forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 275

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 01/12/2018 : 22:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Djelovala više nego pozitivno. Prvo pojavljivanje zanosne Dalie, a Monti ju je odlično nacrtao. Neki zamjeraju da nije logično Mister Noovo ponašanje kad se zatelebao kao teenager, ali koji normalan muškarac može biti otporan na njeno zavođenje kako je u ovoj epizodi prikazano.

Treba još napisati komentar. Valjda ću stići večeras!


Dalia je zaista bila fatalna i slažem se, malo tko bi odolio. A znamo da našem "Pilotu" pogotovo malo treba samo eto, taj kraj je baš nekako ispao žalostan, sa nekom dozom gorčine i nemoći. Ali ovo nam je potvrda da se i na manji broj stranica može napravit dobra priča, kad su scenarist i crtač raspoloženi.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/12/2018 : 07:47:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 14: Tajanstveni grad (SR 29/30, LMS 586/587)

Broj stranica: 128

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Vincenzo Monti
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti:

- Prvi put se pojavljuje agentica CIA-e Dalia Norris. Vratiti će se ponovno u MN LIB 25: Smrtonosni teret B-24
- Poglavica Indiosa jako sliči na poglavicu iz epizode Rio Negro. Da ne bude zabune, nije taj, samo sliči. Njegovo selo se nalazi na potpuno drugom dijelu Amazonije, oko 3000 km udaljeno od ovog. Prava sitnica!
- Castelli nas u ovoj kratkoj epizodi vodi diljem Južne Amerike, od Rio Branca i rijeke Purus, preko Lábree i Itaitube do Rio de Janeira i na kraju Buenos Airesa s kojim nas malo detaljnije upoznaje.
- Dalia na recepciji hotela Hilton, Mister Noa predstavlja kao Mr. Sheratona.
- Monti je prvi crtač (izuzev Disa, naravno) koji crta pravog, Disovog Mister Noa s modernijom jaknom i bez marame, a ne Ferrijevog preobučenog Zagora s revolverčinom za pasom.
- Dnevnik je bio milostiv. Izbacio je samo jednu stranicu, ali ubacio i naslovnicu koja nema nikakve veze s pričom.

Kratki sadržaj

Nakon što je bio prisiljen sletjeti na neku čistinu usred prašume, tamo otkrije tajanstveni grad, u stvari kulise dijela nekog nepoznatog grada. Nakon tog otkrića samim čudom spašava živu glavu. Tko je to napravio i s kojim ciljem? Jedino je sigurno da naš junak sada više neće mirno živjeti!

Komentar:

Sam početak s mušterijom u vidu zlogukog proroka je dobar. Ne toliko zbog upitne duhovitosti, već zbog toga što je originalniji od do sada viđenih početaka epizoda.

Castelli nam je dobro predočio kako funkcionira svijet. Politika i interesi sve pokreću, a običan čovjek protiv struje ne može, pa tako ni naš osvetoljubivi pilot. Pravde nema, samo interesi određuju što valja, a što treba spriječiti i uvjeriti mase da je to za opće dobro. Upravo zbog tih viših interesa, naš pilot je ovdje potpuno poražen i ponižen. Može biti sretan što je izvukao živu glavu na ramenima.
Castelli nam je tu nepravdu u svijetu viših nacionalnih interesa tako slikovito predočio da mu skidam kapu, a to bi bilo drugi put za redom (LIB 11: Otok magije). Dva od dva za sada - sto postotni učinak!
Bravo majstore još jednom!!

Agentica CIA-e, Dalia Norris uvelike diže ocjene ovoj priči. Zanosna zavodnica je možda i najzgodnija žena u serijalu, a zasluge za to najviše idu Montiju. Nema normalnog muškarca koji bi odolio onakvom zavođenju, pa tako se i naš lomitelj ženskih srca upecao u njenu mrežu. Kako siješ, tako i žanješ! Koliko je on žena tako prevario i ostavio? Zaslužio je ovakvu kaznu!
A Dalia? Ona će se vratiti u MN LIB 25. Dali će opet Mister Nou zavrtjeti glavom? Jedva čekam da otkrijem!



