forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Fibra predstavlja: Orka specijal 1 - Eternaut
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 21

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4092 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/12/2016 : 11:04:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da ti se svidio.
Sličnoga Eternautu nema. No budući da voliš SF možda bi ti se svidjela Čelična Kandža/Pandža. Sličan crtački stil i slična tematika i ambijent ali nema taj (kako si dobro primjetio) knjiški narativni element.
Na žalost za sada je izlazio samo po strip revijama ali budući da je u engleskoj nedavno? izašao integral možda se i neki domaći izdavač odluči za njega. Makondo?

Mort Cinder je meni svakim čitanjem bolji i ima posebnu atmosferu no 2-3 priče su super a ostale pomalo štekaju.
Mene svako malo primi da malo prolistam tako da je svakako za kupnju.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 07/12/2017 : 22:47:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Evo konačno da i ja pročitam Eternauta, nikako da dođe na red. Strip mi je sasvim u redu ali nije sad da me je oborio sa nogu. Maus me je na primjer baš rasturio, ovdje to nije slučaj. Prva polovina stripa mi je napeta, atmosfera je odlična ali onda sve to malo počinje padati i ponavljati se u krug. I sam kraj mi je također nekako nedorečen. Fora mi je da se sklonili na stadion Rivera, ne mogu Argentinci bez nogometa :)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 03/05/2018 : 17:30:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Prošlo je više od deset godina od prvog Fibrinog izdanja ovog stripa i tek malo manje vremena od mog prvog susreta s njim. Sjećao sam se samo okvirne radnje i ne pretjerano pozitivnog dojma koji je ostavio pa sam, potaknut najavom definitivnog izdanja, odlučio obnoviti gradivo.

Na ovom forumu su već napisane stranice i stranice o Oesterheldu i njegovoj obitelji, te statusu kojeg je ovaj strip stekao u Argentini pa vjerujem da nema potrebe to ponavljati. Činjenica je da je u pitanju kultno djelo, no ne mogu se oteti dojmu da je taj status rezultat vanjskih okolnosti više nego odlika samog stripa.

Ima tu metafora, po(r)uka, emocija i sličnih stvari koje obično tražim od stripa, no sve su prvoloptaške i banalne te na toj razini kod mene nije upalio. Iznimka je donekle početak (dok se ne priključe vojsci) koji ima dosta dobru atmosferu. Čak ni promatrajući Eternauta kao čisti akcijski/sf/survival strip bez ikakvih većih pretenzija, ne bih rekao da je u pitanju vrhunsko štivo. Tu su problemi tipični za novinske stripove (puno ponavljanja, eksplicitna objašnjavanja), "nevjerojatni" obrati (glavni likovi su se ne znam više koliko puta izvukli doslovce u zadnji čas) i jednodimenzionalni likovi, što sve skupa baš i ne doprinosi užitku čitanja, bar kod mene.

Mislim stoga da Eternaut najbolje prolazi kad ga se promatra kao dokument. Reprezentativni primjer pulp sf-a pedesetih godina 20. stoljeća na temelju kojeg se može secirati i analizirati tadašnje strip stvaralaštvo, pristup sf-u i strahovi društva u Argentini, pa i šire.

Što se Lopezovog crteža tiče, on je također pomalo arhaičan, no svakako solidan, ali ne i vanserijski. Čini mi se da je tu dosta do osobnog ukusa, a meni takav stil ne odgovara u potpunosti pa me ni vizualni element nije oduševio. Tu vrijedi spomenuti i prenatrpanost stranice (šest pasica) u prvotnom Fibrinom izdanju, što će biti promjenjeno u nadolazećem i s te strane sigurno doprinijeti tečnosti i užitku čitanja.

Zbog svega navedenog i usprkos "nedovršenosti" i dalje priželjkujem rimejk kojeg je Oesterheld radio s Brecciom deset godina nakon završetka originalnog Eternauta. Unatoč njegovoj političkoj prirodi, dojma sam da ne može biti slabiji od originala. Oesterheld je u međuvremenu rafinirao svoj izričaj (Mort Cinder), a Alberto Breccia, jedan od najboljih crtača u povijesti stripa, je tu još navodno i eksperimentirao. Di ćeš veće sreće!

Zbog važnosti - 7/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/05/2018 : 20:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Shaneru, što se mene tiče, svaka ti je na mjestu.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/05/2018 : 20:34:18  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Shaneru, što se mene tiče, svaka ti je na mjestu.


+ 1

Have mercy
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 03/05/2018 : 21:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
+2

sangue navajo
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/05/2018 : 21:42:34  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ajde,jasno mi je da je iza shanerovog nika neka ženska,i da je izivko prolupao u toj tamo germaniji prepunoj turaka i čamuga,ali Peja sam uvek posmatrao kao matorog šmekera a Kombatroka kao ultimativni primerak alfa mužjaka !!!

Kakvi bre +1,+2,+x/y/z za ove baljezagarije za jedan od najboljih stripova ikad - i koji će za vjeki vjekova biti u vrhu najboljih stripova!
Nemojte više da mi se obraćate momci dok se iskreno ne pokajete,a ti šanerko nemoj da pišeš dok ne nađeš dečka :)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/05/2018 21:43:09
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 03/05/2018 : 21:56:03  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ja se ne sjećam da me neki strip toliko ugnjavio kao Eternaut. I meni je atmosfera na početku gotivna, dok su još u kvartu, i zadnja stranica, ostatak stripa smaračina.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/05/2018 : 22:01:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
... ali Peja sam uvek posmatrao kao matorog šmekera ...



