forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ken Parker
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 124

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 20:34:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni
genijalan twist koji u gledaocu izaziva podjeljene emocije..



Seraphim Falls je dobar film, točnije treća kategorija vesterna.
No, vidiš, ovdje baš polemiziram protiv takvih genijalnih twistova, jer smatram to lošom pozicijom. Ti genijalni twistovi mogu samo zbuniti gledatelja, oni zbunjuju ljude, jer se ne može odrediti, ostaje razdvoj, "podijeljene emocije".

Berardi misli da radi više kad daje "pregled" obje strane, ali on ne razumije da samo dodatno zapetljava stvar i tako zapravo daje manje.

Rješenje ovog "slučaja", ovog južnjaka je vrlo jednostavno. O tome kasnije, ako potraje ovo moje izlaganje (kad se već svi srame uključiti u ozbiljnu raspravu, a oni besramni kao elvud se ne ustručavaju davati beznačajne upadice).
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 19/05/2019 : 20:45:50  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by brni
genijalan twist koji u gledaocu izaziva podjeljene emocije..



Seraphim Falls je dobar film, točnije treća kategorija vesterna.
No, vidiš, ovdje baš polemiziram protiv takvih genijalnih twistova, jer smatram to lošom pozicijom. Ti genijalni twistovi mogu samo zbuniti gledatelja, oni zbunjuju ljude, jer se ne može odrediti, ostaje razdvoj, "podijeljene emocije".



Moze se odrediti, jer taj twist je posla poruku - rat je sranje i u njoj ljudi postaju zvijeri, bez obzira na kojoj strani bili, za sto se borili i koliko moralni i casni bili prije rata..

Ti pregled smatras manjkavoscu, ja bas suprotno u tome vidim snagu..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 19/05/2019 20:53:58
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/05/2019 : 21:40:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by brni
twist je posla poruku - rat je sranje i u njoj ljudi postaju zvijeri, bez obzira na kojoj strani bili, za sto se borili



ma to je poruka koliko su i radojini stripovi poruke: apstraktno besadržajno mišljenje

mislim, to može biti simpatično za dječje priredbe i dan škole ili za napušene hipije dok jedu lotosov cvijet i pjevaju give peace a chance

ozbiljan čovjek, međutim, mora i rat uključiti u mišljenje i ne pasti na te mistifikacije "rat je sranje i ljudi postaju zvijeri". oni koji su ovako i onako obične životinje, bilo u ratu bilo u miru, dobiju priliku otpustiti kočnice. a oni bolji među nama (zamisli: postoje i bolji ljudi) ne postaju zvijeri ni u ratu (a ni na Euroviziji).

ali polako, nismo još obradili lupetanja Horkheimera i Adorna.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/05/2019 : 22:38:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Rat je sranje ,osim ako ne prodaješ oružje zaraćenim stranama ili ga koristiš za pljačku ili neke svoje interese,koje bilo. To šta je klanje kroz povijest i pretpovijest normalna pojava samo pokazuje koliko su ljudi sjebana vrsta i ništa drugo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/05/2019 : 05:36:00  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Rat je sranje ,osim ako ne prodaješ oružje zaraćenim stranama ili ga koristiš za pljačku ili neke svoje interese,koje bilo. To šta je klanje kroz povijest i pretpovijest normalna pojava samo pokazuje koliko su ljudi sjebana vrsta i ništa drugo.




CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 20/05/2019 : 10:40:24  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Malo za početak:

quote:
Originally posted by lwood
Stinky:
1.
"Da pojasnim konkretno na ovoj priči: južnjak je nominalno na krivoj strani, ali se bori za ideale. Generali i američki establišment su nominalno prava strana"

Bolje reć da je na poraženoj a ne krivoj. Po čemu je to njegova strana kriva osim šta je poražena?

Vukozec:
1.
Prave gospode među teoristima ne može biti, njihovi ideali uvijek imaju falingu

Nekome teroristi nekome borci za slobodu,pravdu itdto je uvik tako bilo



Naravno da je južnjak nominalno na krivoj strani: on djeluje protiv zakona, on je pljačkaš i terorist u jednoj suverenoj, uređenoj državi, u kojoj većina građana ne dijeli njegove stavove.

Je li to prava ili kriva strana u filozovskom, a ne formalno-pravnom (aka nominalnom) smislu je upravo ono čime se Berardi bavi u toj epizodi i kao što već napisah, daje (vlastiti) odgovor i na to pitanje (dakle daje odgovor na pitanje što su njemu ovi koji su "Nekome teroristi nekome borci za slobodu,pravdu itd"). Detaljnije o tome u sljedećem postu.

Edited by - vukozec on 20/05/2019 10:41:47
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 20/05/2019 : 10:48:45  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Malo uvoda prije nego prijeđemo na poantu:

quote:
Originally posted by stinky
Velika priča o Kantu i kategoričkom imperativu može se započeti primjedbom da je južnjak zapravo postupio po kategoričkom imperativu kada je pobjegao iz ratne strahote.
..."ne smije se žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan"...
To ne kaže što se mora napraviti, već da je svaki život bitan, pa tako i kapetana Collinsa, južnjaka.



