forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 vrucina i vlaga - neprijatelji stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 13

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 02/12/2015 : 10:51:39  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
U talijana ti stripovi se talasaju kao Jadran za bure.Nasa bura talasa Jadran,dok njihov bure cijelu redakciju bonellija.😆
Koji god da imam od njihovih u koloru su takvi,dok cb zacudo su kao novi.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 02/12/2015 : 15:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
mozda iz razloga sto se boja nije dobro osusila...
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 02/12/2015 : 18:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

mozda iz razloga sto se boja nije dobro osusila...


:-) Moze biti..dobro da ih jos ne lakiraju.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Bane90
Starting Member

Serbia
10 Posts

Member since 02/07/2008

Posted - 03/01/2016 : 18:00:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Bane90 a Private Message  Reply with Quote
Ja iako sam clan foruma dosta dugo nikad nisam nista postovao,ne znam ni sam zasto.Ali gledajuci ovu temu mislim da mozda mogu da malo pomognem.Iz Obrenovca sam i moj dom je u maju 2014. pogodila strasna poplava kao naravno i veci deo grada u kom sam ziveo.Imao sam vecu kolicinu stripova koja se nalazila u prizemlju kuce (mahom Zlatna Serija i Stripoteka) i na spratu Alan Forda itd.To sto je bilo u prizemlju otislo je naravno,ovo na spratu je prezivelo.Ali ono sto sam primetio da se dogodilo zbog velikih vrucina i vlage koja je usledila posle poplave jeste da su se stripovi na spratu dosta iskrivili i dobili neki cudni miris tako da sam vecinu poklonio jer mi je bilo zao da ih bacim.Od tada sam poceo da kupujem kesice za stripove (ko zna mozda opet krene poplava).Elem, kesice koje su od polipropilena nastoje da puste kiselinu posle odredjenog vremena i to moze ostetiti strip.Tako da bi bilo dobro ukoliko vec drzite stripove u tim kesicama da kesice menjate na dve godine.Ali pojavila se nova vrsta kesica koja nije nista skuplja od ovih prethodnih.To su kesice od materijala koji se zove mylar.U njima stripovi mogu stojati dosta duze nego u polipropilenskim kesicama.A za ove koji i dalje ostaju pri polipropilenskim kesicama mogu ih naci ovde:

http://www.wrbuste.it/wr_buste.htm

Problem je samo sto na primer nema adekvatnih dimenzija za stripagent izdanja poput AF klasika,Maxmagnusa ali moguce je uciniti neke korekcije.
Za one koje bi da probaju sa Mylar kesicama mozete ih naruciti ovde:

http://www.egerber.com/category.asp?CategoryID=450&SubcategoryID=566


Edited by - Bane90 on 03/01/2016 18:02:19
Go to Top of Page

vladar
Average Member



Serbia
667 Posts

Member since 05/09/2002

Posted - 03/01/2016 : 18:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vladar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vladar

quote:
Originally posted by senad7

Sad sam isao da gledam svoje stripove koji su neki id njih u kesicama 7 godina i bas ih gledam odozgo da vidim da li su promjenili boju papira(Ludens specijali).Uporedio sam specijal iz 2004 i zadnji specijal i nema razlike u boji, nijedan se nije iskrivio ili je vlazan, niti se kesica uljepila sa stripom. Izgledaju super.Svi moji stripovi su u kesicama kojima sam otkinuo cosak tako kad se stave strip uz strip izbacio vazduh.Sad kad su u kesicama mozes ih premjestati koliko hoces puta, nemogu se ostetiti (osim ako ti neispadne prilikom premjestanja...tad , udri se bekane "hrkljus").Salu na stranu, moje licno iskustvo govori da se stripovi trebaju drzati u kesicama, na suhom i mracnom prostoru (12 stepeni/stupnjeva C)npr prostorija za garderogu...idealna prostorija za stripove. Jedina svjetlost koja dolazi do stripova je od sijalice.




Od kada pratim ovaj forum, do sada je n puta pokrenuta tema o cuvanju stripova, o uticaju promene temperature na stripove, o uticaju vlaznosti vazduha i svetla, a posebno o uticaju kesica.

Ponovo bih zamolio kolekcionare/citace stripova kojima su kesice unistile, izmenile ili na bilo koji drugi nacin uticale na stripove, da fotografisu stripove koji su osteceni zbog/od strane kesica i ovde postave slike, kako bismo mi ostali mogli da vidimo sta se moze desiti i nasim stripovima.
Posto do sada na ovu molbu niko nije odgovorio (a postavio sam je vise puta kada su pojedini pisali kako su kesice u koje se stavljaju stripovi, jos malo pa, najvece zlo na svetu) zamolio bih da konacno neko podeli sa nama ostalima tu tuznu pricu kako su mu stripove unistile, ni manje ni vise nego - kesice!
Znaci, ne slike stripova koje su unistili misevi, moljci, raznorazne bube i bubice (kojih ima u svakoj kolekciji papirnatih stvari - knjiga, casopisa, stripova, razglednica, plakata i sl.), kao ni poplave, pozari i sl., nego - KESE!

