forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 PLAVE BLUZE
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 20

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 15/08/2010 : 15:17:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Sammy, Plave bluze, Natacha, Crnobradi...obožavam te stripove. Na žalost objavljuju se na kapaljku ili se uopće ne objavljuju.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 15/08/2010 : 23:41:57  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
još dodaj malog spirua i to je vrhunsko komplet stripova

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 21/08/2010 : 10:53:17  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Gdje mogu kupiti ovaj integral Plave Bluze????????????
Baš sam se zainteresirao, nisam prije nikada čuo da tako nešto postoji!!!!!!!!!!!!
Volim stripove u boji i gdje ima puno zajebancije.
Kada če broj dva?????

I da gdje se može kupiti,naručiti,....broj jedan????
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/08/2010 : 19:22:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Pokušaj u strip knjižari "Stripovi na kvadrat" u Preradovićevoj 34 u Zagrebu. Svakako si to nabavi, nećeš požaliti.
Što se broja 2 tiče nisam optimist, teško da će skoro izaći.

Edited by - dsormaz1 on 22/08/2010 19:24:02
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/08/2010 : 19:38:42  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

Pokušaj u strip knjižari "Stripovi na kvadrat" u Preradovićevoj 34 u Zagrebu. Svakako si to nabavi, nećeš požaliti.
Što se broja 2 tiče nisam optimist, teško da će skoro izaći.



ok puno ti hvala!

Nego imam još jedno pitanje.
Netko je spomenuo englesku verziju ovih Plavih Bluza.
Gdje se može to kupiti i koliko brojeva je tamo izašlo?
Jer u biti j emeni svejedno čitam na engleskom ili hrvatskom,....iako bi radije čitao na hrvatskom ali ne da mi se čekati......iako bi kasnije kupovao i hrvatske pa bi mogao prodati englesku verziju npr
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/08/2010 : 20:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by dsormaz1

Pokušaj u strip knjižari "Stripovi na kvadrat" u Preradovićevoj 34 u Zagrebu. Svakako si to nabavi, nećeš požaliti.
Što se broja 2 tiče nisam optimist, teško da će skoro izaći.



ok puno ti hvala!

Nego imam još jedno pitanje.
Netko je spomenuo englesku verziju ovih Plavih Bluza.
Gdje se može to kupiti i koliko brojeva je tamo izašlo?
Jer u biti j emeni svejedno čitam na engleskom ili hrvatskom,....iako bi radije čitao na hrvatskom ali ne da mi se čekati......iako bi kasnije kupovao i hrvatske pa bi mogao prodati englesku verziju npr


Znam za 2 albuma objavljena na engleskom, imam oba. Jedan sam kupio u Libellusu (uzgred, bio sam u subotu tamo i pitao imaju li još nešto od tih albuma, rekli su da nemaju), a jedan sam nabavio zahvaljujući jednom uvaženom forumašu.
Te albume izdaje Cinebook. Malo sam sad njuškao na njihovoj stranici i vidim da su objavili i 3. album:

http://www.cinebook.co.uk/catalogue~cat~A-008-033B.asp

Kod nas su objavljene sljedeće epizode, ali to je bilo davno, probaj nabaviti nešto od ovoga:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=22065
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/08/2010 : 20:42:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Ovdje možeš vidjeti koji su albumi dosad vani izašli:

http://www.tuniques-bleues.com/albums.php
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 23/08/2010 : 08:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Hvala na svim tim informacijama!!!!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 10:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Jučer sam pročitao Zelembači u Crno Bijelom hahahaha!!!!!!!!!!!!!!!! pa to je ludnica od stripa ove plave bluze so ZAKON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kakve fore imaju, i kako je samo dobro nacrtano!!!!!!!!!!!!!!!!! svaki list koji sam okrenuo bilo mi ga je žao jer sam znao, da se svakim okrenuti9m listom bližim kraju......
Zašto ovi naši integrali idu tako sporo?????
To su stripovi koji su več davno izdati pa bi trebalo samo da se prevedu i odštampaju..... ne shvatam zašto im treba godinu dana i više da izdaju jedan.....
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/09/2010 : 10:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

Zašto ovi naši integrali idu tako sporo?????
To su stripovi koji su več davno izdati pa bi trebalo samo da se prevedu i odštampaju..... ne shvatam zašto im treba godinu dana i više da izdaju jedan.....


Zato što u svom katalogu imaju hrpu drugih stripova koje također treba prevesti i odštampati.

