forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 17:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

@ Stinky

Priča kao priča ima potencijala, ali je dosta traljavo ispričana. Čim Zagor i društvo izbiju na obalu, prime ih crnci za koje odmah vidimo da su OK likovi. Glavni svećenik priča o vuduu kao da citira wikipediju, te miksali ovo i ono, pomiješali s kršćanstvom i eto, to ti je naša vjera. Ne vjerujem da bi ijedan iskreni vjernik tako govorio o svojoj religiji. To je Nolitta htio kroz njega obrazovati čitatelje o vudu religiji, ali nije baš najspretnije ispalo.



To je tipičan Nolittin način pripovijedanja, polagano uvođenje u situaciju, novu lokaciju, dugački uvodi. Ne žuri mu se nigdje, što nije baš moderan način pričanja.
Ta priča ima naivnosti kao fabula, ali ono što se stinkyu toliko sviđa je sama poruka: tradicionalni element, lokalna vjera vudu, se pokazuje jača i bolja od onoga koji je želi uništiti (O'Keefe se može gledati kao ateist, koji ne vjeruje u lokalnu predaju, ali ona se ipak pokazuje kao istinita)
Tako da to nije toliko bijelci vs crnci koliko crnačka tradicija vs bjelački racionalizam

Edited by - Zoroasterixx on 12/01/2019 17:02:06
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

To je tipičan Nolittin način pripovijedanja, polagano uvođenje u situaciju, novu lokaciju, dugački uvodi. Ne žuri mu se nigdje, što nije baš moderan način pričanja.
Ta priča ima naivnosti kao fabula, ali ono što se stinkyu toliko sviđa je sama poruka: tradicionalni element, lokalna vjera vudu, se pokazuje jača i bolja od onoga koji je želi uništiti (O'Keefe se može gledati kao ateist, koji ne vjeruje u lokalnu predaju, ali ona se ipak pokazuje kao istinita)
Tako da to nije toliko bijelci vs crnci koliko crnačka tradicija vs bjelački racionalizam



Ne paše mi Nolitta nikako, baš zbog toga što sve razduži unedogled. Mogla se kompletna ova epizoda jednako efektno ispričati na 94 stranice.

Kažeš bjelački racionalizam, O'Keefe može biti svakakav ali racionalan nije. Možda bi mogli reći da je prividno takav, ali teško da možemo zvati racionalnim nekoga tko je spreman vlastito dijete iskoristiti zbog svog fanatizma. Prije bih rekao da je on opsjednut čovjek s nekom samo njemu znanom misijom zatiranja vudua.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 17:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

To je tipičan Nolittin način pripovijedanja, polagano uvođenje u situaciju, novu lokaciju, dugački uvodi. Ne žuri mu se nigdje, što nije baš moderan način pričanja.
Ta priča ima naivnosti kao fabula, ali ono što se stinkyu toliko sviđa je sama poruka: tradicionalni element, lokalna vjera vudu, se pokazuje jača i bolja od onoga koji je želi uništiti (O'Keefe se može gledati kao ateist, koji ne vjeruje u lokalnu predaju, ali ona se ipak pokazuje kao istinita)
Tako da to nije toliko bijelci vs crnci koliko crnačka tradicija vs bjelački racionalizam



Ne paše mi Nolitta nikako, baš zbog toga što sve razduži unedogled. Mogla se kompletna ova epizoda jednako efektno ispričati na 94 stranice.

Kažeš bjelački racionalizam, O'Keefe može biti svakakav ali racionalan nije. Možda bi mogli reći da je prividno takav, ali teško da možemo zvati racionalnim nekoga tko je spreman vlastito dijete iskoristiti zbog svog fanatizma. Prije bih rekao da je on opsjednut čovjek s nekom samo njemu znanom misijom zatiranja vudua.