Ali u toj prvoj sceni prvo vidimo da je Collins svjestan da je zapovijed koju je dobio osuda njegovih ljudi na smrt, i to uzaludnu. No on je svejedno odluči izvršiti. Dakle ne slijedi imperativ da se "ne smije se žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan" jer bi u tom slučaju odbio zapovijed, dezertirao skupa sa svojim ljudima i tako ih spasio, već postupi upravo po očekivanju aparata (slijedi zapovijed). Tek nakon što je bitka već izgubljena i njegovi ljudi koji nisu mrtvi dozivaju pomoć, on odluči spasiti samog sebe bijegom. Ne bih se složio da je to što on spavašava sebe potvrda Kantovog imperativa, mislim da je u toj situaciji jači imperativ pokušati pomoći drugom čovjeku, pa makar to značilo prihvatiti i rizik vlastitog stradanja. Da je situacija bila prikazana kao da Collinsa čeka sigurna smrt u slučaju da pomogne suborcu bilo bi drugačije, no mislim da nije tako prikazana. Collinsova pogibija u toj situaciji je samo jedan od mogućih ishoda, Beradi ga je tu htio prikazati kao kukavicu.

Dakle: a) slijedi li južnjak kategorički imperativ kada pobjegne sa bojišta?
Moj odogovor: Ne.

No da pojasnim da je Kant u moj komentar upao slučajno. Vidio sam onaj članak o Osvetnicima baš taj dan kad sam pisao komentar (kojeg sam već imao u glavi bez Kanta u priči), pa mi se učinilo zgodno krosreferencirati dva stripa, ipak je ovo stripovski forum.

Dakle kad kažem da sam ja Kantovac (otprilike, nisam točno te riječi upotrijebio), nije to baš nešto dobuko promišljeno, a i nisam prvo čitao Kanta niti saznao za njegov imperativ pa zaključio "tako ću se ja ponašati", već obrnuto, spletom okolnosti sam ispao ovakav kakav sam ispao, a ispao sam takav da se vodim tim načelom. Naravno da me kopka pitanje kako bih se ponašao da me se stavi u uvjete ekstremne kušnje poput kapetana Collinsa, koliko bih se tada držao vlastitih vrijednosti, no ne bih pričao o sebi već o Kenu Parkeru, Collinsu i Berardiju.

Odnosno:

quote:
Originally posted by stinky
Naprotiv, vukozec nastupa iz pozicije poštenog građanina, kantovca, i uzima kategorički imperativ koji izglanca teroriste u smetnje koje treba odstraniti iz pristojnog građanskog društva."



Krivo. Ne nastupa vukozec već Berardi. Dakle ja tumačim (dajem svoje tumčenje) što je Berardi htio reći, nisam ja napisao priču već Berardi :)

Pa da utvrdim vlastito tumačenje onoga što je Beradi htio reći:

quote:
Originally posted by stinky
Crnkinja kojoj južnjak POMAŽE (i ta činjenica demantira tvoje shvaćanje da se on NE OSVRĆE ni na koga)...
...
...istovremeno pokazuje i općeljudske, najviše vrijednote. On se (suprotno od tvog shvaćanja) SAŽALI nad crnkinjom, nad invalidom... on se pokazuje kao pravi čovjek, čovjek sa velikim Č



Naravno da joj pomaže, zato što je on prikazan kao prosječno dobar čovjek: stvari od kojih se očekuje da u većini nas izazovu sažaljenje izazvat će sažaljenje i kod njega, vidi li nekog na ulici u nevolji on će mu pomoći itd. Međutim, u njegovom sustavu vrijednosti postoji nešto što nadilazi suosjećanje za ljudsko biće, a to su njegovi ideali, njegov cilj. Da bi ostvario cilj on pljačka banke, diže vlakove u zrak, ne obazirući što pritom mogu stradati nevini, cilj je važniji od pojedinaca kolateralnih žrtava. Da su mu crnjkinja ili invalid stali na put između njega i njegovog cilja on bi ih ubio.

Dakle, da se vratim na početak svog originalnog posta. Berardi ovu priču piše sedamdesetih. U Europi je to doba studentskih nemira i "šik terorizma" RAF-a i Crvenih brigada. Doba separatističkih organizacija poput IRA-e i ETA-e (koje su možda i najbliže južnjačim dizidentima u stripu). Prava gospoda je priča o RAF-u, Crvenim brigadama, IRA-i, ETA-i, Zvonku Bušiću i Zemlji otaca Nine Bunjevac.

