forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2023 : 13:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Nemam pojma kako je do ovog došlo. Površni naboj, ipak sam o tim dvjema riječima mislio odvojeno, površno se odnosi na tvoje tekstove a naboj tvoj trenutni emocionalni status. Malo sam eksperimentirao sa riječima pokušavajući što jednostavnije dati opis pa je to tako ispalo kako je.



Haha
Mislio sam da je adriano gospodar ječma, ali sad vidim da si ti. Krugeru, pa što pišeš o estetici stripa trešten pijan??

Eksperimentiraš s riječima:))) Ja ću svisnuti.
Dobar ti je ovaj eksperiment - površni naboj. Spremam se čitati Kantovu Kritiku moći suđenja, i vidjet ću što on kaže o površnom naboju.

Inače,
vidim da ti uopće ni ne čitaš, odnosno, ne razumiješ to što čitaš i ne možeš kroz pročitano donijeti sud, nego si ti sebi stvorio sliku na osnovu nekog površnog kontakta. Na trenutak si sreo Burattinija u površnom naboju i stvorio si mentalnu sliku da je on nekakav veseli. I otuda promatraš njegove priče. A ne kako su one napisane. Pa da, to je u skladu s tvojom teorijom površnog naboja.

Kada bih ti ovog trena rekao da si nemač pojma i da ne razumiješ to što čitaš, ti bi se opet furio i promotrio moj emocionalni status. A ja ti samo hoću pomoći da dođeš do estetike i ukusa. Zaista, ja ti mogu pomoći, štoviše, svima ovdje mogu pomoći, jer sam puno toga površnog pročitao. I znam kako se donose sudovi, čak mogu prikazati proces, izvesti postavke. Ne baziram se na površnim kontaktima, nego na pročitanome.

Ali, bolje je da si ti ovakav, i da eksperimentiraš. Bez toga, ja ne bih sada znao za teoriju površnog naboja.

Ja imam drukčiji površni naboj: tip kao Burattini, koji je namješten i kesi se svima i svakome, to ja smatram lažnim. Za Bosellija kažeš da vas je otkantao = to je stav, viši tip koji zna kako se postupa s fukarom. I po tvojoj priči ispada ono što se vidi u samom tekstu: Boselli je viši tip, definiran, ne mora se dodvoravati gnjavatorima, a Burattini je lažan i namješten. Zato se njegov površni naboj čini veseliji neiskusnima poput tebe. U osnovi, Burattini je kič (dopadljiv fukari), Boselli arogantan, odnosno, zna se držati. Brahmansko-kšatrijski tip, a Burattini čandala ili malograđanin (ekonomski tip).
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 30/03/2023 : 14:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Opet počinješ u svemu promašivati.

Da postoji mogućnost da je Buratinijev smiješak lažan, ali postoji mogućnost i da nije, to jest da je iskren. Po iskri u oku Buratinija rekao bih da nije. Boseli je lažan lik, rekao bih da je velika kukavica nema on veličinu samo štrebersko raspolaganje podatcima koje ne zna pretočiti kvalitetno u priču, nema dušu, plastičan je. Buratinije je pun pozitive kao i stari pokojni Feri, tvoji pokušaji blaćena mu to ne mogu oduzeti.

Kažeš da sudim po površnom kontaktu a ti na osnovu mogu površnog kontakta totalno iskrivljuješ realnu sliku pa opet ulaziš u zbrkanost.

Moje viđenje estetike je totalno drugačije od tebe, tvoj je netočan, moj je točan. Možda jednog dana počneš shvaćati realnost.

Kakva ljutnja, ti si taj koji se zna naljutiti ako te netko pomete riječima a vrlo često te ljudi znaju pomesti.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2023 : 14:39:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Burattini je lažan ko novčić.

Boselli je napravio remek-djela, tako pomeo Burattinija i sad se ti znojiš. Ne kužim zašto. Pa Nestali istraživač, Cibola, Osveta vudu i Teksaški rendžeri, eto, to ostaje zapamćeno i otuda se mjeri jedna epoha. Umjesto da ponavljaš jedno te isto, uzmi ove stripove i napiši osvrt. Na konkretnome pokaži što je tu štrebersko, imaju li likovi dušu ili nemaju i jesu li podaci kvalitetno integrirani u cjelinu ili nisu.

Tako se razvija estetika. A ne da ti suhoparno nabrajaš proizvoljne gluposti, koje ti padnu na pamet, bez da pokažeš vezu "štreberskog" i Bosellija.

Usput,
estetika ne može biti ni točna ni netočna. Kategorija točnost uopće ne spada u estetiku, evo, nemoj se ljutiti što ti to kažem. Estetika je viši oblik istine, iznad točnosti i netočnosti. Točan može biti neki broj, a čovjek ne može biti točan. Ni netočan. Npr. ova tvoja lupetanja nisu točna. Nisu ni netočna. Nego su besmislena, nemaju elementarnu povezanost i zato su neuvjerljiva kao nekakav estetski sud. Nisu relevantna, i malo tko će (osim mene, koji sam dobar i koristit ću površni naboj) se obazirati na tvoje sudove o Burattiniju, Boselliju, Berardiju i Zagoru. U estetici se uzimaju u obzir oni sudovi koji nešto razvijaju, postavljaju stvari i stoje kao cjelina. Bilo da se s takvim sudovima slažemo ili ne slažemo. To ti je značenje "relevantnosti". Čovjek je relevantan, odnosno, postavio je samoga sebe u značenje. Ne u točnost, jer nema nikoga na svijetu tko živi točno; isto tako ni netočno.

Evo, pa probaj dalje sam. Ove male upute će te voditi, jer ti shvaćaš realnost (samo ne danas).
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4307 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 30/03/2023 : 14:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
priznam mu istraživača i teksaške rendžere. cibola je osrednja avantura, a osveta vudu živa dosada
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 30/03/2023 : 15:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Nisi ni ti kvalitetno obradio Buratinjia, samo mu tražiš mane, to je površnost. Trebao bi se potruditi oko puno više elemenata za ocjenjivanje, što pak ja radim.

Pih, Nestali istraživač, cibola ... bezvezne priče, ideja jest dobra ali izvedba nije. Eto i ti patiš od spektakla pa je nešto vau. Ako je nekome nešto vau u većem broju ne znači kako je ispravno. To ću uskoro pročitati jer će ih uskoro izdati Ludens.

Nas dvojica smo prosječni poznavatelji estetike, mi se možemo ovako opušteno zabavljati, što pak u tebe nije slučaj, ne znaš se opustiti.





