forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 04/03/2019 : 23:39:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote


izivko

+1

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 05/03/2019 : 08:06:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Der letzte Mohikaner (Splitter 2010, 120 str. / Le dernier des Mohicans 2010)






U, jebote kakav crtež! Vrh!

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 06/03/2019 : 13:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Sjajni predlozi na ovoj strain, I izivkovi I mhejlovi :approve:

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/03/2019 : 10:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

@anto - negdje sam bio ostavio i komentar za 5. broj (Granvila) koji je ujedno i posljednji, i malo je reć da sam oduševljen.


nekako propustih ovaj post!

e pa vice,drago mi je da je i taj 5.Granvil sjajan - verujem da ćemo ga jednog dana videti i u DW izdanju.

a do tada - svim istinskim stripofilima,najtoplija preporuka za Granvil.
Ako vam se sviđa Bleksed,ovo se ne sme propustiti.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 20/03/2019 : 16:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Hommage an das Marsupilami (Carlsen 2018, 108 str. / Des histoires courtes du Marsupilami 2017)

Ovo je prvi svezak od 10 kratkih priča, u Francuskoj je objavljen i drugi. U podnaslovu Nove priče iz Palumbije.

Marsupilami, legendarno stvorenje koje živi u srcu džungle Palumbije, pojavilo se 1952 u ranim avanturama Spiroua i Fantazija. Ovaj čudesni i jedinstveni lik ubrzo je dobio i svoj vlastiti serijal a u međuvremenu se pojavio i na televiziji i velikom platnu. Njegov tvorac je André Franquin a u ovoj knjizi naklonili su mu se autori nove generacije...

Sve priče su jako smiješne i zabavne. Crtež je detaljan, šarolik i raznolik, upoznat ćemo različite stilove što stalnih što manje poznatih autora.
Fanovi će sigurno uživati ali album je zgodan i za početnike, osobito za djecu. Preporuka izdavačima!




Zapravo se trebao zvati Marsupilanti i bio je zamišljen kao neuništiva kreatura iznimne snage, fenomenalne gipkosti, prava noćna mora koja sve ljude koji mu se primaknu bez milosti raskomada. A onda je gospođa Franquin prepravila scenarij.

Kako ga uloviti? Evo kako ne.

Operacija M
- …Da ponovim, ovo vam nije lov na leptire. Prvi put sam ostao bez live ruke, dvije godine kasnije bez desnoga oka a prije dve godine…samo da skinem hlače…






Napuhani lovci
U potrazi za mijeh vjevericom, najmekšom sirovinom za proizvodnju luksuznih šlapa…
(Ovo za mekoću kože mijeh vjeverice nije točno. Najmekša koža je od havajskog jazavca i to ne smijem reći kojeg dijela – nap. prev.)



- ...bradata gusjenica, mohawk tapir, lulorepi kolibrić, gumeni puž sladić, klokoćavi cvikeraš...




Vikend u džungli






Svjetsko prvenstvo u krivolovstvu
Sve sama krema lovokradica: Amer Džim Radisam, japanski kitolovac Natakote Nakitu, kralj kamuflaže Maks van Livak…ma fali neko…Britanac Alen MekGuz.





Hrka-trka
Omiljena zabava



Have mercy
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/03/2019 : 10:47:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Prokleti - Pre poplave (System comics), u originalu Before the Flood





Ukratko, zesce sranje.

Tek malcice opsirnije...
Imamo biblijsku pricu o Kajnu koji je od Boga proklet jer je ubio brata Abela, ispricana na "Mad Max" nacin, moderne psovke i spika. Posto me vec tema sama uopce ne zanima, mislio sam da ce barem crtez odvagati, ali qrca. Negdje se uopste nista ne vidi, i stvarno ne znam zasto je ovo trebalo ici u c/b umjesto u koloru. Bezvezan strip i nije mi jasno zasto ga System Comics uopste izdao, jedino ako su mislili da ce da zajase Skalpirani val, ali đaba. Ovo sranje nije ni do koljena Skalpiranima.

Moze se procitati ali kupiti ga jedino ako ste mazohista.

Ja sam ga na svu srecu samo isposudio.


