forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 26/11/2018 : 14:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za forumsku ekipu koja cita na engleskom: nedavno sam slucajno naletio na izdavaca Everyman's Library: http://www.everymanslibrary.co.uk/, i vidim da imaju prilicno povoljna sabrana izdanja, recimo sabrane price Roalda Dahla na 888 stranica su oko 17-18€, sabrane price Edgara Allana Poea na ca 1000 stranica isto toliko. Pa me sad cisto zanima ako netko ima koje izdanje tog izdavaca da napise kolko ste zadovoljni ili niste.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/11/2018 : 16:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

sabrane price Edgara Allana Poea na ca 1000 stranica isto toliko..



842 stranice. Dobio sam je pre oko sat i po vremena besplatno.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 30/11/2018 : 13:50:11  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Pa na koju foru? Fizicku ili e-knjigu? Ja sam jucer narucio Roalda Dahla da testiram taj Everyman pa da vidimo.
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3053 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 30/11/2018 : 14:22:19  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Stephen King:POD KUPOLOM




King je stvarno dobar pisac i ima izrazito razvijen spisateljski dar. Ono po čemu je knjiga dobra je odlična karakterizacija likova (nema kod njega mjesta jednodimenzionalnosti) likovi su slojeviti, mijenjaju se, odnosno ne mijenjaju se uopće nego tek pokazuju kakvi zapravo jesu kada nastupe određene izvanredne situacije i tu je King odličan kao pisac. Sve u svemu, zadovoljan sam ovom knjigom, a ni serija, koju sam gledao čim se pojavila, nije loša (iako ima dosta različitosti u odnosu na knjigu i nije završena a vjerojatno nikada ni neće) i iako joj ocjene na IMDb-u nisu baš bajne, svakako je pogledajte, isplati se
Ocjena:8/10

Dean Koontz:UBOJICA



Koontza mnogi smatraju horror piscem ali on to odlučno opovrgava. Ova knjiga je zapravo jedan dosta kvalitetan krimić iako ima elemenata SF-a, odnosno vrsta radnje je, kako bi na IMDB-u rekli "mistery/thriller".
Dosta dobar krimić sa odličnom dinamikom i radnjom i ako se želite malo odmaknuti od klasičnih Lee Child krimića ovo je knjiga za vas.
Ocjena:7/10



Čuvari i Ponoć su mi od Koonza odlični, savršeni..... Ledena vatra me nešto manje oduševila, ali probat ću doći od Ubojice....

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/12/2018 : 00:02:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
https://www.jutarnji.hr/domidizajn/interijeri/bookowski-bar-kafic-koji-ce-obozavati-ljubitelji-knjiga/8012489/


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 01/12/2018 : 00:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nenno

quote:
Originally posted by mladjo

Stephen King:POD KUPOLOM




King je stvarno dobar pisac i ima izrazito razvijen spisateljski dar. Ono po čemu je knjiga dobra je odlična karakterizacija likova (nema kod njega mjesta jednodimenzionalnosti) likovi su slojeviti, mijenjaju se, odnosno ne mijenjaju se uopće nego tek pokazuju kakvi zapravo jesu kada nastupe određene izvanredne situacije i tu je King odličan kao pisac. Sve u svemu, zadovoljan sam ovom knjigom, a ni serija, koju sam gledao čim se pojavila, nije loša (iako ima dosta različitosti u odnosu na knjigu i nije završena a vjerojatno nikada ni neće) i iako joj ocjene na IMDb-u nisu baš bajne, svakako je pogledajte, isplati se
Ocjena:8/10

Dean Koontz:UBOJICA



Koontza mnogi smatraju horror piscem ali on to odlučno opovrgava. Ova knjiga je zapravo jedan dosta kvalitetan krimić iako ima elemenata SF-a, odnosno vrsta radnje je, kako bi na IMDB-u rekli "mistery/thriller".
Dosta dobar krimić sa odličnom dinamikom i radnjom i ako se želite malo odmaknuti od klasičnih Lee Child krimića ovo je knjiga za vas.
Ocjena:7/10



Čuvari i Ponoć su mi od Koonza odlični, savršeni..... Ledena vatra me nešto manje oduševila, ali probat ću doći od Ubojice....



