forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 05/04/2017 : 08:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
"The One Hundred Nights of Hero" Isabel Greenberg je strip koji se nadovezuje na skroz ok "The Encyclopedia of Early Earth". Svet je isti, ali je koncept sad malo eksplicitnija kopija/omaž 1001 noći, samo što ovde priče ne priča Šeherezada nego Hero, otud i naziv.
Priča u priči o priči koja se prepliće sa pretodnom pričom, likovi koji su povezani na način koji se razotkriva tek pri i na kraju, Isabel umešno vodi. Sve ima smislen početak i kraj i osim par ispada iz tona kojim je prožeta cela knjiga, uvlači u sebe i čini doživljaj čitanja veoma ugodnim. Naravno, ima i "ali". Ali, ono što bode oči i neutralnom čitaču (da li takav postoji?) je nepritajeni stav "ovo je svet muškaraca, svi muškarci su zli i sebični, samo su žene dobre i osećajne, željne obrazovanja i znanja itd itd".
Sve u svemu, što bi reko Anto: Fibrastično, isto kao i Encyclopedia.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 05/04/2017 : 17:37:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

"The One Hundred Nights of Hero" Isabel Greenberg je strip koji se nadovezuje na skroz ok "The Encyclopedia of Early Earth". Svet je isti, ali je koncept sad malo eksplicitnija kopija/omaž 1001 noći, samo što ovde priče ne priča Šeherezada nego Hero, otud i naziv.
Priča u priči o priči koja se prepliće sa pretodnom pričom, likovi koji su povezani na način koji se razotkriva tek pri i na kraju, Isabel umešno vodi. Sve ima smislen početak i kraj i osim par ispada iz tona kojim je prožeta cela knjiga, uvlači u sebe i čini doživljaj čitanja veoma ugodnim. Naravno, ima i "ali". Ali, ono što bode oči i neutralnom čitaču (da li takav postoji?) je nepritajeni stav "ovo je svet muškaraca, svi muškarci su zli i sebični, samo su žene dobre i osećajne, željne obrazovanja i znanja itd itd".
Sve u svemu, što bi reko Anto: Fibrastično, isto kao i Encyclopedia.





Veliš nije to tex da se zna ko je glavni.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 09/04/2017 : 13:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
WUNDERWAFFEN (tomovi 1-9)



Kao prvo, vjerovatno sam dosta subjektivan u pogledu ovog stripa jer je po mom misljenju ovo savrsena kombinacija. Svabe u drugom svijetskom ratu (u vise-manje glavnoj ulozi), alternativna stvarnost i nadnaravno u jednom. Skoro pa savrseno
Pogledao sam bas hrpu dokumentaraca o drugom svjetskom ratu jer sam opcinjen tim ne bas sretnim razdobljem, pa sam uglavnom vidio dosta od koristenih eksperimentalnih oruzja po kojima je strip i dobio ime, i koji se u njemu i pojavljuju.

Prva pomisao mi je na Wolfenstein serijal igara koje obozavam, i ovo su slobodno mogli nazvati i tim imenom, samo su u igri naravno ameri glavni baje.

U stripu se radnja desava malo u proslosti kroz flashbackove (ima li hr rijec za ovo?), malo vise vidimo njemce i njihovu stranu, malo manje saveznike... U ajmo reci glavnoj ulozi bi bio perspektivni mladi pilot koji ima petlju i spreman je na sve. Pratimo njegov ajmo to tako reci uspon u hijerarhiji u nacistickoj njemackoj. Radnja se inace desava od 1946 pa nadalje, sa povremenim vec spomenutim flashbackovima. E sada, sama radnja nije mozda nesto vau, nevidjeno i slicno, ali vec sam rekao, za mene je ovo skoro savrseni spoj koji mi jako dobro lezi. Bitke u zraku su fantasticne, krvave, napete...jednostavno odlicne. Mozda me malo zasmetalo sto se skoro svaki put nesretnom pilotu nesto desi da ne spojlam previse, ako vec i nisam
Ima tu i pomorskih bitki koje su mrvu manje napete, napetih pregovora i taktiziranjima u uredima daleko od fronte, jedino bas i nema neke romantike.



