forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/04/2022 : 08:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Evo da ne bi ispalo da ga samo hvalim, meni je na živce išao taj plačljivi stav koji dominira stripom - ja sam tužan, meni je teško, niko me ne voli, mama mi je pijanica, tata je otišo, teta me je silovala.. znači, depresija je obrađena kroz takvog plačljivog, iritantnog lika i to je možda najveća razlika u odnosu na Blast - tamo je glavni lik intrigantan, karizmatičan, dok čitaš jasno je da je zabrijao ali nekako misliš da je možda ipak u pravu. Punpunu sam većinom htio zalijepiti šamar da se trgne
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/04/2022 : 09:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Istina, u tom pogledu Blast je mnogo bolje odrađen. Mislim da je autor lik Punpuna iskoristio da prikaže portret stereotipnog japanskog tinejdžera koji je stidljiv, introvertan, zatvoren u sebe, živi u nekom svom svetu itd.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 08/04/2022 : 23:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Lore Olympus vol. 1, Rachel Smythe



Moj prvi webtoon. Recimo.
Lore Olympus je sapunica, kao i svaka dobra serija. A što je bolje za sapunicu od odnosa među antičkim bogovima? Lore Olympus je tako, dobar strip, serija koja te vuče da je čitaš naprijed. Koja izgleda poznato ali ne na onaj dosadan način. Koristi kao podlogu bogove sa Olimpa ali promatrane kroz prizmu modernog svijeta. Okrutnosti, neželjeni odnosi, brakovi i djeca su većinom tu, ali promatrani kroz prizmu u kojoj te ljude „glume“ moderne osobe. To sve daje druzkčiji prizvuk pričama, nisu to samo bajke i legende. Nije to nešto wow, jer si toga uvijek bio svjestan ali je zanimljiv pogled na stvari. Doduše, nisu svi likovi ogoljeni. Barem za sada. Glavna priča se vrti oko Perzefone, Hada i Apolona. Iako priču znamo i dalje je autorica drži napetom.

Crtež je jako lijep. Podsjeća na animacije iz čega autorica izgleda crpi inspiraciju. A prepoznao sam i utjecaj mangi (tekstualni opis događanja, kao didaskalije ali u formi onomatopeja).Likovi koji su personifikacije bogova su većinom humanoidni sa određenim dodatnim karakteristikama. I bojom. Crtež je primamljiv i autorica jako lijepo koristi boje. Ipak nije sve savršeno. U početku pogotovo, dinamičke scene izgledaju užasno nevješto i traljavo odrađene. Kasnije ili se popravi ili ih nema. Često podređuje dobar kadar razumljivom pripovijedanju. Usprkos tome, crtež je više nego dobar.
Ali sada dolazimo do problema. Smatram da adaptacija u štampano izdanje nije uspjela. Kadrovi slagani u stranice koje nisu bile prije promišljane ne vodi uvijek nečemu dobrom. Ako ikad. Naracija izgleda nevješta, oko ne bi slijedilo kadrove da nije naučeno čitati iz drugih stripova. Bjeline, te pauze između kadrova ne daju nikakav (manje zlo) ili pogrešan (veće zlo) ritam.

Ipak, mislim da ću nastaviti sa ovim stripom. U pauzama od drugog pa tko zna kamo me to odvede, možda čitam druge u pauzama ovoga.

(Jel' se smije webtoon nazvat stripom?)

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 09/04/2022 : 13:42:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Schattenspringer (Panini 2014-2018, 160 str.)

Ovo je prva knjiga od ukupno 3 koliko je do sada objavljeno. U Njemačkoj su bestseller, prvi svezak je doživio već desetak izdanja.



Daniela Schreiter njemačka je autorica, crtačica stripova i iliustratorica rođena 1982. u Berlinu. Objavljuje od 2008, često pod pseudonimom Fuchskind, i ima iza sebe već zavidan broj objavljenih stripova.
Daniela ima poseban oblik autizma poznat kao Asperger sindrom.

https://www.danielaschreiter.com/

Ne radi se o bolesti nego poremećaju u razvoju. Ne zna se točan uzrok i nema nekog posebnog liječenja.
Osobe s ovim poremećajem imaju normalnu inteligenciju ali su fizički nespretne, ne pokazuju empatiju, ne vole socijalni kontakt te žive povučeno.
Vole red, logiku i istinu a ne vole laž i neobvezan razgovor. Katkad imaju osjećaj kao da dolaze s druge planete.
Na 10 tisuća djece rodi se 2-3 s ovim poremećajem i 8 puta se češće javlja kod dječaka nego kod djevojčica.

