forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 vrucina i vlaga - neprijatelji stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 13

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 18:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
dobro je poznato da su vrucina i vlaga jako stetni za stripove. toplina moze unistiti ljepilo kojim su ovi zaljepljeni, a vlaga moze pogodovati da papir brze strune.
kod mene je zadnjih nekoliko dana (slavonija, nemoj da neko zbija salje s papua-om ) 100 postotna vlaga u zraku i tijesim se da su mi stripovi ipak dobro zasticeni u najlonskim vrecicama, ispod stakla, na policama.
kako drugi opaki kolekcionari to rijesavaju? zanima me bas pravo? i jel ima mozda netko tko bi nam s kemijsko-tehnoloskog stajalista mogao pomoci i reci sto bi se sve jos moglo napraviti da se stripovsko blago zastiti?
znam da nisu svi bolesni kolekcionari koji pate od glanc glancera, pa bih ovom prilikom molio da imate razumijevanja za nas.

http://zveles.blogspot.com/

sdragan@
Senior Member



Western Sahara
1780 Posts

Member since 01/05/2005

Posted - 28/07/2005 : 18:51:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sdragan@ a Private Message  Reply with Quote

Imam resenje za tvoje stripove-prebaci ih kod mene i tako ces se resiti brige oko njih
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:29:30  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

dobro je poznato da su vrucina i vlaga jako stetni za stripove. toplina moze unistiti ljepilo kojim su ovi zaljepljeni, a vlaga moze pogodovati da papir brze strune.
kod mene je zadnjih nekoliko dana (slavonija, nemoj da neko zbija salje s papua-om ) 100 postotna vlaga u zraku i tijesim se da su mi stripovi ipak dobro zasticeni u najlonskim vrecicama, ispod stakla, na policama.
kako drugi opaki kolekcionari to rijesavaju? zanima me bas pravo? i jel ima mozda netko tko bi nam s kemijsko-tehnoloskog stajalista mogao pomoci i reci sto bi se sve jos moglo napraviti da se stripovsko blago zastiti?
znam da nisu svi bolesni kolekcionari koji pate od glanc glancera, pa bih ovom prilikom molio da imate razumijevanja za nas.

http://zveles.blogspot.com/



vrlo jednostavno - kupiš ovlaživać zraka (koj ga po potrebi i isušuje ) namjestiš idealni postotak vlage u zraku (13-15% ) i uključiš - stvar riješena i stripovi traju viječno

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 28/07/2005 : 20:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
I ja držim u najlonskim kesama, ali nisam baš najsigurniji koliko to štiti od vlage. To je više zaštita od habanja i prašine.

>>> I hope the party in my head never stops <<<
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:46:36  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

I ja držim u najlonskim kesama, ali nisam baš najsigurniji koliko to štiti od vlage. To je više zaštita od habanja i prašine.

>>> I hope the party in my head never stops <<<


ako su hermeticki zatvorene (previnute i zaljepljene), onda vlaga ostaje na vanjskim stijenkama najlona. to je okej protiv vlage. (jedino se ne smiju pakirati stripovi u vrecice kad je vani velika vlaga. )

http://zveles.blogspot.com/

Edited by - zveles on 28/07/2005 20:47:18
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
kod velike vlage ako vrećice nisu vakumirane postoji dosta velika vjerojatnost da se počinje vrećica "znojiti" i iznutra a onda zbogom strip tako da baš i nije to najpametniji način čuvanja stripova tj,nikakvog papira - primjer knjige u arhivama

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:57:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
da, bas to me muci. neki kazu da je dobro da vrecica ima mali prorez (da papir "dise", sto god to znacilo...), a i meni je logicno da ako vlaga udje unutra, onda ce se kondenzirati i s nutarnje strane najlona...

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

zosko
Senior Member

1506 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 28/07/2005 : 20:58:36  Show Profile Show Extended Profile  Send zosko a Private Message  Reply with Quote
sto se tice vlage: nisam bas siguran da suhi zrak godi stripovima. uzmem u ruku strip koji sam kupio prije 20 godina i od onda stoji (bez neke posebne zastite) -> djeluje previse suh, kao da se stranice "rune"
kupim isti strip od forumasa, dodje, usporedim -> "novi" je bolji
dosta stripova sam stavio u vrecice da ih zastitim od "isusivanja"
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

da, bas to me muci. neki kazu da je dobro da vrecica ima mali prorez (da papir "dise", sto god to znacilo...), a i meni je logicno da ako vlaga udje unutra, onda ce se kondenzirati i s nutarnje strane najlona...

http://zveles.blogspot.com/



e prijatelju za toćan odgovor moraš imati prijatelja meteorologa oni su najupućeniji :-))

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 20:59:38  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
bio je prije godinu dana ovdje na forumu netko tko je kemicar. ja sam zaboravio tko je to bio, sorry. pa ako je jos uvijek tu prisutan, plizhelp.

