forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/12/2018 : 19:57:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Ma da, zaista svježa knjiga. Pročitao sam skoro i Kraj djetinjstva i Grad i zvijezde od Klarka, obje se odlično drže, pogotovo druga. U top 5 SF definitivno. Tako dalekosežna vizija budućnosti neće nikada zastariti.



Mislim da je u "Gradu i zvijezdama" ona izjava da "je savršena mašina ona koja nema pokretne dijelove". I kad pogledaš, kaj je 90% kvarova na kompu? Ventilator/hlađenje! :D
A kad se nekome monitor pokvario?
Ili USB?

Da,da...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 27/12/2018 : 20:52:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
jel prvi monolit zagrebacki ili beogradski

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/12/2018 : 20:55:16  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zagrebački

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/12/2018 : 20:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
A i piše ti MONOLITH

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/12/2018 : 13:23:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Dean Koontz:POD SVJETLOM MJESECA



Nekoliko puta mi je, dok sam čitao knjigu, palo na pamet "ovo bi bio odličan film za Davida Lyncha". Likovi su baš lynchovski, atmosfera je odlična, a radnja stvarno dobra. Sve u svemu, knjiga za preporuku.
Ocjena:8/10


Dean Koontz.ISKORISTI NOĆ



Koja knjiga!Kakvo pozitivno iznenađenje! Čistokrvni SF horror i to u ponajboljem izdanju. Radnja prva liga, likovi odlični i dubinski prezentirani, a dinamika je na nivou. Inače znate što je zanimljivo kod ove tri knjige od Koontza koje sam pročitao? Radnja se dešava u kratkim vremenskim periodima. U ovoj knjizi sve se dešava u dvije noći. Treba to znati ispričati. U svakom slučaju, knjiga počinje odlično ali kako čitanje ide, radnja postaje sve više i više zapanjujuća i napeta tako da na kraju imamo prvoklasnu knjigu. Eh da, ima i dosta dobrog humora. Svakako pročitajte!
Ocjena:9/10

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/12/2018 : 14:08:57  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Ransom Rigs: Mapa dana


