forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ken Parker
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 124

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 18/05/2019 : 19:56:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ken Parker, epizoda PRAVA GOSPODA

Zanimljiva epizoda o južnjačkim dizidentima koji se ni nakon poraza Juga u Am. Građanskom ratu ne predaju već poduzimaju terorističke akcije i kuju prevrat. Berardiju u doba kad je pisao scenarij su sasvim sigurno umjesto južnjačkih terorista iz prošlih vremena na pameti bili puno mu bliži RAF i Crvene brigade, odnosno turbulentne talijanske i evropske sedamdesete. Njegov stav je jasan. Premda prema južnjačkim prevratnicima u stripu pokazuje simpatije, već od uvodne scene je jasno da je glavni lik ove priče, južnjački kapetan Collins proklet. Noćima nema mira zbog suboraca koje je ostavio da umru dok je on pobjegao. Time nam je dano do znanja da premda on nije zao kao neki ljudi koje je unajmio za svoje ciljeve, Collins je čovjek sa manom. On iskreno vjeruje da su njegovi ideali koji ga motiviraju iskreni. On se ne osvrće ni za kim tko mu stane na put do tog njegovog višeg cilja jer cilj opravdava sredstvo, već Collinsa muči jedino kad iznevjeri svoje suborce, a time i svoje ideale i samog sebe.

U današnjim novinama ovo piše na temu zadnjeg filma o Marvelovim Osvetnicima "Ideološki sukob Osvetnika i Thanosa istovremeno je i sukob moralne filozofije. I dok Kapetan Amerika zastupa Kantov moralni ozakon, po kojem se ne smije žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan, Thanos je prigrlio filozofiju Johna Stuarta Milla po kojoj je cilj uvijek veće dobro za veći broj ljudi. "

Otprilike to je ono čime se bavi i epizoda Prava gospoda. Berardijev komentar terostičkih metoda je na tragu Kantova koda. Kapetan Collins je zbog svojih djela proklet i na kraju stripa ga mora stići neminovna kazna. Prave gospode među teoristima ne može biti, njihovi ideali uvijek imaju falingu, zato je i lik koji s iskrenim poštovanjem izgovara naslov epizode kao opis Collinsa, na kraju dvolični izdajnik koji mu je zabio nož u leđa. Je li Berardijev stav ispravan ili je on tek obični komformist, salonski ljevičar koji će deklamantarno biti za bolje društvo, ali koji će uvijek radije odabrati zaštitu vlastitog komfora, nego poduzeti (ili odobriti) pravu akciju? E to je pitanje o kojem se raspravlja već dugo, dugo (da se razumijemo, i ja se u životu vodim Kantovim kodom).

Odmaknimo se od političkog aspekta priče i Berardijevog svjetonazora, i promotrimo čisto tehničku izvedbu priče. U ovoj epizodi nominalni junak se pojavljuje tek nakon što više od trećine epizode prođe i služi da bi pokretao akcijski dio priče. Tu je i Pinkertonov agent za comic relief, dinamika epizode je sjajna. Uvijek kažem da me Berardi sa svojim stilom djeluje kao filmski/tv scenarist i upravo zbog toga mi je drag. Naravno ne bi mi bio drag da nije u toj izvedbi vješt - on je Hitchcock među strip autorima: žanrovski autor koji svoje priče obogaćuje sa vrckavim trikovima koji pozivaju publiku da se aktivno uključi u pračenje priče. Što se tiče Milazza, on mi je najdraži u eksplozivnim akcijskim prizorima koji protresu priču taman kad postane suhoparna.

Uglavnom, epizoda Prava gospoda je prava stvar.

Edited by - vukozec on 18/05/2019 20:10:01
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 12:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec
Time nam je dano do znanja da premda on nije zao kao neki ljudi koje je unajmio za svoje ciljeve, Collins je čovjek sa manom. On iskreno vjeruje da su njegovi ideali koji ga motiviraju iskreni. On se ne osvrće ni za kim tko mu stane na put do tog njegovog višeg cilja jer cilj opravdava sredstvo, već Collinsa muči jedino kad iznevjeri svoje suborce, a time i svoje ideale i samog sebe.