Meni ne smeta to sporo pripovjedanje, Nolittine priče imaju taj opuštajući moment

Njegov lik nije racionalan u tom smislu, da radi pametne stvari, prije se može reći da predstavlja kotač moderniteta/progresa (zatiranje tradicije shvaćene kao praznovjerje i zlo) - no ispada da je Haiti jači od tih pokušaja
Također, primjeti da je ovaj strip jedan od rijetkih u Bonelliju sa pozitivnim prikazom vudua, možda i inače, obično se kad je vudu u pitanju fokus stavlja da su to neke zle vradžbine
I ovdje ima zombija, ali su upotrijebljeni, ako hoćeš, kao očajnička mjera

Možeš probati pročitati Mr. No priču Crna Magija, specijal, tamo ti je obrađena slična tema, malo modernije ispričana
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Meni ne smeta to sporo pripovjedanje, Nolittine priče imaju taj opuštajući moment

Njegov lik nije racionalan u tom smislu, da radi pametne stvari, prije se može reći da predstavlja kotač moderniteta/progresa (zatiranje tradicije shvaćene kao praznovjerje i zlo) - no ispada da je Haiti jači od tih pokušaja
Također, primjeti da je ovaj strip jedan od rijetkih u Bonelliju sa pozitivnim prikazom vudua, možda i inače, obično se kad je vudu u pitanju fokus stavlja da su to neke zle vradžbine
I ovdje ima zombija, ali su upotrijebljeni, ako hoćeš, kao očajnička mjera

Možeš probati pročitati Mr. No priču Crna Magija, specijal, tamo ti je obrađena slična tema, malo modernije ispričana



Čitao sam kad je izlazio redovnog Mister Noa 'Barun Samedi', mislim da je i tu bilo dosta pozitivnog o vuduu, ali ne mogu se zakleti. Doduše, taj je strip i dosta kasnije izašao.

Sačekat ću da Stinky obrazloži zašto mu je ovo peti najbolji Zagor, ja koji nisam pročitao ni pola Zagorovih priča ovu ne bih smjestio ni u gornju polovicu.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 17:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Barun Samedi, ne baš, to je valjda kao neki sukob dobrih i zlih svećenika vudua
nije isto kao ovdje

A koji je tebi najbolji Zagor
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Barun Samedi, ne baš, to je valjda kao neki sukob dobrih i zlih svećenika vudua
nije isto kao ovdje

A koji je tebi najbolji Zagor



Prolaz na Sjeverozapad.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Nisam pratio cijeli tok razgovora, da nije mozda stinky mislio na Osvetu Vudu od Bosellija? To je dobra epizoda.
Prvi vudu nije ni prosjek. Mozda je nastala zabuna oko imena.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 18:01:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Nisam pratio cijeli tok razgovora, da nije mozda stinky mislio na Osvetu Vudu od Bosellija? To je dobra epizoda.
Prvi vudu nije ni prosjek. Mozda je nastala zabuna oko imena.




Baš je taj prvi Vudu u pitanju.

http://www.filmokaz.com/?p=1213

Edited by - Zoroasterixx on 12/01/2019 18:02:19
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:02:34  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pobogu. Sta mu se tu dopalo? Da nije nostalgija ili sta ja znam.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

@ Stinky

Pročitao sam Zombije i nisam oduševljen. Slijede spojleri.

Priča kao priča ima potencijala, ali je dosta traljavo ispričana. Čim Zagor i društvo izbiju na obalu, prime ih crnci za koje odmah vidimo da su OK likovi. Glavni svećenik priča o vuduu kao da citira wikipediju, te miksali ovo i ono, pomiješali s kršćanstvom i eto, to ti je naša vjera. Ne vjerujem da bi ijedan iskreni vjernik tako govorio o svojoj religiji. To je Nolitta htio kroz njega obrazovati čitatelje o vudu religiji, ali nije baš najspretnije ispalo.

Dalje, za O'Keefea je otprve jasno da je negativac. Ako ni po čemu drugom, po Zagoru koji stalno ima osjećaj da griješi mi vidimo da tu nisu čista posla. A i inače način na koji su ubili one ljude na obali govori sam za sebe.

