forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/04/2018 : 18:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ajde da prebacim na novu stranu jer brijem da nitko neće vidjeti ak su pri kraju strane:))


Pavao Pavličić:ZAGREBAČKI ODREZAK



Pavličić je od veljače 1982. do lipnja 1983. u Vijesniku imao kolumnu pod imenom Dobri duh Zagreba gdje je pisao o Zagrebu, zagrepčanima, duhu grada i općenito o svemu onome što se dešava u njemu. Kolumne su poslije izašle u ovoj knjizi i predstavljaju odličnu sliku prvenstveno Zagreba iz tog doba ali i Zagreba općenito. Odlično se pokazalo i ispričalo kako grad diše, koji su mu problemi, kako se njegovi stanovnici ophode u raznim situacijama...Ma ova knjiga je Zagreb u malom. Ako niste - svakako pročitajte!
Ocjena:7/10


Goran Tribuson:ZAVIRIVANJE



Kakva odlična knjiga!
Ovo je prva liga krimić i fakat ugodno iznenađenje, naročito nakon Propalog kongresa koji mi je bio prosječan. Knjiga je fakat napeta i odlično napisana s tim da je zadnjih 60-ak strana za klasu bolje od ostatka tako da imamo hrpu preokreta, iznenađenja i šokova.
Svakako pročitajte!
Ocjena:8/10

Probao čitati i ne ide:Robert Perišić:Naš čovjek na terenu i Pavao Pavličić:Kraj mandata

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/04/2018 : 17:07:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Goran Tribuson:SIVA ZONA



Drugi slučaj inspektora Banića nije toliko kvalitetno napisan kao prvi ali i dalje je riječ o odličnoj knjizi. Radnja se dešava 1989., ima tu politike, ubojstvava, pokušaja malverzacija, osobnih trauma, a u sve je fino uklepan Zagreb koji se odlično provlači kroz cijelu priču. Inače, u prvoj knjizi glavni junak je živio na Britancu (što je dvije tramvajske stanice od mene), a i veliki dio radnje je bio baš tu blizu - Pantovčak je brdo lijevo od Britanca, Tuškanac desno, Prekrižje je gore malo više... To mi je prva liga. Čitam krimić koji se dešava po ulicama koje su mi blizu. Ovdje se Banić seli u Kosirnikovu, to je prema Jelenovcu i isto je blizu mene. Čak ima i jedna potjera po Jelenovcu, Banić trči za likom po šumi. Zakon. Dobro, još me Tribuson nije pogodio kao Pavličić gdje se radnja u jednom trenutku dešava u mojoj zgradi ali možda se i to ponovo desi:)) Priča stvarno dobro ide,glavni junak je zanimljiv, zaplet je čist ok, jedino mi kraj nije blizu onome iz Zavirivanja. Sve u svemu, Tribuson mi je odličan u krimićima. Propali kongres mu je predzadnja knjiga pa se tu već možda i istrošio (vidjeti ću da li je tako kada pročitam Sestricu s jezera) ali ove stare knjige su i više nego ok.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/04/2018 : 17:32:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ocjena:7/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 09/04/2018 : 19:41:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Davno sam ih procitao, pogotovo ove starije slucajeve, ali prvi i treci su mi najdrazi uvijek bili (Zavirivanje i Dublja strana zaljeva), s tim da zadnji slucaj (Susjed u nevolji) jos nisam procitao. Bit ce provala kad uleti Pako, mislim da se on bas pojavljuje u trecoj knjizi Obavezno procitaj Uzvratni susret i Ruski rulet.

Nego, je li Nocna smjena ono s cementarom u Podsusedu? Vec mi se pomijesalo

These pretzels are making me thirsty...