Dalia


Monti je solidan. Uvelike podsjeća na Meratija, a to nije ni čudo jer je s njim kasnije zajedno odradio još dvije epizode. Stilom dosta odgovara crtačima kasnijih epizoda Kita Tellera, a jedan od njih je i Merati.
Malo čudno crta Mister Noovo lice, a i facijalne ekspresije likova su mu problematične. Zato je tu Dalija da popravi dojam! ;-)
Poseban plus ide činjenici da je prvi crtač koji crta Disovog, pravog Mister Noa. Do sada su svi crtači (osim Disa) crtali Ferrijevog, koji će još dugo krasiti naslovnice!
Naslovnice ponovno nemaju puno veze s radnjom. Ferri je imao neke svoje filmove, pa opet crta automatsku pušku iz tridesetih koja se nigdje su serijalu niti ne pojavljuje.

Iako sam priču nahvalio, dao sam devetke, jer za desetku treba ozbiljnija i temeljitija razrada, po mogućnosti na više stranica, kako smo i navikli u ovom serijalu.

(priča: 9, scenarij: 9, crtež: 9, naslovnice: 4) - 86%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/12/2018 07:50:05
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2018 : 13:30:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno Spock majstor je majstor

Jedino mala zamjerka, ali ne tebi nego opcenito na recenzije jer vidim da vecina to zna napravit, a to da napisu da ce se odredjeni lik ponovo pojaviti u serijalu pa mi to dodje kao svojevrstan spoiler :( vise volim kad citam pa da se iznenadim ili sokiram u stripu kad vidim ponovno tog i tog :) Ovako mi nekako ubije to zadovljstvo kad znas unaprijed..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/12/2018 : 13:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Izvrsno Spock majstor je majstor

Jedino mala zamjerka, ali ne tebi nego opcenito na recenzije jer vidim da vecina to zna napravit, a to da napisu da ce se odredjeni lik ponovo pojaviti u serijalu pa mi to dodje kao svojevrstan spoiler :( vise volim kad citam pa da se iznenadim ili sokiram u stripu kad vidim ponovno tog i tog :) Ovako mi nekako ubije to zadovljstvo kad znas unaprijed..



Razumijem, ali takve stvari nisu neka tajna. Dapače, često autori na naslovnicama najavljuju povratke popularnih likova.
Takve stvari populariziranju određeni serijal, a za tu epizodu je svojevrsni mamac za čitatelje koji ne kupuju baš sve epizode.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/12/2018 13:40:30
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/12/2018 : 13:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Baš mi je drago što je Mister No vratio Daliji za ovaj zajeb u nekoj drugoj epizodi, ali da ne spojlam neću otkriti o kojoj je riječ.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2018 : 14:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Razumijem, ali takve stvari nisu neka tajna. Dapače, često autori na naslovnicama najavljuju povratke popularnih likova.
Takve stvari populariziranju određeni serijal, a za tu epizodu je svojevrsni mamac za čitatelje koji ne kupuju baš sve epizode.


Razumijem te što hoćeš reći, ali svejedno meni je draže ako i sama naslovnica to sugerira da se taj lik vraća, da saznam to tad u tom trenutku joj, ima negdje kod Zagor recenzija gdje napišu da će se lik pojaviti još 3x i navedu epizode i što mi znači ako taj zločinac sljedeći put završi u provaliji, kad ja znam da će se on još 2x vratit.. zato izbjegavam Zagor recenzije, samo pročitam od Kinga i Grofice, a komentare od tebe i DODSFERD-a, te D.J.-a. I to mi dosta.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Baš mi je drago što je Mister No vratio Daliji za ovaj zajeb u nekoj drugoj epizodi, ali da ne spojlam neću otkriti o kojoj je riječ.


Napisao je Spock iznad 2x da će se pojavit u MN LIB 25, a i baš bi volio da joj Mister No vrati

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/12/2018 : 15:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Spock

Razumijem, ali takve stvari nisu neka tajna. Dapače, često autori na naslovnicama najavljuju povratke popularnih likova.
Takve stvari populariziranju određeni serijal, a za tu epizodu je svojevrsni mamac za čitatelje koji ne kupuju baš sve epizode.


