forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 17/07/2017 : 12:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Čitaš, učiš, ali vulgarna si: ne podnosim takve kao ti, gadiš mi se.

Tim riječima trgovac delikatesa jednog siromašnog napuljskog kvarta vrijeđa svoju suprugu. Recimo da sam u pet stotina stranica nastavka Genijalne prijateljice mogla odabrati tisuću i jedan problem kojim bih se bavila, a ne baš ovaj, problem jezika, no kako je problem jezika i moj problem, zadrzat ću se na njemu.

Ovladati jezikom u stranoj zemlji znači imati glas. Kako se samo nemoćno osjećamo kad se nađemo u zemlji u kojoj se ni s kim ne mozemo sporazumjeti: kako sam ja, profesorica čiji se glas čuje i sluša u učionici, u zemlji poput Njemačke svedena na izrazavanje djeteta i potpuno nemoćna da ovladam, da ponizim - upravo suprotno, ranjiva sam i izlozena ponizenju.

Vladanje jezikom nije samo problem strane zemlje već i klasni problem, a upravo se taj problem ističe u Priči o novom prezimenu. Elena, pripovjedačica priče, u drugoj se knjizi igrom slučaja (ili barem ona to prikazuje kao slučajnost) nastavlja školovati, ali kroz čitavu se knjigu proteze njen „dijalekt“, njena borba s dijalektom, njeno zapadanje u dijalekt kad god je svladana emocijama (kad je naljute, onda krene psovati na sve strane). Postupno Elena ovladava akademskim registrom nastavljajući se školovati, a kad se zaručuje - odlučuje zadrzati svoje prezime. S druge strane, njena prijateljica, gorespomenuta supruga trgovca delikatesama, jezikom ovladava na drugi način: promjenom prezimena. Postaje gospođa Carracci, čime joj se zbog suprugova bogatstva otvaraju sva vrata.

Čitanjem ove knjige postala sam duboko svjesna jedne druge istine iz jedne druge knjige (Otmjenost jeza Muriel Barbery):

Ljudi zive u svijetu u kojem moć imaju riječi, a ne djela, i u kojem vladati govorom predstavlja onu krajnju upućenost. To je strašno jer smo mi u biti primati programirani da jedemo, spavamo, razmnozavamo se, osvajamo i štitimo svoj teritorij, i jer se oni koji su u tome najdarovitiji, koji su najveće zivotinje među nama, uvijek daju nasamariti od drugih, onih koji dobro govore iako ne bi mogli obraniti svoj vrt, uhvatiti zeca za večeru i propisno se razmnoziti. Ljudi zive u svijetu kojim vladaju slabi.

Odnedavno me se često proziva zbog vulgarnosti. Vladati vlastitim govorom moze biti moć, ali moze i opetovano ranjavati onoga tko tu moć koristi: vidjeti kako prilagođavanje vlastitog registra manipulira drugima, ujedno je i utamničenje: za mene konkretno, utamničenje u ulogu dobre djevojke, profesorice, stabilne i stalozene, primjerene.

Preporuka za knjigu zbog mnogih problema kojih se dotiče, ali i veliko upozorenje da u ovih petsto stranica ima jako puno sapunice u međuljudskim odnosima i da vuče, vuče, vuče upravo kao sapunica: vuče na gutanje čak i kad kvaliteta izostaje.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/07/2017 : 13:18:21  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://janeausten2017.com/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/07/2017 : 13:23:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Panzeru, puno ti hvala na ovom lijepom linku!
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 21/07/2017 : 00:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Dimitriy Gluhovskijev Metro 2033


Moskva 2033. godine,
cijeli vijet je stradao u nuklearnom ratu i ono malo preživjelih ljudi su se povukli ispod metroa, gdje pronalaze jedinu zaštitu od radijacije i od nje nastalih stvorenja... Priča prati mladog momka Artema kojem je život ispod tunela dojadio te mu je želja da vidi spoljašnost svijeta. Ubrzo upoznaje čovjeka koji ga šalje na misiju u kojoj će da istraži cijeli metro i njegove stanice. Sama tematika romana je pustolovno-post-apokaliptična, smještena u Moskvi 2033. godine po kojoj roman nozi naziv "Metro 2033." Roman je prvo započeo kao online izdanje da bi poslije završio kao pravi roman na papiru i tvrdim koricima. Dokaz uspjeha romana govori činjenica da je nekoliko ljudi svjedočilo da nije bilo tog putnika moskovskog metra a da nije držao knjigu dok se vozio metroom. Čak su duže vrijeme visili bilboderi sa naslovnicom knjige. Roman je preveden na mnoge jezike pa tako i na srpski. Roman je dobio čak dvije video igre te se trenutno radi na trećem dijelu.