Kao sto iznate postoji papirnato izdanje na nasem jeziku ali je crno/bijelo, sto je po meni velika steta, jer je strip predivan u boji.
Ja sam procitao digitalno ENG izdanje u boji. Maza ga je odlicno nacrtao i navodno mu te boje nikako nisu legle, jer kaze, fulali su boju uniformi i slicno i kaze unakazili njegovu viziju. Neznam, meni dalje ljepse izgleda u boji
A kad smo kod crteza, tu imam samo rijeci hvale za okolis, za avione, brodove, za sve osim samih ljudi, neki put izgledaju malo cudno, neprirodno da se tako izrazim, premda su hitler, goering, himmler, romel i goebels dobro skinuti. Scenarij mi je napet, i svaki tom se zavrsi sa nekakvim manjim cliffhangerom, tako da sada napeto cekam 10 tom koji je na papiru izasao, ali ga digitalno nemogu jos nac.

Ovo bi bas jako volio imati u papirnatom izdanju, ali u boji.
Nisam uspio nac ENG izdanje na papiru, no mozda ga netko i izda kod nas ili na ENG u boji, strip je relatvno nov. Premda ni c/b ne izgleda lose.





-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 09/04/2017 13:44:11
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/04/2017 : 21:40:56  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner




Nažalost prilično slabo primijećen (bar ako je suditi po ovoj stranici i forumu) skup kratkih priča s pomalo mračnim ali i crno-humornim pogledom na budućnost čovječanstva. Priče osciliraju ali ne pretjerano, a prepoznatljiv Hofbauerov stil garantira vizualni užitak. Preporuka.





Da, niko ne komentira Mister Morgena, a šteta jer je strip dobar i originalan i koliko sam vidio, izaći će i vani, u američkom i francuskom izdanju.Što se priča tiče, kao što si rekao, solidne su, mračne i onirične ali prava poslastica ovog stripa je crtež i pripovijedanje koji su meni fantastični. Kao najbolje bi izdvojio duže priče, onu sa zombijima i Danila.(ako se dobro sjećam)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 11/04/2017 : 10:27:19  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
I Am A Hero (Omnibusi 1 i 2-prvih 46 poglavlja)



Kupio sam ovu mangu shvativsi je po sinopsisu kao Japanski The Walking Dead koji mi je fantastican.

Iako zvuci dosta slicno, zapravo nije, totalno je drukciji i svaki serijal je dobar na svoj nacin. Krece jako lagano i sporo, pratimo glavnog lika i njegove uobicajene dnevne rituale i zivot. On je zaposlen kao crtac mangi, i kolko sam primjetio, sam autor kroz svog glavnog lika izbacuje neka svoja misljenja i hmm...frustracije i odusevljenja samom industrijom mange sto mi je OK. To svo uhodavanje u radnju traje do cca polovice prvog omnibusa (250ak stranica), i onda slijedi eksplozija akcije i napetosti bez nekih pretjeranih ili dosadnih pauza. Kao ni kod drugih rivjua ni ovdje ne zelim bas previse otkrit da ne spojlam. Mogu rec da ova manga bas i nije namjenjena mladjima jer ima stvarno odurnih i grotesknih scena koje autor crta vrlo detaljno i pokazuje na vise panela/stranica ako treba.





Crtez je fantastican, bas me odusevio, toliko detalja i paznje u skoro svakoj slicici, svidja mi se i sto je c/b.
Scenarij je isto odlican, nema nesto previse teksta pa se ova 2 omnibusa mogu procitat jako brzo.

Sve u svemu ja sam totalno odusevljen i jedva cekam ostatak papirnatih izdanja. Ove godine su u najavi jos 2 omnibusa od ako sam dobro shvatio sve skupa 11 (u Japanu je izaslo sve skupa 22 knjige, a ovi omnibusi sadrze po 2 knjige u jednom).
A kad sam se dotaknuo samog omnibusa, e tu dolazi najlosiji dio, ovi omnibusi su naime velicine a i kvalitete kao Algoritmove mange, tj da budem precizniji cak su ''nizi'' za cca 0.5-1cm.
Nisu prosiveni, samo lijepljeni pa se teze citaju, a kvaliteta papira je tipicna ''kiosk kvaliteta'', ili ajde ipak mrvu deblji, korice su mekane.
Iako su dosta maleni, sve je citko, crtezi se fino vide, jedino kad je crtez preko dvije stranice, onda dolazi do problema jer se isti ne vidi kako treba (ako ga probam jace rasirit, poderat cu ga).

