forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 18/01/2019 : 11:20:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
Ovi GOSPODARI što je VČ juče izbacio ima da budu top priča...
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/01/2019 : 11:58:56  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Pretpostavljam da si bio ironičan.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 18/01/2019 : 14:46:31  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Bubnjevi u noći za ovo su remek djelo.
Go to Top of Page

Gris
Starting Member



76 Posts

Member since 28/09/2015

Posted - 19/01/2019 : 15:22:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Gris a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Pretpostavljam da si bio ironičan.



Da, na žalost...
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/01/2019 : 09:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Znači, u ovoj ediciji Zagor kolor idu Bat Baterton, Tonka, pa Rohas. O prošlosti Doka Lestera je bilo davno u redovnoj seriji u ZS 1085 Pretnja nad Blek Riverom, jedino da prošire tu priču. Šta ostaje od ovih važnijih likova? Mnogooki, Trampi, Dranki Dak... Ne bi me začudilo da dobijemo neku hiljadu puta viđenu priču, samo sad o mladom Drankiju Daku kao hrabrom ratniku koji je zbog nečeg izbačen iz sela.

Edited by - delboj on 20/01/2019 10:09:58
Go to Top of Page

djukak
Senior Member



2884 Posts

Member since 28/04/2005

Posted - 20/01/2019 : 09:56:22  Show Profile Show Extended Profile  Send djukak a Private Message  Reply with Quote
Obzirom da su u kolor stavili i team up sa Brad Baronom, ne bi me začudilo da stave i team up sa Munjom :(

They have money for wars, but can't feed the poor!

Allow me to introduce first, Makaveli the Don.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/01/2019 : 10:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Pa vrlo vjerovatno.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 20/01/2019 : 14:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
-SPOJLERI-



ISTREBLJIVAČI (Colombo, Dotti)7,9,9,7 82%



Kelsova banda, skupa s njim, je jedna od najupečatljivijih skupina krvoloka koja je šetala Darkwoodom. Tu treba zahvaliti i Dottiju, koji ih je savršeno nacrtao. Izgledaju prljavo i psihički i fizički. Pogotovo je jak onaj lik s iguanom na ramenu. I još je nazove Sotona.

Moment kada su uređivali grad za proslavu Kelsovog rođendana, pa su umjesto zastavica objesili skalpove. Koja je tek to bolest! Takvi (kakve sam ih opisala) još uspiju očarati sve stanovnike jednog grada. Znači, ne radi se o ljepuškastom Murdou ili genijalnom Mortimeru. Nego o likovima s onakvim facama i onakvim ponašanjem.

Dijalog je vrhunski i humor na razini. Radnja nije originalna, ali je iz nje izvučen maksimum upravo zbog likova i dijaloga. Colombu nikad ne bih dala da bude glavni urednik Zagora, ali ovih par epizoda koje je napisao, Burattini može uzeti za primjer kako se piše neusiljeni, humorističan i zanimljiv dijalog.

Žanrovski je izletjelo iz standardnih okvira zbog previše pucačine. Ali ipak, logično je da ponekad mora doći i do toga. Zagor posjeduje pištolj kao svi stanovnici toga kraja i nitko ga ne nosi za ukras. Nekad mora eskalirati do ovakvih situacija. Najveća mana epizode je velika količina brutalnosti. To na Zagoru nisam navikla gledati. Nedostaje ona topla i blaga crta koja krasi njegove najbolje epizode iz Nolittinog perioda. Pitam se da li je moglo i bez toga. Zbog te brutalnosti Kelso i njegova banda djeluju kao ljudi koji bi bez obzira na motive ili životni put, opet bili oni ljudi koji rade gadosti po svijetu. Jednostavno im je takva priroda. Kelso je bio gad i kad je bio na strani zakona (vojska) i sada kada je bandit. Ukoliko je Colombo mislio to kazati svojom pričom, onda silna brutalnost ima nekog smisla. Zagor je junak koji treba dobre razloge za bjesomučno pucanje po svemu što se kreće. Bilo bi glupo od autora kada bi mu suprotstavio protivnike koji su neki siroti kokošari.

