forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 22/01/2018 : 08:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mpavin

Meni je kraj naivnih u epizodi Clark City, sd ex broj 66. Onda slijedi odlična Ljudska lovina, Sam protiv svih, Kuća strave. Teško se to more nazvati naivnim...


Upravo tako.
Ne znam zasto vecina povlaci tu "naivnu crtu" sa epizodom "Zagor prica", istina je da je naivni period prestao prije te price. Pretpostavljam da je SD odgovorna za to, ili bolje receno, zbog njih je nastao nesporazum. Krenuli su sa tom epizodom, pa ljudi automatski misle da su preskocili taj naivni period. Oni su u stvari poceli ediciju sa tom pricom jer se radi o epizodi koja objasnjava ko je Zagor i kako je postao ono sto jeste.
Go to Top of Page

Terminator
New Member



Bulgaria
195 Posts

Member since 26/06/2003

Posted - 22/01/2018 : 14:40:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Terminator a Private Message  Reply with Quote
Kad smo već kod naivnih epizoda, pročitao sam dvije kratke; Odmetnici (iliti Okršaj u Toledu) te Vještica iz crne močvare.

Odmetnici su priča o mogućoj pobuni Indijanaca koju potpiruju bezobzirni bogataši i trgovci, a natjerali su i Indijance da se okome jedni na druge. Bez nepotrebnog razvlačenja uz negdje samo tekstualna pojašnjenja priča slijedi osnovnu nit i dobro obavlja posao.

Vještica iz crne močvare, odnosno Yaska, pravi mi je dragulj serijala. Obožavam to močvarno područje i stazu na stablima, Zagorovo plivanje među stablima, Yaskina tužna sudbina, Dugi nož, pa čak i Orikova sudbina.

Epizode su mi se nesumnjivo svidjele; nakon zadnjih epizoda s kioska, ova jednostavnost, (donekle) naivnost i trajanje samih epizoda oduševljavaju. Volim područje gdje se odigrava radnja, nema kasnijih izmišljotina (pustinje, podzemni svjetovi, vulkani i pitaj boga čega još) u Darkwoodu, ali najviše me oduševio taj međuodnos Zagora i Chica, npr. kad mu na 42. stranici Indijanskog zakona kaže: Vidim da kada hoćeš možeš pokazati da imaš neko zrnce pameti u toj tikvi što ti stoji na vratu gdje bi trebala biti glava. Fali mi to!

10/10 objema epizodama.

I am the law.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 22/01/2018 : 21:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Da kratko uletim-Ljudska lovina je priča daleko ispred svojeg vremena, slično kao i zarobljenici crvene vještice.
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 24/01/2018 : 16:29:50  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Da kratko uletim-Ljudska lovina je priča daleko ispred svojeg vremena, slično kao i zarobljenici crvene vještice.



To su stvarno dobre priče, ali nisu baš toliko ispred svoga vremena jer su reciklaža nekih drugih umjetničkih djela
A činjenica da je Nolitta to znao ispričati na jedan svoj vrhunski način, a Ferri majstorski nacrtati je neka druga tema

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14635 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 25/01/2018 : 00:38:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Meni je to bilo u zagoru " orginal " za drugo i ne znam,evo prva vijest da su te priče nekim drugim sličnim djelom potaknute.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 25/01/2018 : 19:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO

quote:
Originally posted by Tonka24

Da kratko uletim-Ljudska lovina je priča daleko ispred svojeg vremena, slično kao i zarobljenici crvene vještice.



To su stvarno dobre priče, ali nisu baš toliko ispred svoga vremena jer su reciklaža nekih drugih umjetničkih djela
A činjenica da je Nolitta to znao ispričati na jedan svoj vrhunski način, a Ferri majstorski nacrtati je neka druga tema