Edited by - dante on 09/04/2018 19:44:49
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/04/2018 : 20:41:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

Davno sam ih procitao, pogotovo ove starije slucajeve, ali prvi i treci su mi najdrazi uvijek bili (Zavirivanje i Dublja strana zaljeva), s tim da zadnji slucaj (Susjed u nevolji) jos nisam procitao. Bit ce provala kad uleti Pako, mislim da se on bas pojavljuje u trecoj knjizi Obavezno procitaj Uzvratni susret i Ruski rulet.

Nego, je li Nocna smjena ono s cementarom u Podsusedu? Vec mi se pomijesalo



Ne znam, tek sam tri pročitao :D
sad idem kronološki, poslije Zone je dublja strana zaljeva. Ne znam još za Paka i Cementaru :D
Ali sad prvo da riješim dva Pavličića sa Remetinom.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 09/04/2018 : 21:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Ma pomijesao sam naslove, mislio sam pitati je li Siva Zona s cementarom. Ako nije onda je vjerojatno Nocna smjena

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 09/04/2018 : 21:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote



Ima li ikakvog smisla čitati 'Kraljevog atentatora', knjižuljak od svojih 650-700 stranica (ovisno o izdanju)? Ako niste spremni na još dvaput toliko (jer ipak je riječ o trilogiji, a Hobb ne štedi ni tastature ni tiskare) nema. Ako ste na to pak spremni - smisla opet nema. I nije baš lako, ovako ukratko, prenijeti zašto je tomu tako.

Druga je knjiga, baš kao i prva (a bogami i treća), nabrekla od slova. Da je uz to bremenita i smislom nitko joj ništa ne bi rekao. Avaj, brate, smisla je malo, a riječi i previše. Tko zna zbog čega joj se to dogodilo. Možda zbog toga jer Hobb ne priznaje fantastiku tanju od dvije tisuće stranica, možda zbog toga što je izdavački biznis devedestih tražio to i ništa drugo, a možda zbog toga što je urednik bio na porodiljnom ili nekom sličnom produženom odustsvu pa nije bilo nikoga da krati besmislene paragrafe, rečenice i beskrajna ter nepotrebna ponavljanja i pojašnjenja. Uz malo rečenične ekonomije i puno poliranja stila, cijeli bi 'Atentator' stao na upola manje stranica, a da pri tom ništa ne bi izgubio.

Ima ova knjigica i pokoju svijetlu točku. Život fiktivnog feudalnog dvora je, na primjer, smislen. Rodne i društvene uloge, tračanja i spletkarenja dokonih dvorjana, bliži su stilu Downton Abbeyja nego dvorovima Westerosa (ponekad vam dobro dđe malo odmora od prljave, 'naturalističke' fantastike). Središnji misterij potiče zanimanje, a negativici, makar Bondovima nalik, dovoljno iritantni da s nestrpljenjem iščekujete njihovu sudbinu.

To svjetlo je, kao i sve ostalo u knjizi, feudalnoga tipa. Hoću reći, džaba vam četiri voštanice kad je hodnik dugačak i podložan promaji. Višak očinskih figura, besmislena ljubavna priča, beskrajni verterizmi stasitog junaka (k tome još niste sasvim sigurni koliko mu je godina pa jel da mu ih oprostite ili zakolutate očima nešto odlučnije) i prilično čedan prikaz seksualnosti isprepleten s pozamašnom dozom tradicionalizma/konzervativizma od ostatka knjige ne čine ugodno iskustvo.

Nekoliko zanimljivih, nabačenih i skiciranih ideja teško dolaze do izražaja pod teretom logoreje. Naokolo ima i bolje fanastike i nema nekog razloga da se zadržite baš na ovoj.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/04/2018 : 22:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Dobro, još me Tribuson nije pogodio kao Pavličić gdje se radnja u jednom trenutku dešava u mojoj zgradi ali možda se i to ponovo desi:))


Ako nisi lik u knjizi, ne priznajem.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/04/2018 : 07:58:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

Ma pomijesao sam naslove, mislio sam pitati je li Siva Zona s cementarom. Ako nije onda je vjerojatno Nocna smjena



Nije, Siva zona je sa Multikemom i temeljima pored Samobora :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/04/2018 : 07:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by mladjo

Dobro, još me Tribuson nije pogodio kao Pavličić gdje se radnja u jednom trenutku dešava u mojoj zgradi ali možda se i to ponovo desi:))


Ako nisi lik u knjizi, ne priznajem.





