forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Tonka24
Advanced Member



14514 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 19/01/2018 : 22:06:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote


Knjiga mi se dosta otegla vremenski.
Može biti zato što mi je početak bio dosta dosadan.
Engleska u dvanaestom stoljeću, kralj Rikard,princ Ivan, upoznavanje
likova.
Prvi dio radnje me baš umorio, jedino vrijedno spomena je turnir u Ashby-de-la-Zoucheu.
Nakon toga dolazi dio koji me se posebno dojmio, redovnik iz Compmanhursta ugošćuje crnog viteza ( ovdje negdje sam polako pretpostavljao tko je zapravo crni vitez ).
Cijeli taj dio, opisivanje pustinjakove kolibe,dijalog i na kraju gozba, baš je jako dobro opisano, prosto nalaziš se među njima u kolibi.
Onda opet nakon zarobljavanja židova Isaaca iz Yorka,njegove kćeri i još nekih likova, počinje dosada udvaranja i tako sve do ponovo meni zanimljivog dijela, opsade dvorca templara, Briana de Bois-Guilberta od strane stanovitog Locksleya, čiji se identitet otkriva tek pri kraju knjige i mene je osobno šokirao.
Nakon izvlačenja templara iz dvorca i otimanje židovke Rebbeke,opet knjiga počinje s dosadnom radnjom.
Kraj knjige gdje se sudi židovki i umiranje templara je jako dobro napravljen.
Na kraju svega, knjiga mi je dobra, pa rekao bi i vrlo dobra.
Problem je što svako malo ima rupa gdje događaji nemaju nikakvu značajnost za daljnji tijek radnje i onda ubije onu napetost i zanimljivost.
Svakako ću se jednom vratiti ovoj knjigi.
7/10

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/01/2018 : 21:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Birokracija apsurda

Arkadij i Boris Strugacki:PUŽ GOLAĆ NA URVINI





Birokracija svakako dovodi do apsurda mnoge životne situacije ali ako je nešto apsurdnije od nje to je izdavačka politika na ovim prostorima. Svako od nas je barem jednom pročitao strip koji je bio skraćen nego originalno izdanje. Neki od nas su pročitali i knjige koje je zadesila ista sudbina. Ali skratiti POLA KNJIGE...e to već ulazi u domenu potpunog apsurda. Čudnom izdavačkom politikom Kentaur je izbacio cijeli jedan od dva glavna toka radnje tako da smo u konačnici dobili samo pola od onoga što je stvarno napisano. Ma bravo momci. Sva sreća postoji izdanje Dečjih novina "Sabrana djela braće Strugacki" koja nije išla u slične eksperimente tako da je izdanje odlično ispalo. Ispada da na ovim prostorima trebaš biti sretan ako dobiješ čitavo djelo u jednom komadu. Glupost je ponekad nemjerljiva.
Knjiga je jedva čitljiva. Pročitao sam je za tri dana, preskako sam stranice, i iako je krajnja ocjena pozitivna, ipak ovo je djelo koje se po ničemu ne ističe. Filozofija koja ne prelazi granice zbog koje biste je pamtili, sama birokracija, iako na tragu da se prikaže kao u Kafkinom "Procesu", ne ostavlja nimalo interesantan dojam u svojoj apsurdnosti, a apstraktna razmišljanja i želja za (nemogućim) promjenama ustajalog režima od strane glavnog junaka ne budi u čitaocu pevelike simpatije. Vidi se da je tu trebala ispasti nekakva poanta, vidi se i kakva, ali finalna režija i prezentacija iste je krajnje površna i konfuzna. Uglavnom, "najveći SF pisci istočnog bloka" definitivno ne opravdavaju taj naziv, barem ne sa ovom knjigom. "Hotel kod poginulog alpiniste" je vrlo dobar krimić sa glavom i repom dok se ovdje gubimo u besciljnom lutanju glavnog junaka za istinom.
Istina , postoji poprilično jasna dihotomija između šumskog i urbanog svijeta. Razlika je uočljiva prvenstveno u samom načinu razmišljanja koji je kompliciran, preopširan, uvelike suvišan i na momente potpuno nepotreban u urbanoj sredini do njegove sušte suprotnosti u šumskoj inteligenciji, koja ne samo da je ispod razine normalne inteligencije nego, zapravo, zazire od bilo kakvog pokušaja ozbiljnije institucionalizacije i progresa. Sve je tako kako treba biti i nema potrebe za bilo kakvim pomicanjem ka nečemu nepoznatom. Narod šume izrazito je verbalno aktivan ali to nipošto ne znači aktivnost koja je na tragu bilo kakvog ozbiljnijeg toka misli. Naprosto, oni žive u maloj zatvorenoj ljušturi. S druge strane, opet imamo ljušturu, ali zaodjenutu u "napredak", "progres", "red"...Kada se malo bolje pogleda, i oni se gube u blagom tupilu i neefikasnosti kao i njihovi manje razvijeni prijatelji. Sve to zapravo ima izvrsne premise za jednu filozofsku knjigu ali, na žalost, ovdje imamo samo suhoparno prekticiranje dviju stanja koje ni u jednom trenutku ne vodi ka ozbiljnijoj analizi, kako dvaju društava u knjizi tako i društva za vrijeme kojega je knjiga napisana.
Pročitati ako se baš mora.



