forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Disney
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 62

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 11/08/2010 : 21:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89
a o kojoj knjizi i prici je rec mislim, nije sad da cu da citam Eka zbog toga, nego da znam za opstu kulturu




Ekoov roman Tajanstveni plamen... ima dosta referenci na predratno i ratno (!) italijansko izdavaštvo, tako da je preporučujem, a i knjiga je vrlo zanimljiva, osim po meni neubedljive završnice.

Da budem precizan, reč je o priči "Mickey Mouse in Race for Riches" iz 1935. godine. A kaiši koje sam pomenuo su od 12. i 13. septembra. Kod nas je objavljeno u knjizi "Zlatne godine Mikija Mausa", u sjajnom prevodu Žike Bogdanovića, koji je i priredio knjigu zajedno sa Svetozarom Tomićem, 1980. godine. U Bogdanovićevom prevodu priča se zove "Nasledstvo gospođice Belke".

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 11/08/2010 : 21:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
znam za te bogdanoviceve knjige, pravo blago!!!!
imam "Kad je miki bio mlad", a "Zlatno doba" nikad nisam uspeo da nadjem

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/08/2010 : 00:10:37  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ja imam obe te knjige, ali nisu u očuvanom stanju, tako da se uvek nadam nekom novom izdanju sa tim Godfredsonovim stripovima na našem jeziku.

Bila je najavljena i treća Žikina knjiga - Mikijev prijatelj Šilja (ili tako nekako), sećam se i narudžbenice za nju, ali nemam informaciju da li je uopšte izašla, a s obzirom da je niko ne pominje, najverovatnije nije.
Go to Top of Page

Bob Rok
Advanced Member



4922 Posts

Member since 11/03/2009

Posted - 12/08/2010 : 00:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Bob Rok a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

[quote]Originally posted by Lord Vader89
a o kojoj knjizi i prici je rec mislim, nije sad da cu da citam Eka zbog toga, nego da znam za opstu kulturu



"Tajanstveni plamen Kraljice Loane". Jedna od boljih knjiga koje sam citao. Covek srednjih godina ima, posle ne secam se cega, amneziju. Vraca se u kucu svog detinjstva kako bi obnovio secanje. Knjiga je puna ilustracija i neverovatno je dobro i interesantno napisana. Dva puta sam je procitao, svaka preporuka. Uopste, Eko je odlican pisac. Njegovo Fukoovo klatno je Da Vincijev kod za pametne

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube i umiru kada ljube.

Edited by - Bob Rok on 12/08/2010 00:17:46
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/08/2010 : 09:53:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ja imam obe te knjige, ali nisu u očuvanom stanju, tako da se uvek nadam nekom novom izdanju sa tim Godfredsonovim stripovima na našem jeziku.


tesko je i da se sacuva tako nesto, jer je povez tih knjiga bio veoma nezahvalan za citanje. i najbolje ocuvana izdanja koja se mogu naci nemaju riknu, a nakon toga vrlo brzo sledi i raspadanje, itditd....

quote:
Bila je najavljena i treća Žikina knjiga - Mikijev prijatelj Šilja (ili tako nekako), sećam se i narudžbenice za nju, ali nemam informaciju da li je uopšte izašla, a s obzirom da je niko ne pominje, najverovatnije nije.



nije izasla, u zivotu nisam cuo za nju
a steta
i steta generalno sto to nije islo u vise primeraka, a ne samo u 5000 (ili kako bese)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/08/2010 : 19:19:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Ja sam svoje prekoričio u običan knjigovezački tvrdi povez.
Vejderu, prati aukcije, pojavi se ta što ti fali s vremena na vreme. Nije jeftina, ali vredi svaku paru.

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/08/2010 : 19:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
pre bih platio nekome da za mene gleda aukcije
lencuga neopevana

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

dejan borca
Average Member



Serbia
547 Posts

Member since 21/12/2008

Posted - 12/08/2010 : 20:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dejan borca a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

Ja sam svoje prekoričio u običan knjigovezački tvrdi povez.



evo kako sam ja to uradio,resio problem poveza i svidja mi se kako izgleda


a za svaku pricu sam ostampao naslovnu iz mikijevih novina
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/08/2010 : 20:43:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dejan borca
evo kako sam ja to uradio,resio problem poveza i svidja mi se kako izgleda



Vrlo lepo. I sjajna ideja sa tim naslovnicama. :)