Ako nisam ubojica, knjiga ne valja :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/04/2018 : 19:09:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


Lincoln in the Bardo - George Saunders

Zanimljiv i vrlo neobičan roman. Bardo je prema budizmu stanje između smrti i ponovnog rođenja i u njemu se nalaze glavni likovi romana na čelu s Willijem Lincolnom, Abrahamovim sinom koji je preminuo u 12. godini. Saunders je izabrao vrlo originalan pristup pričanju priče. Poglavlja s preminulim likovima (koja se zapravo događaju na groblju) u potpunosti su pisana kao dijalozi, a ispresijecana su "realnim" dijelovima u kojima se govori o Lincolnu, njegovoj obitelji i dječakovoj smrti, što je pak prikazano kroz citate (što stvarne, što izmišljene) svjedoka tog vremena. Malo se teško naviknuti na takav stil, no nakon nekog vremena tekst jednostavno počne kliziti. S druge strane, očito nisam izabrao pravo vrijeme za ovu knjigu, jer mi je trebalo gotovo mjesec dana da ju pročitam. Nije mi žao što sam to i učinio, no ne mogu reći ni da sam baš oduševljen. Ipak, čini mi se da bi dojmovi bili bolji da sam je se prihvatio u nekom pogodnijem trenutku. Za ljubitelje tematike i eksperimentalne književnosti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/04/2018 : 17:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Poljubi Boga od mene - Mustafa Mastur

Poljubi Boga od mene je po svemu sudeći najprodavaniji iranski roman 21. stoljeća (11 izdanja u 11 godina), što je vrlo zanimljivo ako uzmemo u obzir da je riječ o knjizi koja se bavi sumnjom u Božje postojanje. Možemo doduše zaključiti da se na kraju priče pripovjedaču vraća vjera, no preispitivanje i skeptičnost ovdje nikako nisu prikazane u negativnom svjetlu, što iznenađuje. Mastur je u manje od 140 stranica nagurao sve i svašta, no začudo time nije zagušio tok zbivanja, već ga je obogatio zanimljivim opservacijama glavnog lika te neobičnim monolozima i dijalozima od kojih će mi neki još dugo zvoniti u glavi. Iako u romanu baš i nema sretnih trenutaka, čitao sam ga s užitkom, rijetkost je naći tako tečno, jednostavno pisano, a pametno djelo. Zaključak koji mi se nameće nakon čitanja je da su u pitanju ljudi i društvo puno sličniji nama nego što bi se reklo na prvi pogled. Bilo bi lijepo imati mogućnost još dubljeg uvida u suvremenu iransku književnost.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 14/04/2018 : 10:57:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Prve su dvije knjige trilogije bile low fantasy pa je to valjda postalo dosadno pisati. Umori se čovjek (pa i žena) od dvorskih drama, šaptanja u sjenama i vrućih noći u štalama. Kad se umori otpusti sve kočnice pa treću knjigu šibne u high fantasy i najednom sve pršti od proročanstava, vizija, izabranika, usuda, cikličnosti vremena, zmajeva, magije, čarolije i onako glupo zlih ljudi, klasičnih figura sveukupne povijesti pop-kulture. Ne mogu reći da o tome nije bilo naznaka u prethodnih 1500 stranica. Naznakama unatoč, taj prijelaz i dalje izgleda naprasno i donekle baca u vodu sve ono dobro iz prethodnih knjiga.