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 21:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
> e prijatelju za toćan odgovor moraš imati prijatelja meteorologa oni su najupućeniji :-))

ma oni tek nis' ne znaju! [;D]

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2005 : 21:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
jedno je 100%sigurno - strip u vrećici koja nije vakumirana je u opasnosti kad tad da se unišri od vlage - i onda imaš što - imaš vlažni glancer -

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 21:03:11  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
a, kako znamo, bolje vlazni snovi, nego mokri glanceri...
sorry, nisam mogao izdrzati, a sam pokusavam biti ozbiljan jer me ovo stvarno zanima!

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2005 : 21:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

a, kako znamo, bolje vlazni snovi, nego mokri glanceri...
sorry, nisam mogao izdrzati, a sam pokusavam biti ozbiljan jer me ovo stvarno zanima!

http://zveles.blogspot.com/





- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --
Go to Top of Page

forsaken demon
Junior Member



Pitcairn Island
468 Posts

Member since 13/08/2004

Posted - 28/07/2005 : 22:02:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit forsaken demon's Homepage  Send forsaken demon a Private Message  Reply with Quote
Ja bih vam najradije preporuchio klima uredjaj. Trenutno nisu skupi(ok znam koliko stripova se mozhe kupiti za jednu klimu ), vecina modela(ako ne i svi) imaju kontrolu vlazhnosti, a i moram priznati da klima u prostoriji izgledaju manje freakish od stripova u VAKUMIRANIM kesicama. Plus i vama ce biti hladno ili toplo u zavisnosti od godishnjeg doba, naravno.

BTW ja moje stripove delim ovako: na domaca izdanja(ex-SFRJ bilo koje edicije) koja ne shtitim uopshte, na TPBove koje takodje neshtitim uopshte i na USA sveske koje se nalaze u kesicama, uglavnom sa kartonom, ali te kesice obichno nisu zalepljene skroz, manje zbog toga disanja, a vishe zato shto sam te stripove kupio da bi ih CHITAO . Nalaze se u ormaru sa staklenim vratima i iako ih nema puno bash lepo izgledaju
Go to Top of Page

diggingbill
Starting Member

25 Posts

Member since 24/06/2005

Posted - 28/07/2005 : 22:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Send diggingbill a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by forsaken demon

Ja bih vam najradije preporuchio klima uredjaj. Trenutno nisu skupi(ok znam koliko stripova se mozhe kupiti za jednu klimu ), vecina modela(ako ne i svi) imaju kontrolu vlazhnosti, a i moram priznati da klima u prostoriji izgledaju manje freakish od stripova u VAKUMIRANIM kesicama. Plus i vama ce biti hladno ili toplo u zavisnosti od godishnjeg doba, naravno.

BTW ja moje stripove delim ovako: na domaca izdanja(ex-SFRJ bilo koje edicije) koja ne shtitim uopshte, na TPBove koje takodje neshtitim uopshte i na USA sveske koje se nalaze u kesicama, uglavnom sa kartonom, ali te kesice obichno nisu zalepljene skroz, manje zbog toga disanja, a vishe zato shto sam te stripove kupio da bi ih CHITAO . Nalaze se u ormaru sa staklenim vratima i iako ih nema puno bash lepo izgledaju


Ja se samo pitam kako su tolike knjige iz srednjeg vijeka uspjele ostati ocuvane do danas i bez klima uredjaja.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/07/2005 : 22:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ali, eto, nisu glanceri.
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 28/07/2005 : 22:55:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
@ forsaken demon

klima bi stvarno bila najbolje rjesenje. nego, i ja kupujem stripove da bi ih prvenstveno citao, ali to je kolekcionarska bolest kad me smeta ako nisu glanceri ili se ostete. sto cu onda ostaviti jednog dana kad budem imao sina ili kcer? hmmm..? kad bolje razmislim, koliko li se samo stripova moze kupiti umjesto pelena ili drugih potrebstina za dijete...

@ diggingbill

u srednjem vijeku nije bilo efekta staklenika i ostalih klimatskih poremecaja...

http://zveles.blogspot.com/

Edited by - zveles on 28/07/2005 22:55:46
Go to Top of Page

forsaken demon
Junior Member



Pitcairn Island
468 Posts

Member since 13/08/2004

Posted - 29/07/2005 : 11:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit forsaken demon's Homepage  Send forsaken demon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zveles

@ forsaken demon

klima bi stvarno bila najbolje rjesenje. nego, i ja kupujem stripove da bi ih prvenstveno citao, ali to je kolekcionarska bolest kad me smeta ako nisu glanceri ili se ostete. sto cu onda ostaviti jednog dana kad budem imao sina ili kcer? hmmm..? kad bolje razmislim, koliko li se samo stripova moze kupiti umjesto pelena ili drugih potrebstina za dijete...