Posljedično, bilo je lako zaključiti da je O'Keefe sam organizirao otmicu.

Jedan moment u kojem sam sumnjao da neće sve ispasti kliše i da će možda stvarno i sljedbenici vudua biti loši momci je kad Guede Danseur upuca onu dvojicu nakon što 'oslobode' Chica. Ali i to nestane nakon par stranica.

Nakon toga Guede povede Zagora i Chica sa sobom, otkrije im sve, potvrdi drugima da im se može vjerovati kao braći iako ustvari jedino što o njima zna jest da su radili za O'Keefea. Pomalo nelogično, očekivalo bi se da je oprezniji. Ovako im je O'Keefe davno mogao poslati špijune i uništiti ih bez pola muke.

Na kraju, kad O'Keefe i kompanija uhvate Zagora i prijatelje, nelogično ih ostave na životu i prikladno zavežu za zid da mogu biti svjedoci završnog obračuna i da zombiji znaju da oni nisu zlikovci jer su, eto, vezani.

Jedino što mi je donekle zanimljivo u priči je O'Keefeov fanatizam, ali to nije nimalo razrađeno. On je fanatik i to je to.

I ovdje je također prisutno ono o zločestim bijelcima, koji se lako nagovore na zločine ako im se plati. Ne znam samo čime je Nolitta zaslužio da se njemu takve stvari ne zamjeraju, a nije da ih rijetko koristi.



pa ovo su sve zamjerke na razini priče
to je tebi možda zanimljivo, ali meni ne baš, i neću sada uopće ni u to ulaziti. ajde neka je sve i tako kako kažeš.
takve stvari ti ja ne pričam kod Kena, ako nisi primijetio. mogu uzeti Baladu i bazirati se isključivo na strip priči, ali kako kažem, mene to i ne zanima previše.

ono što mene zanima: o čemu govore Zombiji?
da li govore o nečemu? ili o ničemu?
samo ovo što ti kažeš, nemam pojma, Zagor i društvo dođu, bore se, pojave se zombiji, Zagor preživi, ode sa Haitija?

da li ti uopće vidiš temu?
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 18:07:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Pobogu. Sta mu se tu dopalo? Da nije nostalgija ili sta ja znam.



"Svekoliki Zagorov auditorij može šokirati peto mjesto Zombija. Ni čitatelji Zagora nisu imuni na Supermašinu"

Vidiš, King, da nisi imun na supermašinu
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 12/01/2019 : 18:13:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message  Reply with Quote
Kad smo već kod najboljih/omiljenih epizoda Zagora, iako je (bar kod mene) to jako teško generalizirati jer, fenomenalnih bi bilo prilično, odličnih isto tako, jako dobrih također, pa je jako teško (gotovo nikako) odabrati najbolje, a kamoli najbolju. Fenomenalnih i odličnih epizoda bi bilo možda više nego što ima jedan Bonellijev serijal epizoda ukupno, a o kome neki pričaju u velikom superlativu.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ono što mene zanima: o čemu govore Zombiji?
da li govore o nečemu? ili o ničemu?
samo ovo što ti kažeš, nemam pojma, Zagor i društvo dođu, bore se, pojave se zombiji, Zagor preživi, ode sa Haitija?

da li ti uopće vidiš temu?




Govore o sukobu, kao što kaže Zoroasterixx, domorodačkih tradicija i bjelačke želje za potčinjavanjem. I na kraju tradicionalno pobijedi.

Ali to je na razini ideje istovjetno borbi darkvudskih plemena protiv doseljenika, ne vidim tu nešto novo.

A ako je potencijalno dobra priča lošnjikavo ispričana, je li to stvarno dobra priča? Znam da ti tvrdiš da ideš dublje, ali onda tebe ustvari i ne zanimaju toliko stripovi ili općenito medij kojim je priča ispričana ako već izvedba nije bitna.