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/08/2010 : 21:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dejan borca

evo kako sam ja to uradio,resio problem poveza i svidja mi se kako izgleda




koliko si para ulozio u sve ovo

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/08/2010 : 22:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Ne mora puno. Ja sam recimo koričio LMS Kena u 10 knjiga (sve po 6 stripova, poslednja pet). Pritom sam na početku svake knjige odštampao na sjajnom papiru originalnig šest italijanskih naslovnica iz svake knjige i na dve strane uporedni popis celog serijala (tabela sa datumom, autorima...), a šest epizoda iz svake knjige je na popisu plave boje, za razliku od ostalih naslova. Izgleda jako lepo, a koričenje me je izašlo 500 dinara po knjizi. Računaj da sam mogao slobodno da skupim kolekciju kvaliteta 4+/5-, jer kad majstor to iseče, da bi svi bili jednaki, izgledaju kao glanceri. Tako da me cela kolekcija Kena sa koričenjem izašla oko 200e.
Naravno, ovo Dejanovo koričenje je sigurno skuplje, jer je kožni povez, ali u pitanju su samo dve knjige, tako da verujem da mu nije žao. Mada mislim da mu ne bi bilo žao ni da je mogao da koriči deset takvig Gotfredsonovih knjiga. :)

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 12/08/2010 : 22:40:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
bas vala

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

dejan borca
Average Member



Serbia
547 Posts

Member since 21/12/2008

Posted - 13/08/2010 : 00:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dejan borca a Private Message  Reply with Quote
to me je kostalo 1200 din pre par godina.treba da uradim i kad je miki bio mlad
u prva 34 broja mikijevog zabavnika su epizode iz zlatnog doba miki mausa i to imam u planu da ukoricim i napravim knjigu kakve niko nema

Edited by - dejan borca on 13/08/2010 00:16:24
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 13/08/2010 : 17:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
n eda mi se čitati sve ovo ali ako se radi o tome da se ovdje skupljamo svi koji želimo Mikijev Zabavnik ili neke epizode Mikija,Paje Patka,Šilje,.... RAČUNAJTE NA MENE!!!!!!!!!!!!!!
Jel možda to netko izdao!????
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 18/08/2010 : 04:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Evo, sluchajno ili ne, Vaderu sam bash ovih dana bio pozajmio sve shto imam od Gottfredsonovog Mikija, a izlazilo je u Politikinom zabavniku, nekih 6-7 epizoda, posebno mi je draga:



Koja je shtampana na formatu vecem od Politike.

A na njegovu preporuku chitam The life and times of Scrooge McDuck, genijalan strip!

Jedva chekam ovo od Fantagraphicsa. Sudeci po Valiantu i Peanutsima, bice savrsheno, a ritam verovatno dve knjige godishnje.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 18/08/2010 : 04:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
A sada jedno pitanje koje ne sme da bude ignorisano!

Pazi 'vamo:
http://www.popboks.com/vest.php?ID=8743

"Povodom 80. rođendana Mikija Mausa izdavačka kuća Egmont objavila je specijalno rođendansko izdanje stripa o najpopularnijem svetskom mišu.

Uvodni strip je inspirisan crtanim filmom Parobrod Vili - prvim ton filmom sa Mikijem, a ukupno trećim; sva tri su se pojavila 1928."

Zna li neko da li se to odnosi na izdanje na engleskom ili postoji i nashe izdanje? Kao sumanut sam u to vreme - pre dve godine - obilazio knjizare po gradu, svi su me gledali belo...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 19/08/2010 : 14:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
nasi izdanje sigurno postoji, mozda cak i dva

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 19/08/2010 : 18:17:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

nasi izdanje sigurno postoji, mozda cak i dva



Ma, da... Sc i hc! Zashto sam uopshte pitao...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/10/2010 : 15:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

izdanje koje imaju skandinavci i nemci su samo za

govorimo dakle o 30 ogromnih knjiga, spakovanih u 10 slipcase korica



Meni je super kod ove kolekcije što ne reprinta samo Barksove stripove koje je radio za Disneyja, već je u nekoliko knjiga reprintano i ono što je radio za druge izdavače, poput Warnera, kao i njegove slike.

Kako bi se reklo, to je ultimativna retrospektiva Carla Barksa. Svi njegovi stripovi na jednom mjestu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/10/2010 : 16:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
WRONG!