Nek je Nolitta ideju za Lovci na ljude našao u nekom starom filmu, meni je ipak najbitnije kako to stoji u kontekstu Zagora. Kad pogledam u tom kontekstu, jedan monstrum od negativca poput lorda Nicholsona odskače. Ne pada mi na pamet niti jedan negativac slične psihopatologije prije njega. A pogotovo odskoči u usporedbi s tipom negativca "Hahaha, zlato će biti moje! Haha". Radi se o uvjerljivom sadistu i manijaku koji lovi ljude za svoje poremećene lovačke igrice. I k tome je još neki tamo lord, buržuj. Fuj!
Bez obzira na neoriginalnost same ideje, itekako je to djelo ispred mnogih pisanih u Zagoru u to doba. Po atmosferi, težini teme, dijalogu, stilu pisanja i slično. Pojam "ispred svog vremena" meni ne mora biti nužno neka ideja koja je revolucionarna i nikad viđena, koju su svi drugi autori nakon toga počeli slijediti. Dovoljno mi je da napravi skok i pomak u okviru Zagora u Zagorovoj sagi. Al svi imamo svoje kriterije.

Osim što mi je epizoda dobra, čitljiva, napeta, također ću je pamtiti i po tome što su se tu prvi put pojavili traperi, Doc i Rochas. A i Jim Gitara.

Ovi traperi u Zagoru predstavljaju puno više od likova koji su veseljaci, koji vole pojesti i popiti, plesati i kladiti se. Njihov život je puno sličniji životu jednog Indijanaca nego nekog gradskog stanovnika. Da su svi bijelci poput ovih trapera, koji naglašavaju sličnosti, a ne razlike, Indijanska rasa ne bi trebala biti izbrisana s lica zemlje. Sukob interesa među njima definitivno postoji, zbog lovišta, al to bi se dalo riješiti i ne tako rigoroznim načinom. Al štoš, tko jači tlači.

Jim Gitara je šarmantni nevaljalac. U tim je prvim epizodama dobrano namagarčio Zagora i to u tolikoj mjeri da mi je čak išao i na živce. Priče Moj prijatelj Jim Gitara (100. jubilarac) i Alahova ruka puno bolje razrađuju njegov prevrtljiv karakter. (Moja ocjena za Lovci na ljude - 74%)
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 25/01/2018 : 20:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by mpavin

Meni je kraj naivnih u epizodi Clark City, sd ex broj 66. Onda slijedi odlična Ljudska lovina, Sam protiv svih, Kuća strave. Teško se to more nazvati naivnim...


Upravo tako.
Ne znam zasto vecina povlaci tu "naivnu crtu" sa epizodom "Zagor prica", istina je da je naivni period prestao prije te price. Pretpostavljam da je SD odgovorna za to, ili bolje receno, zbog njih je nastao nesporazum. Krenuli su sa tom epizodom, pa ljudi automatski misle da su preskocili taj naivni period. Oni su u stvari poceli ediciju sa tom pricom jer se radi o epizodi koja objasnjava ko je Zagor i kako je postao ono sto jeste.


Kazat ću ti što je u mom slučaju. Ako mi je nešto dobro to ne znači automatski da mi to ne može biti starinsko i naivno.
Slažem se da od 'Clark City', a i prije, meni osobno od 'Morske Hijene' ima popriličan broj dobrih epizoda, koje iznova mogu čitati stotinu puta, al mi i dalje nisu na razini kvalitete koja je buknula u 70-ima. Ja neku imaginarnu crtu naivnosti povlačim na "Zarobljenici Crvene Vještice" iako su mi i te epizode još uvijek pomalo starinske. Zbog kratkoće, Ferrijevog crteža koji mi još nije u svojoj najboljoj fazi i zbog dijaloga. Dakle, nije 'Zagor priča..' koliko god SD bila sugestivna sa svojim Zagor extra 1.
Razvoj Zagora do 70 - tih ide svakom epizodom na bolje, granica je gotovo nevidljiva. I svaki bi čitatelj individualno trebao proglasiti svoj trenutak gdje mu to postaje to.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 25/01/2018 : 21:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
Nekoliko zadnjih stranica topika su me inspirirale da se malo više raspišem. Evo moja analiza perioda od '66-te do '69-te. To su epizode koje smatram dobrima i/ili značajnima. U te 3 godine stvorio se temelj Zagorovog svijeta, pogotovo ako gledamo pojavu likova. Tu sam navela i neke epizode koje mi nisu dobre, ali ne želim svojim osobnim ukusom negirati njihov značaj u cjelokupnom kontekstu izgradnje Zagora.