Da ne duljim bez veze (jer se trudim ne biti Robin Hobb, koja ni ovdje ne zna kako zauzdati logoreju), s "Assasin's Questom" "Farseer trilogija" prestaje biti low fantasy s dvorskim intrigama i prostaje nešto nalik klasičnoj tragediji. Hobb uvodi teme usuda, likove piše po determinističkom modelu i tako odbacuje svaku ideju o osobnoj odgovornosti za vlastite postupke. Negativci su omađijani i svoju volju zapravo nemaju (u tome možete vidjeti nekakvu metaforu, ali ista i nije bog zna kako uvjerljiva), a glavni ružni baja nastaje "ne da mi se" metodom tumačenja Freudovih spisa.

Posljednja knjiga trilogije donosi plahte teksta o povijesti i sadašnjosti Šest Vojvodina, konačno nas izvlači iz dvorca u polja i selendre, i potpuno razvodnjava konačni sukob "dobra i zla". Kad se FitzChivalry konačno sretne s Regalom i njegovom svitom, dosta vam je više svega i jedva čekate da sve to skupa konačno završi.


Od pamtljivih momenata, izgubljeih u vrludanjima, znakovitim pogledima i bezrazložno prešućivanim informacijama, istaknut ćemo dekonstrukciju trope fantastičnog junaka (makar je nakon sedamdesetih i osamdesetih i to postala zasebna, samosvojstvena tropa). Nema svjetovne ljubavi za baštinike usuda, kao što nema ni zadovoljstva for a job well done. Hobb se konačno usuđuje propitati teme odanosti, dužnosti i seksuanosti, konačno se odlučuje pisati o ljubavi i žrtvi izvan okvira romance i konačno dotiče povijest i društvo sjebanog feudalnog svijeta. Sve to na jednom mjestu, u posljednjoj knjizi, makar ista imala 800 stranica, kako slutite, ne fercera najbolje.

Hobbičina se trilogija na više perfidnih načina poigrava sa živcima čitatelja, više puta krene nekamo pa onda bez razloga skrene u pizdu materinu, jednotavnim idejama posvećuje puno previše teksta i nikako da sve to spoji u smislenu cjelinu koja bi nadišla početni impuls za građenjem još jednog fantastičnog svijeta i svih njegovih, u konačnici malo važnih, detalja.

Jednom se, negdje, nalazila ideja. Dvije tisuće stranica kasnije od nje su ostali samo tragovi.

Ukupna ocjena trilogije: 2/5

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/04/2018 : 13:12:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pavao Pavličić:TUŽNI BOGATAŠ



Još jedan dobar krimić sa novinarom Remetinom u glavnoj ulozi. Pavličić je standardno dobar, krimić ima vrlo dobru dinamiku i radnju u cjelini, a i zaplet je ok. Stvarno je fora čitati knjigu koja se dešava na ulicama koje čitatelj poznaje. Inače, snimljena je i četverodjelna serija.
Ocjena:7/10


Dosad pročitane knjige u ovoj godini:
1. HORROR – priče za laku noć 2 (dvije trećine je pročitano u ovoj godini pa je brojim ovdje)
2. Haruki Murakakami:1Q84 – knjiga prva
3. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga druga
4. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga treća
5. Haruki Murakami: Kad padne mrak
6. Joe Haldeman: Vječni rat
7. Kristijan Novak:Ciganin ali najljepši
8. Pavao Pavličić:Salon za plakanje
9. Pavao Pavličić:Tajno ime
10.Pavao Pavličić:Crveno pile
11.Kruno Čudina:Civilna opasnost
12.Pavao Pavličić:Tri petka u travnju
13.Pavao Pavličić:Dobri duh Zagreba
14.Goran Tribuson:Propali kongres
15.Pavao Pavličić:Mrtva voda
16.Pavao Pavličić:Zagebački odrezak
17.Goran Tribuson:Zavirivanje
18.Goran Tribuson:Siva zona
19.Pavao Pavličić:Tužni bogataš

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/04/2018 : 13:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pavao Pavličić:KRVNIK U KUĆI