Razumijem te što hoćeš reći, ali svejedno meni je draže ako i sama naslovnica to sugerira da se taj lik vraća, da saznam to tad u tom trenutku joj, ima negdje kod Zagor recenzija gdje napišu da će se lik pojaviti još 3x i navedu epizode i što mi znači ako taj zločinac sljedeći put završi u provaliji, kad ja znam da će se on još 2x vratit.. zato izbjegavam Zagor recenzije, samo pročitam od Kinga i Grofice, a komentare od tebe i DODSFERD-a, te D.J.-a. I to mi dosta.

quote:
Originally posted by DODSFERD

Baš mi je drago što je Mister No vratio Daliji za ovaj zajeb u nekoj drugoj epizodi, ali da ne spojlam neću otkriti o kojoj je riječ.


Napisao je Spock iznad 2x da će se pojavit u MN LIB 25, a i baš bi volio da joj Mister No vrati



U pravu si ReemCP!
Ima logike u tome iako mi takve stvari ne smetaju.
Ubuduće ću se suzdržavati od takvih podataka u komentarima i recenzijama!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/12/2018 : 15:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@ReemCP: Nego, mogao si barem ostaviti komentar na recenziju ove epizode.
Ima nepravedno nisku prosječnu ocjenu, pa da je još malo podigneš, nakon mene i Dodsferda. Nije slučajno da je nama koji smo čitali ovaj serijal kronološki ova epizoda odlična. Većina ju je nepravedno popljuvala.

Imaš link na recenziju u imenu epizode u mom komentaru. Tako ti je brže!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/12/2018 15:56:38
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 02/12/2018 : 18:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP
quote:
Originally posted by DODSFERD

Baš mi je drago što je Mister No vratio Daliji za ovaj zajeb u nekoj drugoj epizodi, ali da ne spojlam neću otkriti o kojoj je riječ.


Napisao je Spock iznad 2x da će se pojavit u MN LIB 25, a i baš bi volio da joj Mister No vrati


Da, ali joj nije vratio u toj epizodi već u nekoj kasnijoj, samo što to VČ još nije objavio, a koliko mi je poznato nije ni Dnevnik.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2018 : 21:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

U pravu si ReemCP!
Ima logike u tome iako mi takve stvari ne smetaju.
Ubuduće ću se suzdržavati od takvih podataka u komentarima i recenzijama!


Ej, nemoj ništa mijenjat zbog mene, jer ti stavljaš komentar i ovdje na forum, a ja prvo što pročitam jest tvoj komentar ovdje pa samo ako naiđeš na neku sličnu stvar, ovdje je u temi "zamaskiraj" u žutu boju pod zanimljivosti, tako da onda ja to neću vidjet, a na site-u ću paziti kad gledam nastavi sve kako si dosad radio

quote:
Originally posted by Spock

@ReemCP: Nego, mogao si barem ostaviti komentar na recenziju ove epizode.
Ima nepravedno nisku prosječnu ocjenu, pa da je još malo podigneš, nakon mene i Dodsferda. Nije slučajno da je nama koji smo čitali ovaj serijal kronološki ova epizoda odlična. Većina ju je nepravedno popljuvala.

Imaš link na recenziju u imenu epizode u mom komentaru. Tako ti je brže!


Može, stavit ću

quote:
Originally posted by DODSFERD

Da, ali joj nije vratio u toj epizodi već u nekoj kasnijoj, samo što to VČ još nije objavio, a koliko mi je poznato nije ni Dnevnik.


Aha, sad mi je jasnije inače ovo što je Spock spominjao LL 25, mislim da bi to trebao imati u VČ biblioteci, trebala bi to biti 8.knjiga.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2018 : 22:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


El Loco

Prva naslovnica nema veze sa pričom, ali u tom stripu počinje sljedeća priča. Također i druga naslovnica možda nije najbolje napravljena, pošto je taj glavni zločinac u priči ćelav!

Na samom početku Mister No dobiva naizgled poštenu mušteriju, odmah plaća, ne zanima ga na koju lokaciju će ići već random odabirom prstom pokaže na kartu odredište. I sve je dobro dok ne saznamo da se radi zapravo o jednom ljubomornom liku čija ga je djevojka napustila, a čini se da je Mister No bio s tom djevojkom (valjda se samo o plesu radilo, koliko saznajemo). I odluči napravit pomutnju u pajperu dok su bili u zraku, da ubije sebe i našeg junaka!