Edited by - Kruger on 30/03/2023 15:03:57
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2023 : 15:26:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger
mi se možemo ovako opušteno zabavljati, što pak u tebe nije slučaj, ne znaš se opustiti.



Pa to ti cijelo vrijeme govorim.
A ne možeš shvatiti.

Prvo,
ako se ti "opušteno zabavljaš", onda se ne bi ovako prepirao oko nekog tamo bezveznog Burattinija. Boljelo bi te dupe, digneš sve četiri u zrak i opustiš se skroz. To je definicija rulje, fukare. To ti govorim. S pozicije fukare, opuštenog ljenguze, sve je isto i neisto. Sve je ravno, svatko ima svoj ukus i takav opušteni se samo zabavlja, odnosno, ne trudi se ništa i ni u čemu, ostaje fukara.

To je u redu, samo nije u redu da se takav opušteni, koji se samo zabavlja, petlja tamo gdje mu nije mjesto. I traži da bude priznat kao neki mjerodavan. Da ravna gdje je Burattini, gdje je Boselli itd. Onda više nije opušten, nego se zgrčio i u tom grču jako poružnio i postao stipsa.

Ja se, naravno, ne opuštam. Nego meljem, malo izdrobim razne gluposti koje piše rulja. Malo tebe izdrobim, izbombam tvoja naklapanja koja pišeš odozdo, s pozicije fukare. Čak te i dobro zezam, pa se ni tu ne možeš požaliti, da se ponekad lijepo ne šalim.

Ali ostaje ovo što sam pišeš, jedino ne kužiš što to znači. Ti se zezaš, ti si tobože opušten, odnosno ti si raja, narod, fukara i ti si ljenčuga koja ne ide nikud i ne radi ništa. Malo piješ, malo dobacuješ, i to je to. Opuštaš se, i nemaš nikakvu mjeru, ne znaš red, ne znaš gdje što stoji.

Ja sam pak nastrojen, imam površni naboj koji ti se sviđa, ozbiljan sam i starozavjetni tip. Postavljam stvari, donosim red i mjeru, i nemam puno smisla za fukaru, nego sam nepopularan, elitni.

Mi smo obojica potrebni za pravi forum, jer samo različiti mogu činiti zajednicu. I uvijek mora biti mnogo fukare, i malo starozavjetnih, to je onda dobra ravnoteža.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 31/03/2023 : 10:04:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Neke stvari od tebe ne bih očekivao to da ćeš se stalno, stalno, stalno vrtjeti u krug.
Mislim da je svima jasno kako si ti osoba koja ne voli onog tko je bolji od tebe, a ja po ovoj temi jesam bolji od tebe. Nikad ne bih očekivao od tebe da ćeš se u borbi koristiti ne baš korektnih etiketa spram protivnika. Dakle ne izdižeš se od mase jednak si kao oni forumaši koje kritiziraš.

Kako god bilo kad izađe epizoda Nestali istraživač pretpostavljam kako će se dosta ljudi uključiti u raspravu jer je mnogima ta epizoda kultna iz razumljivih razloga. Napisat ću osvrt ili analizu te epizode.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 31/03/2023 : 13:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Samo sam ti rekao da si nemač pojma, kad si htio da ti to kažem. I ti se onda smrtno uvrijediš. A sve je bilo baš onako kako si tražio, sam si rekao da si lijen, da se opuštaš i zabavljaš, a ja sam ti preveo što to znači.
To je pošteno, krugeru, to je pravda. Biti istinit i ne podilaziti rulji.

Popratit ću tvoje analize, pogledati koliko u njima ima površnog naboja i onda ću ti iskrižati pogreške. Samo bez ljutnje, ja to sve prijateljski.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 31/03/2023 : 21:27:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
A gle stinky kad sam lijen, kad se zabavljam i opuštam bolji sam od tebe, što mi više treba, bitnost kako sam bolji od tebe.

Naravno sve je prijateljski nema zle krvi između nas dvojice. A gle pogleć sebe ti se unaprijed pripremaš kako ćeš me rasturiti u mojoj analizi Nestalog istraživača, unaprijed si pripravan ( to su tvoje karakteristike koje ne vole da je netko bolji od tebe samog ). Nemaš baš ni malo šanse, ajd možda 50 %, no s obzirom kakve su ti sposobnosti preveć sam ti dao postotak.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 09:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Krugeru, ti niti ne razlikuješ razine. Dolazi Uskrs, nije lijepo da te otkantam. Strašno si se ovdje nalupetao, čak pokušavaš biti podlac, sve je to i komično i žalosno. Shvaćaš (odnosno ne shvaćaš) previše osobno, i sad mi se ti moraš osvetiti, i tako samo toneš i toneš. Mislim, meni je to svejedno, odnosno, nije mi svejedno da tako samoga sebe sramotiš, to ne bih htio. Što god da napišeš, ne pomaže. Jednostavno tu nema takvih koji mene mogu srezati. Može me srezati Gospod, a od ljudi - malo tko.

Mogu ti ja i priznati da si bolji od mene, nije to niti loš vic. Ali više bih ti želio pomoći da samoga sebe sagledaš, gdje stojiš i što si ti glede nekog razumijevanja stvari i pojava (uključivši stripove). Ti imaš jedan impuls, htio bi da svijet bude pravedan... ali to je sve što ti imaš. Nemaš znanje i nisi se potrudio podići na razinu sa koje možeš odmjeravati. I onda u svom tvrdoglavljenju postižeš suprotno, postaješ mali sitni zloćko kad te se nagazi, a u inaćenju poblesavljeno derište. Tvoj prirodni osjećaj za pravdu se buni što je jedan Burattini tako porušen. A ti ne vidiš razloge. Razlozi postoje, i prvo moraš uopće kužiti odnose i stvari, onda bi vidio da tu nema ničega nepravednog.

Nepravedno je kad ti hoćeš biti mjerodavan, a da se nisi potrudio. Iz čiste samovolje i puke prirodne sposobnosti (naime, da čovjek može misliti = čovjek se po prirodi nalazi u stanju da može misliti, da ti tako pojednostavim), želiš da tvoj sud bude mjerodavan. A to ne ide.

Postoji red kako to ide.
Na neposredan način (onako kako bi ti htio), to može biti samo iznimka. Ili sasvim precizno: to može biti samo Božji čovjek, apostol. On tada ne govori za sebe i iz sebe, nego Duh Božji govori kroz njega. I taj autoritet je tada neupitan i ljudi ga prihvaćaju. Složit ćemo se da ti nisi apostol, i nemaš tu karizmu. Ne možeš pokretati mase.