Za ideje tih terorističkih organizacija, pa i za same te organizacije su postojale simpatije među intelektualcima onog (i ne samo onog) vremena, pogotovo ljevičarskim intelektualcima (premda ciljevi svih tih organizacija nisu nužno bili ljevičarski). Berardi znači terorizam prikazuje kao nešto što je pogrešno i što je neodrživo. Zato je Collins prikazan kao "čovjek s manom" koji iznevjeri vlastite vrline u trenutcima najveće kušnje. Na kraju priče ga čeka svojevrsno iskupljenje koje je istovremeno i kazna. On mora biti kažnjen, mora umrijeti, jer njegova djela nisu ispravna (tako nam poručuje Berardi).

Moje viđenje epizode Prava gospoda je da njome Beradi htio dati komentar na terorizam (onog vremena) i da je njegov komentar takav kakvog sam ga upravo opisao. A dalje se naravno može sa filozovskih pozicija analizirati taj Beradijev komentar (no to ću ipak prepustiti drugima).

Edited by - vukozec on 20/05/2019 13:42:18
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 20/05/2019 : 10:49:32  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



Majka koja skaće za djetetom, ne čini to iz čiste forme, nego je možebitno određena afektima, osjećajima itd. Zato u toj situaciji, za Kanta još nije posrijedi moral.
Naravno, svatko tko je sad ovo pročitao i tko je shvatio što govorim, valjda je poludio na Kanta i njegovo pedantiranje. Vukozec vjerojatno više nije kantovac.
Po nekom osjećaju, čovjek se instinktivno buni protiv ovakvih formulacija. Nešto ne štima.



:)

Puno sam ja racionalniji nego što si dobio dojam.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/05/2019 : 19:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Ali u toj prvoj sceni prvo vidimo da je Collins svjestan da je zapovijed koju je dobio osuda njegovih ljudi na smrt, i to uzaludnu. No on je svejedno odluči izvršiti. Dakle ne slijedi imperativ da se "ne smije se žrtvovati nikoga jer je svaki život bitan" jer bi u tom slučaju odbio zapovijed, dezertirao skupa sa svojim ljudima i tako ih spasio



Sada ćeš mi morati vjerovati na riječ, a ako ne vjeruješ, onda kaži, pa ću doslovno citirati:)

Imperativ (čuvena Kantova maksima) se ne odnosi na ovakve situacije kakvu imamo u stripu i kakvu sada opisuješ. Mislim, nije da sada moramo apsolutno bitni određeni Kantom i da je on neophodan za ovaj strip:), ali kad si već potegnuo, onda deremo po Kantu. Malo je reći da mi je to teren i da mi je baš drago da se ovako priča:)

Uglavnom,
po Kantu imperativ se važi u situacijama kada je čovjek samostalan, kada sam odlučuje, rekli bismo, prema savjesti. Imperativ se odnosi na slobodne, punoljetne subjekte. Ova "punoljetnost" je važna kategorija u svezi s time i sa njegovim shvaćanjem prosvjetiteljstva, ali da sad ne ulazimo previše u to. Punoljetnost je tu mišljena na dubljoj razini od puke forme, recimo, napunio sam 18 godina.

Ali u lancu zapovjedanja, u vojsci recimo, subjekt nije ni slobodan ni "punoljetan" u tom Kantovom smislu.
Štoviše, on izričito kaže: "misli što god hoćeš, ali se pokoravaj!".

Kant razlikuje dvije vrste uporabe uma: privatnu uporabu i javnu. Ali kod njega ti je to malo neobično posloženo za uobičajeno, nefilozofsko poimanje. Taj lanac zapovjedanja u vojsci, tu subjekt nema što tražiti u smislu neke javnosti, neke polemike i preispitivanja; vojska je nominalno javna stvar, ali pojedinac je tu običan privatan um koji samo slijedi upute općeg uma (pretpostavljeno je da u vojsci djeluje opći um, da već time što postoji ta institucija, uređena je umno i u skladu sa općim). Dakle, NA TOM MJESTU pojedinac NE MOŽE ne izvršavati zapovijedi i naloge, on nema slobodu niti se tu primjenjuje kategorički imperativ.

Naprotiv, ovdje recimo kada sada mi pričamo po našoj savjesti, tu moramo vršiti JAVNU UPORABU uma i tek tu važi kategorički imperativ. Znači, ovdje na forumu, gdje dolazimo kao privatne osobe, mi bismo, prema Kantu i toj stvari koju si potegnuo, trebali raditi u skladu sa općim i to - slobodno, punoljetno itd.

Možda je to malo naopako čovjeku kada se prvi put sretne sa takvim formulacijama, ali filozofija ne ide po uhodanim stazama.

Znači,
Collins je svjestan da je zapovijed takva kakva jest, ali kao pravi kantovac, izvršava. On misli što god hoće ("Bože, poginut ćemo."), ali se pokorava (baš kako Kant preporuča).

