forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/11/2008 : 16:37:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Vidiš, od Coelha još nisam ništa čitao().
Ali svi koji ga vole, vele da je Alkemičar poprilično precijenjena knjiga u odnosu na druga njegova djela. Ma to se u jednom trenutku isfuralo i svi su na njega navalili.Kod nas su to čak i manekenke čitale Ali, kad krenem sa Coelhom, prvo ću uzeti tu knjigu, čisto da imam svoj sud

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/11/2008 : 16:39:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Mladjoni mogao bi da udaris po Budjolici i da das recenziju oko Vorkosigana jer si procitao cio serijal, cisto da bacis par teasera prije nego krenem da to citam. Jebote ceka me cio komplet za citanje kad se vratim u CG, kako se ono kaze? JEBENICA!!!!!!!!



Budem sad za par dana, nek se malo još tvoja recenzija "prži"

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24537 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 18/11/2008 : 16:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ma pazi, neko pravilo je bilo ranije "ako te pitaju šta čitaš, a hoćeš da ispadneš pameta, ti reci Coelho"..
U moju odbranu, ja sam ga pročitao PRE čitave euforije za Alhemičarem.Koji je, kao što rekoh, izvikan. Eto, ako hoćeš nešto od njega, ja ti preporučujem Petu goru, meni je ta knjiga među prvih pet uopšte. Ja sam Alhemičara pročitao za jedno poslepodne, a Petu goru za najkraće 5 dana intezivnog čitanja(a nije neka razlika u obimu stranica).

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/11/2008 : 17:27:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Dodjavola!!!! Kako doci do tih knjiga? Prodajes?


Već sam prodao. Dugo su se vrtile na aukcijama jer ih nitko nije htio...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/11/2008 : 18:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by vope

Dodjavola!!!! Kako doci do tih knjiga? Prodajes?


Već sam prodao. Dugo su se vrtile na aukcijama jer ih nitko nije htio...




dodjavoladodjavoladodjavoladodjavola pi

...
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/11/2008 : 19:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ma pazi, neko pravilo je bilo ranije "ako te pitaju šta čitaš, a hoćeš da ispadneš pameta, ti reci Coelho"..
U moju odbranu, ja sam ga pročitao PRE čitave euforije za Alhemičarem.Koji je, kao što rekoh, izvikan.



Imam "Alhemicara", dobih ga na poklon davno i tad mi se ucinje lijepa knjiga... Tesko da cu jos sta procitati od njega jer ima toliko SF/horora da se pretabana i jos ponekih "normalnih" omiljenih pisaca.

...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/11/2008 : 17:52:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Evo napisah nabrzinu mali traktat o svojem omiljenom piscu. Nije klasična recenzija, ali da malo razbijemo monotoniju:))

DIJETE ZVIJEZDA
Arthur C. Clarke - ideje i dostignuća




Napredak i tehnika zanimljive su stvari. Međusobno do srži povezane, a opet na neki način neovisne jedna od druge. Na žalost pravocrtni razvoj društva u mnogim povijesnim razdobljima bijaše usporen, pokazujući tako maćehinski odnos čovjeka prema težnji za boljem. Ali, sva sreća, uvijek su postojali vizionari čija je zapravo zasluga što više ne obitavamo u spiljama i ne jedemo sirovo meso.

Jedan od takvih vizionara bio je i Arthur Clarke.

Ono što najviše plijeni pažnju kod njegovih djela je što jedan dio knjige ne zaostaje po znanstvenim dostignućima za ostalim dijelovima. A kod mnogih je upravo takav slučaj.Tako, npr. u knjizi koju upravo čitam, čovjek je osvojio svemir, a snimanje izjave jednog pilota odvija se pomoću magnetofonske trake. Ili se govori o superkompjutoru sa bušenim karticama(!). Naravno, ne mogu se pisci toga doba kritizirati što nisu imali dovoljno mašte za takve stvari, ali se otvoreno mugu pohvaliti oni koji jesu. A Clarke je jedan od takvih . Samo da napomenem neke od njegovih „tokova misli“;

Možda i najveći znanstveni doprinos pisca Odiseje u svemiru je ideja o geostacioniranim satelitima, dakle ideja da se u geostacionarnu orbitu postave telekomunikacijski uređaji, rezultat čega bi bila telekomunikacijska umreženost na planetarnoj razini. Prvi puta je ova ideja spomenuta u njegovom pisanom radu“Extra – Terrestrial Relays“, izdanom u časopisu „Wirelles World“, sada već davne 1945. godine. Njemu u čast geostacionarna orbita danas je poznata i kao “Clarkeova orbita“ ili „Clarkeov remen“.

