forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/02/2018 : 14:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Haruki Murakami:Kad padne mrak

Inače, kad sam pisao o 1Q84 trilogiji zaboravio sam reći na koga me podsjeća Murakamijevo pisanje - na Davida Lyncha. Murakami poput njega dobro gradi misteriju te hrpu toga ostavlja da visi u zraku,odnosno da bude podložno različitim interpretacijama od strane čitatelja. Nije to loše, a najbitnije je da se zna doza te tajanstvenosti, odnosno da se ne ode previše u nedorečenost. Murakami, kao i Lynch točno zna koja je doza dobra.
U ovoj knjizi opet imamo tajanstenost koja klizi kako kroz priču, tako i kroz likove, a sve se dešava u jednoj noći u Tokiju. Puno lica ovdje neće naći autora nego će se povezati u zajedničku priču koja opet neke bitne stvari ostavlja nedorečenima što, ponavljam, ovdje nije problem jer Murakami izvrsno tempira količinu nerazjašnjene misterije. Knjiga je kratka (190 strana malog formata), a radnja brzo klizi tako da se pročita u par dana. Svakako pročitajte.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 04/02/2018 : 14:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter




Naš drug Gand je briljirao ovde. Svaka preporuka.



Nisam još čitao ali vele i drugi da je dobra.
Zasad sam od njega pročitao Blockbuster i vrijeme koje na m je pojeo Pac - man.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/02/2018 : 17:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Haruki Murakami:Kad padne mrak

Inače, kad sam pisao o 1Q84 trilogiji zaboravio sam reći na koga me podsjeća Murakamijevo pisanje - na Davida Lyncha. Murakami poput njega dobro gradi misteriju te hrpu toga ostavlja da visi u zraku,odnosno da bude podložno različitim interpretacijama od strane čitatelja. Nije to loše, a najbitnije je da se zna doza te tajanstvenosti, odnosno da se ne ode previše u nedorečenost. Murakami, kao i Lynch točno zna koja je doza dobra.
U ovoj knjizi opet imamo tajanstenost koja klizi kako kroz priču, tako i kroz likove, a sve se dešava u jednoj noći u Tokiju. Puno lica ovdje neće naći autora nego će se povezati u zajedničku priču koja opet neke bitne stvari ostavlja nedorečenima što, ponavljam, ovdje nije problem jer Murakami izvrsno tempira količinu nerazjašnjene misterije. Knjiga je kratka (190 strana malog formata), a radnja brzo klizi tako da se pročita u par dana. Svakako pročitajte.



Čitao sam ju pred skoro devet godina i slabo je se sjećam. Pamtim samo da je imala zanimljivu atmosferu, ali i da je ostala previše nedorečena. To je jedina Murakamijeva knjiga koju sam čitao, no kako planiram uhvatiti se u koštac s njim u nekom trenutku (ne znam samo da li u ovom ili u nekom od budućih života) lako moguće da ću joj se vratiti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 04/02/2018 : 21:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Nego narode, kada će se SF vratiti na naše prostore? Prevedenih knjiga nikad manje. Mislim da je u Srbiji malo bolje ali ne previše.
Ali već godinama i u svijetu kao da se manje piše SF, a nagrade znaju dobiti djela koja skoro da i nemaju veze sa žanrom.
Hm...