Za ovaj zadnji deo .
Pa i ja se nadam da cu uspeti da sachuvam ove stripove i za mladja pokoljenja, ali se ovde radi o novijim stripovima koji imaju veci kvalitet papira, a koji, chini mi se, mozhe da izdrzhi mnogo vishe nego shto cemo mi izdrzhati . Naravno da nepovoljno vreme utiche na brzinu, ali mislim da se zbog toga ne bi trebali posebno zabrinjavati.
Na kraju krajeva ja da sam nasledio od mojih neke stripove(od pre 20 i vishe godina), a da nisu glanceri, znash kako se ne bi bunio .
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 29/07/2005 : 11:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ne bi se ni ja žalija da dobijen neke stare stripove u nasljedstvo i da nisu glanceri
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 29/07/2005 : 11:17:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

kod velike vlage ako vrećice nisu vakumirane postoji dosta velika vjerojatnost da se počinje vrećica "znojiti" i iznutra a onda zbogom strip tako da baš i nije to najpametniji način čuvanja stripova tj,nikakvog papira - primjer knjige u arhivama

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leđa --



E, dovraga.
Sada ću imati noćne more...
Kako mirno spavati kad se moji ljubimci stripovi muče i vlaže.

>>> I hope the party in my head never stops <<<
Go to Top of Page

makikatalinic
Advanced Member



Croatia
6187 Posts

Member since 07/03/2005

Posted - 29/07/2005 : 11:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send makikatalinic a Private Message  Reply with Quote
Držim ih na polici u dubini i sve je OK.

"Velikodušnost bez premca"
www.alanford.co.nr- stranica o AF-u http://www.forums.com/phpbb/
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 29/07/2005 : 12:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message  Reply with Quote
To je nesto sto mene dosta da prostite jebe.
Nemali broj puta sam sanjao poplave, pozare i slicne stvari u svojoj sobi.
Ispod kreveta imam u dvije kutije komplet AF. Vecina glanceri, svaki zapakiran u vrecicu. Zalijepljen. Kutije su vrlo cvrste kartonske. Kako mi je krevet nesto sjeban, tako sam jedne veceri nedavno propao kroz njega. Na svu srecu samo onim dijelom od struka navise. Tako su stripovi ostali netaknuti. Racunao sam i na tu soluciju. Prasak se dosta cuo. Prvo mi je uletila mama u sobu i pitala kako sam. Onako ni pet ni sest velim ja da to nije bitno, bitno je da su AF ostali citavi. Kada smo ugradili centralno, stalno me mucilo da ce procuriti radijator, pa sam ispod tih i drugih kutija stavio plasticne omote od kazeta, kako bi kutije bile 5 cm u zraku. Imam dosta toga, a nemam dosta ormara pa nazalost moram dosta toga drzati u kutijama. Sada sam zaradio neku lovu, ako ostane nesto biti ce i za nove ormare.

Stripove u vrecice pakiram od svoje 9-10 godine. Vrecice mijenjam svake dvije, tri godine. No recimo prve fordove sam izvadio iz vrecica i drzim ih samo ovako poslagane na polici. Primjetio sam da se i vrecice znaju orositi. Ostavljao sam ja i mali odusak. Svasta. Probao s njim i bez njega. Na kraju sam zakljucio da je MOZDA bolje bez vrecica. Mozda. Mozda i ne. Sada drzim stripove svakako. Neke u vrecicama, neke ne.
Vjerujem da su najbolje zasticeni oni stripovi koji nisu u vrecicama, a drzim ih iza stakla u ormaru. Vrecice su opet dobre, jer mozes dirati stripove, bez da ostavljas imalo znoja na njima. Koliko god mi prali i susili ruke, po ovakvom vremenu znoja ima uvijek.

if you only knew the power of the dark side
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/07/2005 : 12:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Zaista, kad ti je ženska vlažna, boli te za strip....a isto i kada je vruča...

super naslov topica!

Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3932 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 29/07/2005 : 12:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message  Reply with Quote
meni isto vrecice nisu najjasnije... imam nekoliko heavy metala iz istog razdoblja (stari 7-8 godina) koje sam kupio kad su izasli, procitao i odmah zapakirao u vrecice, te stavio na policu. nekoliko brojeva je po rubu dobilo zutu boju (kao da je papir "oksidirao", sto god to tehnoloski znacili) makar su ti brojevi bili u vrecicama. ostali brojevi koji su takodjer u vrecicama ostali su bez greske isti kao prvog dana kad sam ih kupio. predpostavljam da su ovi koji su dobili zuti rub mozda biti tiskani na losijem papiru (i da to nema veze s pakiranjem u vrecice), ali nisam sto posto siguran...

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

pepopepic
Average Member

Croatia
953 Posts

Member since 08/12/2004

Posted - 29/07/2005 : 12:23:28  Show Profile Show Extended Profile  Send pepopepic a Private Message  Reply with Quote
Gdje nabavite te vrecice?Ili možda uzimate one iz Bille i sve lijepo pobacate unutra.

www.freewebs.com/faraonsun
ARMADA
Pistačio sladoled.
Go to Top of Page
Page: of 13 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000