Mister No se nekako pribere i uspije uzet komande u svoje ruke, te nakon slijetanja, na njemu svojstven način riješi se te "mušterije". Igrom slučaja tako Mister No se našao ovaj put u Bogoti gdje saznaje za djelovanje bande na čelu sa El Loco-om koji teroriziraju lokalno stanovništvo. Pri jednom događaju, upravo i oni ukradu Mister No-ov pajper i Mister No se sad ne može vratit u Manaus, već je osuđen neko vrijeme tamo provesti. Ipak, nakon još jednog nemilosrdnog pokolja, odlučuje uzeti stvari u svoje ruke..

El Loco je jedan od najvećih gadova koje smo imali u serijalu, a toliko je licemjer kad drugima prigovara zbog psovki, a on hladnokrvno i kukakvički ubija sve što mu se nađe na putu. Na kraju saznajemo da je bio i zaštićen "odozgo", ali drago mi je da je upravo naletio na našeg "Pilota" koji ga je okončao u stilu.

Upravo taj zadnji manevar, ako se dobro sjećam u onom sjajnom filmu "Plavi grom" iz 83' godine, legendarni Roy Scheider je na kraju izvukao jednu takvu "akrobaciju" i porazio glavnog zločinca.

Spomenimo i onu žensku, koja je na neki način jako sličnog karaktera kao Mister No, nema niti kod nje opcije da se ide "skrasiti", tako da nam je "Pilot" možda i po dr. put zaredom izvisio kod žena, a kako Spock kaže u svom komentaru za proteklu epizodu, neka malo i on osjeti kako je to

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 02/12/2018 22:03:34
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/12/2018 : 22:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

El Loco


Sama ideja o banditima pljačkašima nije ništa posebno, ali je priča toliko zabavna da to ništa ne smeta.
Unatoč velikoj količini nasilja ne može se reći da prevladava sumoran ugođaj, ima tu toliko humora koji sve podiže na jednu veseliju, pa skoro neozbiljnu razinu.
Još jedan klijent koji plaća za usluge, ovaj čak i unaprijed, samo je problem što je to napravio samo zbog toga jer je isplanirao samoubojstvo.
Castelli lijepo upoznaje čitatelja sa Bogotom i stanjem u Kolumbiji toga vremena, kao i sa nekim izrazima koji se tamo koriste.
U Brazilu je Mister No znao imati problema kada se motao oko cura koje imaju braću, dok mu u Kolumbiji ljudi nude svoje sestre za provod. Je li u pitanju scenaristička sloboda da je to tako prikazano, ili se mentalitet ljudi stvarno toliko razlikuje u te dvije zemlje, neka svatko shvati kako mu drago.
Ipak, pilot nije imao sreće da odmah umoči prvo veče već je to morao odgoditi za sljedeću priliku. U prilog mu je svakako išla krađa njegovog pajpera te produžen boravak u toj divnoj zemlji.
Na prvi pogled bi se reklo da je El Loco klasičan južnoamerički negativac, ali kod njega ima nešto što ga razlikuje od mase sličnih.
Vjerojatno se Castelli zajebavao sa postavkama njegovog lika, pa je napravio da u isto vrijeme bude koljač koji nema milosti prema nikome i veliki vjernik.
Momak ne psuje niti dopušta svojim ljudima da to čine zbog straha od božje kazne. Onda kada je i sam prvi puta opsovao odmah mu je prošlo kroz glavu kako je gadno pogriješio, i vidi vraga, stvarno je bio u pravu.
Meni je najsmješnija bila situacija kada je nakon izvršenog masakra i pljačke novca iz autobusa rekao "prikupili smo više od popa pri blagoslovu kuća". Je li to stvarno stara kolumbijska izreka, kako je navedeno u objašnjenju, nije ni bitno jer zvuči izvrsno.
Izvrsna je i scena kada u noćnoj mori duhovi poginulih okrivljavaju Mister Noa za pokolj.
Opet je Castelli u radnju ubacio političku pozadinu i time skrenuo pozornost na činjenicu kako su i najgori zločinci zaštićeni kada to nekome sa vrha odgovara.
Srećom što je Mister No stranac pa ne mora plesati kako neki glavešina svira iz fotelje, i tako je strašni El Loco otišao u povijest.
Na kraju Castelli radi mali propust zbog kojeg mu za scenarističku izvedbu ne mogu dati čistu desetku već ocjenu manje.
Jest da je to bilo samo na trenutak, ali svejedno nije u duhu Mister Noa da bi razmišljao o samoubojstvu zbog jedne žene.
Može biti trenutak malodušnosti, može biti prisjećanje na ranijeg klijenta, može biti tek obična šala, nebitno, tu scenu nije trebalo stavljati.
Bignotti standardno vrlo dobar u ovom periodu, naslovnica također, iako tip na njoj nikako ne može biti El Loco.