Sad baš čitam Pod svjetlom mjeseca - dobra je knjiga

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 05/12/2018 : 10:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


https://mvinfo.hr/clanak/philip-k-dick-covjek-u-visokom-dvorcu

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 05/12/2018 : 11:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote


Vian se smijao amerikanštini svoga doba. Smijao se, dakako, projiciranoj slici, pop-kulturi koja je dolazila do Francuske, od jeftinih kriminalističkih romana do blockbustera tridesetih i četrdesetih godina. Samu je Ameriku slabo razumio, ali ga ista zapravo ni nije zanimala. Zanimale su ga američke projekcije vlastitog identiteta, bizarna mješavina samodopadnog, nasilnog puritanizma, ispresijecana rasnom i klasnom mržnjom prema..pa...tko god već bio na dnu društvene ljestvie u danom trenutku.

Vianova je podsmješljiva proza (o ostatku života i djela da ne govorim), paradoksalno, utjecala na film-noir, na slike koje danas doživljavamo kao jedan od autentičnijih odraza američkog identitea. Nisu Viana čitali holivudski producenti koliko su ga čitali (i poznavali) likovi okupljeni oko "Cahiers du Cinema", a ovi su pak, naveliko pišući o američkom filmu, doprli do poslijeratnih američkih redatelja i scenarista koji su se, svaki na svoju ruku, prije ili kasnije okrenuli modernističkom revizionizmu noira tridesetih i četrdesetih. Vian bi znao cijeniti apsurd tog kruga.

"Pljuvat ću po vašim grobovima" u svoje je vrijeme bila skaredna knjiga. Toliko jebačine i sadističkog nasilja uparenog s osvetničkom psihopatologijom nije baš bilo u uglađenoj, buržujskoj prozi niti na radnim stolovima uglednih sorbonskih profesora. Nije tog baš bilo ni u prijevodnom pulpu onodobne Francuske (baš kao što ni u kina nisu dolazili oni zaista jeftini kriminalistički filmovi, koji su se u Americi prikazivali samo u siromašnijim, mahom crnačkim kvartovima) pa su se i Moral i Ćudoređe, preventive radi, uzvampirili ne bi li spriječili prodor ko zna već čega, ko zna već gdje. Moral i Ćudoređe su po tko zna koji put izgubili bitku pa naspram današnjih manifestacija vianovskih motiva sam Vian izgleda blago i umirujuće.

"Pljuvat ću po vašim grobovima" i danas funkcionira kao parodija, kao hiperbola američkog identiteta. Ne udara više k'o nekad dašta, druga su vremena i sve to, makar se još uvijek da nešto iscijediti iz njega. Nije da su ni Amerika ni pulp en general odustali od projekcije identiteta kojemu se Vian smije.


http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 05/12/2018 : 18:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fandango

Pa na koju foru? Fizicku ili e-knjigu? Ja sam jucer narucio Roalda Dahla da testiram taj Everyman pa da vidimo.



Fizičku. Ljudi se riješavaju svojih knjiga, a ja jih uzimam.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 05/12/2018 18:02:25
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 06/12/2018 : 15:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote


Praktično svaki prikaz "Helstromove košnice" koji sam pročitao počinje poređenjem ovog dijela sa kvalitetima Herbertove "Dine", što, čini mi se, banalizuje čitavu stvar, bez obzira na zaključak ovog poređenja. Da, svakako ne treba očekivati kvalitet "Dine", njeno izuzetno preplitanje ekologije, mistike i nauke, ali, sa druge strane, ne treba zanemariti i činjenicu da je "Košnica" roman koji uzima jedan od najčešće korišćenih SF klišea - insektolikog društva, neprijateljski nastrojenog i kolektivnog uma/razmišljanja - i istovremeno ga i okreće na glavu, ali i suštinski razrađuje sa svim logičnim posljedicama koje proizilaze iz ovakve postavke, zadržavajući osjećaj košmarnosti i nelagode.