Nije sve zlato sto svijeti (Skalpirani).


P.S. Mozda toliki "animozitet" upravo zbog odlicnih Skalpiranih, a mislim da od ovoga cak i nisam nesto previse ocekivao jer sam procitao vec prije u par navrata da ne valja mnogo.
A iskreno, ovo mi vise pase u neku stripovsku reviju i objavljivanje u nastavcima. "Nevredno" objave u albumskom obliku, to jest, nepotrebno.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 27/03/2019 09:52:22
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/03/2019 : 15:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Toliko loše?!
Po meni solidno-dobar strip, doduše ja sam čitao obojano izdanje

Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/04/2019 : 18:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ich wär so gerne Ethnologin… (Carlsen 2012, 168 str. / J'aurais adoré être ethnologue 2009)

Album je objavljen u ediciji For Ladies Only (dobra ideja!), a u prijevodu Voljela bih da sam etnologinja…

Margoux Motin rođena je 1977, studirala je vizualnu komunikaciju na Visokoj školi za primjenjene umjetnosti u Parizu. Poslovnu karijeru počinje u magazinu za mlade Muteen, slavna postaje 2008 sa svojim blogom na kojemu neodoljivim humorom i prelijepim slikama govori o svom životu žene srednjih 30-tih, majke, samostalne ilustratorice i priznate fetišistice prema cipelama. Danas radi kao ilustratorica za razne magazine (Cosmopolitan, Fémina, Glamour, Elle…)
https://margauxmotin.typepad.fr/

Kada žena kaže Ne, to onda znači Da
Smiješne slikovite priče jedne žene o ženama. Bez imalo ustručavanja i s mnogo samoironije Margoux se našalila sa svojom ludom svakodnevnicom…

Šaljiv, zabavan i nadasve duhovit prikaz obične svakodnevnice jedne žene. Posao, šoping, njega, ljubav, seks, obitelj, roditeljstvo, samo neke su od tema. Naravno, sve ovo je već poznato i mnogo puta viđeno ali nikad dosta. Iako se autorica obraća prije svega ženama, neće škoditi ni muškarcima ako bace pogled i još jedanput se prisjete zbog čega je tako teško razumjeti ova divna stvorenja. Album jekao stvoren za poklon, ne samo ženi. Preporuka i izdavačima!




- Sve u svemu...



…dragi, što se tiče moga rođendana, zaboravi sve…hoću penis!




- Zlatna pravila kako se ukusno odjenuti
Pravilo br. 1: Prekrasna torba spašava nešto nemarnu odjeću




Pravilo br. 2: Dovoljne su dobre cipele



Pravilo br. 3: Mama kaže: Obuci uvijek lijepo donje rublje jer nikad ne znaš što slijedi…




- Oho, nove su?..mmh, zločesta cura… - Sviđaju ti se? Sestrine su!




- Ušlepa li mi se Bob Marley u idućih 30 sekundi, znak je da ih ne trebam kupiti.
- Hvala ti Bože!




- Život – stalna borba




- Moje prijateljice i ja, sve dobro podnosimo alkohol.
- Dolje s odjećom! Sise, kite i muda!. Upišat ću se…



Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/04/2019 : 16:33:59  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Lone Sloane (Avant-Verlag 2015, 80 str. / Les Six Voyages de Lone Sloane 1972)

Glavno djelo francuskog strip autora Philippea Druilleta nastalo prije skoro 50 godina. U Njemačkoj je izlazilo početkom 80-tih godina u dijelovima u magazinu Pilot
a sada po prvi puta u albumskom izdanju. Dosad su objavljene dvije knjige: Šest putovanja Lonea Sloanea i Delirius.
Moguće da su neki dijelovi objavljeni u nekom od magazina u bivšoj državi. Stariji čitatelji bi morali znati.

O čemu se radi? Lone Sloane je svemirski pirat, odmetnik i lutalica koji na povratku na Zemlju po raznim ekstremnim planetima bije svoje bitke. I to bi bilo to.
Priče ovdje nisu toliko bitne, one su u drugom planu a teško ih je i pratiti jer crtež stalno odvraća pažnju. A crtež je ekscentričan, surrealan, boje snažne i prodorne, likovi monstruozni, arhitektura gigantska.
Jedinstveno i neponovljivo. Pravi psihodelični rock! Druillet je morao uzimati neka sredstva dok je ovo stvarao! Preporuka!