Druga revolucionarna ideja ovoga pisca zvala se „Svemirski lift“, a objavljena je u njegovom nagrađivanom romanu „Rajski vodoskoci“ („The fountans of paradise“, kod nas objavljenog u izdanju izdavačke kuće Kentaur) Iako ideja nije izvorno njegova, ipak je upravo Clarke popularizirao i do savršenstva doveo ovu ideju(naravno, koliko je to moguće sa današnjeg visokotehnološkog stajališta)
Svemirski lift je objekat sa svrhom transporta živih bića i materijala sa zemljine površine u svemir.
Mnogi su prihvatili ovu ideju, te je do danas izneseno nekoliko varijacija i prjedloga kako ostvariti ovaj pothvat. Svi ti prijedlozi dijele zajedničku zamisao o mehanizmu koji bi zamijenio dosadašnje skupe načine odlaska u Svemir (letovi raketama). Drugi nazivi za ovaj tip mehanizma su još i Svemirski most, Orbitalni toranj i slično.
Uobičajeni prijedlog je taj da bi lift trebao predstavljati dugački kabel ili traku koji bi služili kao veza između točke na zemlji i točke u geostacionarnoj orbiti. S rotiranjem planete inercija na kraju kabla bi izazivala Centripetalnu silu i držala kabel zategnutim. Vozila ("liftovi") bi se potom penjali uz kabel, bez korištenja raketa. Teoretski, takva struktura bi obezbijedila podizanje tereta i ljudi do orbite sa značajno manjim troškovima od onih koje imamo prilikom korištenja "tradicionalnih" metoda.


vizija Clarkeovog svemirskog lifta. "lift" će u budućnosti biti realnost


U novije vrijeme predlagači svemirskog lifta sugeriraju da će se za gradnju osnove koristiti ugljena nanovlakna, koja se teoretski smatraju jednim od najčvršćih poznatih materijala koje bi čovjek trebao proizvesti u bliskoj budućnosti.

Inače, Clarke je bio oduševljen ovom idejom, te se ona pojavila u još nekoliko njegovih knjiga, svaki puta sve više razrađena, sofisticiranija, naprednija. Tako je u romanu „Svjetlost drugih dana“ (napisana zajedno sa Sephenom Baxterom i objavljena u hrvatskom prijevodu) Svemirski lift poprilično evoluirao, raspršivši se u 6 vlakana koja putuju sa zemlje u geostacionu orbitu, a umjesto stanica na drugom kraju, stvorena je ogromna baza u obliku prstena koja opasuje zemlju. Jednog dana…


futuristička predviđanja lifta



Također, u potpunosti se slažem sa njegovom tezom kako su ljudi poprilično šovinistički kad razmišljaju o životu na drugim planetima. Naime, čovjek smatra da je život moguć samo na planetima koji imaju manje-više iste uvjete života kao i naša plava špekula, što naravno, uopće ne mora biti točno. Zašto ne bi postojali životi i u morima od metana, zašto nekim bićima ne bi pasao 100%-tni ugljični dioksid u atmosferi? Možda smo mi njima čudni. Ima nešto slično u legendarnoj Asimljovevoj priči "I padne noć", ali o tome drugom prilikom, moram na sastanak:)) Živili


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9531 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/11/2008 : 18:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Zar nije prsten koji opasuje Zemlju takodje obradjen i u 3001.
Bas se secam toga i cinjenice koliko sam se odusevio tom idejom.

Takvi genijalci se ne radjaju cesto!

