forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Thorgal
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 30

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 17/11/2020 : 10:19:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Evo napokon pročitan i 36.album Thorgala. Prije toga riješio sve popratne serijale

Scenaristički mi spin-off serijali generalno nisu legli. Mladost je nekako najtanja čini mi se. To koliko Gandalf ludi mrzi Thorgala nije normalno ;-)
Vučica za moj ukus malo previše fantazijska, malo sam se pogubio na kraju. Kris najbolja , posebno prvi integral, dok kasnije nerazumljivo fokus ide skoro samo na JOlana i prati njega, pa tako imamo vrlo malo Kris u sljedećim albumima. Premalo je iskorišten potencijal koji Kris ima kao antijunak .

Treba napomenuti jako dobar crtež Vignauxa, koji je sigurno najbolji od svih koji su radili na Thorgalu uz Rosinskog. Ali i DeVita je odradio solidan posao u prvih par albuma Kris.


Što se samog 36.albuma Thorgala tiče, nije to na razini najboljih vremena, što je i razumljivo. Potrošili se svi na neki način, a novi scenaristi u tako kratkom roku nisu uspjeli dati svoj pečat i unijeti svježinu u serijal. Očekivali smo nešto više od konačnog raspleta, ali ok neka se napokon i taj ciklus sa Anielom završio.
Veći problem je Rosinski čini mi se, nekako mi njegova slikarska tehnika u zadnjim albumima nije najsretnije riješenje. Sve je dosta mutno i zbrzano.

Ali generalno, imamo sjajno i kompletno izdanje jednog od najboljih BD serijala ikad. Super što je izašlo sve u tako kratkom roku.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/11/2020 : 03:43:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Nabavio sam svih 8 do sada izaslih Darkvudovih knjiga Torgala i krenuo na citanje redom. Kada je izasao prvi integral procitao sam prvu pricu i nisam bio preterano odusevljen. Sada sam odlucio da procitam sve redom po prvi put, jer je kolega anto rekao da je najbolji dozivljaj kada se ovaj serijal cita odjednom. Ne mogu ni da zamislim kako je to izgledalo ranije kada se cekalo po godinu dana da izadje novi nastavak u Stripoteci ili nekoj drugoj reviji.



Knjiga prva

Prva knjiga je zagrevanje za ono sto ce uslediti.
Osveta Čarobnice se sastoji iz dve kratke price koje sluze kao uvod. Nista preterano pamtljivo iako je druga prica s vesticama u izgubljenom ,,Raju" jako zanimljiva premisa i steta sto je iskoriscena na samom pocetku serijala i na tako malom broju strana dok Van Ham i Rosinski jos uvek nisu razvili svoje pune potencijale 6/10
Ostrvo ledenih mora je vec ambicioznija i dosta interesantnija prica. Van Ham vesto ubacuje elemente sci-fi u pricu o Torgalovom poreklu i iako to u danasnje vreme ne deluje kao nesto specijalno, davne `78 je ovo sigurno bila neobicna ideja koja se nije toliko cesto javljala i bila popularizovana kao danas. Ovo je bilo jos pre Martija Misterije, ne znam ni da li je Deniken tad bio napisao svoju prvu knjigu i da li su uopste postojali teoreticari ala Ancient Aliens. 8/10
Tri starine iz zemlje Arana Ova epizoda me nije preterano dojmila, sem pojave misteriozne i zanosne Čuvarke 5,5/10



Knjiga druga

U drugoj knjizi nailazimo na prvi ciklus u okviru serijala od tri povezane epizode. Ovde je Van Ham scenaristicki ambiciozniji vestiji nego sto je bio u prethodnom integralu a i Rosinski se vise potrudio. Svaki album je bolji od prethodnog. Upoznajemo zanimljive i neobicne likove, prica je napeta, puna iznenadjenja i oseca se prava opasnost, nema naivnosti koja se pomalo osecala u prvom integralu. Najinteresantnija mi je druga epizoda iz ovog ciklusa, znatno mracnija od ostalih, pod nazivom Iza senki u kojoj Torgal odlazi na onaj svet u potrazi za Arisijinom dusom. Ovo poglavlje me je podsetilo na epizodu Ljubav i smrt Murovog Stvorenja iz mocvare u kom Stvorenje mora da sidje u pakao ne bi li izbavio svoju izabranicu Ebigejl Arkanus. Mur je to mnogo vestije i genijalnije izveo od Van Hama. Kod Van Hama je to dosta jednostavno i uprosceno, mada je ta prica i izasla nekoliko godina pre Murove za Stvorenje. Zao mi je sto se Van Ham nije vise razmahao i dao masti na volju, mada i ovako je to sasvim zadovoljavajuca epizoda o neophodnoj zrtvi zarad viseg cilja. Tragicni trenutak nije patetican i melodramatski, ali nismo se ni dovoljno vezali za tu doticnu junakinju da bi njena smrt imala jaci efekat na citaoca. Da ne duzim sa ostatkom, vrlo dobra saga koja je mogla da bude i mnogo bolja. 8/10