Nije tako.
Epizoda PRAVA GOSPODA (koju sam i označio kao jednu od najboljih, možda i najbolju) nije domišljena. Ona NAZIRE nešto, postavlja pitanje, ali nema snagu zaokružujuće misli. Sad, možda te istine prelaze bilo kakvo zaokruživanje, no, ujedno postoje snažniji izrazi postavljanja pitanja i promišljanja o tim stvarima kojih se dotiču Prava gospoda.

Berardi ostaje, kako sam prije rekao, više na poziciji besmisla: svijet je apsurdan; to se konstatira i - gotovo. Dalje više ne dubimo, nego se vraćamo tome što i kažeš: konformizmu.

Da pojasnim konkretno na ovoj priči: južnjak je nominalno na krivoj strani, ali se bori za ideale. Generali i američki establišment su nominalno prava strana, ali su i bezlični, čista funkcija odvijanja procesa: sa vrha se pokreću kotačići (obavještajne službe) koji dovode do osujećivanja plana južnjaka - ali to bezlično odvijanje aparata dovodi i do izokretanja vrijednota, i guta individue. Crnkinja kojoj južnjak POMAŽE (i ta činjenica demantira tvoje shvaćanje da se on NE OSVRĆE ni na koga), na kraju ga izdaje za šaku dolara. Ovo zamjenjivanje uloga, ta apsurdnost, jedina je "viša istina" do koje Berardi "dolazi". On nema odgovor na kantovska pitanja: što mogu znati? čemu se smijem nadati? što mi je činiti? On (Berardi) samo vidi da nešto ne štima u aparatu, da ne ide sve baš tako glatko kako to mnije kategorički imperativ - ali nije i dovoljno radikalan da postavi pitanje odvijanja samog aparata i kako kategorički imperativ dovodi do funkcioniranja aparata. Takorekuć, on zastaje na polovici: i južnjaci mogu biti prava gospoda, ALI IPAK su to sjevernjaci tj. establišment tj. moć koja omogućuue odvijanje aparata. Pušta te raspukline i kamenčiće (koje na trenutak primjećuje) da se izglancaju u odvijanju aparata, na kraju krajeva.

Što je "raspuklina i kamenčić"?

Pa to, da je južnjak "pravi gospodin". Da se on bori za ideale, ali istovremeno pokazuje i općeljudske, najviše vrijednote. On se (suprotno od tvog shvaćanja) SAŽALI nad crnkinjom, nad invalidom... on se pokazuje kao pravi čovjek, čovjek sa velikim Č. On ima višak koji aparat ne može izglancati, jer teza aparata je da su južnjaci kriva strana, nečovječna, koja se ne može sažaliti nad crnicma itd. Čak to što je on kukavica, u ovom preokretanju, govori ZA njega, a ne protiv. Jer, on je samo čovjek, sa svim ljudskim slabostima i strahovima, i on se boji kao bilo tko drugi ----- ali je BAŠ KAO TAKAV bolji od tih drugih, jer se i uz takve "mane" (kako ti pogrešno kažeš) bori za ideale.

Kroz te "raspukline", Berardi na kraju mora proći i zauzeti stajalište apsurda: ne možemo reći to je kriv a tko prav. Prepustimo se odvijanju aparata.

E tu sad ulazi to što je tebe ponukalo na razmišljanje: Kant i kategorički imperativ. I ti kažeš

quote:
da se razumijemo, i ja se u životu vodim Kantovim kodom


Ali ja bih iskoristio ovu priliku da ti bacim bubu u uho. Ne sumnjam da tebe vode dobre namjere, jer razmišljaš ovo: "zastupa Kantov moralni zakon, po kojem se ne smije žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan". Ali nisi promislio što znači taj čuveni Kantov kategorički imperativ, a kamoli tek oni plitki i površni takozvani prosvjetitelji (s kojima se takorekuć stapaš u isti front moraliziranja protiv Luke Modrića, Thompsona, gledatelja Bujice itd.)