Kada je vojna formacija razbijena, kada praktički više nema vojske, Collins POSTAJE privatna osoba takorekuć, i TEK TU može slijediti kategorički imperativ. Taj imperativ ne kaže što bi on morao učiniti, on je, kako sam pokušao sugerirati, prazni formalizam. U konkretnoj situaciji, može se taj formalizam, ako baš hoćeš, tumačiti i da treba pomoći ranjeniku, a i da treba pomoći sebi. Nije sad to toliko bitno. Htio sam ti samo malo baciti bubu i ukazati da nije baš tako kako si krenuo: Collins nije BAŠ pokazan kao fanatik, nije BAŠ pokazan kao terorist, nije BAŠ osuđen od strane Berardija itd.

Da sad ne ulazim u filozofske komentare (nisam ni siguran koliko te ta strana privlači; o ovom imperativu i konzekvencama koji proizlaze, a koje su zanimljive, jer dolaze od samih "prosvjetitelja", od marksista, tu bih imao što reći i pokazati čemu imperativ vodi, ali bumo vidli kako se kaže, kamo će nas rasprava odvesti), znači, na toj stripovsko-interpretativnoj razini, pokušavam reći da Berardi ne govori to što ti kažeš. Nije to baš tako jasno. Prije će biti da on ne može po tom pitanju doći do jasnog mišljenja, ne može ni zauzeti stav. E sad, tu je taj jedan krug, jer bez filozofskog mišljenja, ne može se nigdje doći do jasnih pojmova, do bistrenja.
Naravno, nije na Berardiju da daje prozirno, jasno, izbistreno filozofsko raščišćavanje stvari. Ja ne kažem da on to mora; samo kažem da, budući da nema jasne pojmove o tome, prema onoj Hegelovoj, napušta problem i povlači se u opći stav: "sve je to apsurdno, svak je i pomalo kriv i pomalo prav". Ovo i jest jedna "istina", ali ona je banalna, jer se može primjeniti na svaku stvar. U tom smislu, to je apstraktno, ne govori ništa ni o čemu, pa tako -a to je za nas ovdje bitno!!!- ni o Collinsu. Nema stava o Collinsu koji bismo mi mogli iščitati iz ove priče.

Jer vidi: je li Collins kriv ili prav? je li dobar čovjek ili nije?

A o tome se jedino i radi. Da mi odgovorimo na ova pitanja.

Edited by - stinky on 20/05/2019 19:12:53
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 20/05/2019 : 20:03:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Brate, banalno ti je to da ili je kriv ili je prav... ono, ili je crno ili je bijelo. To je banalno. Berardi je odradio super priču.

loading...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/05/2019 : 20:25:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Odradio je solidan posao.
Super bi odradio da je pazio na par detalja kod kojih je pogriješio na fabularnoj razini.
Vrhunski bi odradio da nije građanoid, da je zaista romantik i da je uradio južnjaka kao "beskonačnu čežnju", znači takav ljudski lik koji ima beskonačnu prazninu koju ničime ne može ispuniti i koji izgara u sebi i sve oko sebe, pa time otvara tragičnu dimenziju koja nadvisuje sve postojeće. Ali za takve stvari ti trebaš još jesti žgance, jer tek ti si pravi konformist (i da, nisam ti ja brat, dečko).
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 20/05/2019 : 20:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
ovo ostalo te nisam razumio ali dobro, nije odličnu, vrlo dobru jest, izletjelo mi dati takav epitet...
nisi mi brat, to je sarkazam, moj stinky, al da bi ti skužio da se izraz "brat" nepoznatom sugovorniku daje kad ti digne živce moraš se okaniti Kanta i tih papazjanija.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 20/05/2019 20:56:39
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/05/2019 : 08:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ne, nego je obrnuto: da bi ti mogao sudjelovati u raspravi na ozbiljnijoj razini nego što činiš i da bi imao jedan širi pregled stvari i shvaćanja, trebao bi se prestati duriti i početi čitati, pa i Kanta, recimo.
tada bi ti bilo jasnije da sam NAMJERNO skrenuo ti pozornost da ti nisam brat, dečko, jer to ti sigurno nisam pod tvojim uvjetima. kao što ni Berardi nema stav o Collinsu, tako ni ti nemaš nikakav jasan stav o ovoj situaciji, o ovoj raspravi koja te i privlači i "diže ti živce". da ti nisi takav mali ljubomorko, shvatio bi da je problem u tebi: ne možeš se pomiriti s ovom "nemogućom" situacijom, jer se tu događa da, ajde da kažem skromno pa kažem, između ostalih i ja dajem dinamiku raspravi. istovremeno otvoreno govorim da si još mališa, da trebaš jesti žgance, tj. ti nisi u stanju davati takvu dinamiku. ali to nije problem, nego je problem to tvoje nisko ponašanje, htio bi sudjelovati i ne bi, dolaženje ovdje sa figom u džepu.

tek kad si to osvjestiš, znat ćeš bolje i istovremeno ljepše se ponašati.
ovo je forum, javna stvar, i ovdje trebaš (po Kantu!!) raditi javnu uporabu uma. uma, a ne niskih osjećaja, svoje male sitne ljubomore.

i kad bi to učinio, sam sebe prevladao, onda bi mi i mogao biti brat, metaforički rečeno. jer bi se našli u općem, u raspravi bez figa o epizodi PRAVA GOSPODA i o Collinsu. za dalje i dublje stvari, treba nadići i samog Kanta, koji je previše racionalan, previše sitničav za one istinske stvari.

tako,
mogao bi sada napokon i pričati o stvari, tj. o Collinsu i priči. otvoreno, i sa trudom. kad uđeš u taj proces, onda ti se i rasplinjavaju magle i postaje jasnije da nije isto voditi dijalog kao ja i vukozec, recimo, i doći poput tebe i duriti se u jednoj rečenici.

