forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 28/05/2020 : 13:19:17  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Hitler (Reprodukt 2019, 290 str.)

Strip je nastao 1971 i nakon 50 godina prvi puta objavljen je na njemačkom jeziku. Neke stvari jednostavno trebaju vremena da sazriju.
Reprodukt je istovremeno objavio još jedan Mizukijev strip s istom tematikom samo ovaj govori o vlastitim ratnim iskustvima Auf in den Heldentod (Reprodukt, 2019).
Iste godine pojavila su se još 3 stripa istog autora, zavladala je prava Mizukimanija.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/shigeru-mizuki/

U predgovoru za njemačko izdanje skrenuta je pozornost na neke netočne i krive podatke kao i neka krivotvorenja što se povezuje s manjkavošću dostupnih izvora iz tog vremena.

Hitler nije imao nekih nastupa u stripu u Njemačkoj izuzmemo li Spiegelmanov Maus (Rowohlt 1989) i strip biografiju Hitler (Carlsen 1989) njemačkih autora Bedürftiga i Kalenbacha.

Ovo je Gekiga-Manga, odnosno strip s više realizma ili strip za zrelije čitatelje što bi odgovaralo europskom pojmu Graphic-Novel.

Tutta je skrenuo pozornost na ovaj strip prije godinu dana.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=43900&REPLY_ID=2237809

Moj život ne bi bio uništen u ratu i još bih imao lijevu ruku da nije bilo Hitlera. Kako da me ne zanima tko je doista bio taj čovjek – Shigeru Mizuki (1922-2015)



U stripu je, s desna na lijevo, prikazan Hitlerov put od nenadarenog slikara i beskućnika do fanatičnog Führera i samoubojstva u bunkeru.
Priča teče strogo kronološki; tu su puč u Münchenu, stvaranje NSDAP, unutarnje borbe u stranci i na koncu 2. Svjetski rat, da navedemo samo neke važnije postaje.
Mizukijev Hitler je seksualno nesiguran čovjek, zaluđeni domoljub, strastveni govornik, sumanuti državnik, vojni taktičar i strateg.
Nijemci Mizukiju predbacuju neizbalansiranost priče. Dok dvije trećine stripa opisuju Hitlerov uspon i dolazak na vlast dotle su nedovoljno raszjašnjeni njegovi politički motivi
i povijesne okolnosti. O sabirnim logorima i stradavanjima Židova skoro ni riječi osim malo na početku i kraju.

Crtež fascinira; kada se radi o likovima, on je pojednostavljen, karikiran, lica su iskrivljena, s druge strane kad su u pitanju pozadine,
crtež je detaljan i realističan i čini se kao da se radi o fotografijama. Odličan strip!











Ovdje se spominje i Jugoslavija.






Have mercy
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/05/2020 : 15:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Baš si zaredao sa zanimljivim naslovima. Nadam se da ćemo ih imati prilike vidjeti i kod nas.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/05/2020 : 15:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Hitler (Reprodukt 2019, 290 str.)

Strip je nastao 1971 i nakon 50 godina prvi puta objavljen je na njemačkom jeziku. Neke stvari jednostavno trebaju vremena da sazriju.
Reprodukt je istovremeno objavio još jedan Mizukijev strip s istom tematikom samo ovaj govori o vlastitim ratnim iskustvima Auf in den Heldentod (Reprodukt, 2019).
Iste godine pojavila su se još 3 stripa istog autora, zavladala je prava Mizukimanija.
https://www.reprodukt.com/autorenundkuenstler/shigeru-mizuki/

U predgovoru za njemačko izdanje skrenuta je pozornost na neke netočne i krive podatke kao i neka krivotvorenja što se povezuje s manjkavošću dostupnih izvora iz tog vremena.

Hitler nije imao nekih nastupa u stripu u Njemačkoj izuzmemo li Spiegelmanov Maus (Rowohlt 1989) i strip biografiju Hitler (Carlsen 1989) njemačkih autora Bedürftiga i Kalenbacha.

Ovo je Gekiga-Manga, odnosno strip s više realizma ili strip za zrelije čitatelje što bi odgovaralo europskom pojmu Graphic-Novel.

