forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 567

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
942 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 09/03/2019 : 20:40:53  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Ni meni to sa nivoima nije leglo bas najbolje. Kako se cijeli grad ne urusi pod tezinom gornjih nivoa? I zar na svim donjim nivoima ne bi trebao biti vjecni mrak? Sva sreca da u Nathanu ima puno boljih i intrigantnijih stvari tako da ova pitanja i nisu toliko bitna za cijeli serijal :)

Ja sam ponovo dosao do 35 broja originalne serije i za sada je fantastican serijal.

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 09/03/2019 : 21:52:22  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
NN 204..Tajni rat

uzimajte u ruke i uživajte..tko je rekao da NN ide prema dolje..dapaće uzljeće
dobra priča 8,5/10
dobar crtež 8,5/10
kaj bi bolje

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 09/03/2019 : 22:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


No hajmo dalje.Mutanti su nažalost u potpunosti segregirani, to su bića drugog reda, a mnogi se zalažu i za potpuno radikalne mjere prema njima, poput glavnog negativca ovdje, Franza Hoenzollera, kandidata za gradonačelnika, koji kaže jednu zanimljivu stvar koja prolazi ispod radara, barem u ovoj epizodi:"Ako budem izabran za gradonačelnika, jedna od mojih prvih zadataka biti će upravo čišćenje prve razine od ološa koji tamo obitava..."

Čišćenje?

Dakle, ako se pod "čišćenjem" smatra premještanje - premještanje kamo? Pa već su na najgorem mjestu gdje mogu biti.
Ne, ne, sve mi se čini da se pod "čišćenjem" misli istrebljenje.
Lik ih jednostavno sve želi pobiti,



Pa ako se dobro sjećam, djelomično je uspio u čišćenju u Gigantu broj 4.

Te razine su nelogične, ali ne toliko. Samo je prva fizički odvojena, a ostale se dijele s obzirom na visinu.
Francesco Bastianioni je dosta zeznuo stvar kada ih je nacrtao s pregradama u SR 90: Prva razina.


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 09/03/2019 22:04:37
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/03/2019 : 23:56:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by mladjo


No hajmo dalje.Mutanti su nažalost u potpunosti segregirani, to su bića drugog reda, a mnogi se zalažu i za potpuno radikalne mjere prema njima, poput glavnog negativca ovdje, Franza Hoenzollera, kandidata za gradonačelnika, koji kaže jednu zanimljivu stvar koja prolazi ispod radara, barem u ovoj epizodi:"Ako budem izabran za gradonačelnika, jedna od mojih prvih zadataka biti će upravo čišćenje prve razine od ološa koji tamo obitava..."

Čišćenje?

Dakle, ako se pod "čišćenjem" smatra premještanje - premještanje kamo? Pa već su na najgorem mjestu gdje mogu biti.
Ne, ne, sve mi se čini da se pod "čišćenjem" misli istrebljenje.
Lik ih jednostavno sve želi pobiti,



Pa ako se dobro sjećam, djelomično je uspio u čišćenju u Gigantu broj 4.

Te razine su nelogične, ali ne toliko. Samo je prva fizički odvojena, a ostale se dijele s obzirom na visinu.
Francesco Bastianioni je dosta zeznuo stvar kada ih je nacrtao s pregradama u SR 90: Prva razina.




Hm ali ako bi bilo tako kako ti kažeš, onda bi to zapravo bilo ovako:
- prva razina nema nebo jer je nad njom sagrađena druga
- druga i sve druge razine zapravo čine jedne te iste građevine koje strše kroz ostalih 6 razina, a "razine" su zapravo mreža autocesta i ulica koje su spojene sa zgradama ili su blizu njih.

Hm...Znaš kaj mi tu ne štima? Kao prvo, to bi značilo da se na npr., zgradu iz druge razine nadograđivao novi dio i tako stalno prema gore, sve dok se ne dođe do sedme razine. Ali to nema smisla iz dva razloga:Prvo, to bi značilo da imamo zgrade od nekoliko kilometara koje su konstantno nadograđivane (ok, možda su pitanje temelja/statike nekako riješili ali ne znam baš za takvo objašnjenje) a drugo, ako je tako i ako pogledamo u nebo sa npr. 4. razine, onda bi opet jedva vidjeli nebo jer bi zgrada gore bila visoka još nekih 1, 2 ili koliko već km!

A to nije slučaj.

Ima ona jedna slika sa razinama gdje se dokazuje ova tvrdnja ali ne znam baš koliko je ona ostvariva. Jer čak i da si na 6. razini, iznad tebe bi trebao biti skup nebodera u visini od, ne znam, 500 m.

Najlogičnije riješenje bi bilo da su razine podijeljene vodoravno, tako da sve (osim prve) okružuju jedna drugu. Znači, treća je oko druge, četvrta oko treće itd. Time bi bilo objašnjeno to da imamo razine, a iz svake (osim prve) vidimo nebo.

Samo ni to nije slučaj jer, ako se dobro sjećam, par puta su baš "silazili" na niže razine, makar bi moglo biti dobro objašnjenje.