Rain Woman

U svom slikovnom dnevniku Daniela priča kako ona doživljava svijet. Svakodnevno mora preskočiti svoju sjenu kako bi sudjelovala u javnom životu.
Njezini nacrtani doživljaji su toliko zabavni, simpatični i smiješni da ih čitatelji prate sve do odrasle dobi.

Priča o jednoj ne sasvim običnoj djevojčici. Daniela potpuno otvoreno govori o djetinjstvu i odrastanju, kako sama za sebe kaže, čudnog djeteta koje se osjeća kao alien u našem svijetu.
Poučno, na trenutke dirljivo, ruši stereotipe i nadasve zabavno. Poslije ove knjige mogli bi imati nešto drukčiji pogled na svijet. Knjiga je za sve uzraste i dopušteno je smijati se.

Preporuka izdavačima! Ovdje ne bi trebali oklijevati. Strip je financijski isplativ a ne treba zanemariti ni dobitak na promociji, ugledu i imidžu.

U slobodnom prijevod Preskočiti sjenu ili Kako je biti drukčiji?



- 1982 došla sam na svijet.



- Vezati patike - nimalo lagan zadatak. A tek voziti bicikl ili rolati! Stalno sam padala.



- Boraviti s drugom djecom na duže vrijeme, uspostaviti kontakt, za mene je bilo grozno.



- Mogu se igrati s vama? - Ne.



- Najviše sam mrzila školske odmore. Držala sam se po strani i analizirala.



- Psi i mačke bili su moji stalni pratitelji i drugari u igri.



- Kaotični svijet oko mene kategorizirala sam u pregledne odjeljke.
Samo poznate puteve mogla sam savladati.



Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 09/04/2022 : 13:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
U ovom opisu Aspergerovog sindroma prepoznao sam (nažalost) brojne forumaše.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 09/04/2022 : 19:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Ja sam skoro čitao “Invisible Differences - A Story of Asperger's, Adulting, and Living a Life in Full Color” (2020, Oni Press) scenario Julie Dachez, crtež Mademoiselle Caroline, ispired by Fabienne Vaslet.
Isto preporuka.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 09/04/2022 : 21:39:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Kad se vec spominje Asperger, u mini strip serijalu "Dr. Morgue" glavni lik Jorik Malatesta ima taj sindrom; u svakoj od 6 epizoda se govori izmedju ostalog i o tom sindromu. Vrlo dobar psiholoski triler, inace.

Za Mersoa, junaka Kamijevog Stranca se isto spekulise da ima ili Aspergera, ili shizoidni poremecaj licnosti. U jednom clanku se cak tvrdi da je to prvi poznati precizan opis aspergerovog sindroma u knjizevnosti, i da je Kami bazirao lik Mersoa prema svom ekscentricnom prijatelju Galindu. Kako god...





Edited by - Jocko on 09/04/2022 21:40:26
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/04/2022 : 23:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Kad se vec spominje Asperger, u mini strip serijalu "Dr. Morgue" glavni lik Jorik Malatesta ima taj sindrom; u svakoj od 6 epizoda se govori izmedju ostalog i o tom sindromu. Vrlo dobar psiholoski triler, inace.

Za Mersoa, junaka Kamijevog Stranca se isto spekulise da ima ili Aspergera, ili shizoidni poremecaj licnosti. U jednom clanku se cak tvrdi da je to prvi poznati precizan opis aspergerovog sindroma u knjizevnosti, i da je Kami bazirao lik Mersoa prema svom ekscentricnom prijatelju Galindu. Kako god...






Interesantno, nisam znao ovo za Kamijevog Stranca.

