forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Western za sva vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 89

raic1922
Senior Member



Croatia
1388 Posts

Member since 05/07/2014

Posted - 13/08/2017 : 21:42:36  Show Profile Show Extended Profile  Send raic1922 a Private Message  Reply with Quote
Sutra u 8:45 na HRT-u 3 ide Bijeli Komanč
http://www.imdb.com/title/tt0061497/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 17/08/2017 : 16:21:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Gledah jedan od u zadnje vrijeme brojem solidnih novijih, Forsaken (2015) On sam solidan nije.

Čini se da su probali stisnuti svaki vestern klišej u ovo. Revolveras koji želi odustati od oružja. Junak koji se vraća iz rata. Njegova se ljubav udala za nekog drugog. Nesporazum između oca i sina. Veliki novac protiv malog čovjeka. Željeznička pruga koja dolazi u grad. Banda plaćenika terorizira grad. Usamljeni zaštitnik će ustati za malog čovjeka i odjahati u zalazak sunca. Revolveras kuler odjeven kao Doc Holiday / Lee van Cleef.

Ok, posljednji klišej - dvoboj na glavnoj ulici - je sabotiran u rijetkom trenutku zaigranosti, ali ne prije nego što je cijela scena pucačine u salonu iz Unforgivena rekreirana, s više metaka i manje stila, uz Kiefer Sutherlanda u jednom od najgorih imitacija Clinta koju sam vidio (navuce dugi kaput, drži ga kao da želi flashnuti ženu na ulici i podiže "opaki" pogled ispod šešira - sve u slo-mo).

Edited by - vukozec on 17/08/2017 16:22:38
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/11/2017 : 13:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
U sklopu zadnje epizode Posebnih dodatak na htv3 je prikazan njemački dokumentarac o špageti vesternima Bez žaljenja, bez milosti (Denn sie kennen kein Erbarmen - Der Italowestern).

Dokumentarac sam po sebi nije neki vrh: vidi se da je budžet skromniji, obilato su korištene arhivske snimke intervjua, isječci iz filmova su vrlo kratki i (ovo je najveća šteta) nema originalne muzike. Također su prijelazi sa filma na film pomalo konfuzni i nekronološki, no nekome tko ne zna puno o žanru film može dati koliko-toliko solidan pregled ključnih mjesta. Iskusnijim fanovima špageti vesterna većina toga će biti dobro poznato, no isplatit će im se pogledati film zbog zanimljivih razgovora sa nekim od ključnih aktera, ponajviše Leoneom, Sollimom i Milianom.

Diskusija Živorada Tomića, Brune Kragića i Deana Šoše nakon filma u emisiji je bila jako zanimljiva. Šoša i Tomić su fanovi ŠV-a, Kragić baš i ne. Živorad je na početku dao sjajnu analizu fenomena špageti vesterna i konteksta u kojem su nastali. Kragić je sa druge strane žanru pristupio sa pomalo snobovske visine. I pro i kontra tabor su dobro detektirali vrline, odnosno mane žanra.

Jedino je šteta što nakon emisije nisu pustili neki od klasika (doduše, u zadnjih par godina prikazali su desetke špageti vesterna na htv3, kladim se da uglavnom Šoši možemo zahvaliti za to).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2018 : 09:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Polako se nazire kraj drugog megaprojekta - vestern.
Za sve ljubitelje ovog najžanra i nadžanra, posebno za one u nastajanju, kroz neko vrijeme pojavit će se rezultat istraživanja: što je to vestern i liste najboljih ostvarenja. Liste će biti obimne, sa istaknutim naj-vesternima.
Ovoga trena ponovio sam 331 vestern. Kroz sto godina gledanja vesterna, neke sam gledao 10 puta, neke 4, a neke samo jedanput.
Broj odabranih vesterna se kreće negdje oko 350 i tu je uključeno sve što iole vrijedi.
Zapravo, ima ih još puno koji su standard, mogu se gledati, ali nisu ni bitni. Kome jesu, nek si ih nađe i - pogleda.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 05/01/2018 : 19:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Jedva čekam da vidim i to

kod mene Rio Bravo, Tačno u podne i Liberty Valance pa onda sve ostalo
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2018 : 19:29:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Odlično si stavio. To i jesu naj-vesterni, samo ćemo vidjeti koji je poredak i koji su još naj.
Takvih najvesterna ima oko 25, možda 25-30.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 05/01/2018 : 19:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Odlično si stavio. To i jesu naj-vesterni, samo ćemo vidjeti koji je poredak i koji su još naj.
Takvih najvesterna ima oko 25, možda 25-30.