Najlogičnije bi bilo ovo Bastionijevo objašnjenje samo kako sam naveo gore...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/03/2019 : 00:01:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Ni meni to sa nivoima nije leglo bas najbolje. Kako se cijeli grad ne urusi pod tezinom gornjih nivoa? I zar na svim donjim nivoima ne bi trebao biti vjecni mrak? Sva sreca da u Nathanu ima puno boljih i intrigantnijih stvari tako da ova pitanja i nisu toliko bitna za cijeli serijal :)

Ja sam ponovo dosao do 35 broja originalne serije i za sada je fantastican serijal.



Ma Nathan je odličan serijal i naravno da koja nelogičnost tu i tamo ne mijenja tu činjenicu

Kao što rekoh, u prvih desetak brojeva je količina informacija u serijalu ogromna i svaka čast scenaristima na tome.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/03/2019 : 00:02:55  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

NN 204..Tajni rat

uzimajte u ruke i uživajte..tko je rekao da NN ide prema dolje..dapaće uzljeće
dobra priča 8,5/10
dobar crtež 8,5/10
kaj bi bolje



Eto, ipak si i ti počeo piskarat

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/03/2019 : 07:40:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by mladjo


No hajmo dalje.Mutanti su nažalost u potpunosti segregirani, to su bića drugog reda, a mnogi se zalažu i za potpuno radikalne mjere prema njima, poput glavnog negativca ovdje, Franza Hoenzollera, kandidata za gradonačelnika, koji kaže jednu zanimljivu stvar koja prolazi ispod radara, barem u ovoj epizodi:"Ako budem izabran za gradonačelnika, jedna od mojih prvih zadataka biti će upravo čišćenje prve razine od ološa koji tamo obitava..."

Čišćenje?

Dakle, ako se pod "čišćenjem" smatra premještanje - premještanje kamo? Pa već su na najgorem mjestu gdje mogu biti.
Ne, ne, sve mi se čini da se pod "čišćenjem" misli istrebljenje.
Lik ih jednostavno sve želi pobiti,



Pa ako se dobro sjećam, djelomično je uspio u čišćenju u Gigantu broj 4.

Te razine su nelogične, ali ne toliko. Samo je prva fizički odvojena, a ostale se dijele s obzirom na visinu.
Francesco Bastianioni je dosta zeznuo stvar kada ih je nacrtao s pregradama u SR 90: Prva razina.




Hm ali ako bi bilo tako kako ti kažeš, onda bi to zapravo bilo ovako:
- prva razina nema nebo jer je nad njom sagrađena druga
- druga i sve druge razine zapravo čine jedne te iste građevine koje strše kroz ostalih 6 razina, a "razine" su zapravo mreža autocesta i ulica koje su spojene sa zgradama ili su blizu njih.

Hm...Znaš kaj mi tu ne štima? Kao prvo, to bi značilo da se na npr., zgradu iz druge razine nadograđivao novi dio i tako stalno prema gore, sve dok se ne dođe do sedme razine. Ali to nema smisla iz dva razloga:Prvo, to bi značilo da imamo zgrade od nekoliko kilometara koje su konstantno nadograđivane (ok, možda su pitanje temelja/statike nekako riješili ali ne znam baš za takvo objašnjenje) a drugo, ako je tako i ako pogledamo u nebo sa npr. 4. razine, onda bi opet jedva vidjeli nebo jer bi zgrada gore bila visoka još nekih 1, 2 ili koliko već km!

A to nije slučaj.

Ima ona jedna slika sa razinama gdje se dokazuje ova tvrdnja ali ne znam baš koliko je ona ostvariva. Jer čak i da si na 6. razini, iznad tebe bi trebao biti skup nebodera u visini od, ne znam, 500 m.

Najlogičnije riješenje bi bilo da su razine podijeljene vodoravno, tako da sve (osim prve) okružuju jedna drugu. Znači, treća je oko druge, četvrta oko treće itd. Time bi bilo objašnjeno to da imamo razine, a iz svake (osim prve) vidimo nebo.

Samo ni to nije slučaj jer, ako se dobro sjećam, par puta su baš "silazili" na niže razine, makar bi moglo biti dobro objašnjenje.

Najlogičnije bi bilo ovo Bastionijevo objašnjenje samo kako sam naveo gore...



Po pitanju statike te ogromne zgradurine moraju imati temelje ispod prve razine, tako da bi se neke, koje bi bile dio ogromnih temelja druge razine, trebale protezati i kroz prvu razinu, samo su fizički odvojene od nje.

Crtači velikom većinom crtaju na način kako sam ja to doživio, a onda nema ni nelogičnosti s pristupima / liftovima. Nisam dobio dojam da se visine zgrade mjere u km.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/03/2019 : 08:07:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


NN SR 94: Ledena dama (NN LIB 32b)

Broj stranica: 94

Scenarij: Pasquale Ruju
Crtež: Romeo Toffanetti
Naslovnica: Roberto De Angelis


Zanimljiva tema, ali scenaristički jako loše odrađena. Zašto nisam začuđen kada je Ruju u pitanju? Kronološki gledano, ovo mu je treća priča u serijalu. U usporedbi s strahotama u Dylan Dogu, u Nathanu nije ni loš, ali daleko je to od dobrog.

Epizoda počinje zanimljivo s pravim obračunom između svemirskih brodova, a Ruju je htio biti i poetičan s mislima odbačene lutke. Njoj ćemo se vratiti na kraju!