Serijal kao serijal - mogu da kažem da je odličan i da je vrijedan vaše pažnje. Serijal je doživio tri dijela: Metro 2033, 2034 i 2035 koji nosi najviše prekretnica u samoj priči. Artem kao lik mi se jako svidio, pa je sama njegova karakterizacija dobro do te mjere da vi kao čitatelj možete da pronađete samog sebe u njemu. Njegov karakter sa može opisati kao normalni mladić metroa koji kreće na opasno putovanje po metrou kako bi održao obećanje dato jednom prijatelju. Tokom svog putovanja, Artem će da naiđe na situacije čija će radnja da dovede do pitanja Artemovog moralnog zaključivanja pa se tako na mnogim stranicama može očekivati Artemovo kolebanje sa vlastitoj ličnosti gdje će uvijek razmišljati između života ili smrti lika...

Sam stil pisanja mi se jako dopada kod Gluhovskog te smatram da je jako vrijedno pročitati njegove knjige, mada će se njegov stil pisanja promijeniti u Metro 2034 i 2035, što je i očekivano jer sam Gluhovski je izjavio da se ne voli zadržavati na sitim stvarima te voli da unosi promjene...

Roman je jednostavno odličan, sa jakom radnjom, dobrim likovima, napetom atmosferom na svakom poglavlju, šokatnim okretima u radnji i kvalitetnim prijevodom... Jednostavno - uzmite i probajte, nećete se pokajati
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 21/07/2017 : 00:21:39  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Dimitri Gluhovskijev Metro 2034



Ovo je dio u serijalu koji ima najmanje stranica od ostalih knjiga pa će se možda zato na početku činiti da radnja knjige nije toliko zanimljiva koliko u predhodnika. Međutim, radnja nije toliko napeta koliko u predhodnom dijelu, i malo je stil pisanja drugčiji od Metro 2033, ali se zato upoznajemo sa novim likovima, iako se Artem pojavljuje, mada kao sporedni lik. Meni je ovo bilo zanimljivo tokom čitanja da vidim lika koji je predhodno bio glavi lik i koji je prošao kroz toliko poteškoća da bi bio predstavljen samo kao sporedni lik u nastavku. Dakle, njegova uloga nije toliko važna koliko uloga lika koji će da Artema uvede u novu pustolovinu gdje će da otkriju pravu tajnu metroa (Metro 2035).

Glavni lik je Homer, pjesnik i pisac metroa, koji je nadimak dobio po istoimenim grčkim piscem Homerom ("Ilijada i Odiseja"). Tokom svoje pustolovine upoznaje mladu Sašu, djevojku od 15 godina koja kreće sa njim kroz metro i sa još jednim poznanikom sa kojim će da prođu kroz mnoge nevolje. Sama radnja je na početku takoreći suha ali se na kraju ispostavi kao jedna zaista dobra knjiga, manjeg kvaliteta ali svejedno dovoljna da zadovolji čitateljeva očekivanja o budućem koraku serijala. Priča zaista ima mnogo prekretnica, koje će glavne likove da dovede do većih nevolja ali i kraja koji naprosto srce raspara...

Metro 2034 je možda jedan mali zalogajčić dat da nas zadovolji prije nego što dobijemo zaista pravi kraj serijala, ali svejedno je knjiga vrijedna pažnje. Sama knjiga se može pročitati za nekoliko sati (otrpilike jedno 4 sata traje čitanje). Stil pisanja je naravno drugčiji, ali zato svejedno ponovo prikazuje metro kroz oči mnogih likova.

Edited by - WOLF-HUNTER on 21/07/2017 00:30:27
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 21/07/2017 : 07:47:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Oba Metroa su veoma, veoma dobra. Pravo osvježenje iz Rusije.