Volim ja i Leonea ali najbolje vesterne su napravili amerikanci

već neko vrijeme tražim Peterlićevu Kratku poetiku vesterna, bez rezultata nažalost

cijenim da je lijepih stvari kazao tu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2018 : 19:40:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
To je odličan tekst, vrhunski.
Ja ti baš imam viška, iskopiranu, ali nisi u HR da ti pošaljem:)

Leone je dobar, ali ne može se nositi sa majstorima. Dobar, loš, zao ulaze na listu, ali više donji dom najvesterna. Bilo jednom na Divljem zapadu ne.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 05/01/2018 : 19:45:42  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

To je odličan tekst, vrhunski.
Ja ti baš imam viška, iskopiranu, ali nisi u HR da ti pošaljem:)




Ako budeš kad u mogućnosti da skeniraš, šalji;)

quote:
Leone je dobar, ali ne može se nositi sa majstorima. Dobar, loš, zao ulaze na listu, ali više donji dom najvesterna.


Upravo tako, iako je popularno mišljenje kako je Dobar, loš, zao najbolji vestern


Edited by - wele on 05/01/2018 19:46:07
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 05/01/2018 : 23:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Cheyenne Autumn (1964)

U svom zadnjem vesternu, John Ford je ponudio svoju ispriku Indijancima koji su u njegovim prijašnjim vestrnima često prikazivani kao plošni bezimeni divljaci koji bezglavo nasrću i ginu kao muhe. I u ovom filmu su Indijanci dosta plošni, no ovaj put tragedija indijanskog naroda i nehumano postupanje prema njima od strane američke države su centralna tema filma.

U sredini filma, koji je inače ozbiljnog, tužnog tona, je totalno urnebesna slapstick sekvenca "Bitka za Dodge City", sa Jimmyjem Stewartom u ulozi Wyatta Earpa. Sekvenca nema apsolutno nikakve veze sa ostatkom filma, te pomalo od njega radi sprdnju, a opet, film je interesantniji sa njom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 08/01/2018 : 09:26:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
za sada bez duljih komentara prijavljujem THE THREE BURIALS OF MELQUIADES ESTRADA, 2005. kao sasvim solidan neovestern. čak me iznenadio pri ponavljanju, znači popeo se. stvar se vrti oko "kontemplativno-iskupljujućeg putovanja", koje je doduše možda i malo fušerski izvedeno (nisam se potpuno posvetio razmišljanju o filmu, nemam vremena), ali je zanimljivo kao smještenost u teksaško-meksički border kompleks.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 08/01/2018 : 19:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Potvrđujem, sasvim dobar film.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2018 : 15:10:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Onda znam što sigurno nisi gledao, jer ti se čini nevjerojatno... i neprimjereno.
URBAN COWBOY, 1980. sa pop Travoltom. To je jedna varijacija neovesterna u okviru srednjestrujaškog američkog obiteljskog filma. Takve stvari pobunjena mladež (ti:)) ne gleda. Međutim, mora se, wele, dobiti uvid u pretapanje američkog folklora i american way-a.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 09/01/2018 : 15:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Haha u pravu si, nisam to gledao

ispraviću propust
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 08:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Vraćamo se na klasiku. Makar je TERROR IN A TEXAS TOWN, 1958. neobična klasika sa dvobojom harpuna protiv kolta. Jedan revolveraš, jedan tajkun i jedan bivši mornar koji se bori za zemlju i oca. Iznenađujuće dobar mali filmić.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/01/2018 : 10:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Vraćamo se na klasiku. Makar je TERROR IN A TEXAS TOWN, 1958. neobična klasika sa dvobojom harpuna protiv kolta. Jedan revolveraš, jedan tajkun i jedan bivši mornar koji se bori za zemlju i oca. Iznenađujuće dobar mali filmić.



Jedan od filmova za koji je Dalton Trumbo napisao scenarij pod pseudonimom za vrijeme svog egzila u Meksiku u doba mekartizma. Ovaj dvoboj harpun protiv kolta me podsjeća na film za koji je scenarij napisao jedan drugi legendarni scenarist-komunist, Talijan Franco Solinas, špageti vestern La resa dei conti (Sokolov plijen). Zanimljivo, moram pogledati.