Daljnji zaplet već odaje da je riječ o lošem scenaristu koji ne zna kako održati početnu napetost, već prekida radnju monotonim, nategnutim i predugim objašnjavanjem uplitanja agencije Alfa i Nathana u priču. Slijedi klasično, a poslije se ispostavi i nebitno upoznavanje glavnih protagonista ekspedicije.

Zanimljivo mi je da Ruju pri svakom spominjanju putanje asteroida, servira neki novi scenarij koji se ne podudara s prethodnom izjavom. Normalno, može biti riječ o krivoj interpretaciji i krivom saznanju govornika, ali moglo je i bez toga. Dovoljna je činjenica da nije objašnjeno zašto je asteroid - ničim izazvan, napustio asteroidni pojas i odlučio lutati Sunčevim sustavom.



Dio kod približavanja i pristajanja na asteroid je zanimljiv i uzbudljiv, ali uzbuđenje brzo opada kada ekipa uđe u bazu na asteroidu, a dekompresije nema - iako taj dio baze još ima i kisik. Nadalje se samo umnožavaju nelogičnosti, a mislim da ni sam Ruju nije siguran što je htio reći.

Najbolji trenutak epizode koji Ruju nije uspio kasnije dobro iskoristiti:


Na kraju nam "majstor" servira svojevrsni sretni završetak s lutkom (koja se pojavila i na jednoj vinjeti dok je Nathan šetao plažom - 132. str.). Je li on ozbiljan u prikazu ideje da je to ista lutka ili sam ja nešto krivo shvatio? Mislim, meteoriti izgore u atmosferi, ali ova lutka ne!

Toffanetti je, kao i do sada, samo odradio posao i to je sve što je ovdje bitno spomenuti. Teško se uživjeti u strip kad su u pitanju ovakvi limitirani crtači. Ovdje je bilo nebrojeno mogućnosti za pravog umjetnika. Istina, ima i lijepih scena, pa ide šestica. Naslovnica nekako umjetna, iako je ideja odlična, ali slabo realizirana.



(priča: 5, scenarij: 3, crtež: 6, naslovnica: 4) - 46%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 10/03/2019 08:21:07
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 10/03/2019 : 16:52:18  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
NN 205..Zagonetka senatora Kanea

ukratko
zanimljiva priča 8/10
dobar crtež 8,5/10
i za tu epizodu NN-a možemo kazat...kaj bi bolje

NN 206..Sam protiv svih

ima nastavak u sljedecoj knjizi pa ga nism ni poćeo čitat ..čeka se nova knjiga pa da zaokružimo priču

ipak na prvi pogled
dobar crtež 8,5/10

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 10/03/2019 16:52:42
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 10/03/2019 : 22:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Počeo se i Rizbo igrati kritičara i bacati lošije ocjene od 9 i 10.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/03/2019 : 22:48:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by mladjo


No hajmo dalje.Mutanti su nažalost u potpunosti segregirani, to su bića drugog reda, a mnogi se zalažu i za potpuno radikalne mjere prema njima, poput glavnog negativca ovdje, Franza Hoenzollera, kandidata za gradonačelnika, koji kaže jednu zanimljivu stvar koja prolazi ispod radara, barem u ovoj epizodi:"Ako budem izabran za gradonačelnika, jedna od mojih prvih zadataka biti će upravo čišćenje prve razine od ološa koji tamo obitava..."

Čišćenje?

Dakle, ako se pod "čišćenjem" smatra premještanje - premještanje kamo? Pa već su na najgorem mjestu gdje mogu biti.
Ne, ne, sve mi se čini da se pod "čišćenjem" misli istrebljenje.
Lik ih jednostavno sve želi pobiti,



Pa ako se dobro sjećam, djelomično je uspio u čišćenju u Gigantu broj 4.

Te razine su nelogične, ali ne toliko. Samo je prva fizički odvojena, a ostale se dijele s obzirom na visinu.
Francesco Bastianioni je dosta zeznuo stvar kada ih je nacrtao s pregradama u SR 90: Prva razina.




Hm ali ako bi bilo tako kako ti kažeš, onda bi to zapravo bilo ovako:
- prva razina nema nebo jer je nad njom sagrađena druga
- druga i sve druge razine zapravo čine jedne te iste građevine koje strše kroz ostalih 6 razina, a "razine" su zapravo mreža autocesta i ulica koje su spojene sa zgradama ili su blizu njih.

Hm...Znaš kaj mi tu ne štima? Kao prvo, to bi značilo da se na npr., zgradu iz druge razine nadograđivao novi dio i tako stalno prema gore, sve dok se ne dođe do sedme razine. Ali to nema smisla iz dva razloga:Prvo, to bi značilo da imamo zgrade od nekoliko kilometara koje su konstantno nadograđivane (ok, možda su pitanje temelja/statike nekako riješili ali ne znam baš za takvo objašnjenje) a drugo, ako je tako i ako pogledamo u nebo sa npr. 4. razine, onda bi opet jedva vidjeli nebo jer bi zgrada gore bila visoka još nekih 1, 2 ili koliko već km!

A to nije slučaj.

