forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 15 - Mort Cinder
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 08/10/2009 : 20:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
Ok, ubedili ste me. Uzimam ovo i Sharaz-De sledece nedelje .
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 17/10/2009 : 15:27:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se kad sam posljednji put bio ovako tužan kao nakon završetka čitanja Mort Cindera.Kraj,nema više,nema nastavaka,sve je u toj jednoj (prekrasnoj) knjizi..a strip je fantastičan.Zadnja priča o borbi kod Termopila..svaka čast Frank Milleru,ali ma kakvi 300, ovo je prava stvar.Ko što bi Srbi rekli - do koske!;-))Uz Sharaz-de i Zarobljenika zvijezda,najbolji strip koji sam čitao ove godine.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

Death
Senior Member



Croatia
1208 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 17/10/2009 : 22:45:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Death a Private Message  Reply with Quote
Fantastičan strip. Među najboljima koje sam čitao ove godine. Bilo mi je žao kad sam došao do kraja.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 19/10/2009 : 01:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Sam strip najbolje od najboljeg za ovu godinu.

ali zasto nije u boji??? kako bi samo pasalo ovo obojiti, k'o katedra kerumu...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 19/10/2009 : 21:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Privju me je zaista zaintrigirao...
Ali nema se para...
Ode mi sve na VČ!
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 08/11/2009 : 15:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
Pročitao prije par dana. Sve priče su odlične ali me se najviše dojmila posljednja - Bitka kod Termopila. Postoje jednako dobri stripovi ali boljeg se trenutno ne mogu sjetiti.

P.S. O moj bože! Bolje da nisam na kraju stripa čitao biografiju Hectora Germana Oesterhelda....pa to je prestrašno. Vojna hunta je mučila i ubila mu 4 kčeri ( od kojih jedna u 8. a druga u 6. mjesecu trudnoće!!! ) da bi na kraju i njega bacili iz helikoptera u more....

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?

Edited by - Ignus on 08/11/2009 15:58:19
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 27/11/2009 : 01:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
I ovo je strasan strip, sigurno kandidat za izdanje godine. Cini mi se da sam tek sa Mort Cinderom uhvatio taj Osterheldov filing. U razumevanju samog strip je puno pomogao i uvodnik, koji je kao i uvek kod Fibre odlican.
Kako neko prethodno rece, strip bas rastura onda kad Mort Cinder pocne da prica price, gde je Termopilski klanac stvarno fascinantan i scenaristicki, ali pre svega crtezom. Prvi deo sa ljudima olovnih ociju mi je po malo vukao na Eternauta, ali nastavak je kao da si izmesao Trilja i Prata. Da li je moguce da su se ta trojica poznavali? Izvinite ako je to glupo pitanje. Naime, ja obozavam te trivijalnosti koje su pratile stvaranje nekog velikog dela.
Uzgred da li ime Mort Cinder moze da se prevede?

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/11/2009 : 10:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Oesterhelhd je sigurno poznavao i Trilla i Pratta, jedino nisam siguran jesu li se Trillo i Pratt medjusobno znali, ali vrlo vjerojatno jesu. Ime se, koliko ja znam, ne moze prevesti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 27/11/2009 : 11:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Da, Pratt je period izmedju 1949. i 1962. proveo u Argentini i bio deo argentinske strip scene. U Argentini su nastali Dzanglmen, Ana iz dzungle, Narednik Kirk, Viling. Zapravo, odgovor na Raspucinovo pitanje je: Narednik Kirk. Taj strip, jedan od najvaznijih Pratovih, su Pratt i Osterheld zajedno radili. Takodje i stripove Ernie Pike i Ray Kitt.