Dakle, topla topla preporuka

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 14/04/2017 : 12:57:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Tomb Raider Archives Vol. 1



U topicu ''koji ste posljednji strip kupili...'', neko je stavio sliku ovog stripa. Da budem iskren, nisam ni znao da postoji, ali sam se odma ''napalio'' i skinuo skenove da malo ''prolistam''. Kupio.

OK, ovo nije nikakvo remek dijelo, ali meni je ovaj strip lego ''ko budali samar'', bas onako prava akcija bez previse razmisljanja sto, kako i zasto. Lara je bila i ostala carica



Prica kao prica, vec sam napisao, zabavno, napeto i totalno pretjerano u svakom mogucem smislu i na najbolji moguci nacin.
Andy Park-ov crtez, a posebno naslovnice koje se sve nalaze na kraju ovog predivnog kolekcionarskog izdanja su odlicni! Boje bas frcaju sa stranica. Crtez je inace onako malo jednostavniji, ali je opet detaljniji i lijepsi od vecine US izdanja.
Bas bi si volio nesto od ovoga vidjet na zidu

Samo izdanje je odlicno, velikog formata (cca 21x32cm), tvrdih korica sa odlicnom naslovnicom, papir unutra je masan, debel i fino savitljiv, lijepo se lista, sve je prosiveno i tezi kakvih 2kg.
Izdaje ih Dark Horse, ova prva knjiga sadrzi TR stripove br 1-15, dolaze jos dvije knjige do kraja godine u kojima ce biti svi brojevi do br 50 (jedan br izgleda nece biti unutra, neznam, mozda kakav copyright problem ili slicno).

Preporucujem svim gamerima, a i onima koji vole ovakvu bezumnu akciju

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 16/04/2017 : 19:37:12  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Mass Effect Omnibus 1 i 2



Nisam igrao igre, a izgleda da su ovo stripovi bas za fanove igre i one koji su je igrali pa su upoznati sa tim svijetom.
Omnibusi su puni nepovaznih prica, gdje cini mi se vecinom upoznajemo pozadinu price iz igara i price sporednih likova koji su uz Sheparda.
Nije mi se nesto svidio, ima tu dobrih prica, i OK crteza, ali svekupno mi nije sjelo.



Siguran sam da kad jednog dana napokon odigram sve 3 igre (Andromeda je navodno zesce sranje), da ce mi se i strip puno vise svidjet. Ovako mi je samo genericni SF strip sa poznatom licencom, ni vise ni manje.
Nije on los da se razumijemo, ali nije ni nis posebno.
Crtez je isto dosta jednostavan, tu i tamo izgleda super, tu i tamo izgleda dosta slabo, zavisi od crtaca do crtaca posto ih se dosta izmjenjalo.

Ja sam uzeo ova dva omnibusa koje izdao Dark Horse i u njima je prakticki sve od Mass Effect stripa dosada izaslo, bilo na papiru, bilo na web-u, sve je unutra. Korice su meke, a papir je malo deblji i masan, izgledaju dosta kvalitetno (prosiveni su i dobro zalijepljeni), a i teski su. Velicina je cini mi se standardna za US strip.

Preporucam ljubiteljima igara, a ostalima...neznam, mozda se nekom svidi vise nego meni.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 16/04/2017 19:38:44
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 17/04/2017 : 12:53:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Igrao sam prve dvije igre i čitao prvi strip i bio mi je sranje.
Tak da nije niti za one koji su igrali igre.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/04/2017 : 10:54:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Dobro, onda ću propustiti.

Ja sam pročitala Grad od stakla, Povratak jastreba osičara i Tako se to desilo, od čega ne mogu niti jedan svesrdno preporučiti jer je riječ o...pričicama.

Pričice su zanimljive, ali u usporedbi s Arapinom budućnosti, stvarno se mogu pokriti ušima. Najslabija je Tako se to desilo, koja je unatoč svemu zanimljiva zbog propitivanja odnosa kulture i pojedinca. No, meni za takve teme više paše šema Američkog Kineza, nešto magijski i manje ozbiljno. Ovo je, zao mi je reći, jako, jako ozbiljno.

Povratak jastreba osičara je krasno nacrtan i zgodna priča, ali također jako, jako ozbiljna. I malo mi je isfurana već ta caka gdje se uspoređuje neka pojava u prirodi sa zivotnom situacijom. Ne znam, prvoloptaški strip, onako, kao da je default indie strip.