Pa da nema, jer nema tko čitati. Znam da je Algoritam izgubio prava na Old mans war, pa npr. jedan od najprodavanijih serijala uopće nemamo.. da ne govorim o Vandermeerovoj Southern Reach trilogiji, ma i svi noviteti. KOd nas se sve nešto reciklira ili se ide na natječaje ministarstva, muze se država a kad treba dobru knjigu prevesti dobijemo kitu. Evo npr, znam da je kartica prijevoda 10 kn(!?) kod jednog našeg izdavača, pa ti prevodi ako hoćeš.. s time da npr. teško da ćeš i to dobiti ako i prevedeš nešto. Ipak, najveći je problem što nitko ne mari za publiku i čitatelje. Svi kukaju kako nitko ne čita, a nitko nije uložio 1 svoju kunu u promociju SF-a, marketing, rizik... Bez toga nema ništa. Dok je love od ministarstva, ide nekako, kad tog ne bude, nema više ničega. (Preveli smo UBIQ prije 2 godina - odličan prijevod, ali UBIQ je klasik star desetljeća)... Da ne spominjem i to da se neki pisci(ne samo kod nas) stide reći da pišu SF jer SF se smatra đubretom od literature. Pa se spominje neka spekulativna fikcija a tu brate spada SVE! I eto ti sve one polu fantastične teme koje možeš čitati.
Sve u svemu, SF u Hrvatskoj, kada pogledamo trendove, zapravo i ne postoji :) :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/02/2018 : 12:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

quote:
Originally posted by mladjo
Nego narode, kada će se SF vratiti na naše prostore? Prevedenih knjiga nikad manje. Mislim da je u Srbiji malo bolje ali ne previše.
Ali već godinama i u svijetu kao da se manje piše SF, a nagrade znaju dobiti djela koja skoro da i nemaju veze sa žanrom.
Hm...



Pa da nema, jer nema tko čitati. Znam da je Algoritam izgubio prava na Old mans war, pa npr. jedan od najprodavanijih serijala uopće nemamo.. da ne govorim o Vandermeerovoj Southern Reach trilogiji, ma i svi noviteti. KOd nas se sve nešto reciklira ili se ide na natječaje ministarstva, muze se država a kad treba dobru knjigu prevesti dobijemo kitu. Evo npr, znam da je kartica prijevoda 10 kn(!?) kod jednog našeg izdavača, pa ti prevodi ako hoćeš.. s time da npr. teško da ćeš i to dobiti ako i prevedeš nešto. Ipak, najveći je problem što nitko ne mari za publiku i čitatelje. Svi kukaju kako nitko ne čita, a nitko nije uložio 1 svoju kunu u promociju SF-a, marketing, rizik... Bez toga nema ništa. Dok je love od ministarstva, ide nekako, kad tog ne bude, nema više ničega. (Preveli smo UBIQ prije 2 godina - odličan prijevod, ali UBIQ je klasik star desetljeća)... Da ne spominjem i to da se neki pisci(ne samo kod nas) stide reći da pišu SF jer SF se smatra đubretom od literature. Pa se spominje neka spekulativna fikcija a tu brate spada SVE! I eto ti sve one polu fantastične teme koje možeš čitati.
Sve u svemu, SF u Hrvatskoj, kada pogledamo trendove, zapravo i ne postoji :) :)




Da, skoro ništa se ne objavljuje i ne nazire se tome kraj. A ako nema potpore ministarstva cijene budu velike pa se onda i zbog toga ne kupuje i onda se svi fino vrte u krug. A ovo za to da se neki i danas srame reći da pišu SF mi je fakat katastrofa. Čovjek bi pomislio da je žanr već etabliran jer imamo dugu tradiciju SF izdavaštva i čitanja te literature.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/02/2018 : 12:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by mladjo

Haruki Murakami:Kad padne mrak

Inače, kad sam pisao o 1Q84 trilogiji zaboravio sam reći na koga me podsjeća Murakamijevo pisanje - na Davida Lyncha. Murakami poput njega dobro gradi misteriju te hrpu toga ostavlja da visi u zraku,odnosno da bude podložno različitim interpretacijama od strane čitatelja. Nije to loše, a najbitnije je da se zna doza te tajanstvenosti, odnosno da se ne ode previše u nedorečenost. Murakami, kao i Lynch točno zna koja je doza dobra.
U ovoj knjizi opet imamo tajanstenost koja klizi kako kroz priču, tako i kroz likove, a sve se dešava u jednoj noći u Tokiju. Puno lica ovdje neće naći autora nego će se povezati u zajedničku priču koja opet neke bitne stvari ostavlja nedorečenima što, ponavljam, ovdje nije problem jer Murakami izvrsno tempira količinu nerazjašnjene misterije. Knjiga je kratka (190 strana malog formata), a radnja brzo klizi tako da se pročita u par dana. Svakako pročitajte.