Jos jednom od mene - Neka mu je laka zemlja


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 21/11/2008 : 18:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Ja baš nisam osoba koja ima idole, ali Arthur C. Clarke ...
Od 30-tak knjiga koje sam pročitao, najdraže djelo mi je Grad i zvijezde. Preporučujem svima.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 21/11/2008 18:30:08
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 21/11/2008 : 18:32:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Svemirski lift je "koriscen" i u trilogiji Kim Stenli Robinsona o Marsu, pogotovo je bilo interesantno rusenje lifta ciji je kabal, cini mi, se tri puta obavio Mars poput bica u padu i napravio rsum... Ali su brzo napravili novi i ljepsi!

Mladjenovicu vrijedan si poput ose, kao da ti stara nije iz Drobnjaka! :))

...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/11/2008 : 18:44:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope
[

Mladjenovicu vrijedan si poput ose, kao da ti stara nije iz Drobnjaka! :))



Ja sam crna ovca u obitelji

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/11/2008 : 18:45:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Ja baš nisam osoba koja ima idole, ali Arthur C. Clarke ...
Od 30-tak knjiga koje sam pročitao, najdraže djelo mi je Grad i zvijezde. Preporučujem svima.



Potpisujem od riječi do riječi

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/11/2008 : 18:46:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Zar nije prsten koji opasuje Zemlju takodje obradjen i u 3001.
Bas se secam toga i cinjenice koliko sam se odusevio tom idejom.

Takvi genijalci se ne radjaju cesto!

Jos jednom od mene - Neka mu je laka zemlja





Je, i tamo je ta tema obrađena. Ma pisal sam nabrzaka, pa sam zaboravio i to dodati. Ideja je stvarno genijalna

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9531 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 21/11/2008 : 20:36:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Lord Vader89

Zar nije prsten koji opasuje Zemlju takodje obradjen i u 3001.
Bas se secam toga i cinjenice koliko sam se odusevio tom idejom.

Takvi genijalci se ne radjaju cesto!

Jos jednom od mene - Neka mu je laka zemlja





Je, i tamo je ta tema obrađena. Ma pisal sam nabrzaka, pa sam zaboravio i to dodati. Ideja je stvarno genijalna




Sigurno, i ja bih verovatno to izostavio da sam citao Vodoskoke.
Hocu da kazem, sigurno onima koji su citali vise Klarkovih dela od mene, Vodoskoci padaju na pamet pre 3001.

Koliko sam slusao price tu i tamo, 3001. je bila razocarenje za mnoge. Meni je bila OK, mada...ruku na srce, bilo mi je vrlo bezveze da se ispostavilo da su monoliti ustvari masine.
Da li to u stvari znaci da su masine u tom slucaju posrednici izmedju nase i duhovne dimenzije Ipak su se Bouman i Flojd sjedinili sa HAL-om u drugoj dimenziji.

Ne znam, meni je sve to ultra zanimljivo! Kako ste vi shvatili sve to

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 22/11/2008 : 07:58:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Lord Vader89

Zar nije prsten koji opasuje Zemlju takodje obradjen i u 3001.
Bas se secam toga i cinjenice koliko sam se odusevio tom idejom.

Takvi genijalci se ne radjaju cesto!

Jos jednom od mene - Neka mu je laka zemlja





Je, i tamo je ta tema obrađena. Ma pisal sam nabrzaka, pa sam zaboravio i to dodati. Ideja je stvarno genijalna




Sigurno, i ja bih verovatno to izostavio da sam citao Vodoskoke.
Hocu da kazem, sigurno onima koji su citali vise Klarkovih dela od mene, Vodoskoci padaju na pamet pre 3001.

Koliko sam slusao price tu i tamo, 3001. je bila razocarenje za mnoge. Meni je bila OK, mada...ruku na srce, bilo mi je vrlo bezveze da se ispostavilo da su monoliti ustvari masine.
Da li to u stvari znaci da su masine u tom slucaju posrednici izmedju nase i duhovne dimenzije Ipak su se Bouman i Flojd sjedinili sa HAL-om u drugoj dimenziji.