Svi ostali ljudi uspostavljaju autoritet posredno. To se kaže: grade autoritet, odnosno, izgrađuju se. Pravi pojam je ovdje obrazovanje, ali kad kažem "obrazovanje" onda to danas ljudi shvaćaju skroz pogrešno. Npr. ovdje na scomu, nema nijednog člana koji razumije pravi pojam obrazovanja (eventualno ordell), nego oni si to mogu prispodobiti samo na najnižoj točki, kao edukaciju. Kao školovanje, odeš se educirati u školu, iako je tu ostala samo ta formalna strana obrazovanja, a od pravog smisla je ispražnjeno. O ovome neću dalje, nije nam tema, ali eto, čisto da se uputiš i u to.

Ti se čak nisi potrudio ni na ovoj najnižoj točki, točki educiranja. Po meni, školovati se ne pomaže za pravo obrazovanje, no tu se, ako je čovjek viši tip, može upoznati barem s onime što je potrebno za pravo obrazovanje: metoda, trud, izdići se iznad opuštenosti itd. itd. Do ovoga se ne dolazi u školi, nego si to na neki način prisiljen, pa onaj koji sagledava stvari, barem je upućen na razmišljanje o tome što je potrebno.
Kažem, ti ne možeš ni preko svoje prirodne strane, ne možeš preko opuštanja, kilavljenja, ne možeš skupiti snagu da budeš ozbiljan i čvrst tamo gdje to treba. Nemaš metodsku svijest, ne možeš se usredotočiti tamo gdje to zahtijeva napor i napon čitavog bića. Ali to te ne treba brinuti, jer to nemaju ni tvoji kolege ni tvoji susjedi itd. To je sve prirodno stanje stvari, i ljudi se opuštaju i cugaju pivo.

Znači, ti se posebno ne razlikuješ od drugih, jedino si nekako krivo nastrojen: imaš impuls prema pravednosti, a nemaš snage to provesti. Zato nepoklapanje, i ti bi htio prečicom. Bez da se trudiš, da budeš stinky. To ne uspijeva i tako non-stop doživljavaš fijasko. Ponekad je tvoj fijasko komičan, i lijepo se šalimo, a tu i tamo te pojede zloća i onda pretjeruješ.

Uglavnom,
ovo ti je poanta, da ti sažmem: autoritet se postiže posredno. Moraš biti znalac, a znalac postaješ tako da razumiješ stvari. Stvari se mogu i prirodno razumjeti. Ali se ne mogu objasniti, jer za to treba metodika, diskurzivni um, odnosno razvijanje pojmova. Za to pak treba znanje, odnosno, čitanje i učenje od majstora koji znaju kako se diskurzivno razvijaju pojmovi. To su ti uglavnom filozofi. Ali ne školnici, npr. nije dosta da netko završi filozofski i da je sad on tobože filozof. Ne takav filozof, nego veliki mislilac, koji se nametnuo tako da je druge poučavao. Takve moraš čitati, i onda što je tu hendikep za tebe - razumjeti. Kada to razumiješ, onda možeš preći na fazu primjene. Ja sam sad razdvojio faze, ali one se u realnom životu odvijaju munjevito, odnosno, sve je to jedna cjelina, nerazmrsivo klupko. U konkretnome, u životu, dolazi tak oda automatski možeš ili ne možeš. To je taj problem, pa većina ljudi = ne može. Ali oni to već nekako shvaćaju, pa se ni ne guraju. Npr. na scomu se ne guraju sa mnom nadmetati po ovim pitanjima, kada kuže da tu nemaju što puno reći, a naprotiv, od mene mogu dosta toga naučiti. Tako ti stvari stoje.

Evo, pa se nemoj opet ljutiti. Uskrs je.
Go to Top of Page

Ted Miller
Average Member



615 Posts

Member since 28/10/2021

Posted - 01/04/2023 : 13:02:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Ted Miller a Private Message  Reply with Quote
zanimljiva razmišljanja mister stinky (ovaj zadnji post) :)
Neda mi se sad čitati i provjeravati na kojoj si strani i koji autori su ti vrh a koje blatiš, al ja ću reči da ih prihvaćam sve, kao neke faze koje dolaze i odlaze, svatko nudi nešto svoje, drugačije, a mi kao čitači uvijek se možemo vraćati unazad i čitati nešto što nam je ostalo u ljepšem sjećanju, analizirati i uspoređivati razdoblja.

Balans u svemu, ni pretjerano hvalisanje jednih ni pljuvanje drugih.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 14:06:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Otkud si se ti spuknul, Ted:))

U svakom slučaju, ja sam na strani Dobra Istine Ljepote i Pravde. To je bar jasno, tako da se ne trebaš brinuti;)

Inače, nije ti loš post, možemo se složiti. A dalje ćemo te vidjeti. Ako nisi napunio gaće, dođi u antologijske stvari na muške rasprave. Tko se tamo okuša i preživi, otvorena su mu sva vrata, na svim akademijama.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 14:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Nemam pojma kako je do ovog došlo. Površni naboj, ipak sam o tim dvjema riječima mislio odvojeno, površno se odnosi na tvoje tekstove a naboj tvoj trenutni emocionalni status. Malo sam eksperimentirao sa riječima pokušavajući što jednostavnije dati opis pa je to tako ispalo kako je.
Imao sa prilike uživo upoznati i Boselija i Buratinija. Jednostavni rječnikom rečeno Buratinije je lik koji bi s tobom otišao u prvu birtiju na pivo ili sok, dok je Boseli lik koji kad nas je vidio u redakcijskom uredu pomislio koji ste pak vi, zar ne vidite da radimo. Buratini je jako sličan Feriju, veseljak. Barem je u to vrijeme takav bio. Nekako kroz tu sliku doživljavam njihovo pisanje.
Boseli je štreber, proračunat, hladan, precizan u detaljima koji i nisu toliko bitni. On je kao nekakvo računalo koje raspolaže ogromnom količinom podataka a ne zna izbaciti nevažno i sve te podatke rasporediti kako treba. Ako su hrpe uglavnom nepotrebnih i zbrkani podataka zanimljivi za čitati onda ne znam što bih rekao.


Za Bozelija si u pravu, izbaci gomilu podataka i teksta, ponekad je to u funkciji, ponekad bespotrebno, ali zna da priču učini zanimljivom.
Hladan tehničar, likovi mu nemaju ljudskosti ni duše.

quote:
Originally posted by Kruger

Buratini i Berardi znaju u lik o kojem pišu ugurati duh, pa je taj lik živ. Boseli nema tu sposobnost on je ukočeni štreber.