Tko bi se usudio ovo objaviti?




Zahtjevno je za prevesti a ja se, evo, uz malo pjesničke slobode, usudih i okušah.

Okupan u svjetlo pakleno lebdi, klizi Sloane besvjesno, u ritmu vražjem monstruoznih strojeva i dozivanju svećenika.
Zov života njegova odjekuje u srcu užasna ništavila u kojem spava Crni Bog...




Otoci neobuzdanih vjetrova
Brod velikog pirata Shonge bori se sa razuzdanim elementima Oceana ludila, jedne od mnogobrojnih površina vodenih ovoga planeta što lebdi nad bezdanskim ponorima kosmosa –
planet čijeg imena nitko se ne sjeća.




Prazne očne duplje pramčane figure fiksiraju nešto duboko u magli, putovanja cilj. Na jednom od mnogih mostova broda pomorca dva pogledima traže paru prodrijeti…




Pusti onog što šalje nam noć, neka stupi. Priđi bliže glasniče oluje, znaj da straha nemam od tebe! Ne pitam te ni tko si ni odakle si.
To što na ovom prokletoj stijeni si i vatreni pogled tvoj kazuju o tvojoj božanstvenosti.




Niko pobjeći neće od sudbine, Shonga. Vjekovima mnogi su već što primami ih metal okončali u bezdanu blještavom, otrgnuti od čuvara života.




U ono doba izdigoše se na ruti ka terestričkim galaksijama zidine titanske mosta zemaljskog, carstvo Torquedara Varenkora. Torquedara imaše oduvijek slabost veliku, dosađivaše se stalno,
te stoga sultan-vještac iz razonode putnicima otkupninu odredi i duše im orobi u kosmičkoj igri vlastitog izuma svog… (Neki crteži u originalu su navodno veličine od skoro 1 m.)




I tako se desi. Pobjedonosno vrati se kolut doma gospodaru svom, u nutrini njegovoj iskra pulsirajuća što ne bijaše duša Zemljanina…




Evo par slika iz druge knjige - Delirius

Delirij, ime zvučno! Milijunostruko slijeću putnici svaki dan na jedini kontinent ludoga planeta pripravni spiskati imetak. Ovaj kontinent je jedan vrveći, neobuzdani grad golemih razmjera.
Sva zadovoljstva ovoga svijeta stiskaju se ovdje na sedam milijuna četvornih kilometara. Delirij i njegovi rajevi! Njegova raskošna kazina i mračne kockarnice! Njegove tvornice snova!
Njegovi hramovi bluda! Njegove kuće opuštanja! Njegove krvave arene! Njegove čudesne spilje! Njegove predstave!
Delirij, jedan ludi, novcem, silom i korupcjom vođen svijet… nepresušan izvor prihoda za Imperatora i njegove lakaje…!




O Sidarta uroni u slike strave, užasnuta posada stade s potragom, sakri se u hibernatore. Sjena Crvenookog nadvi se nad brod. Samo meštri i oni posljedni odupiru se još…




I zaori se silni, reski zvuk fanfara dajući znak za početak. Uz paklenu huku nasrnuše odmah motorizirani ratnici ispruženih termičkih kopalja jedni na druge.
Strahovit je sudar, mnogi borci popadoše iz sedla. I nastavi se turnir na tlu i pretvori u beskonačno okrutno klanje…




O, Ritayo, moćna kraljice, donesi od najboljeg za mene i moje drugove! I neka ne zafali rujnoga vina što dušu grije i donosi sne. Danas ćemo uživati.


Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/04/2019 : 16:52:06  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Druilletova djela sigurno su imala ogroman utjecaj na druge umjetnike u glazbi, stripu i filmu...

Izradio je i neke omote za ploče, a ova je za Hendrixov album za francusko tržište, Electric Ladyland (1975)


Have mercy
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/04/2019 : 17:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Dobro to izgleda. Bilo bi lijepo vidjeti domaće izdanje.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 17/04/2019 : 05:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Izgleda predobro!