Ne znam, meni je sve to ultra zanimljivo! Kako ste vi shvatili sve to



Ne znam, meni je 3001. bila ipak razočaranje. Očekivao sam više. Mislim to sa tim virusima koji unište monolite, pa onda Clarkeovo kao pijan plota držanje ideje da je nemoguće putovati brže od svijetlosti...mislim, ok, to je njegovo stajalište, ali ne mora baš tako biti i u beletrističkim knjigama koje piše...
Inače, preporučam ti, ako nisi čitao, knjigu "Svjetlost drugih dana", koju je napisao sa Baxterom, gdje se pojavljuje još jedna fenomenalna ideja - crvokami.
A od aktualne "Vremenske odiseje" - "Oko vremena" je izvrsna knjiga, dok druge dve nisu u tom rangu, ali se svakako isplati pročitati

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9531 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 22/11/2008 : 11:24:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Citacu sigurno! Mozda ne uskoro, ali sve njegove knjige su za mene lektira! :)
Imao sam Polaris zbirku SF knjiga na jednom CD, i to mi se negde zagubilo :(
A ne mogu bas da kazem da mi je jednostavno da citam na engleskom :(


A apropo putovanja brzeg od svetlosti, cudno mi je da te to cudi, ili nervira, kako hoces. Ipak znas u kolikoj je meri covek drzao definiciju "naucna" fantastika. Nije smeo sigurno da dozvoli da mu jedna brzina svetlosti poremeti uverenja! :)

Inace, apropoe sve te nauke u Odisejama, pade mi na pamet kada su u 2061. na expediciji na Halejevu kometu pricali o Imperiji uzvraca udarac i dzinovskom crvu u asteroidu, odnosno, kako je to naucno nemoguce, zbog nedostatka ekosistema! :D

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 22/11/2008 : 18:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

Citacu sigurno! Mozda ne uskoro, ali sve njegove knjige su za mene lektira! :)
Imao sam Polaris zbirku SF knjiga na jednom CD, i to mi se negde zagubilo :(
A ne mogu bas da kazem da mi je jednostavno da citam na engleskom :(


A apropo putovanja brzeg od svetlosti, cudno mi je da te to cudi, ili nervira, kako hoces. Ipak znas u kolikoj je meri covek drzao definiciju "naucna" fantastika. Nije smeo sigurno da dozvoli da mu jedna brzina svetlosti poremeti uverenja! :)

Inace, apropoe sve te nauke u Odisejama, pade mi na pamet kada su u 2061. na expediciji na Halejevu kometu pricali o Imperiji uzvraca udarac i dzinovskom crvu u asteroidu, odnosno, kako je to naucno nemoguce, zbog nedostatka ekosistema! :D




Ma ne čudi me, naravno, ovo sa brzinom svjetlosti, s obzirom koliko se on držao znanosti kao pijan plota, samo velim da bi mi bilo draže da je i o toj mogućnosti pisao.Tko zna na koje bi sve ideje naišao njegov um

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/12/2008 : 18:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Isac Asimov - tko još nije čuo za njega? Autor više od 500(!)knjiga i bezbroj eseja, ponajprije je poznat po svoja čuvena tri zakona robotike, kojima je u novije vrijeme dodan još jedan, "nulti" zakon.
Zakoni glase:

0. Robot ne smije naškoditi čovječanstvu, ili svojom pasivnošću dozvoliti da se čovječanstvu naškodi.
1. Robot ne smije naškoditi čovjeku, ili svojom pasivnošću dozvoliti da se čovjeku naškodi, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom.
2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom.
3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.

Asimovljeva tri (četiri) zakona robotike spadaju među one rijetke konstante kojih se svi, ali apsolutno svi pisci pridržavaju već desetljećima, dajući im na taj način, da se poslužim anglosaksonskim terminom, svojevrsni common law na području science-fiction beletristrike. Postoji mnogo priča koje na različti način pokušavaju prevariti, ili "zaobići" ove zakone, prilagođavajući robote određenom cilju, koji inače nisu u stanju ispuniti. Tako je u jednom romanu skupina robota ubila čovjeka, ali na način da je svaki pripremio samo dio otrova, ne znajući krajnju svrhu. U drugom slučaju pojavljuje se robot-lažljivac. Naime, robot dolazi u posjed niza neugodnih informacija o ljudima s kojima radi. Te informacije on im ne smje reći, jer bi došao u sukob sa prvim zakonom. Međutim, laž je isto štetna, te robot ulazi u logičku petlju...
Neki su smatrali da bi trebalo uvesti još jedan zakon, koji bi glasio:"Ja sam robot". Naime, u nekoliko priča se pojavila tema o hipnotiziranom robotu, uvjerenom da je čovjek. Zasada ništa od toga.