I zadnje, ali ne i najgore, Grad od stakla koji nudi barem neku eksperimentalnu crtu, barem neku zanimljivost. Strip je mindfuck i nije za svakoga jer je strahovito pretenciozan: preserantsko ubacivanje knjizevnosti, povijesti, kulture i religije ne moze baš svatko provariti. Ja prva nisam baš ciljana publika za takve stvari. Ali sve je jako zgodno upakirano u noir priču o piscu/detektivu koji zivi neurednim zivotom pa se počne gubiti u svojim šizofrenim epizodama, propituje odnos realnosti i mašte i još puno toga. Da ga je autor još malo razvukao i razradio, strip bi bio vrh vrhova.
Mozda mi se samo čini, ali kad je strip previše konfuzan i nerazumljiv, ja to tumačim kao lijenost autora: najlakše je napraviti neku avangardu; kad ne znaš što bi dalje sa stripom, samo zbuni publiku i svi će ti pljeskati kako si lud i poseban.

Edited by - Mrkva on 18/04/2017 10:56:05
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/04/2017 : 11:32:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva
I zadnje, ali ne i najgore, Grad od stakla koji nudi barem neku eksperimentalnu crtu, barem neku zanimljivost. Strip je mindfuck i nije za svakoga jer je strahovito pretenciozan: preserantsko ubacivanje knjizevnosti, povijesti, kulture i religije ne moze baš svatko provariti. Ja prva nisam baš ciljana publika za takve stvari. Ali sve je jako zgodno upakirano u noir priču o piscu/detektivu koji zivi neurednim zivotom pa se počne gubiti u svojim šizofrenim epizodama, propituje odnos realnosti i mašte i još puno toga. Da ga je autor još malo razvukao i razradio, strip bi bio vrh vrhova.
Mozda mi se samo čini, ali kad je strip previše konfuzan i nerazumljiv, ja to tumačim kao lijenost autora: najlakše je napraviti neku avangardu; kad ne znaš što bi dalje sa stripom, samo zbuni publiku i svi će ti pljeskati kako si lud i poseban.



Moj je dojam da je izvanredni crtač David Mazzucchelli (nacrtao sjajnog Daredevila: Born Again)izvukao maksimum iz Austerove knjige koja je po meni vrlo nestripična.

Edited by - Peyo on 18/04/2017 11:33:31
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/04/2017 : 11:36:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Hej, vidis, problem je u tome sto meni gotovo uvijek sa stripovima nedostaje pozadina. Ja jednostavno ne znam kontekst u kojem je neki strip nastao. Sad kad to ovako kazes, nema mi druge nego sloziti se s tobom :)
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 18/04/2017 : 11:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Mrkvo, ako već nisi, obavezno pročitaj od Mazzucchellija Asterios Polyp.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 18/04/2017 : 11:41:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Da li si čitala Mazzucchellijevog Asteriosa Polypa?

Ako jesi koji su ti dojmovi.

P.S. Heh i paro ti je postavio isto pitanje skoro istovremeno?

Edited by - Peyo on 18/04/2017 11:42:35
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/04/2017 : 12:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Nisam! Hvala na preporuci, sad cu ga, taman mi fali literature za godisnji!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 18/04/2017 : 13:37:21  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Kad je već revija, i ja ga od srca priporučan.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 20/04/2017 : 18:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Asterios Polyp:

Ludo mi se svidio lik "bozice" Ursule Major, jer me svojom raskalašenom osobnošću puno više podsjeća na mene od sofisticirane supruge Hane - i općenito sam strahovito uzivala u toj priči koja se odvija kod mehaničara - čim bih vidjela zutu boju, odmah bi mi srce malo poskočilo od sreće.

Najdraza scena mi je ipak u plavoj fazi: ona u kojoj Asterios vadi zaostalu vatu sa štapića iz Haninog uha (tj. kad on ustvrdi da je dobio zulj) - pet sam puta ponovno čitala tu scenu i bila dirnuta koliko je Mazzucchelli našao načina da pokaze sitne stvari koje znače suzivot.

Iako mi je bilo prilično neugodno gledati Hanin i Asteriosov stan (s čisto estetskog gledišta, stvarao mi je nelagodu), skroz je druga stvar bila u pitanju kad sam se napokon na kraju našla na njenom terenu: vjerojatno se i ona tako osjećala čitavo vrijeme dok je bila s Asteriosom.

