forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 04/06/2018 : 07:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Skuzio sam prije neki dan da vec dugo nisam gledao neki novi film u kojem glumi Gene Hackman pa sam guglom doznao da je frajer u penziji, da ga zaboli za glumu jer ne zeli glumit djedove, da se vratio slikanju kojim se uzdrzavao prije glumacke karijere, i da je uspjesan romanopisac. Evo sto kaze Wikipedia:

Together with undersea archaeologist Daniel Lenihan, Hackman has written three historical fiction novels: Wake of the Perdido Star (1999), a sea adventure of the 19th century; Justice for None (2004), a Depression-era tale of murder; and Escape from Andersonville (2008) about a prison escape during the Civil War. His first solo effort, a story of love and revenge set in the Old West titled Payback at Morning Peak, was released in 2011. A police thriller, Pursuit, followed in 2013.

Izgleda interesantno pa sam stavio na listu citanja.

Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 07/06/2018 : 09:49:53  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
http://film-mag.net/wp/?p=35907

'Vuković i Runjić' objavili 'Čovjeka u visokom dvorcu' Philipa K. Dicka. Eto prilike da se konačno pročita ovaj klasik.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 08/06/2018 : 22:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Daren Acemoglu and James A. Robinson “Why Nations Fail - The Origins of Power, Prosperity and Powerty”

sangue navajo
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 09/06/2018 : 12:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Da li vam se desilo da nekog pisca otpišete nakon prve pročitane knjige a zatim se nekim slučajem dohvatite još neke njegove knjige pa potpuno promijenite mišljenje? Meni se to desilo sa Alisterom Rejnoldsom. Ima dosta godina kada je Laguna izdala Oblast otkrovenja (Revelation Space) koja je bila prva knjiga u serijalu i ta me je knjiga momački umorila a kako Laguna nije prevela nastavke Alistera sam bacio u zapećak.
Nedavno sam nešto čačkao po netu tražeći nove knjige za čitanje i naletim na gomilu njegovih djela sa vrlo interesantnim premisama pa mu dadoh još jednu šansu što se ispostavilo kao dobar potez. Prvo sam pročitao Terminal World - dobra knjiga za karakteristično nedorečenim i naglo prekinutim krajem, što u mom slučaju i nije bilo negativno; zatim je na red došla odlična House of the Sun a potom potpuno dobra Century Rain. I eto Aliestera u klubu omiljenih pisaca, ponovo ću dati šansu Revelation Space-u, ovoga puta na izvornom jeziku i u kompletu.

...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/06/2018 : 13:07:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
tako sam ja procitao jednu pa drugu i trecu
onda sam skontao da brajan aldis nije za mene

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 09/06/2018 : 13:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Neil Gaiman: Nordijska mitologija (Mitopeja)

Ne znam je li bilo do sada govora o ovom novom izdavaču na hrvatskoj sceni, ali svakako bih ukazao ovom prilikom na ova sjajna izdanja
Naime, radi se o maloj izdavačkoj kući iz Zagreba koja do sada ima 3 knjige (ova je rasprodana doduše) i svaka od njih ima specijalan dizajn i osebujne ideje za korice, a knjige su namijenjene kolekcionarima lijepih izdanja
Što se tiče samog djela, kome je poznata nordijska mitologija ovo će mu samo biti podsjetnik na neke od najpoznatijih mitova, a nekim novacima ovo je sasvim pristupačan i zanimljiv, klasično ispripovijedan zbir esencijalnih događaja iz Asgarda i ostalih svjetova
Gaiman je u standardnoj formi, bez pretjeranog eksperimentiranja, ali uz tu i tamo ubačene dosjetke i user-friendly pristup čitatelju
Mitovi su posloženi u logičnom slijedu, od postanka pa sve do Ragnaroka pa se doista dobiva dojam da je riječ o romanu od nekoliko poglavlja

Moje preporuke


I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14517 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 09/06/2018 : 15:20:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Još kad bi bilo za kupiti...