Da, možda najviše nelagode, čak ne ni straha u klasičnom smislu. Zašto? Ovdje neprijatelj nije daleko insektoliko-kolektivno društvo druge vrste - kao u Starship Troopersima - već ljudski kult koji je prije više vjekova odlučio da svoj socijalni život modelira prema kvalitetima insekta, koristeći se pri tom različitim oblikama hemikalija, hormona, genetike i selekcije kako bi oblikovao svoje društvo na planski, uređen, začuđujuće racionalan način. I da, pola knjige je napisano iz perspektive ovog društva i njegovog vođe (ona bolja polovina knjige), tako da smo na taj način stavljeni u perspektivu konstantnog kognitivnog i moralnog šoka nad radnjama Košnice, istovremeno shvatajući njihovu unutrašnju logiku. Herbert je bogato iskoristio svoju premisu: specijalizovane kaste radnika, programi genetske selekcije i razmnožavanja, hormonalna kontrola ponašanja, recikliranje mrtvih tijela radnika zarad hrane i resursa (slično kao u "Dini" zarad vode, mada ovdje to nije opravdano ekološkim pritiskom, već se sprovodi iz ideoloških razlika), nemilosrdno elimisanje svih članova koji odstupaju od svoje zadate uloge, regresija nižih klasa sa govora na znakovni jezik, itd. Ali Herbert je daleko iznad klasične osude ovakvih hipotetičkih društava kao represivnih, uništilaca individue, itd. (mada prikazuje moralni šok kao prirodnu reakciju obje strane jedne na druge - i normalnih ljudi i pripadnika Košnice), već preispituje ovo društvo kroz njegovu filozofiju i ciljeve. Osnovni cilj Košnice? "Jedini cilj života je sam život", ponosno proklamuje vođa Košnice, čime se približava evolucionističko-darvinističkim gledištima na ljudsku sudbinu i odlučno ukida egzistencijalističku dimenziju našeg postojanja, jednim potezom. Svrha košnice je da raste i širi se, i obnavlja se kroz tkivo svog potomstva, kao i svaki drugi organizam. Svrha života jeste da živi, postoji, raste, da slijedi biološke komande urezane u njega.

Ali Košnica nije isključivo monstruoznost. Pored moralnog šoka, moguće je osjećati - i začuđenost, pa čak i divljenje!, pred njenim postignućima. Košnica je hiper-pragmatično društvo, nezahvaćeno emocijama i moralnim obzirima. U tehnološkom smislu, zahvaljujući specijalizaciji radnika, daleko je ispred "površinskog" svijeta, koji oni nazivaju "divljim". Nasilje, rat i siromaštvo su nepoznati pojmovi. Stavljanje dobra kolektiva ispred sopstvenog, čak i ispred svog života, se shvata kao unaprijed dati moralni imperativ. Zastrašujuća efikasnost i organizovanost prijete da nadjačaju institucije i agenture normalnog društva, tj. različite obavještajne agencije sa kojima je u sukobu kroz veći dio knjige.

Međutim, Košnica je i pored svega ovoga duboko "falična" knjiga, skoro-pa-upropaštena narativnom egzekucijom. Veći dio knjige, kao što već rekoh, protiče u smjenjivanju perspektiva vođe Košnice, koji se trudi da je prikrije od ostatka svijeta, i različitih agenata neimenovane obavještajne agencije, koji polako otkrivaju istinu o njoj. I upravo se kroz ovo klišeizirano i paranoidno nadmudrivanje protivnika, koje podsjeća na osrednji i neoriginalni triler, gubi širina Herbertove vizije i njene biološko-socijalne posljedice, do tačke banalnosti. Bljeskovi uvida koje dobijamo u Košnicu su pretežno nezadovoljavajući, kratki, a tek pred kraj knjige dobijamo podužu, košmarnu i odličnu scenu bijega agenta iz Košnice - koja estetski i moralno djeluje kao da je sa druge planete, apsolutno tuđinski svijet sagrađen od ljudi kao što smo i mi. Međutim, do te tačke treba izdržati dosta vrlo dosadne i spore radnje: tako oko stotinjak strana prođe baveći se skoro isključivo nestankom prvih par agenata! Zaista šteta: da je napisana iz drugačije perspektive,drugačijim tempom, Košnica bi bila remek-dijelo.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/12/2018 : 16:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
jel na engleskom
ili ima prijevod??

