forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 198

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 07/11/2022 : 12:02:40  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Pošto verovatno niko ne čita postove na temi "Strip izazov 2: 10x10 u 2022", ajd ovde par preporuka za ono što mi se učinilo vrednim čitanja. Dakle deo 2 od 3 (prvi, ako nekog zanima na http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=52759&REPLY_ID=2494850):

Preporuka za domaće izdanje:
Kali (2022, Dark Horse) s Daniel Freedman, c Robert Sammelin: Visokooktanska akcija kao Mad Max! Moram da priznam da me privuklo dobro dupe na naslovnici, ali strip kida!
Kobane Calling (2107, Lion Forge) Zerocalcare: Nadobudni aktivista iz Zapadne Evrope ide u kurdsku oblast u severnu Siriju, Irak, Tursku da vidi kako Kurdi zaista žive i bore se protiv Isisa (Daesh), pa makar to bio i Zerocalcare će sigurno da izazove ono "Hmmm, šta se to mene tiče? Da li želim da čitam o njegovim utiscima?"... Ali! Strip je to koji menja život! Koji menja pogled na život! Koji menja sve. Obavezno čitanje. Zero spektakularan u svom maniru pripovedanja i crtanja.
Diabolical Summer (2019, IDW) s Thierry Smolderen, c Alexandre Clerisse: Jebote, kako je dobro nacrtano! Stilizovano! Priča ok, kao slice of life, ali se pretvara u špijunski krimić.
Slaughterhouse-Five (2020, Archaia) p Kurt Vonnegut, s Ryan North, c Alebert Monteys: Veooomaa neobična (anti)ratna priča o WW2.

Po autorima:
Tom King
Batman - Killing Time c1-6 (2022,DC) c David Marquez: naručio, jedva čekam da čitam ponovo na papiru.
Batman - One Bad Day - Riddler (2022, DC) c Mitch Gerads: Skroz ok. Kao Riddler origin. Teška i mučna priča o postanku Riddlera ostavlja utisak udarca direktno u stomak.
Warren Ellis
Desolation Jones v1+c7-8 (2006, Wildstorm) c J.H.Williams III i Danijel Žeželj: Ellis u jednom od luđih izdanja. Ne znam po koji put sam ovo čitao.
Two Step (2004, Wildstorm) c Amanda Conner
Down (2005, Top Cow - Image) c Tony Harris, Cully Hamner
Red (2003, Wildstorm) c Cully Hamner
Reload (2003, Wildstorm) c Paul Gulacy
Matt Kindt
Mind MGMT - Bootleg c1-4 (2022): iako nije na nivou originalnog runa, vredi, naročito jer se Kindt zajebava i sprda do 101 i nazad.
Divinity v1-3 (2015-2017, Valiant) c Trevor Hairsine i Ryan Winn, korice Jelena Kević-Đurđević: Rusi pošalju 3 astronauta u kosmos, dvoje se vrati sa super moćima, pa Rusija postane jedina super sila na svetu. Zanimljivo, prva 2 trejda kao jedna priča, treći šta je bilo posle. Ponekad ubace kao lika na primer sestru iz Leta iznad kukavičjeg gnezda, Putina...
Bang! (2020, Dark Horse) c Wilfredo Torres: Polusuperherojski Džemsbondiš-Tintiniš-LoEG.
Black Badge v1-3 (2019-2020, Boom! Studios) c Tyler Jenkins: Izviđači špijuni, nako, simpa, ništa spec. Lako se čita. Sada i u domaćem izdanju 300 čuda.
Folklords (2020, Boom! Studios) s Matt Kindt, c Matt Smith: Kao fenzazi, quest, a u stvari ipak tripovanje glavne junakinje koja je u tripu muško, i zato ipak antiklimaks na kraju. Ono glavni lik se u fentazi svetu oblači u odelo, a u realnom svetu se oblači kao lik iz fentazi sveta.