Ovde se već ne bih složio.
Bure piše po 5 priča istovremeno i samim tim se ne može udubiti ni u jednu, likovi su mu stereotipni do bola, uglavnom klasični Nju ejdž koljači, jednodimenzionalni, zapleti jednostavni do bola, uglavnom stereotipne scene akcije koje povezuju labavu osvetničku radnju, sa često potpuno bespotrebnim neverovatnim pojedinostima.

Jedini kojima priznajem da su pisali likove koji su živi ljudi - su stariji i mladji Boneli, naročito mladji.
Takve likove kao što su Diging Bil, Trampi, Bat, Dranki Dak, Ikarovo Pero, ... to je samo Nolita mogao da smisli.
Ni 40 godina kasnije niko nije uspeo da smisli upečatljiv sporedni lik u Zagorovom serijalu, samo se ekploatiše ono što je Nolita dao.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 15:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
Još da dodam oko Buretovih mana:
preveliku pažnju posvećuje potpuno bespotrebnim tehničkim detaljima, koje ponavlja u skoro svakoj priči kada se desi identična situacija.
Primer za ilustrovanje:
Neki čovek je pao u provaliju, Zagor i Čiko slučajno tuda prolaze i vide ga dole, zaplet treba da počne kada dotični čovek Zagoru kaže neke informacije o svom padu, odnosno razlozima koji su doveli do njega.
Nolita: na par vinjeta prikazano kako Zagor silazi na dno provalije i već u sledećoj mu povredjeni (samrtnik) daje informacije koje su potrebne za zaplet.
Bure: Zagor na deset strana oprezno se spušta dole, obavezno se oklizne na neku odronjenu stenčicu, Čiko mu (obavezno) vikne: "pazi Zagore!", nekako se uspe da zadrži, a kad konačno stigne do povredjenog, ovaj mu na deset strana do detalja objašnjava svoj pad, zašto nije uspeo da se uhvati za granu koja se vidi na stenema gde je pao, poslednje rezultate italijanskog fudbalskog prvenstva i konačno onih par rečenica koje će predstavljati zaplet. U sledećoj sličnoj sceni - opet sve isto.

Drugi primer: Zagor treba da se prebaci do neke barke na kojoj se nalazi neko koga treba da spase.
Nolita: na jednoj stranici prikazano kako se Zagor bori sa talasima, ostatak čini njegov susret i razgovor sa osobom koja se spasava.
Bure: Zagor se na dvadeset strana pokušava izboriti sa talasima, nailazi ploveće deblo koje nosi struja, Čiko (obavezno) viče: "pazi Zagore!", ovaj se nekako izbori sa deblom (jedva), konačno se penje na barku (na par strana) i stupa u razgovor sa onom osobom, koja mu do detalja objašnjava kako je došlo do toga da je barka počela samostalno da bude nošena strujom (iako svaki trenutak barka može lupiti o neku hrid), kratku istoriju svoje porodice, rezultate poslednjeg kola italijanskog fudbalskog prvenstva i konačno i ono što je bitno za radnju - obično ime krivca za slobodno kretanje barke nošene talasima.
U sledećoj sličnoj sceni - opet sve isto.

Da ne govorim o scenama kada Zagor goni neke ljude.
Nije bitno da li ih ima pet, ili deset, ili dvadeset,... on mora obavezno da se pojavi pred njima i da ih pozove da se predaju.
Naravno, oni to odbijaju, Zagor se baca medju njih (obavezno sa sekirom u ruci), obara (onesvešćuje) jednog, ostali ga ispromašuju sa rastojanja od 2 do 5 metara, onda praćen desetinama hitaca beži u krošnje drveća, ponovo se baca medju njih, obara drugog razbojnika (sekirom), ostali ga ispromašuju sa rastojanja od 2 do 5 metara, ponovo beži u krošnje,..........................
I tako u svakoj takvoj sceni.
Ne znam da li on takve scene uopšte "smišlja", ili samo malo preradi neki šablon koji ima spreman.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 15:22:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Za Bozelija si u pravu, izbaci gomilu podataka i teksta, ponekad je to u funkciji, ponekad bespotrebno, ali zna da priču učini zanimljivom.
Hladan tehničar, likovi mu nemaju ljudskosti ni duše.

Bure piše po 5 priča istovremeno i samim tim se ne može udubiti ni u jednu, likovi su mu stereotipni do bola, uglavnom klasični Nju ejdž koljači, jednodimenzionalni, zapleti jednostavni do bola, uglavnom stereotipne scene akcije koje povezuju labavu osvetničku radnju, sa često potpuno bespotrebnim neverovatnim pojedinostima.

Jedini kojima priznajem da su pisali likove koji su živi ljudi - su stariji i mladji Boneli, naročito mladji.
Takve likove kao što su Diging Bil, Trampi, Bat, Dranki Dak, Ikarovo Pero, ... to je samo Nolita mogao da smisli.
Ni 40 godina kasnije niko nije uspeo da smisli upečatljiv sporedni lik u Zagorovom serijalu, samo se ekploatiše ono što je Nolita dao.



Za Nolittu i Burattinija si dobro rekao, za Bosellija baš i ne.
Mislim, dobro kažeš da on zna napraviti zanimljivu priču, no, likovi su također zanimljivi. Naravno, nisu na razini Nolittinih likova, jer Nolitta je jednostavno nenadmašan. On je bolji Pratt od Pratta, ako to do sada niste skužili.

Boselli je podigao rendžere, Škote, Hopije, Fishlegovu družinu itd. itd. na razinu ozbiljnosti. Pa sve ovo što Burattini sada pokušava je stajanje na ramenima Bosellija, on živi na tom univerzumu kojega je podigao Boselli. Jedino što ga svojim pokušajima rasklimava, pa sve polako tone.

Boselli je gotovo poetičan naspram Burattinija. Mislim, kad ih već uspoređujemo. Za Burattinija si dobro rekao, to je nevjerojatno koliko pokušava nadomjestiti ono što mora biti suptilno, male stvari, sitni detalji, odnosi među likovima i čitava zgrada naoko nevažnih stvari, koliko on sve to nema pa pokušava nadomjestiti odvratnom brutalnošću. Nitko nije tako prostituirao Zagorov svijet kao Burattini s tom njegovom brutalizacijom, za kojom nema potrebe, a niti ne proizlazi iz njegove izgradnje. A kao protupol toj brutalizaciji, stoje najpatetičnije rečenice, najgore popovanje kao da smo u školi i kada su nam učiteljice čitale usiljene fraze.