Knjiga treca

U ovom integralu mi se cini da dolazi do sazrevanja oba autora i viseg stepena ozbiljnosti i briznosti pri stvaranju prica. Rosinskijev crtez ovde vec pocinje polako da izgleda onako kako ocekujem da treba da izgleda s obzirom na moje iskustvo s njim iz Vesterna i Osvete grofa Skarbeka.
Dete zvezda je triptih o malom Torgalu i njegovom poreklu. Nadogradjuje se mitologija serijala i najvise mi se svidela treca prica koja najvise zalazi u sci-fi/anceient aliens/svemirska sapunica teritoriju. 8,5/10
Alinoe odlicna, napeta, horor prica u kojoj se Torgal gotovo i ne pojavljuje. Fokus je na Arisiji i njenom i Torgalovom sinu Jolandu, koji je ocevom krvlju nasledio nesto od svojih visoko naprednih predaka. Epizoda je napeta i ne mozes da prestanes da je citas dok je ne zavrsis. Naizgled pitomi i prelepi porodicni raj na ostrvu se pretvara u nocnu moru iz koje Arisija i Joland ne mogu da pobegnu. Svijda mi se i sto se Van Ham ne zadrzava i ni ne pokusava za sad da nam objasni sve sto se dogadja, kako se to dogadja i koja je priroda Jolandovih moci i sta je ona narukvica koju je otrkio, mozda to cuva za kasnije epizode, a i da se ne otkrije kasnije ova epizoda kao zasebna celina odlicno funkcionise i vredi vise citanja od jednog! Odlican strip! 9,5/10
Strelci Evo odmah jos jedne odlicne price! Kris od Valnora je izuzetno sarmantna i ostali sporedni likovi koje upoznajemo u ovoj prici a koji ce se vise puta pojavljivati u serijalu su isto interesantni i zabavni. Kada bih birao tri reci da opisem ovu pricu to bi bilo: sarmantno, zabavno i pustolovno! 9,5/10

PS Vidim da sve ove epizode imaju i recenzije na sajtu tako da se valja i tome posvetiti i procitati ih i komentare ispod i napisati svoje komentare! Primecujem da posle recenzije Dete zvezda kada stisnes na sledecu recenziju, iz nekog razloga nam se prikaze recenzija za prethodnu pricu Ciklus Brek Zarith umesto za sledecu epizodu Alinoe. Bilo bi lepo kada bi to neko popravio!
https://www.stripovi.com/recenzije/thorgal-tho-pi-1a-sin-zvijezda/834/
https://www.stripovi.com/recenzije/thorgal-pi-tho-3b-alinoe/836/

Edited by - going going on 22/11/2020 04:51:09
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 24/11/2020 : 18:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
E, sad te čeka uživanje. I trošak od par stotina eura kad shvatiš da ćeš morati nabaviti libelus knjige 9-12 i sve spin ofove.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/11/2020 : 23:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

E, sad te čeka uživanje. I trošak od par stotina eura kad shvatiš da ćeš morati nabaviti libelus knjige 9-12 i sve spin ofove.



baš tako
ali ne mora toliko love da potroši ako se snađe za nabavku "oštećenih" primeraka.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 25/11/2020 : 14:09:12  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Podstaknut goingom i ja sam odlučio da se ozbiljnije posvetim Torgalu ovih dana, te sam već pročitao prvu knjigu (po drugi put). Pre nekoliko godina sam je pročitao i jako mi se svidela, ali nikako da nabavim ceo komplet i da imam dovoljno vremena da čitam u cugu. Valjda ću sad uspeti.



1: Osveta čarobnice

Prvi Torgal se sastoji od dve nepovezane priče - jedna od njih je vezana za glavni kontinuitet i predstavlja nam lik Torgala, Arisije, Gandalfa Bezumnog kao i enigmatične čarobnice Slive, a druga je više kao kratka priča koja prati jednu nezavisnu avanturu Torgala. Jako čudan format za franko-belgijski strip, ali mi je drago što je tako, posebno zato što je druga priča dosta kvalitetnija od prve, koja je po meni suv prosek fantasy-a. U prvoj priči pratimo Torgala na putu do osvete, u pratnji čarobnice koja takođe ima neke planove osvete. Njena priča se polako otkriva i kraj nagoveštava povratak čarobnice u nekoj od sledećih epizoda (čitaj sledećoj epizodi ).

U drugom delu albuma Torgal putuje na svom vernom konju kada ih okruže vukovi - da bi pobegli Torgal neuspešno pokušava da preskoči jedan vrh, te upada u središte planine. U tom središtu ga čekaju dve sestre i nešto nalik "Raju" - prostor toliko lep da bi čovek voleo tamo da provede ostatak svog života, mesto gde vreme drugačije teče. No Torgal želi da bude sa voljenom Arisijom i odlučuje da pobegne sa trećom sestrom kako bi se vratio u svoje selo. Ovo je izuzetno dobra premisa, jako dobro izvedena, ali se slažem sa Goingom da je ovo biti izvedeno na većem broju strana. Takođe, treba imati u vidu da je i Rosinski ovde "početnik", tj. njegov stil je još uvek karikaturan a ne detaljan, kakav će biti u kasnijim epizodama. No svakako, tek me je ovaj, drugi deo priče "kupio" te mi on diže opštu ocenu ove epizode.

6/10

2: Ostrvo ledenih mora

Drugi album Torgala je dosta bolji od prvog - kako idejno tako i scenarijski. Ideja je izuzetno originalna i do tada neviđena rekao bih: ne sećam se da je neko na ovako dobar način povezao žanr fantazije i naučne fantastike. Ono što počinje u žanru nordijske mitologije i vikinških obračuna ubrzo prerasta u međuzvezdanu sagu o prošlosti glavnog lika i padu jednog naroda. Na momente me je ova priča podsećala na davnu drugu epizodu Marvelovog Konana - sluge koji rade za rasu koja je nadmoćnija, čak i sami nazivi sluga su mi jako bliski. Dobro je što se priča ne ograničava samo na taj aspekt već ide korak dalje i uvodi svemirske brodove i elemenat naučne fantastike - sve je to jako lepo opisao Vladimir Tadić u sjajnom predgovoru, posebno kada su u pitanju razlike ova dva, jako popularna žanra. Crtež već postaje malo ozbiljniji, detaljniji, čak i sam Torgal izgleda dosta bolje. Ovo je prva priča koja pokazuje mogućnosti Van Hama, te se nadam da će biti još ovako originalnih priča, koje će kombinovati žanrove na ovako interesantan način.