Ima ona jedna slika sa razinama gdje se dokazuje ova tvrdnja ali ne znam baš koliko je ona ostvariva. Jer čak i da si na 6. razini, iznad tebe bi trebao biti skup nebodera u visini od, ne znam, 500 m.

Najlogičnije riješenje bi bilo da su razine podijeljene vodoravno, tako da sve (osim prve) okružuju jedna drugu. Znači, treća je oko druge, četvrta oko treće itd. Time bi bilo objašnjeno to da imamo razine, a iz svake (osim prve) vidimo nebo.

Samo ni to nije slučaj jer, ako se dobro sjećam, par puta su baš "silazili" na niže razine, makar bi moglo biti dobro objašnjenje.

Najlogičnije bi bilo ovo Bastionijevo objašnjenje samo kako sam naveo gore...



Po pitanju statike te ogromne zgradurine moraju imati temelje ispod prve razine, tako da bi se neke, koje bi bile dio ogromnih temelja druge razine, trebale protezati i kroz prvu razinu, samo su fizički odvojene od nje.

Crtači velikom većinom crtaju na način kako sam ja to doživio, a onda nema ni nelogičnosti s pristupima / liftovima. Nisam dobio dojam da se visine zgrade mjere u km.



Ali kako onda može npr. peta/šesta razina biti na obali mora? Čini mi se da je tako nešto bilo u stripu, a onaj val od koje stranice prije pokazuje kaj mislim.

Ali ovo sa visinama zgrada me sad zaintrigiralo - koliko su "visoke" razine?

I jesu li sve jednake visine?

Na to vjerojatno nemamo odgovor


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 10/03/2019 : 22:49:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

NN 205..Zagonetka senatora Kanea

ukratko
zanimljiva priča 8/10
dobar crtež 8,5/10
i za tu epizodu NN-a možemo kazat...kaj bi bolje

NN 206..Sam protiv svih

ima nastavak u sljedecoj knjizi pa ga nism ni poćeo čitat ..čeka se nova knjiga pa da zaokružimo priču

ipak na prvi pogled
dobar crtež 8,5/10




Fino si počeo piskarati :D
malo po malo i za deset godina eto recenzije!

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 10/03/2019 : 23:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Počeo se i Rizbo igrati kritičara i bacati lošije ocjene od 9 i 10.



teška srca

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 10/03/2019 : 23:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

quote:
Originally posted by risbozg

NN 205..Zagonetka senatora Kanea

ukratko
zanimljiva priča 8/10
dobar crtež 8,5/10
i za tu epizodu NN-a možemo kazat...kaj bi bolje

NN 206..Sam protiv svih

ima nastavak u sljedecoj knjizi pa ga nism ni poćeo čitat ..čeka se nova knjiga pa da zaokružimo priču

ipak na prvi pogled
dobar crtež 8,5/10




Fino si počeo piskarati :D
malo po malo i za deset godina eto recenzije!



ne bi htio previše otkriti, ipak su to friške epizode i još ih puno fanova nije čitalo...

ovo možemo nazvati..smjernicom. ..što me čeka...prije otvaranja nove knjige

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 10/03/2019 23:17:34
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 12/03/2019 : 00:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
162 Poslije apokalipse
163 Tajni odred
164 Posljednji pozdrav


I kao što je veliki šef rekao, pokrivam razdoblje od orbitalnih ratova nadalje. Osvrnuo bih se nakratko na prethodno turbulentno razdoblje. Nakon praktičkog resetiranja Agencije Alfe malo nakon 100-og broja gdje pod vodstvom “novog” šefa redefinira svoju ulogu u službi Vijeća sigurnosti, a umjesto pomalo olinjalog Aristotela Skotosa i za moj ukus previše iskarikiranog negativca u stilu filmova o Jamesu Bondu, dolazi novi madafaka Mister Alfa. Kao da je s njime konačno došlo do sazrijevanja negativaca koji su ludi, ali ne moraju histerično pokazivati očnjake ili glumiti kulerstvo gladeći bijelu perzijsku maćku.

Slijedi manje više niz dobrih epizoda gdje se, uz usputna skretanja na Skotosa, mutante, Odakine stvorove itd., kontinuirano pojačava napetost između Zemlje i orbitalnih postaja koja se dala naslutiti još u prvim epizodama, i konačno dolazi do samog rata. Rata koji se bez obzira na ljudske tragedije isprva razriješavao sukobom vojnih sila, da bi rezultiralo pravom katastrofom za Zemlju.

Kopkalo me je u kojem će se smjeru razviti priča nakon završetka orbitalnih sreća, i imali smo sreću što nam je Libellus servirao jednu knjigu u kojoj je sabrana cijela priča podijeljena u tri epizode. Još više što je autor te trodijelne priče jedan od meni dražih scenarista Michele Medda, dok ga crtežom odlično prati Olivares.

Neki likovi su izginuli u ratu sa orbiralnim postajama, neki su otišli ili promijenili stranu, a Zemlju, premda je faktički vojno porazila orbitalne postaje koje su ipak stekle svoju neovisnost, tri godine nakon rata i dalje drži mentalitet jedne poražene i razrušene Njemačke nakon Drugog svjetskog rata. Sve je u ruševinama, ekonomija je otišla u krasni klinac, a dok obični ljudi nastoje pokrpati svoje živote, elita koristi doktrinu šoka da bi se bogatila i ostvarila ciljeve koji će rastegnuti etičke granice.