Slice of life i autobiografije
Forever (2021, Europe Comics) s Assian Petricelli, c Sergio Riccardi: svi smo imali leto koje menja život, ovog puta letovanje tinejdžerke na jugu Italije.
Dog Days (2020, Humanoids) s Cyprien Mathieu, Ramy Benjamin, c Olivier Perret: ćale sa dva klinca na odmoru na jugu Francuske, bez žene, neko im ubije kuče iliti Socijalna drama, kriza srednjeg doba, kriza kapitalizma.
In Vitro (2020, Humanoids) William Roy: o veštačkoj oplodnji, ali iz prvog (drugog, pošto je muž autor) lica.
Open-Harted (2021, Europe Comics) Nicolas Keramidas: opet iz prvog lica, operacija na otvorenom srcu, zabavno nacrtano.
Amelia (2022, Europe Comics) Aude Piault: kad cela porodica ima burnout, svako za sebe (majka radi i radi sve po kući, ćale radi za proizvođača žita, ćerka prati neku dronfulju influenserku i pravi klipove o šminkanju). Dobro sve do kraja, koji je njanjav.
The White Lady (2022, Europe Comics) Quentin Zuttion: U gerontološkom centu, ali iz ugla sestara koje tamo rade. Kao Wrinkles, stil crtanja kao Bastian Vives.

One shots i kraći serijalčići
4 Kids Walk Into A Bank (2016-2017) s Matthew Rosenberg, c Tyler Boss: veoma zabavno, radnju vam sam naslov opisuje, a la Kyle Starks.
The Lab (2021, Europe Comics) s Hervé Bourhis, c Lucas Varela: Fakeumentary o nastancima kompjutera u 70im, zabavno, veselo, nostalgično.
Twig c1-2 (2022, Image) s Skottie Young, c Kyle Strahm: Prelepo nacrtano, dečji fantazi.
Nemo (2017, IDW) Brüno
Cervantes, The Genius's Fantasy (2017, Europe Comics) Miguel Gomez Andrea Gol: Biografija Servantesa kao pozorišna predstava u 6 činova.
Eight Billion Genies c1-5 (2022, Image) s Charles Soule, c Ryan Browne: novi Imageov serijalčić sa zanimljivom premisom, ponekad malo dosadno, ali ipak pratim i dalje.
The Blouse (2022, Ablaze) Bastien Vivès
Behind the Curtain (2022, Europe Comics) Sara del Guidice: Priča o jevrejskoj devojčici pre WW2 u Francuskoj kojoj majka umre, a otac se ponovo oženi.
Tentacles at My Throat (2018, Europe Comics, BAO publishing) Zerocalcare: Kad ti knedla zbog izdaje drugarice stoji u grlu 20 godina! Ok, ali posle Kobanea deluje malo slabije.
The Treasure of the Black Swan (2022, Fantagraphics) s Paco Roca i Guillermo Corral, c Paco Roca: Veoma uzbudljiv politički triler. Pronađena olupina sa zlatom i Španija pokušava da dokaže da je to njeno vlasništvo, a ne te kompanije koja je vršila pretraživanje mora.
Ballad for Sophie (2021, Top Shelf) s Filipe Melo, c Juan Cavia: Neverovatno nacrtano. Pijanista koji ima "arhineprijatelja" daje intervju pred smrt mladoj novinarki. Priča kao Amadeus.

Feel good i zabava
Rick and Morty: čitao sam Kyle Starksov run, epizode 36-37 su mi urnebes. Čitam i dalje i druge autore, ko voli seriju slobodno nek proba i strip dok čeka nove sezonu.
Space Dumplins (2015, Graphix) Craig Thompson: ovo mi je 3 čitanje, svako je užitak, prelepo nacrtano i obojeno.
Sestre Grémillet a1-2 (2022, Strip-Agent) s Giovanni Di Gregorio, c Alessandro Barbucci: Prelepo na papiru iako su pričice tanušne ali dovoljno emotivne.
Spektakularci a1-5 (2022, Fibra) s Régis Hautière, c Arnaud Poitevin: zabavno iako isto pričice ponekad predvidljive i tanašne.
Planet of Science (2020, Europe Comics) s Antonio Fischetti, c Bouzard: Simpatične smešne table o velikim naučnicima, uglavnom veoma duhovito.
Plastic Man - Rubber Banded (2020, DC) Kyle Baker, Scott Morse: odavno nisam čitao Bekera, ovo je ono njegovo klasično glupiranje, ovoga puta o "superheroju".
Reed Gunther c1-10 (2011-2012, Image) s Shane Houghton, c Chris Houghton: zabavno, simpa crtež. Zombiji, mađije i western!
Hiroshiman (1995, ZeBu Editions) Benoit Rifo: Blesavo i smešno, kao Dubravko Mataković i Ano i Nep.
The Incredible Adventures of Dog Mendonca and PizzaBoy v1-2 od 3 (2012-2016, Dark Horse) s Filipe Melo, c Juan Cavia: Papazjanija, ali zabavna ludorija - mutanti, drag queen, nacisti, veš mašine...
Giant-Size Little Marvel - AvX (2016, Marvel) Skottie Young: Urnebesno!