Titan (72%)
Osim što tu imamo prvu pojavu nekog tko je - THE neprijatelj, ludi znanstvenik koji će protiv Zagora upotrebljavati sva čudesa moderne tehnologije, također imamo i baš pitku priču. Kada sam čitala taj striscia period kronološki, one Ferrijeve i Gianluigijeve početnice, sve je to bilo nešto povuci i potegni. Malo čitam, pa malo radim nešto drugo po kući. Jednu priču bih razvlačila nekoliko dana. S Titanom nije bilo tako, pročitala sam je u dahu. Ta izreka "čita se u dahu" ponekad zvuči kao neka floskula, kada si neinspiriran komentirati neki strip. Pa bubneš - "čita se u dahu". Al nakon mnogih striscia koje sam pročitala u 6473635567 "dahova", Titan baš sjedne. U dahu.
Tu se i po prvi put pojavio Trampy. On mi na prvu nije djelovao kao netko tko bi mogao postati kultna ličnost, ali je s vremenom postao nezaobilazan.

Iron Man (74%)
Zagor pobijeđen, na koljenima, išiban od starih baba... Jako dinamičan scenario koji izaziva tugu i nevjericu. Pogotovo dok smo bili mlađeg uzrasta. Opet - "čita se u dahu". Zagor odbačen od svih, kao stara krpa, ali ne i od Tonke. U tom najgorem trenutku kojeg je Zagor imao u početku svoje karijere stvorio se Tonka, njegov veliki prijatelj i krvni brat.
Uopće nije čudno da se upravo ovaj Tonka, iz ove priče, razvio u lika koji će biti broj jedan po povjerenju kojeg se ima u njega.

Sjene (65%)
Ta prva epizoda s Kinezima mi nije nešto naročito, kao što mi nije ni sam Robson. Koji se ovdje pojavljuje po prvi put. Ipak smatram da ga se treba spomenuti u ovom blic osvrtu jer je i on figura bitna u Zagorovom svijetu. On je simbol željeznice, koja je s druge strane simbol otimačine indijanskog teritorija. S te strane gledajući možda i ne zaslužuje čiste i nepokolebljive simpatije. (Ponekad se pitam bi li on izgradio iti jednu prugu da nije Zagora.) S druge je strane ljudina, ima osjećaj za pravdu, nije rasist i ako se već željeznice trebaju raditi, bolje da to radi on nego neki krvolok. Najbolja epizoda s Robsonom mi je Povratak Supermikea. Međutim, tu ga je Ferri nacrtao kao Kandraxa. Dan danas mi nije jasno zašto.

Pakao živih (71%)
Koliko se samo puta Hellgate spomenuo u brojnim epizodama, uvijek s jednom te istom napomenom "Vidi epizodu Pakao živih". Bez obzira na to što je ova epizoda starinska i zbrzano napisana, s mjestimičnim naivnostima, ona će uvijek biti epizoda u kojoj je Zagor završio u zatvoru. A taj zatvor će s vremenom postati Darkwoodska zloglasna kaznionica. Ovo mi je i dobra i bitna epizoda.


Sjene u noći (67%)
Bat je parodija na S. Holmesa, njegova prerušavanja su komedija, a u budalaštinama i kukavičluku se savršeno poklapa s Chicom. Ono što najviše krasi epizode s njim je vrlo česta nadnaravna i horror nota. Sama priča u kojoj se prvi put pojavljuje je starinska i naivna, ali u njoj također postoji dašak egzotike i horrora. Od jednom smo se "stvorili" u Egiptu i doživjeli buđenje mumije. On i Chico na noćnoj straži, uplašeni i traljavi. Već se tu može primijetiti što on kao lik donosi u Zagorov svijet, a situacija noćne straže će se ubuduće pojaviti nebrojeno puta. Već mi njegovo iduće pojavljivanje, epizoda Kuća užasa (79%) spada u dobru epizodu. I tu je opet upotrijebljen taj moment kada njih dvojica odrađuju noćnu smjenu, a babaroga vreba iza svakog kantuna. Toninelli mu je u epizodi Gospodar Vremena stvorio rođaka po imenu - Bing. Po svemu sudeći on treba biti njegova protuteža. Ozbiljna i sposobna polovica tandema, al teško da će po ičemu moći dosegnuti Batovu karizmu.