Čitao sam ju pred skoro devet godina i slabo je se sjećam. Pamtim samo da je imala zanimljivu atmosferu, ali i da je ostala previše nedorečena. To je jedina Murakamijeva knjiga koju sam čitao, no kako planiram uhvatiti se u koštac s njim u nekom trenutku (ne znam samo da li u ovom ili u nekom od budućih života) lako moguće da ću joj se vratiti.





da, dosta toga je ostalo visjeti u zraku. Jedan dobar nastavak bi bio čist ok. Ali velim, Murakami je kao Lynch - uvijek nešto ostane nerazjašnjeno.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/02/2018 : 20:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote


Odlično djelo koje govori o tome kako treba biti razborit s novcem, ali isto tako i paziti da ne postanemo kao Čičikov kojeg je novac naveo da dolazi do njega i ugleda na nepošten način. Stvarno šteta što je Gogolj pao u depresiju i spalio drugi dio knjige. Da je knjiga dovršena bila bi uz bok knjigama Dostojevskog. Još jedno remek djelo ruske književnosti.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/02/2018 : 16:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Joe Haldeman:Vječni rat

(Za vrijeme čitanja tu i tamo pustiti Fortunate son od Creedensa)

drugi put sam pročitao ovu knjigui i dalje je dosta dobra.
Svakako ju treba staviti u kontekst vijetnamskog rata (a naslovnica odlično oslikava bit - futuritički vojnik i vijetnamska džungla) ali može se staviti i u kontekst bilo kojeg rata. Osim samih bitki, dosta dobro se opisuje glupost vojske i besmisao hrpe odluka (uzmu najinteligentnije ljude na zemlji i onda ih tokom obuke podvrgavaju testovima gdje je velika mogućnost pogibije, a na kraju obuke je test gdje je i normalno da netko pogine) a sam glavni junak je uhvaćen u vojnu kolotečinu iz koje nikako da se odvoji. Ipak, ima nade i u svijetu beskrajno lošem i opterećenom vječnim ratom. Pisac je fizičar tako da ovdje imamo pravi Hard SF s tim da ponekad pretjeruje sa fizikom toliko da se prema njemu i Clarke čini kao light štivo. Sve u svemu, dosta dobro.

Ocjena:7/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 07/02/2018 : 16:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote



Ameri i Sovjeti su stara druga dva //
ljubili se, grlili se, šta ćeš, jebi ga


Nemam pojma ima li Valente neke ruske pretke ili je ovaj iskorak u slavensko-rusku mitologiju samo posljedica potrage za slabo poznatim (tj. slabo iskorištenim) fantastičnim svjetovima. Valente je rođena u Seattleu, a odrasla u Californiji i ništa od toga ne bi trebalo utjecati na ono što piše. Nema razloga zbog kojeg Amerikanke ne bi mogle istraživati "tuđe" legende i običaje.

Ali, đava ga lipi nosa, utječe. Ne znam zašto (a 'krivce' se može tražiti u bilo kojoj točki izdavačkog procesa), al' Valente ima potrebu, češće no što je humano, u dijaloge likova ubacivati poštapalice na ruskom. Ambijentala, valjda...Da ne zaboravimo da se cijela priča odvija u Sovjetskom savezu među Rusima. Okej, ženska, imaš tu potrebu i sve fajn. Al' de barem budi mudonja pa k'o Tolstoj nadrobi petanest paragrafa na francuskom, bez prijevoda i komentara, pa ko razumi - razumi. A ne da ti likovi zvuče ko negativci iz B-filmova s kraja osamdesetih.