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 17/04/2019 : 09:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ljudi se više i ne drogiraju kao nekad, nekad je to bar imalo nekog smisla.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/04/2019 : 14:17:02  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nije lako današnjim umjetnicima općenito, bilo u stripu, filmu, glazbi, književnosti...

Nemaju slobodu kao nekad, moraju biti korektni, robuju nekim bezveznim normama, mediji ih lako pokopaju i nema ih nigdje.
Da se to lako primijetiti na njihovim djelima.
Društvo je inače u kurcu.





Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/04/2019 : 17:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Shinguzlooz Inc. (Carlsen 2018, 54 str. / Shinguzlooz Inc. 2017)

6 godina je trebalo da se pojavi drugi album serijala Valérian par...Dugo, predugo.
Da se podsjetimo prvi broj je radio Larcenet http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2147069

Shinguzi pošalju u svemir sonde u potrazi za nepoznatim planetima koje onda brzo registriraju na svoje ime.
Jedna od sondi putujući kroz prostor i vrijeme nekako dospije na Zemlju mnogo prije nego je na njoj nastao život.
Pravno gledajući Zemlja sada pripada njima, odnosno njihovoj firmi Shinguzlooz Inc. I onda ju izgube na pokeru a novi vlasnik je mutan tip, trgovac vodom, Sha-OO.
Mogu li Valerian i Veronique riješiti ovu zbrku?...

Priča je originalna, dobro smišljena, prati više radnji, puna je tempa, vesela i zabavna. Odličan humor, vješto su ubačene smiješne situacije, sve djeluje neusiljeno,
a ne kao recimo u Asterixu ili Lucky Luku. Likovi su zanimljivi, uglavnom opičeni, tu su i legende Shinguzi koji svojim ludim zamislima uvijek uspiju nasmijati čitatelje.
U priči se Lupano zgodno dotakao i nekih ekonomskih i ekoloških problema, društvenih mreža; prisutna je jedna općenita kritika društva.
I optički ovo dobro izgleda, po meni najbolje što sam vidio od Lauffraya. Ko grom! Preporuka!





- Malo je poznato da su Shinguzi alergični na rad te otuda njihova domišljatost i snalažljivost.




- I jedna sonda je putovala kroz prostor i vrijeme i spustila se na Zemlju...




- Za novog vlasnika Zemlja ne vrijedi ni prebijene pare…




- … ali zato njeni stanovnici! Oh là là, Veronique!




- A kako je nastao život na Zemlji? Hehe, morat ćete pročitati, ali ideja je genijalna!


Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 30/04/2019 : 19:53:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/valerian-st-1159-singuctrejd-doo/35449/0/

Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 30/04/2019 : 20:40:57  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko


Mogu li Valerian i Veronique riješiti ovu zbrku?...




Zbrka je izgleda totalna, naime, tko je pak sad ta Veronique?
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/04/2019 : 20:54:19  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by izivko


Mogu li Valerian i Veronique riješiti ovu zbrku?...




Zbrka je izgleda totalna, naime, tko je pak sad ta Veronique?


Zajebavaš?

Have mercy
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 30/04/2019 : 21:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by izivko


Mogu li Valerian i Veronique riješiti ovu zbrku?...




Zbrka je izgleda totalna, naime, tko je pak sad ta Veronique?


Zajebavaš?



Nipošto, ali pretpostavljam da, ako Zagor može biti Rocky, onda...
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/04/2019 : 23:49:49  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by IGMAN2

quote:
Originally posted by izivko


Mogu li Valerian i Veronique riješiti ovu zbrku?...




Zbrka je izgleda totalna, naime, tko je pak sad ta Veronique?


Zajebavaš?



Nipošto, ali pretpostavljam da, ako Zagor može biti Rocky, onda...



Ništa čudno.
Vidi Talični Tom, Aster Blistok, Kosmički putnici, Krcko, Maslin Granko itd.
Nekad ispadne dobro a nekada ne kao u slučaju Zagora.

Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/05/2019 : 09:07:17  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne kapiram o čemu pričate - šta nekad ispadne dobro a nekad ne?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/05/2019 : 10:31:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ne kapiram o čemu pričate - šta nekad ispadne dobro a nekad ne?