Edited by - stinky on 21/05/2019 08:07:04
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 22/05/2019 : 11:22:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Dwayne_Looney

To ti je tako kad ti Zagorovci objašnjavaju Kena. Njihovi pogledi su ograničeni, skučeni, kratkog daha. Davno sam skužio da će Kenu uvijek tražiti nekakve pogreške, zato što je to vrhunski strip, te te nadahnjuje na istraživanje, a to isto neće tražiti u Zagora jer je Zagor solidan strip.
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 06/06/2019 : 13:26:27  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Pasquale Frisenda


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 12/06/2019 : 12:43:25  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Luca Vannini


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/06/2019 : 12:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

He he, ovo je pomalo u stilu Prada (cak i boje). :)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 14/06/2019 : 10:13:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Ivo Milazzo






https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 14/06/2019 : 10:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Ivo Milazzo






https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 09/07/2019 : 22:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Ivo Milazzo


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 15/07/2019 : 22:25:33  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Tex i mali Ken
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 21/07/2019 : 22:38:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Spojleri sveprisutni posebno u komentaru na broj 18 koji zapravo nije komentar već "prepričavanje"...

Duga, krvava staza (br. 17)
P: 8, S: 9, C: 7, N: 7


Meni jedna od najboljih epizoda dosad, viđena brutalnost "probavljivija" od one u prethodnoj epizodi, posebno je upečatljivo ono kad konj vrati isječeno tijelo šerifa u jednoj torbi a doktor, ustanovivši to, istog trena povrati.
Ima dosta pitanja u zraku jer na početku ne znamo iz kojeg razloga Ken traži dvoje apačke djece, međutim, kako epizoda napreduje tako se i klupko odmotava i Kenova uloga u epizodi dobiva smisao. Berardi je majstor u pripovjedanju i sjajno koristi svaku stranicu epizode. Tako pored brutalnosti i scena straha nalazi prostora i za humor; genijalno je kad djevojke komentiraju veličinu penisa nekog sumještanina ili kad Ken nespretno upada u sobu napaljene učiteljice. Također, ta majmunica Sally je isto simpatičan lik i nekako mi je bila baš šteta što gine no Berardi je koristi kako bi prikazao i taj neki peh koji prati Kena ali i ponašanje samouvjerenih Apača žednih osvete.
Zanimljivo da na kraju ne saznajemo je li Taza Indijanac koji se krio u vodotornju, Berardi ne daje odgovor što ide uz Kenov karakter i ideologiju prezentiranu kroz posljednji dijalog s učiteljicom.
Crtež generalno nije dobar ali u početku je katastrofalan a onda Trevisan to diže na podnošljivu razinu.


Santa Fe Express (br.18)
P: 7, S: 8, C: 7, N: 8


Tematika dugotrajne potjere za pljačkašima viđena je mnogo puta u Bonelli serijalima no Berardi je ipak napravio solidan scenarij tako da smo dobili prilično zanimljivu, ali nipošto spektakularnu, epizodu.
Glavni razlog je dojam da je u potjeri za braćom Sullivan od trenutka kad samo Ken i Emiliano nastavljaju njihovim tragom sve dosta usiljeno. Prvo, Emiliano na ranču one obitelji, gledajući u potkove, otkriva da su konji koje imaju kupljeni od Sullivanovih. Tu dobivaju i informacije o famozoj tvrtki "Webster" čije je čizme imao jedan od pljačkaša. Kad odu do tvrtke u Alamos Ken je razočaran jer kupca čizmi može saznati jedino putem njihovog serijskog broja. Tu uskače Emiliano koji je, na Kenovo čuđenje, usprkos tadašnjim opomenama vodnika, uspio ukrasti čizme jednom od pljačkaša-pokojnika. Zatim putem serijskog broja otkriju da je kupac bio Meksikanac Manolo Mendoza što ih iznenađuje jer je iste nosio bijelac dok je Meksikanac ubijen nešto kasnije od strane Sullivanovih koji su odlučili da je plijen bolje dijeliti na manje dijelova. Međutim, istraga se nastavlja jer prodavač ima i adresu spomenutog kupca... kakvo pažljivo vođenje dnevnika prodaje! E onda je vrhunac viđeno na ranču odakle je kupac jer supruga vlasnika ranča, koji je također pljačkaš-pokojnik, a na kojem je Mendoza zapravo pomoćnik, sve daje Kenu na pladanj pa i sama ostaje iznenađena da je muž telegram dobio od nepotpisanog pošiljatelja iz Silvertona a ne neke mjesne banke u koju ju je uvjerio da ide. Ali tu nije kraj, u Silvertonu im je na usluzi i službenik iz pošte koji također uzima neki svoj dnevnik te otkriva ime osobe koja je poslala spomenuti telegram. Isti daje najbolju preporuku gdje potražiti pošiljatelja Bo Sullivana. I onda, gospođa Wilson otkriva našim junacima da su Sullivanovi bili malo vremena kod nje a onda otišli u javnu kuću u kojoj se i događa završni obračun te najbolje humoristične scene epizode.
Alessandrini, kao i manje-više svi crtači u serijalu, teško podnošljiv ali već sam navikao. Naslovnica nije loša ali je bilo boljih motiva za nju od ovoga što vidimo. Naziv "Santa Fe Express" uz crtež Kena u bordelu ne ide.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 21/07/2019 22:41:06
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 01/08/2019 : 18:47:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