...
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 21/07/2017 : 13:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Dimitri Gluhovskijev Metro 2035


Metro 2035 konačno otkriva pravu istinu...
Čitajući ovu knjigu, listajući njezine listove mogu da kažem da sam se jako zabavio, možda je ovo knjiga koja mi je priredila najveće zadovoljstvo u čitanju. Ima nešta u tim knjigama sa više stranica. Ne želim da kažem da su dobr samo knjige sa puno stranica, ali mi je nekako zabavnije kada držim deblja izdanja - ima neka čar kada uzmeš debeljucu... Al nije sad važno...

Elem, knjiga je odlična, i kao i njezini predhodnici, ova knjiga predstavlja odličan način da provedete slobodno vrijeme a da želite da ga provedete što je kvalitetnije moguće. Metro 2035 za razliku od prvog dijela ima tečniju radnju pa je tako moguće brže napredovanje kroz čitanje a da čitatelj svejedno osjeti čar prošlih dijelva. U ovom dijelu "Četvrti Reich" i "Crvena Linija" imaju važniju ulogu pa tako ovaj put možemo da zavirimo malo dublje u političke sfere kompleksnog metro sistema. Radnja je glatka ali zanimljiva i vjerodostojna je predhodnicima. Ovaj put, Artem je ponovo stavljen u glavnu ulogu zajedno sa Homerom, koji će i ovaj put da prođu kroz metro iz pustolovnih razloga...

Čitajući zadnja poglavlja, počeo sam da osjećam sve veću i veću napetost kako je glavni lik počeo da približava pravoj istina koja se krije u metro već godinama. Ovo nije roman samo o zavjeri, ovo je roman koji će usputno da analizira pravu čovjekovu prirodu, razloge njegovih potreba, kao i samog njegovog postojanja u metrou. Artem, kao glavni lik mi je drag postao još od prvog poglavlja u prvom dijelu serijala, mada ovdje se da primijetiti koliko je se lik promijenio u samo dvije godine, koliko je zapravo njegova ličnost iz pozitivnog mladića se pretvorila u zaluđenog čovjeka koji još tvrdoglavije ide za svojim ciljem nego u 2033 dijelu.
Homer kao lik mi je jako zanimljiv, pa je stoga i njegovo pojavljivanje u zadnje dijelu urađeno na odličan način, mada smatram da mu je se trebalo dati malo više prostora da bi se kao lik predstavio i u ovom dijelu. Međutim, gledano sa jedne druge strane, možda je on svoje već sve rekao u predhodnom dijelu, te je možda sama njegova pojava u zadnjem dijelu služila samo kako bi Artemu pomogla da pronađe svoj put ka istini...

Stil pisanja je kao i uvijek zanimljiv, odličan način pripovjedanja i markantan način opisivanja što sve zajedno čini jednu odličnu cjelinu. Metro je serijal koji kada vas uhvati, sigurno neće pustiti tako lako da ga ostavite. Kada pročitate jednu knjigu, onda će te morati i da uzmete ostale dijelove. Sjećam se, sada na proljeću kada sam napokon mogao da stavem svoje prste između stranica knjige, uzeo sam samo dva dijela, u roku manje od sedmicu dana sam pročitao Metro 2033 pa je 2034 ostala... I, nisam ni započeo sa čitanjem 2034, morao sam da kupim sebi 2035 jer sam želio da mi sve knjige budu tu i da nakon čitanja 2034 ne bude žao što nisam imao 2035 da je pročitam...

Ukratko, knjiga koja se mora pročitati.... Ja je čitam već po drugi put
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 21/07/2017 : 14:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Jebote do danas nijesam ni znao da je Metro 2035 napisan. Ujutru pravac knjižara.
WH - preporučujem ti Hlorofiliju od Andreja Rubanova, još jedan dragulj moderne ruske fantastike, izdavač je srpski Solaris.

...
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 21/07/2017 : 16:45:52  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Jebote do danas nijesam ni znao da je Metro 2035 napisan. Ujutru pravac knjižara.
WH - preporučujem ti Hlorofiliju od Andreja Rubanova, još jedan dragulj moderne ruske fantastike, izdavač je srpski Solaris.



Hvala na preporuci Vope
Da, Metro 2035 je izdat na našem tržištu još od 2016. godine, a napisan je 2015...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/07/2017 : 18:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Panzeru, puno ti hvala na ovom lijepom linku!