A za prijevod isto treba vremena. Nije to čas posla.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 14:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by 1Euro

Zašto ovi naši integrali idu tako sporo?????
To su stripovi koji su več davno izdati pa bi trebalo samo da se prevedu i odštampaju..... ne shvatam zašto im treba godinu dana i više da izdaju jedan.....


Zato što u svom katalogu imaju hrpu drugih stripova koje također treba prevesti i odštampati.

A za prijevod isto treba vremena. Nije to čas posla.




ma daj, ti stvarno vjeruješ u to?
Strip na 48 strana pa iako su u integralu na 192 stranica ali nema dosta teksta,....to se može prevesti vrlo brzo....
Kako može recimo ludens da prevodi tako brzo a ima toliko izdanja,....
Pa da svaki dan prevedu samo jednu stranicu završili bi u pola godine a ne u jednu godinu.....
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/09/2010 : 15:49:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by 1Euro

Zašto ovi naši integrali idu tako sporo?????
To su stripovi koji su več davno izdati pa bi trebalo samo da se prevedu i odštampaju..... ne shvatam zašto im treba godinu dana i više da izdaju jedan.....


Zato što u svom katalogu imaju hrpu drugih stripova koje također treba prevesti i odštampati.

A za prijevod isto treba vremena. Nije to čas posla.




ma daj, ti stvarno vjeruješ u to?
Strip na 48 strana pa iako su u integralu na 192 stranica ali nema dosta teksta,....to se može prevesti vrlo brzo....
Kako može recimo ludens da prevodi tako brzo a ima toliko izdanja,....
Pa da svaki dan prevedu samo jednu stranicu završili bi u pola godine a ne u jednu godinu.....


Uzmi u obzir da su veliki broj Ludensovih izdanja reprinti, stripovi koji su u nekom obliku već objavljivani. Bookglobe isto ima nešto reprintova, ali ima i velik broj novih izdanja. A siguran sam da broj izdanja koje Ludens izda godišnje ne premašuje Bookglobeov. Također, treba uzeti u obzir i kako se neki naslovi prodaju. To vjerojatno isto utječe na ritam izlaženja.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 16:41:59  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
da, to me najviše brine da se ne prodaje dobro pa da neče prekinuti seriju prije nego su počeli,....
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/09/2010 : 16:54:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Malopre sam baš na topiku o Tvrđi pričao ovome.
Ljudi masovno kupuju Bonelijeve stripove i tu ostavljaju velike pare, i to su uglavnom odrasli ljudi u kasnim dvadesetim,tridesetim i četrdesetim (ali i stariji).
Kada bi prešli na čitanje, samim tim i na kupovinu stripova kao što su Plave bluze,imali bismo sve ove junake ali i nove u većim tiražima, po jeftinijoj ceni i sa bržim ritmom izlaženja.
Ali, ljudima nije problem dati pare za dva Zagorova kolekcionarska izdanja ili dva HC-a Teksa (što košta 3000 - 4000 dinara),ali je zato integral Plavih Bluza (2300 dinara) izuzetno skup.
Tačno je da dve Zagorove knjige imaju dosta više materijala za čitanje,ali da li može da se poredi kvalitet ova dva junaka ? Ili bilo kog Bonelija (osim KP) sa ovim kultnim junacima (Plave Bluze,Nataša,Žil Žurdan, ... ili bilo šta drugo od BD produkcije,Španaca,argentinaca,Amerikanaca ,.. što izdaju domaći izdavači) ???

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 16/09/2010 : 18:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Malopre sam baš na topiku o Tvrđi pričao ovome.
Ljudi masovno kupuju Bonelijeve stripove i tu ostavljaju velike pare, i to su uglavnom odrasli ljudi u kasnim dvadesetim,tridesetim i četrdesetim (ali i stariji).
Kada bi prešli na čitanje, samim tim i na kupovinu stripova kao što su Plave bluze,imali bismo sve ove junake ali i nove u većim tiražima, po jeftinijoj ceni i sa bržim ritmom izlaženja.
Ali, ljudima nije problem dati pare za dva Zagorova kolekcionarska izdanja ili dva HC-a Teksa (što košta 3000 - 4000 dinara),ali je zato integral Plavih Bluza (2300 dinara) izuzetno skup.
Tačno je da dve Zagorove knjige imaju dosta više materijala za čitanje,ali da li može da se poredi kvalitet ova dva junaka ? Ili bilo kog Bonelija (osim KP) sa ovim kultnim junacima (Plave Bluze,Nataša,Žil Žurdan, ... ili bilo šta drugo od BD produkcije,Španaca,argentinaca,Amerikanaca ,.. što izdaju domaći izdavači) ???




