forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 275

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/12/2018 : 21:29:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 17: Bog Jaguar (SR 34/35 , LMS 609/610)

Broj stranica: 192

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Bignotti je konačno počeo crtati pravog (Disovog) Mister Noa, a ne Ferrijevog. Tako da možemo zaključiti da se ovom epizodom ustalio izgled našeg pilota.
- Treća epizoda za redom da se Mister No nalazi u Bogoti. Ovog puta nam nije trebalo ništa objašnjavati o znamenitostima i obilježjima tog glavnog grada. Zato smo nastavili upoznavati Kolumbiju. Ovdje našeg pilota (i nas s njim) put nosi u Kolumbijske Ande gdje nam otkriva fantastičnu i misterioznu kulturu San Augustina.
- Nolitti se potkrala netipična pogreška za ovaj serijal. U stripu se spominje da su slijedeće Olimpijske igre u Helsinkiju, ali te igre su održane 1952. godine, a vrijeme radnje priče bi trebalo biti u 1953. ili čak 1954. godini!
- Dnevnik je u ovoj epizodi izbacio 4 stranice.

Komentar:
Sam početak lagan - opuštajući, drugačiji od svih prethodnih epizoda. To je dobro jer je, kod prvih petnaestak epizoda, početak većinom bio na isti kalup s malim varijacijama. Klijent je normalan profesor koji ide procijeniti vrijednost ranča u Kolumbijskim Andama kao upravitelj "Udruženja za nekretnine" iz SAD-a, s ciljem da ga kupi.
Samim dolaskom na cilj, naši junaci susreću ljude koji napuštaju taj kraj zbog straha od "Boga Jaguara" koji je počeo ubijati ljude koji se zateknu sami po noći. Atmosfera se mijenja iz opuštajuće u napetu. Nakon prvog ubojstva počinju prevladavati horor elementi, ali to nije dugog vijeka. Čitatelj lako otkrije tajnu ubojstava, a radnja se prebacuje na čisti krimić. Na kraju imamo dugu patetičnu završnicu s tragičnim epilogom.
Istina da se epizoda čita u jednom dahu, ali nije teško povezati sve konce već na polovici priče. Zaplet je odličan, a mjestom radnje u stilu Martin Mysterea, što je meni, kao vjernom obožavatelju starog dobrog strica Martina, odlično.
Šteta što, s neuvjerljivim nastavkom, misterij tajanstvene kulture San Augustina potpuno pada u drugi plan.
Kulminacijom dolazi do pada u uvjerljivosti priče, da bi se sve završilo prilično naivno.
Ovdje se Nolitta nije proslavio!
Kao da je pisao preko volje. Čitajući kronološki Mister Noa, pokušavam sve sumnjive podatke provjeriti i do ove epizode sve činjenice su bile točne, što pokazuje da se s pilotom Nolitta iznimno ozbiljno pozabavio. Ovdje mu se potkrala vremenska nelogičnost s Olimpijskim igrama, a detaljno sam grešku objasnio u zanimljivostima.

Bignotti je odlično odradio epizodu i tu nemam što prigovoriti. Drago mi je da je konačno počeo crtati Disovog Mister Noa, a ne Ferrijevu vestern verziju.
Naslovnice upečatljive. Obećavaju više nego priča daje.

Za kraj jedna zanimljiva i izazovna scena:

Žene!


(priča: 7, scenarij: 7, crtež: 9, naslovnice: 9) - 79%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 22/12/2018 06:35:57
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 20/12/2018 : 21:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno Spock, komentar točno "u sridu"
A i ovo "žene", zaista samo provociraju

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/12/2018 : 21:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Izvrsno Spock, komentar točno "u sridu"
A i ovo "žene", zaista samo provociraju



Hvala!