8/10

3: Tri starine iz zemlje Arana

E pa ovo je već prava stvar - toliko originalnosti i iznenađenja u pripovedanju, toliko sjajno osmišljenih i napisanih likova na relativno malom broju strana, jednom rečju: pravo uživanje! Priča počinje u šumi gde Torgal i Arisija naleću na malog goblina koji ih navodi da dođu u obližnje selo na slavlje. Tamo ih čekaju ljudi koji kao zombiji šetaju i slušaju takozvane Dobronamernike, trojicu staraca koji žive u zamku na sred ostrva bez dna. Ubrzo Arisija biva kidnapovana, a da bi je spasio Torgal mora da pobedi prinčeve u tri izazova koji se isto bore za njenu ruku.

I dok je radnja koja se vrti oko tri izazova stara priča, viđena već hiljadu puta, Van Ham se izdvaja u originalnosti svojih izazova i pristupu njima. Recimo da je prvi izazov u duhu klasičnih avanturističkih stripova (i priča generalno), ali već je drugi izazov odveo našeg junaka na daleko viši nivo. Možda sam ja samo zaljubljenik u žanr, ali mi je bilo jako zanimljivo i zabavno kada je vir progutao brod i odveo Torgala na ostrvo kod Čuvarke ključeva: posebno jer nebo više nije postojalo već je pozadina postala zelena, kao da su odvedeni na neko mesto van prostora i vremena. Šteta je što autor nije odlučio da se tu malo zadrži i objasni to mesto i načine na koje ono funkcioniše, no nekada je i čar u onome što ostaje nepoznato čitaocima. Sama završnica je takođe sjajna, povratak kroz vreme i zatvaranje kruga tri starine - jako domišljato i zabavno. Rosinski je sve bolji i bolji - posebno kada prikazuje ta maštovita mesta i prizore koje je Van Ham osmislio.

8,5/10

Kod Torgala je dobro što se jako brzo čita - scenarista ne davi sa tekstom, a kadrovi su često veliki tako da radnja teče jako brzo. Idemo dalje ovih dana, pa se vidimo tad.

@Anto javi mi kako nabavljaš te "oštećene" primerke na PM .

Edited by - koze123 on 27/11/2020 22:36:51
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/11/2020 : 14:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ok

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/11/2020 : 22:58:29  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Torgal knjiga 4

Ova knjiga nam donosi centralni deo price o Zemlji Ka. Dobar strip pogotovo poslednje poglavlje Grad izgubljenog božanstva
gde se Torgal sukobljava sa Ogatajem.
8/10




Epilog u vidu price Između zemlje i svetlosti je bas slab. Naivan, lose isprican, predvidljiv, leteci brodovi cas mogu malo da lete, cas ne. Nedostojan zavrsetak jako dobre sage. 4/10


@koze probaj da smanjis slike epizoda ili da ih razdvojis svaku u zaseban red jer se razvukla stranica previse u sirinu i ne mogu normalno da se citaju duzi postovi.

Edited by - going going on 26/11/2020 22:59:30
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 27/11/2020 : 23:15:45  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


4: Crna galija

Crna galija je početak ciklusa Brek Zarita, prve "priče iz delova", odnosno trilogije. I dok su prve tri epizode imale kontinuitet (posebno prve dve), opet su mogle da se raščlane i da se posmatraju donekle i izolovano. Ciklus Brek Zarita počinje u trenutku kada su Torgal i Arisija srećni u jednom malom selu - Arisija je već dobrano trudna, a Torgal pomaže seljanima u fizičkom radu i tako zarađuje za život. Stekao bi se utisak da su njih dvoje konačno našli svoj mir, no ubrzo se dešava bekstvo jednog zatvorenika sa kraljevog dvora i Torgal bez svoje volje biva uvučen u samu sredinu priče. I tu ulazi jedan od najinteresantnijih ženskih likova u serijalu do sada - mlada i budalasta Šanija, koja će tek zasijati u sledećoj priči. Van Ham je lepo pripremio teren što se nje tiče, prikazao nam jedan devojčurak koji pravi fatalnu grešku iz ljubomore, a mi čitaoci ni ne slutimo zapravo koliku će ona imati ulogu u sledećoj priči.

Što se ove priče tiče u pitanju je klasična avantura bez elemenata natprirodnog - upoznajemo neke interesantne likove i opet se susrećemo sa nekim starim prijateljima, deo na brodu je sasvim solidan ali je najbolji deo epizode upravo njen kraj. Jedan sasvim neočekivan događaj (čije posledice naravno nisu zadržane dugo), ali svakako veoma šokantno, posebno u vreme kada je izlazilo u ovom serijalizovanom formatu. Svakako, ovaj album je solidan, više je priprema za sledeći koji odskače po kvalitetu od svih dosadašnjih, tako da i solidna ocena za njega.

7/10

5: Iza senke

Sredina ove trilogije ubedljivo je i najbolja (kao što rekoh, po meni je ovo do ovog trenutka najbolja epizoda čitavog serijala) - nakon tragičnih događaja iz prošlog albuma Torgal zapada u neki vid apatičnog stanja i mutizma, skoro pa katatonično, a osoba koja godinu dana brine o njemu je i osoba koja je zaslužna za čitavu ovu papazjaniju - mala Šanija. I ovo je samo jedna od stvari koja izdvaja ovaj album po kvalitetu - naime, Šanijin put je sjajno predstavljen: od bahate i buntovne devojčice, preko kajanja i iskazivanja prave i istinske ljubavi do iskupljenja. Iako je fokus u ovoj epizodi većinom na Torgalu, Šanija je uvek u pozadini, te njeni krajnji trenuci imaju ogromnu jačinu i težinu, i to ne samo zbog njene poslednje žrtve - već rekao bih zbog razloga tog žrtvovanja. Šanija se nije žrtvovala kao što u 90% slučajeva biva u filmovima i stirpovima, čak ni za život osobe koju voli - već za život osobe koju voli osoba koju ona voli. Ultimativna žrtva zbog toga je još jača, jer predstavlja najuzvišeniji i najčistiji oblik ljubavi, te su njeni poslednji trenuci kada gubi boju i postaje leptir tim emocijama i amplifikovani. Za mene Van Ham je ovde napisao jedno remek delo.

