forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 519

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/05/2022 : 11:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko



Istina ali oni su kompletno bili pod vodom i čamac je bio skroz pod vodom.





Pa da. I to je apsolutno moguće, kada je čamac okrenut naopačke.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 08/05/2022 : 12:21:58  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
To bi bilo moguće da je čamac zatvoren, međutim nije i time je sve ispunjeno vodom s obzirom da su pod vodom. Recimo da ti staviš lonac na glavu i skočiš u vodu. Pa nećeš imat zraka, sve će biti ispunjeno vodom. Ista stvar s ovim.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/05/2022 : 12:32:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

To bi bilo moguće da je čamac zatvoren, međutim nije i time je sve ispunjeno vodom s obzirom da su pod vodom. Recimo da ti staviš lonac na glavu i skočiš u vodu. Pa nećeš imat zraka, sve će biti ispunjeno vodom. Ista stvar s ovim.



O čemu ti pričaš? Pa uzmi čašu, okreni je naopako i uroni u posudu punu vode. Zrak će ostati zarobljen unutar čaše.

U toj sceni nije problem to što je zrak ispod čamca (to je skroz realno i moguće, naravno), već što njih dvojica sami bez problema i imalo truda vuku čamac pun zraka pod vodom, kao da nose vrećicu iz dućana. Trebalo bi puno sile i više od dvije osobe da zadrže drvo koje pokušava isplivati i zrak koji je zarobljen ispod čamca "prikovane" za morsko dno.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 08/05/2022 12:34:22
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/05/2022 : 12:55:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

To bi bilo moguće da je čamac zatvoren, međutim nije i time je sve ispunjeno vodom s obzirom da su pod vodom. Recimo da ti staviš lonac na glavu i skočiš u vodu. Pa nećeš imat zraka, sve će biti ispunjeno vodom. Ista stvar s ovim.



Evo Paka ti je objasnio. Kao što rekoh, jedna od realističnijih scena u serijalu, mada ni ona nije bez greške.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 08/05/2022 : 15:10:29  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Ma odustajem, očito mi je nešto promaklo. Kako god, fenomenalan film sa i bez te scene.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 08/05/2022 : 15:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Fenomenalan nastavak na razini prvog dijela. Nikakav pad kvalitete u bilokojem aspektu. Davy Jones jedan od dražih negativaca. Scene sa krakenom, borbom za srce i protiv plemena legendarne. Jako bogat univerzum za kojeg mi je žao što ima samo nekoliko filmova napravljenih po knjigama, moglo je to biti nešto puno više.

9/10

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 08/05/2022 : 15:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by GitaristRoko

To bi bilo moguće da je čamac zatvoren, međutim nije i time je sve ispunjeno vodom s obzirom da su pod vodom. Recimo da ti staviš lonac na glavu i skočiš u vodu. Pa nećeš imat zraka, sve će biti ispunjeno vodom. Ista stvar s ovim.



Evo Paka ti je objasnio. Kao što rekoh, jedna od realističnijih scena u serijalu, mada ni ona nije bez greške.



Zapravo, zraka bi uz onaj volumen bilo jako malo. Sila uzgona je ovaj drugi problem.

Tako da, Roko, zraka bi bilo, ali nedovoljno za išta konkretno. Uz to, sila uzgona bi bila prejaka za zadržavanje čamca ispod površine. Tako da je scena i dalje više nerealna nego realna.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 08/05/2022 : 15:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
inače, to s čamcem ispod mora je fora iz filma crveni gusar s burt lancasterom

kako sam ja taj film volio kad sam bio dijete

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/05/2022 : 16:16:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Fenomenalan nastavak na razini prvog dijela. Nikakav pad kvalitete u bilokojem aspektu. Davy Jones jedan od dražih negativaca. Scene sa krakenom, borbom za srce i protiv plemena legendarne. Jako bogat univerzum za kojeg mi je žao što ima samo nekoliko filmova napravljenih po knjigama, moglo je to biti nešto puno više.

9/10


Mislim da ti je opet nešto promaklo. Ili je promaklo meni jer, koliko znam, ti filmovi nisu rađeni prema knjigama.

Inače se slažem, stvarno odlični filmovi, ali samo prva tri. Preostala dva za zaborav.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 08/05/2022 : 16:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner


Mislim da ti je opet nešto promaklo. Ili je promaklo meni jer, koliko znam, ti filmovi nisu rađeni prema knjigama.



Nisu, filmovi su rađeni "prema" tematskom luna-parku, bukvalno.

Ali jedan film iz serijala je, u nekim (vrlo) slobodnim granicama, rađen prema On Stranger Tides Tima Powersa. Koji je vrlo dobar roman "tajne istorije".