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 06/12/2018 : 16:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Na engleskom, ovaj reprint u SF masterworks ediciji, uzeo ga na BD-u na popustu za 5-6e.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 06/12/2018 : 23:04:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Lijep osvrt na Čovjeka u visokom dvorcu, Mate.
Jedina primjedba je da Dickovi romani zaista nisu bili prevađani na hrvatski, ali je Sirius objavio dosta priča (15-20). Mislim da je po broju objavljenih priča bio u istom redu sa Silverbergom, VanVogtom, Sheckleyom ili Ellisonom, odmah iza nedostižnog trojca Asimov, Clarke i Bradbury.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 13/12/2018 : 11:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

quote:
Originally posted by fandango

Pa na koju foru? Fizicku ili e-knjigu? Ja sam jucer narucio Roalda Dahla da testiram taj Everyman pa da vidimo.



Fizičku. Ljudi se riješavaju svojih knjiga, a ja jih uzimam.



Aha, znaci na tu foru Ja sam evo nakon Roalda Dahla nabavio i Poea, izdanja su mi super kao i oprema. Tvrdi uvez i brdo stranica kompletnih prica, jos mi je fora sto su u Poea stavili starinski font. Imao sam jos neki popust pa me ispala knjiga desetak eura. Zadovoljan sam. (Jos zadovoljniji jer je u istom paketu stigla i Le Guin, kompletno Zemljomorje.)
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 18/12/2018 : 17:17:24  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.loyalbooks.com/book/Star-Trek-Lost-Frontier

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 08:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
DEKAMERON


Dekameron je zbirka od 100 novela talijanskog predrenesansnog autora Giovannija Boccaccia koja je najvjerojatnije napisana negdje između 1348. i 1353. U europsku prozu uvodi i afirmira formu novele, kratke zaokružene priče koncentrirane na jedan događaj i manji broj likova.



Napokon pročitao, odužila mi se knjiga, prvi dio mi se dosta odužio drugi sam pročitao u desetak dana.
Najveći problem je tumač koji se nalazio na poleđini i kojega ima dosta pa se tu gubi vrijeme , a nije ni mali broj stranica, oko 700.
Odlične priče iako većinom aludiraju na grešnost u Crkvenim redovima i bukvalno Boccaccio je pisao knjigu na granici "dobrog ukusa".
Ima tu priča i tužnog karaktera, humorističnog, osvete,iskušavanja...
Uglavnom knjiga kojoj ću se sigurno vratiti jednog dana.

Novele koje su mi se svidjele:
Prvi dan-1,2,4,10
Drugi dan-1,2,7,8,9,10
Treći dan-1,2,3,4,8,10
Četvrti dan-1,2,3,4,5,8,9,10
Peti dan-1,2,7,8,9
Šesti dan-6,8,9,1o
Sedmi dan-1,2,4,5,7,8,9
Osmi dan-1,2,3,6,7,8,9,10
Deveti dan-1,2,3,4,5,6,7,10
Deseti dan-1,3,8,9,10

Sljedeća knjiga koju sam počeo čitati je Fantom opere.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/12/2018 : 09:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
upravo to izdanje te don kihot su mi bili zastarjeli
procitao oko 150 ili 200 stranica
necitljivo
zastarjelo
samo za studente knjizevnosti i profesionalce

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 12:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Meni su vrlo dobri za razliku od recimo, knjiga o džungli ili pustolovine Huckleberryja Finna.
Čak bih rekao da mi je DQ odličan.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/12/2018 : 12:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
nisam rekao da su losi
nego necitljivi meni

procitao sam justine ili nedace kreposti od onog ludjaka de sadea

lose ali citljivo
neke stvari pregazi vrijeme

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 17:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Nekako mi je bitno da uz zabavu i naučim nešto novo, ako nema ni jednog ni drugoga onda mi je baš loša knjiga, na takvu još nisam naletio,svaka knjiga te nauči nešto što nisi znao, pa i kad je čitaš drugi ili treći puta, bar je kod mene tako.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 24/12/2018 : 17:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Što Gand čita

https://www.index.hr/vijesti/clanak/zoran-zmiric-preporucuje-vam-svojih-pet-omiljenih-knjiga/2051330.aspx

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 26/12/2018 : 11:09:43  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
David Grann: Killer of the Flower Moon - The Osage Murders and the Birth of the FBI

Ova mi se knjiga nekako slucajno nasla pod rukom pa nisam ocekivao nista, ali vrijedilo je. David Dunn napisao je nebeletristicku knjigu The Lost City of Z, po kojem je snimljen istoimeni igrani film - koje nisam citao, niti gledao. Po ovoj knjizi film ce snimiti Scorsese i Di Caprio.