Tutta je skrenuo pozornost na ovaj strip prije godinu dana.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=43900&REPLY_ID=2237809

Moj život ne bi bio uništen u ratu i još bih imao lijevu ruku da nije bilo Hitlera. Kako da me ne zanima tko je doista bio taj čovjek – Shigeru Mizuki (1922-2015)




Ima i ovdje tema o Mizukiju.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47313

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4851 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 28/05/2020 : 16:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Baš sinoć čitao malo o Garo časopisu i gekiga mangama 60ih i 70ih, bilo bi zanimljivo nešto od toga vidjeti u naših izdavača...

Mizukin Hitler je inače preduhitrio Tezukinog Adolfa za desetak godina.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 28/05/2020 : 16:25:29  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nisam vidio temu iako sam bio na pretraživanju.

Mizuki mi je nepoznat, ovo je prvi da se susrećem s njim. Inače rijetko čitam japanske mange.
Do 2019 nije ni objavljeno ništa od njega na njemačkom jeziku, sada mu se Reprodukt posvetio i objavio već neka djela.

Svidio mi se njegov način pripovijedanja a i crtež, barem u ovom koje sam pročitao.
I volim čitati autore čija djela se temelje na vlastitom iskustvom, a kažeš njegova imaju tu biografsku crtu. Jedva čekam pročitati ostatak.











Have mercy
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 28/05/2020 : 17:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Meni je Mizuki sjajan, jači od Taniguchija i Tezuke. Onward Towards Our Noble Deaths je vrlo dobar, sviđa mi se to mešanje humora sa hororom rata kod njega. Dogodovštine jedne obične vojne jedinice, njihovi jednostavni životi i želje, neiživljeni seksualni tinejdžeri kao i njihove maštarije o hrani se prepliću sa autoritativnom armijom Japana, nasiljem nad potčinjenima i fanatizmom i nipodaštavanjem čak i samih života pojedinca.

A Showa je fenomenalna. Ne znam da li je pohvalno za istoričare, ali za Shigerua sigurno jeste - ovo je najbolji rad na temu istorije Japana u vreme cara Hirohitoa. A kao i kod ostalih mu dela, i ovaj je poluautobiografski, poklopilo se da je početak tog Showa perioda (Showa znači period vladavine cara Hirohita 1926-1989) bio kada on ima svega par godina i proživeo je taj čitav period. Mizuki meša istoriju i sećanja na svoj život, čini je manje suvoparnom i zabavnijom od pukog istorijskog štiva. Hilera nisam još overio.
Stvarno se nadam da bi Fibra, ili eventualno Komiko mogli njega objaviti. Zaslužuje.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 28/05/2020 : 17:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Showa je zanimljiva, ali ima previše referenci na neke događaje koji nama neJapncima nisu poznate.
Meni je četvrti deo bio najzanimljiviji zbog opisa svih tih skandala vezanih za korupciju u Japanu. Ko bi reko da je to bilo tolio rasprostranjeno tamo.
Može da se pročita ali nije “must”.
Meni od Mizukija najbolja Nonnonba.
Kitara sam pročitao prve dve knjižice i odustao. Ponavlja se koncept: slične priče, samo koristi (izmišlja?) druge duhove.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 28/05/2020 : 17:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Više mi leže baš ove istorijsko političke teme, to me i u životu interesuje. Nonnonba mi uopšte nije legla.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/05/2020 : 22:10:22  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Tko je autor ove naslovnice?




Have mercy

Edited by - izivko on 30/05/2020 11:20:36
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 30/05/2020 : 11:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
pa piše, tico:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 30/05/2020 : 11:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Je sada, jučer nije pisalo.

Have mercy
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 30/05/2020 : 14:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Ovaj pirat je bastard child Errola Flynna i Saul Goodmana iz Breaking Bad
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 04/06/2020 : 01:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Jezuita Džo (Pratt)

Treći strip koji sam pročitao u sklopu edicije ''Jedan čovek, jedna avantura'', nakon mršavih Čoveka iz Nove Engleske i Legionara. Džo bi se mogao prevesti valjda kao Čovek sa Velikog Severa, s obzirom da je radnja smeštena na teritoriji današnje Kanade.