A dr Morgue je super strip, ne znam sto ga ne procitah do kraja nego sam stao na trecoj, cetvrtoj svesci, moracu da ga procitam celog u cugu.
Pandora, koja je izdala taj serijal i Kasidija i prvi album Tajlera Krosa i katastrofalnog The Secret, mi je bila bas simpaticna mala izdavacka kuca sa ukusom, ali nazalost nije uspela da opstane.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 10/04/2022 : 23:41:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Ovo za Kamijevog Stranca su doduse samo spekulacije koje se mogu naci na netu, mnogi tvrde da je covek prosto socijalno-neinteligentni psihopata ali ja se ne slazem sa tim. Ali bez obzira na psihicki profil, on je najpre produkt i pijun Kamijeve filozofije.

A Dr.Morgua bas kao sto si rekao, najbolje u cugu i od pocetka, jer svih 6 prica + specijal su deo jedne celine.


Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 10/04/2022 : 23:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Ovo za Kamijevog Stranca su doduse samo spekulacije koje se mogu naci na netu, mnogi tvrde da je covek prosto socijalno-neinteligentni psihopata ali ja se ne slazem sa tim. Ali bez obzira na psihicki profil, on je najpre produkt i pijun Kamijeve filozofije.

A Dr.Morgua bas kao sto si rekao, najbolje u cugu i od pocetka, jer svih 6 prica + specijal su deo jedne celine.



Kad sam bio u srednjoj školi tvrdio sam na času književnosti da je lik poremećen, zamalo da me nastavnica kazni zbog toga. Valjda je njoj normalno kad lik ubije čoveka jer mu je sunce bilo u oči i vrućina mu smeta...
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 11/04/2022 : 00:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts
Valjda je njoj normalno kad lik ubije čoveka jer mu je sunce bilo u oči i vrućina mu smeta...



Bila je ispred svog vremena.

Sada je u stripovima to normalno, što više poželjno bar po reakcijama brojnih forumaša.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 11/04/2022 : 19:44:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Evo jednog od linkova na engleskom, koga zanima (jeste offtopic ali ima veze sa Aspergerovim sindromom)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5903843/

Cak me Jorik Malatesta tj. Dr.Morgue po nekim reakcijama podseca na Kamijevog Mersoa, obojica su brutalno iskreni cak i kad im to ne ide u prilog, tj. socijalna inteligencija im nije jaca strana pa deluju hladno, nezainteresovano i otudjeno u odnosima sa drugim ljudima, kao nekakvi neemocionalni roboti.
Jorik recimo cesto ima mizogene komentare i uopste ne shvata zasto to toliko nervira njegovu koleginicu detektivku (zapravo ne shvata da je uopste nervira); sa druge strane Merso kada je zaglavio u zatvor, u celiji punoj Arapa kad su ga pitali zasto je u zatvoru, on odgovara "jer sam ubio Arapina", potpuno nesvestan da ga to moze uvaliti u nove nevolje, da neko moze da ga prebije zbog toga, i sl.
A interesantno je kako su njih dvojica toliko slicni, ali sa suprotne strane zakona, i nesposobni da sagledaju sebe iz ugla druge osobe, ne umeju da razumeju neverbalnu komunikaciju, sarkazam i sve te socijalne finese u komunikaciji sa drugima.

Dr. Morgue je jedan od psiholoskih trilera koji u moru kvazi-psihica zaista zasluzuju pridev psiholoski. (to mi je omiljeni zanr pa zato volim da serendam nasiroko, ne zamerite).




Edited by - Jocko on 11/04/2022 20:23:55
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/04/2022 : 22:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Drakula

Autor: Žorž Bes



Bess u savremeni strip vraća majstorije i čaroliju crno-belog stripa, malčice zanemaranog u eri dominantnog digitalnog i svakog drugog kolorisanja (zbog svog šematizovano-konfekcijskog pristupa stripu, CB Boneli ipak nije "ono pravo" u tom pogledu).

Dok bi se u konfekcijskom pristupu stripu, kod crtača koji su radna snaga po uredničkom diktatu, bele pozadine smatrale "zabušavanjem", kod Bessa je belina integralni deo CB kompozicije i odlično pokazuje koliko su moderni stripovi nepotrebno zagušeni detaljima. U Bessovom crtežu, belina je i "između kvadrata", a tamo gde su pejzaži i arhitektura bitni, oni su maestralno izvedeni i to su, uz prikaze demonskih bića, najupečatljivije nacrtane scene. Ne postoje "zbrzani i detaljisani" kadrovi, već je iscrtavanje upotrebljavano adekvatno potrebama.