eeee tugo moja... pukim slučajem sam u rukama držao dva izdanja ove knjige
čuo sam za cenzure mislio sam stranica dvije
vidim jedna je duplo deblja od ove druge...
uspoređujem poglavlja... vidim gotovo POLA KNJIGE FALI
kentaur i narodna knjiga... kentaur moja omiljena biblioteka u koju se sve više razočaravam...
i krenem surfati internetom i naiđem na ovaj post...

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 24/01/2018 : 00:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
Neću otvarati novi topic jer mi se čini da nema smisla. Al eto, ko nije vidio:

umrla Ursula Le Guin

Bila je stvarno velika spisateljica.

Počivala u miru.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 24/01/2018 : 00:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

Neću otvarati novi topic jer mi se čini da nema smisla. Al eto, ko nije vidio:

umrla Ursula Le Guin

Bila je stvarno velika spisateljica.

Počivala u miru.



Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 24/01/2018 : 09:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


R.I.P.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/01/2018 : 12:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by mladjo

Birokracija apsurda

Arkadij i Boris Strugacki:PUŽ GOLAĆ NA URVINI





Birokracija svakako dovodi do apsurda mnoge životne situacije ali ako je nešto apsurdnije od nje to je izdavačka politika na ovim prostorima. Svako od nas je barem jednom pročitao strip koji je bio skraćen nego originalno izdanje. Neki od nas su pročitali i knjige koje je zadesila ista sudbina. Ali skratiti POLA KNJIGE...e to već ulazi u domenu potpunog apsurda. Čudnom izdavačkom politikom Kentaur je izbacio cijeli jedan od dva glavna toka radnje tako da smo u konačnici dobili samo pola od onoga što je stvarno napisano. Ma bravo momci. Sva sreća postoji izdanje Dečjih novina "Sabrana djela braće Strugacki" koja nije išla u slične eksperimente tako da je izdanje odlično ispalo. Ispada da na ovim prostorima trebaš biti sretan ako dobiješ čitavo djelo u jednom komadu. Glupost je ponekad nemjerljiva.
Knjiga je jedva čitljiva. Pročitao sam je za tri dana, preskako sam stranice, i iako je krajnja ocjena pozitivna, ipak ovo je djelo koje se po ničemu ne ističe. Filozofija koja ne prelazi granice zbog koje biste je pamtili, sama birokracija, iako na tragu da se prikaže kao u Kafkinom "Procesu", ne ostavlja nimalo interesantan dojam u svojoj apsurdnosti, a apstraktna razmišljanja i želja za (nemogućim) promjenama ustajalog režima od strane glavnog junaka ne budi u čitaocu pevelike simpatije. Vidi se da je tu trebala ispasti nekakva poanta, vidi se i kakva, ali finalna režija i prezentacija iste je krajnje površna i konfuzna. Uglavnom, "najveći SF pisci istočnog bloka" definitivno ne opravdavaju taj naziv, barem ne sa ovom knjigom. "Hotel kod poginulog alpiniste" je vrlo dobar krimić sa glavom i repom dok se ovdje gubimo u besciljnom lutanju glavnog junaka za istinom.
Istina , postoji poprilično jasna dihotomija između šumskog i urbanog svijeta. Razlika je uočljiva prvenstveno u samom načinu razmišljanja koji je kompliciran, preopširan, uvelike suvišan i na momente potpuno nepotreban u urbanoj sredini do njegove sušte suprotnosti u šumskoj inteligenciji, koja ne samo da je ispod razine normalne inteligencije nego, zapravo, zazire od bilo kakvog pokušaja ozbiljnije institucionalizacije i progresa. Sve je tako kako treba biti i nema potrebe za bilo kakvim pomicanjem ka nečemu nepoznatom. Narod šume izrazito je verbalno aktivan ali to nipošto ne znači aktivnost koja je na tragu bilo kakvog ozbiljnijeg toka misli. Naprosto, oni žive u maloj zatvorenoj ljušturi. S druge strane, opet imamo ljušturu, ali zaodjenutu u "napredak", "progres", "red"...Kada se malo bolje pogleda, i oni se gube u blagom tupilu i neefikasnosti kao i njihovi manje razvijeni prijatelji. Sve to zapravo ima izvrsne premise za jednu filozofsku knjigu ali, na žalost, ovdje imamo samo suhoparno prekticiranje dviju stanja koje ni u jednom trenutku ne vodi ka ozbiljnijoj analizi, kako dvaju društava u knjizi tako i društva za vrijeme kojega je knjiga napisana.
Pročitati ako se baš mora.