U načelu se slažemo. Tvoje i Dodsferdove ocjene (pogotovo njegove) su malo više, ali po komentarima smo tu negdje.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 20/12/2018 21:52:29
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 20/12/2018 : 22:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Ti to Spock baš lijepo pedantno odradiš gušt je stvarno čitat ove tvoje osvrte, znam da se ponavljam, ali kad je

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 12:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

a vidiš, meni su baš takve scene kod mister noa izvještačene. odlično pašu kod junaka poput zagora, ali kod mister noa nikako ih ne mogu probaviti. nije on tip junaka za takvu vrst podviga


Meni paše, ja sam počeo s pilotom u izdanju Slobodne Dalmacije, sada kada krenem kronološki s čitanjem, vidjet ćemo kako će mi pasati.
Za nešto više napisati jednostavno nisam relevantan,iako mogu reći da su ovakve scene tipične za Zagora.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 12:30:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

quote:
Originally posted by ReemCP

Odlično Tonka


+1 care bravo!


Hvala obojici :)

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 21/12/2018 : 12:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

quote:
Originally posted by igor 12

a vidiš, meni su baš takve scene kod mister noa izvještačene. odlično pašu kod junaka poput zagora, ali kod mister noa nikako ih ne mogu probaviti. nije on tip junaka za takvu vrst podviga


Meni paše, ja sam počeo s pilotom u izdanju Slobodne Dalmacije, sada kada krenem kronološki s čitanjem, vidjet ćemo kako će mi pasati.
Za nešto više napisati jednostavno nisam relevantan,iako mogu reći da su ovakve scene tipične za Zagora.


Scene sa krokodilom su mi vise za Bleka, kao u onoj epizodi:



"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/12/2018 : 17:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Ispada da su scene s krokodilima samo za "naivne" priče/junake.
Imamo i danas u 2018 godini scene s krokodilima:

Nekako mi se baš sviđaju scene s egzotičnim životinjama, npr. gigantski velike zmije isto volim vidjeti u priči, a radnja večine stripova pilota je prašuma, gdje su takvi susreti vrlo mogući.
Odmah mi dođe reminiscencija na onu Zagorovu priču, planina bogova.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4536 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 21/12/2018 : 17:52:33  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
ovo su izdresirane bebe, a sve se odvija u kontroliranim uvjetima

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 22/12/2018 : 06:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote




MN LIB 18: Asfaltna oštrica (SR 36/37b , LMS 615/616)

Broj stranica: 157

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Vicenco Monti & Bruno Marraffa
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Dionica autoceste između Altamire i Itaitube (država Pará), čija izgradnja u ovoj priči je neslavno propala, je stvarno izgrađena i dio je "Transamazonice", 4000 km duge autoceste kroz amazonsku prašumu.
- U Libellus izdanju ponovno imamo Nolittin dodatak Zeleni pakao. Ovaj put su predstavljeni: piranje, pleme Macu i kapibara ili vodenprase.
- Dnevnik je izbacio samo dvije stranice ove epizode!

Komentar:
Castelli nas ovom epizodom pokušava ekološki osvijestiti, ali to je borba protiv vjetrenjača i unaprijed je osuđeno na neuspjeh, baš kao i Mister Noovi pokušaji u stripu da obuzda pijune ogromne internacionalne tvrtke u namjeri da rade ono što je ekonomski isplativije, bez obzira na posljedice. Kao što je u priči i rečeno, bijelom čovjeku trebaju nova područja, još resursa. Ako se spriječe ovi, doći će neki drugi. Kapital ne pita za razum. Buduće generacije će popravljati štetu - ako ih bude!

Na početku, u Manausu, upoznajemo još jedan brazilski običaj, veselu i raspojasanu proslavu Dušnog dana. Zanimljivo, pogotovo iz našeg kuta gledanja!
Tamo, u društvu tri ljepotice, našem pilotu ulični prorok proriče da će ubrzo doći do velikog bogatstva, ali i da će ga baciti u more. Tu odmah dobijemo natuknice ove pustolovine.
Već sutradan, našem junaku dolazi gospodin Nolan s ponudom da prevozi robu i ljude pri izgradnji probne dionice autoceste koja bi u konačnici povezala lučki grad Belem, preko cijelog amazonskog bazena, sve do granice s Peruom. Normalno, izbor je pao na Mister Noa zbog njegova poznavanja tih zabitih krajeva, domorodačkih plemena i njihovih dijalekata.
Situacija se zakuha kada se odluči da cesta ide jeftinijom dionicom koja zahtjeva skretanje rijeke i potapanje dijela šume gdje žive Indiosi.