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 09/06/2018 : 16:47:51  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ima Mitopeja lipa izdanja, al i dalje mi je draže to imat u originalu. Norse Mythology san kupija na engleskom i super je.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/06/2018 : 20:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Da li vam se desilo da nekog pisca otpišete nakon prve pročitane knjige a zatim se nekim slučajem dohvatite još neke njegove knjige pa potpuno promijenite mišljenje? Meni se to desilo sa Alisterom Rejnoldsom. Ima dosta godina kada je Laguna izdala Oblast otkrovenja (Revelation Space) koja je bila prva knjiga u serijalu i ta me je knjiga momački umorila a kako Laguna nije prevela nastavke Alistera sam bacio u zapećak.
Nedavno sam nešto čačkao po netu tražeći nove knjige za čitanje i naletim na gomilu njegovih djela sa vrlo interesantnim premisama pa mu dadoh još jednu šansu što se ispostavilo kao dobar potez. Prvo sam pročitao Terminal World - dobra knjiga za karakteristično nedorečenim i naglo prekinutim krajem, što u mom slučaju i nije bilo negativno; zatim je na red došla odlična House of the Sun a potom potpuno dobra Century Rain. I eto Aliestera u klubu omiljenih pisaca, ponovo ću dati šansu Revelation Space-u, ovoga puta na izvornom jeziku i u kompletu.



Ja sam na prvu odbacio Bukowskog ali sam ga poslije čitao sa guštom. NIje genijalan ali nije loš. Ali evo u čemu je stvar: Prvo sam digao Poštu i nije me se dojmilo previse, a isto I Zabilježbe starog pokvarenjaka. Međutim stalno me kopkalo da probam još jednom. Probao ssam I pročitao na kraju hrpu njegovih knjiga. Spika je u tome što sama radnja I nije nešto (ok, vjerojatno je taj sirovi stil tada bio relativni novitet te je stoga bio tako popularan) ali ono što Bukowski zna je pisati. Taj čovjek tako nevjerojatno jbno dobro piše da to nije normalno. On je u stanju najednostavniju radnju pretočiti u čitljivu priču. Kad čitaš te price kužiš da se zapravo ništa ne dešava:On se digao, pa swe ispovraćao. Onda je oprao zube I vratio se u krevet. U međuvremenu se žena s kojom je spavao dognula I napravila doručak. Onda su jeli. Onda ju je poševio. Onda je otišao kladiti se na konje. Pa opisuje kako je prošlo klađenje. Pa se onda vrati doma I kresne žensku još jednom. Onda se napiju. Dođu još neki ljudi pa se svi skupa napiju. Pa se on potuče s nekim. I tgak dalje.
Dakle niakakva radnja ali IZVRSNO NAPISANA. Taj bi čovjek valjda uspio I buljenje u jendu točku u zidu u period of 5 sati opisati odlično. I zato je dobar. Zapravo je šteta što se nije više razvio, odnosno da je pisao i romane sa klasičnom radnjom, ono zaplet, rasplet I to - vjerojatno bi tada bio najbolji pisac na svijetu. Bio bi bolji of svih. Al jbga kad je bio pijandura koji je pisao najviše o sebi.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 09/06/2018 : 21:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Heh, meni se Bukovski svidio na prvu loptu, čak sam nabavio i kratki strip koji je napravio - Dan kad je pao snijeg u Los Anđelesu.

...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/06/2018 : 00:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Viš nisam znal da ima i strip. Znam da ima ona neka kratka knjigica sa nekim pjesmama gdje su i neke ilustracije. Inače izuzev Barflya niti jedan film po njegovom scenariju/pričama mi nije ok (dobro samo je za Barfly pisao scenarij, ostala 2 filma za koja znam (Faktotum i Priče o neobičnom ludilu ili tako nekako)su kompilacije njegovih priča) upravo zato što scenaristi ne znaju tako kao on kvalitetno pričati o ničem :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 11/06/2018 : 10:03:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Uzmimo, na primjer, Šalkovića. Šalković je sposoban napisati roman, s glavom i repom, ponekad i sa sredinom. To što u tim romanima rijetko bude koja ideja vrijedna spomena i što općenito ima karizmu cigle, od sekundarne je važnosti za ovu priču.

Za kontrast, uzmimo Nenada Stipanića. On, eto, ne zna napisati roman, ali mu svaka scena pršti životom, energijom, dinamikom i jezikom o kojem Šalković može samo sanjati. Da se razumijemo, nema ni kod Stipanića (barem u ovom primjeru) ništa posebno vrijedno spomena, ništa što će nadživiti sezonu ili dvije, ali biblioteka Balkan Noir (barem kako je ja razumijem) nije ni trebala nuditi nešto bitno drugačije.

I sad, jel bolje imati romanesknu strukturu, likove s motivima i funkcionalnu radnju i sve to zaboraviti iste sekunde ili je bolje imati epizodičnu, gotovo anegdotalnu strukturu s karikaturama na mjestu likova i glavnim junakom bez nekog posebnog identiteta, želje ili karaktera pa se svejedno veseliti svakoj idućoj stranici? Vi odlučite.