A ono što je najgore, ne znam da li vi to primjećujete, ali Burattini nema stav. On nema "vječnu magiju", kako je to Nolitta radio i imao elementarno poimanje dobra i zla, istine i pravde. Ne, on uvodi trenutne konstelacije, čak je pedere stavio u Zagora, ej!! Izgleda da mu je sad hit žensko pismo, tj. ove priče koje ja sad čitam, tu totalno i nepotrebno skretanje na pitanje ravnopravnosti žena. Mislim, to je da si čupaš kosu od muke, da takve budalaštine stavlja u Zagora. Ej, u Zagora, strip koji je prvenstveno junački, pustolovni i elementarni, bez ikakvog dodira s ovim perverzijama u kojima se na inferioran način pokušava skrojiti čovjeka. Tko to ne vidi u Korijenima, u Pričama iz Darkwooda, taj je slijep ili nemač pojma.

Pročitao sam sada Monument Valley, i čak bih to pozitivno ocijenio, al' i tu je ugurao taj iskonstruirani problem ženske neravnopravnosti. I to još protegnuo na antiku, liniju povukao od Hipatije do te doktorice, koja mu je glavni lik, i čija je motivacija: potvrditi se i dokazati u muškom svijetu!! To je sve toliko embecilno da se ne može riječima dočarati. I sada Kruger, koji je miljama daleko od ovih feminiziranih gluposti, on to ništa ne kuži ni ne vidi, i podržava Burattinija ---- koji mu je zapravo neprijatelj, neprijatelj i dobrog ukusa i dobrog društva, i Istine i Pravde i svega.

Zašto se taj Burattini tako opterećuje, zašto si stavlja tu prtljagu i kome se dodvorava, to je misterij. Da nema tog balasta, ova bi priča bila sasvim solidna. Nema drugog objašnjenja, nego da on jest ropski mentalitet. Lako pada pod utjecaj trendova, želi se dodvoriti nekim nevidljivim gazdama (koje on smatra da su gazde) i želi biti preodgojitelj generacija. Sve to, naravno, ne može uspjeti, jer on nema nikakve kapacitete u tom smislu. On ne može uraditi generacijski strip, ne može utjecati. Zašto se onda tako sluganski pokorava trendovima, e tu se otkriva kao mali čovjek, kao mizerija.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/04/2023 : 15:27:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by Kruger

Nemam pojma kako je do ovog došlo. Površni naboj, ipak sam o tim dvjema riječima mislio odvojeno, površno se odnosi na tvoje tekstove a naboj tvoj trenutni emocionalni status. Malo sam eksperimentirao sa riječima pokušavajući što jednostavnije dati opis pa je to tako ispalo kako je.
Imao sa prilike uživo upoznati i Boselija i Buratinija. Jednostavni rječnikom rečeno Buratinije je lik koji bi s tobom otišao u prvu birtiju na pivo ili sok, dok je Boseli lik koji kad nas je vidio u redakcijskom uredu pomislio koji ste pak vi, zar ne vidite da radimo. Buratini je jako sličan Feriju, veseljak. Barem je u to vrijeme takav bio. Nekako kroz tu sliku doživljavam njihovo pisanje.
Boseli je štreber, proračunat, hladan, precizan u detaljima koji i nisu toliko bitni. On je kao nekakvo računalo koje raspolaže ogromnom količinom podataka a ne zna izbaciti nevažno i sve te podatke rasporediti kako treba. Ako su hrpe uglavnom nepotrebnih i zbrkani podataka zanimljivi za čitati onda ne znam što bih rekao.


Za Bozelija si u pravu, izbaci gomilu podataka i teksta, ponekad je to u funkciji, ponekad bespotrebno, ali zna da priču učini zanimljivom.
Hladan tehničar, likovi mu nemaju ljudskosti ni duše.

quote:
Originally posted by Kruger

Buratini i Berardi znaju u lik o kojem pišu ugurati duh, pa je taj lik živ. Boseli nema tu sposobnost on je ukočeni štreber.




Ovde se već ne bih složio.
Bure piše po 5 priča istovremeno i samim tim se ne može udubiti ni u jednu, likovi su mu stereotipni do bola, uglavnom klasični Nju ejdž koljači, jednodimenzionalni, zapleti jednostavni do bola, uglavnom stereotipne scene akcije koje povezuju labavu osvetničku radnju, sa često potpuno bespotrebnim neverovatnim pojedinostima.

Jedini kojima priznajem da su pisali likove koji su živi ljudi - su stariji i mladji Boneli, naročito mladji.
Takve likove kao što su Diging Bil, Trampi, Bat, Dranki Dak, Ikarovo Pero, ... to je samo Nolita mogao da smisli.
Ni 40 godina kasnije niko nije uspeo da smisli upečatljiv sporedni lik u Zagorovom serijalu, samo se ekploatiše ono što je Nolita dao.



Boselli je imao neke zanimljive sporedne likove, kao Murdo, Cain, teksaški rendžeri itd. Razlika između Bonellijevih i njega je što su odgojeni na različitoj literaturi, stariji i mlađi Bonelli pišu avanturističke priče u stilu Tarzana, Izgubljeni svijet itd, Boselli piše RPG, bez obzira radi li realnu ili fantastičnu priču (svaki lik ima točno određene vještine, sposobnosti, karakter, postoji "party" gdje svi nadopunjuju jedan drugoga). Iza toga se osjeti "namjera", pa se to možda može činiti tehničkim ili bez duše.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 16:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Nisam negativno nastrojen prema ovome i uživao sam u priči prvenstveno jer se ne naslanja na nijednu Nolittinu priču, ova je posve Burattinijevo djelo i lokacijom i likovima i radnjom, pa tako nije mogao upropastiti sjećanje na Nolittine klasike.


Ovo je iz recenzije Monument Valley.
Igor očito nije shvatio da ova priča nipošto nije posve Burattinijevo djelo, već je upravo ono što sam spomenuo: živi od Bosellija.

Naime, Monument Valley je variranje Bosellijeve Cibole. Parafraza čuvene Cibole, naravno ne na toj razini vještine. Sve je uzeto odanle, od tematike do strukture fabule: negativci uzimaju taoce i putuju prema misterioznom odredištu, u pozadini je priča o drevnim-ali-naprednim civilizacijama i Zagor slijedi i rješava neprijatelje jednog po jednog. Sve uzeto od Bosellija, jedino je puno lošije sklopljeno, misterija nema (on je riješen već na početku i mi odmah znamo da se tu radi o drevnim knjigama, a na kraju oni samo nađu te knjige = wtf, potpuni antiklimaks i ispada da je čitava ova velika priča samo poligon da Zagor tamani Indijance. Valjalo bi izbrojiti koliki postotak čitave priče čine stranice gdje se Zagor bori s Indijancima, i u osnovi, to su vrhunci ove priče: Zagor se bori s Indijancima, 3-4 puta, i to je sve).