OVA kolekcija obuhvata sve Karl Barksovo sto nema veze sa stripovima o Patkovgradu



knjige obuhvataju:

1. Indeks stripova, sa naslovnim stranama, kratkim opisima, datumima, itd....
2. stari radovi i crtezi, obnovljeni i grupisani; textovi, tralala....
3. "Ko je ko u Patkovgradu", vrlo jasno
4. stripovi za Warner
5. storyboards, i slicno; iz vremena kada je radio u Disney studios
i naravno
6. uljane slike i grafike



Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 08/10/2010 16:17:54
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/01/2011 : 17:42:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Napokon.

http://robot6.comicbookresources.com/2011/01/exclusive-fantagraphics-to-publish-the-complete-carl-barks/

Prvo Gottfredson, sada Barks. Bilo bi lijepo kada bi Don Rosa bio slijedeći.

E da, jel postoji neka poštena kolekcija Cavazzanovih stripova?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/01/2011 : 18:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
SERES; AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


MR Bushido - OBOZAVAM TE!!!! UVEK DONESES NEKU PREDIVNU VEST!!!!!!!

Ako Don Rosa bude isao od Fantagraphica, ne znam....ne znam.... reci ti se pozlatile!!!!!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/01/2011 : 18:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Although the stories will be printed in chronological order, the first volume, “Lost in the Andes,” will cover the beginning of Barks’ “peak” period, circa about 1948. The second volume, “Only a Poor Old Man,” will cover roughly the years 1952-54 and feature the first Uncle Scrooge story. Later volumes will fill in the missing gaps, including his earlier work, in a process somewhat similar to Fantagraphics’ publication of George Herriman’s “Krazy Kat.”


nadam se da ovo znaci samo da ce da objavljuju preko reda, a da kada sve objave, da ce moci da se slozi po redosledu Kao sto Darkwood radi sa Juliom, na primer.
Cudan potez, posebno kad je Fantagraphic u pitanju. Mada....mozda hoce ovim najboljim pricama da animiraju potencijalne nove domace kupce, jer ne treba da zaboravimo da Patkovi i nisu posebno popularni s one strane bare (ironic, heh?), a samim tim ni Barks.

EDIT: cuo me je

quote:
What I’ve done is I have mapped out the entire Barks collection chronologically. Eventually when we publish however many volumes it will be, which could be – let’s see, he did 6,000 pages – it will be almost 30 volumes of books. Eventually once we publish all of those, someone will be able to put every book in chronological order on a shelf. We’re starting with what will be the seventh volume in the series. It will be our first published volume. I know that will be a little confusing, but our first published volume will actually be the seventh volume in the series.



*zanimljivo, vidim da se kuka da je kolor u skandinavskoj kolekciji (vidi par postova iznad) ocajan.... (s razlogom sam ja kukao da je kolor u Egmontovoj kolekciji Rose isto ogavan kolor, rade im neki pacijenti izgleda....)

quote:
We’re going to mess around a little bit. I think the second volume is going to be titled “Poor Old Man,” which is the first Uncle Scrooge story. That will be 1952 to about 1954.


gluposti, svi znaju da je prva Uncle Scrooge prica "Christmas on The Bear mountain". jedino ako nije mislio na nesto drugo....




Nego....Peanuts, , Prince Valiant, Popeye, Gotfredson, Barks....Fantagraphic je opasan, opasan izdavac!!!!!!!!!!!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/01/2011 : 18:53:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
Posto ce prva knjiga da sadrzi cuveni "Lost in the Andes", evo kratkog osvrta na tu legendarnu pricu, i njen nastavak iz pera Don Rose:

LOST IN THE ANDES





Ukratko, radnja je sledeca.
Paja je zaposlen u prirodnjackom muzeju u Patkovgradu, i cisteci kamencic u obliku kocke, ispustio ga je iz ruke. Ispostavilo se da taj kamen nije kamen, nego JAJE(!) te je Pajino otkrice uzdrmalo ceo naucni, a i poslovni svet! Naime, naucnici su zaintrigirani neobjasnjivim oblikom jajeta, a biznismeni i gramzivi farmeri u tim jajima vide priliku za bolje skladistenje, transport, i ustedu novca.



Vrlo brzo se organizuje naucna ekspedicija ka Juznoj Americi, jer se smatra da su jaja odatle potekla, a medju clanovima ekspedicije su naravno i Paja i sestrici
Nepaznjom decaka, koji su bili zaduzeni za hranu na brodu, svi clanovi su zapatili trovanje hranom, te je ostalo na Paji i klincima da odrade expediciju do kraja. I tako nasi junaci krecu u pustolovinu!