Za drugu iritantnu stvar nije kriva Valente (nit' itko od uobičajenih sumnjivaca), al' je to ne čini ništa manje iritantnom. Engleska transkripcija ruskih imena, Slavenu i kriptoslavistu u meni zvuči naprosto krivo. Lažno. Paradoksalno je da bi se prijevod na hrvatski/srpski (ima nešto njenoga u "Titanu" #3, al' nisam čitao) daleko bolje čitao no što se čita original.

Zanemarimo li te sporadične iritacije, "Deathless" zapravo nije grozan. Nije ni dobar, al' 'nije grozno' je nažalost krajnji domet suvremene fantastike (ili barem onoga što je meni palo u ruke). Paralelni svjetovi (sovjetska Rusija i slavenski prasvijet), jad, čemer, neimaština i višak potrebe za neutemeljnim kriptičnim elipsama.

Prosječnom Amerikancu te priče iz komunizma zaista i dođu k'o fantastika (dijeljeni stanovi, kućni savjeti, Partija, bespoštedna porba za koricu kruha). Ili horor, što li. Nama ovdje, ha - ovisno o godinama

Ako vam se čita spoj rusko-sovjetske prošlosti, fantastike i postapokalipse, bacite pogled na Tatjanu Tolstoj i njen "Kis" (Naklada Pelago). Daleko jače, bolje i zanimljivije.

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 07/02/2018 16:36:28
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/02/2018 : 22:23:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



San jednog Kelta - Mario Vargas Llosa

San jednog Kelta je zapravo donekle fikcionalizirana biografija Rogera Casementa, borca za ljudska prava i jednog od ključnih ljudi u razotkrivanju stvarne situacije u Kongu na prijelazu stoljeća, no bolje zapamćenog kao borca za slobodu Irske, zbog čega je na kraju osuđen za izdaju i pogubljen od strane britanske vlasti.

Casement se zapravo čini kao jako zanimljiva ličnost, no isto nažalost nije slučaj s ovom Llosinom knjigom. Očito se ne mogavši odlučiti da li da napiše roman ili biografiju, na kraju je probao napraviti nešto između što mu baš i nije pošlo za rukom. Suviše suhoparno za roman, a istovremeno nedovoljno bogato informacijama za biografiju, ovo je djelo prvenstveno namjenjeno onima koji imaju interes za Kongo i Peru na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće (lokacije na kojima je Casement proveo mnogo vremena, te čine velik dio romana), kao i za Irsku borbu za neovisnost.

Kako ne gajim preveliki interes za spomenute teme, a ni Llosa ga nije uspio izazvati, izdržao sam negdje do trećine knjige, pročitavši dakle samo dio koji se odnosi na Kongo. Zanimljivo je da se Casement tamo susreo i sprijateljio s Josephom Conradom, što se opisuje i u stripu Kongo (Perrissin i Tirabosco) kojeg je Fibra objavila u sklopu biblioteke Orka. Onaj kome se svidio navedeni strip pronaći će mnogo toga zanimljivog u prvom dijelu Kelta.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 11/02/2018 : 19:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
A ne znam. Meni je Llosa malkice dosadan.
Pokušao sa Zelenom kućom i odustao na trećini.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 11/02/2018 : 19:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Inače, od početka godine sam pročitao:

Lutz Seiler- Kruso
Zoran Žmirić- Putovanje desnom hemisferom
William Golding- Gospodar muva
Dobrilo Nenadić- Dorotej

Sledeći na listi:
Miomir Petrović- Kuća od soli

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 11/02/2018 19:06:53
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 13/02/2018 : 19:33:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

A ne znam. Meni je Llosa malkice dosadan.
Pokušao sa Zelenom kućom i odustao na trećini.



Ja sam osim Kelta čitao samo Pohvalu pomajci koja mi je bila baš zabavna. Imam i Don Rigobertove bilježnice koje ću u nekom trenutku pročitati, a onda ću vidjeti da li ići dalje s njim.

