forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/05/2022 : 04:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Jezovnik Ortiz: Demoni Džeremaje Kolda (DuBay & Ortiz, 1976) Darkwood

Petodelna 'saga' o starom bradonji Džededaji Penu koji ima dve narukvice uz pomoć kojih priziva demone. U prvoj, trećoj, četvrtoj i petoj priči se pojavljuje njegov sin Džeremaja Kold. U inat tome, najviše mi se svidela druga priča, kada Džededaju i putujućeg trgovca napadne banda Meksikanaca, jer ta priča ima najviše (crnog) humora, i najmanje je usiljena. Prva nas uvodi u likove Džeremaje i Džededaje, o njegovoj prošlosti i o prvom sukobu oca i sina. Treća priča je najmorbidnija (naročito prvih nekoliko strana je da čovek povrati), a pri kraju je debilna - u fazonu ljudi su veća čudovišta od takozvanih ''nakaza'', dakle nešto kao one idiotske Kjaverotijeve priče na Dilanu. Ta mi se priča najmanje svidela. Četvrta i peta su kratke i ne naročito zanimljive, a u petoj je Ortizov crtež u boji, sviđa mi se kako izgleda sa retro kolorom. Što se crteža tiče, najviše mi se dopao u drugoj priči.
Priključujem se onima koji kažu da je ovo treš, a dodao bih, prilično slabašan treš, u rangu (naj)slabijih epizoda pomenutog Dilana Doga. Demoni su kao ideja postali izlizani već nakon druge priče, treća pršti od treša i palamuđenja uz neke od najbednijih akcionih scena koje sam imao prilike da vidim (recimo obaranje aviona), a poslednje dve pričice su mlaćenje prazne slame, naročito četvrta. Peta ima zanimljiv obrt na kraju sa sveštenikom, koji je želeo da iskoristi demone u dobre svrhe, ali se malo zajebao u računici.
Baš razočaravajuće i prilično inferiornije od Apokalipse iz istog Jezovnika.




Edited by - Jocko on 23/05/2022 10:56:22
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 23/05/2022 : 10:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Začarani zamak [Blaggard Castle] (Gottfredson, W.Smith, 1932 - 1933)

Čitao sam kao klinac Mikijev Zabavnik, i ostao mi je baš u lepom sećanju. U ovoj kratkoj priči, za koju kažu da je jedna od najznačajnijih Mikijevih iz tog perioda (i uopšte), Miki i njegov drugar Horacije (nakon prethodne avanture sa blagom) bivaju namamljeni u nekakav tajanstveni zamak pun zamki, u kome eksperimente sa hipnotišućim zracima vrše trojica majmuna, profesori Alfa, Beta i Omega. Posebno su mi se svidele rečenice koje izgovara Horacije nakon što ga majmuni hipnotišu - isprva zvuče kao nonsens ali imaju neki šašavi smisao. U priču su uključene i njihove žene Belka i Mini, koje odlaze da ih traže. Simpatična priča, ali joj je najveća mana to što je pisana za novine, pa scenario zbog toga ispašta - na svakih nekoliko kadrova se pojavljuju pravougaonici/didaskalije sa opisom dešavanja. Kapiram da je to moralo tako jer je objavljivano iz delova u novinama, ali eto to mi se nije svidelo i baš usporava flow tokom čitanja.
Inače divan crtež sa super kolorom, teško mi da poverujem da je strip toliko star.


Miki Maus: Na divljem zapadu [Sheriff of Nugget Gulch] (Osborne & Gottfredson, Taliaferro, 1937)

Ova je još bolja priča od prethodne. Ima puno više humorističnih scena a manje (nepotrebnih) pravougaonika sa opisima. Obožavam vestern komedije, tako da mi je baš lepo legla ova Mikijeva i Šiljina avantura na divljem zapadu. Oni odlaze u Zlatođiju na poziv Mikijeve prijateljice Mini, i tamo se susreću sa kopačima zlata, pljačkašima, a Miki postaje šerif, što sa sobom nosi brojne odgovornosti i probleme - treba uhvatiti pljačkaša Gringa O'Debelića. Uglavnom, jako zabavna i duhovita priča, koja kao i naš dvojac M&Š nikada ne miruje. Šilja je posebno zabavan lik, onako šašav u svojoj naivnoj gluposti i definitivno jedan od najdražih sajdkik likova. Baš mi je nakon čitanja bilo žao što se ova priča tako brzo završila.
Baš bih voleo da pročitam još ovakvih zabavnih epizoda, pa ako neko ima preporuke, shoot!
Ovo sam čitao kao skanlaciju sa Srpskim prevodom, mnogo me bolje rade humoristični stripovi na naškom nego na Engleskom. Sledeće u planu su još neke Mikijeve avanture iz 30-ih i 40-ih.