Domaća izdanja
Zalutali meci o1-2 (2022, Fibra) David Lapham
Među ruševinama (Agarthi) Zerocalcare: i pored konfuznog prevoda obavezna lektira.
Rokamboleskne pustolovine (2022, Fibra) s Manu Larcenet, c Manu Larcenet i Daniel Casanave: prva dva albuma izdao davno Darkwood, 3. i 4. su mi odlični, 5. baš i ne.
Gus (2022, Fibra) Chris Blain
Pereira tvrdi (2022, Sputnik) Pierre-Henry Gomont: Odlično. Portugal u vreme početka nastanka fašizma, građanski rat u Španiji, pisac, njegova unutrašnja borba.
Contrapaso: Tuđa djeca (2022, Fibra) Teresa Valero: Odličan. Krimić u doba Franka, novinari istražuju ubistva žena. Nacrtano slično kao Blacksad
U glavi Šerloka Holmsa (2022, Makondo) s Cyril Liéron, c Benoit Dahan: Zaista, prelepo izdanje, predivan papir, zanimljiv koncept pripovedanja. Uživanje za oči i prste. Spektakularan zadnji forzec drugog albuma!
Medeja (2022, Fibra) s Blandine Le Callet, c Nancy Peña: Remek delo!
Lou! a1 od 5 (od 8) (2022, Fibra) Julien Neel: za sad pročitao samo jedan album, ali kupujem dalje.
Nove Zekanove pustolovine (2022, Fibra) Lewis Trondheim: ahhhhhh...

SF, distopije i slično
The Man Who Invented the World (2021, Europe Comics) s Rodolphe, c Bertrand Marchal: Kratki SF, korektna sajko drama, o tipu koji ima moći da nešto prebaci negde, brani Zemlju od napada vanzemaljaca (ovako kad napišem baš i ne zvuči nešto, ali je ok).
Titan (2020, Oni Press) Francois Vigneault

Mange i slično
Silver Spoon v1-15 (2018-2020, Yen Press) Hiromu Arakawa: Svi su čitali Fullmetal Alchemista, ali ovo je meni mnogo draže i bolje. Čitao po drugi put, ovog puta na papiru, evo i mini opisa http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=26871&REPLY_ID=2360168
"You don't see the World the same way after you've been covered in poop. I recommend it."

Domaćice
"Teška" odluka (2017) Robert Solanović, Goran Sudžuka: brzo, kratko i jako.
Strop #1-2
Nancy Drew & The Hardy Boys (2019, Dynamite) s Scott Bryan Wilson, c Robert Bob Solanović: Tin krimić, odrasli nestali... Simpa nacrtano, priča onako, šteta što nema mnogo humora.
Ohoho Zin 4 (tema broja: Svemirska opera) razni: Tiraž izdanja 223! Slabiji broj od #3, ima par dobrih: Macan, Šreš Bartolčić, Matija Pisačić, Vinko Barić...
Farto #1 (2022) Robert Bob Solanović, Fran Strukan i još poneko: veoma zabavno.
Skulldigger and Skeleton Boy (2021, Dark Horse) s Jeff Lemire, c Tonči Zonjić: Ok, može da se čita i bez predznanja o Black Hammeru.
Marjorie Finnegan, Temporal Criminal (2021, Awa Upshot) s Garth Ennis, c Goran Sudžuka: Kao Martina Mjesec (i njena sestra) vremenski lopov, kao Vodič kroz Galaksiju, zabavno, simpa nacrtano, duhovito (uglavnom).
Croix Sanglante a1 od 2 (2015, Delcourt) s Marko Stojanović, c Dražen Kovačević: Dobro. Dražen pokidao sa crtežom.
Elvira - The Shape of Elvira (2019, Dynamite) s David Avallone, c Fran Strukan: Zabavno, iako ima puno igri reči (puns), onako simpa nacrtano, ali dobra dinamika, lako se čita.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 07/11/2022 13:09:10
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 07/11/2022 : 12:15:01  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
pošto eto ni sam ne čitaš taj topic ,postavit cu ti ovdje pitanje iako sam ti tamo postavio prije tjedan dana

