forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/05/2018 : 08:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Jedino ne znam kak uspijeva parkirati na Rokovom a da ide sa Britanca- em mislim da imaju stupići za prema gore em je pitanje da li auto uopće može proći tom stranom gore do perivoja (ok, valjda može ali na knap:))



Ima onu torbu od Sport Billyja pa auto stavi unutra kad mu ne zatreba ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 07/05/2018 : 10:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
A tu je negdje i legendarno kino Kozara u koje sam (za nepovjerovat) čak i ja znao ići tamo krajem 80-ih :)

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 07/05/2018 : 10:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
Inaće, Mladjo, da se nadovežem na tvoj osvrt na Balkan Noir. skupio sam cijelu kolekciju jer sam imao dojam da se radi o dobroj ediciji. Tu sam pročitao Šalkovića i njegov "Valcer protiv Eintrachta" (bljutavo i nije me baš oduševilo ili ja u svemu tražim Tribusona ili sad Pavličića i kao što sam napisao sad čitam njegovo "Crveno pile" koje će, nadam, popraviti dojam).

Tvoje mišljenje o valu nordijskog krimića (Nesbo i sl.)? Nisam stigao još ništa pročitati pa eto, da ćujem mišljenje.....

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/05/2018 : 13:08:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ti isto slab sa nordijskima (pročitao sam ih par) a više sam se orijentirao na Michaela Cruza Smitha, Lee Childa i (posebno) Chrisa Cartera koji piše vrhunske stvari. Ako nisi čitao Cartera - preporučam!
Ima tu još dosta pisaca koje sam čitao ali od ovih gore sam pročitao hrpu knjiga.

Inače, Valcer... sam pročitao do kraja zato što je kratka pa mi je donekle bila ok ali velim, riječ je o knjizi na granici čitljivosti. Ono, može se pročitati ali ništa posebno. Od njega sam probao i Nova mis Čilea i odustao sam nakon desetak strana.
Zasad mi ta edicija nije nešto (izuzev Pavličića i onog jednog Tribusonovog romana, naravno).

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 07/05/2018 : 13:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Sad sam baš pogledao koja je to točno zgrada (spominje se adresa u knjizi - broj 12), to je zgrada na istočnoj strani, pored one gdje je Konzum. Tamo je banka bila. Jedino ne znam kak uspijeva parkirati na Rokovom a da ide sa Britanca- em mislim da imaju stupići za prema gore em je pitanje da li auto uopće može proći tom stranom gore do perivoja (ok, valjda može ali na knap:))
Uglavnom, na Rokov se dolazi okolo, Nazorovom pa se prije križanja sa Tuškancem skrene u Kovačićevu i onda se dođe do Rokovog perivoja.
Vidim da ti piše da si iz Zagreba pa znaš o čemu pričam :D



Vidis, nisam uopce razmisljao o tim detaljima. Nije moj kvart (ja sam jos zapadnije od tebe) pa se nisam studiozno zakacio na taj detalj. Dobro poznajem taj dio grada, ali moram priznati da se ne sjecam je li prije 20+ godina kad su pisane te knjige uopce bilo kakvih stupica tamo na tom potezu?

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/05/2018 : 22:43:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Banić na dlanu! Vol.1

Istražitelj Banić živi u prolazu bivšeg kina Kozara, odnosno poslije nazvanog Apolo (tu sam inače 1996.g. gledao Independence day!) a dobar dio života proveo je stotinjak metara dalje na adresi Britanski trg 12. Nakon razvoda i dalje je u kontaktu sa svojom ženom koja i dalje tamo živi. Imaju i kćer Niku. Britanski trg se nalazi u centru grada, između brda Pantovčak i Tuškanac.


Zgrada na Britancu 12. Odmah pored zgrade se vidi kratka Arnoldova ulica koja ide uz zgradu, a pored nje je Rokova ulica koja ide gore lijevo prema parku Rokov perivoj, odnosno brdu Tuškanac. Tu gore Banić, prema knjizi, parkira auto.



Evo slika malo više ulijevo.



I još bliže - zgrada na uglu Arnoldove i Rokove ulice.



Pogled na Rokovu ulicu. Tu Banić pelja auto uzbrdo i parka gore na perivoju.