Dotti kiksa na Zagorovoj faci, ali mu sve opraštam pokraj onako dobrih scena uništenih sela, skalpiranja, mučenja... Bravo za crtež i bravo za dijalog. Ovakve epizode dobro dođu kao filler, jer ponude nešto drugačije i kao takve razbiju kolotečinu i prosječnost.


Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/01/2019 : 15:55:02  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Fali nam ovakvih fillera, a ovo je stvarno primjer zanimljive priče koja, kako kažeš, čak malo i iskače iz redovnih okvira.
Dotti sjajan.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 21/01/2019 : 20:46:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote


Jako dobra priča, zanimljiva, mistična i nabijena akcijom gotovo 90% stripa.
Fundament koji krasi ovu priču često smo sretali kod Zagora, ljudi koji su neoprezno taknuli u mističnost indijanskog naroda.
Kompletna radnja se odvija u Zagorovom kraljevstvu Darkwoodskoj šumi koja je ovom prilikom pretvorena u tvornicu mutanata i demona.
Radi se o Fearsome Crittersima, zastrašujućim bićima koji žive u pograničnim divljinama.
Folklori drvosječa koji su tako uz logorsku vatru kratili sebi vrijeme i zastrašivali novajlije, bilo je tu dosta čistog pretjerivanja.

Cijela radnja se odvija noću u tamnoj šumi Darkwooda gdje su protagonisti razbojnici koji su bježali iz pljačkaškog pohoda, Zagor Chico, istraživači rude i dvoje pripadnika plemena Shawneeja.
Kroz cijelu priču svi oni se susreću s Fearsome Crittersima koji su se na mističan način materijalizirali i teroriziraju sve na što naiđu.
Imamo tu cijelu lepezu stvorenja koji su više smiješni nego strašni, tu mislim na Squonk koja su zapravo neka vrsta tužnih stvorenja, Goofus ptica, Kaktus mačka i Snallygaster na njih nailazimo u trenutku Zagorove nesvijesti kao promatrače. Zec s rogovima koji se zove Jackalope postaje lovinom drvosječe Sharpa koji ima značajniju ulogu u priči.
Chico ima smiješne zgode s Hoop zmijom i hodajućim pršutom koji se zove Shmoo.
A tu su i vrlo opasna imaginarna bića koja su poprimila tjelesni oblik.
U prvom redu mislim na jednog od glavnih negativaca Hidebehinda, slijede nimalo bezopasniji Dungavenhooter i Hodag s kojim je Zagor imao dosta muke.
Uglavnom Zagor rješava ta stvorenja s dosta muke kako bi obranio sebe i prijatelje, tu se nalazi i Carter, pokajnik iz spomenute bande.

Više bi napisao o fundamentu priče.
Posrednik ovih stvorenja ili demona ( meni ovo izgleda na lepezu bića iz pakla, iako je čudno na toj razini vršiti monolog ali neka bića su pokazala demonske karakteristike ) je ljudski san.
Jedan od istraživača završi u pećini koju Shawneeji smatraju svetom, spotiče se i zapada u stanje nesvijesti-sna.
Taj ljudski san demoni koriste da se materijaliziraju u stvarni svijet. Naši stari su znali govoriti o osjećaju kao da im netko sjedi na prsima u snu i pripisivali to demonima, nama danas je to bliže kao paraliza u snu, ja sam čuo i neka druga svjedočenja ali sada o tome ne bih.
Vrlo dobra koncepcija autora koji je dobro iskoristio indijanski misticizam i neke druge religije.
Još jednu stvar je napravio autor, korespondirao je ključne karakteristike (materijalizacija) demona Huicthgara i Hidebehinda i to mu je ispalo vrlo dobro.
Na kraju autor kroz Zagora najavljuje povratak Fearsome Crittersa.
Još jedna stvar za obratiti pozornost, izjava Zagora o Darkwoodu kao neistraženom i velikom mjestu.
Tu se vidi sva genijalnost Nollite kada je odabrao Darkwood za Zagorovo stanište. Priča koja me podsjeća na Darkwood kao tvornicu čudovišta i mjesto gdje se spajaju svjetovi su Crni gospodar i troglavo čudovište.
Odlična priča koja nam pokazuje da se iz Zagora može naučiti neke stvari. Priča o imaginarnim bićima, Folkloru drvosjeća, indijanskoj mistici.
Odličan debi Testia za kojeg se nadam da će napisati još koju Zagorovu priču.
Ovdje bih povukao paralelu između Burattinijevog završetka zadnjeg Hellingena i Testia koji je završio ovu manje bitnu priču u odnosu na Hellingena.
Čovjek je završio priču u nekoliko stranica i sve razjasnio što je trebao razjasniti. Burattinijev Hellingen je završen kao finalna scena i sva razjašnjenja na jednoj jedinoj stranici!
Barison je napravio odličan posao, vidi se da mu odgovara mračna atmosfera ali izričito noću i sve takve priče bi trebalo dati njemu.
Mala zamjerka kako crta Chica, tu bi trebao poraditi.
Naslovnica jedna od najboljih kod Zagora.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2019 : 19:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Pročitao:



Extra 246, 247 i 248

Scenarij: Marcello Toninelli
Crtež: Franco Donatelli

Jedna neočekivano za mene zabavna avantura. Na početku imamo malo humora sa Čikom koji ostaje čak bez kose, a potom se Zagor i Čiko susreću sa jednim prijateljem Gregom kojeg poznaju otprije, iako ga u serijalu koliko me pamćenje služi, nismo vidjeli dosad. Naime, riječ je o tzv. "Riječnoj patroli" kojoj se "mora" plaćat određeni iznos kako bi trgovci koji prevoze svoju robu brodicama imali kao "zaštitu" od nepoznatih kriminalaca koji dominiraju tim krajem. Ako ne platiš, onda si prepušten sam sebi i bandama koje pljačkaju i napadaju, a Zagor i ekipa već znaju da su ti isti u dosluhu sa "Riječnom patrolom". Greg je upravo jedan od tih trgovaca koji ne želi plaćati tu zaštitu pa samim time i predstavlja problem "Riječnoj patroli", a Zagor mu želi pomoći da stane na kraj tim zločincima i da ih razotkrije.

Da spomenem prije nego nastavim, Greg je prije bio traper, ali više se time ne bavi otkad je imao ozljedu u jednom bliskom susretu sa medvjedom. Također u razgovoru njega i Zagora, spominju zadnji godišnji sastanak na kojem je burno bilo, a sjećamo se onih ubojstava ("pet pera"), tako da mi je ovo još jedna od onih potvrda da ispravno radim čitajući Zagora kronološki, pošto sam se odmah sjetio o čemu pričaju.

Ono što krasi ovu epizodu je brojnost likova gdje svaki ima, rekao bi, neku svoju sposobnost i kao družina djeluju nepobjedivo. Radi se naravno o ekipi koju je Zagor okupio da krenu na taj put rijekom gdje opasnosti vrebaju na svakom ćošku. Malo sam se iznenadio da je tu ekipu okupio u zatvoru i pomislio sam na početku, pa može li im se vjerovat? Owen, krupan lik, iluzionist Pronzini koji voli koju kapljicu više, ali sposoban lik te traper Kaplan koji je sjajan sa svojim bičem. I stvarno su se dokazali u dobrom svjetlu. Tu ne treba zaboraviti i indijanca Banacka kojeg je Zagor zamolio za pomoć i koji je uvijek bio korak ispred zločinaca, kao Zagorov anđeo čuvar. Isto slična priča kao sa Gregom, Zagor i taj indijanac se znaju otprije, a Čiku objašnjava da to poznanstvo traje još prije nego je Čika upoznao, kad je tom indijancu upravo spasio život.

Naravno, pomalo mi je žao došlo Pronzinija koji je u jednom trenutku bio izbačen iz ekipe, ali upravo je to bio povod scenaristi da ga vrati u igru na jedan zanimljiv način, a to je bilo u vezi onog sata. Moram priznat da mi se taj dio jako svidio. I Pronzini je još jednom u kratkom vremenu spasio stvar. Sam kraj je isto dobro napravljen, jedino što je glavni zlikovac dosta brzo stradao i odmah tu uslijedio kraj, možda se očekivala nekakva dramatičnija situacija na kraju sa glavnim negativcem ove priče, a možda čak i nije bilo potrebe za time. Kao što rekoh na početku, zabavna avantura, ugodno provedeno vrijeme.