Priča o Kantu i kategoričkom imperativu, o prosvijetljenom i neprosvijetljenom umu i životu, je velika, veća od redovite forumske priče o stripu, veća od PRAVE GOSPODE. Ali time i pravi put da se bolje razumije i taj strip. Tko želi razumjeti stripove i priče koje čita, mora poduzimati velike priče, izvan uhodanoga, izvan odvijanja aparata koji se na forumu očituje kao puko izviješće: "pročitao sam to i to, čvrsta petica". Tj. mora dati komentar sličan tvome - i onda biti spreman produbiti uvide.

Velika priča o Kantu i kategoričkom imperativu može se započeti primjedbom da je južnjak zapravo postupio po kategoričkom imperativu kada je pobjegao iz ratne strahote.

..."ne smije se žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan"...

To ne kaže što se mora napraviti, već da je svaki život bitan, pa tako i kapetana Collinsa, južnjaka. Sud da je "svaki život bitan" razara formalizam kategoričkog imperativa u pravcu romantičke čežnje za beskonačnim. Jer samo ako je shvaćen kao takva beskonačna vrijednost, svaki život može biti bitan.
Ali, Kantu je baš stalo da otpiše ove beskonačne sudove. On se nalazi u jednoj poziciji koja je nemoguća, koja bi gonila u ludilo da nakon Kritike čistoga uma nije uradio Kritiku praktičkoga uma, tj. Kant mora postulirati Boga da bi njegov kategorički imperativ imao neko relevantno važenje (zato ga Nietzsche u svojim luđačkim i lucidnim opservacijama naziva "podmuklim kršćaninom"). Nije potrebno ulaziti u specijalnu problematiku ovih stvari, ali ipak je trebalo pripomenuti problematičnost kategoričkog imperativa (i da on, ako ga se čovjek ozbiljno hoće držati, sadrži ono što hoće prognati - romantiku).

Kapetan Collins
quote:
Noćima nema mira zbog suboraca koje je ostavio da umru dok je on pobjegao.


Ali ovo upravo ukazuje na romantiku, a ne na kategorički imperativ kapetana Collinsa. Dosljedno razvijanje kategoričkog imperativa Horkheimer i Adorno gledaju u fašizmu, u, koliko začudnim toliko uznemirujućim po prosvjetiteljsku svetu alijansu, analizama poduzetim u Dijalektici prosvjetiteljstva.

"Prosvjetiteljstvo, shvaćeno u najobuhvatnijem smislu kao napredujuće mišljenje, oduvijek je slijedilo cilj oslobađanja ljudi od straha i postavljanja ljudi za gospodare. Ali, dokraja prosvijetljeni svijet sija u znamenju trijumfalnog zla."

........


na ovome uzbudljivom mjestu prekidam komentar o PRAVOJ GOSPODI kako bi otpočeo dijalog. mnogošto čudnog, a i poticajnog se moglo čuti, pa se ne ustručavajte raspraviti i postaviti prava pitanja

Edited by - stinky on 19/05/2019 12:43:34
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 15:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Par osvrta:

Stinky:
1.
"Da pojasnim konkretno na ovoj priči: južnjak je nominalno na krivoj strani, ali se bori za ideale. Generali i američki establišment su nominalno prava strana"

Bolje reć da je na poraženoj a ne krivoj. Po čemu je to njegova strana kriva osim šta je poražena?


2.
"Pa to, da je južnjak "pravi gospodin". Da se on bori za ideale, ali istovremeno pokazuje i općeljudske, najviše vrijednote. On se (suprotno od tvog shvaćanja) SAŽALI nad crnkinjom, nad invalidom"

Ne vidin po čemu bi ovo djelce altruizma bilo čudno?