Ono u čemu ovaj strip poentira, a prethodna pomenuta dva ne, jeste odlična razrada lik(ov)a na tom nevelikom broju strana. Likovi su mi, kako u Novoj Engleskoj, tako još više i u Legionaru, vrlo mršavo razrađeni, što se kaže za jednokratnu upotrebu. Dok je ovde jezuita Džo jedan vrlo kompleksan lik, iako ne priča puno. Ali čega ovde ima puno, to su oprečnosti - Džo hladnokrvno ubija pticu na grani, rođenu sestru, zabada nož u šaku sveštenika kog poznaje iz detinjstva, skalpira DRVENU FAKIN STATUU DEVICE MARIJE... dajte mi vestern gde glavni lik tako nešto radi! A opet spasava dete i daje ga na staranje, izvlači dvoje ljudi iz nevolje po osećaju, koji se ispostavlja kao dobar... Ono u čemu ovaj Pratov stripić apsolutno rastura je u beskompromisnosti scenarija i glavnog lika. Nikad ne znaš šta će da uradi sledeće, a na kraju ispada da je više good nego bad guy. Mada, sudeći po neizvesnosti majstorski odrađene poslednje strane (i poslednjeg kadra!), možda i nije?
Ovaj indijanac, inače rođak-potomak Louisa Riela, vodi nekakvu svoju "politiku", ima čudnu misiju. Možda je samo ludak, a možda i genije. Vodi se instinktima. Ne preza ni od čega. Podseća na terminatora u killing spree-ju.
Ako nešto volim u stripovima, to su ovakvi čudni likovi, nit' dobri nit' loši. On je takav kakav jeste, i radi to što radi, i na tebi je čitaoče da to prihvatiš kao nepromenljivu činjenicu. Ovde se Prat ne šljihta čitaocima, a Džo ostaje misterija do samog kraja.

Jebački vestern, za prave sladokusce.





Je li ovo taj posljednji kadar?


Have mercy

Edited by - izivko on 04/06/2020 09:20:14
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 04/06/2020 : 07:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Može bez spoilera ?!
Neki možda još nisu to čitali.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 04/06/2020 : 09:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Može, naravno, evo malo sam preuredio.

Pitam Jocka jer upravo sam sinoć čitao njemačko izdanje a ono ima i nastavak od 19 stranica, odnosno 2. dio.
Osim toga za snimanje filma Pratt je scenarij proširio nekim scenama s ukupno još 21 stranicu.

Have mercy
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2449 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 04/06/2020 : 10:48:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ovaj pirat je bastard child Errola Flynna i Saul Goodmana iz Breaking Bad


Oftopik: ako si gledao BB i tamo Sol Gudmena, ne znam da li znas da ima i svoju seriju, 5 sezona vec, KIDA
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/07/2020 : 16:28:27  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Am liebsten mag ich Monster (Panini 2018, 420 str. / My favorite thing is monsters 2017)

Najviše volim čudovišta je kasni prvijenac Emil Ferris koji je preko noći pokupio brojne nagrade, među njima i 3Eisnera za najbolje djelo i najbolju autoricu. Radi se o sveobuhvatnom djelu od 800 stranica koje je zbog svog obima odbilo 48 nakladnika dok se nije našlo kod Fantagraphicsa.
Podijeljeno je na 2 dijela i prvi dio se pojavio 2017. Drugi dio u Njemačkoj još nije objavljen, najavljen je za ovu godinu.




Tko je nova zvijezda međunarodne strip scene i gdje je bila do sada?
Emil Ferris je 58-godišnja Amerikanka za koju do objavljivanja ovog djela nitko nije čuo. Kao i njena junjakinja odrasla je u Chicagu turbulentnih 60-tih godina gdje i danas živi. U svome dosadašnjemem životu radila je kao ilustratorica i dizajnerka dječijih igračaka. S 40 godina se zarazila virusom Zapadnog Nila koji ju je prikovao za invalidska kolica i s čijim posljedicama se i dan danas bori. Crtanje joj je bilo kao rehabilitacija i mentalni oslonac u ponovnom stjecanju motoričkih sposobnosti. Emil voli priče o čudovištima a na svojoj je radila 10 godina.

Chicago 1960-tih godina. Desetogodišnja Karen odrasta s majkom i starijim bratom u siromašnoj četvrti. Suočena s fizičkim i emocionalnim promjenama na sebi Karen sebe vidi kao čudovište. Svoje stanje opisuje i ocrtava u svoju bilježnicu sa spiralom i tako savladava svakodnevnicu. Kada dozna za smrt lijepe i tajanstvene susjede Anke, Karen ne povjeruje u verziju o samoubojstvu, obuče mantil, stavi šešir i krene u istragu….