I sećam se da mi je treći film u serijalu bio loš. Ali BAŠ loš. Bez imalo šarma prvog filma.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 08/05/2022 16:44:09
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 08/05/2022 : 16:48:39  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
Kako ne, ja se sjećam posuđivanja knjiga u knjižnici.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/05/2022 : 16:49:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Jednom smo ekipno napravili maraton od prva četiri Pirates filma, jedan za drugim bez pauze (peti tada još nije izašao). Bože sačuvaj, horor Prvi je još i zabavan, dok mi je sve ovo ostalo nakon njega sve lošije i lošije. S druge strane, maraton Expandablesa mi je bio poprilično zabavan, iako sam bio poprilično siguran da sam se predozirao čipsom i kolom

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/05/2022 : 16:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

Kako ne, ja se sjećam posuđivanja knjiga u knjižnici.



GitaristRoko i alternativna povijest filmova

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 08/05/2022 : 16:59:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote


Postoje i knjige, ali su napravljene poslije filmova
Prate događaje prije folmova, koliko znam
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/05/2022 : 17:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by GitaristRoko

Istina ali oni su kompletno bili pod vodom i čamac je bio skroz pod vodom.






Evo, ovako se moze YT vidjeti. Nema na cemu.

Samo izbrises s u https.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 08/05/2022 17:05:08
Go to Top of Page

GitaristRoko
Average Member



Croatia
512 Posts

Member since 21/05/2020

Posted - 08/05/2022 : 17:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send GitaristRoko a Private Message  Reply with Quote
A ja sam cijelo vrijeme bio u uvjerenju.
Kako god, dobit ćemo šesti koji je ujedno i zadnji film, ako sam barem to dobro skužio. Bez Deppa. Tako da ne vidim smisla s obzirom da je on lice franšize. Nadam se da će to biti spin-off a ne pravi nastavak.

Ja kuham meth sa svojim profesorom kemije.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 08/05/2022 : 17:35:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

quote:
Originally posted by Shaner


Mislim da ti je opet nešto promaklo. Ili je promaklo meni jer, koliko znam, ti filmovi nisu rađeni prema knjigama.



Nisu, filmovi su rađeni "prema" tematskom luna-parku, bukvalno.

Ali jedan film iz serijala je, u nekim (vrlo) slobodnim granicama, rađen prema On Stranger Tides Tima Powersa.
Koji je vrlo dobar roman "tajne istorije".

I sećam se da mi je treći film u serijalu bio loš. Ali BAŠ loš. Bez imalo šarma prvog filma.


Da, ovo boldano je opće poznata stvar. Ili sam barem tako mislio.

Što se Powersove knjige tiče, i ja je pamtim kao dosta dobru ali ima već sigurno 20 godina da sam je čitao pa je pitanje kakvi bi danas bili utisci.

Slično vrijedi i za prva tri filma, samo njih pamtim kao odlične, gledao sam ih više puta, a i prošlo je nešto manje godina. Baš sam ih imao u planu uskoro ponoviti pa ću vidjeti koliko sam se promijenio.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/05/2022 : 19:29:04  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Kec kultni, mada meni nešto ostalo u sećanju da mi je drugi deo najbolje seo. Trojka razočarala, poslednja dva su za no comment.

Od pet filmova samo dva valjaju što i nije neki prosek, po meni su Pirati precenjena franšiza
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/05/2022 : 20:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



The Batman (2022)