Ne znajuci gde da traze, prolaze kroz Ande i izlazu se raznolikim prevarama i podsemsima od strane lokalnog stanovnistva, sve dok ne sretnu starca koji ih po slabom secanju upucuje na pravi trag, ka Maglovitoj dolini! Uzbudjeni zbog potencijalnog otkrica, Patkovi jure ka magli, ne znajuci sta ih ceka....

Tako, nakon dobranog lutanja, put ih navodi u izgubljeni grad kockastih ljudi (velicanstven kadar ):



Ispostavlja se da je u toj dolini ispod magle svaki predmet i svaki covek - KOCKAST!!!! te da su i stanovnici isti takvi (odnosno, to vise odgovara engleskom, a i domacem izrazu SQUARE/KOCKASTI - ograniceni!). jedu samo jaja, i ne znaju odakle ta jaja dolaze, niti ih interesuje!!! No, pukom igrom slucaja, klinci uspevaju da nadju kockastu kokos, ali nesretna igra slucaja ih uvaljuje u nevolju! Decaci su naduvali balone od zvakace gume, i time stvorili oblik sfere, ne znajuci da su svi okrugli oblici zabranjeni u gradu kockastih ljudi!!!! Skretanje sa opsteprihvacenih misli i trendova - jeres!!!!!



Tako da su na kraju morali da se lukavstvom izvlace iz grada Ipak, uspeli su sa sobom da donesu dve kockaste kokoske u Patkovgrad, te je misija bila uspesna


Sama prica za sebe je zanimljiva iz razloga sto, iako je naizgled jedna zanimljiva avantura, predstavlja jednu vrlo mastovitu drustvenu satiru. Prvenstveno je na meti kritike bilo drustvo strogo podeljeno po besmislenim hijerearhijama, u kome te posmatraju samo prema tome na kojoj lestvici sedis, i drustvo u kome iz fascinantnih otkrica prevaranti ekonomisti izvlace najvecu korist, zajedno sa farmerima koji su najobicniji profiteri, u stalnoj potrazi za nacinima da se priroda izoblici, samo da bi njeni proizvodi donosili sto vise novca.

Takav jedan opis je zaokruzen civilizacijom kockastih ljudi, koja iako zivi srecno i bezbrizno, ipak jeste izuzetno ogranicena, to jest, uskih pogleda. Pogledajte samo to da je po zakonu kaznjivo sve sto nije kockasto! Da ne pominjemo to kako imaju jaja, a ne znaju za kokoske, kako svi izgledaju identicno, itditditd....

Zbog ovakvih stripova, kojih ima itekako dosta, je Karl Barks bio i ostao najveci autor stripova o Patkovima, a Rosa je istim koracima pratio svog idola!


E sad, u kontekstu nadolazece price ("Return to Plain Awful" (Rosa))....

Rosina prica na koju se osvrcemo je "Return to Plain Awful" (Plain Awful je, inace, ime kockastog grada ),koja je nastavak ove price - Patkovi se vracaju u kockasti grad, ovaj put sa ujka Bajom i njegovim protivnikom Skrtom.

A prica o tome kako je "Return to Plain Awful" nastao, e, to je interesantno .... ali to cemo da uklopimo u osvrt na sam strip

Sve u svemu, treba i pomenuti da "Return to Plain Awful" nije jedina Rosina referenca na "Lost in the Andes". Tu je i Life and times of Scrooge McDuck III "Buckarooo of the Badlands", a i prvenac "The son of the Sun" ima donekle veze (matori Indijanac je poveznica )



Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/01/2011 : 19:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
RETURN TO PLAIN AWFUL


(Podsecam, ovo je "direktan" nastavak Karl Barksove price "Lost in the Andes")




Prica koja stoji iza ovog stripa je vrlo zanimljiva.
Danas je Rosa poznat i po tome sto je napravio nastavke raznih klasicnih Barksovih prica. Ali skoro sve je uradio po zahtevu iz redakcije Egmonta, koja je bila pod konstantnim pritiskom fanova zeljnih nastavaka klasika. Ipak, u ovoj prici Egmont nema sta da trazi, jer je uslov za njen postanak bila misterija jedne od mnogobrojnih uljanih slika Karla Barksa. Da bacimo pogled:




Svako ko je procitao "Lost in the Andes", ili makar zna pricu, ne moze a da se ne zapita sta Baja Patak trazi na toj slici? Redakcija Gladstouna (Rosinog prvog izdavaca) je zelela da otkloni svaku nelogicnost iza ove slike, te je zamolila vec dokazanog Barksovog naslednika - Dona Rosu, da nam objasni sta Baja zapravo trazi iznad doline kockastih ljudi
Tako je nastao "Return to plain Awful"....
(prema Rosinim recima, ova prica je bila jedan od cinilaca koji je uticao na to da Egmont pozove Rosu da radi za njih)

Da vidimo kako je to Rosa resio nastavak jedne od najpoznatijih Barksovih prica.

