forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Western za sva vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 89

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 14/01/2018 : 15:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
I on je na listi, pogotovo nakon Logana. :D

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/01/2018 : 16:09:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Vice, prati cikluse na htv1 i htv3 i nećeš pogriješiti. Na prvom subotom ujutro (plus repriza nakon ponoći) idu uglavnom manji klasici iz razdoblja do 1960ih, a na trećem nedjeljom u 20h uglavnom naslovi iz A produkcije sve do 80ih. Naročito obrati pažnju ako vidiš ova redateljska imena: Ford, Hawks, Mann, Boetticher, Peckinpah, Leone, Eastwood (siguran sam da ti neka od njih nisam morao ni spominjati ;) ).

Evo jučer je na prvom bio Tin Star kojeg je stinky preporučio, prošlu nedjelju je na trećem bio jedan od meni najdražih, Peckinpahov Ride the High Country, a večeras je El Dorado, jedan od tri "ista" filma koje je Hawks snimio (Rio Bravo, El Dorado, Rio Lobo). El Dorado je dakle skoro isti film kao Rio Bravo, samo je u njemu humor još jače naglašen.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 14/01/2018 : 16:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Fala svima, kraljevi ste! :)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16188 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 14/01/2018 : 16:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Preporuka jos i za Dodge City sa Erol Flinom -

http://www.imdb.com/title/tt0031235/

The Hanging Tree sa Gari Kuperom

http://www.imdb.com/title/tt0052876/?ref_=nm_flmg_act_5

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

iggyk23
New Member

281 Posts

Member since 02/09/2014

Posted - 17/01/2018 : 13:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send iggyk23 a Private Message  Reply with Quote
evo moja lista, meni najdrazi vesterni; http://www.imdb.com/list/ls038940593/
to su velike produkcije iz zlatnog doba, obavezno za pogledat tko nije a zanima ga zanr
ima na listi i par manjih produkcija koje su mi bile sarmantne
ima i par ne-vesterna , ispricavam se, to mi je za pratit sto sam gledao a nisam htio radit zasebnu listu za njih

Edited by - iggyk23 on 18/01/2018 14:44:06
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/05/2018 : 21:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
malo teorije vesterna

http://www.filmokaz.com/?p=1354
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/05/2018 : 21:37:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Kitses je dobar poznavatelj, Peterlić se poziva na njega.
Prijevod je, inače, uradio Zoroasterixx.
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 29/12/2018 : 16:07:36  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Polako se nazire kraj drugog megaprojekta - vestern.
Za sve ljubitelje ovog najžanra i nadžanra, posebno za one u nastajanju, kroz neko vrijeme pojavit će se rezultat istraživanja: što je to vestern i liste najboljih ostvarenja. Liste će biti obimne, sa istaknutim naj-vesternima.




Što bi sa ovim?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/12/2018 : 15:53:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
eh, moj wele, pa još gledam!!
ni sam ne mogu vjerovati, ali kako sam ulazio u dubinu i širinu, tako sam samo dodavao dodavao i onda sam odlučio da ću pogledati sve na svijetu
tako da se tek sada čini da sam pri kraju, ali tko zna. neću više govoriti da sam na kraju, jer sam to mislio već par puta.

u svakom slučaju, bit će obimnih lista što tu valja pogledati. bit će bijelih vesterna, crnih, žutih, bit će rasplesanih bit će dlakavih. bit će tvrdih bit će mekih bit će lijepih i sa limunom. bit će starih bit će novih. sa dobrim nogama i bez.
ako ikada igdje nađete nešto što neće biti na toj listi - POGLEDAJTE BEZ OKLIJVEANJA!!!!!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/02/2019 : 13:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
7 žena (1966., John Ford)

Sa radnjom smještenom u 1935. na kinesko-mongolskoj granici, je li ovo vestern? Svakako ima neke tipične teme za vestern (posebno za Fordove): uvođenje civilizacije u divljinu, mala zajednica pod opsadom, viši autoritet nasuprot individualnih osjećaja i želja, itd.