Da je voda dobra i žabe bi bile k'o bikovi.





"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 04/12/2018 : 18:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
Prvi put sam danas pročitao Papuanskog kralja u VČ ZS izdanju.....

Priča: 7
Scenario: 7
Crtež: 5
Naslovnica: 7
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 08/12/2018 : 16:57:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote




MN LIB 15: El Loco
(SR 30b/31a , LMS 595/596),

Broj stranica: 126

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti:
- Radnja se događa u Kolumbiji; glavnom gradu Bogoti i zabačenom mjestu Chaparral.
- Nakon Montija u prošloj epizodi, Bignotti ovdje opet vraća Mister Nou Ferrijev izgled.
- U Libellusovom izdanju ponovno imamo dodatak "Zeleni pakao". Nolitta nam ovdje opisuje amazonske kajmane i pleme Caraja.
- Nevjerojatno, ali istinito; Dnevnik u LMS izdanju nije izbacio niti jednu stranicu!

Komentar:
Kronološki gledano, ova epizoda ima najoriginalniji zaplet do tada. Imamo ludog, ljubomornog samoubojicu koji optužuje Mister Noa zbog toga što je plesao s njegovom djevojkom. Lako što se htio ubiti, već je i našeg veseljaka htio riješiti nevolja na ovom svijetu.
Nakon što je u Bogoti otpremio tog budalaša na sebi svojstven način, počinje prava priča.
Naš pilot, nakon za njega (opet) standardnih nevolja na plesnjaku, upoznaje Beatriz, tipičnu južnoameričku crnku. Za razliku od Dalie u prošloj epizodi ova nije moj tip, ali Mister No ima šire kriterije! :-)
Beatriz bi bila samo jednonoćna avantura bez golova da nije nesretnih "bandolerosa" pod vodstvom El Loca. Ta banda razbojnika pod zaštitom bande na vlasti, odlučila se tu noć napasti aerodrom i ukrasti dva aviona, od kojih je jedan Mister Noov Piper. Tako je naš leteći luđak ostao bez krila i našao se u gadnom problemu, ali i u prilici da produbi svoju vezu s Beatriz i zabije koji gol.

Castelli je ovdje ubacio dosta originalnih ideja i elemenata, ali i pretjerao u akcijskim scenama. Upoznao nas je s Bogotom i kolumbijskim znamenitostima na njemu svojstven način, šokirao okrutnošću bande razbojnika i ludošću njihovog vođe, a većinu razbjesnio s tim što je drugu epizodu za redom našeg zavodnika prikazao kao lako zaljubljivog "luzera".

El Loco je stvarno zanimljiv luđak! Tip koji vjeruje u Boga i pazi da u njegovoj prisutnosti nitko slučajno na opsuje ništa vezano s vjerom, a istovremeno je spreman na nevjerojatna zvjerstva i još uživa u njima. Moj Castelli, ekstremni vjernici se ne ponašaju kao El Loco ovdje!! Takvi fanatici čine zločine zbog toga što su u svojoj ludosti uvjereni da to rade zbog višeg cilja. El Loco stalno napominje da sve to čini isključivo za sebe, pa stoga, koliko god lud bio, ne može očekivati božansku zaštitu!
U toj činjenici se otkrivaju Castellijevi očigledni ljevičarski stavovi, a i opsjednutost željom prikazivanja vjere kao nešto što je loše. To je isto nekakva vrsta fanatizma!
Slično kao i na Haitiju, u epizodi "MN LIB 11: Otok magije", imamo prikaz Kolumbije kao policijske države čiji narod terorizira bagra na vlasti.
Akcijske scene su nerealne, ali upečatljive i efektne.
Činjenica da se Mister No opet zaljubio kao dječarac i dobio nogu drugu epizodu za redom ne smatram scenarističkim propustom, već sasvim logičnim nastavkom izdaje iz prethodne epizode. Karakter i ego našeg samoprozvanog zavodnika je bio dobro uzdrman i poljuljan tim događajima, pa su i njegove reakcije ovdje očekivane i opravdane. Treba vremena da se čovjek od takvog šoka oporavi, a kada prođe to razdoblje postane još jači!