Naslovnica Extra 247: Sabotaža izvrsna, koja je zapravo i nositelj ove priče.

(priča: 8, scenarij: 9, crtež: 10, naslovnica: 10) = 91%

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 22/01/2019 : 21:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Da - jedna od boljih priča Toninelijevog perioda.


Aha, vidio sam tamo komentare ispod recenzije da se većini svidjela ova priča :)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 23/01/2019 : 00:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Imao je Toninellijev period dobrih epizoda.
Pamtim ovaj period po njegovom zadržavanju radnja epizoda unutar Darkwooda ne bježeći previše sa granica fiktivne šume. Da se ovaj period nikada nije dogodio, možda nikada ne bismo ni dobili onu sjajnu sjeverno-američku odiseju.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 23/01/2019 : 22:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Da... Uspio je zadržati Zagora u Darkwoodu bez da svako malo ubaci nekakav izgubljeni svijet unutar njega, gdje će Zagoru prijetiti nekakvi kromanjonci ili Egipćani... Uspio je ne ubacivati vanzemaljce predatore... I uz to je imao Ferrija i Donatellija, Pepea... Stvarno lijepo razdoblje. Kad čitam piramide ili gospodare baš mi fale njegove priče.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/01/2019 : 23:13:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

-SPOJLERI-



ISTREBLJIVAČI (Colombo, Dotti)7,9,9,7 82%



Kelsova banda, skupa s njim, je jedna od najupečatljivijih skupina krvoloka koja je šetala Darkwoodom. Tu treba zahvaliti i Dottiju, koji ih je savršeno nacrtao. Izgledaju prljavo i psihički i fizički. Pogotovo je jak onaj lik s iguanom na ramenu. I još je nazove Sotona.

Moment kada su uređivali grad za proslavu Kelsovog rođendana, pa su umjesto zastavica objesili skalpove. Koja je tek to bolest! Takvi (kakve sam ih opisala) još uspiju očarati sve stanovnike jednog grada. Znači, ne radi se o ljepuškastom Murdou ili genijalnom Mortimeru. Nego o likovima s onakvim facama i onakvim ponašanjem.

Dijalog je vrhunski i humor na razini. Radnja nije originalna, ali je iz nje izvučen maksimum upravo zbog likova i dijaloga. Colombu nikad ne bih dala da bude glavni urednik Zagora, ali ovih par epizoda koje je napisao, Burattini može uzeti za primjer kako se piše neusiljeni, humorističan i zanimljiv dijalog.

Žanrovski je izletjelo iz standardnih okvira zbog previše pucačine. Ali ipak, logično je da ponekad mora doći i do toga. Zagor posjeduje pištolj kao svi stanovnici toga kraja i nitko ga ne nosi za ukras. Nekad mora eskalirati do ovakvih situacija. Najveća mana epizode je velika količina brutalnosti. To na Zagoru nisam navikla gledati. Nedostaje ona topla i blaga crta koja krasi njegove najbolje epizode iz Nolittinog perioda. Pitam se da li je moglo i bez toga. Zbog te brutalnosti Kelso i njegova banda djeluju kao ljudi koji bi bez obzira na motive ili životni put, opet bili oni ljudi koji rade gadosti po svijetu. Jednostavno im je takva priroda. Kelso je bio gad i kad je bio na strani zakona (vojska) i sada kada je bandit. Ukoliko je Colombo mislio to kazati svojom pričom, onda silna brutalnost ima nekog smisla. Zagor je junak koji treba dobre razloge za bjesomučno pucanje po svemu što se kreće. Bilo bi glupo od autora kada bi mu suprotstavio protivnike koji su neki siroti kokošari.

Dotti kiksa na Zagorovoj faci, ali mu sve opraštam pokraj onako dobrih scena uništenih sela, skalpiranja, mučenja... Bravo za crtež i bravo za dijalog. Ovakve epizode dobro dođu kao filler, jer ponude nešto drugačije i kao takve razbiju kolotečinu i prosječnost.






