paraju oblake, milion metaka i eksplozija... Tu je vrag drum prespojio, al autor nije skrenuo tim putem. Pokazao je narativnu zrelost i zaokružio tragičnu životnu priču jedne američke porodice koju je ubio zalutali metak davno završenog drugog svetskog rata.



Ovo si lijepo rekao, i meni se svidjelo što je to priča završena tako kako je. Većina priča ispriča pobjedu dobra na način da treba biti jači, lukaviji, sretniji, a ovdje je to izbjegnuto na način koji je možda malo klimav ( ta curica) ali efektan. Ne znam kako bi to dobro rekao ali meni se činilo da kraj govori da su te neke vrijednosti, ljubav, podrška, obitelj, dobre jer su takve, same po sebi, da vrijede čak i ako su te upucali na stubištu, a ne da su dobre jer su ovaj put pobijedile.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000