Miki Maus: Odmor u divljini [Mickey Mouse's Wild Holiday] (Gottfredson, D.Shaw, 1943)

Jedna kraća pričica o Mikiju i njegovim nećacima koji putuju u prirodu, da bi kampovali. Tamo se susreću sa halapljivim medvedom i još halapljivijim Indijancem-preprodavcem. Stripić je koncipiran tako da, iako ima kontinuitet, svaki kaiš predstavlja ''pričicu za sebe'', sa humorističnim poslednjim kadrom na kraju svakog kaiša. Slatko, ali (pre)kratko.





Edited by - Jocko on 24/05/2022 11:54:01
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/05/2022 : 20:15:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Richardson&Sakai:47 ronina (CRŠ)

Stana Sakai odlično poznajemo (ili barem ja tako smatram) po biseru devete umetnosti,Usagi Jodžimbu (stripu,koji je nažalost potcenjen na ovim prostorima,ma šta ko pričao),a u ovom delu je crtač po scenariju Majka Ričardsona,inače osnivaču trećeg po veličini američkog strip izdavača,Mračnog konja,a koji je nastao po kultnoj japanskoj legendi.

Manje-više klasična priča o časti,pohlepi,odanosti,osveti...ovog puta smeštenoj na tlu srednjevekovonog Japana s'početka 18.veka - mladog,voljenog,časnog...velmožu Asana,carski činovnik naguzi,a njegova ekipa samuraja će to itekako naplatiti.

Sve je Ričardson ovde lepo uradio - postavio scenu,razradio likove,napravio sjajan zaplet kojeg je bez greške odmotavao te bez omaške završio.
Sakai na visini zadatka,boje ugodne oku.
Na sve to imamo i Kazuoa Koikea kao savetnika na priči.

Malo me u čitanju stripa ometalo brdo imena,i trebalo je truda pohvatati ko je sve tu,ali definitivno strip koji preporučujem.Pogotovu ako volite Sakaija,a pogotovo pogotovu ako ste fan samurajštine.
Izdanje bombona.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 24/05/2022 : 11:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Detektivi [The Crazy Crime Wave] (Gottfredson, de Maris, 1933 - 1934)

Šilja nasleđuje detektivsku agenciju od svog pokojnog ujaka, te se on i Miki upuštaju u detektivski biznis. Prva polovina priče je urnebesna, sa puno gegova, prve ''misterije'' koje dvojac ''rešava'' su skroz opičene; a situacija se komplikuje sa pojavom prve serije zločina - prvo kosokradice (hah, kakav izraz), a zatim i falsifikatori novca. Tada na scenu stupa i dvojac detektiva poslat iz grada, kod kojih se Miki zapošljava kako bi izučio zanat. Šilju kidnapuju banditi, i na Mikiju je da pronađe prijatelja i reši seriju zločina. Druga polovina priče je akciona komedija, ali je manje urnebesna nego prva. Šiljini gafovi su genijalni. Uglavnom, jako dobra priča, za sada mi je na drugom mestu, posle epizode na Divljem zapadu.





Edited by - Jocko on 24/05/2022 11:55:06
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1272 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 24/05/2022 : 14:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Enola Holmes (Serena Blasco)

Možda ste gledali film na netflixu, moguće da je netko i knjige čitao. Ovo je lijepo nacrtano i lijepo napisano, lagano se čita i imam dojam da bi lijepo sjelo u fibrinu dječju biblioteku... Sam glavni lik mlade Enole je dobro karakteriziran, osoba koja želi više od života od onoga što društvene norme nameću i čovjek navija za nju, želi da uspije mala...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 25/05/2022 : 01:17:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Epic Illustrated #31: Beyond Legend [S one strane legende] (Goodwin & De La Fuente, 1985)

Kratka priča (15 strana) koja na zanimljiv način meša dva žanra: fantazi i vestern. Pažljivijem čitaocu će već na početku biti jasan obrt, koji je zanimljiv a meni je iskren da budem promakao. Sviđa mi se ideja o tome da sudbine i legende kroje neke ''više sile''; priča se na zanimljiv način dotiče teme dobra i zla: loše na ovom svetu mora postojati kao protivteža dobru, i neko od gore aktivno radi na stvaranju legendi i podizanju morala smrtnicima. Sa druge strane, nekome se ne sviđa uloga koja mu je dodeljena i koju iznova igra. Crtača znam od ranije, crtao je na Teks Viler serijalu i gotivan mi je.