A i kada bismo ceo ovaj emotivni aspekt stavili u stranu opet bismo imali jednu apsolutno genijalnu priču! Torgalovo i Šanijino putovanje kroz vreme, na barci sve do samog tkanja života i smrti, kao i tkanja vremena, do onog početnog ništavila je predstavljeno sjajno, uz sva iskušenja koja su tu predstalvjena. Jasno je da je Van Ham crpi svoje ideje iz različitih mitoloških i religijskih događaja, ali je opet to uradio na jedan fascinantan način, pun originalnosti. Rosinski je sve bolji i bolji, no najlepši delovi su oni u kojima kombinuje crno-belu tehniku sa bojom - kako scenarijski tako i crtački to odskače od ostatka epizode. Siguran sam da ću se ovom konkretnom albumu vraćati još dosta puta, za mene je ovo čista desetka.

10/10

6: Pad Brek Zarita

I pretpostavljao sam da teško može da prethodnu epizodu scenarista proprati jednako važnom i jakom pričom - šteta što sam bio u pravu. Ovde je u pitanju krajnje prosečna priča, koja mi je čak na momente bila i dosadna, pre svega jer radnja teče pravolinijski. S druge strane lepo je Van Ham začinio čitavu situaciju, posebno kada se pojavi scena sa onom zabavom koja na jedan ismevački i satirični način prikazuje svu tu odvratnost elite i najviših slojeva građanstva. Tu se i izdvaja jedna jako lepa scena kojom scenarista i poentira - jedna od nevažnih žena sa zabave, obojena u razne boje govori Torgalu kako jedino što je želela je da nekog voli. Tu nam je prikazana sva ispraznost takvog života, lišena one lepote zbog koje je i sam život vredan življenja.

Ipak, većina albuma ide pravolinijski, u jednom smeru i završava se u skladu i sa našim očekivanjima. Na kraju se i postavlja pitanje o Torgalovom sinu, tj. psotavlja se teren za neku buduću priču, rekao bih. Sve u svemu, idemo dalje u nadam se još interesantnije priče - zasad Torgal ispunjava očekivanja.

5/10

Goinže sve sređeno.

Edited by - koze123 on 30/11/2020 12:50:10
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 28/11/2020 : 22:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


Baš mi je danas nešto bio dan za čitanje Torgala, te sam dovršio i treći integral i zapisao neke utiske:

7: Dete zvezda

Iako se sedmi album hronološki dešava (daleko) pre prvih 6, ne preporučujm da se čitanje krene od njega (a naišao sam na takve preporuke na internetu). Dakle, radnja u ovom albumu podeljena je na tri dela, tri priče o Torgalovoj prošlosti, o njegovim avanturama kada je još bio dete (ili čak beba). Ove tri kraće priče nisu vezane nekom hronologijom, niti čine neku neraskidivu celinu, ali se opet jako lepo nadopunjuju i posebno nadopunjuju priču koja je započeta u ranijim albumima (a posebno u drugom albumu). Rekao bih da se i Van Ham ovde već jako dobro uhodao, tako da mu je scenario sve bolji i bolji, a pripovedanje je na veoma visokom nivou – posebno u drugoj priči ovog triptiha.
U prvoj priči ovog albuma Torgala tek viđamo na samom kraju; naime, priča prati izgubljene Vikinge koji su desektovani i bore se za goli život u sred oluje. Tu se izdvajaju poglavica Lejf i Gandalf koga smo već upoznali, te se njihov sukob događa na brodu dok iza i oko njih besni oluja. Sama završnica je i prvo upoznavanje sa Torgalom, još dok je bio beba. Po meni jako lepo napisana i napeta pričica, propraćena odličnim crtežom i atmosferom.

Druga priča je meni daleko bila najbolje napisana i već predstavlja jednu od prvih velikih avantura malog Torgala – naime, priča počinje u carstvu patuljaka, hiljadu godinu pre nego što je Torgal živ i počinje kao bajka u kojoj autor pripoveda sukob između patuljaka i zmije. Veoma mi se sviđa način na koji je priča napisana, te me je stil jako podsetio na jednu epizodu u Sendmenu, gde Gejman takođe priča jednu bajku, o Nadi. Sama završnica je izuzetna, te već ukazuje na povezanost Torgala i Arisije, na njihovu vezu koja je bila zapisana i pre njenog rođenja. Ovo njoj daje veću dubinu no što je dosad imala, što je bila i jedna od stvari koje se meni nisu naročite svidele do sada.
Treća priča najviše govori o Torgalovom poreklu i veoma dobro nadopunjujue drugi album – iako mislim da su neke stvari na kraju mogle biti malo bolje izvedene. Opet Van Ham savršeno spaja herojsku i naučnu fantastiku, te nam i pokazuje ko su Torgalovi roditelji te dobijamo odgovore na razna pitanja – no opet neke stvari ostaju pod velom tajne, što će sigurno biti dotaknuto u nekoj od budućih epizoda.

Dakle, meni je ovaj sedmi album jedan od najboljih, odmah iza petog. Scenarista se sve bolje snalazi, lepo povezuje neke krajeve koji su ranije postavljeni, a druga priča posebno zalazi u neku mitologiju koja je interesantna i može biti propraćena posebnom pričom u budućnosti. Ono što mi se posebno sviđa je što scenarista ostavlja prostora za povratak mnogih likova – što sam siguran da će se u jednom trenutku i desiti.

