forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Scene iz stripova
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 06/07/2008 : 17:35:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
Koje su vam scene iz nekog stripa posebno ostale u pamčenju i koje su vam posebno dojmljive? Ima li možda neka koja vam je pomogla da riješite nešto u životu? Ima li koja koja vam je izmamila suze na oči ili koja vas je nasmijala da ste se skoro ugušili?

Meni je recimo jedna od dojmljivijih u zadnje vrijeme scena iz Blade of immortal #2 kada Manji pita Eikua onakvog svoh isječenog i zabijenog u drvo zašto, kada ga je već primjetio, se nije izmaknuo da ga ne sasječe, a Eiku kaže da mu je dosta da živi kao crv. i onda umre...
Scena za pamčenje.

Još jedna od dražih mi je iz Astonishing X-mena kada je Kitty u onom robotu(koji se zove čuvar) i kada je u nedodirljivom stanju pred onim računalom sa podatcima i on joj kaže da ako uđe u dodirljivo stanje da če je izbušiti. Ona ga pita koji su ono podatci koje nesmije vidjeti, a on kaže da ih mu je majka zablokirala jer su nevažni. Ona ga pita zašto ih onda nesmije vidjeti i pusti ju da odblokira te podatke i onda mu se vrate sva sječanja ne genocid koji je počinio nad 16 000 000 mutanata. I onda ju pusti i odleti u svemir da bude sam.

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 06/07/2008 : 17:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Meni se jako sviđa unutarnji Batman-ov unutarnji dijalog dok se bori s vođom mutanata u "Povratak Mračnog viteza". Dok se bori priznaje sam sebi, a i nama, kako je star i spor i ni blizu nepobjediv, dok upravo njegov protivnik demonstrira šta su pravi udarci i brzina te mu se smije u lice slomljenog nosa...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Man_of_Steel
Advanced Member



Serbia
3708 Posts

Member since 24/10/2007

Posted - 06/07/2008 : 18:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Man_of_Steel a Private Message  Reply with Quote
Bolje da ne pricam koje su to "scene" (bolje receno poze) ostavile na mene utisak...

Whenever You need hard center, I will be there...
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 06/07/2008 : 18:55:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Man_of_Steel

Bolje da ne pricam koje su to "scene" (bolje receno poze) ostavile na mene utisak...

Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 06/07/2008 : 19:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Meni se jako sviđa unutarnji Batman-ov unutarnji dijalog dok se bori s vođom mutanata u "Povratak Mračnog viteza". Dok se bori priznaje sam sebi, a i nama, kako je star i spor i ni blizu nepobjediv, dok upravo njegov protivnik demonstrira šta su pravi udarci i brzina te mu se smije u lice slomljenog nosa...

E TO! I kada se Betmen bori sa Supermenom i pred kraj kada kaže:"Hoču da pamtiš Klark. Tokom svih godina koje slede. U najintimnijim trenucima. Hoču da pamtiš. Moju šaku. Na tvom grlu. Hoču da pamtiš, jedinog čoveka koji te je pobedio."

Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 06/07/2008 : 19:11:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Man_of_Steel

Bolje da ne pricam koje su to "scene" (bolje receno poze) ostavile na mene utisak...

Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 06/07/2008 : 20:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Prvi fight Zagora i Caina (u onoj krčmi); Nathan dok se vrati kući i nađe ženu mrtvu i kćer otetu; dok Hogan masakrira Nedovog oca; dok se Ken sjeti svog imena u Chemaku; itd.

Ima stvarno odličnih scena, ponajviše u Bonellijevim stripovima, ali ove bih posebno izdvojio.


I scena u Star Wars Legacy, dok ubiju onu princezu, ma poludit sam htio. Nasreću, na kraju...SPOILER.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 06/07/2008 : 20:49:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
meni nema jace od zadnje stranice MMG10... tako nebonelijevski

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 06/07/2008 : 20:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Dark Knight Returns i Watchmen su puni takvih scena.
Teško je izdvojiti, ali recimo sledeće...

Nite Owl: Rorschach...? Rorschach, wait! Where are you going? This is too big to be hard-assed about! We have to compromise!
Rorschach: No. Not even in the face of Armageddon. Never compromise.

Sjajna rečenica za iskoristiti ako čovek nešto neće i neće! I tačka. :))

I naravno priča Dr. Manhattana o začeću i životu.

Manhattan: Thermo-dynamic miracles... Events with odds against so astronomical they're effectively impossible, like oxygen spontaneously becoming gold. I long to observe such a thing. And yet, in each human coupling, a thousand million sperm vie for a single egg. Multiply those odds by countless generations, against the odds of your ancestors being alive, meeting, siring this precise son, that exact daughter... Until your mother loves a man she has every reason to hate, and of that union, of the thousand million children competing for fertilization, it was you, only you, that emerged.

Juspeczyk: But...if me, my birth, if that's a thermodynamic miracle... I mean, you could say that about anybody in the world!

Manhattan: Yes. Anybody in the world. But the world is so full of people, so crowded with these miracles that they become commonplace and we forget... I forget. We gaze continually at the world and it grows dull in our perceptions. Yet seen from the another's vantage point. As if new, it may still take our breath away. Come...dry your eyes. For you are life, rarer than a quark and unpredictable beyond the dreams of Heisenberg; the clay in which the forces that shape all things leave their fingerprints most clearly.