Ken Parker SR 13: Uzavreli grad (KP SA 5, KP DW 7, KP LIB 13, KP LMS 471)

Scenarij: Giancarlo Berardi
Crtež: Giorgio Trevisan
Naslovnica: Ivo Milazzo

Zanimljivosti:
- Radnja se odvija u ljeto 1874. godine.
- Upečatljivi grad Canyon City u Sjevernoj Dakoti je izmišljen za potrebe priče.

Komentar:
Ova mi je epizoda scenaristički čak i bolja od razvikane prethodne. Pratimo pokušaje Kena da se riješi privjeska (čitaj male Pat) i tako neminovno ponovno upada u nevolje do grla. Naš Ken je stvarno svestran junak s zadivljujućim životopisom. Svaku epizodu ima potpuno drugačiji zadatak ili posao. Nakon što je bio: osvetnik, vojni izviđač, kongresmen, šerif, pa opet osvetnik, ribar, lovac u polarnim krajevima, bjegunac od zakona, sada je pljačkaš. I to pljačkaš koji je dio bande koja će opljačkati cijeli prilično bogati gradić.


Dolazak u Canyon City

Znači, riječ je o jednom akcijskom krimiću s zanimljivim komičnim predasima. Sviđa mi se taj malo profinjeniji humor, za razliku od većine Bonelli serijala. Ta, naizgled glavna krimi priča je samo u funkciji prave niti vodilje prethodne, ove, a i slijedeće epizode. Životna priča male Pat i njena potraga za majkom je ipak glavni motiv koji i izdiže ovu epizodu iznad zanimljivog prosjeka.
Mala zamjerka ide ponovnom ubacivanju prelukavog, a naizgled smotanog tajnog agenta svemoćne američke vlade. Sličnu foru smo već imali u SR 3: "Prava gospoda".
Svejedno, ocjene govore same za sebe!


Izrazi lica govore sve!
Nema potrebe za didaskalijama.

Trevisan ima atmosferičan, ali i dosta zastario stil crteža. Malo je teško razlikovati likove, a i nedostaje upečatljivih scena kao kod Milazza. Njegov crtež bih opisao kao mješavinu Bagnolija (Henry) i Coppole, a to baš i nije dobro.
Naslovnica savršeno opisuje pravu glavnu nit vodilju epizode.


Italian job?
Ne, North American job!


(priča: 9,  scenarij: 9, crtež: 7, naslovnica: 8) - 83%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 01/08/2019 18:48:44
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 12/08/2019 : 18:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



Ken Parker SR 14: Ranchero! (KP SA 5, KP DW 7, KP LIB 14, KP LMS 476)

Scenarij: Giancarlo Berardi
Crtež: Giancarlo Allesandrini
Naslovnica: Ivo Milazzo

Zanimljivosti:
- Iako u stripu piše da se radnja odvija u Sjevernoj Dakoti, to nije moguće iz dva razloga. Prvi je što tada ta država nije ni postojala, već je to cijelo područje pripadalo Dakota teritoriju. Taj je teritorij tada bio organizirani i pridruženi, a ne punopravni dio SAD-a. Obuhvaćao je dijelove današnjih država: Sjeverna i Južna Dakota u cijelosti, velike dijelove Wyominga i Montane, kao i mali dio Nebraske.
Drugi razlog je što se grad Sioux Falls nalazi u Južnoj Dakoti, ali budući da je tada bila samo jedna Dakota smatram da to i nije neka velika greška.

- John L. Sullivan bio je prva prva prava boksačka zvijezda i suvremenik ove priče. Uz to što je bio prvi boksački prvak superteške kategorije u boksu s rukavicama (titulu je držao od 07.02.1882. - 1892.), ujedno se smatra i zadnjim prvakom superteške kategorije u boksu bez rukavica po London Prize Ring pravilima.