Moja lista pročitanih knjiga za ovu godinu izgleda ovako:

Philip Pullman - La Belle Sauvage (The Book of Dust #1)
Terry Pratchett & Neil Gaiman - Good Omens
Mario Vargas Llosa - San jednog Kelta (trećina)
Timothy Zahn - Star Wars: Thrawn

Sljedeća: Andy Weir - Artemis


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 13/02/2018 19:34:18
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 13/02/2018 : 20:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Thrawn - Timothy Zahn

Kakva uživancija! Prošlo je preko 15 godina otkako sam se zadnji put susreo s Thrawnom u Zahnovoj slavnoj trilogiji i iako je se više uopće ne sjećam, znam da mi je čak bila bolja od one originalne filmske. Pojava Thrawna u novom kanonu me iznenadila, ali i razveselila, pogotovo kad sam vidio da roman govori o njegovim počecima u Imperiji. Mogu reći da sam dobio sve čemu sam se nadao. Zanimljiva radnja, dobri likovi, akcija, intriga, napetost, nema čega nema u ovoj knjizi. Čitao sam, naravno, i bolje romane, ali mogu reći da me već dugo neki nije držao ovako prikovanog. Apsolutna preporuka!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/02/2018 : 19:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Fandango, strasno me zanima koja to struka dopusta ovoliko citanja.
Inace, na tvoju sam preporuku uzela citati Erdoganovu biografiju i nisam se pokajala. Preporuke svima.



Uvijek me zivciralo sto kriticari nemaju iste kriterije prema nasim piscima kakve imaju prema stranima. Ma, sto da se lazemo, zivciralo me to jos kad sam na faksu ucila o pocecima hrvatske pismenosti (ajd nastranu Vinodolski zakon, ali pojedini slavonski barokni "pisci", omajgad, pa to je smijurija).
Ostalo je tako i dan-danas: kad netko nas nesto "isprdeka", svima je on ili ona nova Munro, novi Knausgaard, novo stagod. A realno je rijec u najboljem slucaju o nekom prosjeku, cak ispodprosjeku kad je rijec o kratkoj prici.
Ali evo, i tomu je dosao kraj. Moze vam se sviđati ili ne sviđati njegovo pisanje, ali Hrvatska napokon ima pisca. Ima covjeka koji pisati zna i voli, koji teme mnogo istrazuje, koji ne klone pred 400 stranica i ne krene bulazniti.
Ja ne zelim sada ulaziti u tancine radnje: rijec je o amalgamu krimica, ljubica, obiteljske drame, nema cega nije udrobljeno - poanta je da je dobro napisano, neovisno o individualnom ukusu. Kad kazem "dobro", mislim: educirano, u duhu vremema, dosjetljivo, narativno promisljeno.




Kristian Novak:CIGANIN ALI NAJLJEPŠI

Quotam post jer se slažem sa navedenim, pa da ne ponavljam.
Ova knjiga je odlična i to u svjetskim razmjerima i svakako treba biti prevedena na mnoge jezike (na engleski bi trebala biti prevedena obavezno). Naprosto mi se čini nevjerojatnim da mi imamo ovako kvalitetnog pisca. Ovo je fakat prva liga književnosti.
Ima krimića, ima drame, ima fantastike, a ima i izbjegličkog vala sa bliskog i srednjeg istoka. Četiri radnje se isprepliću i međusobno nadopunju te na kraju imamo rasplet koji ih odlično slaže u jednu cjelinu. Čujem da je i kazališna predstava odlična, a netko mi je rekao da bi uskoro trebao biti i film.

Ma odlično.