Na površini, Ford je postajao sve liberalniji u sumrak svoje karijere. Nakon što se ispričao Indijancima u Jeseni Čejena, u svom posljednjem filmu je spustio tvrdoj religioznosti, konzervativnom moralu i muškarcima (i to uglavnom muškarcima na konjima).

No jedna tema mi je bila najintrigantnija. Scena u kojoj se gospođici Andrews (Margaret Leighton), već usidjelici, potpuno zavrti u glavi dok gleda mladu Emmu (Sue Lyon, najpoznatija kao Lolita) dok se oblači, je, uz scenu uspoređivanja pištolja između Montgomery Clifta i Johna Irelanda u Red River, najblatantnija homoseksualna scena u nekom klasičnom vesternu koju sam vidio. Za svaki slučaj da ne bi netko slučajno dvojio, kasnije ćemo imati dijalog između dr. Cartwright (Anne Bancroft) i Andrews u kojoj doktorica potonjoj kaže da se trebala skrasiti s nekim čovjekom, na što Andrews odgovara da je život posvetila svom poslu (i Bogu). No zatim ipak priznaje sa sjetnim pogledom: "Da, nešto je cijelo vrijeme nedostajalo, Bog nije bio dovoljan". "Nešto" u rečenici je znakovito naglašeno. Dakle, potisnuta seksualnost skrivena iza religije, dobro poznata priča, i u ovom trenutku još uvijek nismo sigurni kamo je Ford krenuo sa tim i sa likom gospođe Andrews. Ali kasnije, kad banda divljih Mongola zarobi ove žene, dobivamo nagli pomak u tonu lika gđice Andrews. Ona postaje potpuno iracionalna i histerična zbog žene koja rađa u sobi u kojoj se nalazi. Ne može podnijeti ni nju ni njeno dijete, kao ni otvorenu seksualnost dr. Cartwright. Taj pomak u tonu je prilično nezgrapan i čudan, te se do kraja filma Andrews u biti pretvori u negativku (premda to nije bila na početku).

Dr. Cartwright nosi hlače i kratku kosu, jaše konja, puši i radi muški posao bolje od bilo kojeg muškarca, ali ona je i dalje „prava“ žena. Njezina heteroseksualnost eksplicitno je uspostavljena u prvoj sceni u kojoj se pojavljuje (“Ali, ona je žena!”, viču, na što ona dobacuje: “Osim ako se mnogo muškaraca nije šalilo sa mnom!”), te kasnije pobjeđuje muškarce sa svojim najjačim, biblijskim oružjem. Seksom, naravno.

Edited by - vukozec on 06/02/2019 13:29:01
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/02/2019 : 18:07:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Previše je prošlo otkad sam gledao da bih ti mogao detaljno replicirati, ali ne bih ja uzeo ovaj tvoj komentar zdravo za gotovo. Muška nadmetanja (i ženska) nisu istoznačna sa ovim tvojim tematom "homoseksualnost". Nije jasno ni što hoćeš reći, ali eto čisto da se ne bi netko zabunio pa te shvatio doslovno. (također, skoro da je misterija da si napisao baš takav komentar, a ja sam gotovo uvjeren da ima tisuću zanimljivijih puteva kamo si se mogao uputiti; nije da te prisiljavam, samo sugeriram;))

Vidiš,
ono što jest zanimljivo i o čemu već duže vrijeme razmišljam (da li prodiskutirati ili pisati vlastita razmišljanja) je pitanje koje potežeš: je li ovo vestern? Što je vestern?

Kad smo već načeli, i ako si hardkor vestern tip (ili barem dovoljni ljubitelj), evo par nabačenih, čisto da vidimo granice:

Sicario 2015.
Gone With the Wind 1939.
48 Hrs. 1982.
Mississippi Burning 1988.
Winter's Bone 2010.
Southern Comfort 1981.
Andersonville 1996.