Tako sudeći, i Veliki Blek je idejno dobar, borba domoljuba protiv osvajača Engleza i njihova konačna pobjeda. Ali nije baš dobro ispričan.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
ali onda tebe ustvari i ne zanimaju toliko stripovi ili općenito medij kojim je priča ispričana ako već izvedba nije bitna.




pa napokon si shvatio:)

mislim da nije tajna, sto puta sam rekao da me stripovi i ne zanimaju toliko... koliko tebe:)

ali, daleko je to od takvih lagodnih pošalica da mi izvedba nije bitna. bitna je i u Zombijima je izvrsna. daleko bolje nego kod Kena.

tema nije borba tradicije protiv bjelaca
više o svemu sutra, kada ponovim strip, čisto da tistavim konkretne scene, izvedbe, i objasnim ideju
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 18:39:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Beva
ali onda tebe ustvari i ne zanimaju toliko stripovi ili općenito medij kojim je priča ispričana ako već izvedba nije bitna.




pa napokon si shvatio:)

mislim da nije tajna, sto puta sam rekao da me stripovi i ne zanimaju toliko... koliko tebe:)

ali, daleko je to od takvih lagodnih pošalica da mi izvedba nije bitna. bitna je i u Zombijima je izvrsna. daleko bolje nego kod Kena.

tema nije borba tradicije protiv bjelaca
više o svemu sutra, kada ponovim strip, čisto da tistavim konkretne scene, izvedbe, i objasnim ideju




Možda nije samo to, ali sam si napisao:

"Zagor se nalazi na Haitiju. Nolitta je pustio da prostorne odrednice igraju ulogu, a također i imaginarij toga otoka kako je ušao u kolektivnu ili da je nazovemo popkulturnu svijest: vudu! zombiji! Ovo je njegova prva priča u kojoj se opširnije dotiče crne magije. Ali nije podlegao iskušenju i potonuo u horor, nego je razvio zagorovsku temu senzibiliteta za domorodačko stanovništvo. Da citiram samoga sebe iz klasičnog teksta Zagor i magija: «…vudu predstavlja kao domorodačku religiju koja održava zajedništvo i donosi utjehu i nadu stanovnicima otoka».

I uzalud će profesor Albert Nagor Polansky, znanstvenik-križar u lovu na opsjenare, šarlatane i varalice, poput njegovog pandana Alana Nagora O’Keefea, pokušati premjeriti i izračunati sve, opisati i klasificirati svijet do posljednjeg ostatka. Nolitta je plesač na žici, pravi Guede Danseur, i kaže:

«Bubnjevi… Ovo je glas velikoga asota iz Abelardova svetišta… Da, sada sviraju svi zajedno po cijelome otoku. Čujete li ih? Sada sviraju svi zajedno i njihov zvuk pozdravlja rađanje novoga dana… Dana koji će pozdraviti nepobjedivu tajanstvenu dušu ovoga otoka koju je O’Keefe pokušao satrti.»"
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:41:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

tema nije borba tradicije protiv bjelaca
više o svemu sutra, kada ponovim strip, čisto da tistavim konkretne scene, izvedbe, i objasnim ideju




Hajde da vidim što je tu toliko dobro. Mimo onog završnog monologa kojeg si napisao na filmokazu, nema tu ni naznaka neke 'duše Haitija'. Mislim na ovo:

Bubnjevi… Ovo je glas velikoga asota iz Abelardova svetišta… Da, sada sviraju svi zajedno po cijelome otoku. Čujete li ih? Sada sviraju svi zajedno i njihov zvuk pozdravlja rađanje novoga dana… Dana koji će pozdraviti nepobjedivu tajanstvenu dušu ovoga otoka koju je O’Keefe pokušao satrti.