''na čemu čitaš digitalne stripove?monitoru?tabletu?
vidim da si izlistao puno stranih digitalnih izdanja...''
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2422 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 07/11/2022 : 12:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
E i meni je 'Među ruševinama' bio nešto konfuzan. Čekam drugi deo da vidim, kad pročitam opet prvi i odmah nastavim drugi, da li ce sve malo bolje leći
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 07/11/2022 : 13:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

pošto eto ni sam ne čitaš taj topic ,postavit cu ti ovdje pitanje iako sam ti tamo postavio prije tjedan dana

''na čemu čitaš digitalne stripove?monitoru?tabletu?
vidim da si izlistao puno stranih digitalnih izdanja...''


Uglavnom čitam na 10-inčnom tabletu, našao sam zgodan programčić (Comic Screen) koji veoma lako omogućava navigaciju sa bukvalno dva prsta: i skrolovanje i uvećavanje/umanjivanje. Podešeno mi je da je orijentacija slike zaključana (Orientation Lock), tako da kad čitam ono pred spavanje mogu da se okrenem leđima ženi i da se navalim na stranu da ne vidi šta čitam .
A ponekad (uglavnom na poslu , kad imam vremena, a imam kao što se vidi iz liste pročitanih stripova) čitam i na kompu preko programčića CDispeyEx.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!

Edited by - KuntaKinte on 07/11/2022 14:33:31
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/11/2022 : 14:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Pošto verovatno niko ne čita postove na temi "Strip izazov 2: 10x10 u 2022"...



Pih, topic gori. 16k pregleda, u prosjeku 150 čitanja po postu :)
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 07/11/2022 : 14:35:59  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by KuntaKinte

Pošto verovatno niko ne čita postove na temi "Strip izazov 2: 10x10 u 2022"...



Pih, topic gori. 16k pregleda, u prosjeku 150 čitanja po postu :)


Hm u pravu si! Nisam mi obratio pažnju.
Ja često pogledam nečije liste “da dobijem inspiraciju” šta da čitam, ali malo ljudi komentariše pročitano, uključujući i mene. Ali bar ovako kad mi dođe volja, napišem poneku kratku preporuku.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 07/11/2022 : 14:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte



Preporuka za domaće izdanje:
Kali (2022, Dark Horse) s Daniel Freedman, c Robert Sammelin: Visokooktanska akcija kao Mad Max! Moram da priznam da me privuklo dobro dupe na naslovnici, ali strip kida!
Kobane Calling (2107, Lion Forge) Zerocalcare: Nadobudni aktivista iz Zapadne Evrope ide u kurdsku oblast u severnu Siriju, Irak, Tursku da vidi kako Kurdi zaista žive i bore se protiv Isisa (Daesh), pa makar to bio i Zerocalcare će sigurno da izazove ono "Hmmm, šta se to mene tiče? Da li želim da čitam o njegovim utiscima?"... Ali! Strip je to koji menja život! Koji menja pogled na život! Koji menja sve. Obavezno čitanje. Zero spektakularan u svom maniru pripovedanja i crtanja.
Diabolical Summer (2019, IDW) s Thierry Smolderen, c Alexandre Clerisse: Jebote, kako je dobro nacrtano! Stilizovano! Priča ok, kao slice of life, ali se pretvara u špijunski krimić.
Slaughterhouse-Five (2020, Archaia) p Kurt Vonnegut, s Ryan North, c Alebert Monteys: Veooomaa neobična (anti)ratna priča o WW2.


Kobane Calling - Bilo tada u medijima pa ajmo napraviti i strip da uzmemo neku paru. Hajd Alija u vojsku, nek je više vojske.

Schlachthof 5 - Meni se jako svidio, odličan. Nagonim se da nešto napišem, a nikako da uhvatim vremena.

Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/11/2022 : 16:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





The Kill Lock (IDW, #1-6)

Osmislio i nacrtao: Livio Ramondelli

Svi vole kvalitetnu društvenu kritiku sa slatkim antropomorfnim životinjicama, ali koliko njih voli filosofski sci-fi gde su glavni junaci roboti?