Epic Illustrated #31: Arise Awake Year 20 (Hempel, 1985)

Kratka naučno-fantastična priča (8 strana) u kojoj neki lik halucinira, prethodno provevši dvadeset godina izolovan na mesecu Jupitera. Priča ništa specijalno, dobar crtež.


Epic Illustrated #31: Wah, Wah, Wah (Vanjaka, 1985)

Drugo pojavljivanje izvesnog lika Gideona Plexusa. I vizuelno i narativno u duhu Mebijusa, SF priča (10 strana) o serijskom ubici kapetanu Bučeru, sa obiljem futurističkog slenga, crnog humora i tipičnim žanrovskim klišejima. Ali dopada mi se obrt na kraju.


La bestia [The Beast / Zver] (Serpieri, 1984)

Kratež (6 strana), prvi put objavljen u magazinu L'eternauta. Kao što prva priča (videti gore) kombinuje vestern sa fantastičnim elementima, tako u ovoj priči Serpieri meša vestern i horor, u ovoj vizuelno upečatljivoj ''bajci'' za odrasle, koja nas uči da je pohlepa ta koja rađa zveri, kako to fino sroči stari Indijaner na kraju. Podsetilo me ovo na Topijevu pričicu Black & Tans - isto imamo likove koji ulaze u mrak.





Edited by - Jocko on 25/05/2022 06:21:01
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/05/2022 : 11:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Šiljina smešna strana istorije: Frankenštajn [Goofy Adventures #1-2: Frankenstein] (Crosby & De Urtiága, Torreiro, 1990)

Diznijevska ''obrada'' istoimenog klasika, zapravo humoristična parodija, u serijalu u kom je predviđeno da Šilja ima glavnu ulogu a Miki sporedniju, te tako ovde Šilja igra doktora Frankenštajna. Simpa priča, ima humora ali nije baš da padneš na dupe. Crtež je neobičan po tome što često razni predmeti i objekti služe kao ivice vinjeta. Ne znam ni kako bih to opisao, mrzi me da objašnjavam. Uglavnom, neuobičajeno kadriranje i izgled tabli, kako god. Ovo sam uzeo da pročitam jer sam očekivao nešto kao Alan Fordove priče Broja 1, ali ovo ipak nije toliko urnebesno i satirično kao Fordić, i namenjeno je ipak mlađoj publici.





Edited by - Jocko on 27/05/2022 01:43:26
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 27/05/2022 : 01:24:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Neobičan san Miki Mausa [The Robin Hood Adventure] (Gottfredson, Osborne, 1936)

Priča počinje tako što Miki uz pomoć preparata učini da mu cveće u bašti poraste u džinovskim proporcijama, a isto se desi i sa mušicom. Sticajem okolnosti se slučajno poprska te smanji na malecku veličinu, i bežeći od uvećane muve, sakriva se u stranicama knjige Robin Hud. Ovaj prvi deo priče sa povećavanjem i smanjenjem mi se nije naročito dopao, prava stvar počinje tek kada Miki uđe u roman. Upoznaje se sa Robinom Hudom, Malim Džonom, fratrom i ostatkom ekipe protiv kojih se dokazuje u raznim veštinama (streljaštvo, borba motkom), a ima i duel ni manje ni više nego sa Ričardom Lavljim Srcem. Zatim kreće u pohod da spasi princezu koja izgleda isto kao njegova Mini. Teraju ga da se oženi princezom, ali on neće heheh. Na kraju beži iz knjige i vraća se u prirodnu veličinu. Fina epizodica, uvek sam voleo ovakve humoristične ''obrade'', sa od-pre-poznatim likovima (Hud i ekipa) i nadrealnim elementima (recimo ulazak u knjigu). Ova priča ima stvarno dosta dobrih humorističnih momenata, izdvojio bih Mikijevo prepucavanje sa likovima iz knjige, Mikijev duel sa Ričardom, dijalog sa princezom, itd.. Samo šteta kod ovih starijih Mikijevih priča što taman kad se zahuhtaju, ono već kraj...