Četvrti dio priče, prvi dio druge trilogije. Do 381. stranice je onako normalna priča, otprilike u stilu prethodne tri, onaj ko je čitao zna o čemu se radi. E onda Rigs potpuno mijenja stil, skreće na drugi kolosijek, priča postaje mračnija, baca jako tamnu sjenku na osnove na kojima je dosad radnja počivala, prvenstveno na jedan izgrađeni odnos između čitaoca i glavnog junaka, atmosfera se pretvara u neprijatnu i ostavlja jako neugodan utisak nakon čitanja. Zaista mi se nije svidio taj preokret u radnji. Zanimljivo, ovog puta je u ovom dijelu završio priču donekle, doveo je do kraja taj dio priče, nije prekinuo radnju baš na najzanimljivijem kao u prethodnim dijelovima gdje si mogao i da očekuješ šta dalje, ali opet si sa zanimanjem iščekivao nastavak. Sad ovdje tek imaš naznaku šta će sad da traži i možda i nedostatak prave želje da vidiš šta će biti dalje... Taj kraj četvrtog dijela napisan je tako da čitalac prestane da podržava Džejkoba, ono u stilu "sad si stvarno pretjerao, nije trebalo da se u to petljaš"... Inače, u ovom dijelu se bavi problemom rasizma i nekim drugim istorijskim američkim problemima, u suštini je ova knjiga alegorija američkog društva kroz istoriju... Nisam nimalo oduševljen. Jeste ono zanimljivo za čitanje, ne mogu ja reći da knjiga ne valja i što se tiče književne vrijednosti, Rigs ima lijepu rečenicu, dosta komplikovane ali razumljive konstrukcije, fine opise, majstorski dočarava atmosferu... Ipak, skrenuo je u potpuno drugom smjeru od dosadašnjeg... Umiješao je on ovdje sve i svašta, čak i motive iz starogrčke književnosti obrađene na američki način. U neko doba ubacuje i elemente iz indijske kulture. Činjenica je da je Rigs dosad briljirao u ja-formi pripovijedanja, kroz fiktivno ja retrospektivnim kazivanjem uvijek je davao do znanja čitaocu da se radi o događajima koji su se nedavno desili i povremeno nagovještava da se to ne dešava u sadašnjosti, dakle da je glavni junak na sigurnom, ali imam utisak da bi umjesto ovog preokreta radnje nekako mnogo više imalo smisla da postoji sveznajući pripovjedač, jer glavni junak tvrdoglavo zalazi tamo kuda čak i čitalac misli da nije smio... Naravno, jasno je da se stil pripovijedanja sad ne može promijeniti, tako je to počelo od prve rečenice u prvom dijelu, ali ovakav preokret se uopšte ne uklapa na pravi način u zamišljenu pripovjedačku formu. Čini mi se da je u ovom dijelu Rigs pomalo bio i neoprezan i propustio je da primijeti neke detalje koji se ne uklapaju u logiku koje je dosad prilično pratio. Sve u svemu, djeluje mi da je prelazak radnje na američku teritoriju donio neke nove talase i teško je i zamisliti u kom pravcu će ići dalja priča, šta je uopšte namjerio da ispriča u naredna dva dijela. Vjerujem da ni on nema pojma dokle misli da piše o čudnovatoj djeci, da li sve dok je prodaja dobra ili dok se on ne zapetlja. Zanimljivo mi je da se dotakao i toga da su u stvari današnji đaci čudnovati, što je zaista prva slika i u ostatku svijeta uopšte, a mogu tek da zamislim kako je to u Americi. Našem stvarnom svijetu sve više nedostaje normalnih.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 29/12/2018 : 14:33:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Dean Koontz:POD SVJETLOM MJESECA



Nekoliko puta mi je, dok sam čitao knjigu, palo na pamet "ovo bi bio odličan film za Davida Lyncha". Likovi su baš lynchovski, atmosfera je odlična, a radnja stvarno dobra. Sve u svemu, knjiga za preporuku.
Ocjena:8/10


Dean Koontz.ISKORISTI NOĆ



Koja knjiga!Kakvo pozitivno iznenađenje! Čistokrvni SF horror i to u ponajboljem izdanju. Radnja prva liga, likovi odlični i dubinski prezentirani, a dinamika je na nivou. Inače znate što je zanimljivo kod ove tri knjige od Koontza koje sam pročitao? Radnja se dešava u kratkim vremenskim periodima. U ovoj knjizi sve se dešava u dvije noći. Treba to znati ispričati. U svakom slučaju, knjiga počinje odlično ali kako čitanje ide, radnja postaje sve više i više zapanjujuća i napeta tako da na kraju imamo prvoklasnu knjigu. Eh da, ima i dosta dobrog humora. Svakako pročitajte!
Ocjena:9/10




Preporučam i prvi dio Moonlight Bay trilogije Fear Nothing s našim XP junakom. :) Šteta šta treći dio možda nikad ne bude objavljen.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 29/12/2018 : 16:52:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Da to je zanimljivo - trilogija sa nikad napisanom trećom knjigom :D
Tražio sam prvu na našem jeziku ali je nema, a ne čitam (više) knjige na engleskom tak da dok je ne prevedu...
Inače, ta bolest glavnog junaka je fakat zanimljiva, a i cijela ta spika likovima, mjestom, radnjom...Ma sve je odlično smišljeno i koncipirano.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 29/12/2018 : 17:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote


Odlična knjiga.
Sviđa mi se konstantna napetost u prostorima opere,malo se treba naviknuti prvih par stranica na stil pisanja a onda kreće osjećaj kao da si u kazalištu i uzbudljivo gledaš što će se dalje dogoditi, kako sam rekao sjajna mračna atmosfera proizišla iz pera Gastona Lerouxa.
Tužna priča ljubavne i horor tematike s jakim završetkom priče,mislio sam da će D.O. na kraju umrijeti ali me iznenadio obrt u njegovoj glavi i na kraju postupcima.
Jedino što bih volio da je više napisano tj. posvećeno prostora,detaljnija unakaženost D.O. o tome pisac piše vrlo malo i to na kraju knjige.
Ima i film, pokušao sam gledati ali je mjuzikl a to jako teško apsorviram,tako da sam ipak odustao od toga.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.