+ Dark Knight mi i dalje ima najbolju uvodnu scenu, ali početak ovog filma gde Bat signal na nebu nije samo poziv za Batmana, već znak za sve kriminalce da je lovac u pokretu, signal koji im uteruje strah u kosti dok beže glavom bez obzira jer znaju da nešto vreba u senkama je vrhunski odrađeno. Tako se počinje jedan film o Batmanu.
+ Gotham kao grad je u ovom filmu prikazan kao jedan od važnijih sporednih likova, u ovom filmu su ulice Gothama toliko verno prikazane da deluje kao da grad živi. Diskutabilno najbolji prikaz Gothama od svih Batman filmova.
+ The Long Halloween mi je jedan od najdražih stripova o Batmanu i zaista je uživanje bilo videti kako je film uspešno preneo najbitnije elemente iz ovog stripa. Detektivski noar gde su Falcone & Marrone stvar prošlosti, davno su prošla vremena gde su glavni negativci mafija i gangsteri, kostimirana pojava Batmana je bila povod za psihotične i neurotične likove da "izađu iz ormana", i koliko god to kontradiktorno zvučalo Batman je za kostimirane negativce simbol, idol, u Riddlerovim očima on je pravi heroj. Ima ovde malo i Hush-a, pogotovo deo o Thomasu Waynu. Takođe, Se7en je poslužio kao očigledna inspiracija za ovog Batmana i ova dva filma imaju nekoliko dodirnih tačaka.
+ Ova priča o Batmanu je smeštena u Year Two, što znači da dobijamo Batmana koji je još na početku svoje karijere, Batmana kojeg goni i izjeda želja za osvetom, kako za ubijene roditelje tako i za svaki zločin koji nije sprečio već se za njega samo osvetio, on izgara od želje da spase Gotham, ali ne uspeva da spreči zločine već samo uspeva da uhvati kriminalce nakon što počine zločin, u ovoj verziji Bruce Wayne praktički ne postoji, Batman je preuzeo ceo lik i vodi glavnu ulogu. Zanimljiv detalj je scena kada Batman zapisuje nešto u svoj notes, on je prinuđen da vodi dnevnik jer je toliko ušao u materiju da mu se dani i noći spajaju u jedno, toliko je posvećen Batmanu da mora da vodi dnevnik da bi bar nekako normalno funkcionisao i sredio svoje misli. Obratiti pažnju na koje je sve različite načine Batman pokušavao da uđe u onaj noćni klub, on je morao da uči na svojim greškama, jer tamo gde Batman zakaže Bruce može da popravi stvari i Batman progresivno kroz film shvata koliko je nepravedno zapostavio lik Brucea. Sama ideja filma kao tranzicije od antiheroja vođenog osvetom na početku filma i heroja kao simbola, nade, na kraju filma je sjajno odrađena.
+ Gluma veoma dobra; Catwoman sjajna, Pingvinko i Falcone odlični, Alfred dobija prolaznu ocenu iako se ne pojavljuje toliko često, Pattinson neočekivano dobar kao Batman, ali poprilično užasan kao Bruce, od Riddlera sam očekivao više i njegova ključna scena pri kraju filma me je ostavila ravnodušnim.
+ Kako znaš da si napravio dobru ljubavnu priču? Tako što u celom filmu imaš jedan, dva poljupca, ali imaš toliko seksualne tenzije da je možeš seći nožem. Odlična prikazana erotska igra mačke i (šiš)miša zaključno sa emotivnom vožnjom motorima na kraju.

- Ono što mi je bilo iritantno je to što smo već pogledali brdo filmova o Batmanu, a ovde se dobija Year Two verzija Batmana koji je tek nedavno počeo da se bavi ovim poslom pa pravi užasne početničke greške. Batman ima reputaciju jednog od boljih detektiva, ali šta je on zapravo konkretno rešio u ovom filmu osim što ima sposobnost da brzo rešava Riddlerove zagonetke? Oruđe kojim je počinjeno prvo ubistvo igra bitnu ulogu u kasnijem delu filma, a koji to detektiv ne obraća pažnju na oružje kojim je počinjeno ubistvo? Previše očigledno da bi bilo zapostavljeno, Batman je u ovom filmu užasan detektiv. Iritantno, ali ovo je u neku ruku i u kontekstu samog filma.
- Drugi minus je isto vezan za Year Two, iako krupan deo priče otpada na Batmana koji se previše uživeo u ulogu maskiranog odmetnika pa je zapostavio Brucea Waynea, meni lično je bio antipatičan ceo taj emo angst izgled sa neopranom masnom kosom gde se Bruce konstantno samosažaljeva. Pattinson je mnogo bolji Batman negoli što je Bruce. Opet, i ovaj minus proizilazi iz same tematike filma.
- Scene sa onim igrama reči na španskom jeziku najradije ne bih komentarisao koji je to transfer blama. Ovo se moglo komotno izbaciti iz filma.
- Meni lično jedan od većih zajeba je što imaš portret Batmana koji nije toliko mišićav, koji obitava u senkama, ninja-Batman, ali imaš čak dve, a možda i tri scene gde on polako hoda prema protivnicima dok se meci odbijaju o njegov neprobojan kostim kao da je Terminator. Voleo bih da su scene borbe bolje odrađene.