Edited by - Jocko on 27/05/2022 01:32:10
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/05/2022 : 02:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: U začaranom hotelu [Bellhop Detective] (Gottfredson, de Maris, 1940)

Drugi hotelski strip koji sam čitao ove godine, nakon Spiruovih Početaka jednog potrčka, tako da mi se poređenje, i uprkos velikoj razlici u godištima ova dva stripa, samo nameće. Ovo je na sličan fazon - pre svega kada je reč o hotelskom humoru. Ali dok je kod Spirua pozadina priče mnogo ozbiljnija, ova Mikijeva avantura je klasična humoristična misterija sa pregršt šašavih likova.
Miki kao nagradu na takmičenju dobija posao belboja u hotelu, u kome obitava otkačena posluga i još otkačeniji gosti, a ubrzo mu se kao glavni zadatak javlja da otkrije ko stoji iza misteriozne pojave duhova u hotelu i u kakvoj su vezi zaposleni i gosti sa tim duhovima. Humor je odličan, što bi rekli - za sva vremena, tako da bez obzira na godinu proizvodnje, ovo se sa guštom može čitati i sada (bar što se mene tiče). Sama misterija je dobro osmišljena, priča nema praznog hoda jer se uvek nešto dešava; likova ima nit' premalo nit' previše - taman koliko treba za dobru misteriju, a završnica je baš u duhu whodunnit (''pronađi krivca'') romana. Ukratko, divan i nadasve zabavan strip! Ako ne računamo uvodno i završno pojavljivanje Mini, ovde Miki operiše sam. Ostaje samo misao kakav bi urnebes Šilja napravio u hotelu da je kojim slučajem ubačen u priču.





Edited by - Jocko on 28/05/2022 03:25:50
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 29/05/2022 : 02:04:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Jezovnik Ortiz: Probisvet (B.Lewis & Ortiz, 1977 - 1978) Darkwood

Koncipiran slično kao i prethodnik mu iz Jezovnika, Demoni Džeremaje Kolda, u pet kratkih poglavlja koja čine jednu celinu. Prva dva poglavlja Probisveta su zagrevanje, da bi se glavni zaplet oko statuice Boga koji vrišti i štap-o-mača odvio i razmrsio u poslednja tri dela. Iako smeštena u Japan, priča ima fantazi i horor elemente, i mogla bi se nazvati trešom. Sisate nindža-cice, samuraji, odsecanje glava, magični štap, zmajevi-čuvari, demončići i demoni... svašta je ovde nabacano. Dijalozi variraju od duhovitih (tu prednjači glavni lik Salivan) do totalnih klišeja, pa se u nekim momentima strip čini kao parodija na fantazi/horor/akciona (ne)dela. Što mi se čini da je bila svesna namera autora. Kao celina, Probisvet mi je ostavio maalo bolji utisak od Džeremaje Kolda, no oba su tu negde, čist pulp, i za razliku od Apokalipse nemaju neke veće težnje do čiste zabave.




Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/05/2022 : 20:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Kuća X – Moći X
Prvi tom & Drugi tom

(Čarobna knjiga)



"Kuća X i Moći X se prepliću, da bi otkrili tajnu prošlost, sadašnjost, budućnost i daleku budućnost rase mutanata! Sve počinje kada Čarls Ksavijer otkrije svoj novi master-plan, koji će izvući mutante iz senke čovečanstva na svetlost."

Kompleksna, inteligentno napisana priča, sa dosta likova, u više vremenskih razdoblja, skokova i "putovanja", Jonathana Hickmana, izvedena je uspešno od strane dvojice vrlo kompetentnih crtača - Pepe Larraza i R.B. Silva-e, kroz dva povezana mini serijala - House of X i Powers of X, od po 6 epizoda.

Iako Hickman malčice guši sa dodatnim materijalima - podacima, definicijama i simbolima, jedini bitan problem sa štivom u ova dva trejda, odnosno toma iste priče, mogao bi biti u nedovoljnoj univerzalnosti tj prevelikoj specifičnosti teme, kojom se prvenstveno ciljaju ljubitelji super-herojskog žanra, posebno dosadašnji verni fanovi i poznavaoci X-Men stripova. Oni ostali, koji će ovom stripu pružiti šansu i dovoljno pažnje, mogli bi da budu prijatno iznenađeni kvalitetom ponuđenog sadržaja, koji iz superherojskog ovde zakoračuje u čisti SF žanr.