Uopće, sam kraj je najveća dobitna kombinacija ikada, jer iako zivimo u vremenu u kojem sve mora nešto značiti (kaze Karl Ove Knausgard: Cjelokupan naglasak je na tome što djelo izrazava, dakle ne na onom što ono jest, nego na mislima koje izrazava, idejama koje donosi, tako da su zadnji ostaci objektivnosti, zadnji ostaci nečega izvan ljudskog, napušteni.... Umjetnost ne zna ni za što izvana...), Asterios Polyp se ne mora čitati s grčevitim drzanjem za značenje. Nekakva ironija prema značenju (recimo u sceni kad Asterios priča sa svojim studentom, a on mu kaze da zeli "planarnoj površini dodati fenestraciju", na što mu Asterios odgovara "a da samo dodate prozore na zid?") dozivljava svoj vrhunac na samom kraju, kada više nije vazno što stvari znače, pa čak ni što stvari čine - bitna je jedino materijalnost stripa, ili njih samih, ukratko, postojanje.

Hvala vam na preporuci, definitivno imam drugačije mišljenje prema Mazzucchelliju sada (jeste vidjeli kako sam narasla kad s vama tu trkeljam o pojedinačnim autorima!).
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/04/2017 : 02:06:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
I zadnje, ali ne i najgore, Grad od stakla koji nudi barem neku eksperimentalnu crtu, barem neku zanimljivost. Strip je mindfuck i nije za svakoga jer je strahovito pretenciozan: preserantsko ubacivanje knjizevnosti, povijesti, kulture i religije ne moze baš svatko provariti. Ja prva nisam baš ciljana publika za takve stvari. Ali sve je jako zgodno upakirano u noir priču o piscu/detektivu koji zivi neurednim zivotom pa se počne gubiti u svojim šizofrenim epizodama, propituje odnos realnosti i mašte i još puno toga. Da ga je autor još malo razvukao i razradio, strip bi bio vrh vrhova.
Mozda mi se samo čini, ali kad je strip previše konfuzan i nerazumljiv, ja to tumačim kao lijenost autora: najlakše je napraviti neku avangardu; kad ne znaš što bi dalje sa stripom, samo zbuni publiku i svi će ti pljeskati kako si lud i poseban.


Meni je Grad od stakla jedan od najboljih stripova koje sam pročitao, a nameravam i da pročitam i knjigu po kojoj je taj strip i urađen.

Zapravo meni je baš suprotan utisak od tebe, jer mi se sviđaju pretenciozno-konfuzno-nerazumljivi stripovi. Na primer Žeželjev Omnibus od Komika. :)
A opet, pošto je ovo obrada jednog književnog dela, teško da su krivci za tu pretencioznost (ako je i ima) autori stripa, pre će biti da je Paul Auster :)


Ovde mi je jedina, i to minorna mana crtež, jer je na momente previše jednostavno nacrtano sa tehničke strane (kao i Maus npr), ali s druge strane onaj odabir kadrova (npr. zumiranje, scena sa rešetkama i sl) kao i psihodelične scene, su savršeni.


Inače, zar ne piše negde na poleđini / unutrašnjosti Komikovog grada od stakla da je zapravo obrada književnog dela??




Edited by - Jocko on 21/04/2017 02:10:14
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 21/04/2017 : 07:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

quote:
I zadnje, ali ne i najgore, Grad od stakla koji nudi barem neku eksperimentalnu crtu, barem neku zanimljivost. Strip je mindfuck i nije za svakoga jer je strahovito pretenciozan: preserantsko ubacivanje knjizevnosti, povijesti, kulture i religije ne moze baš svatko provariti. Ja prva nisam baš ciljana publika za takve stvari. Ali sve je jako zgodno upakirano u noir priču o piscu/detektivu koji zivi neurednim zivotom pa se počne gubiti u svojim šizofrenim epizodama, propituje odnos realnosti i mašte i još puno toga. Da ga je autor još malo razvukao i razradio, strip bi bio vrh vrhova.
Mozda mi se samo čini, ali kad je strip previše konfuzan i nerazumljiv, ja to tumačim kao lijenost autora: najlakše je napraviti neku avangardu; kad ne znaš što bi dalje sa stripom, samo zbuni publiku i svi će ti pljeskati kako si lud i poseban.


Meni je Grad od stakla jedan od najboljih stripova koje sam pročitao, a nameravam i da pročitam i knjigu po kojoj je taj strip i urađen.