Unutar ove linije koja bi trebala biti srčika priče, koja bi trebala biti meso, skupa s velikom tajnom ili pak nečim fantastično značajnim (a čega nema, odnosno, pogledajte završetak priče), Burattini je potegnuo žensku temu. Kaka mi se od toga.

Pazite što je on suprotstavio: fanatičnu kršćansku rulju i znanstvenicu, filozofkinju, dobrotvorku i članicu Stožera Hipatiju. To mu je, onako, poduka: vjerski fanatici i protivnici svakog napretka kidaju prosvjećenu ženetinu koja brine za knjige. To je ta Burattinijeva lekcija, i on je sada vrhunaravno zadovoljan što se tako pljunuo na religiju i pokazao što je dobro, a što loše. Totalni vakser i glupan, i konstrukcije su mu a la Beroš i Božinović i sve ono s čim su nas masirali 2-3 godine.

Hipatijina zvijezda zrači kroz stojeća, i sada imamo Burattinijev omiljeni ženski lik heroine. Ona je doktorica, ali je kivna na svijet, jer su navodno muški šovinisti i ona se ne može nametnuti. A navodno je sposobnija i pametnija od svojih muških kolega. I sada ona prelazi na dark side = to je totalni Nat Murdo, samo naravno buratinijevski poboljšan, odnosno, učinjen ženom, feministički obol te talijanske guzice Burattinija. Ne bi me čudilo da u nastavku oživi ta znanstvenica, da je preživjela pad u provaliju i onda se iskupljuje i postaje još jedan jaki feminizirani lik u Burattinjevoj galeriji.


Edited by - stinky on 01/04/2023 16:03:06
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 17:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



Za Nolittu i Burattinija si dobro rekao, za Bosellija baš i ne.
Mislim, dobro kažeš da on zna napraviti zanimljivu priču, no, likovi su također zanimljivi. Naravno, nisu na razini Nolittinih likova, jer Nolitta je jednostavno nenadmašan. On je bolji Pratt od Pratta, ako to do sada niste skužili.

Boselli je podigao rendžere, Škote, Hopije, Fishlegovu družinu itd. itd. na razinu ozbiljnosti. Pa sve ovo što Burattini sada pokušava je stajanje na ramenima Bosellija, on živi na tom univerzumu kojega je podigao Boselli. Jedino što ga svojim pokušajima rasklimava, pa sve polako tone.

Boselli je gotovo poetičan naspram Burattinija. Mislim, kad ih već uspoređujemo.



Bozeli je više na tragu modernih nabudženih američkih filmova i stripova, mada to mnogo bolje radi od američkih scenarista, koji baš presraše sa "nabudživanjem".
A opet - zahvaljujući ograničenjima koje nameće Boneli stil.

Ume da radnju napravi zanimljivom, da često (iako je on još zauzetiji od Bureta) napravi potpuno drugačiji pristup nekoj sceni (recimo, obračun vidjen očima jednog od sporednih aktera), da zakomplikuje radnju (često i pretera), što dovodi do toga da se radnja prati bez zevanja i gledanja koliko je još stranica preostalo, bez obzira na mišljenje o samom završetku, gde ponekad ume baš da zasere.

U Zagoru mu zameram preteranu (zlo)upotrebu magije i fantazije, naročito tamo gde joj nije mesto.

Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 17:41:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx



Boselli je imao neke zanimljive sporedne likove, kao Murdo, Cain, teksaški rendžeri itd.


To su herojski likovi, mislio sam na baš sporedne likove, one koji čine pozadinu sveta glavnog junaka.
Malo gde ih ima - kao kod Zagora.

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Razlika između Bonellijevih i njega je što su odgojeni na različitoj literaturi, stariji i mlađi Bonelli pišu avanturističke priče u stilu Tarzana, Izgubljeni svijet itd, Boselli piše RPG, bez obzira radi li realnu ili fantastičnu priču (svaki lik ima točno određene vještine, sposobnosti, karakter, postoji "party" gdje svi nadopunjuju jedan drugoga). Iza toga se osjeti "namjera", pa se to možda može činiti tehničkim ili bez duše.



Ne bih se složio sa ovom konstatacijom o Tarzanu.
Zagor jeste avanturistički strip i podrazumeva se da mora biti sličan (u modernom poredjenju) Tarzanu, ili starim herojskim dogodovštinama (Herkulovi podvizi, Simbadova putovanja, Jason i Argonauti,...), ali je tu bilo čak i poprilično mnogo jakih dramskih priča (Džek Mohikanac, Sloboda ili smrt, Gnev Osaga, Poklič Sauka, Crveni Ratnik, ...), za koje ne mogu prihvatiti da su pisane za decu, u petoj brzini, da nemaju nikakve dubine i sl.
Nešto se ne sećam da Bozeli ima takvih priča - sem pojednostavljenog zapleta o osveti.

Isto važi i za Djanluidjija i njegovog Teksa, tamo je izgubljenih svetova možda i bilo na početku, ali kasnije jako retko.
On je umeo da negativcima da dušu, da ne budu svi slični kao jaje jajetu, da mnogi predju na Teksovu stranu, promene način razmišljanja, postanu njegovi prijatelji,...
To su živi ljudi, realni u ambijentu Divljeg zapada, dok to što ti navodiš kao prednost Bozelija - "svaki lik ima točno određene vještine, sposobnosti, karakter, postoji "party" gdje svi nadopunjuju jedan drugoga" - je upravo nabudživanje svojstveno amerikancima u modernim filmovima i stripovima.
Pretpostavljam da si dosta mladji pa ti to leži, meni više odgovara da je lik realniji.

(Onakvi nabudženi likovi kao u priči "Sedam ubica" - nikada nisu postojali na Divljem zapadu; likovi koji se plaše za svoj život, nisu neki revolveraši Istvudovskog tipa, koji često izdaju svog gazdu, pobegnu sa mesta obračuna,... jesu.)
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 17:53:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
I još nešto, opet sa tehničke strane, a gde Bure jako greši kao urednik...