Odličan mi je dio kada se Mister No dosjeti bacati Indiosima igračke buldoždera i helikoptera, s ciljem da im pokaže da nisu strojevi zli, a ni bijelci koji im upravljaju i tako spriječi napade plemena na te iste strojeve.
Dio s borbom protiv Indiosa kod pregovora mi je nerealan i prenapuhan. Čisto sumnjam da bi suplemenici izazivača na kraju onako reagirali i striktno se držali onako suludih okrutnih pravila borbe. Sama ta scena borbe, iako efektna i originalna, je suluda.
Završni dio s neočekivanim, ali ipak na početku prorečenim epilogom je jako dobro izveden. Mister No je natjerao ljigavca, koji je sposoban na sve zbog novca i karijere, na ono što mu je i najteže učiniti i time zadao šah-mat. Vrhunski!
Likovi su zanimljivi (npr. Randall), nepredvidljivi (Selkirk) i dobro razrađeni (Nicholson, Ferris, Nolan).

Ukupno gledajući, priča je više nego solidna. Nije dosadna ni na trenutak.
Crtež je lošiji dio. Monti se nije proslavio. Lica slična, bez emocija i karikaturalna. Ostalo je više nego solidno, ali lica jako loša. Bio je puno bolji u svom prvijencu MN LIB 14: Tajanstveni grad, ali bila je i drugačija tema. U drugoj sveski mu je čak i Marraffa pomagao, ali nema štete. Iskreno, ne mogu ni prepoznati što i gdje je on uskakao.
Naslovnice užasne. Ne znam što je Ferri htio prikazati prvom! Još ta prazna pozadina. Možda i najgora njegova naslovnica. Druga može proći. Jasno mi je što je s njom Ferri htio reći, ali nije neka izvedba.

(priča: 8,  scenarij: 8, crtež: 6, naslovnice: 2) - 68%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 22/12/2018 06:37:30
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/12/2018 : 09:52:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

.. npr. gigantski velike zmije isto volim vidjeti u priči, a radnja večine stripova pilota je prašuma, gdje su takvi susreti vrlo mogući.



Imaš u priči "Lovci na glave" anakondu, baš ju je Spock naglasio u svom osvrtu:

quote:
Originally posted by Spock





Inače, ako smijem dodat, u MMA-ju (slobodnoj borbi) je jako poznat i efikasan zahvat "anaconda choke" (anakonda gušenje). Prvi put u povijesti uživo u jednoj borilačkoj MMA priredbi ga je izveo Minotauro Nogueira, prekrasan zahvat.

Jedan primjer tog zahvata iz UFC-a:




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/12/2018 : 21:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote

Knjiga 6, Veseli Četvrtak

Asfaltna oštrica

Pročitao sljedeću priču našeg junaka, s kojom počinje knjiga 6 od Veselog Četvrtka. Kako sam kupio knjige, ta 6-ica mi je još bila u onom orginal najlonu, tako da je bio gušt poderati ga, pomirisat strip (jer bez toga ne ide, znam - bolest) i krenuti čitat.

Rekao sam da ću Montija kao crtača zapamtit, jer me oduševio u svom debiju kod ovog junaka, tako da sam znao da za crtež sigurno neću imat previše zamjerki. A i Castelli kao scenarist je dosada u serijalu pokazao da mu leže ove kratke priče "Pilota", tako da nakon provjere autora, čitanje je moglo krenuti.

Kao uvod, imamo jedan brazilski običaj u kojem prisustvuje Mister No sa tri djevojke i ono što je ključno u tom uvodu, jedan prorok mu proriče dvije stvari koje će se zaista dogoditi kasnije.