Nakon gubitka svoje glavne potkroviteljice Nadie Galye, Agencija Alfa pak opet nastoji definirati svoju ulogu u svijetu gdje se sada pojavila nova policijsko-sudska služba, Prokonzuli, koja je doduše čisti plagijat Sudaca iz Judge Dredda, ali itekako uvjerljiv novi faktor sile u ovako postavljenom svijetu.
Ne znamo što se točno desilo u tom preskočenom periodu od 3 godine, ali iz razgovora likova da se naslutiti da je to bilo itekako ružno razdoblje, a Olivaresov crtež odlično dočarava depresiju tog svijeta tako da se nakuplja neki osjećaj gorčine prilikom čitanja.

U takvom sumornom i depresivnom svijetu provlače se neki duhovi iz prošlosti prije katastrofe, pa se Nathan trgne kada sazna za pogibiju svoje nekadašnje ljubavnice Sare McBain čiji međusobni odnos je zbog osjećaja davnašnje krivnje definiran bi-ne bi, još više kada ga angažira senator Sawyer kojeg inače ne može ni nacrtanog smisliti.

U drugoj epizodi nakon okupljanja neformalnog tima pod Sawyerovim potkroviteljstvom slijedi odlična detektivska istraga koja nastoji razotkriti sumnjive rupe u verziji o smrti McBainovice, pritom nailazi na neke enigme poput preživjelog pirotehničara čija smrt je i službeno zabilježena na kamerama, a Nathan ga godinama kasnije ganja po ulicama, i sve to ih konačno dovede do moćne i utjecajne organizacije po kojoj je bolje ne čačkati.

Naravno da toga nema kod Nathana, pa u zadnjoj epizodi imamo, premda tipičnu, ipak meni dobro izvedenu akciju koja će razriješiti konflikt sa moćnom organizacijom.

U svemu ovome Medda ima dovoljno znanja da nam približi likove, tako da na kraju i simpatiziramo Sawyera, a pritom mi je, bez obzira što je glavni negativac namjerno rastezao etičke pojmove kako bi progurao svoje interese, dao i samom misliti u kojem bi se smjeru ljudsko društvo moglo kretati, i kako bih mogao pravilno argumentirati svoj stav koji smatram "ispravnim".

Malo su me zasmetali iskarikirani stražari u zadnjoj epizodi, a istina na volju, nelogična i stalna mijenjanja kadrova kamere koja prikazuje intervenciju pirotehničara koji nastoji osloboditi djecu, ali sve u svemu ovo mi je bio, crtežom i pričom odličan trobroj te obećavajući početak još jednog novog perioda u NN serijalu.

Za kraj mogu samo jedan duboki Tako dirljivo i filmično, došlo mi da kažem, pobogu Nathane, nemoj biti pizda i sad zajebati!

P.s.

iz onog incidenta u ZOO-u sad je jasno odakle je Medda povukao inspiraciju za priču u Maxiju 4, Krik u tami

Edited by - Kerempir on 12/03/2019 00:19:49
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/03/2019 : 11:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
To se traži Kerempir, svaka čast.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 12/03/2019 : 12:00:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Služim narodu!

Khm, zo:

Nathan Never 08:PAKAO




quote:
Originally posted by Spock



NN SR 94: Ledena dama (NN LIB 32b)




quote:
Originally posted by Kerempir

162 Poslije apokalipse
163 Tajni odred
164 Posljednji pozdrav


I kao što je veliki šef rekao, pokrivam razdoblje od orbitalnih ratova nadalje.




Baš vas je lijepo za vidjeti.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 12/03/2019 : 23:14:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Nathan Never SD 09 i 10:SVEMIRSKO PJEŠAŠTVO i POSLJEDNJA BITKA

I opet moram pohvaliti novine koje se uvode iz epizode u epizodu. Susan Conary je ok negativac ali malo mi je...Antipatična. ne znam, nema onu neku zloću koja vas tjera da je mrzite ali vam se lika kao negativac jako sviđa. Nije ona loša ali mogla je biti i bolja. A opet, vjerojatno je bio i cilj da taj lik bude takav, pa kome se sviša...
Sve u svemu, priča funckionira dosta dobro, jedino mi je malo ta priča o ucjeni cijele zemlje malo prenategnuta. Ono, kaj, zemljaska vlada će pristati na ucjene sravnjivanja gradova sa zemljom, baza će ostati i svi će živjeti sretno do kraja života? Pomalo nerealno. Ok, žena je luda ali ipak...
likovi su dobro zamišljeni, priča sa drogom je zanimljiva (ako se tijelo mijenja na staničnoj razini - do koje mjere smo onda zapravo ljudi?)fora su mi imena koja aludiraju na neke junake (Hicks i Vasques iz Aliena 2 - sad mi samo oni padaju na pamet:)) a radnja je cijelo vrijeme fluidna puna akcije.
Sve u svemu - vrlo dobra epizoda.