9/10

8: Alinoe

Alinoe je jedno od prvih zalaženja u horor što se tiče Torgala (ako ne računamo neke elemente u Iza senke), i moram priznati da je rezultat prilično uspešan. Budući da sam ljubitelj žanra, očekivao sam već neku temu koja je bezbroj puta viđena, pa sam se i začudio Van Hamovoj originalnosti i načinu na koji je prišao temi. Priznajem da ne bih umeo najbolje da smestim ovu priču u neki subžanr horora – priče o posednutosti svakako padaju na pamet, ali je ovo daleko ispred toga, pre svega jer ako problem leži u Jolanu, onda se ni sam kraj problema ne nazire. Što je upravo i najstrašnija karika ove priče.

Ipak, moram priznati da nisam u potpunosti shvatio šta je scenarista želeo da pokaže u završnici – da li je Jolan isključivo zaslužan za Alinoe ili je mistična narukvica sa runama kriva za sve ili je pak u pitanju kombinacija priloženog. Nekako mi je scenarista pretrčao preko toga, fokusirajući se na samoj radnji koja je dosta napeta i dobro osmišljena, tako da se neko racionalnije objašnjenje prosto u tome izgubilo. Interesantno je i to što je Torgal skoro pa neprisutan u ovom albumu, tj. pojavljuje se samo na njegovom početku i u završnici, dok je akcenat na malom Jolanu i Arisiji. I konačno je lik Arisije dobro razvijen, jer ovo do sad je bilo samo nešto površno – do sada je Arisija bila samo jedan od generičnih likova te mi nije bilo ni jasno šta Torgala privlači njoj (sem naravno sudbine koja je u prošloj priči uvedena u jednačinu). Do sada je ona izgovarala generične rečenice, i više je bila u ulozi devojke u opasnosti („damsel in distress“), pa mi se jako svidelo što je ovde dobila prostora da kao lik pokaže svoju jačinu i hrabrost.

Dakle, sve u svemu solidna pričica, interesantna i dosta originalna čak i za žanr horora koji se već dugo samo ponavlja i vrti u krug, ali ipak sa potencijalom da bude još bolja – posebno da je kraj bio bolje razrađen i osmišljen. Ovako samo jedna zanimljiva i napeta priča koja se brzo čita, sa nekim kul idejama.

8/10

9: Strelci

Iako su mi najbolje epizode Torgala one u kojima ima obilja natprirodnih elemenata, upravo ovaj album koji apsolutno izlazi iz tih okvira mi je među boljima u serijalu. Pre svega, ovaj album je važan jer se u njemu prvi put pojavljuje Kris od Valnora, jedan od likova čija će popularnost rezultirati u tome da dobije sopstveni serijal. Kris je jedan od onih likova koje ne možemo odmah podržavati – pre svega zbog njene nemoralnosti i dela koja sprovodi, a opet nam je draga jer vidimo u njoj slomljene delove koji su prilepljeni selotejpom. Ta njena ranjiva strana koja samo na kratko iskače (i to ne u prvi plan), ukazuje na šansu za poboljšanje i eventualnu „promenu strane“, kao što se tome nadamo i kod raznih drugih antiheroja. Jako mi se svidela njena karakterizacija i uobraženost, kao i opipljiva hemija koju ima sa Torgalom.

Pored nje, u ovoj epizodi se uvode još nekoliko odličnih likova – Drvonogi i njegov nećak Tjal. Obojica su vrlo vešto napisani i osmišljeni, često zapadaju u zabavne i smešne situacije, a opet su hrabri i odvažni. Dinamika između ove grupe me je pomalo podsetila na likove iz Družine prstena što je svakako veliki kompliment. I tako bez ikakvih momenata fantazije Van Ham lepo povezuje početak i kraj, a u sredini nam ubacuje jednu pravu Avanturu i to sa velikim A – od početka misterioznu i napetu do same završnice koja (kao što često biva u ovom serijalu) ukazuje na povratak nekih likova. Samo čekam kada će scenarista krenuti da naplaćuje sve ove krajeve i da unovči to sa povratcima ovih jako dobro napisanih likova.

9/10

Edited by - koze123 on 30/11/2020 12:49:41
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/11/2020 : 16:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Albumi br.9: Strijelci i br.16: Vučica su mi najdraži i najbolji Thorgali.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/11/2020 : 21:05:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
slažem se

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 01/12/2020 : 00:11:23  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


10: Zemlja Ka

Ispostavlja se da je ovo druga priča u novom story arc-u, ili ciklusu koji naše junake šalje na (izgleda) neki drugi kontinent i mesto koje neodoljivo podseća na Južnu Ameriku i drevne civilizacije koje su tamo obitavale. Kombinovanje neke nove mitologije i legendi sa nekim istorijskim činjenicama i stvarima koje su se stvarno dešavale daje svežinu serijalu koji je do sada uglavnom bio fokusiran na nordijsku mitologiju i kombinovao je sa naučnom fantastikom. Iako nisam generalno veliki ljubitelj priča koje se dešavaju u prašumama, ovo mi je bilo jako zanimljivo i zapravo mi deluje kao sam početak ciklusa u uvod u njega (iako se prošla epizoda smatra zapravo začetnikom ciklusa priča).

I u ovom albumu imamo priliku da se družimo sa Kris od Valnora koja je kidnapovala Drvonogog i Jolana kako bi naterala Torgala da sarađuje i pomogne joj u misiji u kojoj će se obogatiti. Kris je sve više predstavljena kao vrsta negativca nego pozitivnog lika, tako da je i samo korišćenje epiteta antiheroj u ovoj situaciji upitno. No videćemo kako će se stvari dalje razvijati. Za sad je početak jako interesantan i obećava, posebno nakon uvođenja mitologije i priča o božanstvima koji su u sukobu. Prilično sam siguran da će se ovo povezati sa Torgalovom prošlošću i naučnom fantastikom, te jedva čekam da vidim kako će Van Ham povezati sve to. I akcija je ovde jako dobra, posebno ona koja se dešava na letećim brodovima, napeta i originalna. Ubrzo ćemo saznati kako će se stvari dalje odvijati.

