forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Zlatno doba #2 - Don Kihot
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/02/2008 : 21:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
Zlatno doba #2
Konstantin Kuznjecov: Don Kihot
Format B5, 34 strane, crno/belo



________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.

DusMan
Advanced Member



5067 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 18/02/2008 : 23:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send DusMan a Private Message  Reply with Quote
Ko zna šta će nas čekati u trećem broju? :)
Svaka čast za ediciju. Jedva čekam da nabavim.
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 19/02/2008 : 00:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast momci. I prvi broj je bio strava.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/02/2008 : 00:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message  Reply with Quote
Poštovani čitaoci,
Sa ovim brojem edicija Zlatno doba ulazi u svoju drugu godinu izlaženja. Prve impresije i recepcija prvog broja su iznenađujuće pozitivne, te se nadamo da će i ovaj broj naići na jednako interesovanje čitalaca i pružiti Vam jednako zadovoljstvo kakvo je nama pružilo njegovo pripremanje.
Takođe, treba primetiti da ovaj broj izlazi na povećanom broju strana, 32, ali da smo uspeli da održimo istu cenu od 120 dinara. Zlatno doba će i ubuduće varirati u broju stranica u zavisnosti od obima samog materijala, ali će se uvek kretati od 24 do 40ak stranica. Cena će, koliko god to bude u našoj moći, ostati jedinstvena.
U ovom broju objavljujemo strip proslavljenog autora iz perioda zlatnog doba srpskog stripa, i jednog od najvećih imena predratnog beogradskog kruga Konstantina Kuznjecova. Njegovo ostvarenje Don Kihot, objavljeno premijerno 1940. godine na stranicama beogradskog Mika Miša, spada u zrelija ostvarenja ovog autora, i donekle odstupa od glavnih smernica njegovog opusa. Obrađujući Servantesov klasik svetske književnosti Kuznjecov je stvorio briljantnu i kompaktnu minijaturu, vizuelno na tragu poznatih klasičnih ilustratora poput Gistava Dorea. Ovo delo je reprizirano nekoliko puta do početka 1960-ih godina, ali smo uvereni da zaslužuje da bude vrednovano i od strane današnje publike.
Na kraju, pozivamo čitaoce da svoje komentare, primedbe i želje povodom revije Zlatno doba šalju na elektronsku adresu komiko.strip@gmail.com, a mi ćemo učiniti sve u našoj moći da ih ispunimo.

Srdačan pozdrav,
Uredništvo.


________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 19/02/2008 : 15:04:21  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message  Reply with Quote
A gde ima ovo da se kupi?

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 20/02/2008 : 19:48:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by William_Wallace

A gde ima ovo da se kupi?


Imas u Alan Fordu...
150 dindzi cini mi se.

Sve pohvale za divno izdanje, ja cu naruciti 1 i 2 broj kada budem uzimao nesto od bookgloba.

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 20/02/2008 : 20:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Ajde, da malo provociram, koji je smisao, da na naslovnici piše vremeplov kroz svet srpskog stripa, a izdajete ruske autore ?
Go to Top of Page

beli luk
Average Member



Serbia
795 Posts

Member since 18/06/2006

Posted - 20/02/2008 : 21:15:23  Show Profile Show Extended Profile  Send beli luk a Private Message  Reply with Quote
Kuznjecov, i Solovjev, su ruski emigranti, i ova njihova ostvarenja su izdata u Srbiji.
Eto smisla.

...and they won`t have to burn the books! when no one reads them anyway...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 20/02/2008 : 21:23:53  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

Ajde, da malo provociram, koji je smisao, da na naslovnici piše vremeplov kroz svet srpskog stripa, a izdajete ruske autore ?



Evo jedne dobre stvari od izbacivanja Marlowa sa foruma
On bi ti sad već rekao dve-tri reči

A pitanje je stvarno provokatorsko, kao kad bih ja pitao zašto da Silva igra za Hr, a nije Hrvat??

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2328 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 20/02/2008 : 23:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
Izbačen?

Zbog...?!

A @beli luk je dao objašnjenje.

Piši propalo!
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 20/02/2008 : 23:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message  Reply with Quote
A kad je marlowe izbacen i zasto?