Morske Hijene (71%)
Pojavljuje se prvi puta Digging Bill, moj miljenik. I u svojoj prvoj epizodi je uspio na indirektan način natjerati Zagora da otpješači sve do Long Islanda zbog legendarnog blaga Kapetana Kidda. Na kraju je, u svom stilu, pronašao kovčeg pun starih krpa i pošemerenog lika obučenog u olinjalog gusara. Stvorila se shema, recept po kojem se mogu skuhati vrhunske epizode.
Ova je epizoda za ono vrijeme dosta kompleksna i duga. Prava epska avantura. Tu je lov na Digging Billa zbog svjedočenja na sudu za spas zapovjednikovog mlađeg brata. Razotkrivanje pljačkaša koji sabotiraju brodove lažnim svjetionikom. Bitka s podivljalim Indijancima. Digging Billa volim jer je strastven i predan svom životnom cilju. Možda djeluje lud, ali je on zapravo jako sretan čovjek koji slijedi svoje snove i ništa ga u tome ne može smesti. Što je on sve dao u Zagorov serijal, teško je opisati u kratkom osvrtu. Moj osobni broj jedan Kapetan Zmija dogodio se zahvaljujući njemu.
On je taj koji je probudio Kandraxa u njegovom prvom pojavljivanju. Mogla bih satima nabrajati što je taj sve skuhao. Gdje god se on pojavi krene prava avantura, ako ne prava, barem simpatična.

Verybadova Bomba (71%)
Tko je Verybad? On je u mojim očima kombinacija prizemnijeg Hellingena i Digging Billa. Znanstvenik i genij poput Hellingena, koji ima strast poput Digging Billa. Strast prema stvaranju destruktivnih igrački. Njegovo prvo pojavljivanje je vezano za izum ručne bombe. Radnja je svedena na razotkrivanje i ganjanje ljudi koji su odlučili ukrasti prototip i prodat je drugoj državi. Ono što mi diže cijelu stvar je doza humora koji su nam dali Chico i Trampy. Usudim se kazati da je u ovoj priči više udaren temelj Trampyju nego samom Verybadu. Ali on je stvoren i zbog toga treba zabilježiti i ovu epizodu kao važnu. Prvi pravi sivi lik je tu!

Zagor u napadu (73%)
Pojavila se grupa dobrih likova. Ikar la Plume, Jednooki Jack, fratri Jelsonim i Geronim. (A i Happy Lou)
Kroz baruna la Plumea Nolitta projicira u Zagorov svijet čovjekov san o letenju. To radi u humorističnom stilu tako da su La Plumeovi izumi gotovo u rangu Grumfovih (Alan Ford). Njegova uloga je uglavnom gega radi, ali isto tako, u više navrata upravo je njegov izum bio glavni uzročnik događaja.
To se dogodilo i u njegovoj premijernoj epizodi. Jednooki Jack and Co. odluče pomoću njegovog izuma, balona, opljačkati nedostupan samostan na vrhu litice. Ova mi je epizoda dinamična, simpatična i pozitivna, te je krasi puno likova koji su ostavili trag u Zagorovom svijetu.


Clark City (70%)
Dobra epizodica, iako nije pisana od Nolitte nego od padobranca Melonchellija. Dao je par epizoda nedoraslih zadatku, ali ova mi je sjela.
Svidjela mi se situacija gdje je Zagor s grupom umjetnika uletio kao dvostruki agent u selo gdje su sami razbojnici. Vidjeli smo ih u pauzama između pljački kako ubijaju slobodno vrijeme. U kojem se raduju predstavi ili vucaraju po birtijama.
Dodatan plus epizodi je Slavuj Kentuckyja, jako paranoičan lik, koji je umalo sabotirao čitav pothvat.