Nema na čemu...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Dobrica Cosic
New Member

202 Posts

Member since 10/12/2016

Posted - 31/07/2017 : 09:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Dobrica Cosic a Private Message  Reply with Quote
https://www.kupindo.com/Istorija-i-teorija-knjizevnosti-i-jezika/41810009_Duhovi-Zabranjenog-grada-Pad-Kineskog-carstva

Ako nekoga zanima
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 31/07/2017 : 21:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačene:



Vrlo dobra fantastika i malo manje dobar sci-fi, ali kad ne ide, onda ne ide ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 31/07/2017 : 21:34:41  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Naslov vam kaže sve. Tu i tamo koju osobu nečete poznati; knjiga je pisana u pomalo sarkastičnom tonu ...

Nije je nužno pročitati ...



Dva muškarca po lutanju u Irskoj nalete na rukopis nepoznate osobe, koja u njoj opisuje svoj život u ukletoj kuči. Prvo izgleda, da če knjiga biti horor, ali se kasnije počne nagibati ka sci-fiju pa u njoj imamo i put kroz vrijeme a la Time machine ...

I ovo možete preskočiti ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 31/07/2017 21:46:07
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 31/07/2017 : 21:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Muškarac se poslije majčine smrti vrača u majčino rodno selo tražeči oca, da bi ga kaznio, jer je napustio svoju obitelj ... Kolumbijski pisac Gabriel García Márquez tako je bio oduševljen tom knjigom, da ju je upotrijebio kao inspiraciju za svoju knjigu 100 godina samoče. I ne samo to: znao ju je ispričati od početka do kraja, pa čak i od kraja do početka, i to bez ijedne greške ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 31/07/2017 21:48:59
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 11/08/2017 : 14:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Za Ammanitija oduvijek mislim da je precijenjeni mediokritet, ali vidim da sam pogrijesila. On je debelo ispod mediokriteta. Ova knjiga je potpuni gubitak vremena.



Za ovoga sam cula tek kad je bio u Nedjeljom u 2. Zgodna pricica, strasno simpa napisana, ali ipak je esencijalno rijec o romanu o odrastanju iz perspektive petnaestogodisnjaka ili sesnaestogodisnjaka, tako da me nije bacio na koljena. Kosarka, alkohol i cigare, obiteljski problemi, nesto malo cura i puno osjecaja nepripadanja za stranca u Sloveniji (cefura), ali i jednako takvog stranca u maticnoj zemlji. Uglavnom, zgodno, osjecajno, ali dosta direktno. Puno psovki i besciljnosti mladezi na vrucem asfaltu.



Tri zene: povjesnicarka Tony (specijalizirala se za ratnu povijest), hipijevka Charis (malo luda) i bizniswoman Roz (druga generacija bogatasa, ali ipak skorojevicka). Sve su izgubile muzeve/ljubavi zbog izvjesne carobne Zenije.
Atwood je jedna od rijetkih zanatskih spisateljica za koju mislim da joj nijedna knjiga nije bas slaba, a ova je zanimljiva jer govori o nacinima na koje zene mrze jedna drugu - i kako se ta mrznja ponekad podrazumijeva.
Problem je sto se vidi da je roman nastao od kratke price ili vise njih i ne funkcionira kao roman. Repetitivnost njihovih sudbina je isto malo sumnjiva, a kraj skroz antiklimakticki. Sve u svemu, ideja za deset i ideja onda covjeka i drzi da privede stivo kraju, ali slaba izvedba koja se oslanja na retrospektivu, a kraj onda zbrza na nekoliko stranica, jos k tomu potpuno nezanimljivo (deus ex machina) - ostala sam nezadovoljena, necu vam lagati.

Edited by - Mrkva on 11/08/2017 14:46:02
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/08/2017 : 15:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
http://www.superknjizara.hr/?page=superponuda&id_superponuda=3874

Da ne bi netko slučajno propustio.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 20/08/2017 : 19:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Nekad je bizarno samo bizarno, a ne i dobro :)
Covjek je smatran zacetnikom magicnog realizma, sto je samo po sebi hvalevrijedno, a pricice su mu razigrane na bleskast nacin, no ne bih preporucila. U naslovnoj prici Hortenzije, junak skuplja lutke i onda se zaljubljuje u jednu od tih lutaka, kraj zive supruge. Nacin na koji je to opisano je zbunjujuc, bez neke poante, zapravo sam tijekom citanja zbirke imala dojam da gledam magaricu kako doji krokodila. Svojevoljno. Na youtubeu.