Težak i mučan strip. Nije ovo bilo nimalo lako pročitati, čovjek stvarno mora imati debelu kožu da na koncu ostane neokrznut jer riječi ovdje pogađaju pravo u srce. Ipak čitatelja nešto tjera da okrene slijedeću stranicu a svaka od njih nudi događanja a traži pažnju i koncentraciju. I tako sve do kraja jer strip se neda ispustiti iz ruku.
U središtu je krimi priča ali više je priča ovdje ispričano. Širok je i spektar tema kojima se strip bavi: siromaštvo, obiteljska drama, odrastanje, seksualnost, strah, mržnja, diskriminacija, rasizam, holocaust, prostitucija, i to ona najgore vrste.

Crtež nekonvencionalan i inovativan. Sve je rađeno olovkom i penkalom u bojama. Emil koristi različite stilove, crtež nekada izgleda kao dječija škrabotina, nekada je samo skiciran, a onda potpuno realističan i detaljan. Paneli se često doimaju razmetljivim i rastrošnim, slike su žive i znaju ostaviti bez daha.
Vidjet ćemo kakav je nastavak ali ovo nadilazi većinu onoga što sam pročitao u stripu i ide u Top 10 desetljeća! Preporuka izdavačima!

Kakva naslovnica! Žena osjeća da je neko prati, okreće se u strahu i ugleda - čitatelja!



Karen želi postati čudovište...



- Crtam prije nego sam progovorila. Deezee priča kako sam kao beba uvijek isplazila jezik i mahala nogama dok sam crtala (I danas to radim.)





- Kada je ljude strah, onda vide stvari koje žele vidjeti.




- Danas je susjeda Anka, kat iznad nas, umrla pod čudnim okolnostima. Ustrijeljena je u srce u dnevnom boravku a našli su je u krevetu - kao da je legla spavati.




- S mantilom i šeširom sam kao pravi detektiv...



- Kada Bog zatvori vrata, on ostavi otvoren prozor.
I ne zaboravi, ma koliko bila noć mračna, jedna svijeća uvijek gori!





- Ljudi koji su bili voljeni od svojih majki možda neće razumijeti...
Od majke ka djetetu teku tajne neizrečene riječi i prije nego se dijete rodi.
Te tajne riječi daju djetetu naslutiti jesu li vrata u svijet za njih zatvorena ili su dobrodošla.



- Sjećam se okusa lizalice dok me mama držeći za ruku uvjeravala kako me ovaj put neće boljeti.
Ipak kao i svaki put ugrizao bi me vrući žar cigarete (gore nego ikada do sada)...




- Rekli su mi da se moj pacijent zove gospodin Schutz. Kad sam stajala pred njegovim vratima, bilo mi je kao da ću pasti sa zemljine kugle.






Have mercy

Edited by - izivko on 02/07/2020 16:31:10
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/07/2020 : 17:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pročitao prvi dio i nije bas da me.ostavio bez daha. Strip izgleda svježe i inovativno i super je vidjeti kako se strip još uvijel moze raditi na nov način, a da izgleda dobro! Sto je najbolje, strip ni ne izgleda eksperimentalno nego potpuno prirodno.

Priča je ok, ali to je to. Mislim da je više privukla pažnju zbog tema (nacizam, rasizam, homofobija) nego što je sad nešto genijalna. Ostavljam mjesta rezervi jer još nisam pročitao drugi dio.

I ja podržavam ideju da to neko objavi.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 02/07/2020 : 18:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Sve je rađeno olovkom i penkalom u bojama

hemijskom olovkom, sto je sumanuto ali odlicno izgleda
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/07/2020 : 22:28:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by izivko

Sve je rađeno olovkom i penkalom u bojama

hemijskom olovkom, sto je sumanuto ali odlicno izgleda


Da, dobar primjer da pravom meštru nije bitan skupocjen alat.
Boj ne bije svijetlo oružje...

Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/07/2020 : 21:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Franz:Lester Cockney,1.knjiga (Frontisipis)

Moja generacija odlično pamti Franca,crtača Jugurte i Tomasa Nolanda,te kompletnog autora Lestera Koknija i Lutke od slonovače,stripova koji su mnogima od nas bili jako dragi,a tokom druge polovine osamdesetih i prve devedesetih (mada su izlazili i kasnije sa restartom Stripoteke) izlazili u Stripoteci (Jugurta,Lester i Lutka) i Superu (Tomas);dragi kako zbog upečatljivog i odličnog crteža,tako zbog neobičnijih i intrigantnijih scenarija zamotanih u klasične žanrove.