Rat (88%)
Koliko je samo tu samo interesnih skupina?! Webb želi zadominirati teritorijem za lov. Kraus želi rat i pljačku onog koga porazi. Na lukav i podmukao način naprave pijuna od kapetana Howarda, koji tako izmanipuliran tjera vodu na njihov mlin. To izvedu tako da otmu njegovo dijete i prebace krivnju na Indijance. Čak bi i upucali to dijete da stvari nisu krenule drugim tokom. Da se smrzneš!
Izbija generalno sranje.
Volim epizode u kojima prijeti veliki rat između bijelih i crvenih. I kad Zagor mora odlučiti uz koga će stati.
Pojavljuje se Mnogooki po prvi put. Ako Zagor ima figuru oca u Wandering Fitziyju, onda mu je Mnogooki figura djeda. On je baš pravi Darkwoodski djed, vrlo često okružen s dječurlijom kojoj priča bajke i legende. Uz to dobro zna tko je Zagor, sam mu je u nekoliko navrata pomogao izvesti predstave na ovom i onom proplanku okupljana plemenskih poglavica. Baš kao što i Fitzy zna da je Zagor jedan mladić od krvi i mesa, kojem je upravo on davao šumsku muku i nauku.


Sam protiv svih (85%)
Zagor otputovao u Chicago i skinuo glavu mafijaškom bossu.
Dobar mi je detalj kad su kao pravi dobričine iz šume, vjerujući u pravdu i zakon, otišli ravno na policiju. A oni korumpirani i još gori od mafije. Međutim, ako neće pomoći policija i zakon - pomoći će lopov. I eto nam grofa Lapaletta po prvi put. Odmah mi je sjeo. Gospodski maniri, al zapravo pripada talogu i dnu lopovske karijere. Džeparoš, koji se smuca po sumnjivim kvartovima i koji je umalo završio proboden nožem i bačen u smrdljivu lučku vodurinu.
Castelli ga je u epizodi Utvrda Smirnoffa promaknuo u majstora obijanja sefova. A la Mission Impossible i Oceanovih 11.


Mržnja (67%)
Po mom mišljenju najgori Hellingen. Radnja mi je tanka i budući da sam znala tko stoji iza svega bila sam lišena eventualnog efekta iznenađenja. Ali stvoren je Fishleg, vuk svih morskih vukova u Zagoru. U svom je prvom pojavljivanju bio pomalo komičan i s posadom koja nije preživjela svoj debi. Njegova sadašnja, vjerna i živopisna posada je stvorena tek kasnije u Odlazak u nepoznato. Fishleg je bio glavni moreplovac dobar dio Zagorove povijesti. Kad je za potrebe scenarija trebalo Zagora odvući od Darkwooda, njegov brod je uvijek bio tu na usluzi tekstopiscima. Boselli mu je u '90-tima napravio konkurenciju u vidu Honest Joa u epizodi Aljaska.
Imamo Fishlega, a istovremeno Hellingen udara svoj put prema neprijatelju broj 1. Koliko god da mi je epizoda slaba ne ignoriram je u njenoj značajnosti.


Seminole (79%)
Emotivno do te mjere da je i Zagor zaplakao. Ovo je odlična uvertira u kasniji ep Sloboda ili smrt. Što reći drugo nego da su Seminole vjerojatno najveći tragičari Zagorovog svijeta. Svi drugi nešto črčkaju i brčkaju, bore se, ne daju se, al jadni Seminole su se iz praznog samo prebacili u šuplje. Baš imaju peh, na čelu s Manetolom. Likom kojeg je teško zaboravili, premda nas od epizoda s njim dijele desetljeća.


Satko (67%)
Kratka i slatka ljubavna pričica, Romeo i Julia u kontekstu rasizma. Ovaj mi je Satko tek blaga skica onog Satka koji će nastati u 90-tima. Kroz njega dobivamo presliku čitavog naroda Cherokee, kojeg je krasila vrlo brza prilagodba na utjecaj bijelaca. U njegovom prvom pojavljivanju on je samo Indijanac s diplomom odvjetnika, a njegovi sunarodnjaci se ne razlikuju od drugih Indijanskih plemena viđenih do tada.
S vremenom će on itekako dokazati svoje odvjetničke sposobnosti, a njegovi sunarodnjaci će živjeti u kućama, znat će čitati, pisati i referirati se na zakone. Pravi "Cherokee boom" prema mojem mišljenju nastaje u epizodi Indijanska Zemlja[i/], a s autentičnim Sequoyom i [i]Dugo putovanje dobivamo još jedan kvalitetni prikaz Cherokeeja kao drugačijih.

Edit - Lovci na ljude(74), Blago Crvene Planine(78%), Zarobljenici Crvene Vještice(100%), Vukodlak (88%), Bjegunci(97%) - to sam već spomenula, pa se neću ponavljati.