eeee tugo moja... pukim slučajem sam u rukama držao dva izdanja ove knjige
čuo sam za cenzure mislio sam stranica dvije
vidim jedna je duplo deblja od ove druge...
uspoređujem poglavlja... vidim gotovo POLA KNJIGE FALI
kentaur i narodna knjiga... kentaur moja omiljena biblioteka u koju se sve više razočaravam...
i krenem surfati internetom i naiđem na ovaj post...



Mislim da je Macan ili Boban rekao da je bila stvar u tome da su dali prevođenje knjige dvojici prevoditelja - svaki tok radnje jednome pa da je jedan poslao prijevod a drugi nije (valjda je kasnio) a ovi nisu skužili da treba još jedan poslati pa su objavili knjigu. Ako je to točno onda je to takva smijurija da to nije normalno.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 24/01/2018 : 18:33:19  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

Neću otvarati novi topic jer mi se čini da nema smisla. Al eto, ko nije vidio:

umrla Ursula Le Guin

Bila je stvarno velika spisateljica.

Počivala u miru.



Jako tuzna vijest. LeGuin je medju mojim omiljenim piscima.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/01/2018 : 21:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
da

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 24/01/2018 : 21:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

Neću otvarati novi topic jer mi se čini da nema smisla. Al eto, ko nije vidio:

umrla Ursula Le Guin

Bila je stvarno velika spisateljica.

Počivala u miru.



Veliki gubitak za SF. Le GUinova je bila prvo ime SF-a zadnjih 50tak godina.
Njezin roman The Dispossessed (Čovjek praznih šaka) mi je u top 3 SF romana ikad.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/01/2018 : 14:12:52  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
R.I.P.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/01/2018 : 14:17:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Haruki Murakami:1Q84

Ovo je remek - djelo. Stvarno izvrsno ispričana priča, a u Lynchovskom maniru dosta toga je ostalo nedorečeno (možda bude i nastavak?). Uvijek mi je bolje kada je sve riješeno ali nije ni ovako loše jer dosta toga je jasnije na kraju.Priča je light SF, mistery, likovi su odlični, priča je puna detalja i obrata a o kvaliteti govori i to da sam, uz sve obaveze, sve tri knjige (oko 1100 strana) pročitao u dva tjedna. Ako niste - svakako pročitajte.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 28/01/2018 : 08:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://www.theverge.com/2018/1/27/16933550/marko-kloos-frontlines-terms-of-enlistment-points-impact-military-science-fiction-book-review

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 28/01/2018 : 16:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

https://www.theverge.com/2018/1/27/16933550/marko-kloos-frontlines-terms-of-enlistment-points-impact-military-science-fiction-book-review



Nisam čitao, djeluje zanimljivo.

Nego narode, kada će se SF vratiti na naše prostore? Prevedenih knjiga nikad manje. Mislim da je u Srbiji malo bolje ali ne previše.
Ali već godinama i u svijetu kao da se manje piše SF, a nagrade znaju dobiti djela koja skoro da i nemaju veze sa žanrom.
Hm...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 28/01/2018 : 19:50:20  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
stala je i laguna
presaltali se na klasike i fantastiku s 535 nastavaka

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/01/2018 : 19:50:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