I tako još bezbroj primjera, ali ovo je dovoljno da vidiš jednu širinu i "problem". Da vidimo što kažeš, ne treba biti definitivno rješenje zagonetke vestern, nego razmišljanja: što je vestern i zašto?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/02/2019 : 18:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Slažem se da ima još tema i kuteva iz kojih se može promatrati taj film, no o njima se može pročitati drugdje, nije da je film od jučer. Meni je tema koju sam spomenuo bila zanimljiva jer se u komentarima na koje sam naišao uglavnom ignorira ili tek ovlaš spomene, a dok sam gledao film meni je bila vrišteća.

Nisam ni ja 100% siguran što želim reći, za definitivan stav treba malo više razmisliti, nešto (tuđih mišljenja) i pročitati itd. Za početak mi je bilo interesantno tu temu izvući na svjetlo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/02/2019 : 19:07:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ja bih više pričao o ovome drugome: što je vestern, gdje su granice.
Baš jako dugo, pa čak možemo reći, i ozbiljno istražujem vestern, pa mi se ta tema nameće kao prva. Nije problem odrediti standardni vestern (ne samo klasični, nego i one kasnije filmove, ali koje ćemo na prvu povezati sa žanrom), nego pokušati istjerati na čistac granične slučajeve.
Mogu ti reći da je stvar poprilično zamršena; zato sam stavio neke primjere koji, ako su ti poznati, uvađaju u stvar - u zavrzlamu (i možda daju razgraničenja?).

Problem je nastao kada je uveden (u nekakav opticaj) termin - neovestern. A mene zanima vestern baš tako široko (možda ne NAJŠIRE moguće, ali svakako jako široko, te tu ulaze granični slučajevi koji bi čovjeka iznenadili, ako nije baš prisan sa tom (neo)vestern-scenom, hajmo tako reći).

Po netu kruže razne liste "neovesterna" i svašta se tu da naći - a nije uvijek sve baš najjasnije, ponešto je na listi bez jasnih kriterija.

Čak mislim da ni nema neke "definitivne" teorije (za standardni vestern ima dobre teorije, ali ovakva proširenja koja mene zanimaju, tu mi izgleda da smo još na pionirsko mterenu).

Kao neki početak, ako te stvar zanima, može poslužiti ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=38XFRVrJxk8

, ali to je samo onaj početak. Ne obuhvaća dovoljno i stvar je PUNO šira (također kriteriji o kojima se priča nisu takvi da bi sasvim mogli pasati, tj. mora se dodati dosta "ako" i "kada".

Kako već dugo govorim, moj neki plan jest dati jedan (ili više) tekst i dati taj neki doprinos i u ovom pionirskom području, između ostalog. Možda je dobro i da se malo prodiskutira, pa eto, kažem, napiši svoja razmišljanja (imaš neke primjere, imaš sad ovaj kao neki početak "teorije").

Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 06/02/2019 : 19:16:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Stinky, šta misliš o antiwesternu kao pojmu?

EDIT: i jedan zanimljiv članak na tu temu:

http://www.slaphappylarry.com/western-anti-western-neo-western/

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 06/02/2019 19:19:18
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/02/2019 : 19:42:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Mislim da sam jednom vidio te tekstove koje si linkao; u svakom slučaju, malo sam preletio i okej je to. No, ne riješava problem koji smo stavili na dnevni red: jesu li oni gore primjeri filmova koje sam stavio, jesu li to vesterni ili mogu li ući u vestern?

Antivestern u ovom članku je termin za ono što sam ja naveo kao standardni vestern, "samo kasniji", ne klasični. Znači, ono što se zove i revizionistički i slično. Takve filmove nije teško prepoznati, jer to su "klasični" vesterni, standardni, sa tipičnim vestern imaginarijem. Termin antivestern se tu odnosi praktički polemički na klasični vestern i to u smislu protagonista i uopće "revizije" odnosa kako su oni uprizoreni u klasičnom vesternu, gdje je postavka zaoštrena na crno-bijeli prikaz, junak VS zlikovci. Znači, u tom smislu je "anti"vestern, jer sada junak može biti i brutalan (Unforgiven, recimo), dok je u klasičnom to svetogrđe praktički.