Scenarij:7/10
Crtež:7/10

Tagovi:
- prvo pojavljivanje Susan Conerry
- ponovo se spominje baza Arctic 3 iz origigi broja 6 (zanimljivo je da u SD izdanju piše "Vidjeti Nathan Never 6" koji oni nisu objavili :))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 13/03/2019 : 06:59:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


NN SR 95: Put u slobodu (NN LIB 32c)

Broj stranica: 94

Scenarij: Alberto Ostini
Crtež: Germano Bonazzi
Naslovnica: Roberto De Angelis


Ostini je uvjerljivo na tragu meni najdražeg Nathanovog pisca, a očigledno i njegovog uzora - Medde. Pravi je gušt pročitati priču sa smislenim, osjećajnim i uzbudljivim scenarijem, kao što je ova. Scenarij je ono što izdiže ovu epizodu iz kolotečine u koju su upale prethodne dvije.

Priča uopće nije dobra i neki pisac bez dara pripovijedanja ne bi se ni usudio pisati epizodu na takvoj banalnoj i tko zna koliko puta viđenoj osnovi. Ostini ne! Čovjek s velikim brojem sitnih minijatura, monologa, upečatljivih likova i zanimljivih mjesta radnje (treća razina) drži čitatelja prikovanim za strip. U tako položenim kartama čak ni nepotrebna glupost sa psom, pri kraju epizode, ne kvari puno ukupan dojam.

Ostinijev način naracije:


Bonazzi je stari rutiner. U početku nije mi bilo jasno što traži ovakav jedan loš crtač u Bonelliju općenito. Bio mi je uvjerljivo najgori crtač na serijalu, ali s vremenom sam navikao na njega. Ipak je on među najplodonosnijim Nathanovim crtačima, a možda i najplodonosniji u prvih 100 brojeva redovne serije (ako sam dobro izbrojao: 13 brojeva + Gigant + Agencija Alfa br. 2). Ne bih rekao da je nešto napredovao, ali rutinski odrađuje veliki posao.

Naslovnica bezlična i odbojna. Prikazuje stanje stvari u priči. Tu su otmičar, djevojčica i Nathan, pa čak i bolnica u pozadini, ali De Angelis ju je nacrtao bez neke volje. Takva bi i priča bila da je scenarist bio netko drugi, a ne Ostini ili možda Medda.

Hvala Ostiniju što mi je, nakon dvije anemične prethodne epizode, vratio volju i želju za čitanjem ovog serijala! Naklon do poda!!

Mjesto radnje: Treća razina (na prvoj vinjeti krivo napisano na engleskom - "thirdh"; slučajno ili namjerno?)


(priča: 6, scenarij: 9, crtež: 8, naslovnica: 3) - 72%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 13/03/2019 : 20:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
165 Džungle Marsa
166 Cilj: Gordon
167 Brod prokletih


Opet smo imali sreće da je Libellus u jednoj knjizi skupio cijelu trodijelnu epizodu koju je napisao Vietti, a nacrtao Cascioli.
Agencija Alfa se nastoji iznova pozicionirati u reorganiziranom Vijeću sigurnosti, jer otkako je nakon orbitalnih ratova izgubila taj položaj, suočava se sa stalnim administrativnim zaprekama, a nema više onakvog stalnog i sigurnog dotoka novca, pa se Solomon Darver upušta u opasne političke saveze sa ljudima koji mu nalažu da otkriju i uhite, odnosno u biti ubiju tajanstvenog pukovnika Jacka Gordona, nekadašnjeg stručnjaka za planetarnu teraformaciju, a sada nemilosrdnog teroristu na Marsu, planetu koji je u nestabilnom političkom poretku u Sunčevom sustavu i sam rastrzan između odanosti s jedne strane Zemlji, s druge strane orbitalnim postajama, a s treće strane zahtjevima za vlastitom neovisnošću. Uz Nathana, Branka i May, u misiju je poslana i novopridošla mlada agentica Nicole Bayeaux, dok Solomon Darver na Zemlji sa Baginovom nastoji otkriti namjere ljudi s kojima surađuje.

Ovako postavljena priča sluti na pravu poslasticu, i Vietti suvereno vodi radnju punu dinamike. Lijepo prikazuje zakulisne političke igre koje posve neopterećene moralom često prelaze rub zakona, a u kojima se nastoji snaći stari lisac Darver, kao i veze politike i novih gospodara iz sjene.

Zakonima evolucije, nove tajanstvene strukture moći popunjavaju nišu ispražnjenu tajanstvenim nestankom mistera Alfe, koji je bio poprilično oslabljen tijekom neočekivanih preobrata u orbitalnim ratovima, ali pitanje je li doista nestao, a bit će vidljivo da je, dok je bio na vrhuncu moći, ostavio popriličan utjecaj na mnoge osobe i pojave u takvom postratnom (ili međuratnom?) razdoblju.

Sviđa mi se što je zlo nepersonalizirano, neopterećeno luđačkim mahnitanjima o želji za političkim i vojnim podčinjavanjem, već je praktički amoralno i svodi se na profit i na još više profita. Dio tih novih struktura moći, kao i prethodnom trobroju, čine biotehnološke tvrtke koje se bave genetskim manipuliranjem, pa se između ostalih spominje Human Research ( pročitati broj 79: Strava u svemiru), kao i nova i vrlo tajanstvena Seti Prime.