Uglavnom, u Osage Countyju u Oklahomi 1920.-tih zaredala su ubojstva i cudne smrti bogatih Osaga. Indijanci Osage su u ugovoru s vladom SAD-a zadrzale pravo na naftu, plin i ostala rudna bogatstva na svojoj zemlji, sto ih je nakon otkrica ogromnih naftnih rezervi u okrugu ucinilo milijunasima. Isto tako je svaki odrasli Osaga imao skrbnika koji je pazio kako se taj novac trosi. Daljnja komplikacija je bila da Osage svoju zemlju po vazecim plemenskim zakonima nisu smjele prodati, ali se zemlja mogla naslijediti. Taj sistem i lakomost skrbnika doveli su do serije ubojstava i smrti - 24 potvrdjena ubojstva i stotinjak sumnjivih smrti - ali nijedna istraga nije pokazala nista. Sve dok Hoover u Osage County nije poslao svoje ljude iz The Bureau of Investigations, koji je taman tada zapoceo svoju transformaciju u FBI.

Za razliku od umivene holivudijade koja nas vjerojatno ceka, Dunn je napisao knjigu koja izvanredno docarava kompleksnost slucaja i prilicno bezakonje koje je tada jos uvijek vladalo u tim dijelovima SAD-a. Njegovi agenti FBI-ja su za razliku od filmova ljudi sa svim svojim manama i vrlinama, slojevite osobe sklone ciniti pogreske u istrazi. Iza knjige je i impozantan arhivski istrazivacki rad, naprosto nevjerojatno koliko je toga autor procitao i povezao da bi napisao ovu knjigu.

Preporuke svima koji vole true crime, kauboje i Indijance, i FBI.

Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 27/12/2018 : 17:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote


Natavljajući sa čitanjem knjiga u okviru izbora edicije SF masterworks, došao sam do "Zvezde, odredište moje", romana Alfreda Bestera objavljenog pedesetih godina prošlog vijeka. Moram priznati da dugo vremena nisam čitao ovako živ, sočan, šarenolik i naprosto sumanut SF - koji, istina, upravo zbog izuzetne bujnosti svojih ideja i stila često prijeti da se raspadne u gomilu nekoherentnih i apsurdnih sekvenci.

Nekako mi se čini da Stars my Destionation aka Tiger Tiger! (alternativni naslov) nije roman koji je široko poznat i cijenjen među većinskim SF čitaocima, ali ga veliki broj pisaca (npr. Zelazni, Martin) navodi kao uticajnu knjigu koja je oblikovala njihovo pisanje. Razumijem zašto bi rani susret sa ovim romanom pedesetih godina bio tako upečatljiv. Bester nije napisao roman koji se bavi širokim vizijama budućnosti čovječanstva, velikim idejama i horizontima koje će oblikovati njegov razvoj do te mjere da zaplet i likovi romana pate usljed ovog fokusa, kao kod Asimova i Klarka, koliko god ih volio. Niti zauzima tehnokratsko stanovište po kome razvoj tehnologije može dovesti do čovječanstva sutrašnjice koje će neminovno biti bolje od čovječanstva danas i kroz istoriju. Ne. Zvezde odredište moje je često opisivan kao "SF rimejk Monte Krista", obiluje snažnim egzistencijalnim notama (čovjek vs svemira i drugih ljudi, sudbina, opsesija, vremenski skokovi), naglasak stavlja na iracionalne strasti i praktično opsesije koje pokreću glavne likove, a svaki tehnološki progres donosi niz posljedica, a mnoge od njih su negativne ili čak potpuno bizarne, ne nužno usavršavanje čovječanstva. Tehnologija, čak, uvećava neke stare probleme društva i zaoštrava suprotnosti do pucanja.