El Loco i Beatriz

Bignotti je još jednom odličan. Fantastična dinamika, ali ponegdje mu je pomalo drhtav crtež. To posebno dolazi do izražaja kod lica likova, posebno Beatriz i El Loco.
Naslovnica nema nikakve veze s radnjom, a i nije nešto atraktivna.

Ukratko, unatoč nelogičnostima i mojim zamjerkama, ovo je jedna uzbudljiva, upečatljiva i originalna priča u skladu sa svim što je do tada izašlo u ovom serijalu.

(priča: 10,  scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 4) - 85%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 09/12/2018 06:06:30
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 08/12/2018 : 20:22:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Prikupili smo više od popa pri blagoslovu kuća, jedna od najmoćnijih izjava na serijalu.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 08/12/2018 : 21:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Prikupili smo više od popa pri blagoslovu kuća, jedna od najmoćnijih izjava na serijalu.



Da, to sam zaboravio kada sam komentirao Castellijevo očigledno lijevo opredjeljenje.
Pogledaj moj komentar pa ćeš razumjeti na što mislim.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 08/12/2018 : 23:07:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Lijep komentar za epizodu Spock, a i potvrda da je i "Pilota" pun pogodak citat kronoloski. U knjizi Veselog ima na kraju knjige isto puno podataka sa slikama, ali nisam zasad to citao. Nadam se da cemo dozivjet jednog dana da i popunimo te neke rupe u serijalu.

Koliko sam vidio, u sljedecoj epizodi Mister Noa nas ocekuje nesto duza prica.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 09/12/2018 : 06:11:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Lijep komentar za epizodu Spock, a i potvrda da je i "Pilota" pun pogodak citat kronoloski. U knjizi Veselog ima na kraju knjige isto puno podataka sa slikama, ali nisam zasad to citao. Nadam se da cemo dozivjet jednog dana da i popunimo te neke rupe u serijalu.

Koliko sam vidio, u sljedecoj epizodi Mister Noa nas ocekuje nesto duza prica.



Da, 223 stranice! Prema sjećanju jedna klasična avantura u stilu Nolitte i s Disom kao crtačem.

Ja bih svima preporučio da čitaju pilota kronološki jer tek tada se može vidjeti kako se lik razvijao, a i puno je bolji ukupni dojam serijala.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



12704 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 09/12/2018 : 15:43:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
Počeo sam ispočetka čitati MN-a ponukan ovim vašim komentarima, čestitke!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 09/12/2018 : 20:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Počeo sam ispočetka čitati MN-a ponukan ovim vašim komentarima, čestitke!



Svaka čast!!
Veselim se tvojim komentarima!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 10/12/2018 : 10:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Da, 223 stranice! Prema sjećanju jedna klasična avantura u stilu Nolitte i s Disom kao crtačem.

Ja bih svima preporučio da čitaju pilota kronološki jer tek tada se može vidjeti kako se lik razvijao, a i puno je bolji ukupni dojam serijala.


Zaista je, puno bolji dojam je tako, a i ovdje nam se pojavljuju neki likovi ponovno, recimo u jednoj recenziji (nadam se da nije nikome spoiler) sam pročitao da nam se Tango Martinez opet vraća u jednoj od predstojećih epizoda. A i sjeti se Spock koju priču prije, kad je Mister No imao onog baksuza za klijenta koji sve što kaže, sve se ostvari na štetu Mister Noa - pa Mister No u jednom trenutku kaže da mu tip gori nego ona avantura na Haitiju, tako da je netko čitao tu epizodu bez te o Haitiju, ne bi mu bilo jasno.