Edited by - Tonka24 on 29/12/2018 20:46:09
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 29/12/2018 : 21:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
šteta za monolite ja imam one bobanove iz beograda... ne sjetih se da ima ta knjiga...

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/01/2019 : 10:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://clarkesworldmagazine.com/podcasting/
Arhiv starih epizoda je ovdje:
http://clarkesworldmagazine.com/category/podcast/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/01/2019 : 11:47:15  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Levin: This Perfect Day

This Perfect Day je priča o civilizaciji u bliskoj budučnosti, koju u potpunosti nadzire kompjuter. Kad kažem u potpunosti, mislim baš to - u potpunosti. Gdje živiš, kada jedeš, s kim češ se ženiti i kad češ imati dijecu - o svemu tome odlučuje kompjuter. Muškarcem je zabranjeno imati brade (ajde u redu), a ženama, da imaju sise (ne gledajte me, plačem kao i vi). Svobode nema. Dok stari još imaju neka sječanja na prijašnju eru, kod mladih toga nema. Da bi održavali populaciju pod svojom kontrolom, redovito jih drogiraju. No, naš junak odluči, da droge više neče uzimati te da če napustiti tu prividno perfektnu zajednicu.

This Perfect Day je jedna od boljih distopijskih priča, premda je puno manje poznata kao recimo 1984, The Brave New World itd. Do pre nekoliko tjedana nisam ni znao, da postoji. U prid njoj govori i to, da je danas još više relevantnija nego, kad je došla vani. Tada su mogli čitatelji još mahnuti rukom na neke stvari u knjizi koje su smatrali čistom izmišljotinom, a danas tome više nije tako. Nažalost ...

Odbačene:



Sci-fi trilogija o svemiru, u kojem su zakoni fizike drugačiji od naših. Žitelji jedne od planeta u tom svemiru saznaju, da planeti prijeti opasnost te se odluče, da če tu opasnost pokušati otkloniti ... Ako se sječate, imal smo jedno slično knjigu na ovom topiku - radilo se o knjizi Inverted World. No kod ove je fizika kompliciranija, pa čete morati investirati puno više energije da čete sve razumijeti. Mogu si zamisliti, kako bi forumaš Prgavi, čitajuči ovo knjigu, cvilio od sreče kao mala djevojčica, kojoj majka pokloni najdražu joj lutkicu, no mi, kojima je fizika Ahilova peta, morat čemo si nači nešto drukčije za čitati ...



Od ove knjige sam odustao, jer sam u prvih sto stranca saznao samo to, da je mala kradljivica pronašla govoreči ključ, koji otvara sve brave. Ne, ozbiljno, samo to. No, kao i knjiga prije te, našla se na spisku naj knjiga pročitanih u 2018. godini od strane čitatelja, pa se vam samo zbog toga isplati pogledati ju.


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 07/01/2019 11:50:36
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/01/2019 : 11:54:09  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ira levin izgleda zanimljiv
a i godina izdanja je možda zasjenila zašto ne znamo za nju
pa ja do 1997 nisam ni znao da je asimov mrtav :(

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/01/2019 : 12:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko


pa ja do 1997 nisam ni znao da je asimov mrtav :(



Tko je Asimov?