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 27/11/2009 : 17:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
U Alvar Majoru ima Pratove poetike.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/01/2010 : 10:52:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Iako sam poprilićno zakasnio da dam svoj komentar za Mort Cinder strip, ne mogu a da ne dam i ja svoje mišljenje. Ja sam ga davno pročitao u Stripoteci.Fantastičan strip. Kao i sam autor (i scenarista ) pripada samom vrhu svjetskog stripa. Svaka čast Izdavaču, Markosu.
Po meni ulazi među Top 10 svih antologijskih ostvarenja devete umjetnosti. I u svakom slučaju jedan od najboljih albuma koje je Fibra objavila. Ma ne samo Fibra, nego uopće bilo koji Izdavač na ex Yu prostorima.
Autor stripa ima jedinstven i prepoznatljiv rukopis, što je vrlo bitno za autora, a svojim stilom izdvojio se poput Topia od ostalih strip crtača. I poput Topia i za njega se može reći da je pravi umjetnik među strip crtačima. Ako bi mogao napraviti digresiju između njega i ostalih strip crtača, onda bi on mogao da zauzme Pikasovo mjesto u odnosu na ostale umjetnike.
Preporuka svim probirljivim stripoljupcima.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

tristan
Junior Member



Belgium
401 Posts

Member since 12/08/2005

Posted - 19/01/2010 : 13:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit tristan's Homepage  Send tristan a Private Message  Reply with Quote
Poceo sam jucer. Imam puno iscekivanja... Dobro pocelo.
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 22/01/2010 : 17:10:17  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
Evo napokon i on je došao na red.
I već nakon nekoliko stranica sam znao da je Mort PUN POGODAK.
Dobro,svatko tko ima imalo avanturističkog duha teško da će reći nešto protiv ovog stripa.
Teme koje idu od gradnje Babilona pa do besmrtnih Plazmo ljudi koji putuju svemirom teško da će ikoga ostaviti ravnodušnim.
Iz nekog razloga sam bio i ljubomoran na ljude koji su ga čitali davne 1963god u reviji Misterix,
valjda zato što su ga čitali skoro 50god prije mene :)
Što se tiče crteža,mogu reći da bih volio da mi koja tabla visi na zidu.
Ezra na naslovnici izvučen iz kadra priče Lisisiva grobnica je još jednom PUN POGODAK.
Mislim da je zadnja priča bitka kod Termopila inspirirana filmom "The 300 Spartans"
koji se i pojavio u to vrijeme,Odnosno nešto raniije 1962god.
Jedan dio teksta me i posejtio na "300" Franka Millera gdje stoji ovo

"strijela če biti toliko da će zasjeniti sunce..
Još bolje,onda ćemo se boriti u hladu"

E sad neznam dali je u izvornom tekstu tako stajalo,al znam da se to koristilo i u filmu "300" i stripu 300.
Stvarno sam ponosan što Morta imam u kolekciji!




Edited by - no1 on 22/01/2010 17:11:27
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 22/01/2010 : 20:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Pa tacno je da je taj citat pozajmljen. Prvi ga je pomenuo Herodot u svojoj Istoriji grcko-persijskih ratova, pre otprilike 2500 godina. ;)

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 22/01/2010 : 22:04:42  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dzimi Gitara

Pa tacno je da je taj citat pozajmljen. Prvi ga je pomenuo Herodot u svojoj Istoriji grcko-persijskih ratova, pre otprilike 2500 godina. ;)



misliš na ovo:
http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=100004587
jer je to jedino što sam našao o Herodotu.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1857 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 23/01/2010 : 09:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message  Reply with Quote
Da, to je to. Cesto se naziva samo Povjest, tj. Istorija, iako je puno ime "Povjest (Istorija) grcko-persijskih ratova".

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/

Edited by - Dzimi Gitara on 23/01/2010 09:57:26
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 05/02/2010 : 13:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Izrazito amtosferičan strip, radnjom i posebno Breccinim crtežom... Teme se kreću negdje na relaciji horor priča do onih s povijesnom, ali i pseudopovijesnom osnovom (Babilonski toranj i daenikenovkska fantazija). Plus priče iz "Zone sumraka".