Kit Teller isto poptpisujem tako za kronološko čitanje, nisu mi jasni oni koji "čekaju" i stalno pitaju za to kad će "bolje" epizode. Ja ne bih mogao tako čitat. Vjerujem da u svakom serijalu ima uspona i padova, što je posve normalno i tako bi trebalo čitat, kako su autori to zamislili.

quote:
Originally posted by Hercule Poirot

Počeo sam ispočetka čitati MN-a ponukan ovim vašim komentarima, čestitke!


Super Hercule, baci koji komentar kad stigneš

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 10/12/2018 10:53:27
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/12/2018 : 08:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 16: Lovci na glave (SR 31b/32/33 , LMS 601/602/603)

Broj stranica: 226

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Roberto Diso
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti:
- Nolitta i Castelli se nisu baš uskladili! Radnja počinje u Bogoti, gdje se odvijala i radnja prošle epizode, a za to ovdje nema nikakvih naznaka ni napomena.
- Nolitta nas, nakon Castellija u prošloj, dodatno puni zanimljivim podacima o kolumbijskom glavnom gradu, kao i domorodačkim kulturnim dostignućima Srednje i Južne Amerike.
- U ovoj epizodi odveo nas je u prašumu Ekvadora, gdje smo upoznali pleme Jivaro i njihov stravični običaj smanjivanja glava odsječenih neprijateljima (tzantas).
- Domorodac koji spašava život našem pilotu ima ime Sangay, baš kao i Nacionalni park Sangay s istoimenim još aktivnim vulkanom najveće visine čak 5230 m. Ekosustav parka varira od tropskih kišnih šuma do ledenjaka, na popisu je UNESCO-vih mjesta svjetske baštine jer je njegova zabačenost dovela do očuvanja rijetkih životinja.
- Dnevnik je izbacio samo dvije stranice!

Kratki sadržaj:
Nakon što je zaglavio u Bogoti zbog kvara na Piperu, Mister No je prisiljen prihvatiti posao traženja jezivih trofeja plemena Jivaro - tzantze ili preparirane i smanjene ljudske glave. Zbog toga put ga vodi u Ekvador zajedno s novim poslodavcem i njegovim mlađim bratom. Ne treba ni spominjati da neće ići sve po planu i da slijede razni problemi u amazonskom zelenom paklu!
Ovog puta završetak je šokantniji i neočekivaniji nego inače, a vi koji niste, vrijeme vam je da pročitate i saznate što se to strašno desilo ovoj ekipi!

Komentar:
Nolitta još jednom dokazuje kakav je majstor bio i kako od jedne jednostavne priče stvoriti nešto što se čita u jednom dahu. Svega ovdje ima, od borbe s anakondom i jaguarom do okrutnih prikaza borbi između dva plemena Indiosa i procesa izrađivanja već spomenutih tzantzi. Sve je dodatno začinjeno nenametljivim opisima raznih kulturnih, kulturoloških, zemljopisnih i raznih drugih zanimljivosti tih egzotičnih krajeva.

Zaplet je drugačiji, originalniji u odnosu na prethodne epizode. Kulminacija radnje je odlična s raznim zanimljivim, atraktivnim, zastrašujućim, neočekivanim i šokantnim događajima.
Jedina mana priče mi je prenaivno oslobađanje i bijeg Mister Noa iz ruku Aguaruna, ali sami završetak poništava sve negativnosti.



Diso briljira, ali i njemu sam našao jednu manu. Mister No je danima bio u komi, a nakon toga i zarobljen. Bilo bi logično da mu je brada narasla. Diso je još jednom dosta kasnije napravio takav propust u jednoj epizodi afričkog ciklusa.
Nije valjda da hoće pokazati da je naš pilot golobrad?
Svejedno, neću cjepidlačiti i uzeti mu to za preveliku manu, pa ide desetka. U biti, sama borba s anakondom je dovoljna za to.
Obje naslovnice su dosta bolje od onih za prethodne epizode.
Prva je upečatljivija, ali zato je druga bolje nacrtana. Ferri je tu lijepo dočarao dubinu crteža.

(priča: 10,  scenarij: 9, crtež: 10, naslovnica: 9) - 96%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 14/12/2018 09:45:20
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 14/12/2018 : 14:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Bogami momci, radite odličan posao s ovim recenzijama!