I u jednom i u drugom vidu vesterna ima pravih stvari, čak ja dajem prednost klasičnom.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 06/02/2019 : 21:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Za mene granice ili definicije bilo kojeg žanra nisu čvrste, već su propusne membrane. Nije da su prvo nastali ime i definicija, pa tek onda žanr. Definicije nastaju u hodu i s vremenom se mijenjaju i prilagođavaju.

Mnogi filmovi imaju elemente vesterna, no samo su neki pravi "neovesterni", u smislu da je jedino što njih dijeli od "čistog" vesterna to što im radnja nije smještena na Divlji zapad, već u suvremeno doba.

Walter Hill je svakako autor u čijem svakom filmu je prisutan vestern, a to se može reći i za Taylora Sheridana. S tim da je Sicario film koji ima samo neke aspekte vesterna, a Hell or high water je stopostotni (neo)vestern.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 06/02/2019 : 22:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Izvrsni primjeri neowesterna u tv svijetu su Justified i Longmire, kao što je Godless antiwesterna. Doduše, i Justified i Longmire imaju elemente antiwesterna, ali Godless tu ide puno direktnije. Yellowstone također.

Ja ove definicije ne doživljavam kao definitivne. Za mene je antiwestern onaj koji se poigrava postulatima žanra i koji koristi lik antijunaka u većoj mjeri.

Sheridanovo čitavo stvaralaštvo praktički je hommage westernu, pogotovo Hell or High Water i Wind River, a onda ide do kraja s Yellowstoneom (potpunu eksploziju podžanra očekujem u nadolazećoj sezoni).


And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/02/2019 : 14:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Shenandoah (1965., Andrew V. McLaglen)

Oda pacifizmu i, prije svega, oda obitelji, kao najčvršćoj i najvrednijoj zajednici.

Glava obitelji Anderson (Jimmy Stewart), premda je vrlo pobožan, nevoljko sudjeluje u vjerskoj zajednici, samo zato jer je to bila želja njegove pokojne žene. No jako mu je stalo da u toj zajednici sudjeluju svi njegovi kao obitelj, da se drže skupa. Da on i Crkva nisu baš na istim valnim duljinama je jasno iz prve scene u crkvi u kojoj svećenik poziva na oružje ("Božji ljudi su blagoslovili puške"), što je potpuno suprotno od pacifističkih ideala gospodina Andersona i taj svećenikov govor završava u fade-outu, odnosi ga vjetar.

Što se tiče zajednice-države, ratovi koji se vode u ime države Charlieja Andersona se ni najmanje ne tiču. Država za njega predstavlja ponajprije opasnost od koje mora zaštiti ono do čega mu je stalo.

Ton filma je u početku lagan, čak imamo i scenu slapstick tučnjave. Pred kraj ton postaje vrlo, vrlo mračan. Ova promjena može djelovati neujednačeno, no namjera je vjerojatno bila da na taj način anti-ratna poruka brutalnog finala odjekne još jače. Rat je užas koji ne donosi ničeg dobrog, u kojem nečiji sinovi pucaju na nečije tuđe sinove, i iz kojeg svi izlaze istraumatizirani, bez obzira na kojoj se strani nalazili. To je zlo koje uništava obitelji, no obitelj je svetinja i jača je od svega, pa i rata.

Edited by - vukozec on 07/02/2019 14:52:01
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/02/2019 : 15:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dečki, razumijemo se. Problem je otvoren i vrijedi malo prodiskutirati.
Moj plan je istovremeno pristup odozdo ("u hodu"), znači konkretni filmovi, čak mislim da ću popisati neovesterne (velika, ogromna lista, obuhvatnija ili objedinjujuća od svih tih uobičajenih koje kruže po netu), ali i pristup odozgo: koji su kriteriji zašto ti filmovi jesu neovestern, odnosno u daljem značenju - vestern.