Edited by - Mrkva on 20/08/2017 19:25:40
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/08/2017 : 12:08:07  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Priča o mladom Indijancu, koji se rodio sa vodom u mozgu, velikom glavom i stopalima, koji je epileptik, koji je (imao) 10 zuba previše i koji od treče godine starosti napred mora nositi naočale itd.; ali koji unatoč svemu tome odluči, da če se školovati u školi izvan rezervata i tako pokušati pronači svoj prostor pod Suncem te tako izbječi sudbinu prosječnog Indijanca. Kniga je bazirana na istinitih događajih i istovremeno je smiješna i tužna. Maknuli su je iz nekih američkih školskih bibiloteka, jer je puna opisa o alkoholizmu, besparici, nasilju, tragičnim smrtima (sve smrti u knjizi su se zbilja dogodile), "neokusnom" jeziku (gola žena + desna ruka = veselje veselje radost radost ), rasizmu ("Da li znaš, da su Indijanci živi dokaz, da su crnci ševili bizone?")

Kao kod katoličkog Indeksa zabranjenih knjiga i ova zabrana je bila kontraproduktivna: knjigu je zbog zabrane verovatno pročitalo više tinejdžera nego inače; sam autor dobio je brdo njihovih zahvalnih pisama, a sama knjiga dobila je i nekoliko nagrada ...

Kako je rekao sam autor:"Poštujem pravo roditelja, da odluče, što smije njihovo dijete čitati, ali mi se ne čini u redu, da to rade za cijelu školu ... Sa ovim temama, koje su navodno problematične, djeca se srečavaju svaki dan".

Večinu tako ili onako zabranjenih knjiga se isplati čitati. Ova je jedna od njih. Navali, narode!

P. S. U našoj biblioteki knjigu se može dobiti na odjelku za omladinu, a ne za odrasle.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 23/08/2017 12:09:27
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/08/2017 : 12:34:41  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
It is with sadness that we announce the death of Brian Wilson Aldiss O.B.E. author, artist and poet, at his home in Oxford in the early hours of Saturday 19th August 2017, aged 92:
https://www.curtisbrown.co.uk/news/announcement-of-the-death-of-brian-aldiss-obe

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 23/08/2017 : 23:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Riba u vodi , Ljosini memoari vrlo dobar

sangue navajo
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 28/08/2017 : 21:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Hm.
Knjiga koja govori o gubitku muza. Slucajno sam je uzela, a ne zato sto fetisiziram temu, i mozda mi bas zato nije sjela. Ne mogu vise s tim kripticnim recenicama, s tim bolnim sjecanjima na prozaicni suzivot između dvoje ljudi. Ali opet, nije bez zanimljivosti.
Prvo sto me uhvatilo da joj ipak dam priliku: glasovi koji nas svakodnevno prate, u najobicnijim radnjama. Nedavno je netko na forumu spomenuo tinitus, taj vjecni zvuk, medicinsku dijagnozu. A tinitus glasova dok peremo suđe, tinitus sjecanja i svih nasih iskustava u kojima pred nama ozive oni kojih vise nema i oni koji jednostavno trenutacno nisu tu, to je tinitus koji nas sve obuzima i uzima svakodnevno i krade nam minute pri svakoj mehanickoj radnji.
Ovo je zapravo nekakav cudni Hamlet, neka prica o tome sto ti glasovi, naseg oca, majke, ljubavnika, cak i forumasa znace za danasnje i sutrasnje jastvo.
I citajuci knjigu, mene je obuzimalo sjecanje na neki jucerasnji razgovor do dekoncentracije, a onda do slaganja svega u ono sto jednostavno treba biti.

Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 29/08/2017 : 20:37:11  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Jo Nesbo...Ponoćno sunce..osrednji krimić s elementima ljubavne priće 6/10

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 01/09/2017 : 17:07:54  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://www.theguardian.com/books/2017/aug/30/terry-pratchett-unfinished-novels-destroyed-streamroller

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/09/2017 : 16:48:33  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://arstechnica.com/gaming/2017/09/if-you-read-one-sci-fi-series-this-year-it-should-be-the-broken-earth/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/09/2017 : 18:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote


Bila san malo podozriva prema knjizi, kad ono...
Poslije Knausgaarda, najbolja stvar koju sam procitala! Nevjerojatno da to moze izaci iz pera relativno nepoznatog covjeka. Kristiane Novace, ILY. Jako, jer imas transformativnu moc, ti sumski stvore.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000