Tu dolazim i do scenarija. Neke primedbe o nedovoljno efektnoj završnici, zanemaruju da se Bes držao izvornog Stokerovog romana, koji je nastao pre "holivudizacije", koja je komercijalno nametnula, a publika na to navikla, da po formuli, najveći "spektakl" (najviše efekata i akcije) dolazi na kraju. U ovoj adaptaciji, umesto takvih odstupanja, imamo vernost izvornoj priči, čiji su se kvaliteti pokazali vanvremenskim, a kasnije intervencije u pop-kulturi (supermoćni Drakula, koji ne beži pred ljudima itd.), samo su raznorazne nadogradnje na originalnu osnovu. Potera za Drakulinim brodom, kroz Evropu, raznim sredstvima transporta, adekvatno je prikazana uz vreme i tenziju koju nosi sa sobom.

Prateći tekst (didaskalije), sem što odražavaju duh i atmosferu romana, što je tipično za adaptacije književnih dela, ne ponavljaju prikaze sa crteža, nego ih dopunjuju. Primer - kad protagonisti ulaze u Drakulinu kuću, kroz didaskalije saznajemo da uništavaju mrtvačke sanduke, iako to ne vidimo. Ovim je ekspandirano pripovedanje, iz modernih stripova, izbegnuto i zaobiđena potreba da adaptacija, umesto 200, ima 1000+ strana i bude opterećena nepotrebnim scenama. Bess govori autentičnim jezikom stripa, koristeći sliku i tekst.

Georges Bess možda nije u najužem izboru nekoliko najboljih svetskih crtača stripa, ali jeste visoka klasa. Na samom početku čitanja njegovog Drakule, padalo mi je na pamet, kako li bi ovakvu adaptaciju realizovali pojedinci iz stare garde filipinskih crtača (koji su stvarali za Marvel, Warren i DC nekada), ali kako je čitanje odmicalo, sve više su mi dolazile asocijacije na ex-YU autore (Hecl, Devlić, Zimonjić, Radovanović...), kao neko društvo umetnički srodnih, a likovno međusobno različitih, evropskih umetnika.

*****
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 14/04/2022 : 16:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
no one else



r. kikuo johnson je pre sto godina eksplodirao na sceni stripom night fisher. vutra & muvanje riba nisu baš sveže teme, no izdvojile su ga dve stvari: autentični prikaz havaja kakve do tad nismo videli te hrabar potez četkicom, u stilu johnsonovog profesora mazzucchellija.

šta se desilo u međuvremenu? od nečega mora da se živi, pa je autor malo ilustrovao za new yorker, malo više konobarisao, a uradio je i dečiji strip shark king, nacrtan u stilu alexa totha.

nedavno se vratio ovom gore knjižicom, opet smeštenom na mračnu stranu meseca havaja, ovog puta u stilu adriana tominea. da se razumemo, ništa ovom stripu ne fali... ali ostaje nada da će johnson jednom uraditi nešto skroz svoje. ako ne nađe svoj glas, biće velika šteta jer - usudiću se da kažem - čovek je genije.


Edited by - Vlaadisha on 17/04/2022 21:37:05
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 14/04/2022 : 18:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kad sam bio u srednjoj školi tvrdio sam na času književnosti da je lik poremećen, zamalo da me nastavnica kazni zbog toga. Valjda je njoj normalno kad lik ubije čoveka jer mu je sunce bilo u oči i vrućina mu smeta...



Pročitaj Podrume Vatikana Andrea Gidea... Tu glavni junak iz čista mira, tzv. acte gratuit, gurne lika iz voza, kako bi pokazao i dokazao šta je potpuna sloboda.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/04/2022 : 20:05:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad
Pročitaj Podrume Vatikana Andrea Gidea... Tu glavni junak iz čista mira, tzv. acte gratuit, gurne lika iz voza, kako bi pokazao i dokazao šta je potpuna sloboda.



Takve bih ja osudio da se podvrgnu takvim mučenjima dok ne bi plačući preklinjali da ih se usmrti metkom u čelo i spali da im nestane traga da su postojali.

Kome je do kvazi intelektualnih gadarija neka pročita Fibrinog Ja, ubojica. Ili Ja, Francois Villon.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 14/04/2022 : 20:38:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
sreca pa te niko nista ne pita sto se toga tice

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/04/2022 : 20:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Imaš pravo.