Mene kod Zagora jedino smeta što svaki put kada nekoga upuca mora reći "Nisam imao izbora" ili nešto slično. Pa kaj se stalno (sam sebi) ispričavaš, pucao si jer si morao, to je Divlji zapad i to je to.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/01/2019 : 23:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by WOLF-HUNTER

Imao je Toninellijev period dobrih epizoda.
Pamtim ovaj period po njegovom zadržavanju radnja epizoda unutar Darkwooda ne bježeći previše sa granica fiktivne šume. Da se ovaj period nikada nije dogodio, možda nikada ne bismo ni dobili onu sjajnu sjeverno-američku odiseju.


Meni je taj period drag što sam odrastao na njemu, a vidim da nas ima nekoliko ovdje takvih. Jako se veselim u 4.mjesecu kad izađe nekadašnje "Zeleno blato" pa "Ljudi žabe", ja sam tad uživao u tim pričama.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 24/01/2019 : 04:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Da... Uspio je zadržati Zagora u Darkwoodu bez da svako malo ubaci nekakav izgubljeni svijet unutar njega, gdje će Zagoru prijetiti nekakvi kromanjonci ili Egipćani... Uspio je ne ubacivati vanzemaljce predatore... I uz to je imao Ferrija i Donatellija, Pepea... Stvarno lijepo razdoblje. Kad čitam piramide ili gospodare baš mi fale njegove priče.



Slazem se.
Mislim da je njegov period pogresno nazvan “dosadnim.”
Istina je da su radnje po mjestu poprilicno monotone, ali je zato makar obogatio darkwoodsku sposobnost razvijanja vlastitog folklora onako kako je to nekada cinio Nollita.
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 24/01/2019 : 04:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by WOLF-HUNTER

Imao je Toninellijev period dobrih epizoda.
Pamtim ovaj period po njegovom zadržavanju radnja epizoda unutar Darkwooda ne bježeći previše sa granica fiktivne šume. Da se ovaj period nikada nije dogodio, možda nikada ne bismo ni dobili onu sjajnu sjeverno-američku odiseju.


Meni je taj period drag što sam odrastao na njemu, a vidim da nas ima nekoliko ovdje takvih. Jako se veselim u 4.mjesecu kad izađe nekadašnje "Zeleno blato" pa "Ljudi žabe", ja sam tad uživao u tim pričama.



Da, u pitanju su zanimljive epizode, dopada mi se folklor mistike koji je bio prisutan prilikom ovog perioda.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6944 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/01/2019 : 08:41:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



ZG SR 601/602/603/604/605: Hellingenovo nasljeđe (ZG LU 283/284/285/286/287, ZG VČ 133/134/135/136/136, ZG MX 24)

Scenarij: Moreno Burattini
Crtež: Gallieno Ferri, Giani Sedioli & Marco Verni
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivost:
- Češki pisac Karel Čapek je izmislio i uveo u uporabu riječ "robot" u djelu "Rossumovi univerzální roboti" iz 1920.

Komentar:
Prvo bih pohvalio fenomenalni Kingov esej o Hellingenu. Zbog ovog je zaslužio da dobije pravo pisanja recenzije za budući Hellingenov povratak kada i ako ga bude!

Skoro se u svemu slažem s recenzentom po pitanju prethodnih i ove priče s Hellingenom. Sve je u recenziji jasno i smisleno objašnjeno, pa se teško može nešto pametno nadodati.

S Kingom se jedino ne bih složio vezano za povezivanje Zagorova i Martijeva serijala. Mogu se, a i jesu povezani preko baze "Drugdje", da bi ih se, opet preko te baze, povezalo i s Nathanom. Sigurno će većina reći da su to potpuno različite tematike i serijali, ali ja uživam u sva tri serijala i sve tri su mi odlična, pa mi je gušt kad ih se poveže u kontinuitet. Svakako se sve nelogičnosti lako objasne s paralelnim dimenzijama, kao i puno puta do sada.


Nakon muke s prethodnom Bosellijevim Hellingenom, pravo me je bio strah ovog Burattinijevog, pa sam dugo, dugo odgađao čitanje. Na kraju i nije ispalo tako loše, ali razlika je i u tome što sam od Bosellija očekivao čudo, a ovdje sam se bojao katastrofe. Zbog prevelikih ili preniskih očekivanja kompletna percepcija priče se mijenja i skoro se nemoguće onda biti objektivan. Pravi primjer toga je i Bosellijeva Antarktika, koja je došla na loš glas zbog prevelikih očekivanja.