Izmjene originalnih imena strip likova.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 01/05/2019 : 12:23:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote


Spectre je biće toliko moćno da ga mnogi smatraju jednim od aspekata Gospoda samog, oličenjem Njegove volje koje djela na zemlji, među smrtnicima. Ali kog aspekta? Ljubavi? Stvaralaštva? Ne baš. Spektar je oličenje Božijeg bijesa, podstaknutog bijesom i bolom nepravedno ubijenih i nevinih, sila toliko snažna da su sama Nebesa donijela ukaz prema kome ne smije hoditi svijetom ukoliko nije vezana za dušu nekog smrtnika, koji će je kanalisati i humanizovati, dati pravdi i neophodnu dozu milosti kako ne bi izgubila svoju dobrotu... ali koliko ijedna ljudska duša može da utiče na biće koje je ubilo sve prvorođene sinove Egipta? Koje je spalilo Sodomu i Gomoru? Koja je nakon Hristovog raspeća - u užasnom danu Božjeg bijesa, Dies Irae - želila da spali čitav Jerusalim i zemlju Izrailja?

Spectre je serijal od nekih 60ak brojeva, napisanih od strane Ostrandera, koji na vrlo pitak, iako na momente nepodnošljivo mračan način, preispituje osnove moralnosti, odnosa pravde, milosti i kazne, te ljudske nade u svijetu koji se iz dana u dan čini sve korumpiranijim i van domašaja spasenja. Snažne religiozne teme prožimaju strip od zadnje do poslednje stranice i predstavljaju osnovnu narativnu nit koji spaja vrlo zanimljiva razmatranja različitih socijalnih pitanja - genocida i ratova, mentalnih bolesti, odgovornosti i iskupljenja, suicida i homoseksualizma - uporedo sa ličnom dramom Džima Korigana, čikaškog policajca koga je 30tih godina zacementirala i smaknula gradska mafija, a koji je sada na dvosmislenom putu spasenja ili propasti sopstvene duše. Korigan je vezan za suštinski neljudsku silu Spektra - i na njemu je da je učini humanijom, usmjeri u smjeru kažnjavanja samo onih koji to zaista zaslužuju.

Ostrander je u suštini uspio da izađe na kraj sa problemom pisanja avantura previše moćnog lika, time što fokus dešavanja nije premjestio na spoljašnji, fizički sukob moći, već na unutrašnje bojno polje duše i pitanja pravde i morala. A koliko je Spektar moćan? U jednom momentu, kada se nađe u fikcionalnoj zemlji Vlatavi, obuhvaćenoj krvavim građanskim ratom u kome su obje strane počinile užasne zločine i ubijaju se već vjekovima, nakon što podigne sjeni mrtvih koje su i dalje toliko zatrovane mržnjom da nastave da se ubijaju i nakon smrti!, naš anti-heroj odluči da je kazna - smrt, potpuno spaljenje zemlje do zadnje travke i zadnjeg živog bića. "sve je bilo previše sivo... krv je bila na rukama svih!", govori Spectre, ostavljajući u životu samo vođe zaraćenih strana, koji sada imaju zemlju za koju su se borili, iako spaljenu i mrtvu. (Paralele sa dešavanjima na našim prostorima su više nego jasne i očito smo bili inspiracija autorima). Međutim, kada Spektar odluči da je čitava Zemlja, sa njenom krvavom istorijom pod ljudskim rodom, više nego ukaljana i siva bezbrojnom krvlju nevinih koji zatim i sami postaju krvnici, odlučuje da je došlo vrijeme za Kraj, Apokalipsu, Strašni sud - i možda ni sama Nebesa ne mogu da ga spriječe...