"Stvarno je odlično baviti se kriminalom" nije loša knjiga (pogotovo u kontekstu spomenute biblioteke, našlo se tu daleko gorih primjera). Jedino mi je žao što nije bolja, a nije da nije bilo prostora. Nedostaje tu neke ozbiljnije "drame" (na računam onu standardnu socijalnu dramu koja se iz hrvatske književnosti nije makla od Kolarove "Breze"), nema ni neke posebne tenzije ni napetosti, nema baš ni radnje, nema ni emocionalnog angažmana (osim osjećaja prijezira i odvratnosti prema pojedinim likovima), nema bome ni ženskih likova (žena ima, ali likova nema, jel), a "ljubavne priče" bolje da nikad nije ni bilo, s obzirom na to kako je izvedena.

Čega, jebiga, ima onda? Ima bahatih kvartaša koliko hoćeš, sitnih i krupnih krimosa, probisvijeta svih fela i kojekakvih jadnika kakvi se rijetko viđaju u hrvatskoj književnosti. Sva ta plejada likova ne služi Stipaniću za posdmijeh i sprdnju, nema nastupa s visine i upiranja prstom na debilne Balkance koji, eto nu ih. Stipanić dobro poznaje taj svijet i ne pada mu napamet smijati mu se. A možda ga uopće ne poznaje, možda ga samo jako dobro izmišlja. I već to što ne možemo odlučiti je li ovdje na djelu fikcija ili autobiografija, dovoljno je da Stipaniću priznamo nešto nesvakidašnje vještine. Možda od njega nikad neće nastati književnik, ali potencijala za vrhunskog zanatliju svakako ima. Bumo vidli.

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/06/2018 : 18:55:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Kao što rekoh meni je ta Balkan noir edicija tak tak, niš posebno.

Inače malo se ljeljuškam na moru, tako da još neko vrijeme neće biti trećeg dijela Banića :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 16/06/2018 : 13:17:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote


Santa Took Them - William Malmborg

6.5/10

Skrolajući po Kindle aplikaciji na mobu, tražeći slasher naslove (trenutno san u tom štihu, ima još dosta naslova koji su mi u planu, pa ih budem recenzira ode), naiša san na ovog mladog autora. Ne očekujući ništa posebno, ugodno san se iznenadija pitkošću teksta i dinamikom priče, a jedino šta san i očekiva san dobija - brutalna ubojstva.

Priča je u neku ruku i whodunnit, iako je na tom polju pomalo zakazala, a i kraj je jako loš, zbrzan i vapi za nastavkom (kojeg će vjerojatno i bit). Zbog toga tako mala ocjena.

Inače, planiram pročitat i ostale naslove ovog momka koji na horror/triler polju itekako obećava.



And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 19/06/2018 : 16:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Mark Mazower - Dark Continent
Mark Mazower - Salonica, City of Ghosts - Christians, Muslims and Jews 1430-1950

sangue navajo
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 19/06/2018 : 16:20:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
i Olga Tokarčuk sve što vam padne pod ruku

sangue navajo
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/06/2018 : 16:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pavao Pavličić:OTROVNI PAPIR (2001)
Ovdje je riječ o zbirci od 13 priča u kojima je i dalje Remetin u glavnoj ulozi. Sve u svemu priče i nosu nešto posebno odnosno nisu ni blizu po kvaliteti recimo jednom Pasijansu što je zanimljivo jer Pavličić se baš proslavio sa kratkim pričama (mislim, naravno na zbirku priča Dobri duh Zagreba ali i za nju sam rekao da nije nešto posebno). Ali dok se u Dobrom duhu... još i mogao izvući da je mlad, ovdje to nije slučaj te se čini da Pavličiću ipak bolje leži forma romana.
Sve i svemu, čitljivo i ok ali kilometrima od njegovih najboljih krimi ostvarenja.
Ocjene: 5 i 6/ 10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 26/06/2018 : 14:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Pročitao ' Čovjeka u visokom dvorcu' Philipa K. Dicka. Vrlo inspirativno djelo. Siguran sam da mnogi od nas (primjerice, Kruger) žale što se događaji od prije 75 godina nisu odvili na način kako to opisuje Dick.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 26/06/2018 : 22:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Henrik Sjenkevič - Quo vadis

sangue navajo
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 26/06/2018 : 22:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 26/06/2018 : 22:18:39  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
taj sam

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/06/2018 : 13:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačena:


Gwynne: Malice
Početak knjige je zbilja dosadan i neinteresantan, tako da sam odlučio odustati prije nego što je akcija i počela. Najviše mi je žao toga, da moji dobavljači nemaju knjige tog autora zbog mogučih tužbi pa sam bio primoran kontaktirati Ruse da ju dobijem. Rusi se ne boje nikoga ...