The Book of Dust - Volume One: La Belle Sauvage - Philip Pullman

Pullmanov povratak svijetu njegova najpoznatijeg djela, trilogije His Dark Materials, njen je prequel te ujedno i početak nove trilogije pod nazivom The Book of Dust. Originalnu trilogiju čitao sam dovoljno davno da je se slabo sjećam, no znam da mi je dojam bio pozitivan pa sam se veselio ponovnom ulasku u taj svijet. Ovaj put su dojmovi podijeljeni. Pullman piše jako lijepo i pitko i prva polovica knjige u kojoj polako upoznajemo likove i postavljaju se temelji za ono što će kasnije uslijediti, zaokupila me s lakoćom i prilično mi se svidjela. Problem je nastao kad su se stvari počele odvijati većom brzinom i povećao se broj fantastičnih elemenata u priči. I ta, uvjetno rečeno, druga polovica knjige ima zanimljivih dijelova, no događaji se izmjenjuju nepotrebno brzo i sve skupa je pomalo konfuzno. Neovisno o tome La Belle Sauvage je dobar roman čije ću nastavke svakako čitati, a potaknuo me i da se vratim originalnoj trilogiji što ću sigurno učiniti u skorije vrijeme.






Good Omens - Terry Pratchett & Neil Gaiman

Iako nisam čitao puno Pratchettovih djela, tek nekih pet-šest knjiga iz Discworld serijala, bez razmišljanja bih se nazvao njegovim fanom jer spomenute knjige spadaju u najzabavnije i najsmješnije koje sam ikada pročitao. S Gaimanom se s druge strane nisam još susreo, no kako o njemu već godinama slušam i čitam samo najbolje, znao sam da se to prije ili kasnije mora dogoditi. Iako su mi Sandman i American Gods već dugo na listi za odstrel, zbog spomenutog iskustva s Pratchettom ovaj mi se roman učinio kao najbolje mjesto za početi. I što sad reći? U pitanju je kompletno otkačena, izuzetno zabavna i na trenutke urnebesno smiješna knjiga koju sam pročitao vrlo brzo i s velikim guštom, no ona ujedno nije u potpunosti ujednačena i na trenutke se previše trudi biti cool. Jako sam se dobro zabavio čitajući Good Omens, no uz pristojan budžet, dobru glumu te, naravno, zadržavanje svih najboljih fora, mogu zamisliti da najavljena mini-serija bude čak i bolja.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 30/01/2018 : 10:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Eto dopala me knjiga Putovi svile: Nova svjetska povijest autora Petera Frankopana. Najprije da rijesimo prezime, da, frajer se preziva Frankopan jer mu obitelj tvrdi da potjece od nasih Subica, Zrinjskih i Frankopana, nasto je Hrvatski plemicki zbor popizdio i izbacio ih s liste hrvatskog plemstva.

A ovaj Frankopan je profesor svjetske povijest na Oxfordu te nam u ovoj vrlo, vrlo ambicioznoj knjizi prepricava povijest svijeta s fokusom na Bliski Istok i put(eve) svile. Ambicija mu je ponuditi novo vidjenje svjetske povijesti, s odmakom od eurocentrizma, i usput objasniti kako je svjetska trgovina utjecala na povijest. Tako sam barem ja nekako skuzio knjigu.

Medjutim, meni osobno sve ostaje na ambicijama. Mnogo toga o cemu Frankopan pise nije nepoznato - znamo za Aleksandra Makedonskog i za helenizam, znamo i da su Arapi jedno vrijeme bili napredniji od Europljanja i da su nam sacuvali grcke filozofe, znamo i za krizarske ratove i za Mongole, znamo i za velika svjetska "otkrica", za trgovinu robljem, a znamo i za kolonijalizam te njegove posljedice koje i dan danas osjecamo, posebno na Bliskom Istoku. O tome kako su Put svile i medjunarodna trgovina utjecali na povijest, hm hm, ali vidi li se to Wallerstein u natruhama? Samo s drugacijim ideoloskim predznakom?

Ali ako nista od ovoga ne znamo ili znamo malo, Frankopanova knjiga je solidna kompilacija, ali i, da budem cinican, vjerojatno obavezno stivo na njegovim kolegijima. Citati, ako se bas mora.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 30/01/2018 : 11:06:39  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by panzer

https://www.theverge.com/2018/1/27/16933550/marko-kloos-frontlines-terms-of-enlistment-points-impact-military-science-fiction-book-review



Nisam čitao, djeluje zanimljivo.

Nego narode, kada će se SF vratiti na naše prostore? Prevedenih knjiga nikad manje. Mislim da je u Srbiji malo bolje ali ne previše.
Ali već godinama i u svijetu kao da se manje piše SF, a nagrade znaju dobiti djela koja skoro da i nemaju veze sa žanrom.
Hm...