Ocjena:9/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/02/2018 : 14:57:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pavao Pavličić:SALON ZA PLAKANJE



Čitajući Ciganina još sam se jednom uhvatio kako razmišljam da slabo čitam naše pisce. U zadnje vrijeme sam pročitao samo nekoliko naših knjiga, zapravo ako ne računamo dve Žmirićeve i Lutzovu, nisam niti jednu. Još sam pročitao nekoliko knjiga iz susjedstva i to je to. Ipak, imam dojam da i mi konja (odnosno knjigu) za trku imamo s tim da kada pričam o svemu ovome, prvenstveno mislim na novije knjige i pisce (one stare sam apsorbirao dok je bilo vrijeme, makar tek tu ima svašta, a o precijenjenosti gomile naših "klasika" da ne govorim.). A s obzirom da želim objaviti knjigu, bilo bi logično da malo vidim i kako drugi pišu.
Pavao Pavličić stari je gard hrvatske proze, prvenstveno kriminalističke. Knjige objavljuje redovito, a sada sam se dokopao njegova zadnja dva krimića - Salon za plakanje i Tajno ime.
Salon za plakanje je čist ok, solidni krimić. Nije to nešto fenomenalno ali nije ni loše. Ono što je zanimljivo je da se veliki dio radnje dešava u mome susjedstvu, jedan dio baš u kvartu, a radnja u jednom trenutku spominje i moju zgradu! Jedna žena koja je oteta, upravo je moja suseda. Možda i ja imam u tome prste, hehehe:D
Ono što je moglo puno bolje je kraj koji je pomalo zbrzan i točno se vidi da je trebalo cijeli rasplet produžiti za barem još nekoliko strana.
Ali i ovako smo dobili solidan krimić koji se dešava na zagrebačkom asfaltu što je dodatni plus nama koji znamo sve te ulice po kojima šeću kriminalci i oni koji ih love.
Ocjena:6/10

Pavao Pavličić:TAJNO IME



Ono što mi se sviđa kod Pavličića je to što, osim što se radnja dešava na zagrebačkom asfaltu, ona i prati određena aktualna zbivanja u društvu. Tako je i sa gornjom knjigom (izdana 2017.) a i sa ovom (iz 2015.) gdje se spominju stari udbaši i njihove tajne (aluzija na Manolića i Perkovića je očita) te kroz radnju cijeli svijet tajni izlazi na vidjelo, a naoko nepovezane stvari uskoro postaju jedan slučaj. Krimić nije loš ali i ovdje je kraj pomalo zbrzan pa je pitanje koliko je to stalna Pavličićeva boljka.
Sve u svemu - solidno.
Ocjena:6/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/02/2018 : 19:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


Artemis - Andy Weir

Weirov prvijenac, The Martian, me nije privukao, no kako su ga ljudi uglavnom hvalili, odlučih dati šansu njegovom novom ostvarenju koje mi se tematski činilo puno zanimljivije. E sad, ne mogu reći da mi je žao, ali niti da mi je baš drago. U pitanju jer zapravo svojevrsna ne pretjerano zanimljiva krimi-priča koju izvlači okruženje u kojem se zbiva, a riječ je o jedinom gradu na Mjesecu. Nažalost, ta intrigantna i zapravo dobro zamišljena lokacija, mogla je biti i bolje iskorištena, kao i neki od likova koje tu susrećemo. Ovako se sve svelo na kombinaciju jurcanja lijevo-desno i donekle detaljnog objašnjavanja tehnikalija. Artemis se brzo čita i na trenutke je čak napet, no daleko je to od izvrsnog romana, a bome i od vrhunske zabave.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/02/2018 : 13:14:43  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pavao Pavličić:CRVENO PILE



Još jedan dobar roman sa novinarom Ivom Remetinom, žbirom Vladom Šoštarom i ostalom ekipom koja rješava slučaj ubojst(av)a u Zapruđu, bivšem Remetinovom kvartu. Nekoliko je teorija o tome tko je krivac, a u igri je i emigracija, politika i farmaceutski lobi.
Priča nije loša, samo je na kraju rasplet malo prelagano objašnjen. Zasad dakle imamo situaciju da Pavličiću sami raspleti idu ipak nešto lošije nego pisanje ostatka knjige.
Ocjena:6/10