* Postoji dodatna scena sa Jokerom koja je na kraju izbačena iz filma, ali koja se može videti na YT. Scena neodoljivo podseća na čuvenu scenu iz Silence of the Lambs kada Clarice ide u zatvor da poseti Hannibala dok ovde Batman ide na konsultacije sa Jokerom. I tamo kao i ovde su uloge obrnute i onaj što se nalazi iza rešetaka preuzima dominantu ulogu u razgovoru. U ovoj verziji Jokera on nije samo lud, već i fizički deformisan pa sama njegova pojava izaziva nelagodu i gađenje, čak su i početni kadrovi ove scene zamućeni jer ovaj zombi Joker je toliko ogavan da je potrebno vreme da se kamera fokusira na njega. Ali ovo je Joker koji savršeno razume apsurd Batmana, kostimirani heroj koji iz osvete kažnjava kriminalce, u ovoj fazi njegove karijere on hoda na samoj ivici, deluje kao da je potrebno tako malo da skrene na mračnu stranu, samo jedno počinjeno ubistvo ga deli od toga da postane kriminalac, jer svakako već ima sve atribute koje ima jedan negativac. I to je najveći vic od svih viceva pa Joker ne može da prestane da se smeje. Genijalna scena, jedini problem sa ovom scenom je što je previše dobra, čovek koji glumi Jokera je uradio toliko dobar posao da ako bi ova scena ostala u filmu svi bi ponovo pričali o Jokeru, a film bi pao u drugi plan, pogotovo bi Riddler kao glavni negativac pao u drugi plan jer bi Joker preoteo film od njega. Meni lično je ova scena fenomenalno odrađena, ali razumljivo je zašto su je uklonili. Još jedna stvar, obratiti pažnju na primopredaju dokumenata između Batmana i Joker, jer jedan deo fali

Sve u svemu, iako imam par zamerki uživao sam u filmu. Phoenixov Joker i ovaj Batman podižu nivo ozbiljnosti na jedan viši nivo i sviđa mi se trend u kojem se kreću moderni filmovi. Od mene 8/10
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/05/2022 : 17:50:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
A Perfect World (1993)



Bolji nego što ga pamtim, što je samo po sebi kompliment. Kostner je rođen za ovakve uloge, moralno-ambivalentnih i veoma harizmatičnih negativaca koji, uprkos svojoj ''zloći'', imaju, poseduju i na kraju krajeva ispoljavaju svoju dobru stranu. Odličan izbor i glumca-dečaka, mali baš govori i ponaša se kao običan dečak tog uzrasta - nema usiljenosti i preterivanja. Kulminacija nastupa kada Kostner izgubi razum dok su u kući one crnačke porodice, što je ujedno i najpotresnija scena, a završnica je baš onako gorka, mada mogla je da prođe i bez klišeizirane Istvudove pesnaje. Iz nekog razloga, mislim da bi Istvudova uloga bolje pasala nekom drugom glumcu, dovoljno je bilo da on ovde bude režiser: film ima dobar ''road movie'' zaplet, kvalitetne dijaloge, odličnu kulminaciju, zadovoljavajući rasplet. ''Očinstvo i sinstvo''.



Drive (2011)



Prošlo je toliko godina, a ja se tek sada setio da odgledam ovo. Film mi nije ispunio očekivanja, jer su ona bila velika: očekivao sam nekakav pandan Skorsezeovom Taksisti, ali uprkos nekim sličnostima reč je o dva vrlo različita tipa filma. Vozač, koga glumi Gosling, je u ovom filmu izazvao velike spekulacije, da je reč o osobi sa Aspergerovim sindromom, da je reč o prikrivenom psihopati, uglavnom analize se nižu, ali njegov lik ne spada baš u onu tipičnu kategoriju ''good guy doing bad things'', svojstvenu osrednjim akcionim ostvarenjima. Gosling u filmu malo priča, prilično je povučen i opsednut automobilima, i gotovo da ne odaje utisak osobe koja vodi paralelni život - pod time mislim recimo na odličnu uvodnu scenu bega od policije. Situacija se na pola filma jako zamrsi, sa elementima romantike i porodične drame, da bi kulminaciju dosegla u sceni u liftu, koja nas natera da se zapitamo da li je Gosling zaista good guy, i šta mi o njemu zapravo zaista znamo?, a jednom kada se vrata lifta zatvore, tada se zatvori i odnos Goslingovog lika sa plavušom. Ta scena je ključna, a tada je film već dobrano otišao nekim tokom tipičnim za krimiće, što mi se ne dopada. Film je lepo režiran, ima fensi synthpop 80's saundtrek, ali nekako mi odaje utisak style over substance, jer je neobičan Goslingov lik imao potencijala za nešto više.