Kak mislis, vratiti? Kaj je nestao? Ne znam, ja zivim vani, al na fejsu mi se barem cini da je SF u Hrvatskoj ziv i zdrav, ali stisnut u svoje gabarite. SFerakon pici dalje, UBIQ izlazi, Sirius B isto kolko-tolko redovno, tako da mi to sve izgleda solidno. Za prijevode ne bih znao.

Al i SF vise nije samo znanstvena fantastika, vec spekulativna beletristika, prosirio se pojam SF na fantasy i horror, pa ono. A i vani mi je SF (znanstvena fantastika daklem) ziv, sve vise nekak postaje mainstream, Netflix svaku drugu seriju koju baci je neki SF ili horror (jedva cekam Altered Carbon), pisu se i dobre, jako dobre SF knjige - dijele se tu linkovi stalno - a nagrade ionako nisu (uvijek) relevantne.

Evo jedne dobre liste: https://www.worldswithoutend.com/lists_sf101.asp

I ovo ovdje: https://www.theguardian.com/books/2017/nov/30/the-best-science-fiction-and-fantasy-of-2017
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 30/01/2018 : 23:07:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Ima puno jako dobrih knjiga na ovoj sf101 listi, ali i nekih koji nisu ni top 1000. Kako su stavljali samo jednu knjigu pojedinih pisaca fale neki klasici (npr. Speakers for the Dead). Najviše upada u oko to što nema Hyperiona Dana Simmonsa.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/01/2018 : 12:35:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by panzer

https://www.theverge.com/2018/1/27/16933550/marko-kloos-frontlines-terms-of-enlistment-points-impact-military-science-fiction-book-review



Nisam čitao, djeluje zanimljivo.

Nego narode, kada će se SF vratiti na naše prostore? Prevedenih knjiga nikad manje. Mislim da je u Srbiji malo bolje ali ne previše.
Ali već godinama i u svijetu kao da se manje piše SF, a nagrade znaju dobiti djela koja skoro da i nemaju veze sa žanrom.
Hm...



Kak mislis, vratiti? Kaj je nestao? Ne znam, ja zivim vani, al na fejsu mi se barem cini da je SF u Hrvatskoj ziv i zdrav, ali stisnut u svoje gabarite. SFerakon pici dalje, UBIQ izlazi, Sirius B isto kolko-tolko redovno, tako da mi to sve izgleda solidno. Za prijevode ne bih znao.

Al i SF vise nije samo znanstvena fantastika, vec spekulativna beletristika, prosirio se pojam SF na fantasy i horror, pa ono. A i vani mi je SF (znanstvena fantastika daklem) ziv, sve vise nekak postaje mainstream, Netflix svaku drugu seriju koju baci je neki SF ili horror (jedva cekam Altered Carbon), pisu se i dobre, jako dobre SF knjige - dijele se tu linkovi stalno - a nagrade ionako nisu (uvijek) relevantne.

Evo jedne dobre liste: https://www.worldswithoutend.com/lists_sf101.asp

I ovo ovdje: https://www.theguardian.com/books/2017/nov/30/the-best-science-fiction-and-fantasy-of-2017



Mislim prvenstveno na nove SF knjige kojih baš i nema previše.
Ok su SIRIUS B @ co ali nije to ni blizu onoliko koliko bi trebalo. A i hrpa priča koja se objavljuje u magazinima/almanasima ja stara, nove produkcije (recimo 2000-e) ima jako malo.

Znam da je i vani SF proširen na spekulativnu fikciju ali meni je SF samo ono što je klasični SF, ova spekulativna/mistery spika mi nije dio žanra, odnosno to je kao neki light SF.

A što se tiče SF-a na filmu/serijama - tu je stvar odlična, naravno. Nikada više znanstvene fantastike nije bilo u tom mediju (ima i dokumentaraca) i hrpa toga je odlična stvar.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 31/01/2018 : 12:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Ima puno jako dobrih knjiga na ovoj sf101 listi, ali i nekih koji nisu ni top 1000. Kako su stavljali samo jednu knjigu pojedinih pisaca fale neki klasici (npr. Speakers for the Dead). Najviše upada u oko to što nema Hyperiona Dana Simmonsa.