Dosad pročitano u ovoj godini:
1. HORROR – priče za laku noć 2 (dvije trećine je pročitano u ovoj godini pa je brojim ovdje)
2. Haruki Murakakami:1Q84 – knjiga prva
3. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga druga
4. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga treća
5. Haruki Murakami: Kad padne mrak
6. Joe Haldeman: Vječni rat
7. Kristijan Novak:Ciganin ali najljepši
8. Pavao Pavličić:Salon za plakanje
9. Pavao Pavličić:Tajno ime
10.Pavao Pavličić:Crveno pile


Probao čitati:Mislav Pasini:Baba mi je Maur - odustao nakon 10-ak strana.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 28/02/2018 : 10:20:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Pokušao sam domisliti bilo što pohvalno o ovoj knjizi, al' ne ide. U načelu je riječ o omladinskom SF-u (iako ne slijedi standardne obrasce tog "žanra"), ali u njemu nema ni jedne ideje vrijedne spomena ili barem - ni jedne ideje koju već nismo vidjeli bolje iskorištenu negdje drugdje.

Ima zato puno danaka vremenu, pisanih kao da se nikada ništa u SF-u nije dogodilo i kao da se SF nikada nije bavio Drugim, Različitim ili samo čudnim, kao da se nikada nije smijao antropocentrizmu ili zemljocentrizmu.

Imamo, dakle, Marsovce. Brata (potpuno bezličnog s borderlajn psihopatskim sklonostima) i sestru (opsesivno fokusiranu i krajnje napornu) - glavne junake. Imamo elitnu školu na Zemlji (s uobičajenom klikom snobova i sadističkih učitelja) i tri "misije" namijenjene odrastanju likova. Nakon treće, roman se završava u četiri rečenice jer si je valjda Vaughn obećala da ovo neće biti još jedan YA-serijal (iako ima sve značajke istoga). Između imamo malo toga. Smisla ponajmanje.

Čitajte nešto drugo.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 28/02/2018 : 10:24:24  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Mladjo, pročitao si deset knjiga u dva meseca? I to sve tri 1Q84?

Tebi je baš dosadno na poslu?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 28/02/2018 : 12:29:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ma tko je vidio radit? :D

Sve je stvar raspodjele vremena. Čitao sam svaki dan po dva sata, a vikendom 3 i više. Tako da sam uspio pročitati u tri tjedna te tri knjige. Kad padne mrak sam pročitao u tri dana jer je kratka. Pavličić se isto brzo čita 23o-250 strana, ode to za 4-5 dana. A par knjiga sam sad od petka pročitao jer sam bolestan i doma ne radim ništa (osim što čitam:)) Uglavnom, sad sam se malo više bacio na knjige

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 28/02/2018 : 14:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ja baš sporo čitam
po mjesec ako ima 400-500 strana

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 28/02/2018 : 15:22:16  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ja veoma brzo čitam, mada dosta zavisi i od stila pisanja.
Za dvesta stranica mi treba par sati, ako je priča pitka.

Za Murakamija i tri knjige 1Q84 mislim da treba nešto više vremena.


I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 28/02/2018 : 15:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
A koliko vidim, drug mladjo živi na grbači građana, leži kući i čita knjige, a plata ide...😀

A i kad radi okrene po neku stranicu. Ima se, može se.
Ja na žalost moram da blebećem za vreme posla, ni§ta od privatnog čitanja. 🤔

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 28/02/2018 : 15:37:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ma morao sam nešto privatno obaviti po gradu pa sam uzeo bolovanje

Ma gripa me uhvatila baš gadno. Ali evo, jutros sam uzeo knjigu Civilna opasnost, ima 144 strane i evo pri kraju sam. Tako da umjesto jedan tjedan - jedna knjiga idem na jedan dan - jedna knjiga :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000