Edited by - grofica Varga on 25/01/2018 21:29:57
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/01/2018 : 15:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Nakon prošlogodišnje katastrofe kada je pobjedu odnio nešto kao priručnik za Kena Parkera, a ne pravi strip, predlažem da se ove godine malo bolje organizujemo i da podržimo naše favorite u nadi da će opet, nakon nekoliko godina, možda Zagor odnijeti pobjedu u trci za svesku godine.
Oskar počinje 01.02, onda možete da glasate za svoje favorite na sajtu stripovi.com.

Predlažem da ove godine poguramo priču "Marš očajnika" (poznatu i kao "Zimska Zmija"), koja je izašla kod VČ u ediciji Odabrane priče. Obratite pažnju kod glasanja, nije dovoljno da svoje favorite prebacite samo na desnu stranu za glasanje, već morate onda uz pomoć navigacijskih strelica i da ih poredate. Priče koje stavite skroz gore osvojiće maksimalan broj bodova.

Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 27/01/2018 : 17:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Katastrofe? Priručnik za Kena? Wtf?!

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Andrey
New Member



British Indian Ocean Territories
262 Posts

Member since 06/01/2009

Posted - 28/01/2018 : 17:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Andrey a Private Message  Reply with Quote
Ja sam odlučio opet privremeno čitati Zagora, kao tipičan primjer osobe koja je više odrasla (i cijenila) Bosellijeve priče u SD 90ih nego klasičnoga Zagora (a sa toninellijevim nisam ni upoznat baš, možda minimalno).

Naravno, to je zbog toga što su Sclavijevi "Divovi dobra i zla" po prvi puta nakon 30ak godina na hrvatskim kioscima. Nisam to nikada ni čitao ali volim (ili sam volio) Sclavija a i čitao sam puno o toj epizodi (Recenzija, Djole, fanovske kontroverze, itd.) Ugl pa mi je baš nostalgičarski to kupovati svaki mjesec. Na lokalnim kioscima.

Ali ugl zgodno je to kad se netko djelom neupućen (ili sa različitim razinama upućenosti) ubaci u gledanje i potencionalno serijalno komentiranje (samo bi mi za to trebao viši iq) nečeg starog/novog/kultnog/reprinta. Toga treba više za sve vidove umjetnosti.

Bojao sam se da za prvih 15ak minuta se ne će imati puno toga za reči. Ali prva polu-epizoda (nakon bezveznog kraja prethodne) je klasičan Zagor-Chico prolog-filler (ili se to samo zasada čini?)ali mi je svejedno zgodno kako je Sclavi u takvom filleru ubacio simboličke najave (na mikro razini) čime bi se sam ovaj ep trebao baviti. On je uvijek bio vješt sa scenarističkim minijaturama u svojem zrelom razdoblju dok ga nije hiperprodukcija uništila. Crtež baš ugodan i simpatičan, uvijek sam volio njegov crtež, i kad sam jako preferirao Bosellijevu sagu.


puno postam, uprati https://twitter.com/talsakob

sclavi>originalni radovi junjija ita
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 28/01/2018 : 21:15:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Nolita&Feri:Marš očajnika (Veseli četvrtak)

Tog letnjeg raspusta između 6. i 7. razreda (leta gospodnjeg 1986.) sam spoznao čari masturbacije, te dobio commodore 64 - no, i pored ta dva epohalna, za moj mladi život, događaja,nešto sasvim treće je bilo još upečatljivije - moja majka je držala časove hemije komšiji koji je polagao istu u avgustu;a isti taj dečko je nekoliko sedmica ranije u haustoru jedne zgrade (gde je otišao da "pusti vodu") pronašao par kutija starih ZS/LMS/AF.Desilo mu se nešto o čemu smo manje više svi sanjali.Kako je znao da sam pasionirani ljubitelj stripova (u to vreme sam već imao pozamašnu kolekciju),a da bi se odužio mojoj staroj (koja nije htela ništa da mu naplati),pozajmio mi je dobar deo plena.Mojoj sreći nije bilo kraja.Stripovi o kojima sam samo slušao legende su bili u mojim rukama. U svoj toj gomili koju sam bukvalno proždro u narednih mesečak dana,izdvojio se jedan strip koji me je bukvalno raspametio - Marš očajnika.Dosta godina kasnije uspeo sam da ga nabavim,a onda je došla i nabavka u LU extra seriji,ali ako mi verujete,tek sad kad sam ga uzeo kao OP sam ga ponovo pročitao.Nakon 25 i po godina.