P.S. Autor knjige izgleda opako i mogao bi bez problema utjeloviti kojeg od svojih junaka, za razliku od recimo Grrrrrrrrr Martina koji u svojim knjigama može nastupiti samo kao bačva vina, menhir, kit ili nešto slično ...



Majcen: Kubrickova Odiseja po vesolju
Knjiga osvijetluje nastanak ovog poznatog filma te glavne ideje, koje se pokazuju u filmu. Nikad nisam gledao cijeli film od početka do kraja, tako da ne mogu reči više o ovome, ali meni se čini da ovu knjigu ne trebate pogledati - pogledajte si radije film ... Osim ako koju stvar ne razumijete ... onda ju je vrijedno prelistati ...



Bradley: The Sweetness at the Bottom of the Pie
Prva u nizu knjiga o mladoj detektivki Flaviji de Luce. I ovde naiđemo i na glavnu zamjerku knjige: Flavia ima tek 11 godina. Vrlo je pametna, no ipak još uvijek je još dijete. To me odmah odbilo, jer, hej, a koliko detektivki njezinih godina poznajete? Ja nijednu. Nisam je još odpisao; možda pogledam i drugi dio pa ču da vidim da li ču sa serijom nastaviti ili ne. Svakako nije Sherlock Holmes, ali je daleko iznad razine jedne Agathe Raisin ...



Horwood: Duncton Wood
Kao kod knjige Watership Down, gdje su glavni likovi zečevi, i ovdje glavni junaci su životinje - radi se o krtičima. Da, znam, sad čete reči pa kako bi itko mogao napisati dobar fantasy sa krtičima u glavnim ulogama? No, itekako bi mogao. Ne samo to, Horwood je u tome i uspio. Dobro napisana knjiga sa pregršt zanimljivih i dobro zamišljenih likova, koji če vam još dugo ostati u uspomeni; knjiga o ljubavi, povijesti i mitologiji ovih sičušnih biča. Nije knjiga za svakoga, ali ako vas je priča zaintegrirala, obavezno je pogledajte. Najbolje od svega je, da Dunston Chronicles sastavlja šest (poprilično debelih) knjiga, tako čete imat čitanja na vrh glave ...



Cargill: Sea of Rust
Bliska budučnost. Ljudi više nema, jer su ovi izgubili bitku protiv umjetne inteligencije. Pratimo robota (u stvari on je ona, ali kod robota to ionako nije važno), koji po tako zvanom Moru hrđi traži ostale robote. Pomislio sam:"Eh, nešto nalik WALL-E-ju, ali u knjižnom formatu." Ali ne. Brittle jih ne traži, da bi se sa njima spoprijateljila, nego da jim oduzme dijelove njihovih tijela i razmijeni jih za nešto drugo što sama treba.

Isto tako, Brittle je aktivno sudjelovala u ustanku protiv ljudi u nadi za boljim životom. Ali kao i obično i ovde je revolucija pojela vlastitu djecu. Jer pojavili su se umjetne inteligencije višeg reda, koje asimiliraju svijest milijona i milijona robota i bore se za prevladu nad svijetom. A roboti, koji nisu zainteresirani da budu integrirani u jednu Borgu nalik svijest, lutaju naokolo i skrivaju se pred njima.

Ovo je knjiga, u kojoj se glavna junakinja bori za vlastitu individualnost i protiv "politike jednog uma", koju zagovaraju tako zvani OWI-ji (One World Intelligence).

Kako je jednom prije nekoliko godina dobro rekao jedan forumaš na jednom hrvatskom linuxaškom sajtu (radilo se o Ubuntuu, ali poanta je jasna):
eine OS,
eine distro,
eine unity…
fuckoff.

ovdje bi mogli reči:
one mainframe
one mind
one unity
fuck off.