Vukozec:
1.
Prave gospode među teoristima ne može biti, njihovi ideali uvijek imaju falingu

Nekome teroristi nekome borci za slobodu,pravdu itdto je uvik tako bilo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 15:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
daj probaj malo bolje ući u stvar, a ne postavljati takva beznačajna pitanja (koja su osim toga već objašnjena u samom komentaru): "južnjak je nominalno na krivoj strani"

kužiš, NOMINALNO, kao što se polazi od toga da su Nijemci kriva strana u ratu. ako ti sad pokušaš pokazati i dokazati da zaista jesu, uplest ćeš se u jako spetljane stvari da se nećeš moći ispetljati i nećeš ni moći pokazati da su apsolutno kriva strana. namjerno biram ovaj ekstremni primjer (Nijemci), jer čak ni tu nije lako APSOLUTNO pokazati. ali da sad opet ne odletiš na tu stranu, neću ti više o tome odgovarati, jer nije ni bitno za Pravu gospodu, a niti ti možeš razmišljati na razini koja se zahtijeva za takva razmatranja.

ja bih radije da pričaš o stripu i Kantovom imperativu i o južnjaku. i da bar malo uzdrmaš svoj tzv. zdravi razum (koji upravo nije zdrav nego nezdrav, a o čemu će biti riječi kasnije kada pređemo na Horkheimera, Adorna i Marcusea itd.)
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 16:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Bija je topic o američkom građanskom ratu koji si moga pročitat i neki q saznat. Jerbo onda ne bi stavlja debilne usporedbe sa Nijemcima. Totalno ti je kriv primjer.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 16:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da bude uopće malo jasnije što je to kategorički imperativ i kako Kant zamišlja stvar, ispričat ću jednu pričicu. Ne sjećam se sada gdje sam točno to pročitao, neću sada ni tražiti. Nisam siguran ni da li sam direktno kod Kanta ili kod nekog njegovog komentatora (maglovito mi se javlja da sam to pročitao baš kod Kanta u spisu Što je prosvjetiteljstvo, ali ne bih dao ruku u vatru).

Uglavnom, priča ide ovako nekako.
Za Kanta još uvijek se ne radi o moralu ako imamo situaciju da majka koja možda i ne zna plivati, skoči za svojim djetetom koje se utaplja.

Kad ovo čujete, možda vam iskoči upitnik velik ko kuća: pa kako, zašto to ne bi bilo moralno??!!!
Međutim, Kant je strogi pedant, i njegova je želja osloboditi imperativ bilokakvih afekata, pomutnji, smetanja. Taj se mora vršiti u čistoj dužnosti. Mora važiti u nekakvoj sterilnoj čistoći. Zato njega zanima samo puka forma: možeš jer moraš.
Majka koja skaće za djetetom, ne čini to iz čiste forme, nego je možebitno određena afektima, osjećajima itd. Zato u toj situaciji, za Kanta još nije posrijedi moral.

Naravno, svatko tko je sad ovo pročitao i tko je shvatio što govorim, valjda je poludio na Kanta i njegovo pedantiranje. Vukozec vjerojatno više nije kantovac.
Po nekom osjećaju, čovjek se instinktivno buni protiv ovakvih formulacija. Nešto ne štima.

Da sad ne davim, Kantov rigorizam je odavno podvrgnut kritici, sve je to već prošla stvar. Kantov moral = formalizam.

Ali nije lako uvidjeti zašto se nešto mora činiti iz neke "dužnosti" koja, k tome, nema nikakav sadržaj. Kako ja drugoga mogu promatrati kao svrhu, ako ga svodim na puko transcendentalno "ja"? Ako ga ispraznim od sveg sadržaja, pa čak i toga da mi je ---> prijatelj? ---> dijete? ---> roditelj? ---> štogod meni drago i važno.

Nešto je pošlo naopako kod stričeka Kanta.

U sljedećem nastavku čitajte što kažu Horkheimer-Adorno na temu.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 16:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Bija je topic o američkom građanskom ratu



jebote topic o američkom građanskom ratu
na takvim topicima se ne može saznati ništa ni o čemu, eventualno (ako i to) besmisleno nabrajanje puke građe nepovezano sa ičime niti dotjerano u neki iole koherentan stav

naprotiv,
ako ti želiš naučiti nešto, uključi se u temu koja je pokrenuta, makar samo kao pažljivi i šutljivi čitač
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 16:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by lwood