Ulica zaokreće za 90 stupnjeva. Da li ovuda mogu proći Banićeva četvorka/Golf/Kangoo? Ma mogu!


Pogled odozgora.


I evo prepreke! Dobro, naravno, prije je nije moralo biti ali spika je što Banić i danas gore parkira. Ma nije greda, to je književna sloboda Ja sam si zamišljao da Banić parkira par metara poslije ove prepreke sa desne strane. Inače ovim putem smo milion puta išli u Jabuku.



To be continiued...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 07/05/2018 : 23:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
To mladjo! Mogao bi sloziti i objaviti neki Illustrated companion za Banicev serijal

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/05/2018 : 00:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ovo će biti dodatak novim izdanjima knjiga :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 08/05/2018 : 09:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast Mladjo, Tribuson bi bio počašćen da vidi ovakav trud :))) Čekamo samo nekakvu tribinu na kojoj će sudjelovati (nadam se da će biti u skorije vrijeme).......

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/05/2018 : 15:59:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nenno

Svaka čast Mladjo, Tribuson bi bio počašćen da vidi ovakav trud :))) Čekamo samo nekakvu tribinu na kojoj će sudjelovati (nadam se da će biti u skorije vrijeme).......



Thnx! Da, bilo bi fora da ga vidimo uživo? Jesi bio na kojoj njegovoj tribini? Ja nisam.

Nego, idemo dalje s čitanjem!

Goran Tribuson:GORKA ČOKOLADA

Jedna od zanimljivih stvari o Baniću je da stari u realnom vremenu, odnosno vrijeme kroz koje se dešavaju radnje u knjigama podudara se (par mjeseci gore-dolje) sa godinama kada su napisane tako da naš junak stari kao i svi mi. Time svi problemi kroz koje su prošle države i ljudi na ovim prostorima u zadnjih tridesetak godina (od kada je objavljena prva knjiga iz serijala pa do 2014. kada je objavljena zadnja) pogađaju i našeg junaka zajedno sa njegovom ekipom, od bivše žene koja ga i dalje voli, preko vrckaste kćerke koja raste pred nama, pa do lude ekipe iz birtije s kojima Banić često provodi slobodno vrijeme. Tribuson zapravo izvrsno kritizira društvo odnosno negativne pojave u njemu tako da su ovi krimići dobrim dijelom i dokument vremena.
Tako je i sa ovom knjigom, koja se dešava 2004.g. Kritika društva i političke situacije je i dalje prisutna a krimi priča je standardno odlična. Sve u svemu, vrlo kvalitetan krimić koji bi, da je na engleskom, sigurno bio bestseller.
Ocjena:8/10


P.S.Čitao sam jučer jedan interview sa Tribusonom. U njemu, između ostaloga , kaže da je završio s Banićem (što je fakat loša vijest) ali ipak ostavio je mogućnost da još nešto napiše o njemu tako da...

P.P.S.Trebalo je tih knjiga biti više, sedam je mali broj :))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 08/05/2018 : 20:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
P.S.Čitao sam jučer jedan interview sa Tribusonom. U njemu, između ostaloga , kaže da je završio s Banićem (što je fakat loša vijest) ali ipak ostavio je mogućnost da još nešto napiše o njemu tako da...

P.P.S.Trebalo je tih knjiga biti više, sedam je mali broj :))



Da, izgleda da je Susjed u nevolji zadnji Banic. Imao je ogromnu rupu izmedju 6. i 7. knjige jer je stalno pisao scenarije za Odmori se, zasluzio si. Sjecam se jednog intervjua jos prije 2010. kad je rekao da je taman poceo raditi outline za novog Banica i onda mu s HRT-a javili da ide nova sezona serije i sve je otislo na led. Knjgia je izasla tek 2014.

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/05/2018 : 20:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Da, prošlo je deset godina od Čokolade do Susjeda.
Inače, baš završavam tu zadnju knjigu!
Možda još stignem nešto napisati danas o njoj.
Od sutra sam tri dana na putu pa onda u subotu nastavljam sa izvještajem!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 09/05/2018 : 09:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

quote:
Originally posted by mladjo
P.S.Čitao sam jučer jedan interview sa Tribusonom. U njemu, između ostaloga , kaže da je završio s Banićem (što je fakat loša vijest) ali ipak ostavio je mogućnost da još nešto napiše o njemu tako da...