Jutro poslije, traži ga klijent po imenu Nolan koji mu otkriva planove o izgradnji autoceste kroz amazonsku prašumu, a Mister No-ovo iskustvo bi itekako dobro došlo i njegove usluge pajperom. I sve se u početku čini idealnim poslom, sigurnih 2000 dolara mjesečno plaća i tako sve dok se ne završe radovi.

Na tom terenu radovi idu prema zacrtanom planu sve do trenutka kad Nolan i njegov kolega odluče skrenuti tok rijeke..

Priča koja nije bila nimalo dosadna, a i sa dosta zanimljivom lepezom likova. Nažalost, tužna sudbina indiosa, a najjači dio u ovoj priči mi je kad Mister No poveže sve u svojoj glavi nakon ugibanja majmuna i krene kao uragan prema glavnim odgovornima za zločine. A i naravno, ono pred kraj kad je natjerao Nolana da baci milion dolara u vodu.

Iako piše da je Marraffa bio pomoćnik u crtežu, nisam to primjetio. Ali sjećam se da je DODSFERD pisao da mu je taj najlošiji crtač na "Pilotu". Naslovnice nisu naj pogođene, možda ova druga više paše. Moglo je to svakako bit bolje.

(priča: 8, scenarij: 8, crtež: 8, naslovnice: 6) - 78%

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 23/12/2018 21:32:11
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/12/2018 : 21:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Komentar DODSFERD-a:

quote:
Originally posted by DODSFERD

Asfaltna oštrica


Od ovakve ideje ne bih očekivao da će ispasti nešto toliko dobro.
Izgradnja autoceste kroz amazonsku prašumu većinom će donijeti standardne probleme sa stanovnicima iste. Ovdje je uz to pridodano još nekoliko sitnica i zanimljivih scenarističkih rješenja da ne ispadne baš sve toliko jednostavno.
Mišljenja sam kako je Castelli htio uputiti veliku kritiku društvu zbog narušavanja prirodne ravnoteže, uništavanja biljnog i životinjskog svijeta. Nije pobjegao ni od teme ljudske pohlepe koja je spremna gaziti preko tuđih leševa da zadovolji svoje prljave ciljeve.
Kakvu važnost bi za čovjeka trebale imati biljke i životinje kada mu niti život drugog čovjeka nije važan.
I Mister No je prelazio preko svega sve dok nisu počele padati ljudske žrtve.
Uz svoje zaštitničke sklonosti prema slabijima, ovdje je pokazao i snagu autoriteta od samog početka. To se vidjelo u onoj sceni kada je prekinuo tučnjavu među radnicima, spriječio Ferrisa da puca na Randalla i usput očitao bukvicu ekipi koja je htjela izigravati suca.
Randall je njegovo upletanje krivo protumačio i u nekim kasnijim situacijama prigovarao Mister Nou kako uvijek želi ispasti junak.
Inženjer Nicholson je rijedak primjer čovjeka koji ima identična uvjerenja kao Mister No, što se toga tiče sve je bilo jasno već kod prvog međusobnog susreta.
Mladi kemičar Selkirk mi se nije činio kao netko tko će se okrenuti na negativnu stranu, to me je malo iznenadilo. Jest bio zbunjen i nesiguran u sebe, što je u konačnici mudri Nolan okrenuo u korist svojih ciljeva.
Kada je njihova igra razotkrivena opet se potvrdila stara istina kako će moćnici uvijek pokušati pronaći način da postignu ono što žele, ne vodeći računa o potrebama tamo nekih indiosa koji u stvari ni ne traže puno.
Kao što Nolan kaže, bijelci trebaju nove zemlje i prirodne resurse, ako makneš jednog doći će drugi koji će se ponašati potpuno jednako.
Najbolji dio je odmah nakon toga kada Nolan pokušava podmititi Mister Noa, a ovaj k'o fol prihvati.
S obzirom da je na samom početku stripa onaj jeftini prorok predvidio kako će pilot baciti veliki novac u more, bilo je jasno da je to taj trenutak, ali način na koji se to dogodilo je jedna od najboljih scena koje sam vidio. Sve se moglo očekivati, samo ne scena kako jedan pohlepnik kao Nolan baca sanduk sa novcima, kakva majstorska varka.
Monti je ovdje bolji nego na svom prethodnom radu. Ono malo što je uskočio Marraffa se ne primjeti toliko, a i on se dobro uklopio pa se vidi ogromna razlika u odnosu na epizode koje je radio sam. Naslovnice su među lošijima u ovom periodu, druga je u redu, ali prva mi nema puno smisla.