Sa zoroasterixxom sam jednom prilikom pričao o Mississippi Burning. Evo da uzmemo taj granični slučaj. I: ja njega ne stavljam u vestern. Ne stavljam, iako ima elemenata, čak i onih kriterija o kojima priča Sheridan.
Paralela na Mississippi nam je bio Sicario.
Sicario stavljam u vestern.

E sad, da bismo ili biste mogli istinski sudjelovati u ovom "teoretiziranju" morali bi vam biti poznata ova dva filma. Sicario vjerujem da ste gledali, a Mississippi je isto dovoljno poznat, pa možda jeste, ne znam.

Da se apsolutno razumijemo: ovdje se radi o jasnoj odluci. Do toga je nama stalo: ne može biti formulirano kao što kaže vukozec (Sicario ima neke elemente vesterna"). Da, ima, ali radi se od britkom DA - NE.
Sicario = DA
Mississippi Burning = NE

Zašto jedno, zašto drugo.
Da oba ta filma nisu tipični vesterni, to je jasno svakome. Ali nas zanima vestern u širokom smislu.
Neovestern je otvoren baš prema tome širokom smislu.

I da sad preskočimo odmah u kost. Neovestern je u igri već tamo gdje se radi o odgovarajućem zemljopisnom području ili pak odgovarajućim lokacijama: američki pasivni krajevi: srednji Zapad, jug, ali može i Aljaska, pustopoljine, pustinje, provincija, small-town priče...
Tamo gdje imamo radnju smještenu na takve lokacije, imamo već nešto. Međutim, SAMO TO ne može biti dovoljan kriterij. To se otkriva u hodu, kada ti istražuješ i gledaš sve te filmove.

I Sicario i Mississippi zadovoljavaju lokaciju.
Sicario čak može ući u podžanr neovesterna, ako se sada s tim poigramo, a taj bismo podžanr mogli nazvati američko-meksička granica. Dakle, ovdje se radi već o profiliranoj lokaciji, praktički već postoji tip takvog filma: Extreme Prejudice, The Border, Borderline, Transpecos i da sad ne nabrajam iscrpno, uglavnom ima čitav niz filmova.
Sheridan nedvosmisleno govori o Sicariju kao neovesternu; ova primjedba o profiliranom tipu filma ide mu u prilog, jer svjedoči da i mnogi drugi uzimaju taj border-kompleks kao element vesterna.
Zaplet je u Sicariju naoko kriminalistički; ali taj zaplet, kada je podržan sa drugim "vestern-elementima" ili kriterijima tipa lokacija ili motivi likova može biti tumačen i kao vestern zaplet.
Recimo, imamo motiv osvete; taj motiv je jako važan u razvrstavanju ide li nešto u (neo)vestern ili ne. Često ćete na listama naći filmove za koje ćete se iznenaditi, a oni su tamo. Međutim, kao i kod lokacije, motiv osvete NE MOŽE biti dovoljan kriterij (i zato neki od tih filmova koji se nalaze na listama nisu vesterni, tj. ja ih neću staviti - ali o tome svemu više jednom).

Zatim, imamo u filmu situaciju da savezna vlada mora intervenirati da bi pacificirala područje; i ovo je jedan od kriterija vesterna koji svoj najklasičniji oblik ima u filmovima o konjici. Opet, ni SAM taj kriterij nije dovoljan itd.

Lokalno stanovništvo trpi od narko kartela, faktički od outlawa, iako su sada ti outlawi podignuti na razinu mafije te i u sprezi sa državom, korupcija itd. Ali sve to ima već i vestern koji je prepoznatjiviji, opet klasično mjesto jesu meksičke revolucije, warlordovi, razne milicije, privatna inicijativa koja pretvara anarhično stanje u neku uređenu strukturu, ali faktički je pod kontrolom lokalnog bosa i slično.

Ovo su neki razlozi zašto Sicario JEST vestern. Za sada ne sistematizirano, ali za potrebe diskusije mislim da je prepoznatljiv tok misli.