Fora je saznati da ti je netko ubio oca, majku, sestru, brata ili dijete zbog performansa slobode.

Trebalo bi ga i nagraditi umjesto kazne i dati poticaja sličnim kreativcima.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 14/04/2022 : 20:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
nisi me razumeo, upucujem samo na jednu vrlo bitnu karakteristiku i svetlu tacku ljudskog postojanja - mastu, apstraktno razmisljanje, misaone eksperimente, i tu vrstu fenomena.
znati razluciti to od stvarnosti zaista zna da bude korisno u zivotu, sto individuama, sto zajednici u globalu.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3522 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 14/04/2022 : 21:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Takve bih ja osudio da se podvrgnu takvim mučenjima dok ne bi plačući preklinjali da ih se usmrti metkom u čelo i spali da im nestane traga da su postojali.

Kome je do kvazi intelektualnih gadarija neka pročita Fibrinog Ja, ubojica. Ili Ja, Francois Villon.



Kao prvo, govorimo o fiktivnim ljudima. Kao drugo, poenta takvih priča nije da pozivaju na ubijanje, već da iskritikuju društvo ili određen tip ljudi kroz naizgled apsurdne situacije. I kao što reče Vader valja odvojiti stvarnost od ovoga.

Osim ako se sprdaš?

Ako govorimo o ovakvim situacijama u stvarnosti, to je nešto potpuno drugo, razume se, i za svaki vid osude.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11586 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 14/04/2022 : 21:26:26  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Tarzan – Herr des Dschungels (Splitter 2021, 88 str. / Seigneur de la jungle 2021) - Christoper Bec & Stevan Subić

Nakon Conana evo i Tarzana u novom ruhu. Ovo je prvi album, u Francuskoj je nedavno objavljen i drugi. Slično kao kod Conana različiti crtači okušat će se na poznatim pričama.
https://www.bedetheque.com/serie-73771-BD-Tarzan-Bec.html

Bec i Subić radili su i 13. album Conana: Xuthal la Crépusculaire.

Priča je dobro poznata: Koncem 19. stoljeća lord John Greystoke i njegova trudna supruga Alice nakon pobune na brodu i brodoloma nađu se na obali ekvatorijalne Afrike.
John sagradi kuću na drvetu gdje mu se uskoro rodi sin. Kratko poslije majka umire a oca ubija banda majmuna. Jedna ženka uzima dijete, ponese ga sa sobom i odgaja ga kao svoje mladunče.
Zbog boje kože daje mu ime Tarzan...

Prvih 20 strana su bez teksta i taj dio mi se najviše svidio. Slike govore same za sebe. Optički je ovo stvarno dobro,
Subićev crtež je realističan, detaljan, izražajan, na momente se čini neprecizan. Predivni krajolici, čitatelj će uživati u prikazu džungle, biljnog i životinjskog svijeta.
Osluškivat će noću zvukove džungle, riku crnog pantera, krikove majmuna, osjetit će njihov strah dok se spušta noć. Posebno su uspjeli prizori akcije, divlji, brutalni i krvavi, kakvi i moraju biti.

Ostatak priče gdje dolazi do dodira i sukoba s civilizacijom puno manje mi se svidio. Preporuka!

- Naslovnica je djelo Érica Bourgiera.















- Civilizacija i sport.


Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/04/2022 : 22:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

nisi me razumeo, upucujem samo na jednu vrlo bitnu karakteristiku i svetlu tacku ljudskog postojanja - mastu, apstraktno razmisljanje, misaone eksperimente, i tu vrstu fenomena.
znati razluciti to od stvarnosti zaista zna da bude korisno u zivotu, sto individuama, sto zajednici u globalu.



Ma razumijem i nije da nisi bio u pravu (da je dobro što ja ne odlučujem) .

Nasilje i zlostavljanje, te ubijanje iz obijesti me uvijek raspali.

Dovoljno je vidjeti što se svako malo događa u USA i po svijetu u ime slobode.

