forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Novo: Tamo gde pogled ne dopire
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 31/03/2012 : 19:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Tek sad pročitah i nemam zamerki, prelep strip.
Go to Top of Page

Immobile
Starting Member



34 Posts

Member since 21/11/2013

Posted - 24/03/2014 : 23:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Immobile a Private Message  Reply with Quote
procitao sad,super je!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/07/2022 : 01:16:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Prvi deo

Predivna coming-of-age priča o nekoliko dečaka i jednoj devojčici, jednog leta. Samim svojim mestom radnje (Italijansko ribarsko selo Barelito, s početka prošlog veka) obećava elemente avanturistike, uz povremeni simpatični humor (no nije humorističan strip) a kako priča odmiče, tako poprima ozbiljne elemente socijalne drame. Priča je s početka data iz ugla devojčice Lize, ali većinski iz ugla riđokosog malog britanca Vilijema. Iako je scenario fantastično vođen, crtež je taj koji strip uzdiže na najviši nivo, jer je crtač sposoban da u samo nekoliko poteza prikaže razne izraze lica, i u tom teškom zadatku je sasvim uspeo. Natočito izrazi lica dece. Naravno i kolor je odličan i bez njega se ne može zamisliti sav raskoš prirode i jednog nevinog leta. Ali leto i nije tako nevino, a za to su se pobrinuli odrasli likovi u stripu, jer priča govori kako o deci i njihovom prekraćivanju vremena uživanjem u moru i raznim igrarijama (koje uključuju i tripovanje na marijuani!), tako i o svetu odraslih - svetu antipatije prema novajlijama, strancima i konkurentima... Što se strip bliži kraju, tako biva sve dramatičniji i napetiji, da bi se završio na tužan način po Lizu i njenog oca, pa tako ovaj strip predstavlja hroniku društva i (uč)malih sredina, ali sa odličnim 'klifhengerom' koji obećava nastavak priče, koji će se desiti nakon 20 godina. U priču su umešani neki mistični, magijski elementi, oličeni u vidu neobičnog kamena koji Liza poseduje, kao i njeni padovi u trans i predosećaji. Te naravno pet dvostraničnih scena koje su neka vrsta realističnog snovidjenja, i koja se ako se ne varam tiču male Lize (?), a to će pretpostavljam biti objašnjeno u drugom delu. Autori su odlično uklopili te mistične elemente sa onim realističnim, pa mi se jako svidelo kako su u stripu isprepletani likovi, njihovi postupci, te je došlo do kulminacije (zlobe) na kraju - ubistvom Lizinog oca spletom nesrećnih i nepromišljenih odnosa (za koje je "krivac" dečak Paolo), te scena uništenja broda u požaru, a to je jedini element priče koji sam predvideo. Vrlo tužan kraj jednog neobičnog leta. Scenarista često pušta likove da pričaju kroz govor tela i izraze lica, a kolor doprinosi atmosferi. Kroz crtež je takođe 'izrečeno' ko je zapalio brod i ubio Lizinog oca, nema nepotrebnih objašnjavanja. Autori su takođe sasvim uspeli u nečemu sto mi je kod umetnosti jako bitno - da me zainteresuju za likove i njihove sudbine. Strip bi mogao i da se završi na ovom prvom delu, i ne bi ništa izgubio od kvaliteta, ali se svakako radujem nastavku.



Drugi deo

Priča se nastavlja posle 20 godina, kada se četvoro likova (drugara iz detinjstva) ponovo sretnu, tačnije okupe oko Lize, u Istanbulu. Zatim kreću na put za Kostariku, u potragu za Lizinim dečkom, slikarom Tomom. I dok je prvi deo bio coming of age, ovaj drugi ima sve elemente avanturistike - egzotične lokacije i misterije koje treba otkriti, a one su: gde je nestao Tomo, i kakva se tajna krije iza magičnog predmeta koji Liza poseduje od najranijeg detinjstva.

Ovaj nastavak mi je slabije legao nego prvi deo, ali odgovara i na mnoga pitanja iz prvog dela - kakva je kosmičko-sudbinska povezanost između četvoro duša, i petog (Tome), i šta se zapravo dešavalo u njihovom prošlom životu? Odgovor na drugo pitanje je teška prica o porodičnim odnosima i ludilu. Ono što mi se u dvojci nije svidelo jeste kako su se likovi prelako povezali nakon toliko godina, a scena iz prošlih zivota je više, pa je priča samim tim više ezoterična. Odnos Lize prema Tomi, tj njena opsednutost njime mi se takođe nije naročito dopala. Pola stripa ludi za njim, i kad ga nađe bap - odma seks u rudniku, a Tomo je kao lik nerazrađen. I generalno, uloga Lize kao 'kraljice' oko koje trojica momaka šene, me zamorila, bolje je to bilo u prvom delu dok su bili klinci. Završnica je data iz ugla jednog od prijatelja, Ninoa, kada je on već star. Samo mi nije jasno da li je na kraju pokušao da se ubije skokom u vodu? A pošto je izronio u poslednjem kadru, to znači da je živ? Ja sam tako razumeo. I zaključujemo na šta se odnosi ovaj predivni poetični naslov stripa, na putovanje duša kroz živote, i iako ih je Liza ubrzo nakon Tomove smrti napustila iznenada umrevši, priča uprkos melanholiji ima neku nadu da ih sve čekaju neki naredni životi. (Mali detalj, na kraju vidimo na Ninovom stolu knjigu o prošlim životima koju je napisao Vilijam). Volim tu tematiku sudbinske povezanosti, pa mi fantastični elementi priče nisu smetali, naprotiv, ideja da nam život i odluke diktiraju uspomene iz prošlog života je veoma intrigantna. Takođe, iz dijaloga likova saznajemo i to, mada u kraćim crtama, šta se dešavalo sa njima u prethodnih 20 godina. Meni se dopao i izlet u fantazmagorično, i drama na kraju, ali očekivao sam ipak od dvojke nešto drugačije, pa je utisak slabiji i zbog toga. Takođe, zamerka ide na to što scenario deluje razvučeno, ima praznog hoda, dok kod keca to nije bio slučaj.

Sve u svemu, kec ima neverovatan šarm i strašno mi se dopao, dvojka nešto manje.



Prvi deo: 9, 10, 10, 10 - 97%

Drugi deo: 8, 8, 9, 8 - 83%


EDIT: Ocena




Edited by - Jocko on 27/10/2022 17:08:49
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 21/07/2022 : 09:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Tamo gde pogled ne dopire je prelep strip, bio i ostao.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000