Sve to moćno zvuči, ali priča kao priča prije tog dijela nije ni blizu tako poetična. Čak bih rekao da je dosta Texovska, lokalni šerif s vezama na najvišim mjestima terorizira lokalno stanovništvo jer mu se može. Nešto kao Minetown :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Možda nije samo to, ali sam si napisao:

"Zagor se nalazi na Haitiju. Nolitta je pustio da prostorne odrednice igraju ulogu, a također i imaginarij toga otoka kako je ušao u kolektivnu ili da je nazovemo popkulturnu svijest: vudu! zombiji! Ovo je njegova prva priča u kojoj se opširnije dotiče crne magije. Ali nije podlegao iskušenju i potonuo u horor, nego je razvio zagorovsku temu senzibiliteta za domorodačko stanovništvo. Da citiram samoga sebe iz klasičnog teksta Zagor i magija: «…vudu predstavlja kao domorodačku religiju koja održava zajedništvo i donosi utjehu i nadu stanovnicima otoka».

I uzalud će profesor Albert Nagor Polansky, znanstvenik-križar u lovu na opsjenare, šarlatane i varalice, poput njegovog pandana Alana Nagora O’Keefea, pokušati premjeriti i izračunati sve, opisati i klasificirati svijet do posljednjeg ostatka. Nolitta je plesač na žici, pravi Guede Danseur, i kaže:

«Bubnjevi… Ovo je glas velikoga asota iz Abelardova svetišta… Da, sada sviraju svi zajedno po cijelome otoku. Čujete li ih? Sada sviraju svi zajedno i njihov zvuk pozdravlja rađanje novoga dana… Dana koji će pozdraviti nepobjedivu tajanstvenu dušu ovoga otoka koju je O’Keefe pokušao satrti.»"



to je U OKVIRU ZAGORA, standardna zagorovska tema (senzibilitet za žrtve: indijance, crnce... to je isto kao i u kenu parkeru, samo što tamo zna ići u pamflet, a u zagoru ostaje često banalna fraza)

ovdje je međutim IZVEDBA za tu STANDARDNU (šablonsku) temu odlična, jer se varira kroz druge kulture i uvađa magiju---- ali, kako kažem, nije potonuo u horor (čitaj: u glupost. nije Nolitta tu da šokira, to naš beva ne razumije niti si može psoložiti hijerarhiju što je gore što dolje, kakav pristup svijetu i stvarima je superioran, a kakav inferioran), te je već i time izvedba sjajna

no, o svemu više kasnije
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 12/01/2019 : 18:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
A, može li se reći da je Boselli u svojoj priči o vuduu potonuo u horor?
Mislim, i ta ti je na listi, ali opet, više zato što je eksplozivna, sa ritmom...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nije ni on "potonuo"
ako se ne varam, spominjem tamo Prohujalo s vihorom. malo sam se našalio, ali ako ljudi nisu razumjeli, priču pokreće osveta ljubomorne žene, a ne horor
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 19:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

nije Nolitta tu da šokira, to naš beva ne razumije niti si može psoložiti hijerarhiju što je gore što dolje, kakav pristup svijetu i stvarima je superioran, a kakav inferioran), te je već i time izvedba sjajna

no, o svemu više kasnije



Pa eto, sa završnom scenom je pokušao, to je preslika originalne 'Noći živih mrtvaca', ali Bignotti mu tu nije nimalo pomogao :) Ta je scena trebala biti i tjeskobna i uznemirujuća, zombiji koji dolaze iz magle, izbezumljeni ljudi koji znaju da nemaju izlaza, ali uz takav drven crtež ne izaziva željenu reakciju.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/01/2019 : 19:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
mene ti zombiji podsjećaju na neke naše političare koje neću imenovat.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 19:33:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
mene ne šokiraju zombiji niti me zanimaju senzacije o kojima pričaš. čak mi nije ni jasno što bi to uopće trebalo značiti da je "scena trebala biti i tjeskobna i uznemirujuća, zombiji koji dolaze iz magle, izbezumljeni ljudi koji znaju da nemaju izlaza, ali uz takav drven crtež ne izaziva željenu reakciju."

možda da sam dijete, možda bi mi to što kažeš imalo nekakvog smisla, pa da me zombiji plaše i da strepim za likove u priči. ali nisam i to da bi nekakvi zombiji trebali izazvati neku reakciju, to mi se čini, ha ne znam, rasprava o nečemu s čime nemam ni dodira.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 19:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

možda da sam dijete, možda bi mi to što kažeš imalo nekakvog smisla, pa da me zombiji plaše i da strepim za likove u priči. ali nisam i to da bi nekakvi zombiji trebali izazvati neku reakciju, to mi se čini, ha ne znam, rasprava o nečemu s čime nemam ni dodira.