8/10

11: Tanatlokove oči

Posle odlično postavljenog terena kreće sjajna avantura. Priča je podeljena na dva dela. Tj. istovremeno pratimo avanture Torgala, Arisije, Kris od Valnora i Tjala koji putuju kroz prašume i močvare kako bi pronašli drevni grad gde obitava Ogotaj, dok sa druge strane pratimo malog Jolana koji sa Tanatlokom konačno otkriva svoje prave moći i domete. Cela dinamiku u družini je baš dobro napisana – od konflikta i stalnog nadmetanja Kris od Valnora i Arisije, preko Torgalove bolesti/infekcije pa sve do Tjalovih moralnih dilema. Baš mi se svidelo kako je Van Ham završio album, kako je ostavio Tjala u poziciji u koju se sam uvukao: njegovo zbližavanje sa Kris od Valnora je bilo polako prikazano kroz album, način na koji mu se uvlačila pod kožu, kako bi na kraju on napravio izbor koji će ga koštati prijateljstva sa Torgalom i Arisijom i postaviti teren za sledeći album.

Sa druge strane Jolan upoznaje Tanatloka i konačno otkriva domete svojih moći, ali i istinitu priču o svom ocu i svojoj familiji i pretcima – te nam se konačno i zvanično otkriva da je Tanatlok zapravo Zargos, Torgalov deda. Dugo je i polako pripreman teren da se svi ti detalji otkriju i unovče, kako bismo konačno došli do Torgalove prošlosti i do života njegovih roditelja. No o tome više reči u sledećem albumu. Zasad je fokus na Jolanu koji postaje Bog jednog plemena zbog svojih moći kao i njegovo suočavanje sa tom sudbinom. Naravno, jedan od najboljih delova se dešava pred kraj epizode kada Tanatlokov sluga sluša njegovu poslednju poruku – te se tada i sve konačno objašnjava i rasvetljava čitaocima, kako bi sledeći album bio prepušten nekim drugim stvarima. Sjajna epizoda, još bolja od prethodne i zahuktavanje ovog izuzetnog ciklusa.

8,5/10

12: Grad izgubljenog Boga
Prvo moram reći da sam razočaran naslovnom stranom – iako je u pitanju jedna od najboljih naslovnica do sada, emotivna i fenomenalno kolorisana, ne razumem zašto je na njoj ovako eksplicitno spojlovana jedna jako bitna scena iz ove priče! Iako smo mogli da očekujemo da će Tjal skončati tako što će dati život za Torgala (kako bi se iskupio za svoju izdaju iz prethodnog albuma), naslovnica je mogla biti takva da se zapravo ne vidi ko je mrtav te da to bude i marketinški trik koji će privući čitaoce. Ovako je samo jako glupo spojlovati jednu od najvažnijih scena na samoj naslovnoj strani; kao kad biste gledali epizodu serije i u uvodu vam neko kaže da jedan od likova u njoj umire.

No nevezano sad za to, ovaj album je apsolutno fenomenalan. Velika akcija i avantura koja naše likove konačno dovodi do hrama u kome obitava strašni i zli bog Ogotaj, žrtvovanje ispred hrama, Tjalova herojska smrt, borba između Torgala i njegovog oca, mentalni lavirint kroz koji prolaze svi likovi, kao i sudbina Kris od Valnora – ovaj album je prepun prepoznatljivih scena koje će čitaoci dugo pamtiti. Sve je selo na svoje mesto ovde a po meni je najbolji deo upravo sudbina koja je zadesila Kris – ne znam u kom će pravcu priča ići odavde za nju, ali bih voleo da stvari ostanu ovakve, bar neko vreme. Rosinski je ovde apsolutno fantastičan (kao doduše i do sada što je bio), njegov stil je izuzetno evoluirao od početka serijala i od karikaturalnog postao realističan i detaljan. U svakom pogledu odličan album, no završnica ovog ciklusa je tek u sledećem albumu, pa ćemo videti kako će scenarista neke konce povezati i zatvoriti ovu epsku sagu.

9/10

Slažem se, Strelci su jedan od najboljih albuma serijala (do sada) - uz Dete zvezda i Iza senke naravno.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/12/2020 : 00:49:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Da, te dvije su isto izvrsne epizode.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 01/12/2020 : 18:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Vučica je top epizoda. I njen miniserijal je meni najbolji kad gledam između epizoda redovne serije i Kris od Valnora iz tog perioda
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 01/12/2020 : 19:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Jel može neki poznavalac da napiše koji je redosled čitanja kasnije, kada dođe do preklapanja serijala? Čisto da znam da li mogu u cugu čitati DW knjige ili moram da čekam nabavku Libellusa...
Go to Top of Page

kandraks
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3911 Posts

Member since 16/03/2009

Posted - 01/12/2020 : 19:49:33  Show Profile Show Extended Profile  Send kandraks a Private Message  Reply with Quote
Preklapanje sa mini-serijalima ti počinje oko broja 30. tako da možeš slobodno čitati Darkvudova izdanja po redu...