Druga razlika je što je Bosellijeva postavka priče megalomanska iz razloga da opravda nešto što nikada nije trebalo biti objavljeno. Burattinijeva priča je puno prizemnija i logičnija. Nakon nje nemam taj osjećaj da je suvišna. Upravo suprotno, uspio se odlično nadovezati na sva tri prethodna Hellingena, a da ne sruši kontinuitet i da otvori široko polje za slijedeće pojavljivanje. Za to mu idu sve pohvale. S toga je, ukupno gledajući, bolja od Bosellijeve katastrofe! Prva naslovnica je omaž Nathan Neveru, pa je s tim ublažio činjenicu da sam imao osjećaj da čitam dio Serrine sage s tehnodroidima, a ne Zagora.

Od likova me najviše iritirao onaj mali Indijanac, koji se pokazao hrabrijim od Tonke. Da, baš! Potpuno suvišan lik. Zagorovo ponašanje u stilu bijesnog gorile koji samo razbija stvari i ljude za koje misli da su mu prijetnja je također iritantno, kao i ekstremno-luđačko-rasistički Hellingenovi stavovi, djela i planovi. Na ostale likove nemam zamjerki, a još samo da napomenem na jedinu sitnu grešku u recenziji. King je napisao da je general Nolan izgubio život, ali u biti je preživio, pa ga i u budućnosti možemo očekivati.
Ne smeta mi toliko Burattinijevo sjeckanje radnje i detaljno objašnjavanje svake sitnice.
Završetak je druga pjesma.
Iako široko otvara put nastavku mogao je to scenaristički puno bolje izvesti. Ovako je pomoć došla na potpuno nelogičan, pa i nemoguć način. Ne može se ničim objasniti razlog zašto bi taj netko pomogao Zagoru!

Crtež više nego solidan. Svaka čast legendi, ali prvih 150 Ferrijevih stranica su ipak lošije od ostatka epizode, odrađena od strane Sediolija na olovci i Vernija na tušu. Lijepo su se nadopunili. Od naslovnica najbolja mi je četvrta, a i treća je solidna. Ove ostale tri imaju odličnu ideju, ali ih je majstor Ferri zbrljao, a ni loš kolor nije pomogao.

(priča: 7, scenarij: 4, crtež: 9, naslovnice: 5) - 65%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/01/2019 13:04:39
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 24/01/2019 : 15:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

A greši King i u tome da postoje tri Helingena.
Ako je ona kabina, po Sklaviju, raznela Helingenove atome po Svemiru, Bozeli to prihvatio i preko Vendiga sakupio te atome - onda je to originalni Helingen.
Drugi je ovaj klonirani.


Ne gresi King nikad kada je Zagor u pitanju.
U Bosellijevom Hellingenu se vec pojavljuju dvojica.
Zaboravio si na tu pojedinost.
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 24/01/2019 : 15:56:49  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote

Što se tiče Toninelija, nekako svi zaboravljaju činjenicu da se njegov opus može podeliti na dva dela, onaj početni kada je bio zaista odličan i onaj kasnije kada njegov rad ni na šta realno nije ličio i kada je Capone par puta morao da uleće sa solidnijim pričama kao spas, uz Sclavijeve Divove dobra i zla.

Tonineli je imao i više nego briljantan debi sa Jednookim Džekom, posle su se ređale sve dobre priče, međutim kao da ga je poremetila pojava Nicolaija koji je tu bio jedno kratko vreme kao scenarista.Nicolai je sa pričom Srebrni vodopad (koju svi hvale,a meni i nije nešto) poremetio do tada neku ustaljenu ravnotežu da je postojao određeni red u spominjanju darkvudskih plemena i njihovih poglavica.Tu prvi put vidimo da se ubacuje neko sasvim novo pleme Seneka i dugogodišnji poglavica koji ima drugačije ime od poglavice Seneka sa kojim smo se tu i tamo do tada kroz serijal susretali.Posle je to i Tonineli uzeo kao praksu i ne samo to, počeo je u Darkvud da ubacuje i plemena kojima tamo nikako nije bilo mesta poput recimo Šošona, Sijuksa i sličnih.
Pojavom Nicolaija Tonineli već kreće da šara sa pričama Pakao na granici i posle Veribadovo oružje, bilo je tu i dalje i dobrih priča, no od priče Gospodar vremena (Kameni ubica) stvari kreću potpuno nizbrdo.