U vreme Nolite, kada su neki lošiji crtači dopunjavali glavne zvezde Ferija i Donatelija (rani Binjoti, Gamba, Senja) - išao je kvalitetan crtač, pa taj lošiji, pa opet kvalitetan crtač.
Tako se nekako pregrmi taj jedan mesec lošeg crteža (priča je obično počinjala u drugom delu jedne, išla kroz celu drugu i završavala se u prvoj polovini treće sveske).
Danas, Bure ima gotovo godinu dana gde objavljuje prosečne ili ispodprosečne crtače - Kopola se prostire na tri, Gramačoni na tri cele, Sedioli jedna, pa braća Di Vito na četiri, plus Lacarinijeva koja je početnik.
To bi ubilo svaki serijal, a pogotovo Zagorov.
Nikada neću razumeti samoubilački potez gde u Maksije ubacuje Dela Monikine "Dezertere iz Fort Kentona" (odličan crtač, prosečna priča), a u redovnu seriju Kjarolinu "Smrtonosnu formulu" (meni ispodprosečan crtač, loša priča), ili gde sada ubacuje u redovnu seriju Kopolin "Masakr" (koji je trebao da bude objavljen u Zagor plus ediciji), a u Zagor plus "Masku Djavola" braće Espozito.
To su samo uredničke greške, nema opravdanja za njih.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/04/2023 : 18:01:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by Zoroasterixx



Ne bih se složio sa ovom konstatacijom o Tarzanu.
Zagor jeste avanturistički strip i podrazumeva se da mora biti sličan (u modernom poredjenju) Tarzanu, ili starim herojskim dogodovštinama (Herkulovi podvizi, Simbadova putovanja, Jason i Argonauti,...), ali je tu bilo čak i poprilično mnogo jakih dramskih priča (Džek Mohikanac, Sloboda ili smrt, Gnev Osaga, Poklič Sauka, Crveni Ratnik, ...), za koje ne mogu prihvatiti da su pisane za decu, u petoj brzini, da nemaju nikakve dubine i sl.
Nešto se ne sećam da Bozeli ima takvih priča - sem pojednostavljenog zapleta o osveti.


Mislio sam na postavku serijala kad je nastao. Ovakve priče koje si na veo još nisu postojale u samom početku i trebalo je neko vrijeme da se pojave (a inspiracija za njih je naravno došla iz tada popularnih vesterna, kada su i indijanci sve više bili prikazivani kao časni, pozitivni likovi, naspram manje više pohlepnih i pokvarenih bijelaca)

[quote]Originally posted by Kontrast 2

[quote]

To su živi ljudi, realni u ambijentu Divljeg zapada, dok to što ti navodiš kao prednost Bozelija - "svaki lik ima točno određene vještine, sposobnosti, karakter, postoji "party" gdje svi nadopunjuju jedan drugoga" - je upravo nabudživanje svojstveno amerikancima u modernim filmovima i stripovima.
Pretpostavljam da si dosta mladji pa ti to leži, meni više odgovara da je lik realniji.

(Onakvi nabudženi likovi kao u priči "Sedam ubica" - nikada nisu postojali na Divljem zapadu; likovi koji se plaše za svoj život, nisu neki revolveraši Istvudovskog tipa, koji često izdaju svog gazdu, pobegnu sa mesta obračuna,... jesu.)



To je točno da je Boselli sklon "nabudživanju" jer piše takve priče, pokušava napraviti spektakl, nekad mu uspije, a nekad i promaši (naspram uglavnom neambicioznog Burattinija, koji je zadovoljan prežvakavanjem jednog te istog).

Što se tiče Texa, sjećam se nešto te priče, ali mi se čini da se Boselli na Texu ipak suzdržavao tj trudio se ostati u okvirima serijala i ne pretjerivati (a i na Zagoru izgleda nije imao skroz odriješene ruke, jer da jest, vjerojatno bi ga odveo skroz u smjeru fantasya i SFa, sa Zagorom kao potomkom starih bogova itd)

Edited by - Zoroasterixx on 01/04/2023 18:03:21
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 18:07:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
I da ne zaboravim ...
ono što me najviše nervira kod Bureta, a jeste u duhu Stnkijevih primedbi - su ženski likovi u njegovim pričama i njihov izgled.
Pa koji će ti moj, čoveče, priča o Amazonkama, ako sve od reda nose radničke kombinezone?
Šta će ti onda ženski likovi, ako nema ni trunčice erotike?
Mogli su to biti i muškarci - nikakva razlika.
Jedino u onom smislu koji Stinki navodi.
A i svi ostali likovi su mu u stilu američkih modernih junakinja tipa "jebačice keve" - sve znaju bolje od muškaraca, bolje jašu (konje), bolje pucaju, bolje se tuku, mozak im brže radi,...sposobnije u svakom smislu, muške žene.
U redu, neka neki lik i bude takav, ali čoveče... pa ne mora baš svaki.
Gde su nestale ženske žene?
Gde su žene koje su istorijski zaista vrtele muškarce oko malog prsta, ali svojim ženskim atributima, svojom sposobnošću njihovog korišćenja, njihovim isticanjem, a ne pesnicama - što nikakvo uporište nema ni u istorijskom ni u fizički mogućem smislu.

Daj Bože da mu što pre vidimo ledja....
(kao uredniku, neka povremeno piše i dalje)
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2264 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 01/04/2023 : 18:15:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx



To je točno da je Boselli sklon "nabudživanju" jer piše takve priče, pokušava napraviti spektakl, nekad mu uspije, a nekad i promaši (naspram uglavnom neambicioznog Burattinija, koji je zadovoljan prežvakavanjem jednog te istog).


Rekao bih da se ovde slažemo.

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Što se tiče Texa, sjećam se nešto te priče, ali mi se čini da se Boselli na Texu ipak suzdržavao tj trudio se ostati u okvirima serijala i ne pretjerivati (a i na Zagoru izgleda nije imao skroz odriješene ruke, jer da jest, vjerojatno bi ga odveo skroz u smjeru fantasya i SFa, sa Zagorom kao potomkom starih bogova itd)



Ne preteruje on na Teksu, ali to nabudživanje likova je očigledno (i ne kažem da je loše - naprotiv, on to radi na umereniji način od amerikanaca, koji su mi nepodnošljivi).