Zapravo meni je baš suprotan utisak od tebe, jer mi se sviđaju pretenciozno-konfuzno-nerazumljivi stripovi. Na primer Žeželjev Omnibus od Komika. :)
A opet, pošto je ovo obrada jednog književnog dela, teško da su krivci za tu pretencioznost (ako je i ima) autori stripa, pre će biti da je Paul Auster :)


Ovde mi je jedina, i to minorna mana crtež, jer je na momente previše jednostavno nacrtano sa tehničke strane (kao i Maus npr), ali s druge strane onaj odabir kadrova (npr. zumiranje, scena sa rešetkama i sl) kao i psihodelične scene, su savršeni.


Inače, zar ne piše negde na poleđini / unutrašnjosti Komikovog grada od stakla da je zapravo obrada književnog dela??





Onda bi ti toplo preporucio Moebiusove Metalne i Rajske Godine od Fibre.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 21/04/2017 07:16:03
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 21/04/2017 : 09:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
@ Jocko:

Piše na naslovnici da su autori Oster-Karasik-Macukieli, kao što i unutra piše Based on the novel The City of Glass.
No, nisam to dozivjela iz dva razloga:

1. piše fonetski, a meni mozak iz nekog razloga na fonetsko pisanje uopće ne reagira.

2. imam problem s previše dječjim pristupom čitanju, gdje uopće ne pamtim imena autora, pa čak ni naslove, nego samo radnju. To mi je posebno stvaralo probleme na faksu jer je čitava poanta nastave knjizevnosti bila u sistematizaciji znanja, a ja sam knjige samo nabacala u svoj mozak bez reda i pregleda. Moj cilj u čitanju je tada bio da pročitam sve, a ne da znam gdje što spada (ne branim se, nije mi to valjalo).
I sada nekako mislim da je svrha čitanja, za mene, da budem mudra i dobra, a ne da budem učena.

Što se pretencioznosti tiče, nemoj se ti, Jocko, obazirati na ovo što ja pišem: to u mnogo slučajeva uopće nije točno. Ali ovdje imam nekolicinu forumaša koji mi pomazu u "misiji": da kao ne-baš-upućena publika plivam u svim ovim stripovnim bazenima. Ja zato pišem, oni odgovaraju, onda se ja korigiram i tako unedogled :)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 21/04/2017 : 13:26:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Motor Crush (br 1-5/Chapter 1)



Ja volim motore, SF a i retro igre tj grafiku. U ovom stripu ima svega toga.

Domino Swift se uspijesno natjece Moto GP-u, zapravo neka inacia doticnog u buducnosti. Postoji i sinteticka droga za motore po kojoj je strip dobio naziv. Doticna je neka vrsta Nitra za motore i naravno pogubna je za ljude u svom cistom obliku sto nam u jednom trenutku pokazuju stripu, ilegalna je i zabranjena na legalnim utrkama. Medjutim, tu su i ilegalne nocne utrke gdje natjecatelji koriste i hladno oruzje, tu je MC legalan, a i on sam je nagrada za pobjednike.
Domino je vrlo uspijesna u legalnim i ilegalnim utrkama gdje skriva svoj identitet. Ona jedne noci otkriva koristenjem MC u cistom obliku postaje snaznija,brza...

I ovak sam previse otkrio pa necu vise, najkraci opis bi bio jos pretjeraniji(u pozitivnom smislu) SF Fast & Furious, samo sa motorima.
Crtan je u meni odlicnom stilu, ato je kao da je rijec o CGA/Hercules grafici koju su korsitili PC-u u 80-ima.
Naime, doticna se sastoji od svega 4 boje u kojoj su domnantne tirkizno plava i roza. Evo Prince of Persia za primjer, a ispod toga strip:





Naravno, u stripu je koristeno puno vise boja, ali me odmah podsjetio na prastare igre

Na ovoj slici iznad se vidi i da strip djeluje kao da ga gledamo an mobitelu/tabletu buducnosti jer ima stalno neke fore tipa ovog gdje pise ''touch here to get a coupon'', stinica, ali pridonosi ugodjaju buducnosti i eseficnosti.

Prica je dobra i napeta, a ovaj prvi chapter se zavrsio bas napeto, nastavci krecu tek ponovo u 8-om mjesecu ove godine.
Strip je nov, izdaje ga Image Comics i izlazi 1 mjesecno po 22 stranice, klasicno US izdanje.

Meni se zasada ful svidio i nestrpljivo cekam nastavke, a citao sam naravno skenove.