Pa pogledajte samo ovaj njegov niz, jasno je da u tom periodu nije imao nikakvih ideja:

1.Gospodar vremena - Jasna aluzija na Sliku Dorijana Greja
2.Pljačkaši Đavolje doline - Znam da sigurno ima film na tu tematiku, verovatno i knjiga
3.Voz smrti - To je po onom filmu sa Čarls Bronsonom, skoro potpuna kopija
4.Zmajevo grotlo - Aluzija na legendu o Zlatnom runu
5.Jeti - Ovo nisam siguran ali garant je i to maznuto iz neke istočnjačke mitologije ili priče

Sve se oslanjao na tuđe ideje.Posle, da ne pričam na šta su ličile priče koje su odgovarale Dnevnikovim brojevima Zlatne serije na 1000, užas užasa.
I nije ni čudo što je bio sklonjen, sasvim zasluženo.

Ipak, sve pohvale za njegov početni rad, eto deluje da ga je taj Nicolai nekako poremetio.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 24/01/2019 : 17:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

A greši King i u tome da postoje tri Helingena.
Ako je ona kabina, po Sklaviju, raznela Helingenove atome po Svemiru, Bozeli to prihvatio i preko Vendiga sakupio te atome - onda je to originalni Helingen.
Drugi je ovaj klonirani.

A kloniranjem se dobijaju fizički identične jedinke, ali različita bića, jer nije moguće kloniratu dušu, ono što predstavlja svest svakog od nas ( u tom smislu je problematično sećanje klonova, kojeg u stvarnosti teško da može biti - ali to je već druga priča).
Veći problem je što je Helingen već odrastao, kada ga je ona mašina izbacila.



Slažem se.
Bosellijev Hellingen kojeg je Wendigo sakupio i složio je onaj originalni. Drugi bi trebao biti ovaj klon, nisam još pročitao tu priču.
@King
Koji je po tebi treći?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6944 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/01/2019 : 17:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Kontrast 2

A greši King i u tome da postoje tri Helingena.
Ako je ona kabina, po Sklaviju, raznela Helingenove atome po Svemiru, Bozeli to prihvatio i preko Vendiga sakupio te atome - onda je to originalni Helingen.
Drugi je ovaj klonirani.


Ne gresi King nikad kada je Zagor u pitanju.
U Bosellijevom Hellingenu se vec pojavljuju dvojica.
Zaboravio si na tu pojedinost.



Da, Sclavijev pitomi iz druge dimenzije (iako mrtav, iskustvo nas uči da to ne mora ništa značiti) i Wendigov sastavljeni!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/01/2019 18:11:25
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 24/01/2019 : 18:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Da, jer je Boselli želio ostaviti Sclavijeve Divove netaknute zato je ubacio tu scenu u močvari Mo-hi-la gdje se pojavljuje duh Sclavijevog Hellingena koji se pomirio sam sa sobom i sa svijetom.
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 24/01/2019 : 18:13:37  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Ne bih baš ja rekao da je Tonineli tim ukradenim idejama za priče dao svoj pečat.Pa Voz smrti je skoro potpuno kopirao, dok je priča Zmajevo grotlo takva glupost da je to neverovatno, Gospodar vremena je samo malo bolja, plus što u milion kopiranja Slike Dorijana Greja nema puno toga da se doda na originalnosti, koncept je poprilično jednostavan.
Jedino su Pljačkaši Đavolje doline malo dorađeni i priča nije tako loša.

I na kraju, on je vezao gomilu tih priča zaredom, ajde da ih je raspršio između ostalih, jasan dokaz da čovek nije znao šta da ubaci.Otuda i te kasnije priče na isti kalup, jednostavno preterao je sa kopiranjem i nije mogao to više da radi jer to onda više ne bi bio Zagor.
Čovek se vremenom potpuno izgubio.
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.73 seconds. Snitz Forums 2000