Ubojstvo na filozofskom otkriva mnoge mračne tajne Remetinu, žbiru Vladi Šoštaru i Luji Katiću zvanom Luka, a prije nego što se uopće otkrije da je netko ubijen, novinar dobiva zanimljiv paket - 200 000 eura.
Izgleda da su ovi stariji Pavličićevi krimići sa Remetinom ipak bolji što znači da je moguće da se u kasnijima (Salon za plakanje, Crveno pile) već nazire mali zamor materijala.
Sve u svemu vrlo dobro.
Ocjena:7/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/04/2018 : 23:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Hrvoje Šalković:VALCER PROTIV EINTRACHTA



Nakon stvarno kvalitetnih krimića od Pavličića i (posebno) Tribusona ovo je definitivno korak nazad, čak i dva. Čitljivo je ali ne pretjerano, odnosno da nije tako kratka sigurno bih odustao brzo. Inače čitajući Pavličića vidio sam da je napisao par knjiga za Balkan Noir ediciju pa sam uzeo par knjiga. Zasad baš i nemam dobra iskustva što se vidi i dolje na popisu knjiga od kojih sam odustao. Inače frend mi veli da Šalkovićeve knjige boluju od prebrzog završetka - ova knjiga je dokaz za tu tvrdnju.
Ocjena:5/10

Goran Tribuson:DUBLJA STRANA ZALJEVA




Ma Tribuson je car. Treći slučaj Nikole Banića odlično je odrađen. Banić više nije žbir, sada radi kao privatni istražitelj i usput se susreće sa svim problemima nedostatka policijskog aparata koji služi otkrivanju zločinaca. Knjiga je odlična, a dobro mi je što Tribuson odlično ubacuje sve tadašnje aktualne dnevnopolitičke smicalice u priču (knjiga se dešava pred kraj 1990. i početkom 1991.g.). Ono po čemu se knjiga razlikuje od prethodnih knjiga o Baniću je dosta velika količina odličnog intelektualnog humora.
Ocjena:8/10


Probao čitati i ne ide:Melita Arslani:Pouzdan izvor, Emir Imamović Pirke:Vršenje dužnosti (obadvije su Balkan Noir edicija)i Ivana Bodrožić:Rupa

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 26/04/2018 : 11:46:16  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Goran Tribuson:NOĆNA SMJENA



Tribuson je i dalje odličan, Banić je na nivou, a cijeli slučaj je dobro ispričan, makar priča nije toliko dobra i komplicirana kao kod Zavirivanja. U svakom slučaju, zasad mi je Tribuson naš najbolji pisac krimića.
Ocjena:8/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/05/2018 : 16:03:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Goran Tribuson:BIJESNE LISICE



Ovo je dosad najbolji Tribusonov krimić. I dalje smo s Banićem, priča je odlična, zaplet je kvalitetan i kada se sve zbroji ocjena je visoka. Rasplet nema onakvu odličnu kvalitetu kakva je bila kod Zavirivanja (ta knjiga mi i dalje ima najbolju završnicu od svih naših krimića koje sam pročitao) ali ukupan dojam je takav da ova knjiga ipak ima ocjenu više.
Ocjena:9/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 03/05/2018 : 14:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ah da, probao čitati i ne ide: Hrvoje Šalković:Nova mis Čilea i Želimir Periš:Mima i kvadratura kruga. Dosadno i nezanimljivo.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 04/05/2018 : 12:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Pavao Pavličić:TUŽNI BOGATAŠ



Još jedan dobar krimić sa novinarom Remetinom u glavnoj ulozi. Pavličić je standardno dobar, krimić ima vrlo dobru dinamiku i radnju u cjelini, a i zaplet je ok. Stvarno je fora čitati knjigu koja se dešava na ulicama koje čitatelj poznaje. Inače, snimljena je i četverodjelna serija.
Ocjena:7/10