P.P.S.Trebalo je tih knjiga biti više, sedam je mali broj :))



Da, izgleda da je Susjed u nevolji zadnji Banic. Imao je ogromnu rupu izmedju 6. i 7. knjige jer je stalno pisao scenarije za Odmori se, zasluzio si. Sjecam se jednog intervjua jos prije 2010. kad je rekao da je taman poceo raditi outline za novog Banica i onda mu s HRT-a javili da ide nova sezona serije i sve je otislo na led. Knjgia je izasla tek 2014.



Da, bilo je rečeno da je zadnji, ali ako me sječanje služi (ne uzimajte zdravo za gotovo) mislim da je u jednom interwiewu rekao da postoji mogućnosti za novog Banića i čak da ga vraća u doba bivže Jugoslavije opet.....

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3052 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 09/05/2018 : 09:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
zanimljivo....

https://www.marinakrleza.com/intervju-s-goranom-tribusonom/

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 15/05/2018 : 22:51:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Goran Tribuson:SUSJED U NEVOLJI



I evo nam (nažalost) zadnje avanture sa Banićem. Ovaj serijal je definitivno u vrhu kriminalističkog žanra i to u svjetskim razmjerima. Oduševljen sam i ovdje kako Tribuson gradi priču i kako sve sjeda na svoje mjesto. Sam zaplet je mrvicu slabiji od npr. Čokolade i Lisica ali i dalje je to na visini.
Za vrijeme Domovinskog rata Austrija je slala kamione humanitarne pomoći Hrvatskoj, a na kamionima je pisalo Nachbar in Not odnosno Susjed u nevolji. Edi i Žak su dva prijatelja na zapadnoslavonskom ratištu, a Edi ulazi u jedan od kamiona koji su došli kako bi ga otpremio nešto dalje, međutim nakon nekoliko stotina metara kamion leti u zrak, a razlog nesreće odnosno tko je stavio eksploziv u kamion ostaje nerazjašnjen. Žak se pomirio sa sudbinom svoga druga, međutim sve se mijenja kada Žak vidi Edija u današnje doba živog i zdravog! I tu upada Banić kojeg Žak angažira da vidi što se to desilo prije toliko godina.
Priča je dobra i stvarno bi bilo dobro da se Tribuson vrati Baniću još koji put.
Ocjena:8/10

Goran Tribuson:SESTRICA S JEZERA



Zadnji Tribusonov krimić nije ni blizu po kvaliteti Banićevom serijalu, zapravo lošiji je i od Propalog kongresa. Ne znam, čini mi se kao da ga je Tribuson pisao sa 50% kapaciteta. Možda je trebao odraditi taj roman za Balkan noir biblioteku a nije mu se baš dalo pa je roman pisao onak na pola. Ha tko će ga znati, samo nagađam, ali činjenica je da ovo nije vrhunsko štivo. Dobro, da ne bi bilo zabune nije knjiga loša ali nije ni nešto posebno pamtljiva. A ni junaci nisu na razini. Nisu Kokot i Tica ni blizu Baniću. Sve u svemu čitljivo štivo ali ni blizu standardnim Tribusonovim krimićima.
Ocjena:6/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 17/05/2018 : 09:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Ima valjda dvanaest, trinaest godina da mi je ovo prvi put došlo u ruke. Houellebecq je tad bio wunderkind , na isti način kao što je danas Knausgard, iako u momentu kad su stigli u hrvatsku kulturu ni jedan ni drugi nisu bili kind....A o wunderu se još i danas povremeno raspravlja.

U svakom slučaju, mrzio sam ovu knjigu. Mržnja je možda prejaka riječ i bolje bi bilo reći da me iritirala. Bilo je tu previše Camusa i previše Stranca, tek zaogrnutih u motive primjerenije sredini devedesetih, i nikako mi nije bilo jasno odakle dolazi ta sveprisutna fascinacija nad knjigom koja je, vještije i bolje, već bila napisana. U istoj kulturi. Pola stoljeća ranije.