John L. Sullivan

Komentar:
Sudeći po komentarima, za razliku od većine članova, meni su ova i prethodna epizoda više nego dobro sjele.
U nastavku ću pokušati objasniti svoje stajalište!
Većina članova smatra Kena realnijim stripom u odnosu na ostale Bonelli serijale, a to potkrepljuju količinom tragedije u pričama.
Kao što sam već pisao, ta količina tragedije koja krasi početne epizode niti blizu nije normalna, a još manje realna.
Prethodna, a pogotovo ova epizoda su dosta vedrije. Samim tim, meni više odgovaraju. Zar nema dosta crnjaka u stvarnom životu, pa da još uživam u tragedijama u fiktivnom svijetu kao što je neki strip serijal?
Ova epizoda ide još korak dalje, pa imamo i "happy end". Zamislite, sretan završetak jedne Kenove epizode! Nedopustivo za većinu!?
Meni je to neshvatljivo i baš sam se dobro osjećao nakon što sam pročitao ovu priču. Čitam serijal kronološki, a po komentarima vidim da su naredene epizode opet crnije - što mi nikako nije drago.
Nadalje, Ken više nema nevino upakirane superjunačke sposobnosti.
Možda je to razlog lošijim ocjenama!?
U prethodnoj epizodi je skoro nebitan faktor, a ovdje je poražen u borbi jedan na jedan s boksačkim profesionalcem.
Možda je ipak to razlog!?
Ken je čak i nadišao svoj originalni program, pa čak posjeduje ispravne emocije.
Scena kad spašava okorjelog prevaranta koji je zaslužan za sve njegove probleme je možda i najbolja do sada u serijalu!
Ken više nije robot programiran samo za razlučivanje dobra i zla kao u početnim epizodama. Ovdje se ponaša kao čovjek s izrazitim osjećajem empatije, pa i pravde. Ken postupa na jedini ispravan način!
Vjerojatno je to razlog lošijih ocjena!?

Berardi nam ovdje prikazuje stvaran svijet u kojem ništa nije crno i bijelo. Radi inverziju prikazujući prevaranta pozitivno, a moćnog poslovnog čovjeka negativno i to je to. Pravo stanje stvari! Na svijetu nema puno dobročinitelja, a među uspješnim ljudima ih ima na kapaljku. Razlika između prevaranata i tog biznismena je što ovaj ima zakon da ga štiti. Zakon koji je skrojen po njegovim potrebama.

Uz komične elemente ukusno ubačene u priču, Berardi uzbudljivo dočarava kako je boks u samim začecima izgledao. Kroz Kenovo čuđenje prikazuje stav većine ljudi koji bi tada prvi put došli u doticaj s organiziranim boksom s pravilima. Time daje komičnu, zabavnu i edukativnu notu cijeloj ovoj priči.
Također prikazuje kako profesionalni sport funkcionira, a da je klađenje njegov glavni motor!
Sama završnica je uzbudljiva, neočekivana s još neočekivanijim završnim obratom.
Pa gdje ćeš bolje od toga?

Allesandrini solidan. Istina, mogao je bolje u borilačkim dijelovima, a i facijalne ekspresije nisu na razini. Svejedno, ukupno lijep i ugodan crtež čiji stil lijepo odgovara temi!
Naslovnica odlična, samo naslov nekako bode u oči.



(priča: 9,  scenarij: 10, crtež: 7, naslovnica: 9) - 88%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 12/08/2019 18:28:47
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 14/08/2019 : 00:10:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Spojleri na sve strane, ali zato forum i služi. Epizode su pisane da bi ih komentirali.



Suvišan (br. 19)
P: 8, S: 7, C: 6, N: 7


Epizoda koja me nije oduševila kao većinu ali svakako jest vrlo dobra, posebno tematikom. Kako je rečeno, priča je ovo o prihvaćanju stvarnosti, pomirbi sa činjenicama i uviđanju da svako životno doba ima svoje dobre strane. Zanimljivo je kako malo pomalo, posebno nakon pogibije ljudi iz pratnje, za što se smatra krivim, McCabe spoznaje da ne može negirati da je ispisao stranice u svom služenju vojsci.
U scenariju mi se najviše svidio preokret vezan za brata i sestru koje Ken u početku smatra ostavljenim na milost i nemilost okolnostima da bi poslije bio njihova žrtva jer im je otac trgovac oružjem. Kakav hladan tuš!
Iako je ljubomora poglavičine žene sjajno rješenje za oslobađanje zarobljenih bijeg iz logora je izveden previše lagano a truba na kraju i spas u zadnji čas su, bez obzira na održivo obrazloženje, dosta jeftino, u stripovima često viđeno rješenje. Zbog toga scenariju ocjena manje.
Milazzo je ovdje, kao i na početku serijala, dosta slab, likovi su mu često slični, ponekad i ne možeš vidjeti tko kome govori.