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 09/01/2019 : 11:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote


Zelaznijev Gospodar svetlosti je, bez ikakve sumnje, jedan od stilski najbolje napisanih SF romana koje sam čitao, dočaran jednim besprekornim, ne pretjerano zamršenim, a opet - kada zatreba - izuzetno poetičnim i izražajnim stilom pisanja. Neki citati i pasusi postižu skoro pa hipnotičko dejstvo na svijest čitaoca, dočaravajući mu jedan dalek i u osnovnim temeljima stran svijet - a opet, na neki način i blizak, kroz osnovne ljudske teme slobode, predestinacije, pobune... Dok se mnogim SF piscima često zamjera obilje ideja, a manjak stila i vizije da ih uspješno implementiraju u tkivo uzbudljive priče, to nipošto nije slučaj sa Zelaznijem.

U pogovoru se roman opisuje kao jedna od najefikasnijih ilustracija Klarkove teze da "svaka dovoljno napredna tehnologija izgleda kao magija primitivnijim društvima", te mješavina naučne i epske fantastike, tako elegantno izvedena da se roman može istovremeno čitati u oba ključa. I u tome ima dosta istine, ali nipošto ne iscrpljuje čitav sadržaj romana, niti njegove osnovne tematske preokupacije. Još jedna specifičnost jeste maksimalna iskorišćenost motiva drevne indije i vedske mitologije, uz preplitanje hinduističkih i budističkih motiva; otvoreno je pitanje, oko koga se većina kritičara i danas spori, da li su dati romani dio integralnih ideja tkiva romana ili tek služe kao egzotična pozornica. Ima istine i u jednom i drugom; Zelazni je u samom romani maksimalno iskoristio potencijal istočnih motiva kao otuđene i egzostične scenografije za zapadnog čitaoca, ali se, u određenoj mjeri, donekle posvetio i filozofskim implikacijama sudara između hinduzima i budizma, stagnacije i progresa, kolektivizma i individualnog prosvjetljenja.

Sama radnja romana se dešava u budućnosti, na planeti koji su kolonizovali ljudi. Uz pomoć naprednih tehnologija i parapsiholoških moći kojima raspolažu, prvi kolonisti i njihovi miljenici su uspjeli da se nametnu kao panteon bogova ostatku planetarnog društva - koga prisilno drže u srednjovjekovnoj stangaciji mješavinom sile, hinduističke religije i klasnog sistema, te upotrebe visoke tehnologije kada se javi nova prijetnja. Od svih tehnologija navedenih u romanu, na društvene odnose svakako je najviše uticala tehnika prenošenja svijesti/reinkarnacije osobe u novo tijelo. Gospodari Karme, tj. visoki hramovi bogova, premještaju religiozno i politički podobne osobe u nova, mlađa tijela, dok protivnici režima završavaju reinkarnisani u stara, bolesna, ili čak životinjska tijela. Sve dok se takvom poretku ne usprotivi Mahatasmana, Bodatisava, jedan od Prvih, koji je preferirao da ga zovu samo Sem...

Semov budistički revolt protiv vladajućeg sistema umnogome preispituje validnost same religije; i pokazuje kako i iz politički izmanipulisanog drevnog učenja, koje se koristi kao oruđe - može proizaći intrinzička vrijednost i istina, Prosvijetljenje i Put. Vrijedna pouka za sve koji danas previše olako osuđuju i odbacuju religiju na osnovu njenih istorijskih grešaka; no lik samog Sema je - kao i lik svakog Heroja i Proroka - višestruk i sakriven između mnogih velova istorijske distorzije, te enigme same duše. Heroj i varalica, ratnik i ljubavnik, revolucionar i vladar.... suprotnosti, neprekidno sukobljene, koje konstantno opovrgavaju naša očekivanja. Gospodar svetlosti, u svojim najboljim momentima, predstavlja izuzetno štivo koje zaziva epiku i filozofsku dubinu jednog neprevaziđenog dragulja svjetske književnosti kao što je Mahabharata - koja je Zelazniju očito predstavljala ogroman izvor inspiracije. Podsjetimo se dijaloga između Kali i Bude: da li je u centru svih naših iskustava self, jedno jezgro naše ličnosti, koje je trajno i stalno kroz sve što proživljavamo, kao što tvrdi Kali, ili je pak i sam self prolazan, iluzija trajnosti koji održava osoba koja je kroz život - više puta promijenjena, do neprepoznatljivosti, kao što tvrdi Buda?