Unapred - HVALA!



Go to Top of Page

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 20/05/2018 : 09:12:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
A ovo: Veseli četvrtak, upakovan u njihovu kesicu koje su ultra uske i nekako nategnute (kao i sve od ovog izdavača). Posledice....

https://ibb.co/ndQWY8
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/05/2018 : 22:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
A omatanje stripova sa onim tankim folijama koje se jako prilijepe, koje služe za očuvanje svježine, recimo kruha... Ima li tko s tim iskustva, da li se koriste trajno na stripovima ili samo kod slanja paketa? :)
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 20/05/2018 : 22:30:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Ljudi koji će vam te vrećice i folije? Planirate stripove nositi u zagrobni život ili ostaviti praunucima koji će imati čip u glavi za igranje PS14.
Držite stripove u normalnim uvjetima, povremeno obrišite malo prašinu, čitajte bez previše savijanja i trajat će vam čitav život ili dok ne prodate.
Pa te kese su veći rizik nego korist. U kesi može falit zraka, biti vlage, kemikalije iz plastike i tko zna što još. A nikakve vidljive koristi od toga nema.
Svi moji stripovi koje skupljam u ovom drugom izdanju kolekcionarstva (nekih 16 godina) izgledaju manje-više isto kao i kada sam ih kupio...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2279 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 20/05/2018 : 22:49:27  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message  Reply with Quote
Ja stripove kupujem (i pazim na njih)od 94'iako sam zapravo skupljao još tamo od 86'ali tada nisam pazio na njih jer sam još bio malo dijete,pa sam kasnije većinu tih starijih naslova morao ponovno nabaviti.Stripove držim u vetrinama bez vrećica.Kad je jako sunce sobu zamračim,i redovito je luftam,a imam i odvlaživač.Iako pazim,neki stariji stripovi su malo izbljedili,neki požutili,neke malo ulovio pikac,ništa strašno,ali nisu više glanceri.Jednostavno vrijeme čini svoje....
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/05/2018 : 22:58:18  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Imam ustakljenu policu preko cijelog zida, u sobi manje više isti uvjeti stalno, nemam odvlaživač zraka, nije potreban, stripove NE stavljam u nikakve vrećice nego sam kupio dosta stripova koji su umotani u te folije, a budući da ih, neke od njih, nisam imao volje ni vremena čitati, ostali su godinama u njima, pa se pitam mogu li im naškoditi.
Večeras sam neke otvorio i nije im ništa, dapače, odlični su.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 20/05/2018 : 23:41:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Hm... U životu nisam stavio strip, ili bilo koje meni drago izdanje, u nikakve kese i najlone. Stripove kupujem da bi ih čitao, pa nakon desetak, ili više godina, čitao ponovo, pa opet ponovo. Dakle, da bi ih čitao. Ne gledao složene u policama hermetički zatvorene.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 21/05/2018 : 08:41:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Lijepo je gledati stripove uredno na policama, ali još ljepše uzeti taj strip sa police i čitati.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 21/05/2018 : 18:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Baš to, najbolja sntistres terapija još uvijek mi je listanje (čitanje) i preslagivanje stripova :)
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 21/05/2018 : 22:13:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Baš to, najbolja sntistres terapija još uvijek mi je listanje (čitanje) i preslagivanje stripova :)


To je to! Još kad su novi, onda ih i njušim, pa se lijepo nafiksam.

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/05/2018 : 22:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hajo

quote:
Originally posted by velka031

Baš to, najbolja sntistres terapija još uvijek mi je listanje (čitanje) i preslagivanje stripova :)


To je to! Još kad su novi, onda ih i njušim, pa se lijepo nafiksam.



Isto!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/05/2018 : 01:39:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Znači povaditi iz kesica?
Ja sam do sada držao u ormaru okomito,u kesicama koje su skroz otvorene na gornjem djelu stripa.
Nekako je i meni to "previše" te kesice i to.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 22/05/2018 : 10:00:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
Hvala na odgovorima! I meni je anti stres terapija kada dođem kući umoran od posla, pa prelistam neki strip, prisetem se kako je Zagor razbucao neke tamo, ili kako Je Miater No rešio neku ribu i slično...