Ljubitelji sci-fija i sličnih žanrova ovo ne bi smijeli propustiti.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 29/06/2018 13:33:25
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 30/06/2018 : 23:38:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Locus jenobjavio da je 28.6. umro Harlan Ellison, jedan od SF velikana. Kod nas su objavljene sve njegove nauvažnije priče, a meni najdraže su "Jefty is Five", “I Have No Mouth, and I Must Scream” i "Boy and His Dog".
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 05/07/2018 : 12:22:38  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Sancin: Lift
četiri tisuča godina poslije trečeg svijetskog rata. Mora više nema, vegetacije ima malo, Mjesec je nekamo isčeznuo, a zalihe pitke vode su nizke. U ovom postapokaliptičnom svijetu, u kojem bi se dobro snašao čovjek poput Mad Maxa, ali ne tko poput nas, iskra života je još uvijek prisutna: oko izvora vode osnovala se (utopična) civilizacija bez materializma, oružja, gde gotovo da se ljudi drže za ruke i pjevaju Kumbaya.

Ali: jer u knjigama uvijek dolazi ali.

Ali sa zapada dođe neprijatelj. Jak i nemilosrdan. Osvojio je več trečinu planeta, ali mu to nije dobvoljno. Uništava okoliš, a ljudi ili ubija ili jim uzima unutarnje organe.

Ljudi, nepripravljeni na bitku, trpe visoke gubitke. Suočeni sa potpunim propadom svoje civilizacije, odluče svoje četiri najbolje ljude poslati na misiju nemoguče (slično kao kod Gospodara prstenova): sa reliktom Treče kataklizme (atomskom bombom) raznijeti glavnu bazu neprijatelja (tako zvani Lift) i tako spasiti ono malo što je od civilizacije još ostalo ...

Knjigu sam pročitao u jednom dahu. Vrlo zanimljiv svijet, a i likovi. Malo je teško povjerovati, da bi totalni atomski rat moglo bilo kakvo biče moglo preživjeti, a kamoli ljudi. No dobro, to je mala zamjerka ...

Autor isto tako malo prebrzo razotkrije, tko su glavni negativci. Jer na početku knjige baš tajanstvenost neprijatelja je to, što vas vuče dalje ...

Neki prizori kod putovanja ekspedicije (bitka sa ljudožerima, tajanstvena svetlost) ka Liftu sumljivo sliče na avanture ekspedicije Zemljana u Lemovom Edenu. Majke mi ako on nije pročitao tu knjigu ...

Sve ostalo je na poprilično visokom nivou. Istini na volju, lik je samo rođen u Sloveniji, ali živi i radi u Trstu. Onda nije ni čudno, da je knjigu preveo i na italijanski jezik, pa če je moči u ruke dobiti veči broj čitatelja nego da je ostala limitirana samo na slovenski jezik ...

Kako bi rekao narkoman, kad u ruke dobije dobru "robu":"That's some good shit, man."

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 05/07/2018 12:24:11
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 10/07/2018 : 11:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Malo s godisnjega i nakon godisnjega:

Nakon nekog vremena nastavio sam citati seriju romana Zlatni orao Simona Scarrowa, u kojoj su protagonisti centurion Makron i njegov narednik (optio) Katon, a radnja uvodnih romana odvija se na pocetku invazije na Britaniju, u doba cara Klaudija, koji figurira u drugom romanu. U pitanju su solidno napisani vojno-povijesni romani, plosnih i kliseiziranih likova, isto takvih zapleta. Katon je mladi narednik pred kojim je velika karijera, ranjih i nesiguran tinejdzer, Makron prekaljeni sirovi vojnicina, pa njih dvojica u buddy-buddy maniri upadaju u spletke oko zavjera s glavnim im antagonistom Vitelijem. Autor je profesor povijesti specijaliziran za rimsku vojsku i to je najveca prednost ove serije romana. Tko voli neko izvoli, ovo se da citati i s pola mozga, meni taman.



Druga serija romana koju sam naceo je Parker Richarda Starka. Procitao prva dva, The Hunter i The Man With the Getaway Face. Po prvom snimljeni Point Blank s Leejom Marvinom i Payback s Melom Gibsonom, pamtimo i strip-ekranizacije Darwyna Cookea u izdanju DW. U prvom romanu Parker, kriminalac specijaliziran za pljacke, sveti se svima koji su ga preveslali i zakaci se s mafijom, a u drugom, nakon plasticne operacije lica, vodi glavnu rijec prilikom pljacke oklopnog vozila, uz nevidjene komplikacije. Ovo je klasika, no-nonsense hard-boiled romani, proza vrlo ekonomicna, reducirana i funkcionalna. Svakako preporuke, posebno ljubiteljima noira.

Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.06 seconds. Snitz Forums 2000