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 21/02/2008 : 00:07:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Vid

Ajde, da malo provociram, koji je smisao, da na naslovnici piše vremeplov kroz svet srpskog stripa, a izdajete ruske autore ?



Evo jedne dobre stvari od izbacivanja Marlowa sa foruma
On bi ti sad već rekao dve-tri reči

A pitanje je stvarno provokatorsko, kao kad bih ja pitao zašto da Silva igra za Hr, a nije Hrvat??



Paaaa... iskreno, sasvim je normalno da se svrstavaju u srpski strip ali u nedostatku Marlowa ja ću ga pokušati odglumiti

Činjenica je da je Kuznjecov rođen u Rusiji ( Petrograd ako se ne varam, današnji S. Petersburg ) i kao vojnik emigrira u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca... i ima je više od 25 godina tada.
A s obzirom da je umra u americi...hm

Istovremeno je Solovjev emigrira pa i za njega važi isto s tim da je on par godina živija i u Rijeci prije preseljenja u Italiju di je i umra...

No, slažem se, spadaju u rusku školi stripa ali su definitivno srpski autori, bez pogovora.

Ovo gori napisano je samo u M. stilu

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

simi
Average Member

812 Posts

Member since 07/09/2005

Posted - 21/02/2008 : 00:40:52  Show Profile Show Extended Profile  Send simi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

Ajde, da malo provociram, koji je smisao, da na naslovnici piše vremeplov kroz svet srpskog stripa, a izdajete ruske autore ?



Konstantin Kuznjecov je srpski strip autor, jednako kao i Sergej Solovjev i Djordje Lobacev i uz Djuku Jankovica, Nikolu Navojeva, Branka Vidica, Sebastijana Lehnera, Momcila Momu Markovica, Ivana Sensina, Vlastimira Belkica i jos nekoliko imena cini Beogradski krug, veliku autorsku snagu i bitan segment istorije srpskog stripa - odnosno njegovo zlatno doba.
Konstantin Kuznjecov nije ni ruski autor, niti ruska skola stripa, jer tako nesto tada jednostavno nije ni postojalo. On jeste etnicki Rus koji je dosao u Beograd kao mlad, od Kralja dobio drzavljanstvo i njegov je citav autorski opus deo srpskog stripa, radjen u srpskoj produkciji, na srpskom jeziku, i vezan je za srpsko kulturno nasledje.
Kao sto su i braca Neugebauer, Walter i Norbert, etnicki Nemci rodjeni u Bosni i Hercegovini, ustvari hrvatski strip sutori, barem u jednom delu svoje karijere.
Kao sto je i zlatno doba americkog filma, odnosno Holivuda, u velikoj meri delo ruskih i nemackih emigranata, i clanova Jevrejske zajednice.
Reci da je Konstantin Kuznjecov ruska skola ili ruski strip autor jednako je kao kada bi se reklo da je Kirk Douglas ruski glumac i umetnik, ili da je Nick Afonsky ruski strip autor i deo ruske skole stripa.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11084 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 21/02/2008 : 01:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Ma naravno da je srpski autor... mislim da je Vid malo zeza, bar sam ja to shvatio tako.

Dalje je samo primjer kako se i najlogičnije i najnormalnije teze mogu pobijati jer, naravno, uvik imaju dvije oponentne stranke pa možemo u nedogled. Vezano uz negiranje gospodina M. da Stripoteka nije jugoslavenska strip revija.
Svi nabrojeni ruski emigranti su elementarni sastav srpskog stripa kao i što je Stripoteka nekad bila jigoslavenska a danas je srpska revija.

PS
Kuznjecov je sa 25 godina pristupija vojsci a tek nakon toga emigrira. Budući da je krajem rata završija u logoru u Austriji pa zatim u Njemačkoj a onda ponovo emigrira u Ameriku ispada da je u Kraljevini SHS proveja najkraći dio svog života. Bitan je njegov doprinos a ne to što je kao mlad došao. Kao mlad je i otišao. Ponavljam, njegov doprinos stripu je ogroman za cilu regiju ali se s pravom smatra srpskim autorom.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 21/02/2008 : 06:30:21  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by William_Wallace

A kad je marlowe izbacen i zasto?



quote:
Originally posted by ned_lynx

Izbačen?