Ovi što meću sa kondomom nek stavljaju i kesice na stripove. Ja volim "real touch". ;)

Go to Top of Page

HC
Average Member



Croatia
942 Posts

Member since 28/11/2006

Posted - 07/09/2019 : 10:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Send HC a Private Message  Reply with Quote
Na nekolicini stripova primjetio sam neke smeđe mrlje na vrhovima listova, zna li tko o čemu se radi i postoji li način da se to skine?

Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/09/2019 : 11:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by HC

Na nekolicini stripova primjetio sam neke smeđe mrlje na vrhovima listova, zna li tko o čemu se radi i postoji li način da se to skine?





Celuloza je najrasprostranjeniji organski materijalu prirodi, bezbojna je i odlično reflektira svjetlost, pa je iz ovih razloga mi vidimo kao bijelu. Ipak, celuloza je podložna oksidaciji koja uzrokuje gubitak elektrona i oslabljuje njena materijalna svojstva što dovodi do apsorpcije svetla. Ipak, proces oksidacije nije zaslužan za bojanje papira u žuto.

S druge strane, lignin daje drvetu čvrstoću i funkcionira po principu lijepka koji čvršće povezuje vlakna celuloze što omogućava drveću da raste uvis. Ova supstanca je također podložna okisdaciji koja mijenja njegovu molekularnu strukturu. Zbog toga se mijenja i način na koji lignin apsorbira i reflektira svjetlost, a s tim se mijenja i način na koji mi vidimo papir kao žućkast.

Kako bi se izbjegla disokolorizacija nekih bitnih pisanih dokumenata koristi se papir koji sadrži minimalan nivo lignina.

Ukoliko se pitaš da li se knjige, novine ili stripovi koje imaš mogu izbijeliti, odgovor je negativan, a da bi listovi ostali bijeli što duže preporučljivo je da knjige, novine i ostale dokumente držite na hladnom, suhom i mračnom mjestu.

OVo ti je otprilike ukratko odgovor na tvoje pitanje.
Go to Top of Page

HC
Average Member



Croatia
942 Posts

Member since 28/11/2006

Posted - 07/09/2019 : 11:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send HC a Private Message  Reply with Quote
Hvala na odgovoru, mislio sam da su ovo gljivice.
Stripovi su godinama bili u neventiliranoj prostoriji upitne vlažnosti (podrum, cca.6-7 godina). Ispod tih stripova bio je položen bijeli papir (onaj za printer malo kvalitetniji). I na njega se isto to proširilo i sad izgleda ovako:





Stripovi su sada premješteni u prostoriju sa boljim uvjetima. Drugo pitanje bi bilo da li ova anomalija može zahvatiti i "zdrave" stripove ukoliko su na polici pored ovih zahvaćenim diskloloracijom?
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 07/09/2019 : 11:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Pa definitivno je okidač bila vlaga, a zašto baš se dogodilo "žutilo" je iz upravo iz opisanog sastava papira koji sadrži veći ili manji postotak lignina koji reagira na vlagu. S obzirom da se žutilo prenijelo i na ovaj papir - pretpostavljam da može ako su u kontaktu.

Kod djelovanja gljivica mrlje su više crne nego žute i dolazi do mikrobiološkog oštećenja papira.

Edited by - logo111 on 07/09/2019 11:30:18
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 09/09/2019 : 11:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Kao što je bilo rečeno žut,a boja dolazi od raspadnih produkta lignina, koji su uz to i topljivi u vodi - izgleda da se je na stripovima kondenziralno toliko vlage, da je papir funkcionirao kao "blot" i na sebe povukao vlagu s a rastopljenim obojenim produktima.

Za stripove na tzv. pulp (novinskom) papiru, idealan je prostor sa što manje promjena u temperaturi i vlagi. Vlaga mora biti što niža, ali stripovi ne smiju biti presušeni, jer onda još više vuku vlagu.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 24/07/2020 : 03:30:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Eto, imam gadan problem, radi se o valovanju stranica.

Stripove drzim vec vise godina u stanu A i stanu B i nigdje nije bilo nikakvih problema. Ovih dana sam ih prebacio iz stana B u stan A i sve uredno poslozio na police. I sta se desilo? Prebaceni stripovi iz stana B dobili su dosledno preko noci valovite stranice. Paradoks je u tome, da je sa stripovima, koji su kako vec receno vise godina u stanu A, sve ok.

Odmah sam nabavio odstranjivac vlage i u dobrih 12 sati u posudi se nabralo za ca. pola centimetra vode. Ocito je u sobi ogromno vlage. Nije toliko bitno, ali zasto je vlaga utjecala samo na stripove koje sam doveo iz stana B?