Panteon hinduističkih bogova i ljudi koji stoje iza njihovih predstava je odlično dočaran i predstavlja jednu od jačih strana ove priče; susret Bude i Kali, praktično svaka scena sa Jamom, mračna ironija Brahmanove sudbine... da, obje strane velikog sukoba su vrlo detaljno profilisane, a sama radnja se odvija kroz niz epizoda Semovog života koja strukturi romana daje oblik bizarne hagiografije, praktično ispremetane hronike. Prvo poglavlje romana nije i hronološki prvo, što može dosta da zbuni čitaoca na početku romana, ali to nije veliki problem, pošto predstavlja predivan uvod u čitav svijet Gospodara svetlosti. Priča postaje progresivno sve bolja sve do njene velike kulminacije - koja se može posmatrati ili kao Budin poraz u velikoj borbi protiv Nebesa, ili kao vjenčanje Jame i Kali, te Budina smrt od strane neimenovane, kahm, boginje, izvjesne ljutite bivše ljubavnice, u obliku tigra. Naročito bih izdvojio poglavlje sa rakšasama, o bože, kao izuzetno, zastrašujuće na više nivoa. Rakšase su ovdje, za razliku od demona indijske mitologije, nekadašnji domoroci, stanovnici planete, koji su postali čisto energetska bića bez sposobnosti da stvore trajan tjelesni oblik, te koji je Buda, u danima rane kolonizacije planete, zatočio u planini. Nakon što pokuša da ih oslobodi i regrutuje za svoj rat protiv Nebesa, njihov vođa ga zaposjedne - no sa neočekivanim posljedicama i po domaćina i po parazita koji će poprimiti ljudski dar, gorčinu, pad i slavu - osjećaj krivice...

No da ne bude sve napisano isključivo pohvale romana, valja spomenuti da dolazi do značajnog pada i zrbzanosti radnje u zadnja dva poglavlja romana, tj. nakon događaja koje sam označio kao "prvu" kulminaciju romana. Jednostavno, Zelazni nije u stanju da dostigne veličanstvenost i upečatljivost dotadašnjih zbivanja, te rad sve više prerasta u hroniku događaja, a sam kraj je, i pored istorijskih paralela, antiklimatičan. Naročito je suvišno ubacivanje hrišćanske struje, odnosno još jednog pobunjenog boga/Prvog koloniste, koji nema suštinski značajnu ulogu u romanu sem da pogura određena zbivanja, a u najboljem slučaju predstavlja karikaturu hrišćanstva. Ni budističke teme nisu do kraja razrađene: da li je Sem na kraju odlučio da se preda Maji, iluziji? Kako postići oslobođenje? Da li postoji neki veći smisao u vječnoj transmigraciji duše koja je tehnologijom i bukvalno, opipljivo, omogućena?

Međutim, može se reći da se Zelazni odlučio protiv davanja direktnih odgovora i zaključaka, te da i sam upućuje na višeznačnost lika novog Bude i njegove religije, na jednom mjestu romana i eksplicitno, opisujući različite istorijske interpretacije Sema kao revolucionara, filozofa, proroka, mučenika, itd. U svakom slučaju, radi se o izuzetnom romanu ogromne snage i dometa, hipnotički prekrasno napisanom.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 09/01/2019 : 15:46:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
@Mhejl
Sve neke knjige meni nepoznate čitaš.
Sve si " poznatije " pročitao ili je nešto drugo u pitanju?
Što misliš o Kingu?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 09/01/2019 : 17:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
meni u fazama nailazi da nekoliko mjeseci čitam određeni tip literature. Trenutno traje zainteresovanost za naučnu fantastiku - uglavnom sam čitao klasike iz tog žanra zadnjih par mjeseci, tipa klarka, asimova, bestera, itd. prije toga je bila faza čitanja gotske/horor literature, tipa lavkraft, blekvud, simons, itd.