U ovom distopijskom-egzistencijalnom delu pratimo neortodoksnu družinu od četiri robota koji pokušavaju da prežive svojevrsnu smrtnu presudu, jer oni su zbog svojih zločina osuđeni da budu "umreženi", i ako jedan robot pogine ginu sva četvorica. Šta su ovi roboti uradili da bi zaslužili tako strogu presudu, kakvo je to društvo koje kažnjava svoje "građane" na ovakav način, i najbitnije - da li će osuđenici naučiti da žive zajedno kako bi preživeli?

Karakterizacija je najbitniji atribut ovog stripa:
- jedan robot je pripadnik više klase robota, on je inženjer koji dizajnira druge robote, visoko razvijen AI ali smešten u fizički inferiornom telu, koji ima narcisoidnu ličnost i kome pitanje morala i etike ništa ne znači jer cilj opravdava sredstvo.
- drugi robot je pripadnik niže, radničke klase robota, "priglup" robot, ali koji ima visoko razvijen stepen empatije prema drugima. Takođe, ispoljava sklonost ka lošim navikama jer previše "pije".
- treći robot je bivši vojnik-krstaš koji je fizički najjače stvorenje u galaksiji i stvoren je samo da uništava, ali je tokom vremena počeo da shvata šta znači milost.
- četvrti robot je napravljen sa fabričkom greškom i njega je društvo koje teži perfekciji odbacilo, on je nedovoljno razvijen, hendikepiran, ima mentalni sklop deteta i naivan pogled na svet, umnogome podseća na glavnog lika u Abelardu.

Teško da je ovo neko relevantno sci-fi delo, crtež je možda previše "jak" i hvala bogu što ovaj strip ima samo šest brojeva, jer sumnjam da bi me ovakav crtež uspeo zadržati na duže staze. Ali odlična karakterizacija, ideja koja tera na razmišljanje, i jeziv kraj priče, sasvim dovoljni za uživanje tokom čitanja.

Počeo je da izlazi i nastavak, The Artisan Wraith
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 20/11/2022 : 21:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Rantanplans Arche (Egmont 2022, 48 str. / L'arche de Rantanplan) - Jul & Achdé



Priča ima povijesnu pozadinu. 1866 u USA je osnovan prvi savez za zaštitu životinja, American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA), čiji utemeljitelj je bio Henry Bergh (1813-1888).
Šokiran brutalnošću njujorških kočijaša prema svojim konjima, utapanjem pasa lutalica u East Riveru i mnogim drugim primjerima, odlučio je život posvetiti borbi protiv nasilja prema životinjama. Putovao je Divljim zapadom, predstavljao svoju organizaciju, držao predavanja i nastojao preobratiti kauboje.

Kauboj koji muze brže od svoje sjene

U Kravljem Dolu, gradiću junaca, telaca i karabina, smjestio se zaštitnik životinja Ovan Tico. Na rubu grada ima farmu koju je pretvorio u dom za napuštene i ozlijeđene životinje.
Tico ih zbrinjava, liječi, hrani i bori se za njihova prava. Od mještana traži da se odreknu odreska i prijeđu na tikvu i rotkvicu, odbace krzna i ukinu tradicionalni katran i perje.
Uskoro grad mijenja ime u Bajina Bašta. Ali što je western bez bifteka, kolt bez metka, salun bez makljaže, kauboj bez cigare, rat bez skalpa...

Nakon što smo imali BLM u Baklje na poljima pamuka, Jul i Achdé su za novi album odabrali druge dvije aktualne teme a to su vegetarijanstvo i zaštita životinja.
Ne može im se zamjeriti, to su sve prisutne teme koje obećavaju potporu u medijima i dobru prođu. Ništa kontra beštija i blitvara ali malo mi smeta nametanje određenh tema i njihov fanatizam.
Što slijedi? Lucky Luke se lijepi za asfalt, dobija menzes?

Što se same izvedbe tiče, ona je dobra. Strip je na momente duhovit i zabavan. Tu su najgluplji pas na svijetu, njegov pandan ljudske vrste te niz drigih opičenih likova.
Crtež je stvarno dobar, dosta nalikuje kasnom Morrisu.



- Kakav odrezak želite, srednje pečen, krvav...?



- Voli voće! Pokažimo mu gdje raste, visoko gore na grani!



- Koliko je život na Divljem zapadu bio surov, na svojoj koži su osjetli četveronošci.



- Moj najstariji, Hitri Poriluk. Dođi u moj vigvam da zamezimo!