Sto je sad bitno, kako rijesiti valovanje stranica prebacenih stripova.

U sobi je ca. 25 stupnjeva, sunce ne dopire jer su rulete spustene do kraja, prozori su zatvoreni, ne mogu se otvoriti na V, jedino potpuno.

Za primjer sam uzeo jedan strip i odneo ga u stan A, gdje posle dobrih 24 sata valova stranica skoro vise nema, znaci strip je takav kao i prije.

Sta mi je za uraditi? Nema sanse da prebacene stripove opet spakiram u kutije i vratim u stan B. Nekako treba rijesiti problem vlage u stanu A.

Jedino sto mi padne na pamet je da pustim prozore u potpunosti otvorene za dan ili dva, ali ne znam jel to ok, jer je vlaznost zraka vani velika.

Molim ima li netko neko normalno rijesenje, bicu jako zahvalan.


Jack the Black.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 24/07/2020 : 05:25:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mike

Eto, imam gadan problem, radi se o valovanju stranica.

Stripove drzim vec vise godina u stanu A i stanu B i nigdje nije bilo nikakvih problema. Ovih dana sam ih prebacio iz stana B u stan A i sve uredno poslozio na police. I sta se desilo? Prebaceni stripovi iz stana B dobili su dosledno preko noci valovite stranice. Paradoks je u tome, da je sa stripovima, koji su kako vec receno vise godina u stanu A, sve ok.

Odmah sam nabavio odstranjivac vlage i u dobrih 12 sati u posudi se nabralo za ca. pola centimetra vode. Ocito je u sobi ogromno vlage. Nije toliko bitno, ali zasto je vlaga utjecala samo na stripove koje sam doveo iz stana B?

Sto je sad bitno, kako rijesiti valovanje stranica prebacenih stripova.

U sobi je ca. 25 stupnjeva, sunce ne dopire jer su rulete spustene do kraja, prozori su zatvoreni, ne mogu se otvoriti na V, jedino potpuno.

Za primjer sam uzeo jedan strip i odneo ga u stan A, gdje posle dobrih 24 sata valova stranica skoro vise nema, znaci strip je takav kao i prije.

Sta mi je za uraditi? Nema sanse da prebacene stripove opet spakiram u kutije i vratim u stan B. Nekako treba rijesiti problem vlage u stanu A.

Jedino sto mi padne na pamet je da pustim prozore u potpunosti otvorene za dan ili dva, ali ne znam jel to ok, jer je vlaznost zraka vani velika.

Molim ima li netko neko normalno rijesenje, bicu jako zahvalan.





Ja ti mogu samo preporučit često prozračivanje (min 2-3 puta dnevno po bar 2-5min) i/ili upotrebu pravog odvlaživača. To bi bio odvlaživač kojeg ukopčaš u struju i koštaju od 200-500€, a ne onih bzvz sa nekakvim tabletama koji u tj dana ne mogu skupit niti 1L vode. Ovi električni (rade kao mini klima, isti princip, samo mrvicu griju, ali baš mrvicu) ti mogu u 1 dan skupit po par litara vode, zavisi od vlage. I preporučam da si kupiš one vremeneske stanice sa higrometrom i da pratiš vlagu. Ja sam doma imao problema sa vlagom i otkad koristim odvlaživač i prozračivanje, nemam više ni gljivica nit se sa prozora cijedi voda po zimi i slično(po specifikacijama moj odvlaživač je za cca 30ak m2 ili manje, ali ja odvlažujem 100m2). Pazim da mi doma bude cca 40-55% vlage. Ove vremenske stanice znaju biti npr u Lidlu po 20€ i još dobiješ vanjsku jedinicu koja ti kaže vanjsku temp i vlagu, pa znaš kada da otvoriš prozor.
Eh da, dobra fora je što odvlaživač ima i pojačani mod za sušenje robe, pa mi je to odlična funkcija, roba suha za 1dan u svim uvjetima, a voda koju on sakupi bi trebala biti destilirana pa ju ja koristim za peglanje.

EDIT: Evo ja imam između ostalog i ovu (imam ih par komada po stanu ):


-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 24/07/2020 05:28:20
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 24/07/2020 : 09:11:57  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Vremenske stanice su super, imam i ja dvije u kući.
Ove zime imao sam obratan problem, bilo je premalo vlage oko 20 do 25%, tako da sam nabavio dva ovlaživača.

Mike, još jedna preporuka, dobro je ako ormari nisu na vanjskoj stjeni ili možda malo odmaknuti od stijene, da stripovi što bolje "dišu".


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page
Page: of 13 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000