****
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 30/05/2022 : 22:47:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Mač u kamenu [The Sword in the Stone] (Fallberg & Alvarado, DiPaola, 1963)

Diznijev strip rađen prema istoimenom crtanom filmu iz iste godine. Mač u kamenu je drugi najdraži Diznijev crtać mog detinjstva, odmah posle Robina Huda. Za razliku od njega, Mač u kamenu nisam gledao još od nižih razreda osnovne, tako da ne mogu da uporedim ovu strip adaptaciju sa filmom, čini mi se da verno prati crtać ali su neki detalji izostavljeni. Baš me je ovaj strip vratio u neko prošlo vreme, a toliko sam ga puta gledao da se sećam i da se Merlin i Artur pretvaraju u ribice, i u veverice, a onaj duel Merlina sa vešticom i Arturovo vađenje mača sam, recimo, zaboravio, pa me je puklo (pod)sećanje dok sam čitao. Crtež prati crtani, ali mu je najveća ajmo reći mana što su u crtanom bolje i detaljnije pozadine. Priča je svima znana, spoj avanture i magijske fantastike, a ima i humorističnih momenata, kao i u mnogim Diznijima. Opet kažem, davno sam gledao crtani pa me sećanje ne služi najbolje, ali sigurno je da su neke fore iz stripa drugačije nego u crtanom. Sve u svemu, meni vrlo dobro čitanje (sa nešto manje od 70 strana strip nije prekratak, a ne bih se bunio da ima još koje poglavlje, jer je taj dinamični i humoristični odnos Merlina, Artura i sove Arhimeda neprejebiv). I ako stavim ekstremnu nostalgiju na stranu, ovo je sjajan crtać i odlična stripska verzija, koju nije pojelo vreme.



Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 30/05/2022 : 22:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kuća X – Moći X
Prvi tom & Drugi tom



Hm, izgleda da ću mu morati dati drugu šansu.
Nedavno sam pročitao prvih 5-6 sveski i nije mi bilo loše, ali mi je sve skupa djelovalo nekako sterilno pa nisam nastavio.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 31/05/2022 : 01:43:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Paja Patak: Transilvanija [Donald Duck and the Adventure in Transylvania] (Salvatori & De Vita, 1986)

Ovo je, koliko sam uspeo da nađem na netu, italijanski Dizni. Baja šalje Paju u Transilvaniju, kod njegovog rođaka, za koga Paja sumnja da je možda grof Drakula lično. Tu su i negativci braća buldozi te veštica. Pričica je inspirisana Stokerovom Drakulom, ali meni deluje nedorečeno, zbrzano i nedovoljno interesantno. Tih 30+ strana se strašno brzo iščita, a sveukupno sam se jednom nasmejao, ako i toliko, dakle fore nisu neke. Samo crtež valja.





Edited by - Jocko on 31/05/2022 01:54:56
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 01/06/2022 : 07:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Na divljem zapadu [The Bat Bandit of Inferno Gulch] (Gottfredson, Osborne, 1934)

Ova mi se vestern priča manje svidela od Naget galča. Iz jednog ključnog razloga: nema Šilje, a to se itekako oseti (pre svega u manjku humorističnih scena); ali zato tu je Mini. Uglavnom, neki lik obučen u kostim slepog miša, teroriše kraj i pljačka, a Miki i Mini dolaze kod Mikijevog rođaka i ubrzo se upliću u slučaj sa maskiranim pljačkašem. Već na pola stripa, ako ne i pre, biva jasno ko je zloća, tako da nema nekog faktora iznenađenja. Posledja trećina stripa otpada na Mikijevu jurnjavu za istim, nadmudrivanje i duel.




Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 02/06/2022 : 07:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Jezovnik Ortiz: Nuklearna hit parada Žestokog Džona (Stenstrum & Ortiz, Corben, 1979) Darkwood

Četvorodelna post-apokaliptična priča o Žestokom Džonu na ratom razorenoj planeti, u SAD-u / Kanzasu, u kome vladaju verske grupacije. Neke priče iz Eerie i Creepy, bar one koje sam imao prilike da čitam, nisu sasvim čist horor već mešanci žanrova, a kako sečem vene na post-apokalipsu, ova mi je priča bolje legla nego neke prethodne (Demoni i Probisvet). Ako bih morao da rangiram, na drugom mi je mestu u Ortizovom Jezovniku, posle neprejebive Apokalipse. Prvo poglavlje je tek upoznavanje sa tim posleratnim razrušenim svetom i u njemu Žestoki Džon operiše solo, kao Mad Max. To poglavlje je crtao Korben, mada nije vizuelno upečatljivo kao drugi njegovi radovi. U naredna tri poglavlja se uvode likovi ženske Ruskinje, generala orangutana i glavnog negativca (koga Džon zna od ranije). Drugo poglavlje je Ortiz crtao u svom standardnom stilu, dok u trećem i četvrtom njegov crtež izgleda osenčeno, pa liči na Korbenov. Dopala mi se završnica, kao i (crni) humor i satira koji manje ili više provejavaju kroz sva poglavlja. Cinična sprdnja sa religijom i verskim fanatizmom. Posle Apokalipse, ova mi je epizoda u pogledu priče najuspelija, i druga najbolja u Ortizovom Jezovniku.

Sve u svemu, Rajtsonov jezovnik mi je i crtački i scenaristički jači od Ortizovog, koji varira i u jednom i u drugom segmentu. Dok Korbenov nisam imao prilike da čitam.




Edited by - Jocko on 02/06/2022 07:51:59
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/06/2022 : 22:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Galaktus Žderač svetova

(Darkwood)



Galactus the Devourer je strip, čiji glavni junak je Srebrni Letač/Silver Surfer, a ime iz naslova pripada njegovom prvom protivniku, sa kojim je sudbinski vezan. Reč je o mini seriji od 6 epizoda (prva i poslednja su zamalo dvostruko duže od standardnih), koja je svojevrsni "love-letter" prvoj seriji o Srebrnom Letaču (Silver Surfer Vol. 1 1968–1970 Lee/Buscema) i ljubiteljima iste. Ove kultne, danas klasične i redovno reprintovane epizode, neki bi označili vrhuncem crtačkog rada Johna Busceme u Marvelu i od njihovog pojavljivanja čitaoci su priželjkivali da vide još njegovog Surfera. Marvel je to omogućio u ovom serijalu (pored još nekih retkih pojedinačnih epizoda). Buscema je ovde u poznoj fazi svoje karijere (1999.), ali većina poštovalaca će biti zadovoljna prikazanim (iako je Sienkiewicz neobičan izbor za tušera).

Scenario Louise Simonson ne sadrži ništa specijalno, to je standardna varijacija na temu Galaktusa koji ugrožava Zemlju, a najveća zamerka je da je previše stranica utrošeno na ovu priču, koja bi bez suvišnosti, bila brža i efektnija.

Dodatni crtač Jon J. Muth, čiji crtež deluje kao visoko korektna skica je, srećom, ubačen na prvu-uvodnu epizodu i solidno se uklopio, a ne na kraju, kako to Marvel ima običaj da uradi (i tako pokvari serijal i zadovoljstvo čitalaca).

***
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 06/06/2022 : 17:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Na novom poslu [The Plumber's Helper] (Gottfredson, de Maris, 1938)

U prvoj četvrtini priče Miki, koji je u finansijskim problemima, traži posao, a kao sporedni likovi se pojavljuju Mini, Šilja (u dva navrata) i Horacije u više navrata. Posle više bezuspešnih pokušaja, Miki se zapošljava kao šegrt vodoinstalateru Stamenku, velikom i priglupom majstoru. Scene sa njim, i replike, su svakako među najboljim u celoj priči. On je lenj i priglup, a ta kombinacija osobina je svakako važan preduslov za brojne duhovite scene. Kako sam i sam puno majstorisao, ovaj majstorski humor mi je baš lepo legao. U drugoj polovini priča ulazi u vode misterije, jer se na svim mestima u kojima rade Miki i Stamenko dešavaju pljačke. Na Mikiju je, i neinteligentnoj policiji, da provale da li je i kako Stamenko umešan u pljačke, i ko su mu eventualni saučesnici. Priča dobija i simpatičan obrt na kraju, i završava se u pozitivnom duhu. Ovo je ujedno i najduža Mikijeva avantura koju sam imao prilike da čitam, na momente je odužena nekim nepotrebnim scenama, ali humor i zajebancija sa Stamenkom čine da ne bude dosadna.



Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/06/2022 : 19:58:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@Jocko,

Prije više godina čitajući tvoje postove doživio sam te kao ljubitelja stripova neobičnijih sadržaja/scenarija.