- Desperados veganos: Ive Krtolica, Jere Blitvica, Seve Tratinčica, Mile Tikvica,, Rade Paprica


Have mercy

Edited by - izivko on 20/11/2022 21:41:17
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 30/11/2022 : 19:43:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote


Pustolovine Luthera Arkwrighta ugledao je svjetlo sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Punokrvna znanstvenofantastična pustolovina, nakrcana idejama i sadržajem do granice pucanja. Superjunak iz naslova ima moć skakati kroz prebrojivo beskonačno mnogo svemira, sve neke distopije, ćuti se Hladni rat i topla Bomba. Jedan od prvih crtanih romana, ne samo britanskih. Nezaobilazna lektira, gruba ali svježa i odlična.

Crtani roman Srce Carstva je više spin-off nego nastavak, prekrasno obojan, zreo i kompaktan, tečniji. Nakon pedesetak godina Bryan Talbot (Grandville, Priča o jednom lošem pacovu, Ćerke, sveščice Sandmana, sveščice Bajki) radi pravi pravcati nastavak Luthera. Kompaktna i čitka Legenda o Lutheru Arkwrightu donosi ugodno miješanje stilova, crno-bijel povratak korijenima koji puca iz svih topova. Zaboljela me skicoznost pozadina u pojedinim sličkama ali ću i to pripisati iskustvu. Luther Arkwright se u svojoj novoj pustolovini susreće sa novom stepenicom ljudske evolucije. Zlikovac je neopisivo zao, nepojmljvo moćan a opet šarmantno površan u filozofiji i razradi. Pravi pravcati super-zlikovac.

Shuckey preporučuje Luthera!

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1671 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 30/11/2022 : 21:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Imaš neki ss da vidimo kako izgleda crtež?


Resistance is futile.
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 30/11/2022 : 21:37:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Imaš neki ss da vidimo kako izgleda crtež?



Ima par tabli ako klikneš na sliku.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2022 : 12:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
U zadnje vrijeme (postsajamsko) pročitao par stvari:

Ardalen - jedna lijepa, sjetna priča o sjećanjima, kojoj je dodatni plus što je tako dobro isprepletena da se svako tumačenje oko toga ko je zapravo Fidel može uzeti kao ono pravo. 8,5/10

Berserk 1, 2 - jako dobar početak, još ako je sljedeći story arc bolji.. s uživanjem ću pratiti. 7,5/10

Gospodin Mardi Gra Pepelnik - ovo me je napatilo za sve pare. Kakve konstrukcije rečenica, kakvo razvlačenje poente, pa još začinjeno sa par zrna (gromada?) pretencioznosti.. nije ovo loše, ali vala nije ni dobro. 6/10

Skrovište - kao da sam gledao neki solidan slešer. 6,5/10

Usagi Jođimbo 1 - ovo sam znao da će mi biti dobro. Sakai pokazuje da je majstor stripovskog pripovijedanja, a uživam u kontrastu tih antropomorfnih simpatično nacrtanih životinjica sa krvavim nasiljem koje se odvija u pojedinim epizodama. 8,5/10

Snowpiercer - ranije sam pročitao, pa sad ponovio prvi integral, a dodao sam mu i Terminus. Kako se ide iz albuma u album, tako kvalitet raste, što sam malo gdje vidio. Odlično prikazano ljudsko društvo i ljudska priroda u malom. Ukupno 8,5/10, Terminus 9/10

Persepolis - zanimljivo mi je čitati o kulturama iz ugla samih pripadnika tih kultura, tako da je to pozitivno. Nauči se ponešto i o nekim istorijskim dešavanjima. E sad.. Satrapi me nije ganula ni sekunde. Ona je i u tom društvu bila privilegovana i njene "muke" i muke njene familije nisu ni blizu onome što je ostatak tog naroda doživljavao, a ne može me ni toliko šokirati kad smo na ovim prostorima, ne tako davno, prolazili puno gore. Razmažena djevojčica koja je buhuhu bila sama u stranoj, razvijenoj zemlji dok je narod u Iranu patio.. i sad meni treba nje da bude žao.. Nije me kupila. I nema ni zrno smisla za humor, nažalost. 6/10

Povratak zemlji - zadnji album, čini mi se da je na nižem nivou kvaliteta od prethodnih, ali i dalje simpatično. 7/10

Moebijus: Metalne hronike/Haos - uvijek uživancija za čitati i gledati. Ovo se ne ocjenjuje.