Evo što sam napisao na jednom topicu prije:

"Osobno, mislim da su oni osnova neorobovlasničkog sustava.
Problem je u slijedećem: u Asimovljevom svijetu roboti su misaona bića. Sam pojam misaonog bića podrazumjeva intelektualne sposobnosti i mogućnost logičko/kauzalnog doživljaja svijeta, odnosno interakcije sa okolinom na način da se logički poimaju okolnosti u okolini, te pomoću misaonih refleksija potpomognutih iskustvom, donose zaključci. ROBOT JE SVIJESNO BIĆE! Tko daje za pravo jednom svjesnom biću ograničavati njegovu slobodu misli i djelovanja, njegovu mogućnost da djeluje, neovisno o bilo kakvim vanjskim efektima prinude koji nisu vezani za konvencionalnu prinudu moderne vlasti, odnosno države? Da budem precizniji, ograničavati jednom robotu ljudska prava ( da, ljudska! ), isto je što i ograničavati npr. jednom crncu njegova ljudska prava. Univerzalna poruka koja se manifestira u općepoznatoj uzrečici " only one race, human race " trebala bi biti proširena i glasiti npr. " svi smo jednaki u logici " ili " svi smo jednaki u inteligenciji ". Svako živo biće koje posjeduje inteligenciju, ravnopravno je sa drugim ljudskim bićem. Stoga su, po meni 3 Asimovljeva zakona robotike vrlo ograničavajući faktor u pogledu općemisaone slobode, gdje god i u bilo kojem obliku se ona nalazila."

Sam Asimov je naveo da robotika mora biti ograničena, navodeći da je sa robotima ista stvar kao i sa svakim "alatom";

1)Alat mora biti siguran za upotrebu
2)Alat mora biti efektivan
3)Alat se ne smije oštetiti za vrijeme i nakon uporabe.
Ovdje je također uočljiva paralela sa "robot je jedan veliki toster" razmišljanjem.
Fasciniran sam robotima i njihovom sadašnjom i potencijalnom upotrebom. A Asimovljeve knjige su nešto najbolje od "robotske proze" što postoji.
Nego, čemu toliki strah od robota? Je li on opravdan? Možda je, a možda i nije. Nemoguće je u potpunosti biti siguran. Branko Pihač napisao je izvrsnu priču, pod nazivom "Prometheus", u kojoj na pitanje "Što je svrha ljudskog postojanja?", robot odgovara "Mi smo ta svrha. Postojite da biste stvorili nas." Na pitanje što je svrha robota, Prometheus nije znao odgovor...

Što vi mislite?


ASIMO - robot dizajniran u Hondi. Inače, Asimo se poklonio na grobu Karela Čapeka, Češkog pisca, u čijoj je priči "R.U.R." prvi puta spomenuta riječ "robot"

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/12/2008 : 19:46:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Asimov, približio nam principe ljudskosti i robotizacije (ali i drugih kompleksnih principa matematike, fizike i astronomije) na jednostavan, laički i ljudski shvatljiv način... Primjenu 4 zakona robotike predstavio nam je na primjerima, sve dobre i loše strane, kao i konflikte i prednosti koje bismo imali kad bismo temeljili društvo na automatiziranim meha-stvarčicama. Jedno vrijeme sam bio fasciniran ovim tipom, no već dugo nisam ništa pročitao od njega...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/12/2008 : 19:56:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam ga čitao još kao klinac, pa onda kao tinejdžer ponovo, pa onda još jednom...
Njegova pisanja su zapravo sušta suprotnost Clarkeu i tvrdom SF-u. On je ipak realističniji i jednostavniji u svojim opisima. Njegova povijest budućnosti iznešena u "Fondacijama" izvrsna je ideja , koja zapravo predstavlja uspon i pad jednog srednjevjekovnog carstva, prenesenog u svemirske okvire. Inače, mene je također oduševio sa pričom "I padne noć" (Nightfall), o kojoj ću sigurno isto nešto napisati.