Sjajan je i danas taj Marš očajnika.Iako nije delovalo tako,sve dok Z&Č nisu došli do karavana - mislim,ništa ne naslućuje neki kvalitet (osim činjenice da je Feri crtač) - Z&Č prave kolibu,Z se seti da je skup poglavica,tamo se pojavi na uobičajen način,pa se onda posvađa sa jednim od glavešina koji je ispizdeo što mu belci tamane bizone,pa Zagoru daje rok 5 dana da izgladi stvar...
Ali od trenutka kad naši junaci sustižu plemiće predvođene Memfis Džoom strip postaje krajnje simpatičan - stvarno je Nolita umeo da lepo ispriča priču.Pa kad se uzme u obzir da je i tata Feri tu umešao prste;mada tu i tamo,umeo je maestro i da malo isfušeri (pogledajte scenu kad Frida vuče za kosu Martu koja je posustala u maršu - u jednom kadru ima 30-a kg viška).

E sad,imam dve zamerke,koje su mi pokvarile ugođaj,te nešto snizile ocenu (a ne sećam se da mi je to bilo nešto bitno pri prvom čitanju):
1.Uskakanje Binjotija mi se ni najmanje ne sviđa - volim ovog crtača i drag mi je i na Pilotu i na MM,Malom renžeru..ali ovde mi se uklopio ko tange na babinoj guzici.
2.nekakav komičan rastanak Zagija i Fride (kao i Čika i one rugobe) mi se nikako ne uklapaju u prethodnih 390 stranica,i daje mi prilično gorak ukus na samom kraju.

Šteta što se strip nije završio na onom peščanom sprudu - da su Feri i Nolita tu izgurali zajedno još nekih 30 stranica i dali smislen kraj,bila bi to vrhčina od stripa.
Ovako 4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16868 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 29/01/2018 : 21:45:36  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Fenomenalan je to strip, nema dileme jedan od najboljih Zagora do danas.

I moj kandidat za strip godine!
Go to Top of Page

markotamara
Senior Member



Croatia
2783 Posts

Member since 26/05/2013

Posted - 29/01/2018 : 22:43:42  Show Profile Show Extended Profile  Send markotamara a Private Message  Reply with Quote
Bezvremenski klasik

GALLIENO FERRI
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/01/2018 : 23:57:02  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Sjajna recenzija anto! Bas se ismejah!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/01/2018 : 10:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da Nat Murdo ne uživa popularnost kod Italijana.
Trenutno na njihovom forumu imaju izbor za najboljeg negativca, Murdo je bio u grupi sa Ben Stevensom i Kapetanom Zmijom, koji su prošli u narednu rundu sa nekoliko desetina glasova. Murdo je imao samo jedan jedini glas.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 31/01/2018 : 10:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Oke, Zmija je stvarno klasik i jedna od naj priča (iako je sam Kapetan Zmija jednodimenzionalan kliše lik), ali to da Ben Stevens pobijedi Nata Murda... To govori puno o profilu(starosti) tih forumaša.

Edited by - nagor on 31/01/2018 11:00:50
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19351 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 31/01/2018 : 11:06:31  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Ne znam.
Ben Stevens nije jači od Murda sigurno, ali ima neke karakteristike zanimljivog junaka.
Kapetan Zmija je ništa, kao i njegova epizoda koja je teški smor.
Na koliko je on stranica uopće bio? Desetak? Ja ga ne pamtim nego s naslovnice.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/01/2018 : 11:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pa ne znam šta da ti kažem. Mortimer, iako je dosta svježiji junak od Murda, pokosio je svoje protivnike.
Nije ni Murdo toliko "nov", imao je premijeru 1994.
Doduše, Mortimer je jedini od šesnaest njih koji su prošli dalje i koji se pojavio nakon osamdesetih godina.