Dilan Dog OP 59, 61 - ovaj moderni, pretjerano emo i kenjkavi Dilan, kome se sad pridružio i Gručo, me ne zanimaju ni najmanje i kupujem i čitam ovo ne znam ni ja zbog čega. Raskrstio sam sa svime sem OP i SB, ali razmišljam da i OP izbacim iz priče.

Dream of the Bat - fanzin parodija na Betmena koja je jebeno genijalna, ali sam pročitao samo dvije od 4 priče (Shadow of the Bat, Twilight of the Bat), tako da sam naručio knjigu i jedva čekam pročitati ostatak. Ove dvije su 10/10, urnebesne, sjebane, tužne.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/12/2022 : 13:05:26  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing
Dream of the Bat - fanzin parodija na Betmena koja je jebeno genijalna, ali sam pročitao samo dvije od 4 priče (Shadow of the Bat, Twilight of the Bat), tako da sam naručio knjigu i jedva čekam pročitati ostatak. Ove dvije su 10/10, urnebesne, sjebane, tužne.



Jel ovo Josh Simmons? Onaj njegov Batman Mark of the Bat, sa ostarjelim Batmanom mi je bio genijalan. Onaj postapokaliptični s Jokerom ne toliko. Ali šta je to dostupno za kupiti? Nije li to neka ilegala? Nije li skupo?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/12/2022 : 14:11:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Persepolis - zanimljivo mi je čitati o kulturama iz ugla samih pripadnika tih kultura, tako da je to pozitivno. Nauči se ponešto i o nekim istorijskim dešavanjima. E sad.. Satrapi me nije ganula ni sekunde. Ona je i u tom društvu bila privilegovana i njene "muke" i muke njene familije nisu ni blizu onome što je ostatak tog naroda doživljavao, a ne može me ni toliko šokirati kad smo na ovim prostorima, ne tako davno, prolazili puno gore. Razmažena djevojčica koja je buhuhu bila sama u stranoj, razvijenoj zemlji dok je narod u Iranu patio.. i sad meni treba nje da bude žao.. Nije me kupila. I nema ni zrno smisla za humor, nažalost. 6/10



Zanimljiv dojam. Meni nekako ni u jednom trenutku nije djelovalo kao da bi trebali žaliti Marjane, odnosno kao da je to bila namjera ovog stripa. Više sam stekao dojam kao da Marjane pokazuje da je bila svojeglava i nedokaziva, a ne da se predstavlja kao žrtva. Rekao bih da je čak i onako sarkastično samokritična prema samoj sebi.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 08/12/2022 : 14:29:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Istog sam mišljenja kaoni Paka. Mislim da je dosta iskrena prema sebi i svojem položaju u prostoru i vremenu. Kad god se lik žali na nešto (npr. Austrija) to sam čitao kao odraz tadašnjeg razmišljanja i dojma.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 08/12/2022 : 16:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker
Svi vole kvalitetnu društvenu kritiku sa slatkim antropomorfnim životinjicama, ali koliko njih voli filosofski sci-fi gde su glavni junaci roboti?



ne volim ni jedno ni drugo

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 08/12/2022 : 16:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Pridružujem se sa komentarima Pake i Deersa.
Često inače primećujem da kada neko sebe napravi nesavršenim u stripu i zapravo sebe ne uzdiže iznad situacije čitaoci to tumače kako su oni zapravo bahati, sebični i razmaženi. Možda je to i uticaj čitanja svih tih stripova sa bezgrešnim herojima koji nikad ne kukaju, ne greše...

Plus ta relativizacija "Njene muke manje od naših" je prilično rigidan pogled na život.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/12/2022 : 16:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@xilrion: šta onda voliš pošto ne voliš ništa što valja?
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2022 : 19:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by swamp thing

Persepolis - zanimljivo mi je čitati o kulturama iz ugla samih pripadnika tih kultura, tako da je to pozitivno. Nauči se ponešto i o nekim istorijskim dešavanjima. E sad.. Satrapi me nije ganula ni sekunde. Ona je i u tom društvu bila privilegovana i njene "muke" i muke njene familije nisu ni blizu onome što je ostatak tog naroda doživljavao, a ne može me ni toliko šokirati kad smo na ovim prostorima, ne tako davno, prolazili puno gore. Razmažena djevojčica koja je buhuhu bila sama u stranoj, razvijenoj zemlji dok je narod u Iranu patio.. i sad meni treba nje da bude žao.. Nije me kupila. I nema ni zrno smisla za humor, nažalost. 6/10



Zanimljiv dojam. Meni nekako ni u jednom trenutku nije djelovalo kao da bi trebali žaliti Marjane, odnosno kao da je to bila namjera ovog stripa. Više sam stekao dojam kao da Marjane pokazuje da je bila svojeglava i nedokaziva, a ne da se predstavlja kao žrtva. Rekao bih da je čak i onako sarkastično samokritična prema samoj sebi.