@Gil

Naravno da treba razlikovati maštu i stvarnost, ali mašta ne treba biti poticaj/inspiracija labilnim osobama.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 17/04/2022 : 21:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
S. Craig Zahler, scenarista i reditelj filma Bone Tomahawk, je izgleda i S. Craig Zahler, scenarista i crtač stripa Forbidden Surgeries of the Hideous Dr. Divinus. Scenario je klasičan body horror koji sebe shvata previše ozbiljno, dok je crtež fanzinaški naivan. Negde u tom procepu leži šarm ovog naslova, ako ga uopšte ima. Knjiga izgleda kao samizdat onog čudaka što je išao s vama u osnovnu, sećate se onog lika što je uvek crtkao neke morbidarije po svesci iz matematike? E taj. S tim što je ovde reč o polupoznatom reditelju. Da ima mrvu ironije, bio bi kult. Ovako je tek kuriozitet. Preporuka za ljubitelje treša.

Go to Top of Page

verab
Senior Member

Croatia
2510 Posts

Member since 22/01/2015

Posted - 17/04/2022 : 21:53:21  Show Profile Show Extended Profile  Send verab a Private Message  Reply with Quote
hehe ovo sjajno izgleda, kupujem.

a čim izađe nabavljam i Organisms From an Ancient Cosmos

https://screenrant.com/bone-tomahawk-writer-pens-new-graphic-novel-organisms-from-an-ancient-cosmos-exclusive/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/04/2022 : 13:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote


The Many Deaths of Laila Starr

Nedavno su ovaj strip hvalili forumaši ovdje, a bio je visoko pozicioniran na mnogim listama stripova godine 2021. pa sam odlučio baciti oko. Odvraćale su me usporedbe sa Daytripperom koji mi je štufan ali na svu sreću, Leila je puno bolji strip.

Boginja smrti dobije otkaz jer će se roditi dijete koje će pronaći eliksir besmrtnosti i neće više biti posla za nju. Pa ona postane običan smrtnik i traži to dijete ne bi li ga ubila i dobila posao nazad.. ali, iznenađjuće, na kraju nam kroz priču smrt zapravo otkrije ljepotu i snagu života i nauči važne lekcije

Te priče o Smrti među smrtnicima su dosta često korištene u stripu, evo i sad na kioscima imamo Veliku utjehu, a mene je ova osim na Daytrippera pdsjetila i na Sandmanovu kratku priču Sound of her wings (koja mi je doduše dosta bolja, jebiga, čitao sam je mlad).

U svakom slučaju, fora je strip, nekako je šaren na dobar način i ima pozitivne poruke i dosta simpatičnih detalja - npr priču nekad priča polupopušena cigareta, pojavljuje se i lik osamljenog hrama i sve tako neke sitnice koje vesele. Leila Starr se dosta oslanja i na jezik, didaskalije i razgovori među likovima su pisani poetičnim, uzvišenim stilom koji podsjeća na Gaimanovog Sandmana.

Ima nekih momenata u stripu za koje ne znam šta bi rekao - kao kad npr u zadnjoj svesci curica nosi malo ranjeno štene liku da ga spasi i onda to malo ranjeno štene bude neki simbol snage života koji je u svima nama. Tu sam malo stao.. šta stvarno? curica sa malim ranjenim štenetom? pa to je najveća kuruza koja može bit! ili je to ironija? ili je to sad već i transcendetiralo ironiju i zapravo postala moćna metafora?? Ni sad nisam siguran

Pa onda citati te neke Instagram pjesnikinje, one neke amero/indijske Ingrid Divković koji zapravo prilično dobro funkcioniraju u stripu.. kako da se postavim prema njima? Da hejtam ili da me dirnu duboko u dušu?

Zbunilo me i to što je Smrt dobila otkaz, a ljudi i daje umiru.. kako to? kako to? Također sam očekivao i više smrti jer se strip zove Many deaths of laila Starr a ona umre jedno četiri, pet outa, znači nije puno. Točniji bi naslov bio Few deaths ili A couple of deaths..

Sad nabrajam te zamjerke ali zapravo me niš od toga nije smetalo u stripu. Nekako me uvukla priča, likovi su puno pametovali ali su mi bili simpatični i na kraju, nakon pročitanog ostane neki dobar osjećaj, kao da sam pogledao neki lijepi feel good film. Preporuka za strip! Veselim se nekom budućem domaćem izdanju.
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.42 seconds. Snitz Forums 2000