Ipak priča ima i neke rupe. Opčinjen sam Marsom, jedna od mojih omiljenih društevnih igara je Terraforming Mars, iz naslova je jasno o čemu je riječ, tako da me opčinjavala ista tema u ovom trobroju. Iako mi Mars djeluje prenaglo (nerealno?) teraformiran, još bih se i mogao pomiriti sa time, ali stvarno mi nije jasno tko bi normalan, u stilu radnje iz Nebeskih gospodara, dizajnirao čudovišne i opasne vrste za novonastali ekosustav? Mogu zamisliti već iz povijesnih primjera da se na Marsu naprave zajebi unošenjem određenih životinjskih i biljnih vrsta koje se pokažu preinvazivnim, ali da će se netko pomučiti pretvoriti nenastanjivu pustinju bez zraka u nešto nalik Zemlji, a onda takav okoliš opet učiniti praktički nenaseljivom zbog zastrašujućih mutanata samo kako bi malo otežao našim agentima, tu mi je Vietti teže kiksao. Doduše mislio sam da je kiksao i što su po Marsu nikle neke građevine, za moj pojam neučinkovite i primitivne u ovom svijetu, da bi se to na začuđujuć način objasnilo.

Sam karakter naseljavanja Marsa u stilu Divljeg zapada, gdje kolonisti nastoje preživjeti u surovom svijetu i utrti put civilizaciji, dok balansiraju između odmetnika koji se neometano kreću divljinom, i vojske koja je predaleko i uvijek stiže prekasno, mi je odlično prikazan. Svidjelo mi se i produbljivanje Gordonovog lika, ali konačno objašnjenje u čemu se sastoji njegova prijetnja za gospodare iz sjene ostaje mi slabašno i neuvjerljivo.

Što se tiče crteža, on mi je dosta dobar, ali ima povremenih mana, a najviše me živciraju nepotrebni oblačići sa upitnikom koji kao pokazuju stanje iznenađenja, valjda za tupane koji isto ne mogu prepoznati na licima likova.

Usprkos svemu, ovo mi je vrlo dobar trobroj kojem se rado vratim.

P.s. kupio novu LL knjigu, i ono ok mi je, ali baš da je toliko dobro.., Ipak možda da redom opišem prvo epizode koje vode do te priče.

Edited by - Kerempir on 13/03/2019 21:50:37
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 13/03/2019 : 22:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Nathan Never nova tema srijedom - kvaliteta života po gradskim razinama

Ajde da malo osvježimo i ovaj dio topica. Bilo bi dobro kada bi svaki tjedan imali novu temu ali naravno da to nije obavezno, a svatko tko ima želju za pokretanjem teme, neka se slobodno priključi. Jedini uvjet je da pričamo o Nathanu :)) Znači ako niste shvatili - ovdje nema Zagora

Iskreno, nemam više pojma koje smo sve teme obrađivali ranije ali ako se i budemo ponavljali, nema veze, ovo se može gledati kao reboot: možda je tema kojiput ista ali ima novih ljudi na topicu, a i mi stari možemo malo ponovo pričati o nekim stvarima i vidjeti koliko nam se mišljenja razlikuju od prije (ako se i sjećamo onih starih:))

Uglavnom, sada govorim o ovom početnom razdoblju, poslije je bilo priče i o 8. razini, bilo je tu dosta razaranja pa ne znam trenutno stanje stvari te ću pisati o ovome kako je na početku:

Dakle, kako je to vidim:

- prva razina:praktički se ni ne računa u grad. ne vode se nikakvi komunalni poslovi, lokalna vlast ne postoji, popisa stanovništva nema, na cijeloj razini su kaos i nasilje. Uglavnom, užas.

- druga razina:bolja od prve ali više je sličnija njoj nego npr. trećoj (a kamoli ostatku grada). Najveća razlika je u tome što (ako se ne varam) ovdje već imamo gradske strukture, iako su one, naravno dosta rudimentalno postavljene. Također, užas od razine.

- treća razina:hajmo reći prva normalnija razina, iako odgovara najgorim kvartovima današnjice, tipa Bronx u osamdesetima. Dakle ima normalnog stanovništva, gradske strukture vlasti barem donekle funkcioniraju, nasilje je ogromno ali ipak se nekako živi.

- četvrta razina:već normalnija razina ali i dalje to nije nešto posebno kvalitetno. Kao neko lošij radničko naselje kod nas.

- peta razina.prva "normalna" razina. Srednji sloj, normalno funkcioniranje lokalnih struktura, zločina nema toliko...Ok stanje

- šesta razina:viša srednja klasa. Kvaliteta života je vrlo dobra do odlična, ne razlikuje se baš toliko od pete razine.

- sedma razina:viša srednja do visoka klasa. Ovdje žive najelitniji stanovnici ali ima i dalje mjesta za one koji nisu baš ultrabogati ali imaju nešto više para.

Kako vi vidite razine?