(čitam sad i da je i nekoliko glumaca u filmu bilo na blacklisti ili pod istragom zbog svog članstva u Komunističkoj partiji, uključujući i Sterlinga Haydena u glavnoj ulozi, koji je za vrijeme WW2 kao padobranac opskrbljivao jugoslavenske/hrvatske partizane iza neprijateljskih linija, za što je odlikovan od Amerikanaca i pohvaljen od Tita)

Edited by - vukozec on 12/01/2018 10:04:42
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 10:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
La resa dei conti je jedan od najboljih špagetija, pa ipak mi je mali Terror in a Texas Town bolji. To ti je omjer kako stoji špageti prema klasičnom vesternu.

Ovo sa harpunom je zaista bizarno, premda (još) ne vidim neku veću ideju iza toga.
Ima takvih bizarnih dvoboja, čuveni je Coburn u Sedmorici veličanstvenih - nož protiv pištolja (to je preuzeo La resa, ako se dobro sjećam).

Edited by - stinky on 12/01/2018 10:14:38
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 10:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
što se tiče Sterlinga Haydena, pogotovo u ovom filmu mi izgleda kao inspiracija za ovaj lik iz Zagorovog svijeta, što mu je bolja referenca od partizana.

Assalonne Tipperary zvani Psić:

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 10:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/01/2018 : 10:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Solinasova ideja u La resa je bila da nož kontra kolta simbolizira neravnopravnu borbu slabijih protiv jačih: siromašni Meksikanac Tomas Milian u dronjcima ima samo nož u dvoboju protiv upicanjenog predstavnika američke kapitalističke sile Lee Van Cleefa sa koltom. Vidim da su i ovom filmu ima stranaca, Meksikanaca i kapitalista, no Trumbo je vjerojatnije imao na umu vlastitu borbu protiv vjetrenjača (sa tim da se harpun doima još bizarnije i impotentnije u borbi protiv revolvera).

PS: mogao bi ovo gore biti Hayden
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 11:00:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Terror Texas Town ima tu dimenziju ujedinjenih nacija protiv američkog gazde. Ali nije napadno i pamfletističko ljevičarenje, već odlično uklopljeno u vlastitu vestern temu mali protiv landlorda.
Ovdje se doduše pojavljuje nafta, ali i sama zemlja, pravica, skrasiti se na pravom komadiću američkog tla nakon lutanja, to su pokretači radnje.
Ničemu od toga nije priđeno studiozno, nije to supervestern pa da se intelektualno razrađuje, ali i ovakav sa nabacanim idejama je odličan. Jako nepoznat i jako dobar, zato ga ističem za vestern ljubitelje.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 12/01/2018 : 11:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ali nije napadno i pamfletističko ljevičarenje...



Pa naravno, ipak je to jedan od najboljih scenarista svih vremena. Solinas je također bio najbolji koji je radio špageti vesterne (sva 4 koja je napisao su vrh žanra, Quien Sabe je najjači), najpoznatiji film mu je Bitka za Alžir, najbolji film o (arapskom) terorizmu ikad snimljen...

Definitivno pogledam ovaj Teror ako ga uspijem naći.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 12/01/2018 : 11:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
od novijih mi je dobar
The claim
te
Meek's Cutoff (2010)

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 11:46:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Meni su špagetiji strašno pali.
Bilo je vrijeme, kada sam bio mlad i naivan, pa sam upravo odbacio klasične vesterne i američki film te tražio nasušno alternativne stvari, također špagetije.
Ali kada se prođe taj krug i kada se ozbiljno pogleda, špageti je katastrofalno loš, pa čak i u boljim primjercima, kao A Bullet for the General koji ističeš i slično. Ma i čuveni zimski vestern Il grande silenzio ili razvikani Django, sve je to blijedo. To i jest za mladiće, nema ozbiljnog u špagetiju, nego se samo igra, uzimaju se određeni obrasci i onda stiliziraju. Ma neozbiljno.
Od tih ekspolatacija revolucija, najbolji je Faccia a faccia, taj mi čak ulazi na liste.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2018 : 11:53:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
The Claim i Meek's su onako, gledljivi, ali nisu sad nešto posebno dobro.

Od novijih manje poznatih izdvajam:

BLACKTHORN, 2011.
DAS FINSTERE TAL, 2014. (austrijski vestern!!)
Go to Top of Page
Page: of 89 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.72 seconds. Snitz Forums 2000