Dagda, Gospodaru Noci, obasjaj svoga slugu jer on ce zlatnim srpom Druida ubrati Svetu Imelu koja otvara Vrata Nadnaravnog Svijeta...Vrata koja vode do Bogova!!!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/12/2020 : 19:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovo je od Antiše:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=24&TOPIC_ID=21822#2269325
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 01/12/2020 : 19:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ovo je od Antiše:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=24&TOPIC_ID=21822#2269325




Ovdje je malo drukčiji redosljed:
https://4.bp.blogspot.com/-c6eGo9TKeFI/V-zcwoadsWI/AAAAAAAARaU/VVYoLuu9D-UaVn0iMl7Z7Q7j93meNCAhACLcB/s1600/Thorgal%2B-%2BAux%2Borigines%2Bdes%2BMondes%2B4.jpg


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 01/12/2020 : 23:48:59  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hvala, ovo ću skupljati godinama vidim ja.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 03/12/2020 : 11:44:04  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


13: Između zemlje i svetlosti

I došao sam konačno do ove maestralne završnice jednog od najboljih ciklusa u BD stripovima uopšte – kapa dole za ovu avanturu i nivo detalja koji je Van Ham osmislio i uključio u ovu priču o palim „bogovima“ i drevnim narodima. Iako je u prethodnom albumu završena glavna radnja, tj. Ogotaj je pobeđen i Ksininži su konačno spaseni (a zemlja Ka je oslobođena), ostalo je dosta stvari koje su ostale nedorečene i dosta krajeva koje je bilo potrebno povezati i konačno ih završiti.

Pre svega tu mislim na Jolana i njegovu sudbinu kao naslednika Tanatloka i dvorske spletke koje prate krunisanje tako mladog deteta. Odmah se pojavljuju ljudi koji žele da iskoriste Jolanov položaj za sopstveno napredovanje i uspeh, te da ga okrenu protiv Torgala i Arisije. Interesantno je vođena ova priča, a posebno je dobar način na koji je povezana sudbina Kris od Valnora sa Jolanovom i kako se ceo album završio – no moram priznati da sam bio jako skeptičan što se tiče Kris. Pre svega ona je u prošlom albumu dobila ono što je zaslužila, ali se u ovom to sve briše, kao što često biva u raznim sapunjarama: svi veliki preokreti koji se dese bivaju vraćeni na staro, tako da do menjanja statusa quo skoro nikad ni ne dođe. Ne bi bilo ispravno to reći za samog Torgala (osobu koja stari i razvija i odgaja svoju porodicu kroz vreme), no ipak sam skeptičan za svaki veliki korak koji bude preduzet u budućnosti, budući da Van Ham može u sledećem albumu da ga poništi. Da ne tupim sad previše o tome, u pitanju je sjajan album i dostojna završnica jednog od najboljih ciklusa BD stripa koji sam ikada pročitao – sudbine likova su se raspetljale, a dobili smo i neku vrstu srećnog kraja. Šta čovek može više poželeti kao završnicu neke priče?

Još samo da dodam – na momente me je crtež Rosinskog podsećao na Mebijusa, posebno kada se fokusirao na SF elemente i Varaja. Prosto prelep omaž, ako se tako može nazvati.

8,5/10

14: Arisija

Arisija je album u stilu albuma Dete zvezda, dakle nekoliko kratkih priča koje se dešavaju u prošlosti i ovoga puta prate lik Arisije. Hronološki ovaj album se dešava negde posle pomenutog albuma i prati niz avantura u kojima je Arisija glavni lik, te nam produbljuje vezu između nje i Torgala. Posle ovoliko vremena i posle ovoliko dogodovština, tek sada osećam veliku prisnost sa njenim likom (što mi je nedostajalo u prvih nekoliko albuma, gde smatram da je njena karakterizacija bila prilično bleda). Zapravo tek smatram da je od albuma Alinoe ona počela da dobija na važnosti, kao dostojan i karakteran lik koji je skoro pa jednak Torgalu.
Da se ukratko osvrnem na ove pričice – svaka od njih je prelepo nacrtana i osmišljena, a neke scene su toliko divne da prosto samo možete da se nasmešite i uživate u njihovoj lepoti. Naravno govorim o ljubavi koju Arisija gaji prema Torgalu još od detinjstva, kao i naravno njegovoj ljubavi prema njoj. Ne znam da li je sve počelo u priči Odinova palata kada je Torgal nesebično spasio Arisijin život, gde smo videli na jedan srceparajuć način kako je ona pokušala da se bori sa smrću svoje majke. Mislim da Van Ham ume jako lepo da kombinuje emocije i avanturu, i sve to da lepo zapakuje u odličan scenario koji ima neke totalno ćaknute ideje koje na prvi pogled mislimo da nikako ne bi funkcionisale. Priča nevezana za Torgala, o bogu koji je odlučio da se dokaže u svetu smrtnika je posebno zabavna i lepo osmišljena. Neću više zalaziti u detaljisanje, meni je ovaj album jako lepo legao, otprilike kao i sedmi, koji mu u suštini prethodi, samo još emotivniji.

9/10

15: Vladar planina

Najviše volim jednodelne priče jer ne moram da odvajam ne znam koliko vremena niti da žurim da bih što pre pročitao kako ne bih neke stvari zaboravio. Znam da kad krenem imam 46 stranica do kraja i to je to. Tako da, ako se iko razmišlja vredi li Torgal čitanja a ima priliku da pročita jednu priču, koja je van svakog kontinuiteta i van svake hronologije – nek to bude Vladar planina.