Dosad pročitane knjige u ovoj godini:
1. HORROR – priče za laku noć 2 (dvije trećine je pročitano u ovoj godini pa je brojim ovdje)
2. Haruki Murakakami:1Q84 – knjiga prva
3. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga druga
4. Haruki Murakami:1Q84 – knjiga treća
5. Haruki Murakami: Kad padne mrak
6. Joe Haldeman: Vječni rat
7. Kristijan Novak:Ciganin ali najljepši
8. Pavao Pavličić:Salon za plakanje
9. Pavao Pavličić:Tajno ime
10.Pavao Pavličić:Crveno pile
11.Kruno Čudina:Civilna opasnost
12.Pavao Pavličić:Tri petka u travnju
13.Pavao Pavličić:Dobri duh Zagreba
14.Goran Tribuson:Propali kongres
15.Pavao Pavličić:Mrtva voda
16.Pavao Pavličić:Zagebački odrezak
17.Goran Tribuson:Zavirivanje
18.Goran Tribuson:Siva zona
19.Pavao Pavličić:Tužni bogataš




Mladjo, čestitke na odličnim recenzijama, poglavito što se tiće Tribusona. Meni osobno najbolji domaći pisac, a među boljima i općenito. Serijal sa inspektorom Banićem meni fantastićan, još tamo od Zavirivanja koje sam pročitao prije nekih dvadesetak godina pa sve do sedme njige (Susjed u nevolji). Uvijek me čudilo da se nitko nije sjetio ekranizacije pa da dobijemo svojeg Poirota (u liku i djelu npr. Ive Gregurevića :))) Šalu na stranu, radi se o meni osobno vrhunskom serijalu, koji sjajno opisuje događaje tamo još od Jugoslavije, pa preko privatizacije, rata i svih "bolesti" nove Hrvatske. Sjajno opisan Zagreb, kvartovske birtije i likovi koji zajedno s njime odrastaju, stare i (nažalost) umiru.

Tek odnedavno sam se "prebacio" na Pavličića i lagano upoznajem njegov opus sa Remetinom i priznajem vrlo obečavajuće (trenutno čitam Crveno pile).

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/05/2018 : 00:48:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Thnx na pohvalama:)) Tribuson je fakat car. Baš sam negdje čitao tezu da bi Tribuson, da je pisao na engleskom jeziku ili da je npr. iz nordijskih zemalja, bio svjetski poznat pisac i s tim se slažem! Lik je fakat prva liga. Prije ovih naših, pročitao sam jedno pedesetak svjetskih krimića i Tribuson je ili u njihovom rangu ili bolji od njih. Inače mi je baš zakon ta spika sa domaćim političkim prilikama koje se provlače kroz svaku knjigu čime se vidi i Tribusonova kritika društva. Banić je baš jak lik, bolji i od Pavličićevog Remetina (makar je i on odličan). U ovim novijim knjigama još je veći naglasak na pivo (uz naravno jazz) tako da dok čita, čovjeku dođe da ode po six pack u dućan i zalije se zajedno sa Banićem:)) Par knjiga sam završio čitati navečer, oko ponoći. Zatvorio sam knjigu i pustio si Johna coltranea. Banić, Jazz i ljetna noć. Odlična stvar:)) Kad pročitam knjigu, imam jedan ritual:dignem se, uzmem ju u ruke i prošećem se po sobi s njom. Želim još jednom "osjetiti" cijelu priču, još malo porazmisliti o njoj. Ovdje sam, osim šetnje, još pustio i mjuzu koju Banić sluša. Odličan feeling. A već sam napomenuo - totalna je fora kaj se sve dešava ne samo u Zagrebu, nego totalno blizu mene. Britanac mi je na 2 tramvajske stanice. A u zadnjoj knjizi, lik kojeg Banić prati se zaleti u Bis - dućkas 50 metri od mene:))

A evo jednog citata, samo da se vidi koji je Tribuson majstor:dakle naš novokomponovani bogataš mu nudi ogromne pare, a pritom jede fancy jelo, odnosno dinju s pršutom i pita Banića da li pristaje uzeti pare na što on odgovara:

-Ma koliko vam zvučalo čudno, da niste jeli tu dinju s pršutom, možda bih i pristao. Ali u želji da me impresionirate vi ste se odlučili baš za ono što svaka novokomponirana budala drži da je šik. Naučio sam prepoznati taj mentalitet. Vi se davite u prepelicama s karamelom uvjeravajući se kako su to pohani pilići iz vašeg ubogog djetinjstva, bauljate po teniskim terenima sanjareći o tome da vam je samo časkom zaigrati prasićkanja ili kamena s ramena, odlazite u bečku Operu i duboko žalite što u orkestru nema tamburaške sekcije i što se tenor ustručava arlauknuti i pokoju gangu, na koncert vodite plaćenog muzikologa koji vam šapće kada treba zapljeskati, a novac lifrate u njemačke i švicarske banke premda negdje u dnu duše vjerujete kako je slamarica mnogo sigurnija. Samo kada biste među svim tim talijanskim ergonomskim krevetima imali i jednu slamaricu iz roditeljskog doma!... Vidite, zbog toga mi se čini nekako neprimjerenim uzeti kesu vašega novca. Dakle nije riječ toliko o savjesti i moralu koliko o dobrom ukusu.

-Ja imam britanski odgoj i naobrazbu!

-I Jack The Ripper ih je imao! - promrmlja Banić pa krene prema izlazu...


Još jednom - Tribuson je genije.


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 06/05/2018 : 06:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Dobro sve osim ovog zadnjeg s Ripperom, to mi je ofucana baza ko i one s Hitlerom.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 06/05/2018 : 10:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
A već sam napomenuo - totalna je fora kaj se sve dešava ne samo u Zagrebu, nego totalno blizu mene. Britanac mi je na 2 tramvajske stanice. A u zadnjoj knjizi, lik kojeg Banić prati se zaleti u Bis - dućkas 50 metri od mene:))


A i Tribuson ti zivi tamo, mislim da je negdje na potezu izmedju Hercegovacke i Nazorove, barem je bio jos prije 10-tak godina, sjecam se da je to spomenuo u jednom od intervjua vezano uz Banica. Mislim da je cak spomenuo da je jedno vrijeme zivio na Britancu na uglu u istoj zgradi gdje je Banic.

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/05/2018 : 21:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Dobro sve osim ovog zadnjeg s Ripperom, to mi je ofucana baza ko i one s Hitlerom.



Viš' tu s inačicu s Hitlerom nisam ni čuo :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/05/2018 : 22:06:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

quote:
Originally posted by mladjo
A već sam napomenuo - totalna je fora kaj se sve dešava ne samo u Zagrebu, nego totalno blizu mene. Britanac mi je na 2 tramvajske stanice. A u zadnjoj knjizi, lik kojeg Banić prati se zaleti u Bis - dućkas 50 metri od mene:))


A i Tribuson ti zivi tamo, mislim da je negdje na potezu izmedju Hercegovacke i Nazorove, barem je bio jos prije 10-tak godina, sjecam se da je to spomenuo u jednom od intervjua vezano uz Banica. Mislim da je cak spomenuo da je jedno vrijeme zivio na Britancu na uglu u istoj zgradi gdje je Banic.



Sad sam baš pogledao koja je to točno zgrada (spominje se adresa u knjizi - broj 12), to je zgrada na istočnoj strani, pored one gdje je Konzum. Tamo je banka bila. Jedino ne znam kak uspijeva parkirati na Rokovom a da ide sa Britanca- em mislim da imaju stupići za prema gore em je pitanje da li auto uopće može proći tom stranom gore do perivoja (ok, valjda može ali na knap:))
Uglavnom, na Rokov se dolazi okolo, Nazorovom pa se prije križanja sa Tuškancem skrene u Kovačićevu i onda se dođe do Rokovog perivoja.
Vidim da ti piše da si iz Zagreba pa znaš o čemu pričam :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.62 seconds. Snitz Forums 2000