Baš sam se malopre bacio na Lovce na glave



Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/12/2018 : 19:25:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Bogami momci, radite odličan posao s ovim recenzijama!

Baš sam se malopre bacio na Lovce na glave





Hvala, baci i ti komentar kad završiš!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12350 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 14/12/2018 : 20:36:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote


Pričao sam sa Spockom da nas nakon kratkih priča očekuje jedna duža, duže priče kakve smo i navikli kod našeg "Pilota", a kad vidimo na početku prije samog čitanja da se radi o dvojcu Nolitta/Diso, odmah čovjek pomisli - pa ovo mora bit dobro

Kad sam vidio naslovnice i tematiku ove priče, odmah sam se sjetio da sam imao jednu epizodu prije kao klinac, a to je ova naslovnica:



Te smanjene glave i pogotovo anakonda mi je ostala u sjećanju, tako da sam još jednom došao na svoje što sam imao prilike napokon pročitat kompletnu priču.

Našeg junaka vidimo na početku u problemima, fali mu jedan rezervni dio za njegov pajper, a nema ni novčića kod sebe. Još bi bilo dobro da se nalazi u Manausu gdje bi mogao zatražit pomoć od pokojeg poznanika, ali u Bogoti u kojoj radnja počinje, to je bio ipak teži poduhvat. Ali uskoro nailazi na jednog čovjeka koji se bavi antikvitetima, gospodin Murdock koji mu ponudi jedan posao u potrazi sa cancama (tako piše u VČ u kojem čitam), odnosno smanjenim glavama. Mister No u početku odbija taj posao, ali kako nema novca i mogućnost da se makne iz tog mjesta gdje se nalazi, nevoljko prihvaća tu ponudu.

I dobro da je prihvatio, jer mi čitatelji smo mogli zajedno sa našim junakom krenut u novu pustolovinu. A upravo su takve avanture meni odlične, kad se ide nekamo u nepoznato, gdje ne znamo što očekivati. Mister Nou je dodijeljen i brat od tog poslodavca, koji je i sam avanturista, ali kako priča odmiče, vidi se da je skroz neiskusan. Mister No mu je čak nekoliko puta spasio život.

Jednom je bilo upravo sa tom anakondom, a tu smo dobili još jednog lika koji je upao kao iz vedra neba. Isto ključan lik u priči. Onaj dio kad su ipak nekako došli do canci (dok se Mister No oporavljao), pa ona procedura dok je trajala i to se pomalo oteglo, već tad sam naslutio da će doći do problema. Pošto su svi bili pijani ili drogirani, pali od umora, pomislio sam, ovi su sad jako lagan plijen ako se njihovi susjedi odluče osvetiti. I upravo se to dogodilo, a naježio sam se kad sam vidio da su i tom Danijelu (ako sam dobro zapamtio ime brata od tog poslodavca) odrubili glavu i napravili je kao trofej. Pomislio sam, koja crna sudbina, koja ironija! Čak mi je njega i došlo pomalo žao jer mislim da nije bio pokvaren. A ponajviše tih Hivarosa koji su zbrisani. A da nije bilo "bijelog čovjeka", oni bi i dalje svi bili živi i u dobrosusjedskim odnosima. Mister No uspijeva pobjeći zahvaljući žrtvi domoroca Sangaya (to je možda bilo najviše navučeno u ovoj priči, ali nije smetalo). Pa onaj šokantan kraj kad Mister No ispred svog gospodina Murdocka stavi na stol ono što je ostalo od njegovog brata - ono, teška ironija na kraju kad razmisliš i na samom kraju, svidio mi se onaj monolog, zapravo misli Mister Noa gdje sam sebe bodri kako ne bi zaspao, da razmišlja o nečemu lijepom, o bilo čemu da se trgne i da ne zaspi dok odlazi sa svojim pajperom.

Meni je ovo možda najjača priča dosada, iako smo imali Rio Negro i Atlantik s kojima smo isto bili oduševljeni. Isto priča gdje gutaš stranicu za stranicom.

edit: mislim da smo jednu avanturu sa ovim smanjenim glavama imali kod Zagora, onaj Ludi Hakaram ako se sjećate.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 14/12/2018 20:39:28
Go to Top of Page
Page: of 275 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000