Mississippi Burning ima gotovo sve identično kao Sicario: i lokacija je tu, južnjačka provincija, i šerif, i lokalna milicija i teror koji trpi lokalno stanovništvo te savezna vlada mora intervenirati.
Međutim, moj pravac razmišljanja zašto Mississippi ne stavljam u vestern ide ovako: iako imamo gotovo identičnu situaciju da savezna vlada šalje specijalnu ekipu koja radi faktički izvan sustava, u sukobu imamo dvije različite situacije. Sicario-narko-karteli, koliko god možda bili u sprezi sa državnim organima, ipak su jasno outlawi i postoji deferencijacija među samim lokalnim stanovništvom: oni nisu svi narko kartel, nego uglavnom i trpe štetu (iako neki podržavaju, jer su unutra itd.). Kod narko kartela je ipak društvena norma to da nisu prihvatljivi, pa ni na toj mikrorazini (ni u tom području granice oni nisu društveno prihvaćena norma, ideal).
U Mississippiju imamo ipak drugačiju situaciju: tamo bijela supremacija jest prihvaćena od lokalnog stanovništva, sve institucije na lokalnoj razini jesu izgrađene na toj normi i faktički je čitava država strukturirana tako da ni ne prepoznaje outlaw ponašanje. Zapravo je sama lokalna milicija, dakle organi vlasti su ujedno i organi terora i prominentni članovi Klana itd.
U Mississippiju imamo zapravo sukob dvije države, a ne sukob vlast (zakon) - outlaw. Ako nema outlawa - i ovo je sad ključno - praktički nemamo vestern. Iako, ako hoćemo, u nekom najširem smislu možemo i tu gledati "elemente" vesterne, posebno kroz jedan podžanr vesterna a to je građanski rat i odatle konfederalni outlawi nakon završetka. No, bez obzira i da sad ne širim i tu detaljiziram, ja ovdje radim presjek: povlačim crtu i proglašavam da u Mississippiju nemamo outlaw situaciju, i kako god oni tlače crnce, to je potpuno institucionalizirano, čak zakonski regulirano tlačenje. Nema anarhije, društvo funkcionira i potrebna je intervencija trećeg, a to je faktički "druga država", tj. savezna država tu regulira stanje. Iako sam film ne završava sređivanjem stanja, nego oni nisu čak ni osuđeni za ubojstvo (jer država Mississippi ima nadležnost suditi za ubojstva, a država Mississippi to ne prepoznaje kao ubojstvo), nego su osuđeni na saveznoj razini za kršenje ljudskih prava. I da ne duljimo, evo vam primjer jednog razgraničenja, koje je, kad se sve sagleda, dosta zamršeno, ali opet daju se pohvatati razlozi zašto jedno DA, a drugo NE.

Edited by - stinky on 07/02/2019 15:20:09
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/02/2019 : 16:45:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ako nema outlawa - i ovo je sad ključno - praktički nemamo vestern.



Po ovom kriteriju ni Shenandoah kojeg sam spomenuo nije vestern, tamo nema outlawa. Ne tvrdim da je to krivi zaključak, mnogi taj film nazivaju "polu-vestern", ali eto još jednog naslova o kojem možemo raspravljati je li ili nije.

Što se tiče Sicaria, Villeneuve je napravio nekoliko ključnih izmjena u scenariju koji su film usmjerili više ka temama kojima je on opsjednut, konkretno na test moralnog koda pojedinca, na njegov izbor u ekstremnim situacijama (Prisoners, Arrival, Incendies). Na taj način je učinio prvi Sicario više svojim, a manje Sheridanovim filmom. U drugom Sicariu nemamo lik Emily Blunt, a Del Torov lik je bliži originalnoj Sheridanovoj ideji.
https://www.indiewire.com/2015/10/how-denis-villeneuve-changed-the-ending-of-sicario-from-the-script-109495/

Žanr vesterna je specifičniji od drugih žanrova po tome što je vezan za vrijeme i mjesto. Nijedan drugi "major" žanr nema to ograničenje. Ne mora svaki ratni film biti smješten u 2. svjetski rat, dovoljan je bilo koji rat. Kriminalistički film se lako prilagodi svakoj dekadi, itd. Zato je neovestern pozitivna pojava da se vesternu, koji od 70ih živi svoj afterlife pojedinačnih bljeskova, udahne svježina i novi život. Zasad imamo Sheridana i nekolicinu novih naslova koji su pretežno tek tributei starom vesternu. Trebalo bi se pridružiti još jakih autora pa da to postane veći fenomen. Sheridan je pokazao da potencijala ima da se kroz taj žanr ispričaju priče koje su istovremeno i vrlo aktualne, i bezvremene.