Bija je topic o američkom građanskom ratu



jebote topic o američkom građanskom ratu
na takvim topicima se ne može saznati ništa ni o čemu, eventualno (ako i to) besmisleno nabrajanje puke građe nepovezano sa ičime niti dotjerano u neki iole koherentan stav

naprotiv,
ako ti želiš naučiti nešto, uključi se u temu koja je pokrenuta, makar samo kao pažljivi i šutljivi čitač

daj ne tupi,ispadaš smiješan stavljajući u istu liniju jug i njemce. Ako želiš i dalje ispadat smiješan samo naprid.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 17:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
čovječe, ti si ohol i duriš se. dovodiš sebe (koji priča obične priče iz modusa tzv. zdravog razuma i koje ne govore ništa bitno niti istjeruju stvari na čistac), dakle dovodiš sebe i mene (koji vrši atak na malograđansku svijest zdravog razuma, da, ali i objašnjava stvari te poučava kao pravi učitelj) na istu ravan. budimo ozbiljni, elvud. ti si drag dečko kad šutiš, i to je okej, a ako nećeš sudjelovati u ozbiljnim raspravama, to nije razlog za smušenjačko niveliranje.

stvar je jednostavna: ili znaš pričati o južnjaku i Kantu ili ne.
jedno i drugo je u redu, ali jedno i drugo nije ista ravan. biti bar toliko pristojan i prihvatiti ova zrnca mudrosti koja bacam usput, to je znak samosvladavanja. veliki majstor spekulativnog mišljenja (a to sam ja) razara naturalista (a to si ti) i uči ga izlazu iz naturalističko-životinjske određenosti. a taj izlaz je sav smisao, ma kako se ti inatio i koprcao, elvud.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 17:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
dobro,nastavi bit smiješan.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 17:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
što misliš o Kantovom kategoričkom imperativu (gore sam bacio malo svjetla kako on to shvaća)?

ili još konkretnije:

a) slijedi li južnjak kategorički imperativ kada pobjegne sa bojišta?
b) a kada se kaje u besanim noćima zbog toga što je to uradio, je li to napredak u moralu?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 17:27:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ne interesira me Kant. A šta se tiče morala dalo bi se o tome pričat.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 17:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ne interesira te Kant, a o moralu bi pričao.
ali, ako se hoće ozbiljno pričati onda se mora prihvatiti (barem za početak) one koji o tome više znaju. recimo, Kant.

nije ništa strašno to što netko drugi (recimo: Kant) zna više o problematici morala od tebe. znači, mora se početi od nečega (recimo: od Kanta) pa da se krene nekamo. jer, pričanje bez promišljanja ne vodi nikamo, vrtimo se u mjestu. i Kant je krenuo od nečega, od nekog svog Kanta koji je živio u njegovom vremenu ili davno prije, pa ga je čitao u knjigama.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 17:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ako je bija toliko dobar da ti sad ka njegov učenik uspoređuješ jug i njemce onda ga neman potribu ni čitat jer je za q.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 19/05/2019 : 18:42:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Ako je bija toliko dobar da ti sad ka njegov učenik uspoređuješ jug i njemce onda ga neman potribu ni čitat jer je za q.



Lwoode, nemoj lupetati
Čitanje Kanta (ili bilo kojeg drugog mislioca) je dobro za razvoj, što ne znači da je za svakoga. Kome je komotno tamo gdje jest, obično ni ne osjeća potrebu za mijenjanje pozicije.
Dalje kreneš ako te privuče neka misao (vjeruješ da tu "ima nešto") ili ako si očajan, pa tražiš neki izlaz. Ako nisi ni privučen ni očajnik, onda ti je komotno na poziciji zdravog razuma (ili tzv zdravog razuma, kojeg Hegel razara)
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 19/05/2019 : 18:53:52  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je sta se ovoliko raspravlja o Kenu, i sto se lome koplja oko nekih tema, to sve govori koliko je to mocan strip..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 19:02:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

Ako je bija toliko dobar da ti sad ka njegov učenik uspoređuješ jug i njemce onda ga neman potribu ni čitat jer je za q.