Hrvatska kuća Frontisipis je krenula sa objavljivanjem Jugurte i Koknija u 3u1 integralima;ne znam kakva je Jugurta (verovatno istog kvaliteta kao i Lester),ali ovaj potonji je za svaku pohvalu - tehnikalije,prevod,detalji...sve za pet.

Prva knjiga o simpatičnom Ircu koji proživljava razne avanture u britanskim kolonijama Azije polovinom XIX veka nam donosi priče Kabulske lude,Snijeg je škripao i Jedna Mađarice u Punjabu.
U prvoj saznajemo kako je na silu mobilisan (nakon jednog nesrećnog slučaja) u britansku armiju,te kako upoznaje Emu Peblton,osobu čija će sudbina biti vezana za njegovu u narednim avanturama,potom pratimo jednu snežnu priču gde njih dvoje sa dva francuska avanturista pokušavaju da nađu Emine roditelje ali i sačuvaju goli život pred besnim Afganistancima,da bi zadnja bila u tropskom fazonu,a u njoj Lester treba da oslobodi Eminu prijateljicu iz ruku Pandžapskog radže.

za sve tri storije 4/5

preporuka za sve one koji su voleli Francove stripove nekada,za mlađe generacije baš i ne;mislim da će im serijal biti pomalo "zastareo".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 19/07/2020 : 15:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Fetch



Fetch je autobiografski strip o dečaku devojčici i njenom psu, još jedna ispovest o odrastanju i traženju sebe na 300 strana. Ima tu svega po malo: volontiranje za Farm Sanctuary, izdavanje fanzina, burne gej veze i vezice, telepatija sa životinjama... Sve nacrtano naivno i ispričano iz srca, jer kako drugačije.



Ono što je mene odbijalo je činjenica da džukela već na drugoj strani napada dete, na četvrtoj bebu, a autorka brani svog ljubimca. Razumem da niko nije negativac u sopstvenom životu ali bilo kakva identifikacija sa glavnim likovima mi je već tada odletela kroz prozor.

preporuka ako: volite pse / zanemareni ste kao dete / i dalje čitate slice of life u 2020. godini
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 20/07/2020 : 17:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Passing for Human



"Crtač ne crta zato što voli da crta. Ne crta zato što zna. Crta zato što je jednom nešto izgubio. I crtanjem će to ponovo pronaći."

A Liana Finck je izgubila svoju senku.

Napola bajkovita alegorija, napola autobiografija, Passing for Human je jedno preispitivanje životnih odluka. Preporuka ako: volite artsy fartsy stripove / u formativnim ste godinama / matori ste ko konj ali ste negde usput izgubili svoju senku.

Za razliku od Fetch, naivnost crteža je "naučena" i savršeno nosi priču. Nevolja je što autorka dolazi iz ilustracije pa ponekad nezgodno pomeri kameru, recimo ovde joj krevet uleti u kadar a produžni ispadne senki iz usta. Ali takve sitnice će primetiti samo picajzle.

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 21/07/2020 : 15:44:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Nobody's Fool



Pročitao sam biografiju Nobody's Fool: The Life and Times of Schlitzie the Pinhead. Autor Bill Griffith je uglavnom poznat po svom humorističkom stripu Zippy te frazi Are we having fun yet. Ovde se na neki način odužio pravom Zipiju, čoveku po imenu Schlitze Surtees koji je zbog mikrocefalije kao dete prodat cirkusu i nastupao kao poslednji od Asteka u freak showu sve do svoje smrti 1971, kao i u kultnom filmu Freaks.



Teška tema koja je Griffitha okupirala čitav život, pa je pristup pun ljubavi prema čoveku iza medijske slike. Stilski je ovakav strip mogao potpisati Sacco i nema ništa od nadrealizma po kom je Griffith poznat.



Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/07/2020 : 23:57:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam Fire Power i Somethig is Killing the Children, dva umnogome slična stripa.



Oba su užasno generička ali iznenađujuće sveža stripa. Kirkmanovo novo čedo se čita kao odbijeni pitch za Iron Fist, dok Tynion piše nekakav Buffy spin off. Kao da su obojica ubacili svaki kliše kog su se setili, ali vuče jer nikad ne znaš iza kog ugla čeka iznenađenje. Izuzetno čitljivo zbog prirodnih dijaloga i stilizovanog crteža dva majstora (Samnee odnosno Dell'Edera). Neobavezno i nepretenciozno, taman za ove pasje dane.

Takođe, oba su tek početak planiranih serijala, savršeno mesto da se proba nov naslov.
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000