što se tiče klasika, čitao sam dosta toga ranije, koliko se sjećam izrazito su mi se dopali dekameron i božanstvena komedija, izuzetno zabavne knjige, makar i morao malo da se pomučiš da protumačiš neke od alegorija u komediji. mnogo volim i indijsku mahabharatu, nju sam čitao mjesec dana bukvalno ne ispuštajući knjigu iz ruke.

od kinga volim i poštujem groblje kućnih ljubimaca i misery, zabavni su mi bili It i Isijavanje, a ostalo mi je pretežno bilo dosadnjikavo (tipa Keri, Salemovo - ove novije cigletine od knjiga mi se ne da čitati).
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/01/2019 : 18:08:02  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Tonka
Gospodar svjetlosti je nesto najpoznatije u sf :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/01/2019 : 00:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

meni u fazama nailazi da nekoliko mjeseci čitam određeni tip literature. Trenutno traje zainteresovanost za naučnu fantastiku - uglavnom sam čitao klasike iz tog žanra zadnjih par mjeseci, tipa klarka, asimova, bestera, itd. prije toga je bila faza čitanja gotske/horor literature, tipa lavkraft, blekvud, simons, itd.

što se tiče klasika, čitao sam dosta toga ranije, koliko se sjećam izrazito su mi se dopali dekameron i božanstvena komedija, izuzetno zabavne knjige, makar i morao malo da se pomučiš da protumačiš neke od alegorija u komediji. mnogo volim i indijsku mahabharatu, nju sam čitao mjesec dana bukvalno ne ispuštajući knjigu iz ruke.

od kinga volim i poštujem groblje kućnih ljubimaca i misery, zabavni su mi bili It i Isijavanje, a ostalo mi je pretežno bilo dosadnjikavo (tipa Keri, Salemovo - ove novije cigletine od knjiga mi se ne da čitati).



Samo nastavi sa SF majstorima!
Kaj još imaš u planu za pročitati?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 10/01/2019 : 01:23:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Tonka
Gospodar svjetlosti je nesto najpoznatije u sf :D



To je za mene još novina

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 10/01/2019 : 01:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
@Mhejl
Da Dekameron je dosta dobro djelo a kod Božanstvene komediju koju još nisam čitao vidim da ću možda imati problem jer je pisana u pjevanju, no tu knjigu jedva čekam pročitati.
O novijim stvarima za sada još ne mogu pisati jer su na čekanju kod mene, King isto ali nema govora da mi se neće svidjeti.
Tvoja preporuka za poneki klasik?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 10/01/2019 : 23:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
@Mhejl

Pišeš zaista dobre osvrte. Te klasike sam pročitao uglavnom prije 20 ili 30 godina i zanimljivo mi je usporediti tvoje mišljenje o romanu sa slikom koja je meni ostala u sjećanju.
Gospodar svjetlosti mi je najbolji Zelazni i spada u top 20 SF-a.

Očekujem još tvojih članaka.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/01/2019 : 23:49:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

@Mhejl

Pišeš zaista dobre osvrte. Te klasike sam pročitao uglavnom prije 20 ili 30 godina i zanimljivo mi je usporediti tvoje mišljenje o romanu sa slikom koja je meni ostala u sjećanju.
Gospodar svjetlosti mi je najbolji Zelazni i spada u top 20 SF-a.

Očekujem još tvojih članaka.




COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/01/2019 : 18:03:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Zov divljine-Jack London

Odlična knjiga radnje koja čovjeka drži uz knjigu dok ju ne pročita do kraja.
Pogotovo ta atmosfera Aljaske.
Kritičan dio knjige je kada pas dolazi do spasitelja i onda taj dio sve do kraja kada je prepušten sam sebi.
Svakako poučna priča o borbi i prilagođavanju.
Jedna od najboljih knjiga koje sam čitao

Jerry otočanin-Jack London

Još jedna odlična knjiga o čovjeku i psu.
Nešto duža od zova divljine i možda za nijansu bolja.
Radnja na Salomonskim Otocima je fenomenalna.

Preporuka za obje knjige.


If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 28/01/2019 : 15:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačene:





Baru Cormorcant več kao devojčica prisustvuje osvajanju vlastite domovine od strane Farcresta/Imperija maski. Več tada razumije, da če ga - ako ga hoče svrgnuti - to morati napraviti iznutra. Postane 'kotač' u imperialnom stroju te kasnije uspije zadobiti povjerenje pobunjenih vojvoda. No, Baru čuva tajnu koja može upropastiti sve, što je gradila ...

Priča ima onaj 'it' faktor, koji vas tjera, da čitate naprijed; isto, kvaliteta je na visokom nivou, a dobro je i to, što geografska imena i imena likova ne izgledaju, kao da jih je napravio 'fantasy name generator' ili su pak samo prekopirani iz stvarnog svijeta (zbilja neverovatno da netko ima vremena stvoriti nov svijet, no nema dovoljno vremena da stvori koja originalna imena). Svakako daleko iznad nivoa prosječnog fantasyja, koji te uspije ubiti več na startu sa monotonim početkom ...

Vani več i druga (još dulja) knjiga, a doči če još koja ...



Glavni junak, koji je izgubio pamčenje, luta naokolo i prisustvuje što izgleda da je ubojstvo devojke. Otiđe na osamljeno imanje, da bih dobio pomoč ...

U početku izgleda, da če to biti neki whodunnit od Agathe Christie ili nešto slično.

Ali prvi utisak vara. Gadno vara.

Kad se sledeči dan probudi, netko kuca na vrata kuče. Kad jih otvori - gle iznenađenja - ugleda sam sebe. Što se to zbiva? Kasnije naleti na nepoznatu osobu, koja mu razotkrije tajnu: on se več dugo (kasnije saznamo da 30 godina) nalazi u vremenskoj petlji, u kojoj se isti dan osam puta ponovi. Svaki dan on (ili bolje rečeno njegova duša, ako tako hočete) prebaci se u drugo tijelo. Njegov zadatak je, da u tom vremenskom periodu otkrije, tko je ubio osobu sa zabave (kasnije saznamo, da se radi o Evelyn Hardcastle - a i naslov ionako sve razotkriva). Da bi stvar bila zanimljiva, on če naletjeti na svoje druge 'ja', koj se nalaze u ostalim osobama; a da bi zavrzlama bila još veča tu su još i dvojica ljudi, koji isto traže ubojicu, ali oni - za razliku od njega - ne mogu skakati iz tijela u tjelo.

Tko god od njih trojice pronađe rešenje zagonetke, može stupiti iz vremenske petlje/napustiti što je u stvari zatvor, a za ostalu dvojicu sve počinje otpočetka.

Ah, zaboravio sam: da li sam vam rekao da osobnost našeg junaka sve više preuzima neke dijelove karaktera vlastnika tijela te da jedan od trojice lovaca odluči eliminirati konkurenciju tako, da jednostavno ubije ostalo dvoje?

Da, pravi clusterfuck na kvadrat.

Kao da čitaš nešto, što bi napisala Agica, da je ikad pogledala onaj film Billa Murraya, koji iznova i iznova podoživljava jedan te isti dan, i uz to napila se puno kave (ili možda uzela speed?).

Kao i knjigu gore gotovo da bih je poželeo imati ju i u fizičnom obliku, a ne samo digitalnom.

Izdavač je valjda skužio, da ima u ruci nešto posebno kvalitetno, pa sad ganja pirate naokolo i najavljuje tužbe ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 28/01/2019 15:51:01
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.39 seconds. Snitz Forums 2000