Sada znaš istinu: Mator, a ne šmeker .
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 03/05/2018 : 22:21:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nema tog stripa koji ima tu atmosferu kao Eternaut.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/05/2018 : 23:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nema tog stripa koji ima tu atmosferu kao Eternaut.



Uvažavam tvoje mišljenje kao znalca i ljubitelja ovog stripa, ali takvu izjavu će mnogi dati za druge stripove koje vole.

A tko je onaj krajnji koji će presuditi tko je u pravu?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 03/05/2018 : 23:32:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Svi su u pravu i nitko nije u pravu. Nebitno je, u principu. Što se mene tiče, tako tjeskobnu atmosferu nitko još nije postigao u stripu. Eventualno Brodeck.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 03/05/2018 : 23:57:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
I meni je atmosfera na početku bila odlična, ali kasnije mi se strip nekako razvodnio.

Što se tiče atmosfere:
Chabouté, Comès, Sampayo, Tardi itd.?

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/05/2018 : 07:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
ni blizu.

Trouble will find me
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 04/05/2018 : 07:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nema tog stripa koji ima tu atmosferu kao Eternaut.


Naravno da ima, Ferrijev Zagor ga bije za dva koplja.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37276 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/05/2018 : 09:21:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Markos

Nema tog stripa koji ima tu atmosferu kao Eternaut.


Naravno da ima, Ferrijev Zagor ga bije za dva koplja.


Dobro, ali Zagor nije strip. Zagr je religija!






Ne znam, meni je Eternaut i danas odlican strip. Prestao je test vremena. Iako uz retro crtez, ili bolje uz retro prikaz u samom stripu (danas bi neke stvari u stripi vjerojatno izgledale drugacije), i danas je aktualan. Pomenuta atmosfera je sigurno "vidljiva", opipljiva, i igra veliku ulogu u "kultnom statusu" stripa. Strip sigurno nema taj status samo zbog Oesterheldove pogibije (mada to mislim da i nitko nije napisao).




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/05/2018 : 10:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
@Peyo, izivko, Combatrock, swamp thing
Lijepo je vidjeti da nisam sam.

quote:
Originally posted by anto

a ti šanerko nemoj da pišeš dok ne nađeš dečka :)



Čekam te u Rijeci.

Inače, kad smo kod žena, brzinskim pregledom sam našao tri osvrta na američko izdanje Eternauta i sva tri su napisale žene.

https://www.theguardian.com/books/2015/dec/15/the-eternaut-hector-german-oesterheld-francisco-solano-lopez-review
http://www.comicsbeat.com/the-eternaut-may-just-be-the-most-inetresting-graphic-novel-of-the-season/
https://www.npr.org/2015/12/02/457395267/classic-sci-fi-comic-eternaut-fights-the-power


Što se atmosfere tiče, meni su svi autori koje je Peyo nabrojao jači, kao i Larcenet u Brodecku, da ne spominjem samog Oesterhelda u Mort Cinderu.

@Poli
Ja se upravo to pitam. Da li bi bio baš toliko hvaljen da nije svega što se kasnije desilo: pogibija obitelji Oesterheld, paralele život-strip, grafiti po Buenos Airesu i slično? Da se razumijemo, ne sumnjam ja da Eternaut zaslužuje svoje mjesto u povijesti stripa, no mislim da bi situacija ipak bila ponešto drugačija u tom slučaju.


P.S.
Anto, kako si ti uopće prožvakao tog Eternauta, pa to nije u boji?

P.P.S.
Marko, si imao priliku čitati rimejk?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/05/2018 : 10:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao rimejk još.

Trouble will find me
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 04/05/2018 : 17:35:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Meni je Eternaut odličan strip i jedva čekam remaster.
Da mi je najbolji strip koji sam čitao, nije. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 04/05/2018 20:17:34
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/05/2018 : 18:45:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Nema tog stripa koji ima tu atmosferu kao Eternaut.


Markosa za predsednika
Zato je Eternaut jedan i najveci
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/05/2018 : 18:48:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ajde,jasno mi je da je iza shanerovog nika neka ženska,i da je izivko prolupao u toj tamo germaniji prepunoj turaka i čamuga,ali Peja sam uvek posmatrao kao matorog šmekera a Kombatroka kao ultimativni primerak alfa mužjaka !!!

Kakvi bre +1,+2,+x/y/z za ove baljezagarije za jedan od najboljih stripova ikad - i koji će za vjeki vjekova biti u vrhu najboljih stripova!
Nemojte više da mi se obraćate momci dok se iskreno ne pokajete,a ti šanerko nemoj da pišeš dok ne nađeš dečka :)


Tako se govori o Eternautu
+ beskonacno
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/05/2018 : 19:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


P.S.
Anto, kako si ti uopće prožvakao tog Eternauta, pa to nije u boji?


dao sam ga deci da ga oboje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/05/2018 : 19:22:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner


P.S.
Anto, kako si ti uopće prožvakao tog Eternauta, pa to nije u boji?


dao sam ga deci da ga oboje.



Mozda da prosledis svoj primerak Shaneru
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 04/05/2018 : 23:17:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner


P.S.
Anto, kako si ti uopće prožvakao tog Eternauta, pa to nije u boji?


dao sam ga deci da ga oboje.


sangue navajo
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/05/2018 : 01:47:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Shaner


P.S.
Anto, kako si ti uopće prožvakao tog Eternauta, pa to nije u boji?


dao sam ga deci da ga oboje.



Zato i nisi objektivan.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 21 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000