Lwoode, nemoj lupetati
Čitanje Kanta (ili bilo kojeg drugog mislioca) je dobro za razvoj, što ne znači da je za svakoga. Kome je komotno tamo gdje jest, obično ni ne osjeća potrebu za mijenjanje pozicije.
Dalje kreneš ako te privuče neka misao (vjeruješ da tu "ima nešto") ili ako si očajan, pa tražiš neki izlaz. Ako nisi ni privučen ni očajnik, onda ti je komotno na poziciji zdravog razuma (ili tzv zdravog razuma, kojeg Hegel razara)




Ako je tebi do čitanja i razmišljanja daću ti ja gomilu toga.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 19:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Jesi li ti uopće čitao strip Prava gospoda?
Daj se potrudi i napiši 10 rečenica, bez floskula, u kojima govoriš barem svoj doživljaj stripa. Kažem, bar svoj doživljaj, jer doživljaj i znati o čemu se tu radi su dvije različite stvari.

...

Vukozecov komentar, u kojemu se on proglašuje kantovcem, smatram znakovitim i za preispitivanje svijeta u kakvome živimo.

quote:
Premda prema južnjačkim prevratnicima u stripu pokazuje simpatije, već od uvodne scene je jasno da je glavni lik ove priče, južnjački kapetan Collins proklet. Noćima nema mira zbog suboraca koje je ostavio da umru dok je on pobjegao. Time nam je dano do znanja da premda on nije zao kao neki ljudi koje je unajmio za svoje ciljeve, Collins je čovjek sa manom.


A što je ta mana?
On je južnjački terorist, tj. bori se za ideale.

Međutim, nije tako glatko kako se vukozecu čini. Kategorički imperativ je gladak, on može glatko proglasiti južnjaka teroristom i staviti izvan morala, lijepog, dobrog, istinitog.
Ali čovjek je dublji od praznog formalizma i zato dolazi do ovih raspuklina od kojih je i napravljena priča: "Premda prema južnjačkim prevratnicima u stripu pokazuje simpatije..."

Collins je i terorist i netko prema kome se pokazuju simpatije, vukozec to priznaje.
Kako izaći na kraj s tom aporijom?

Berardi izlazi tako da, suprotno od onoga što vukozec kaže ("Njegov stav je jasan.") sve podvodi pod apsurd. Njegov stav nije jasan i on ne može jasno zauzeti nikakav stav: sličan je elvudu, samo što je zanimljiviji barem utoliko da piše jednu solidnu priču. Ali abdikacija mišljenja, zauzimanja jasnog stava je ista kod obojice, i kod elvuda i kod Berardija. Elvudovim riječima (potpuno apstraktno mišljenje čovjeka sa ceste): "Nekome teroristi nekome borci za slobodu,pravdu itdto je uvik tako bilo."

Ovako Hegel o njima obojici:

"Jer baš kada imaju neku zamisao koju smatraju vrlo pametnom ljudi su obično najbudalastiji, a satisfakcija se sastoji u tome da su našli sjajnu formulaciju za svoje budalaštvo i neznanje. Općenito imaju neiscrpno vrelo formulacija kada treba osigurati dobru savjest za vlastitu tromost i napustiti problem."

Elvud je sjajno demonstrirao svoje neiscrpno vrelo formulacija ni o čemu (u kratkoj prepisci sa mojom malenkošću), a Berardi je nešto zanimljiviji u formuliranju kojima osigurava svoju dobru savjest i napušta problem.

Evo tih formulacija pobrojanih sumarno:

Južnjak se bori za ideale, simpatičan je, ali za svoje ciljeve mora se udružiti sa nekim vrlo zlim ljudima, kako primjećuje vukozec.