"Ljudi olovnih očiju" je možda malo preduga, kao da se namjerno odugovlačilo dok Oesterheld ne smisli zadovoljivi rasplet. Tu sam se sjetio Castellijeve opaske iz uvoda o fantastičnom građenju priče i atmosfere, da bi rasplet bio ponešto zbrzan. Zapravo je i Castelli tijekom svoje karijere imao svoje faze kad nas je jednostavno lišio prave kulminacije i raspleta s onim istim entuzijazmom kako je gradio priču. A i priča kao da koristi neke temeljne motive kao i "Eternaut" - nekakvu vrstu vremenskog putnika Mort Cindera, doktora sličnog Rukama koji ostvaruje umnu kontrolu nad ljudima.

No, sve ostale kratke priče su zaista dobre. Onu zadnju, o Leonidi i bitci kod Termopila čovjek obradio jako dobro četrdesetak godina prije Millera... Neke stvari kao da je i Castelli posudio za svoje serijal.

Možda bi bilo interesantno vidjeti i Mort Cinderovog preteču, Sherlocka Timesa kojeg su također radili Breccia i Oesterheld, također neki tip vremenskog putnika.

Strip koji vrijedi imati u svojoj kolekciji, definitivno.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 05/02/2010 13:43:00
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 07/02/2010 : 14:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam do pola. Jednostavno sam bez rijeci. Alberto je car.
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 20/07/2010 : 21:41:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Zasluzeno 2.mjesto iza Mausa ,bas sam uzivao citajuci ovaj strip.
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 21/07/2010 : 01:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je sledeci strip na redu za citanje. Upravo sam zavrsio Pakao a pre toga Mausa, a pre toga Alvar Mayora. Sve se nesto nadam da ce ovaj strip biti na nivou prethodnika:)

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 21/07/2010 : 12:18:37  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
bude bez brige...još i bolji

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 25/07/2010 : 10:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Album je fantastičan i konačno ga i ja imam u svojoj kolekciji.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 29/07/2010 : 22:47:44  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam strip i kao sto je vecina vec napisala, rec je o izuzetnom delu. Drugi deo stripa gde Mort Cinder prica svoja iskustva iz proslih zivota Ezri me podseca malo na Alvar Majora, ne toliko radnja koliko atmosfera kojom odisu price. Ali opet Alvar nosi malo vecu dozu mistike te mi je stoga drazi. Ozbiljno se dvoumim da li da krenem da citam Ethernauta za koga kazu da je Ostercheldovo remek delo ili da ostanem dosledan nekom redosledu citanja koji pratim neko vreme i gde ne citam nikada dva stripa od istog autora za redom. Videcemo. Sve u svemu sve pohvale za strip.

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 18/04/2011 : 18:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
zavrsio juce sa citanjem i nekako sam ostao neutralan nakon citanja. nije da mi se nije dopalo, ali taj , kako da ga nazovem, vizuelno/narativni zastitni znak stripova iz 60-ih mi iz nepoznatih razloga uzasno smeta.
o crtezu je bespotrebno trositi reci osim superlativa .

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/01/2013 : 23:13:13  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Ovaj zimski raspust sam iskoristio da pročitam neke od zaostataka koji mi se vuku, neki čak i par godina, kao što je Mort Cinder.Nekoliko puta sam započinjao sa čitanjem ovog dela i iz raznih razloga sam prekidao, ali sad sam ga ščepao i izgurao do kraja.
Kao što rekoše neki, Mort Cinder mi je svojevremeno izgledao totalno bezveze i obavezno sam ga preskakao.Nisam čak ni pomišljao da ga čitam, toliko mi je bio odbojan.

Ali prođoše godine, i dođoše neki drugi pogledi u životu, između ostalih i na strip.
Da sad ne ponavljam priču prethodnika kao papagaj, složio bih se u potpunosti;jedino što mene ovako na "prvu", nije previše uzbudila priča Ljudi olovnih očiju.Mislim, odlično ide priča, ali jednostavno malo je previše apstraktna za moj ukus.
Od preostalih priča, možda bih malo izdvojio onu priču u zatvoru, a pogotovu Termopilski klanac, koja je stvarno prejaka.

I (opet) kao što rekoše neki, dođe ti nekako žao kad dođeš do kraja stripa.
Definitivno, jedan od najboljih Fibrinih stripova.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000