Kada se dupe stisne što će ti milijun dolara.




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/12/2018 : 01:19:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Tonka24

.. npr. gigantski velike zmije isto volim vidjeti u priči, a radnja večine stripova pilota je prašuma, gdje su takvi susreti vrlo mogući.



Imaš u priči "Lovci na glave" anakondu, baš ju je Spock naglasio u svom osvrtu:

quote:
Originally posted by Spock





Inače, ako smijem dodat, u MMA-ju (slobodnoj borbi) je jako poznat i efikasan zahvat "anaconda choke" (anakonda gušenje). Prvi put u povijesti uživo u jednoj borilačkoj MMA priredbi ga je izveo Minotauro Nogueira, prekrasan zahvat.

Jedan primjer tog zahvata iz UFC-a:






Da odlično za vidjeti, još kad se protivnik pokušava izvući pa "zaspe".
Generalno kada podlaktica prođe ispod vrata, to je gotovo, isto kao udav.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/12/2018 : 22:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
UBOJICA IZ SJENE

-TAJANSTVENA ŽENA
-NESTALO BLAGO

SCENARIJ
Alberto Ongaro

CRTEŽ
Roberto Diso

NASLOVNICA
Roberto Diso

ORIGINALNI BROJ
152,153,154,




MOJA OCJENA

PRIČA: 8
SCENARIJ: 8
CRTEŽ: 9
NASLOVNICA: 8
-----------------------------------------
83%


-----------------------------


PRIČA
Priča započinje tako što našeg pilota od poroka odvlači poziv prijatelja u pomoć,inače prijatelja kojemu duguje život iz pustolovine na Papua Novoj Gvineji,još iz vremena gdje je Mister no bio u vojsci.
Ne treba ni pisati da naš pilot ostavlja sve i odlazi u daleki Surinam,gdje živi njegov prijatelji.
Mister no dolazi kod prijatelja koji mu priča kako je od uzornog vojnika postao kriminalac i kako mu treba pomoć u rasvjetljivanju slučaja ubojstava ljubavi njegovog života.
Nakon saslušanja pilot pristaje prokrijumčariti svog prijatelja u Brazil u kojem mu je zabranjen ulaz zbog pljačke koje je napravio, nakon odsluživanja zatvorske kazne.
Naš pilot po dolasku u Bahiu pokušava raspetljati vrlo zapetljano klupko slučaja smrti prelijepe Bogove djevojke, tu nailazimo na mnoštvo nevjerojatnih obrata i preokreta kao i na mnoštvo likova kao što su odvjetnik Boga,prijatelja Mister noa, odvjetnikovu ženu, milijardera Grka Aristides, Mister novu poznanicu...i taj dio priče se provlači kroz gotovo 90% stripa, zbog toga,dalje će te morati sami raspetljati to klupko, naravno tako što će te pročitati priču.
--------------------------------------
SCENARIJ
Ima pamtljivih scena, iako scene i nisu mogle biti nešto posebno uzevši u obzir da se mjesto radnje odvija većinom u predgrađu ili gradu i to u zatvorenim prostorijama.
Izdvojio bih scene sa ženama koje svakom muškarcu mogu zavrtjeti glavom, takvih scena ima jako puno,tj. lijepih žena.Upečatljiva je i scena milijardera Grka, grotesknog izgleda, kako se žali na svoji život u kojemu je okružen svim ljudskim zadovoljstvima ali nitko ga ne voli zbog njega već zbog novca koji posjeduje, snažan dokaz kako kaže Merlin " nije sreća puna vreća...".
Mister no pokazuje veliko srce i isto tako veliki mozak u problemu rješavanja opasnih psa čuvara u dvorištu vile u koju je trebao "pronjuškati", umjesto da ih ubije ili otruje on to rješava tako što u obližnjoj trgovini životinjama, unajmljuje ženku koja se tjera i spušta je preko zida na taj način odvlači pozornost psa čuvara.
------------------------------------------------------
CRTEŽ
Diso je odradio dobar posao, iako imam malu zamjerku što dosta pozadine ostavlja prazno, međutim, crta Mister noa na način da ga jedino tako mogu zamisliti,kako ga je on nacrtao, tu je zaista genijalan.Budimo pošteni i recimo kako i nije imao baš prostora razviti crtež zbog, kako sam prije već napisao, radnje u kojoj se priča odvija.Vrlo dobro crta žene i njihova lica.
------------------------------------------------------