Ali, sad Berardi ima "zamisao koju smatra vrlo pametnom", a to je elvudski iznivelirati Jug i Sjever. Da pojasnim.
Sjever se nominalno bori za opću stvar, za oslobođenje robova i priznavanje crnaca. Ta emancipacija je sada ostvarena, ona važi, pa čak i u Meksiku. Meksikanac se ne bori protiv crnaca niti traga za nekim teorijama da bi osporio opću jednakovrijednost crnaca. Ne, njemu je to svejedno, ta puka forma jednakovrijednosti, sve dok je on gazda a crkinja sluškinja. On čak drži u zatvoru južnjake - i usput je svinja, debela odvratna svinja. Logika fabule koju Berardi radi stavlja Meksikanca na "stranu" Sjevera, ali se istovremeno pokazuje da se i tu "idealisti" udružuju sa običnim životinjama.
Ideali Sjevera + debela svinja Meksikanac = ideali Juga + južnjački gerilski desperadosi. Nema razlike, obje strane imaju i idealiste i svinje. Sve se relativizira, kaže se "sve je to isto", provodi se nivelacija.

...

nastavak slijedi, idem jesti pečena jaja
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 19:13:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
"Sjever se nominalno bori za opću stvar, za oslobođenje robova i priznavanje crnaca. Ta emancipacija je sada ostvarena, ona važi, pa čak i u Meksiku"

Ala ga lupetaš u pm. Crnci nisu toliko bitni u toj stvari. bitna je stvar odcjepljenje Juga od USA. Zato se vodi rat. Crnci su dobili q osim na papiru. Sjever se bori za cjelovitu USA jebe se ikome za crnce. Crnci se oslobađaju nakon 2 godine rata jerbo se neko pametan dositija da i oni budu topovsko meso a ne da ginu samo bilci. Daj malo prouči tematiku.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 19:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ti mene podsječaš na lika ,bivšeg mladog kolegu s posla koji nije ima vozačku i koji bi svakome koga bi užica vožnju tupija neku stvar kako triba vozit.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/05/2019 : 19:20:08  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

čovječe, ti si ohol i duriš se. dovodiš sebe (koji priča obične priče iz modusa tzv. zdravog razuma i koje ne govore ništa bitno niti istjeruju stvari na čistac), dakle dovodiš sebe i mene (koji vrši atak na malograđansku svijest zdravog razuma, da, ali i objašnjava stvari te poučava kao pravi učitelj) na istu ravan. budimo ozbiljni, elvud. ti si drag dečko kad šutiš, i to je okej, a ako nećeš sudjelovati u ozbiljnim raspravama, to nije razlog za smušenjačko niveliranje.


quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

Ako je bija toliko dobar da ti sad ka njegov učenik uspoređuješ jug i njemce onda ga neman potribu ni čitat jer je za q.



Lwoode, nemoj lupetati
Čitanje Kanta (ili bilo kojeg drugog mislioca) je dobro za razvoj, što ne znači da je za svakoga. Kome je komotno tamo gdje jest, obično ni ne osjeća potrebu za mijenjanje pozicije.
Dalje kreneš ako te privuče neka misao (vjeruješ da tu "ima nešto") ili ako si očajan, pa tražiš neki izlaz. Ako nisi ni privučen ni očajnik, onda ti je komotno na poziciji zdravog razuma (ili tzv zdravog razuma, kojeg Hegel razara)



Previše lijepe želje da bi se ostvarile.....
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 19:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Primjer 2:

Južnjak je ratni gubitnik, postaje terorist, diže vlakove u zrak. Nožem ubija jedno ljudsko biće da bi došao do novca da bi mogao dići vlak u zrak.

Ali, sad Berardi ima "zamisao koju smatra vrlo pametnom", a to je...

... a to je staviti na početak stripa razaranje južnjaka topovima, prikazati ih kao topovsko meso, kao žrtve. U kontrapunktu:

"Dotle, u šatoru generala Granta, vrhovnog zapovjednika vojske Unije...

- Povlače se, generale. Odstupnicu im čuva vrlo malo ljudi.
- Zbrišite ih! Želim biti u Richmondu za sat!"

General Grant stoji i bulji u kartu, zanimaju ga jedino linije, a za prave ljude od mesa i kostiju ga baš briga: Zbrišite ih!