Gone Girl (2014)



Još jedan film koji mi je godinama bio na čekanju. Vrlo je dug, ali nijednog trenutka nije dosadan. Zapravo je na početku iritantan (meni je Ben Aflek sam po sebi iritantan), tako da sam u prvih pola sata na mnoge scene i dijaloge osećao ono što mladi zovu ''cringe'' ili transfer blama, ali kako film odmiče sve je bolji. Rozamund Pajk se ne sećam da sam ikada pre gledao u nekom filmu, možda... Ali ona je ovde u ulozi Ejmi zaista napravila šou, njena uloga je odlična i jako ju je dobro iznela (bolje nego Amber Herd na suđenju Depu hehe). Film niže obrt za obrtom, Aflek je kako film odmiče sve manje iritantan a sve više sija u ulozi priglupog muža, film takođe funkcioniše kao kritika medija i povodljivosti mase. Drugi deo filma karakteriše i uvođenje nekoliko novih likova (dvoje mladih klošara, dva bivša dečka Ejmi i simpatični crnja-advokat), a završnica mi se takođe dopala, mada je ovo tip filma koji ima završnicine završnice završnicu - obrati se nižu jedan za drugim. Ono što je najveća mana ovog filma jeste gomila rupa u scenariju, preočigledno je da spisateljica po čijem su romanu pravili ovaj film nema blage veze o policijskom isleđivanju i to se naročito pred kraj oseti (recimo scena policijskog ispitivanja Ejmi u bolnici, kuća pod kamerama itd..., ko je gledao biće mu jasno o čemu pišem). Neko je objavio čak osam rupa u priči, ja nisam našao toliko ali priča je pred kraj jako nategnuta. Jedan od onih female-domination filmova, koji inspiriše hiljade psihopatkinja da se izgraju mačke i miša sa svojim nevernim i glupim ružnijim polovinama.



Il sorpasso (1962)



Italijanski road movie s početka 60-ih, direktan prevod ''Preticanje'', a u kinoteci preveden kao ''Opasne krivine''. Žanrovski film spada u commedia al'italiana - komedija sa elementima drame i satire Italijanskog društva. Prati dogodovštine dvojca koji su se sticajem okolnosti tek upoznali - jedan je elokventni (brbljivi), harizmatični (napadni) i opušteni (udri brigu na veselje) automobilski tip Bruno, a njegov novi prijatelj je mladi i povučeni student prava u Rimu, Roberto Mariani. Spletom okolnosti odnosno šašavosti brbljivca Bruna koji voli brzu vožnju, njih dvojica završe na proputovanju Toskanom, gde jedu piju, zabavljaju se, muvaju ženske, kupe autostopere, obilaze Robertove rođake na selu, a na kraju i Brunovu porodicu. Osim što je jedan od ranih (a boljih!) road filmova, i što prkosi uvreženom mišljenju da najbolji road filmovi dolaze iz SAD-a, ovaj film je i odličan po svojoj ubedljivoj karakterizaciji dve naizgled potpuno različite ličnosti. Na kraju uviđamo da se iza lika zavodnika i zajebanta Bruna kriju mnoge nesigurnosti (odlično oslikana disfunkcionalnost njegove porodične situacije u poslednjoj trećini filma, kada se u film uvodi Brunova porodica), a nagla završnica je takođe izazvala brojne kontraverze. U jednoj sceni Bruno ismeva Antonionija, kako mu se od njegovog filma L'Eclisse spava; i zaista, ovaj film i L'Eclisse su dva potpuno suprotna filma. U komentarima sam pročitao da je ovakav tip filmova nekada bilo neumesno porediti sa Antonionijem i drugim ozbiljnijim režiserima, ali vremenom je Sorpasso stekao kultni status i u Italiji i van nje, i to s pravom, rekao bih. Na sajtu RYM se kotira kao 113. najbolji film svih vremena, sa vrlo visokom prosečnom ocenom. Ko voli road komediju sa elementima drame i italijanskim šarmom šezdesetih, ne tražite dalje!





Edited by - Jocko on 21/05/2022 23:31:10
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/05/2022 : 21:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Jocko, 3.5/5 za Clintov Savršeni svijet?
Kako te nije sram? Hejtam te odsad :P
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/05/2022 : 22:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Malo su mi stroziji kriterijumi sa 1-5 skalom. 3.5 je very good + preporuka, u ovom slucaju sto bi Anto rekao "granitna" a i ocene su podlozne promenama, vise su tu simbolicno


Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/05/2022 : 22:17:28  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Meni na IMDb-u stoji da sam A Perfect World ocenio 10/10
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/05/2022 : 22:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Naker, ti si moj čovjek
Jocko, nisi se spasio mog bijesa sa ovim objašnjenjem :P
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/05/2022 : 22:26:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Evo, promenio skalu na 1-10. Osmica je maksimalno što mogu da mu dam


Go to Top of Page
Page: of 519 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.81 seconds. Snitz Forums 2000