Ipak, u dosta njegovih knjiga roboti ne igraju glavnu ulogu ili ih uopće nema (serijal o Fondaciji- makar ne sasvim, Bogovi lično, Nemesiz...)

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/12/2008 : 20:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
također, u budućnosti se može postaviti pitanje gdje je kraj čovjeka, a početak robota? Ako uzmemo u obzir stvaranje kiborga(jedinku koju čine biološki, ljudski mozak i mehaničko,"robotizirano" tijelo), pa i samog androida kao "čovjekolikog robota", sa svim funkcijama koje su istovjetne čovjeku, osim što je mozak pozitronski, a ne biološki, postavlja se pitanje da li će i sam čovjek na kraju postati svojevrsni "homo roboticus", biološka jedinka koja sve više i više zamjenjuje svoje kvarne biološke dijelove mehaničkim...

Zamijeniti biološko tijelo robotskim...Vječni život? zašto ne...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

c64
Senior Member

Cuba
1694 Posts

Member since 15/03/2006

Posted - 19/12/2008 : 21:13:21  Show Profile Show Extended Profile  Send c64 a Private Message  Reply with Quote
Wooo0oooW

OVO.JE.DEFINITIVNO.NAJBOLJA.TEMA.IKAD.POSTAVLJENA.NA.SVAŠTARI!

Clark(RIP),Isac Asimov,Cyber-punk,zakoni.robotike,Ja.sam.legenda.etc...
DO_JAJATeme.Baš.po.mom.ukusu


Svaka.cast.Mladjo.jedva.cekam.sljedece.okupljanje.u.pivnici.pa.da.i.ja.napokon.dođem,i.nakon3-4.da.pocnemo.filozofirati.o.ovakvim.i.slicnim.temama!
Jooj.šteta.što.Culfis.i.O.B.I-Wan,nemogu.doci.u.pivnicuNjih.dvojica.imaju.jako.slican.ukus.i.znanje.o.ovim.temama!

@Culfis.vidimo.se.uskoroVec.sam.postao.nestrpljiv.da.upoznam.kolegu.i.PRIJATELJA.sa.foruma.u."stvarnosti"(Zagrebu)
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/12/2008 : 12:43:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ajde dođi više da se zalijemo

P.S. popravi tastaturu, ovak zgleda kao da si popio gajbu pive i dohvatio se kompa

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

c64
Senior Member

Cuba
1694 Posts

Member since 15/03/2006

Posted - 20/12/2008 : 12:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send c64 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ajde dođi više da se zalijemo

P.S. popravi tastaturu, ovak zgleda kao da si popio gajbu pive i dohvatio se kompa




Budem,budem.uskoro

Prvo.treba.da.sredim.ovaj.hebeni.komp.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9531 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 20/12/2008 : 15:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

također, u budućnosti se može postaviti pitanje gdje je kraj čovjeka, a početak robota? Ako uzmemo u obzir stvaranje kiborga(jedinku koju čine biološki, ljudski mozak i mehaničko,"robotizirano" tijelo), pa i samog androida kao "čovjekolikog robota", sa svim funkcijama koje su istovjetne čovjeku, osim što je mozak pozitronski, a ne biološki, postavlja se pitanje da li će i sam čovjek na kraju postati svojevrsni "homo roboticus", biološka jedinka koja sve više i više zamjenjuje svoje kvarne biološke dijelove mehaničkim...

Zamijeniti biološko tijelo robotskim...Vječni život? zašto ne...




Zar nije takodje Klark servirao u Odiseji ideju da organsko bice prebacuje svoj um/misli/intelekt/dusu,kako hocete u masine/kompjuter, da bi nakon vremenom evoluiralo u cisto duhovno bice sacinjeno od ciste energije.

Ko o cemu, ja o Odiseji, pomislice ljudi da nista vise nisam procitao u zivotu.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 20/12/2008 15:24:13
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.79 seconds. Snitz Forums 2000