Onaj tko ubije jedno ljudsko biće nožem je terorist, a onaj tko zbriše topovima stotinu je veliki general. Ova persiflaža je Berardijeva sjajna formulacija da napusti problem.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 20:08:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Primjer 3:

On je nesretni invalid, bez ruke, obični službenik. Predstavlja se kao južnjački veteran, Collins mu ostavlja novce.
Ispada da je lažov, štoviše, on je sjevernjački agent (a špijuni su jedna od najgorih vrsta ljudi u moralnom smislu, uvijek ima nešto zazorno kod njih, ta prijetvornost, izdaja i laž).
Južnjak se bori za ideale i terorist je; sjevernjak se bori za nemamo pojma što, a ni novci mu nisu mrski. Južnjak zabija nož u leđa, ali i ovaj sjevernjak zabija nož u leđa metaforički.

Itd.
Ovi primjeri žele pokazati ono što je rečeno: Berardi nema jasan stav, napušta problem i zadovoljava se sklavijevskim iskazom da je svijet apsurdan.

Naprotiv, vukozec nastupa iz pozicije poštenog građanina, kantovca, i uzima kategorički imperativ koji izglanca teroriste u smetnje koje treba odstraniti iz pristojnog građanskog društva.

Tu ulazi Dijalektika prosvjetiteljstva. Poslušajmo.

...

ali prije toga se idem istuširati kao pravi građanin
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 20:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

quote:
Originally posted by stinky

čovječe, ti si ohol i duriš se. dovodiš sebe (koji priča obične priče iz modusa tzv. zdravog razuma i koje ne govore ništa bitno niti istjeruju stvari na čistac), dakle dovodiš sebe i mene (koji vrši atak na malograđansku svijest zdravog razuma, da, ali i objašnjava stvari te poučava kao pravi učitelj) na istu ravan. budimo ozbiljni, elvud. ti si drag dečko kad šutiš, i to je okej, a ako nećeš sudjelovati u ozbiljnim raspravama, to nije razlog za smušenjačko niveliranje.


quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

Ako je bija toliko dobar da ti sad ka njegov učenik uspoređuješ jug i njemce onda ga neman potribu ni čitat jer je za q.



Lwoode, nemoj lupetati
Čitanje Kanta (ili bilo kojeg drugog mislioca) je dobro za razvoj, što ne znači da je za svakoga. Kome je komotno tamo gdje jest, obično ni ne osjeća potrebu za mijenjanje pozicije.
Dalje kreneš ako te privuče neka misao (vjeruješ da tu "ima nešto") ili ako si očajan, pa tražiš neki izlaz. Ako nisi ni privučen ni očajnik, onda ti je komotno na poziciji zdravog razuma (ili tzv zdravog razuma, kojeg Hegel razara)



Previše lijepe želje da bi se ostvarile.....

https://youtu.be/3XSLRGTqUck

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 19/05/2019 : 20:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Južnjak je ratni gubitnik, postaje terorist, diže vlakove u zrak. Nožem ubija jedno ljudsko biće da bi došao do novca da bi mogao dići vlak u zrak.

Ali, sad Berardi ima "zamisao koju smatra vrlo pametnom", a to je...

... a to je staviti na početak stripa razaranje južnjaka topovima, prikazati ih kao topovsko meso, kao žrtve.



Ovo sta pises podsjetilo me na radnju filma Seraphim Falls, 1868 god. imamo grupu juznjaka koju predvodi Morsman Carver (Liam Nesson) koja progoni sjevernjaka Gideona (Pierce Brosnan), i cijelo vrijeme suosjecas sa zrtvom koju progone bjesnomucne zvijeri, da bi se na kraju razotkrio razlog progona, Gideon je neposredno nakon rata poslan sa svojim odredom sa zadatkom da hvata odbjegle konfederacijske oficire, upada na Carveru farmu (koji je u tom trenutku odsutan), naredjuje da mu se zapali kuca i pritom spletom okolnosti postaje ubojica Carverove zene i djece, u tom momentu Gideon se od zrtve pretvara u zlocinca a Carver u zrtvu, ovaj tvoj komentar me odma podsjetio na taj film, genijalan twist koji u gledaocu izaziva podjeljene emocije..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 19/05/2019 20:29:24
Go to Top of Page
Page: of 124 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000