Ono što bih istakao jeste da serijal održava konstantan nivo kvaliteta, sa izuzetkom jednog story arca od 7-8 epizoda o "nacionalnom oličenju Amerike", koji je, uprkos zanimljivim momentima, najbolje zaboraviti, jer prelazi u puku demagogiju, nabrajanje političkih stavova autora i propovijedanje. Međutim, većina priča je više nego interesantna, uz odlično portretisan lik Spektra kao bića koje se konstantno klati između uloga Božjeg osvetnika i potpunog ludaka, sa ljudskom dušom Džima Korigana koja je uhvaćena u sopstvenoj mreži sumnji i trauma, u mržnji prema zlu i figuri oca propovjednika i zlostavljača. Da, ovo je više nego dobar strip - koji na sjajan način preispituje neka teološka pitanja, i odlično prenosi osjećaj užasnog pravedničkog gnijeva i želje za kažnjavanjem i pročišćenjem - koji prijeti da preraste u običnu krvožednost i sveopšte uništenje "korumpiranog" svijeta i ljudi. Malo koji strip na tako vispren način spaja emocije i filozofske dileme, i pored pretjerane melodramatičnosti - naročito bih istakao scene u paklu u zadnjem story arcu, sa anđelima Dumom i Remijelom, našim poznanicima iz Sendmena, koji iznose svoje viđenje pakla i odgovornosti u njemu. Vizuelni prikazi borbi demona, pakla, kapija Raja i arhanđela Mihajla su odlični,  a epizode se brzo čitaju, sudeći po činjenici da sam pročitao svih 60ak brojeva za svega 10ak dana.

Vrlo topla preporuka za Spectre.

Edited by - Mhejl on 01/05/2019 12:24:55
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/05/2019 : 19:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
U kratkom razdoblju pročitah dva stripa od Davida Prudhommea i Pascala Rabatéa.
Oba autora su dobro poznata imena u svijetu stripa, djela su im nagrađivana a neka od njih su objavljena i na našim prostorima.

Rein in die Fluten (Reprodukt 2016, 120 str. / Vive la Marée! 2015)

U slobodnom prijevodu Hajdemo na more!

Prvi strip, novijeg datuma, divna je ljetna priča koja govori o godišnjem odmoru i jednom danu provedenom na plaži.
U svakom čitatelju koji je barem jedanput proveo odmor na moru, bilo sam ili s obitelji, probudit će mnoga sjećanja te će se prepoznat u mnogim situacijama i slatko nasmijati.
Crtež predivan, boje ljetne, kadrovi kao u filmu. Vrhunski strip!





- Duplo golo sijevnu u po bijela dana.




- A tko je ukrao vodu?!




- Moj galebeee!




- Aha, tu smo.




- WTF!



Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11583 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/05/2019 : 19:38:38  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ja bih ipak istaknuo ovaj nešto stariji rad koji se meni još više svidio.

Die Plastikmadonna (Carlsen 2010, 120 str. / La Marie en plastique 2007)

Prudhomme i Rabaté su više puta surađivali a ovo im je premijerni rad. Obojica dijele sklonost prema običnim ljudima i u strip donose stvarnost i svakodnevnicu.
Tekst je Rabatéov a crtež i boje su od Prudhommea.

U obitelji Garnier dolazi do svađe. Baka Émilie i djed Édouard se inače podnose kao pas i mačka ali kada baka, inače stroga katolkinja, s hodočašća iz Lourdesa donese gospin kip
i stavi ga baš na televizor, pod nos djedu, teškom komunjari, obiteljski mir je definitivno prekinut na žalost djece i unučadi.
I dok njih dvoje koriste svaku priliku da skoče jedno drugom za vratove, plastični gospin lik na njihovom televizoru počne tiho i u potaji puštati krvave suze…

Ironičan prikaz normalnog ludila jedne obične francuske obitelji čiju skladnu svakodnevnicu trenutno uspije narušiti plastični kip gospe.
Rabatéu je ovdje vlastita obitelj poslužila za insipraciju i ovo je na neki način posveta njegovoj baki i djedu.
Prudhommeov crtež savršeno odgovara ovoj šaljivoj priči, likovi kao da su iz susjedstva i lijepo je obojan.
Strip bi se mogao svidjeti našim čitateljima jer mnogo je ovakvih obitelji kod nas. Vrhunski strip! Preporuka čitateljima oba tabora a osobito izdavačima!



- Bolje da sam nogu slomila nego se udala za tebe!



- Tko dirne u kipić...




- Pipne li ko Lenjina, ode ja u starački...




- Sveta Marijo...!




- Bog kažnjava svetogrđe.


Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.43 seconds. Snitz Forums 2000