Međutim po ovome što čitaš i ocjenjuješ već neko vrijeme vidim da voliš i ostale stripove u mnogo širem kontekstu i sadržajima u rasponu od klasike
do zahtjevnijih sadržaja.

Uglavnom, sa zanimanjem čitam tvoje osvrte. Samo nastavi .
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/06/2022 : 15:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

@Jocko,

Prije više godina čitajući tvoje postove doživio sam te kao ljubitelja stripova neobičnijih sadržaja/scenarija.

Međutim po ovome što čitaš i ocjenjuješ već neko vrijeme vidim da voliš i ostale stripove u mnogo širem kontekstu i sadržajima u rasponu od klasike
do zahtjevnijih sadržaja.

Uglavnom, sa zanimanjem čitam tvoje osvrte. Samo nastavi .



Da, stripovima sam se vratio 2015. preko starog znanca Dilana Doga, pa sam u to vreme i od autorskih stripova tražio mračnije, teže priče. Moguće da si zato stekao takav utisak. Pre toga sam jedino baš ozbiljnije skupljao Alana Forda (i Zabavnik).

Ima toliko dobrih stvari, dugogodišnji boravak na forumu zaista proširi čitalačke vidike i ukuse, i dok kažeš keks već si u stripovskoj ''sekti'' i guštaš sve što ti dopadne šaka




Edited by - Jocko on 07/06/2022 15:22:20
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2446 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 07/06/2022 : 15:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Kuća X – Moći X
Prvi tom & Drugi tom

(Čarobna knjiga)



"Kuća X i Moći X se prepliću, da bi otkrili tajnu prošlost, sadašnjost, budućnost i daleku budućnost rase mutanata! Sve počinje kada Čarls Ksavijer otkrije svoj novi master-plan, koji će izvući mutante iz senke čovečanstva na svetlost."

Kompleksna, inteligentno napisana priča, sa dosta likova, u više vremenskih razdoblja, skokova i "putovanja", Jonathana Hickmana, izvedena je uspešno od strane dvojice vrlo kompetentnih crtača - Pepe Larraza i R.B. Silva-e, kroz dva povezana mini serijala - House of X i Powers of X, od po 6 epizoda.

Iako Hickman malčice guši sa dodatnim materijalima - podacima, definicijama i simbolima, jedini bitan problem sa štivom u ova dva trejda, odnosno toma iste priče, mogao bi biti u nedovoljnoj univerzalnosti tj prevelikoj specifičnosti teme, kojom se prvenstveno ciljaju ljubitelji super-herojskog žanra, posebno dosadašnji verni fanovi i poznavaoci X-Men stripova. Oni ostali, koji će ovom stripu pružiti šansu i dovoljno pažnje, mogli bi da budu prijatno iznenađeni kvalitetom ponuđenog sadržaja, koji iz superherojskog ovde zakoračuje u čisti SF žanr.

****




@alexts, koliko je poznavanje istorije X-man-a potrebno? Pogledao sam sve filmove, strip ni jedan procitao nisam.
Planiram sad na Stripomaniji da uzmem Mi smo X-meni pa da ga procitam pre ovog stripa, da li ce to biti dovoljno?
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/06/2022 : 16:43:40  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Pa na osnovu filmova biće dovoljno, pretpostavljam.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/06/2022 : 17:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
@jagodanbg

Poželjno je da ti to ne budu ili prvi X-Men ili prvi Hikman. A po mogućstvu ni jedno ni drugo. Može i tako, ali uz mnogo dobre volje.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 07/06/2022 : 17:38:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Započinjanje s Hickmanom je kao da nekoga izbaciš iz aviona u sred oceana.
Neće imat pojma di se nalazi i u kojem smjeru ići, no jednom kad uhvati pravac i krene plivati, nema te sile koja će ga natjerat da odustane.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 07/06/2022 : 20:57:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message  Reply with Quote
Hikmama apsolutno treba čitati jer je diskutabilno, uz Gilena, najvažniji USA scenarista današnjice. Njegova Marvel epopeja, od Secret Warriors i Fantastif Four, preko Shielda, Avengersa i New Avengersa, pa zaključno sa Secret Wars je kapitalno i definitivno delo super-herojskog stripa, warts and all.

Ali je teško navići se na njegov stil pripovedanja, u isto vreme i dekompresovan i prekompresovan.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000