NASLOVNICE
Prva naslovnica s likom koji se penje uza zid odlična, druge dvije slabije,otkrivaju neke manje ne toliko važne detalje iz priče tomu u biti i služe naslovnice, naravno uz to da privlače svojim izgledom.
----------------------------------------------------------

ZAKLJUČAK
Ongaro,naravno uz Disa nam je pružio jednu tragičnu mafijaško-ljubavnu priču s par baš snažnih poruka.
Priča nam pokazuje kako se ne treba mijenjati zbog nikoga i ni zbog čega.Kako treba biti vrlo oprezan i s nogama na zemlji kad su u pitanju životne stvari koje ti mogu zavrtjeti glavom i zbog kojih možeš izgubiti kontrolu nad svojim životom, poput novca,sreće,žena... upravo zbog zadnjeg razloga Drakeov prijatelj je izgubio glavu, vrlo lako izgubiš vrijeme pa čak i život zbog nekoga ili nečega što se pokazalo da nije vrijedno tvojeg pogleda,kamoli nečega više,izgubiš sebe u neznanju, na kraju,kako sam napisao potrošiš vrijeme,novac,zdravlje a umreš a da ni ne znaš zašto i kako stoje stvari.
Također, Ongaro nam još jednom šalje poruku kroz milijardera Aristidesa kako bi novac trebao biti samo potreba a ne mjerilo uspjeha i još gore ljudskosti.
Dobra priča s mnoštvo zaokreta koja traži od čitaoca da bude strpljiv zbog dužine Drakeove istrage, ja sam otkrio gotovo najbitniji dio priče vrlo rano, posumnjao sam i što sam dalje čitao to je sumnja bila veća.
----------------------------


ZANIMLJIVOSTI
-Spominju se vrlo zanimljive i egzotične zemlje:
a) Papua Nova Gvineja- spominje se u kontekstu zadatka Mister noa u doba dok je bio vojnik. Tijekom 2. Svjetskog rata Japanci zaposjedaju sjeverni dio otoka.PNG je država u Oceaniji, zauzima istočnu polovicu otoka Nova Gvineja,država je članica Commonwealtha i time pod vodstvom Britanije.Iako su službeni jezici engleski, tok pisin i hiri motu, govori se preko 700 različitih jezika.
b)Surinam-bivša Nizozemska Gvajana, zemlja na sjeveru Južne Amerike.
c) Timor-otok na južnom kraju Indonezijskog otočja na kojemu se nalaze dvije zemlje, Istočni Timor i Indonezija.
-Spominje se Jazz Pijanist Erroll Garner,kojeg Mister no obožava.
-----------------------------------

Priča vrvi lijepim ženama


Veliko scre i velika Inteligencija Jeerya


Zanimljiv razgovor dva prijatelja

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/12/2018 : 22:21:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Poslao sam kao recenziju ali pitanje je hoće li i kada biti pobjavljenja, pa eto i ovdje.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/12/2018 : 17:13:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 94: Povratak Tigrova (SR 212/213, SD 12/13)

Broj stranica: 188

Scenarij: Luigi Mignacco
Crtež: Fabrizio Busticchi & Luana Paesani
Naslovnice: Roberto Diso

Mignacco nam ovdje donosi nastavak svojih "Letećih Tigrova". Priču je zamislio u stilu američkih akcijskih filmova s kraja osamdesetih. Ima tu dosta dobrih, a i loših elemenata.