Prema njegovim recima, napraviti nastavak je neuporedivo teze nego napraviti originalnu pricu. Razlozi su ocigledni - treba ostati dosledan prvobitnoj prici, i nadovezati se bez ponavljanja ideja i dogadjaja.
Za vrsnog pripovedaca i poznavaoca Barksovog sveta kao sto je Rosa, zadatak je bio tezak, ali ne neostvariv! Tako je, nakon obimnog posla, sastavio sledecu pricu:

Dve kokoske koje su Paja i deca doveli iz kockaste doline, svakim danom su sve bolesnije, jer pate za svojim domom. Decacima to slama srce, te pokusavaju da nagovore Baju da im omoguci da ponovo otputuju u Peru, i da vrate kokoske, pre nego sto bude prekasno! Iako naizgled nevoljan da im pomogne, Baja otkriva da u tome vidi odlican potencijal za poslovnu saradnju, i monopol nad izvozom kockastih jaja iz izgubljenog grada! Da ne bi za sobom povukli nepozeljne pratioce, porodica Patak u najvecoj tajnosti napusta Patkovgrad. Ali Bajin stari neprijatelj Skrta ima oci svuda....i sa zeljom da preotme Baji posao, i on putuje za Peru! Bez mnogo nevolja, i Bajina ekipa, i Skrta, brzo stizu do skrivene doline, gde ih ocekuju mnoga iznenadjenja, ali i mnoge prepreke im stoje na putu....


Teziste Barksovog stripa je bila kritika civilizacije, ustogljene i u svojoj krajnosti - ogranicene!

Rosa se delom nadovezuje na tu temu, i nadogradjuje je time sto je prikazao jedno drustvo koje je potpuno nesposobno da stvori nesto sto ne proizilazi iz neposrednog kontakta sa okolinom.
Kada smo se prvi put susreli sa kockastim ljudima, videli smo da se sve svodi na prave uglove, kvadrate, kocke....jedino jelo su kockasta jaja....sve sto nije kockasto je nezamislivo i zabranjeno....ali takodje, svi kockasti ljudi govore juznjackim dijalektom, i znaju sve o juznim Sjedinjenim drzavama, zato sto je poslednja osoba koja ih je posetila bila drzavljanin SAD sa juga drzave!

Izmedju tog i ovog stripa, moda se malko izmenila:



Ovog puta, kolektivna svest je oblikovana novim uzorom koji je stigao spolja - Pajom Patkom....!!!!
....cime se direktno ukazuje na tu osobinu mase ljudi uskih pogleda koja samo zna da reprodukuje ono sto joj se servira, bez iskre kriticke svesti ili originalnosti! (sto, ponovo, im odlicno pase uz ime "square people" *square, jedno od znacenja - ogranicen, konzervativan, itd....

U tome je Rosa pronasao motiv za svoj strip, bez da se ponavlja u starom, jer (kako se meni cini barem), u "Lost in the Andes" ovaj motiv definitivno nije bio dovoljno iskoriscen, jer je ovde ipak taj cinilac zapravo nosilac citave radnje, od pocetka - kada vidimo ceo grad obucen kao Paja Patak, pa sve do kraja, kada je upravo ta ogranicenost kockastih ljudi izvukla Baju iz nevolje u koju se uvalio svojom brzopletoscu.