Vidjet cemo sto ce biti dalje, zasada je super IMHO.

Preporuka svima kojima se svidio i prijespomenuti F&F iliti film o utrkama auta u kojem ima vise svega ostalog osim utrka

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 21/04/2017 13:29:01
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 21/04/2017 : 13:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Koliko dugo nisam vidjela da je netko napisao IMHO :)
Strip cu preskocit, ali recenzija mu se sviđa :)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 21/04/2017 : 14:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ajde, drago mi je da ti se svidja unatoc mojim konstantnim gramatickim pogreskama i sl, a i nisam nesto opsiran u svojim recenzijama, vise su to kratki osvrti koji se baziraju na svidjelo mi se ili nije. Ocijene ne volim davat jer nesto sto mi je trenutno 9/10 ili 10/10 moze kasnije biti 8/10 jer cu mozda procitat nesto bolje...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 21/04/2017 14:11:04
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 21/04/2017 : 14:17:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Kakva crna gramatika!
Grammar naziji su sitne duse koje koriste jezik da se drze svisoka, i zato se svatko tko ima nesto za reci ne smije na njih obazirati. Meni se sviđa kakve sitnice ti uocavas.
A sto se ocjena tice, tu sam i ja u slicnom problemu.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/04/2017 : 14:26:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
@ Mrkva

quote:
Piše na naslovnici da su autori Oster-Karasik-Macukieli, kao što i unutra piše Based on the novel The City of Glass.
No, nisam to dozivjela iz dva razloga:

1. piše fonetski, a meni mozak iz nekog razloga na fonetsko pisanje uopće ne reagira.

2. imam problem s previše dječjim pristupom čitanju, gdje uopće ne pamtim imena autora, pa čak ni naslove, nego samo radnju. To mi je posebno stvaralo probleme na faksu jer je čitava poanta nastave knjizevnosti bila u sistematizaciji znanja, a ja sam knjige samo nabacala u svoj mozak bez reda i pregleda. Moj cilj u čitanju je tada bio da pročitam sve, a ne da znam gdje što spada (ne branim se, nije mi to valjalo).
I sada nekako mislim da je svrha čitanja, za mene, da budem mudra i dobra, a ne da budem učena.

Što se pretencioznosti tiče, nemoj se ti, Jocko, obazirati na ovo što ja pišem: to u mnogo slučajeva uopće nije točno. Ali ovdje imam nekolicinu forumaša koji mi pomazu u "misiji": da kao ne-baš-upućena publika plivam u svim ovim stripovnim bazenima. Ja zato pišem, oni odgovaraju, onda se ja korigiram i tako unedogled :)


Slažem se, treba čitati zarad doživljaja / izazivanja emocija u sebi / prosvetljenja / edukacije, a manje se osvrtati na to ko je pisao ili šta.
Ali u slučaju Grada od stakla, potpuno je drugačiji pristup kada u startu znaš da je rađeno po knjizi ili kada taj podatak previdiš.

Ma kakvi, pa svako ima pravo da misli o nečemu šta god hoće. Grad od stakla i deluje malo pretenciozno (morao bih da pročitam književni predložak da bih stekao potpunu sliku), ali eto mene je oduševilo, jer sam baš tragao za takvim, mind-fuck stripom, pa su mi na Darkwood forumu predložili Grad od stakla i Žeželjev Omnibus. Oba su mi super :)

@ Diskach
quote:
Onda bi ti toplo preporucio Moebiusove Metalne i Rajske Godine od Fibre.

Hmmm dobra ideja. o nekima od tih stripova sam već čuo i video ali ih nisam čitao. Ima jedan potpuno bez teksta, da li je Arzak ili tako nešto.. Moraće doći na red, pre ili kasnije :)



Edited by - Jocko on 21/04/2017 14:27:27
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 21/04/2017 : 14:36:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Arzak je meni odlican, imas njega i Macje Oci, oba su bez teksta. Meni su sjela ta dva, Edena i The Long Tomorrow, ali ostalo...bi ti se sigurno svidjelo ako volis takve stripove.
Jos ti dodje u super fensi debelim kartonskim kosuljama, jedno od vizualno najatraktivnijih Fibrinih izadnja (mozda sam malo subjektivan posto mi je Moebiusov crtez vrh, ali zato scenarij/pisanje nikako).

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 21/04/2017 14:37:44
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.69 seconds. Snitz Forums 2000