Priča počinje sa Torgalom koji kroz planine traži utočište, kada začuje rog koji pokreće lavinu. Torgal ubrzo nabasava na jednu spaljenu kuću gde upoznaje mladog Torika, roba koji je pobegao od Vladara planina, kome je godinama služio. U toj kolibi, u sred zime Torgal nalazi prsten, i ubrzo shvata da nije više zima već da je napolju leto. Pitanje više nije gde nego kada, a odavde priča tek kreće da se zapetljava i komplikuje. Fascinantno je kako je scenarista sa samo tri lika i jednom lokacijom napisao ovako živopisnu priču, napetu i zamršenu, sa nizom obrta, koja iznenađuje sve više kako okrećete stranice. Već je jednom Van Ham slao Torgala kroz vreme, kada je putovao da spase Arisijinu dušu, no to putovanje je bilo kratko, no što je važnije – linearno. Tada je Torgal na barci išao unazad i samo bio puki posmatrač nekog ranijeg doba, dinosaurusa i bića koja su postojala pre njega, no sada Torgal skače iz jednog remena u drugo, iz jednog vremenskog toka u sledeći, pokušavajući da razmrsi misteriju i još jednom spase svoju porodicu. Kad bih se dovoljno posvetio siguran sam da bih mogao da sednem i napišem pozamašan tekst o ovom albumu – o tome kako je Torikova promena polako prikazana i kako je maestralno preokrenut iz žrtve u tlačitelja, kako je Van Ham našao interesantno rešenje za „dedin paradoks“, jedno od osnovnih i najvažnijih pitanja kada se govori o putovanju kroz vreme, o Vlaninoj žrtvi koja se skoro pa može izjednačiti sa Šanijinom i tako dalje i tako dalje.

Prosto genijalna epizoda, koja je propraćena fenomenalnom atmosferom, i najboljim crtežom do sada. Generalno su mi se ovde poklopile razne stvari koje volim iz različitih žanrova, pa mi je ovo ujedno i jedna od omiljenih epizoda serijala, no i jedan od najboljih albuma BD koji sam pročitao uopšte.

10/10



Edited by - koze123 on 03/12/2020 11:45:01
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 05/12/2020 : 13:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote


16: Vučica

Rekoše gore da je Vučica jedan od najboljih albuma serijala - jeste odličan je, ali moram priznati da mi neke stvari nisu bile najbolje uklopljene (ili ih ja nisam najbolje razumeo). Nekako mi je deo na kraju sa grbavcem bio zbrzan (i u celini nepovezan sa glavnim narativnim tokom), a ni nisam u potpunosti skapirao samu priču sa vučicom koja se porađa i vukom koji je progovorio. E sad, jesam čitao album dok sam bio umoran pa mi je nešto promaklo, no jedino objašnjenje bi bilo da je grbavac taj vuk i da može da menja obličje? Ako je tako onda sve kul (mada to je moglo i moralo biti eksplciranije), ako nije (i ja sam to umislio) onda naracija nije najbolje izvedena i različiti tokovi nisu dovedeni u vezu kako treba.

Ono što je pak najbolje u ovoj epizodi je sama atmosfera i konstantna pretnja koja obavija apsolutno sve junake koji su razdvojeni. S jedne strane Torgala koji se šunja u selo i planira kako da spase porodicu, Arisije koja samo što se nije porodila dok je jure vikinzi, i malog Jolana koji pokušava da pozove pomoć. Kiša koja pljušti i konstantno nevreme i sevanje još više podstiče horor atmosferu i vrtoglavo vodi do krajnjeg obračuna.

8/10

17: Čuvarka ključeva

U ovom albumu imamo povratak raznih likova koje smo ranije sreli, što u epizodi 3, što u epizodi 7. Prvo vraća se Čuvarka ključeva i to u dva obličja, i njena tajanstvena uloga je pomalo rasvetljena, pa se vraća Volsung, jedan od boraca koji je u trećoj priči skončao beskrajno lutajući svemirom, pa sve to vodi do Tjahzija čiji sam povratak željno iščekivao i zmije Nidhog koja stoji iza svega. I album kreće savršeno, i niekih 20tak stranica sam očekivao da će ovo biti jedna granitna desetka - baš zbog svih likova koji su se pojavili i načina na koji su povezani i generalno toka u kome je priča pošla. No od tog trenutka mi je sve delovalo zbrzano i naivno. Naivno jer je tako osmišljeno Volsungovo ponašanje dok glumi Torgala, naivno jer Torgal upada u lavu kako bi izašao u zatvor koji stoji u sred carstva patuljaka(?) i još mnogo sitnih detalja koji mi nisu najbolje legli. Jedino mi je kraj bio odličan, tj. posledice svih priča koje smo do sada čitali, i početak jednog novog ciklusa. Dakle, uz jednu sjajnu ideju, nažalost slabija razrada.

6/10

18: Sunčev mač

Ovo je samo uslovno početak ciklusa, nešto kao i Strelci za Zemlju Ka - postavljanje igrača na teren, ali bez zalaženja u detalje priče i onoga što dolazi. Najvažniji je svakako kraj, trenutak u kome se spajaju Kris od Valnora i Torgal za dalju avanturu, no i sve pre toga daje naznake o čemu će se pričati. Vraća se dakle Kris, vraća se Ogotajev kruna tj. oružije Zvezdanog naroda, i na dinamičan način se susrećemo sa temama koje smo već imali prilike da vidimo. Još jedan odličan album, sa dosta zanimljivih likova a dinamika Torgala i Kris počinje da se menja što je isto plus za mene. Baš je simpatična ova sporedna priča sa Šenkom i princezom, koja se prepliće sa glavnim narativnim tokom.

8/10

Edited by - koze123 on 09/12/2020 14:41:06
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 07/12/2020 : 07:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Dobri osvrti! Nije da se slažem sa svim ocjenama, ali morao bih opet pročitati epizode da ti dostojno repliciram :)
Go to Top of Page

koze123
Average Member



882 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 09/12/2020 : 14:44:15  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Hvala Elderane .

Goinže što si stao, tebe isto čekamo.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/12/2020 : 20:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Uf zasitio sam se Torgalom. Moram malo da iskuliram i procitam nesto drugacije i da ga se zazelim ponovo. Pa nastavljam sa osvrtima. Odlicno je ovo sto radis Zeko, samo nastavi. Bas je zabavno za citati i pratiti.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/12/2020 : 21:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ja nisam mogao da stanem kad sam krenuo sa čitanjem

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 30 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.26 seconds. Snitz Forums 2000