Zbog...?!





Pa čitajte malo forum, baš neću da vam kažem.
U svakom slučaju, Markos je po 25 put rekao istorijsko "Sad je dosta. Zbogom.", i to je to.
Do(možda) sledećeg puta.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 21/02/2008 : 10:26:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Paaaa... iskreno, sasvim je normalno da se svrstavaju u srpski strip ali u nedostatku Marlowa ja ću ga pokušati odglumiti

Činjenica je da je Kuznjecov rođen u Rusiji ( Petrograd ako se ne varam, današnji S. Petersburg ) i kao vojnik emigrira u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca... i ima je više od 25 godina tada.
A s obzirom da je umra u americi...hm

Istovremeno je Solovjev emigrira pa i za njega važi isto s tim da je on par godina živija i u Rijeci prije preseljenja u Italiju di je i umra...

No, slažem se, spadaju u rusku školi stripa ali su definitivno srpski autori, bez pogovora.

Ovo gori napisano je samo u M. stilu



Nisam siguran da bi Marlowe napisao "umra"

"All deaths horrible. Also inevitable. Nod. Get treat."
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/02/2008 : 10:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by simi

niti ruska skola stripa, jer tako nesto tada jednostavno nije ni postojalo


a sad postoji?

(ovo je samo Vidu, i zafrkancija je na nesto sto je on prije napisao, pa nemojte shvacati ozbiljno:)

vidi se da Vid ne zna bas puno o stripu.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/02/2008 : 10:46:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
e - i ne mogu naci trenutak u kojem je marlowe odletio. moze li me netko uputiti (probao sam sa search, ali nije pomoglo)?
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 21/02/2008 : 10:49:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

e - i ne mogu naci trenutak u kojem je marlowe odletio. moze li me netko uputiti (probao sam sa search, ali nije pomoglo)?



http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=29179&whichpage=4

"All deaths horrible. Also inevitable. Nod. Get treat."
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 10/02/2021 : 18:26:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote
Detaljan i vješt realističan crtež uz vješte šrafure. Poze tijela su Kuznjecovu jaka strana i u ovom stripu je toga jako svjestan. Sveščice Zlatnog doba moguće je jedino čitati imajući na umu datum nastanka, uzevši to u obzir impresioniran sam razinom osjećaja za stripovsko pripovijedanje i kadriranje. Pojedina crtačka rješenja su fantastična, npr. kad se Don Kihotu od oblaka prašine pričinjaju vojnici. Scenariju se nema što prigovoriti, smiješan je kad treba i dramatičan kad treba. Jedina zamjerka bi bili konji i magarci koji su doista ružnjikavo nacrtani. Kasniji Kuznjecovljev strip Priča o nesrećnom kralju djeluje strašno zanimljivo i volio bih ga pročitati.




Ne mogu pronaći topic za peti broj pa ću ovdje, oprostite.

Vrlo čist crtež i sigurno pero u oba stripa. U obje priče scenarij većinom blesavo zabavan, u prvoj priči na momente kul, npr. ponavljajući geg sa prepucavanjem Fantoma i Zigomara. Već u početku uvodnika otkrivamo da je Radomir Perica imao samo šesnaest godina kad je napravio ove stripove. Sam strip ne odvaljuje, očigledno se radi o vrlo (vrlo!) talentiranom početniku. Iz tog me razloga čudilo što je uopće uvršten u ovako prestižnu ediciju, ali sam nakon čitanja kratke Peričine biografije bio jako posramljen. Mnogi autori izabrani u Zlatnom dobu imaju tužnu priču, ali ovdje bi i kamen zaplakao.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun

Edited by - Shuckey on 10/02/2021 18:30:57
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 02/09/2021 : 23:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Sa Kuznjecovim sam se prvi i jedini put do sada susreo u ''Bajci o caru Saltanu i Skaski o zlatnom petliću'', još kao klinac.
Ova obrada Don Kihota mi se jako dopala, sa šest panela-kvadrata po strani i odličnim crtežom, imajući u vidu godinu nastanka (1940). Sad u stripovskom izdanju baš dolazi do izražaja Kihotovo nesrećno ludilo i bolesna uobrazilja.




Edited by - Jocko on 03/09/2021 00:02:42
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000