______

Priča o oružju i prevarama (br. 20)
P:6, S: 6, C: 6, N: 8


Zanimljiva epizoda, ugodna za čitanje ali početak i, nadasve, kraj mi ne drže vodu. Dosta je konfuznih detalja pa zato, nažalost, manje ocjene. I svi pišu o konfuznim detaljima ali šute. E, pa, ovo je forum o stripovima, treba razjasniti radnju, tako da te stvari koje ne drže vodu treba iznijeti na površinu.
Početak: prevarant Gordon je iznenađen što je Moore novi pukovnik u utvrdi ali se upućuje na razgovor s njim. Ipak, prolazeći pored oglasne ploče odlučuje naći kraći put za prevaru. Skida jedan od oglasa koje je pukovnik potpisao, odlazi u, gle sreće, praznu prostoriju koja mu se "ukazala" i krivotvori potpis. Odlično. Čemu to ako ima uredne dokumente? A bar bi ih okvirno trebao imati. I, onda, kako je novi pukovnik mogao nešto otkriti? Jedini logičan zaključak, malo nategnut, je da je "mutio" s bivšim pukovnikom i da nema pokriće za dokument koji donosi. Ako nije tako, bezrazložno se pretvorio u razlog potjere. I, dobro, to može proći.
Kraj u Dallasu: Gordon je sad inženjer Clarence koji projektira nekakav objekt u blizini gradskog hotela. Trebao bi vjerovati da je rizik u životu koliko toliko iza njega ali pošto vidimo da je opet uzeo novo ime i promijenio izgled jasno je da je oprezan. Nećemo sad prepričavati kako ga Ken otkriva ali ostaju pitanja. Jednostavno ostaje neobjašnjeno kakav je inženjer Gordon, s kojim ambicijama tu radi (da se nacrta pred nos svakog hotela u gradu i uzme mito?) i u kojoj je ulozi u općinskoj zgradi gdje ima ured? Za dobiti ured u općini treba valjda kontrola, za projekte dozvola, ne može se nešto što općina odluči graditi stopirati kad inženjer primi mito. Ali za potrebe priče sve može...

Akcijski dio zanimljiv, u Dallasu ima komičnih situacija a ono s epidemijom o bolu u kralježnici kao izgovoru za pozu koja se zauzme pri prisluškivanju sam prije već vidio u "Chico detektiv" kad je majordom onog lorda rekao da mu se čini da ima crvi u vratima ili tako nešto. Dakle, Burattini krade humoristične scene. Glavni negativac u ne toliko scena u kojima je prisutan pokazuje kako je pažljiv, hladnokrvan, snalažljiv... Baš dobro okarakteriziran.
Crtež vrlo loš, ali u Kenu sam navikao na to. Najgore je na početku pustolovine u Dallasu kad sam od onog Gordonova pomoćnika Warrena mislio da je kaplar, skoro pa identično nacrtani.

_______

Božji sud (br. 21)
P: 9, S: 9, C: 8, N: 7


Ovo mi je dosad najbolja epizoda u serijalu. I to tražim od stripa, da drži pažnju od početka do kraja i ima neku neizvjesnost, ovdje u vidu toga tko je zaista ubojica, mada je lista osumnjičenih bila vrlo kratka. Od početka nisam vjerovao da je to onaj koji ipak jest, sumnjao sam na njegovoga najboljeg (ispostavilo se zaista) prijatelja pa kad je on krenuo s Kenom razmišljao o načinu na koji će biti otkriven. Vrlo dobar je taj zaokret, činjenica da je smaknut ubojica i Kenovo priznanje da je ispao budala. Ipak, nije mi se baš dopalo ono kad je Ken na kraju rekao Cattonu da Lymanov bijeg zapravo nije prijavljen pa će na kraju lovac na ucjene postati lovina. Puno je u Bonelliju ocrnjena ta uloga lovaca na ucjene a sve je u okvirima zakona, svojevrsna ispomoć šerifima.Nema oduljavanja ni suvišnih dijaloga (mislim da to nije posve slučajno baš sad kad scenarij osim Berardija potpisuje i izvjesni Mantero) a tu je nekoliko zanimljivih likova. Nisu imali puno prostora ali su vrlo dobro okarakterizirani. Svakako mi je najzanimljiviji bio očajni otac ubijene djevojke koji ne vjeruje u vojni sud i spreman je dati svu ušteđevinu da krivac završi na isti način na koji njegova kćerka.

Ken ima, za mene, vrlo loše crtače, ne volim prljavi crtež iako ide uz svu tu melankoličnost serijala i glavnog lika, ali Maraffa je po meni ispred Milazza, a posebno Trevisana. Osmica je puno ali to je osmica u okviru Kena (da je u Texu ili Zagoru ovakav crtež 4 bi dobio), čisto da ne kvari prosjek epizodi. Naslovnica bi bila dobra da omča nije svezana oko nekog brkatog lika u običnoj odjeći umjesto plavokosog vojnika. Ne volim takve promašaje, pa valjda bi crtač naslovnice trebao malo zaviriti u scenarij.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 14/08/2019 00:15:01
Go to Top of Page
Page: of 124 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.75 seconds. Snitz Forums 2000