Taj me sentiment prati i danas, iako više ne urla kao prije. Vjerojatno zato što Houellebecqa forsira još jedino Koščec. Trendseteri naše kulture danas se bave drugim personama. Iritacija se utišala, a knjiga je postala bolja. Ista je to knjiga, s istim problemima kao i prije, al' isksutvo svijeta se promijenilo. Ono što je prije funkcioniralo kao bizarna, mizogina paranoja, provokacija provokacije radi, danas je ogledalo svijeta. Ili barem ogledalo jednog dijela svijeta, danas vidljivijeg, prisutnijeg i utjecajnijeg nego sredinom devedesetih. Ako smo nekad i zamjerali Houellebecqu na pretjerivanju i paranoidnosti, internet nam je začepio usta. Ispostavilo se da su Houellebecqovi likovi male bebe prema onome što je došlo kasnije.

"Širenje područja borbe" je sv. Ivan Krstitelj. 4chan je Isus, a likovi poput Aleka Minassiana apostoli. Zajebano je to Evenđelje, al više se ne možemo praviti da ne postoji.

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 17/05/2018 09:51:06
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 18/05/2018 : 01:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
A gdje sam ja još od ovog, na klasicima poput, u pustinji i prašumi ili trenutno Moby Dick.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/05/2018 : 02:18:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ha po meni ne bi bilo loše da se prebaciš malo na ove novije stvari
Evo, probaj pročitati jedan Tribusonov krimić.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 18/05/2018 : 04:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Oštri Predmeti su jebenica od knjige. Radujem se i mini-seriji ovog lita. :)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 18/05/2018 : 21:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Tribuson je zakon

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14509 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 18/05/2018 : 23:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ha po meni ne bi bilo loše da se prebaciš malo na ove novije stvari
Evo, probaj pročitati jedan Tribusonov krimić.


Zasad ništa, puno sam potrošio na knjige i stripove u zadnje vrijeme.
Imam sagu o vikinzima,kinga,teror i još neke novije

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 21/05/2018 : 23:29:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Prekjučer su dodjeljene hagrade Nebula za 2017. Nagradu za roman dobila je N.K.Jemisin za roman The Stone Sky. To je treći roman u The Broken Earth trilogiji. Prva dva romana su dobili nagrade Hugo zadnje dvije godine, a The Stone Sky je glavni favorit ove godine. Ako zaista i pobjedi, to će biti prvi put da jedan pisac dobije Hugo za roman tri godine za redom.

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/05/2018 : 06:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
cim cujem nastavak odmah odustajem
jesu debele knjige???

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/05/2018 : 06:50:53  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
https://www.thedailybeast.com/novelist-philip-roth-dead-at-85

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/05/2018 : 14:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Banić na dlanu! Vol. 2

Crkva na Rokovu perivoju. Desetak metara niže od mjesta gdje sam slikao Banić (po meni) parkira auto.


Ispred crkve. Rokov perivoj nalazi se na Tuškancu i osobno mi je jedan od najljepših dijelova grada za život. U centru grada, kilometar od Trga, a mir, tišina i zelenjava.


Mjesto gdje Banić parkira. Crkva je dolje desno ukoso.


Park na perivoju. Ovdje je Banić bio pretučen i vezan od strane Žaka u Susjedu u nevolji.








Pogled prema sjeveru. Britanac je iza, ravno su Kukuljevićeva i Radnički dol, lijevo je ulica Pantovčak sa istoimenim brdom, a lijevo je Nazorova i brdo Tuškanac. Da bi se došlo do mjesta gdje Banić parkira mora se ići Nazorovom i prevaliti negdje 1,5-2 km iako je zračnom linijom od mjesta gdje je slikano do "parkinga" oko 200 m zračne linije.


Pantovčak...


...i Nazorova. Ovaj birc dolje je po meni birc gdje su se Banić i ekipa preselili nakon što im je zatvoren birc u prolazu kina. Istina, može biti...


...i ovaj ovdje malo niže. Tu je i pečenjarnica gdje onaj inkasator uzima kavicu jer je jeftinijia.


Pogled prema jugu i Britancu. Lijevo je Banićeva (bivša) zgrada.


Britanac.



U posljednjem broju:slike mjesta gdje Banić ima stan i ured. Stay tuned!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.48 seconds. Snitz Forums 2000