Većina ljudi tamo je u dobi između 30 i 50 godina.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19351 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 31/01/2018 : 11:10:47  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Kinže, zar stvarno ne vidiš očitu razliku između Mortimera i Murda?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12198 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 31/01/2018 : 11:21:21  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Pošto imamo sve puno Zagorologa ovdje na forumu, mene zanima, koji stripovi su kratke priče od Zagora, pa da završavaju u jednom stripu (na 96 stranica) iz redovne serije, i da se ne radi o Almanahu (ili specijalcu koji ionako ima 160 strana). Ima li takvih priča uopšte? Mislim da je jedna Božič kalibra 45 ako se ne varam? Ima li još koja? Mislim da jejedna i Turnir u Darkwoodu, pa onda neka priča sa Markizom...?
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/01/2018 : 11:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Naravno da vidim razliku. Mortimer je, po mom mišljenju, postao jedan od najvećih, tzv. arhineprijatelj. No nije to tema, već ono što rekoh, Murda gledaju očigledno kao nebitnog lika, dok se tipovi sa jednim nastupom i dalje kod njih visoko kotiraju.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/01/2018 : 11:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

Pošto imamo sve puno Zagorologa ovdje na forumu, mene zanima, koji stripovi su kratke priče od Zagora, pa da završavaju u jednom stripu (na 96 stranica) iz redovne serije, i da se ne radi o Almanahu (ili specijalcu koji ionako ima 160 strana). Ima li takvih priča uopšte? Mislim da je jedna Božič kalibra 45 ako se ne varam? Ima li još koja? Mislim da jejedna i Turnir u Darkwoodu, pa onda neka priča sa Markizom...?


Imaš takvih priča cijelo brdo na početku serijala, ne nužno jedna priča - jedna sveska, ali počinju i završavaju u istoj svesci ( u novije vrijeme SD1 Lov na vuka). Tada su priče većinom bile kraće. Isto tako većina jubilarnih brojeva se proteže u samo jednoj svesci.
Dosta specijala, koji su objavljeni kod Ludensa kao takvi nisu u stvari specijali, već dio redovne serije (broj 500 na primer, ili 551 - Manituova škrinja).
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19351 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 31/01/2018 : 11:39:22  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Naravno da vidim razliku. Mortimer je, po mom mišljenju, postao jedan od najvećih, tzv. arhineprijatelj. No nije to tema, već ono što rekoh, Murda gledaju očigledno kao nebitnog lika, dok se tipovi sa jednim nastupom i dalje kod njih visoko kotiraju.



Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 31/01/2018 : 12:10:24  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto



E sad,imam dve zamerke,koje su mi pokvarile ugođaj,te nešto snizile ocenu (a ne sećam se da mi je to bilo nešto bitno pri prvom čitanju):
1.Uskakanje Binjotija mi se ni najmanje ne sviđa - volim ovog crtača i drag mi je i na Pilotu i na MM,Malom renžeru..ali ovde mi se uklopio ko tange na babinoj guzici.
2.nekakav komičan rastanak Zagija i Fride (kao i Čika i one rugobe) mi se nikako ne uklapaju u prethodnih 390 stranica,i daje mi prilično gorak ukus na samom kraju.

Šteta što se strip nije završio na onom peščanom sprudu - da su Feri i Nolita tu izgurali zajedno još nekih 30 stranica i dali smislen kraj,bila bi to vrhčina od stripa.
Ovako 4.5/5


Dragi Anto baš si me nasmijao. Možda zbog čari masturbacije nisi bio zadovoljan sa završnim ljubavnim gegom u Zimskoj Zmiji. Možda ti je kraj bio previše dječji i soft.

Šalu na stranu, razumijem te u potpunosti. Obzirom na težinu radnje bi rastanak s Fridom mogao biti zreliji. Ali ja zbog toga ipak ne bih rušila ocjenu. Smatram da su htjeli izbjeći melodramu i patetiku jer bi to bilo previše za western pisan u 70-tima. S druge strane stvari nisu mogli ostaviti nedorečene pa su se odlučili na humor. Revolucija je to što je Zagor uopće i imao ljubav.
Bignotti mi je ok na Zagoru. Ne predstavlja mi problem poput Gambe ili Segne, ali je njegov ulet stvarno bilo pljusketina. Zbog toga sam i ja rušila ocjenu za crtež. (Ocjena 97%)
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.61 seconds. Snitz Forums 2000