Je li negdje postoji popis stanovništva po razinama?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 14/03/2019 : 00:12:56  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Prva razina Kozari Bok
Sedma Tuskanac
Osma Kajzerica, ali bude bio novi Manhattan. 😁

Japanci su sa svojim idejama prenoseci u mange i anime dali vjetra i NN, ali onaj LA iz Blade Runnera bez razina mi je logicniji, doduse sa ponekim visokim zgradama tipa policije i okolice bi se moglo prihvatiti, jer sam LA i dan danas nema tako gusto zbijene i visoke zgrade, vec siroku preiferiju, suburbiju.
I zadnji Dredd mi je vise logicniji, ono sniman je u Johannesburgu i ona sirotinjka suburbija, afro-favela je cistiji pogodak nego slojevni grad na istoku poput kolaca madjarice.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 14/03/2019 : 06:49:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@mladjo: Ti si ovo odlično sumirao i ne znam što bih pametno dodao. Ja sam već napisao da vidim razine na način da je samo prva fizički odvojena i praktički zabranjena - zacementirana iz svih uglova. Sada, ni scenaristi Nathana nisu suglasni u ideji kako bi to izgledalo, pa su u SR 90: Prva razina, sve razine nacrtane s pregradama, iako se dosta puta moglo vidjeti nebo sa nižih razina u prijašnjim Nathanima. Je li to kasnije pojašnjavano ne znam jer sam s Nathanom došao do broja 95!?

EDIT: Odlična ideja!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 14/03/2019 06:50:27
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 14/03/2019 : 08:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Svaki put kad bih išao racionalizirati, nikad mi ne bi sjela ta ideja. Teoretski, moguće je dizati grad na razinama, samo.. zašto? Jeftinije je širiti se u stranu. Eventualno ako su iz nekog razloga gradske granice sužene, zbog političkih ili ekoloških granica (npr toksični okoliš, nestabilne formacije još od velike katastrofe itd.). Kako sam primijetio, te razine doista nisu skroz odijeljene fizičkim barijerama, tako da postoje otvoreni dijelovi od nižih razina prema nebu. Na kraju sam jednostavno prihvatio taj fakt pa sam prestao dumati o tome, bitno je samo da su dosljedni u tome, pa je tako nastao sub city i sl.

Nekakav popis postoji, to je sigurno, vidim da agencija vrlo lako dolazi do podataka o subjektima koje istražuje, druga stvar je što su mnogi ne zavedeni u popis. Oni koji žive u pustinjama, hell Islandu, nižim razinama, vjerojatno i mutanti koje ne smatraju ljudskim bićima, a slično je i na Marsu, stvaraju zajednice van zakona, jedino bi popis mogao biti dosljedan na orbitalnim postajama.


Edited by - Kerempir on 14/03/2019 08:52:47
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 14/03/2019 : 19:18:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
168 Mučitelj

U razdoblju koje obrađujem, ovo mi je jedna od najdomljivijih i najmučnijih epizoda. Volim pitki tempo gdje radnja samo teče, barem dok scenarist ne drži nas čitatelje budalama, ali ovdje nam je Ostini isporučio priču kojom pokazuje da itekako cijeni svoje čitatelje i nakon gorkog kraja tjera ih na promišljanje kako bi sami djelovali. U SF-u, pa i samom Nathanu Neveru već je obrađivana premisa gdje ljudi kroz operacije skroz promijene osobnost i praktički su skroz nove ličnosti pa se postavlja pitanje odgovornosti za (ne)djela počinjena prije promjene osobnosti.

Antonella Platano izvanredno crta Ostinijevu vješto vođenu detektivsku priču ispunjenu etičkim dilemama, pa pomalo i horor elementima. Doduše, pomalo mi je naivno da se ljudi 22.stoljeća stalno referiraju na umjetnička djela 20 stoljeća, a ne na nešto "suvremenije", iako je razumljivo zašto, ali opet to mi je tako dobro uklopljeno, a nije zanemarena ni dirljiva interakcija između Asjie i Nathana.

Namjerno ne želim skoro ništa odavati o radnji, jer ova priča zaslužuje biti "otkrivena" od strane čitatelja, a što se tiče kraja, nekako ipak držim da je pravda donekle zadovoljena i što se tiče mučitelja i što se tiče mučenih, izuzev same Asjie.

Asjia mi je super lik, neka vrsta ženskog pandana Nathanu, istodobno snažna i krhka, jedino imam feler da sam je prvo pročitao u Gigantu 11: Crno srce koji se kronološki dešava nakon ove epizode, a zatim u epizodi 153. Vučje lice.

Treba li spomenuti da je sve te priče napisao Ostini, kao i nedavno izdat Univerzum Alfa 1: Euroazijska podružnica gdje je glavni lik upravo Asjia? Možda griješim, ali čini mi se da je Asjia definitivno Ostinijevo čedo, a izgleda da je upravo na ovom liku ostvario izvanrednu suradnju sa Platano koja je nacrtala sve osim Vučjeg lica.

Kad bih sastavljao Top 10 epizoda Nathana Nevera, bez promišljanja bih ovu odmah ubacio u listu, to zaslužuje i pričom i crtežom, pa u konačnici i samom naslovnicom premda ne obraćam previše pažnje na taj segment. Koliko mi je bilo dojmljiva epizoda, dovoljno govori da je i dalje pamtim nakon dužeg čitanja (mislim da je prošlo dvije godine), a nakon nje na redu čitanja je Vignin Zagonetač. Nemam blage veze što je u toj epizodi kao da je prvi put čitam, što mi dovoljno govori koliko moram smanjiti očekivanja...
Go to Top of Page
Page: of 567 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.2 seconds. Snitz Forums 2000