A u kakvu se to Baja nevolju uvalio? Pa, kao i klinci u prethodnoj epizodi, Baja je predstavio predmet kruznog oblika pred punom salom ljudi. Naravno, to je njegov prvi novcic, nije bilo tesko pogoditi!
Taj mali dogadjaj je zanimljiv za nas jer je on deo jos jednog motiva kojim se Rosa bavio u ovom stripu, a to je vrednost, ili znacenje - novca!
Naime, od samog pocetka price, Baja je ubedjen da ce kockasti ljudi odmah da prodaju svoja jaja ako im se dovoljno ponudi. Dakle, tipicna ideja - "novcem mogu da kupim sta god zelim". Vodjen tom idejom, pred citavim kockastim gradom je ponosno izlagao o lepotama i cudesima koje bogatsvo nosi sa sobom, i tu je napravio fatalnu gresku, koja ga je osudila na dozivotni prinudni rad u kamenolomu
Ispostavilo se da mu jedini spas moze biti milksejk sa sladoledom koji kockasti ljudi zele da okuse (jelte, po uzoru na Paju Patka ) Tako je novac promenio svoj oblik - od dolara, pretvorio se u milksejk!
U medjuvremenu, dok Skrta i Patkovi nisu stigli sa sejkom, kockasti ljudi su ponovo promenili modu, ovaj put inspirisani Bajom i Skrtom, te je i taj novi oblik valute izgubio vrednost, i jedino sto su zeleli je malo novca. Naravno, Baja je odmah pomislio da je doslo njegovih 5 minuta, da je sve vreme bio u pravu, i da je od kockastih ljudi napravio buduce tajkune! No, jednim vrlo laganim potezom sekirceta, ukazano nam je na to da je novac samo bezlican papir koji nema nikakvu vrednost, sve dok smo mi sami zadovoljni onim sto imamo.
Tako da, iako su kockasti ljudi ograniceni, opet su na kraju ostali srecni Naravno, nakon ovoga se moze postaviti ono cuveno pitanje: "Da li je bolje biti glup i srecan, ili pametan i nesrecan?"


Ovim mozemo odmah i da sumiramo koji se to likovi pojavljuju u ovoj prici:

- Baja Patak
- Paja Patak
- Raja, Gaja, Vlaja
- Skrta
- special guest star - matori Indijanac [grin2]

Te zanimljivosti:

- dakle, ovo je nastavak klasika "Lost in the Andes"
- na strani 4, referenca na Rosin prvenac - "The son of the Sun"

- na strani 16 referenca na Barksov klasik "The second richest Duck" (Skrta pominje kako mrzi koncic na kome visi Bajin prvi novcic, zato sto je u navedenoj prici upravo taj koncic presudio u takmicenju ko je najbogatiji patak na svetu )

- ova prica, zajedno sa "Lost in the Andes" nosi jedan zanimljiv detalj, koji moze biti zanimljiv amerikancima, i onima koji dobro poznaju americki engleski. Naime, profesor koji je zadnji put posetio kockastu dolinu je kockastim ljudima ostavio u nasledje tzv. "juznjacki dijalekat", sto se izmenilo nakon Pajine posete
Ovaj neprevodivi problem su Norvezani pokusali da rese tako sto su Kockastima dali da govore korigovanu verziju takozvanog "Novonorveskog", na sta se deo stanovnistva koji koristi tu verziju norveskog uvredila, te je celoj prici posvecena poprilicna medijska paznja, sto je kao rezultat imalo i to da "Lost in the Andes" postane izuzetno popularna u Norveskoj, te da njen sjajni nastavak bude vema lako prijemciv ovdasnjim citaocima (kojih ima poprilicno), sto je opet, donekle uslovilo i to da Don Rosa postane tako popularan u Norveskoj.






[big-laugh]


Kakav bi bio Don Rosin strip bez ovakvih sitnica?
Razne stvari su me u ovoj epizodi poprilicno zasmejale, izdvojio bih nekoliko detalja:


nakon koje sam kao blesav prsnuo u gromoglasan smeh

dalje, ova scena, sa posebnim akcentom na kokosci


i ova scena, koja dosta podseca na onu iz Rosinog "Crocodile collector" gde Baja prestravljuje Patu



Igre reci su, naravno, neizostavne, i vecita muka za prevodioce
Blockheads - glupani; a isto tako i (bukvalno prevedeno) - oni koji imaju cetvrtastu glavu


Deliverance - spasenje, ali i vrlo slicno reci delivery (dostavka/isporuka (milksehjka ))



i naravno, za sam kraj, vrhunska igra reci, na kojoj bi mu i sam Barks pozavideo!!!!
Razlika izmedju Baje i Skrte, i ono cime se Baja ponosi, je da je sav svoj novac zaradio postenim redom!!!!! "I've made all my money SQUARE!"
E, pa....the square people have done the same....samo malo drugacije






jedna Donova ilustracija (naslovna strana za Francusko (Picsou) izdanje) na temu:


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 19/01/2011 23:48:23
Go to Top of Page
Page: of 62 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000