Pa gradi se suspens, stražar upada izbezumljen u kolibu i ne može jasno iskazati što je vidio jer je u šoku. Onda ga ostali ismijavaju, vani je magla (zašto ako je nebitno da scena bude zastrašujuća, dotad magle nema ni u naznakama), iz nje lagano izranjaju zombiji. Očito je da je Nolitta tu htio postići horror ugođaj, ali Bignotti tomu naprosto nije dorastao.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 19:50:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
postići horor ugođaj i htjeti izazvati nekakvu šok reakciju u smislu u kojemu si ti pričao, to su različite stvari

dakle,
čini se da je odgovarajući ugođaj postignut (kada si prepoznao da se gradi suspens itd.), a senzacionalni šokovi niti su cilj niti su potrebni. štoviše, baš to što toga nema, čini strip boljim

Edited by - stinky on 12/01/2019 19:51:24
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 12/01/2019 : 21:00:09  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
Ja sam epizodu Vudu dala 99% još 2013. i slažem se sama sa sobom. Tematika mi se sviđa kao i Nolittin stil razvijanja radnje i pričanje štorije.
Što se tiče dubina i širina, čak se ne bih zaustavila na tradicija vs. bijeli okupator.
Haiti je posljedice bijelih okupatora u Zagorovom trenutku već imao iza sebe. Ti izvorni domorodci, karipska plemena i njihova tradicija su nadrljali odavno od Španjolaca. Ovo se događa u još zanimljivijem trenutku, kada je Haiti dosegnuo "melting pot" raznih tradicija, bio slobodan i kada se borio protiv ostataka francuskog upliva.
Haićanski vudu je uspio ukomponirati katoličanstvo koje su ostavili Španjolci (vudu ima vrhovnog kreatora), prakse domorodaca s kariba i afrički vudu dovučen s robovima (štovanje duhova, poganski rituali) u jednu religiju koja ih ujedinjuje.
Znači ujedinjenje nastaje ne po svjetovnoj liniji, tipa USA, mi bijeli i crni vjerujmo u državu, platimo porez, nego duhovna linija pomirenje i mišancija duhovnih praksi. Jasno je i zašto je to tako. Po svjetovnoj liniji nisu mogli, jer je unatoč tome što su oni gradili državu, dakle radili i ginuli za nju, država je uvijek bio neko tamo što je došao sa strane.
Znači, Nolitta je indetificirao taj narod po njihovoj vudu religijskoj definiciji. Zato nije išao u horor. Jer da je prihvatio crnu magiju i vrtio priču po toj osnovi, tada bi on prihvatio Francuziće. Vudu religiji su nakitili tu crnomagijsku crtu upravo zato da ih prikažu odvratnima.
Plašili su se te moći vudua koji im je postao vezivno tkivo u borbi protiv čizme i išli su ih degradirati upravo po toj crti. Vudu ljudi, zli su, kolju djecu, piju im krv bla bla, vidite s čim mi Francuzići imamo posla i slično.
Nolitta je uvukao zombije čisto kao demonstraciju onoga što duhovno može i da bi ostavio misticizam u priči o Haitiju. Mističnost je Haitijeva autentičnost i nagrdio bi ga da je to ogolio do kraja u nekom racinaliziranju.
Bosellijeva verzija mi je bolja nego Nolittina, ali iz drugih razloga. To je najseksualnija Zagorova priča ikad i ona zahtjeva drugačiju analizu od ove Nolittine. Nolitta se obazire više na povjesni i politički kontekst, a Boselli je zavrtio oko tema strast, smrt, senzualnost, emocije, ljubomora itd.
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.06 seconds. Snitz Forums 2000