Inače možda ljudi manje čitaju SF zato što ga više ima na televiziji...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 31/01/2018 : 13:04:36  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Još jedna knjiga za ljubitelje kompjuterskih igara ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 01/02/2018 : 09:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
mladjo, sad mi je jasno kaj mislis. Relativno si u pravu, fantasy i horror i ostali slicni zanrovi su se brojem razmnozili kao gljive poslije kise, al meni se nekak svejedno cini da se i dalje i pise i objavljuje puno klasicnog SF-a. Kim Stanley Robinson, The Expanse, Andy Weir, Three Body Problem, Stephen Baxter, Ann Leckey, to mi je ovako sto mi na prvu ruku palo na pamet. A da se manje prevodi, to vjerujem, SF doma kod nas ne prolazi. Ionak se sve ovo kaj se kod nas dogadja vec samo po sebi svrstava u SF

Meni se cini neka druga stvar i ta me ponekad iritira, ja to zovem terorom romana. Trziste danas zahtijeva romane, trilogije, serije - naustrb prica i pripovijedaka. Mislim, pisu ljudi i dalje, i to dobre i vrhunske, ali se slabo placaju, ako i uopce. Ne znam kolko mi se puta desilo da citam neki roman, silim se, natezem, i onda zaklopim zadnju koricu i pomislim, e ovo bi bila genijalna prica. Isto i s trilogijama, siluje se do besvijesti, a taman bi sve stalo u jedan roman. Sa serijama i filmovima isti slucaj - dva ocita primjera su mi Moon (rastegnut do boli, a bila bi super epizoda Zone sumraka) i serija Westworld (10 epizoda bi stalo u tri-cetri uvrh glave).

Sto se tice liste i listi opcenito - meni isto na ovoj puno toga fali, i svakome ce na svakoj nesto falit, Hyperion mi fali, da, ali recimo ova mi je lista otkrila Adama Robertsa.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 01/02/2018 : 15:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


http://mvinfo.hr/clanak/tea-tulic-maksimum-jata

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/02/2018 : 16:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

mladjo, sad mi je jasno kaj mislis. Relativno si u pravu, fantasy i horror i ostali slicni zanrovi su se brojem razmnozili kao gljive poslije kise, al meni se nekak svejedno cini da se i dalje i pise i objavljuje puno klasicnog SF-a. Kim Stanley Robinson, The Expanse, Andy Weir, Three Body Problem, Stephen Baxter, Ann Leckey, to mi je ovako sto mi na prvu ruku palo na pamet. A da se manje prevodi, to vjerujem, SF doma kod nas ne prolazi. Ionak se sve ovo kaj se kod nas dogadja vec samo po sebi svrstava u SF

Meni se cini neka druga stvar i ta me ponekad iritira, ja to zovem terorom romana. Trziste danas zahtijeva romane, trilogije, serije - naustrb prica i pripovijedaka. Mislim, pisu ljudi i dalje, i to dobre i vrhunske, ali se slabo placaju, ako i uopce. Ne znam kolko mi se puta desilo da citam neki roman, silim se, natezem, i onda zaklopim zadnju koricu i pomislim, e ovo bi bila genijalna prica. Isto i s trilogijama, siluje se do besvijesti, a taman bi sve stalo u jedan roman. Sa serijama i filmovima isti slucaj - dva ocita primjera su mi Moon (rastegnut do boli, a bila bi super epizoda Zone sumraka) i serija Westworld (10 epizoda bi stalo u tri-cetri uvrh glave).

Sto se tice liste i listi opcenito - meni isto na ovoj puno toga fali, i svakome ce na svakoj nesto falit, Hyperion mi fali, da, ali recimo ova mi je lista otkrila Adama Robertsa.



Ma je, mislio sam na SF kod nas koji je totalno na aparatima. Godišnje se izda jako malo toga, a i to što se objavi često je staro par desetljeća. Nekakvih priča ili romana iz 2010-ih ima na kapaljku.
A vani, odnosno u svijetu je isto manje SF-a samo na razini svijeta to ipak nije toliki problem jer će, i tako umanjeno, to tržište knjiga ipak biti dovoljno veliko da ima knjiga za svakoga. Znači, ako se (lupiti ću brojke, čisto primjera radi) na engleskom govornom području broj kvalitetnih SF knjiga na godinu smanjio sa 400 na 250 to je problem ali nije katastrofa jer i dalje ima kvalitetnih knjiga ali kada se kod nas broj SF knjiga na godinu smanji sa 10-15 na 3 ili manje, e to onda je katastrofa.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 02/02/2018 : 17:15:09  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote



Naš drug Gand je briljirao ovde. Svaka preporuka.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.61 seconds. Snitz Forums 2000