Bio sam privučen romanom već od prvog, izuzetnog poglavlja.Guli Fojl, čovjek koji se dotada ni po čemu nije izdvajao od prosječne mase čovječanstva, bez talenata, ciljeva i stremljenja, se nalazi u olupini svemirskog broda "Nomad", zarobljen u maloj niši sa kiseonikom. Svaki dan se bori da nađe novu bocu sa kiseonikom prije negoli stara istekne; njegovo preživljavanje je pakao. Njegove nade su razbuktane kada pored olupine prođe brod "Vorga" - da bi odmah potom bile u potpunosti srušene - brod ignoriše njegove signale za pomoć... ovaj događaj predstavlja prelomnu tačku u njegovom životu, momenat buđenja i rađanja jedne opsesije: preživjeti i uništiti Vorgu, ubiti je, prljavo, bolno, mučki, ubiti po svaku cijenu, ići do samog kraja svijeta za njom bude li potrebe!

Ostatak romana prati opsesiju Fojla, koji se konstantno prilagođava novim izazovima i nastoji da ispuni svoju užasnu osvetu. Svijet u kome se radnja odvija je sumanuti mozaik nevjerovatnih ideja, koje teško da se mogu prepričati i obuhvatiti u okviru svega nekoliko pasusa. Novootkrivena sposobnost teleportovanja dovela je do krajnje izmjene ljudskog društva: ljudi su podijeljeni u kaste prema daljini na koju se mogu teleportovati, bogati biznismeni štite svoje domove lavirintima od ogledala koji zbunjuju provalnike-teleportere, žene se strogo čuvaju u zaključanim i zamračenim prostorijama kako bi se osigurala njihova "česttitost", itd. Okorjeli kriminalci se drže pod ključem u podzemnom lancu pećina, Sen Martelu, gdje ne vide svjetlo dana. Povremeno, neki od njih pokuša da se teleportuje "naslijepo", ne mogavši biše da izdrži tamu - tada ostali zatvorenici čuju prasak njihove eksplozije, "blue jaunte"... Kada na to dodate gorući rat između Zemlje-Tere i pobunjenih svemirskih ispostava na Spoljašnjim Planetama, sektu Skopskih koji presijecaju sve senzorne vodove u mozgu i ostavljaju svoje sljedbenike u potpunom senzornom ništavilu, telepate koji su u stanju da šalju svoje misli, ali ne i da primaju tuđe, lude hirurge koji obožavaju da vrše "modifikacije" ljudskog organizma, izolovano društvo u unutrašnjosti asteroida koje obožava sile Evolucije, Darvina i Nauke, te najsnažniji eksploziv poznat čovjeku koji aktivira sama misao - dobijate izuzetan, izuzetan roman.

Jedina zamjerka koja se može iznijeti jeste na zaista preveliko obilje ideja koje dovodi do toga da mnoge od njih nisu razrađene do kraja. Dalje, koliko god Bester bio dobar u profilisanju Fojla, ostali njegovi likovi su djelimično nedorađeni. I tu je i sam kraj, istovremeno i optimističan i pesimističan, koji poručuje da čovječanstvo kao cjelina može biti bolje - ali samo ako pronađe razlog i volju za to. Napredak nije nužnost: stagnacija u oligarhiji i mediokritetima je podjednako moguća kao i samouništenje čovječanstva kao infantilne rase. Vrata su otvorena, na nama je da odlučimo.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/12/2018 : 18:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zvijezde odredište moje sam čitao u prvom MONOLITHU i u vrijeme čitanja mi je bila vrhunska. Knjiga je iz 1956., a odlična je svježa, prva liga... Kao i npr. Grad i zvijezde od Clarkea koja je isto iz te godine. Dobro, čitao sam ovo tam negdje ranih 2000-ih ali vjerojatno bi mi i danas bila odlična

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 27/12/2018 : 19:05:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Ma da, zaista svježa knjiga. Pročitao sam skoro i Kraj djetinjstva i Grad i zvijezde od Klarka, obje se odlično drže, pogotovo druga. U top 5 SF definitivno. Tako dalekosežna vizija budućnosti neće nikada zastariti.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.8 seconds. Snitz Forums 2000