Dobri elementi:
Povijesni kontekst je dobro ukomponiran u priču i čini se vjerodostojan. Ponovno formiranje "Letećih Tigrova" i povratak Mister Noa u ratnu akciju u svrhu višeg cilja također je logično.
U stilu majstora Nolitte i Castellija, upoznaje nas sa znamenitostima Burme (današnjeg Mianmara). Zračne borbe u Mustanzima i Spitfireima (dva ponajbolja lovca Drugog svjetskog rata) su uzbudljive i odlično dočarane.

Loši elementi:
Priča je imala potencijala i trebala je ići na više stranica. Fali temeljitije razrade priče i likova. Dojam dosta kvare nelogičnosti i površnosti u scenariju, kao nasilno ubacivanje Krugera, a posebno način kako je dospio u Burmu, scena s bombom, obaranjem aviona pucnjem iz puške, a posebno idiotski način kako je oboren zadnji Spitfire. Te scene su idealne za parodiju tih akcijskih filmova, kakve su i bile popularne u vremenu izlaska ove priče. Mignacco je pokušao izvesti ozbiljnu priču, a s tim scenama, kao i superherojskim završnim obračunom, uvelike pada na ovom ispitu.



Crtež je odličan! Busticchi na olovci i Luana Paesani na tušu uvjerljivo su dočarali sve zahtjevne scene, a pogotovo bih naglasio atraktivne zračne borbe. Malo lica variraju, ali devetku zaslužuju.
Naslovnice atraktivne i efektne. Odlično opisuju događaje u stripu.



(priča: 8,  scenarij: 5, crtež: 9, naslovnica: 9) - 75%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 30/12/2018 17:15:45
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 30/12/2018 : 17:20:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Digao si temu, to je dobro.
Čitao sam priču davnije i nije mi dobra reminiscencija na nju, možda to govori samo za sebe,ipak trebalo bi ponoviti.
Baš me zanima kakav će mi utisak ostaviti Leteći tigrovi.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/12/2018 : 18:05:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Digao si temu, to je dobro.
Čitao sam priču davnije i nije mi dobra reminiscencija na nju, možda to govori samo za sebe,ipak trebalo bi ponoviti.
Baš me zanima kakav će mi utisak ostaviti Leteći tigrovi.



Priča je atraktivna i dobro zamišljena, ali ubija je ta scenaristička traljavost. Trebala je i ići na više stranica. Materijala je bilo. Ovako izgleda kao jedan tupavi akcijski film B produkcije.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 02/01/2019 : 03:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Naš junak je na cijeni:
https://www.stripovi.com/aukcije/mister-no-libellus-broj-63-krvna-zakletva/15397468/

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/01/2019 : 21:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Naš junak je na cijeni:
https://www.stripovi.com/aukcije/mister-no-libellus-broj-63-krvna-zakletva/15397468/


Uff, ludnica možda mu je taj jedini falio u kolekciji. Zamisli, za tu cifru kupiš minimalno 100 Zagor extra brojeva.