potpuno se slađem...primjer cijena plavih bluza i tex knjige jedan...pa plave bluze se poklanjaju kad uzmeš u usporedbu a 1000 su puta bolji i kvalitetniji strip

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 19:08:40  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
pa eto ja sam odrastao uz Zagora,Bleka,Kapetana Mikija,....za plave bluze sam tek sada čuo i odmah se oduševio!!!!!!!!!!!!!!
Šta se mene tiče ja sam več počeo da "čistim" svoje kolekcije (prodao sam zagor Extra več prošle godine,Zagor Almanah,special,Chico special,.....sve od Ludensa,onda Marka,Bleka,... uopšte ne kupujem,Zagora kupim samo onako za pročitati pa onda poklanjam uz preostale stripove zlatne serije i Lunov magnusa koje prodajem,...sada je na redu kapetan miki da ga se riješim,....a onda ču da kupim Plave Bluze od bookglobe,Meksikajnerji 1 i 2,...i ostale strip albume koji su mi do nedavno bili nepoznati jer sam čitao samo bonelija,....možda Lincoln i slično,...a boneli če mi biti samo tu i tamo onako z apročitati a ne pada mi na pamet da to sakupljam....dok ču ove albume da pratim i sakupljam,....možda da su i drugi tako dolučili onda bi imali brži ritam izlaženja i veču ponudu,....
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 16/09/2010 : 19:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

pa eto ja sam odrastao uz Zagora,Bleka,Kapetana Mikija,....za plave bluze sam tek sada čuo i odmah se oduševio!!!!!!!!!!!!!!
Šta se mene tiče ja sam več počeo da "čistim" svoje kolekcije (prodao sam zagor Extra več prošle godine,Zagor Almanah,special,Chico special,.....sve od Ludensa,onda Marka,Bleka,... uopšte ne kupujem,Zagora kupim samo onako za pročitati pa onda poklanjam uz preostale stripove zlatne serije i Lunov magnusa koje prodajem,...sada je na redu kapetan miki da ga se riješim,....a onda ču da kupim Plave Bluze od bookglobe,Meksikajnerji 1 i 2,...i ostale strip albume koji su mi do nedavno bili nepoznati jer sam čitao samo bonelija,....možda Lincoln i slično,...a boneli če mi biti samo tu i tamo onako z apročitati a ne pada mi na pamet da to sakupljam....dok ču ove albume da pratim i sakupljam,....možda da su i drugi tako dolučili onda bi imali brži ritam izlaženja i veču ponudu,....


Baš mi je drago da ti se ovaj strip svidio, probaj nabaviti i ove preostale epizode. U stvari CAK ti ne treba jer su te epizode objavljene u Integralu. Probaj nabaviti i onu drugu epizodu iz Biser Stripa, kao i one 3 od Cinebooka s engleskim prijevodom.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 16/09/2010 : 20:01:59  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu a da i ovom prilikom ne izrazim žaljenje što ovaj genijalni strip nije zaživio kod nas i što je do sad tako malo epizoda objavljeno. Ne znam što se tu može učiniti, puno ovisi o izdavaču ali također i o nama čiteteljima i kupcima. Ja sam osobno nagovorio par ljudi koje znam da kupe taj integral, kad su ga kupili i pročitali nisu požalili, naprotiv, i oni bi sad htjeli da to češće izlazi.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 16/09/2010 : 21:07:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by 1Euro

pa eto ja sam odrastao uz Zagora,Bleka,Kapetana Mikija,....za plave bluze sam tek sada čuo i odmah se oduševio!!!!!!!!!!!!!!
Šta se mene tiče ja sam več počeo da "čistim" svoje kolekcije (prodao sam zagor Extra več prošle godine,Zagor Almanah,special,Chico special,.....sve od Ludensa,onda Marka,Bleka,... uopšte ne kupujem,Zagora kupim samo onako za pročitati pa onda poklanjam uz preostale stripove zlatne serije i Lunov magnusa koje prodajem,...sada je na redu kapetan miki da ga se riješim,....a onda ču da kupim Plave Bluze od bookglobe,Meksikajnerji 1 i 2,...i ostale strip albume koji su mi do nedavno bili nepoznati jer sam čitao samo bonelija,....možda Lincoln i slično,...a boneli če mi biti samo tu i tamo onako z apročitati a ne pada mi na pamet da to sakupljam....dok ču ove albume da pratim i sakupljam,....možda da su i drugi tako dolučili onda bi imali brži ritam izlaženja i veču ponudu,....