Nespretno sam se izrazio, dakako da je ona samokritična prema sebi, naročito je gadna ona situacija gdje je uvalila sugrađanina da joj je dobacivao, da bi se izvukla, pa je baka izružila. Ono što sam htio reći je da o ovakvim stvarima mogu čitati i od neke Francuskinje, odlomke njenog odrastanja i kako je bila nezrela u tinejdžerskom dobu. To nisam očekivao u ovom stripu i nekako mi odudara od teme Irana u plamenu, egzila u Francusku itd. Uopšte nije da se ne slažem sa svima koji su ovo komentarisali, ali meni je ubilo bilo kakvu empatiju prema njoj. To je otprilike to
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2022 : 19:35:32  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

quote:
Originally posted by swamp thing
Dream of the Bat - fanzin parodija na Betmena koja je jebeno genijalna, ali sam pročitao samo dvije od 4 priče (Shadow of the Bat, Twilight of the Bat), tako da sam naručio knjigu i jedva čekam pročitati ostatak. Ove dvije su 10/10, urnebesne, sjebane, tužne.



Jel ovo Josh Simmons? Onaj njegov Batman Mark of the Bat, sa ostarjelim Batmanom mi je bio genijalan. Onaj postapokaliptični s Jokerom ne toliko. Ali šta je to dostupno za kupiti? Nije li to neka ilegala? Nije li skupo?


Pogrešno sam napisao, Mark, a ne Shadow
Ima kupiti na nekom sajtu, Themansionpress, neko HC izdanje s kutijom, nisam uopšte ulazio u legalnost, ali košta fino, mislim oko 35 evra.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2022 : 19:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

Pridružujem se sa komentarima Pake i Deersa.
Često inače primećujem da kada neko sebe napravi nesavršenim u stripu i zapravo sebe ne uzdiže iznad situacije čitaoci to tumače kako su oni zapravo bahati, sebični i razmaženi. Možda je to i uticaj čitanja svih tih stripova sa bezgrešnim herojima koji nikad ne kukaju, ne greše...

Plus ta relativizacija "Njene muke manje od naših" je prilično rigidan pogled na život.


Sve si pogriješio.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/12/2022 : 21:47:30  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by pcoro
Jel ovo Josh Simmons? Onaj njegov Batman Mark of the Bat, sa ostarjelim Batmanom mi je bio genijalan. Onaj postapokaliptični s Jokerom ne toliko. Ali šta je to dostupno za kupiti? Nije li to neka ilegala? Nije li skupo?


Pogrešno sam napisao, Mark, a ne Shadow
Ima kupiti na nekom sajtu, Themansionpress, neko HC izdanje s kutijom, nisam uopšte ulazio u legalnost, ali košta fino, mislim oko 35 evra.



Skupo za crno bijeli strip, još tako kratak.. ali najviše mi je što HC ne paše za ovakav strip. Ti Batmani su po formi opskurno fanzinašenje, to mora ić mekoukoričeno.

Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/12/2022 : 21:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Samo ovo nađoh, ali slažem se za sve
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1673 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 19/12/2022 : 09:59:47  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote

Summer Island; Exodus; The Lesson (2022, Campfire Entertainment) s Steve Coulson, c "Midjourney" (AI)

Iako ne ume da crta, korišćenjem programa ili sistema veštačke inteligencije "Midjourney" koji generiše slike na osnovu zahteva i opisa korisnika, Steve Coulson je napravio ova tri stripa. Čovek ima 57 godina, nikad u životu pre toga nije napravio nijedan strip, a ova tri je napravio u SLOBODNO VREME! Svaki od stripova ima oko 40ak strana, a napravljena su za prosečno 4 nedelje.
Ovo me je toliko impresioniralo, ne zbog samih stripova, već zbog koncepta.
Bacite pogled na https://www.midjourney.com naročito deo Community Showcase.
Budućnost je stigla.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page
Page: of 198 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000