Ovo za Zagora je možda i tačno (možemo jedino saznati u nekoj Bozinoj ispovesti), ali mi se svidja što to nije ostvario (ako je uopšte hteo).
I ovako mi je već muka od Buretovih magijskih elemenata koje stalno ubacuje u sve novije i novije nadopune Zagorove prošlosti, pre susreta sa Čikom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 18:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2
ali je tu bilo čak i poprilično mnogo jakih dramskih priča (Džek Mohikanac, Sloboda ili smrt, Gnev Osaga, Poklič Sauka, Crveni Ratnik, ...), za koje ne mogu prihvatiti da su pisane za decu, u petoj brzini, da nemaju nikakve dubine i sl.
Nešto se ne sećam da Bozeli ima takvih priča - sem pojednostavljenog zapleta o osveti.



Varaš se ovdje.
Boselli ima izuzetno jake dramske priče, bez obzira što magiju i fantastično uzima predoslovno (tu se slažemo).

U samoj Ciboli imaš izraženu dramsku komponentu, baš u pravom nolitijanskom stilu. Pa Krvna braća, Teksaški rendžeri, Otočka skupina itd.

Evo, ovako sam kratko opisao Cibolu, kada sam sastavljao Zagorove najbolje epizode. Tu sam se osvrnuo na taj bitni motiv Bosellijevog pristupa Zagoru:

Ovakve se priče nisu radile u Nolittino vrijeme. Indiana Jones je stigao 1981., ustanovio Martina Mysterea 1982. i tako dalje. Boselli je iskoristio taj val te uradio najbolju priču o legendarnim zlatnim gradovima, unutar Bonelli produkcije. Ništa Castelli, ništa dobri stari stric Martin, njima ostaju piramide u Bosni.
Istinabog, imao je Nolitta zametke žanra u pričama o Kandraxu i Hramu Maja, ali nije imao na raspolaganju razrađenu metodiku stvaranja takvih pustolovina. Spielberg još nije stvorio disciplinu, X-files bili su zapečaćeni, baza Drugdje top secret. Boselli pak je uživao to blago i izvršio aproksimaciju na Zagora. Ni ovoga puta nije omanuo, konačni rezultat je oduševio. Ne mislim pri tome na razvijanje neke alternativne teorije o Zagorovom podrijetlu i upad sasvim novog sustava u postojeći, ustanovljeni i važeći nolitijanski univerzum, misao kojom se zavode neki zagor-ljevaci i kontrakulturaši na čudnim pojmovima tipa reboot serijala. To su deplasirane teorije zbunjenih ljudi koji se hvataju za uzgredna mjesta, a filozofija im je filozofija poriluka, a ne filozofija sjekire.
Ne, ovaj Zagor ima putanju ravna crta – cilj, prelazi iskušenja i zamke koje su postavili Stari jednako kao što je otkrivao zadah vatrene vode u Darkwoodu. Avantura, avantura, avantura, a uz to zagorovski univerzum zavađenih plemena, čiji su korijeni zavade u dalekoj, predzagorovskoj prošlosti koja se mora povući i nestati pred našim junakom. On je izmiritelj, posrednik, a cura Hopi nije nimalo naivna za jednu malu seljančicu iz puebla Bogu iza nogu.
Ako smo previdjeli bitan boselijevski motiv u grandioznoj arktičkoj pustolovini, sada postaje jasno: nitko do Mauro Boselli preuzeo je nolitijansku misiju izmirenja darkvudskog svijeta i taj je motiv konstitutivni element ama baš svake njegove priče. On je utkan u sadržaj priče nenametljivo, skladno, bitno i čini onaj faktor X koji nas oduševljava u njegovim izvedbama. Navajo i Hopi, Zagor ruši martinmisterijevskog Titana i jedan zajebani njemački mesar sa nožinom od pola metra. Vrh.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2023 : 18:42:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

A i svi ostali likovi su mu u stilu američkih modernih junakinja tipa "jebačice keve" - sve znaju bolje od muškaraca, bolje jašu (konje), bolje pucaju, bolje se tuku, mozak im brže radi,...sposobnije u svakom smislu, muške žene.
U redu, neka neki lik i bude takav, ali čoveče... pa ne mora baš svaki.
Gde su nestale ženske žene?




I ovo se slažemo.
Istini za volju, i Bosellijeve ženske su heroine. Ali one su ipak nekako prihvatljivije, jer su rađene po pravilima fantasy svijeta, i nije tu toliko nametljiva ova ideološka postavka. Tu još kao da ni nije izvršena podjela na muško i žensko, nego su to sve mitski ljudi, pa su i žene drevne kao kraljice i slično.

Kod Burattinija je drugačije. I on stavlja naglasak na ovu nametljivu agendu, pa tu žene, osim što dolaze muškobanjaste, dolaze i kao žrtve, samohrane majke i slično. Ona postavka s Fitzyijem, koji je kao muškarac nekako labilan, pa odlazi na savjetovanje kod samohrane majke, a ova ima unakaženo dijete i naravno, dolazi iz manjinske populacije, to je toliko deplasirano da je užas tako nešto čitati u Zagoru.

Darkwood u kojemu postoji kao realna situacija ovo što sam gore rekao, to je potpuno razaranje nolitijanskog zagorovskog svemira. A ipak je ovaj jedini relevantan, odnosno, to je Darkwood kakav mi prihvaćamo i kako Bog zapovijeda, što bi se reklo.

Burattini je enormno skučen, ako on misli da može onakve situacije ugurati u Darkwood, i da to bude Zagorov svijet. To nema ni minimalnu psihološku uvjerljivost, a jedan svijet (makar i izmišljen) mora biti konzistentan, da bi se čitatelj u tome kretao i kolko-tolko se identificirao. Burattini ne razumije da Darkwood ne čini samo drveće, šuma, močvara i Indijanci, nego također ove psihološke objektivnosti. I tu ne može kao problem postojati samohrana majka, ne može tema biti ravnopravnost žene, jer to nema veze sa Zagorovim svijetom.

Ove psihološke objektivnosti su važne.
Boselli je tu izvršio malu diverziju, i unio nove elemente, nove psihološke objektivnosti (zakone fantasy žanra, žene heroine, magija, sve u istoj ravni). Tu površinu ljudi primjećuju, no promiče im da je on u osnovi ostao na nolitijanskim temeljima i tema pomirljivosti, suživota zajednice mu je itekako bitna (i superiorno ju izvodi u svojim pričama). Boselli, makar donosi i nešto svoje, ostaje konzistentan i njegov univerzum jest psihološki objektivan (također i u okvirima inicijalnog Zagorovog svijeta).

Burattiniijev univerzum nije ni konzistentan niti spada u Zagorov svijet. To su nasilni upadi drukčijih vrijednosnih sustava, a to je prema definiciji - kič.
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.53 seconds. Snitz Forums 2000