Baš mi je drago da ti se ovaj strip svidio, probaj nabaviti i ove preostale epizode. U stvari CAK ti ne treba jer su te epizode objavljene u Integralu. Probaj nabaviti i onu drugu epizodu iz Biser Stripa, kao i one 3 od Cinebooka s engleskim prijevodom.



kako to misliš ne triba mu??
igrom slučaja iman skoro čitav komplet na aukcijama


Pa neka pogleda i odluči.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 16/09/2010 : 21:08:29  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
A što ti prodaješ taj odlični strip?
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 21:29:03  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Ma kakav CAK, to je nategancija godine haha,....kupio sam taj CAK kada u njemu ima samo 5 strana plavih Bluza, a ja sam mislio da če biti svih 48 strana....kupio sam i onaj drugi CAK, kojeg ču sada da dobijem pa me zanima jel i ovdje ima samo 5 strana,......dok u Biser stripu bar ima cijela priča o plavim bluzama, a ne kao kod tog CAk-a gdje ima samo 5 stranica,....da sam znao ne bi to ni kupio.......
Ali dobro nema veze ionako ču sada kupiti taj integral, pa onda i taj biser strip broj 86 ako naletim negdje i vjerovatno i one engleske pošto nisu skupi.....a vjerovatno če i integral broj 2 uskoro ili bar sledeče godine.....
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 16/09/2010 : 21:35:53  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

Ma kakav CAK, to je nategancija godine haha,....kupio sam taj CAK kada u njemu ima samo 5 strana plavih Bluza, a ja sam mislio da če biti svih 48 strana....kupio sam i onaj drugi CAK, kojeg ču sada da dobijem pa me zanima jel i ovdje ima samo 5 strana......dok u Biser stripu bar ima cijela priča o plavim bluzama, a ne kao kod tog CAk-a gdje ima samo 5 stranica,....da sam znao ne bi to ni kupio.......
Ali dobro nema veze ionako ču sada kupiti taj integral, pa onda i taj biser strip broj 86 ako naletim negdje i vjerovatno i one engleske pošto nisu skupi.....a vjerovatno če i integral broj 2 uskoro ili bar sledeče godine.....


Koji si to drugi CAK kupio? Ako je Extra CAK, onda je to ona epizoda "Kola za Zapad", to je kompletna epizoda od 44 stranice. Ako si uzeo redovni CAK onda ćeš opet dobiti samo 5 stranica.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 16/09/2010 : 22:47:34  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
uff, onda dobro!!!
Kupio sam taj Extra cak, znači u njemu ima cijela priča wooooooooooo-hoooooooooooooo ( opet ču uživati u ludorijama Narednika Česterfilda i Remota), još uvijek sam pod utiskom zelembača iz Biser stripa,....haha, baš su mi smiješni,volim ovakav humor gdje se ne radi samo o tome kako je netko negdje pao i sudario se sa nekim,....nego baš uživam u crtežu i rečenicama,.... recimo kada je narednik česterfild poludio od besa i išao sam na juriš na južnjake a kapetan Stark kaže "ljudi,nemojmo mu dozvoliti da sam umre" ili kada se česterfild vrati sa drugog juriša a svaki juriš su se vratili više pocepani kaže Remotu koji je samo fotografisao :" PA, čuj, Remo ako ti želiš da se zamijenimo,....) hahahaha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



LUDO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/09/2010 : 23:35:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

Ne mogu a da i ovom prilikom ne izrazim žaljenje što ovaj genijalni strip nije zaživio kod nas i što je do sad tako malo epizoda objavljeno. Ne znam što se tu može učiniti, puno ovisi o izdavaču ali također i o nama čiteteljima i kupcima. Ja sam osobno nagovorio par ljudi koje znam da kupe taj integral, kad su ga kupili i pročitali nisu požalili, naprotiv, i oni bi sad htjeli da to češće izlazi.

Kada bi svako od nas uradio ovako nešto, situacija sa strip albumima,naročito onim manje poznatim, bila bi dosta bolja (ritam izlaženja,ponuda junaka,cena)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 17/09/2010 : 08:28:57  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
zaista cena igra ponekad presudnu ulogu, jer kada strip košta 25-35 evra, čovek dugo razmišlja da li da kupi nešto za šta nije ni čuo;
eto ja sam se troumio oko ovih plavobluzaša iako sam pročitao jednu epizodu u Biser-u... i nisam zažalio, štaviše, strip je odličan, ali 25 evra je zaista previše (bar za mene) za 130ak strana
još jednom da ponovim, strip je odličan i jedva čekam integral no.2 (a očekujem ga do kraja godine, jerbo ovi iz BG rekoše dva integrala godišnje) kada ću se opet troumiti i opet pokleknuti pred plavobluzašima

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page
Page: of 20 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000