Inače, vidim da je broj 1 od biblioteke Veselog Četvrtka isto na aukciji: https://www.stripovi.com/aukcije/mister-no-veseli-cetvrtak-knjiga-br-1-5/15437303/

Skoro duplo jeftinije sam ja svoj platio. Što je još jedna potvrda koliko je bolje kupovat komplet.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 02/01/2019 : 22:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Kolega, za komplet treba imati kapital i to dobar, to je nedostatak takve kupnje.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 02/01/2019 : 22:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam za komplet Veselog biblioteke 1-8 knjige.
Ma ja čim vidim tako, dižem odmah kredit, moram ga imat


"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 02/01/2019 : 22:48:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Nadam se da misliš na VČ komplet a ne na LL, u protivnom , trebati će ti dobar kredit.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/01/2019 : 20:41:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 95: Legenda o Butchu Cassidyju (SR 214/215, SD 14/15)

Broj stranica: 188

Scenarij: Luigi Mignacco
Crtež: Roberto Diso
Naslovnice: Roberto Diso

Jedna zanimljiva epizoda u kojoj nam je Mignacco ispričao svoju verziju kraja poznatih razbojnika. Način na koji je sve isprepleo je detaljan i traži od čitatelja dosta pažnje zbog čestih povrataka u prošlost Butcha Cassidyja i Sundance Kida. Ta priča iz prošlosti se svakim novim prebacivanjem radnje mijenja i nadopunjuje, a sve do kraja je enigma kako je Butch stvarno završio. Čak i konačnim raspletom, sve karte po meni nisu otkrivene, ali o tome ću kasnije.



Epizoda počinje tako da Mister Noa i još troje mladih Amerikanaca zatječemo na nebu iznad samog kraja svijeta - Patagonije. Zaplet je pomalo standardan, odnosno naš junak je po tko zna koji put prevaren od strane svojih mušterija. Samo ovaj put je ostao i bez pipera. Mušterije su mu bili pljačkaši banaka uživljeni u priču o Butchu Cassidyju, a jedan od njih (Robertson) čak tvrdi da mu je sin. Tada na scenu stupa misteriozni starac, pravi tvrdokorni kauboj na konju, koji tvrdi da se zove Parker, baš kao legendarni Butch (pravo ime Robert Leroy Parker). Prema njegovoj priči on je novinar i piše knjigu o svom slavnom prezimenjaku. Izgledom i ponašanjem podsjeća na Gila, Missaglinog neuspjelog junaka. Budući da zna gdje je bilo Butchovo tajno skrovište, a njegovi oponašatelji su sami pozvali Mister Noa da tamo dođe po pipera, njih dva se konjima zapute u Ande, s policijom za petama.

Starac je tu najzagonetniji lik, pun mudrosti i iskustva. Njegova konačna verzija legende o Cassidyju mi nije najuvjerljivija. Mignacco nam tu nije otkrio karte do kraja. Na samom kraju, Mister No, s kiselim smiješkom i izjavom: "Ne brinite, neću piperom razotkriti vaše tajno sklonište" to dodatno potencira.
Prvo sam pomislio da je starac osobno Cassidy i da je ispričao bajku na kraju. Na to me navelo njegovo ime, izgled, a posebno zanimanje jedino za provjeru dali je Robertson stvarno Butchov sin, ali to ne može biti jer bi onda morao imati 87 godina. Mislim da je Mignacco, iako to nije njegovo obilježje, ovdje namjerno išao zbuniti čitatelja i dati mu neke zagonetne detalje.
Koja je prava istina iza starca i sudbine Butcha Cassidyja? Po meni to Mignacco ostavlja otvorenim i na čitatelju da odluči u što vjerovati. Dobra i netipična završnica za ovog inače prozirnog scenaristu!

Diso je pokazao da zna bolje. Daleko od toga da je ovo loš crtež, čak je mijenjao stil kod dijelova koji prepričavaju Butchove dogodovštine. Lica su dosta neujednačena, a to pogotovo dolazi do izražaja kod kulminacije priče. Završni epilog je opet bolje nacrtan.
Od naslovnica, prva je fantastična, dok druga nije baš uspješna, a ni tema nije najbolja.



(priča: 7,  scenarij: 8, crtež: 8, naslovnice: 7) - 76%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 14/01/2019 20:50:48
Go to Top of Page
Page: of 275 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.92 seconds. Snitz Forums 2000