Mislite o ovome kad budete pravili decu! :))

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 06/07/2008 : 22:08:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message  Reply with Quote
Ima puno tih dobrih i nezaboravnih momenata,
ali evo par kojih su mi sad pali napamet:
Tex: "Posljednji okršaj u Bannocku":



-------------------
ZG "Prolaz na sjevero-zapad:
(tko se iz ovakvog šita izvuće, mora
dobiti titulu legende:))

1. str.) http://i29.tinypic.com/2580zv7.jpg
2. str.) http://i28.tinypic.com/24np3yb.jpg

------------------
NN "Prvak":

1. str.) http://i30.tinypic.com/10gae6e.jpg
2. str.) http://i30.tinypic.com/bznt.jpg

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 06/07/2008 : 22:17:40  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote
evo neceg meni najsmesnijeg iz Zagora:



Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

bubo
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1398 Posts

Member since 16/02/2008

Posted - 06/07/2008 : 22:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send bubo a Private Message  Reply with Quote
scena iz povratak helingena kad onaj indijanac probode i usmrti zagora,koji užas
Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 06/07/2008 : 22:52:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culfis

evo neceg meni najsmesnijeg iz Zagora:




Go to Top of Page

GeneziS
Average Member



Western Sahara
702 Posts

Member since 14/03/2008

Posted - 06/07/2008 : 23:52:39  Show Profile Show Extended Profile  Send GeneziS a Private Message  Reply with Quote
Odlična scena mi je kad onaj plavi natčovek iz nadzirača sedi i razmišlja na mesecu.

Arguing On The Internet Is Like running In The Special Olympics - Even If You Win, You're Still Retarded
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 07/07/2008 : 00:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
iz Dugačkog pozdrava.... zadnja scena, Dylan sjedi u naslonjaču, dodiruje galiju, a zraka sunca ulazi kroz prozor.... scena zaslužuje svu sjetu i tugu koju sadrži iako je dozlaboga loše nacrtana....
Go to Top of Page

PINCA
New Member



Bosnia and Herzegovina
168 Posts

Member since 28/04/2008

Posted - 07/07/2008 : 00:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PINCA a Private Message  Reply with Quote
Dylan Dog ljudi,svaka epizoda ima hrpu scena!

zloduh Kundra
Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 07/07/2008 : 09:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nika331

iako je dozlaboga loše nacrtana....

Znam kako je to...
Go to Top of Page

morrison
Advanced Member



Serbia
5142 Posts

Member since 29/01/2008

Posted - 07/07/2008 : 09:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send morrison a Private Message  Reply with Quote
Scena, bolje receno scene, iz "Opsesije" kada Dilan kupuje viski, odlazi na Dzulin grob, i iskapi ga za njenu dusu.

There ain't no grave gonna hold my body down.
Go to Top of Page

kitaric
Average Member



Serbia
975 Posts

Member since 20/11/2004

Posted - 07/07/2008 : 12:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send kitaric a Private Message  Reply with Quote


Ovo mi je oduvek bila najupecatljivija scena u DD-u, vise ni sam nisam siguran zasto...

You tell anyone about this and I'll fucking kill you. I'm kidding, I'm kidding, we'll have him home by midnight.
Go to Top of Page

mali od palube
Advanced Member



Mali
3136 Posts

Member since 16/09/2007

Posted - 07/07/2008 : 15:42:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mali od palube a Private Message  Reply with Quote
Ne razumijem što piše...
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 07/07/2008 : 15:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mali od palube

Ne razumijem što piše...


Pise:"Lakse je sakupiti muve na med, nego na govna!"

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

mkova1
Starting Member

Croatia
16 Posts

Member since 29/01/2007

Posted - 07/07/2008 : 17:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mkova1 a Private Message  Reply with Quote
Kad Glištun Gmižić spašava djecu od morskog psa...suze same krenu...

:)
Go to Top of Page

scaramanga
Senior Member



Aruba
1274 Posts

Member since 20/04/2005

Posted - 07/07/2008 : 18:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send scaramanga a Private Message  Reply with Quote
najbolja scena je kad jerry drake na prijemu u kuci onog bogatuna na sto izvadi iz torbe umanjenu lobanju njegovog sopstvenog necaka mislim da je to u ritual canzasu
Go to Top of Page

kitaric
Average Member



Serbia
975 Posts

Member since 20/11/2004

Posted - 07/07/2008 : 20:28:20  Show Profile Show Extended Profile  Send kitaric a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mali od palube

Ne razumijem što piše...



Dilan.. sudbina je odlucila da mi ga jos jednom ukloni sa puta, barem dok ne zavrsi maketu galije... a onda ce se svega setiti i znace gde da me potrazi, pa cemo se sukobiti, poslednji put...

You tell anyone about this and I'll fucking kill you. I'm kidding, I'm kidding, we'll have him home by midnight.
Go to Top of Page

K.G. 21
Junior Member



Croatia
480 Posts

Member since 01/05/2006

Posted - 08/07/2008 : 00:47:36  Show Profile Show Extended Profile  Send K.G. 21 a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by Inferno

Ima puno tih dobrih i nezaboravnih momenata,
ali evo par kojih su mi sad pali napamet:
Tex: "Posljednji okršaj u Bannocku":



-------------------


Dobar ukus prijatelju....također Zagori "Morska strava", "Lovac na vještice" i "Kraken" su puni nezaboravnih scena.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 08/07/2008 : 10:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
kad smo kod Texa, onda ona kad u epizodi "Argument kalibra 45" dođe pred kuću bogatuna, te iz kola izbaci leševe njegovih plaćenika. A skupilo se na prijamu dosta uglednih dama i gospode.
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000