Edited by - vukozec on 07/02/2019 16:46:13
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/02/2019 : 17:25:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Po ovom kriteriju ni Shenandoah kojeg sam spomenuo nije vestern, tamo nema outlawa.



Da, ali stvar je u tome da Shenandoah sadrži razne druge elemente i kriterije po kojima spada.
Zato kažem, stvar je zamršena, jer se ne može JEDNOSTAVNO odrediti, pa čak ni doći do kriterija. Ne može se jednostavno, ali možda može složeno, pa da ipak dobijemo neku kombinaciju kriterija koja je ipak dovoljno jasna da razlozi budu prepoznatljivi. Ovo je neki moj cilj.

Shenandoah je lagan slučaj u ovom našem preispitivanju, jer ima sve tipične prepoznatljive elemente, standardni vestern imaginarij (krajolik, šešir, konj, zajednica, pištolj, puška, pa čak i građanski rat možemo uzeti u vestern itd.).
Dakle, tu nije potrebna forma zakon - outlaw, što je tek pomoć u određivanju teških, graničnih slučajeva (primjer Sicario - Mississippi Burning).

Eventualno bi se mogla napraviti tipologija primarni kriteriji, sekundarni kriteriji (da ti srce bude na mjestu:)
Primarni tipa konj, šešir, pejzaž, Indijanac, 1865.-1890. američka granica, ti su kriteriji prepoznatljivi svima i malo tko će se tu prevariti.

Pazi, ovdje govorim isključivo u ŠIROKOM SMISLU. Daklem široko shvaćen vestern, to je sad naš zadatak. Baš zato jer je to i teže prepoznati te i odrediti.

Također postoji jako rigorozna škola, stara francuska pod Bazinom, za koju je vestern isključivo određeni narativ sa jasno izraženom etičkom komponentom i po toj teoriji ni filmovi sa Indijancima nisu vesterni, jer je praktički samo svijet bijeloga čovjeka (ili uspostava zajednice u divljini) primjerena za etičke norme. Ni traperski, ni građanski rat, ni meksička revolucija, znači, sve ono što mi sada doživljavamo kao vestern, njima nije baš pravi vestern, jer su to ili ratni ili robinzonski ili pustolovni filmovi. Znači, postoji i to, ali takva rigorozna teorija nas sada ne zanima (a i mislim da je to pretjerano čistunstvo).

Zato se slažem s tobom: neovestern je otvorio mogućnost revitalizaciji vesterna, jer se mnogi elementi sada mogu inkorporirati u suvremeni svijet a da ne nastane preveliki diskontinuitet sa standardnim vesternom. No, negdje se mora povući granica i mi ju sada tražimo. I naći ćemo ju ili ćemo napraviti sami haha.

Tako da bih te još i nadogradio te rekao da ne samo da su priče bezvremene, nego su i ono najbolje od filma danas. I opet se stvar vrti oko vesterna te ja praktički čekam samo takve stvari, a neovestern mi je ono najzanimljivije i najpoticajnije što se nudi. Ako sam ja tu i pristran (jer me superjunačka produkcija uopće ne zanima, komedije isto ne, ma uopće čitava ostala produkcija vrlo vrlo malo i probrano), ostaje da su filmovi kao Wind River vrhunac današnje ponude.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 07/02/2019 : 18:11:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Triba spomenut još jednog modernog redatelja i novelistu koji ima snažan western/eksploatacijski duh - S. Craig Zahler.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/02/2019 : 18:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Bone Tomahawk je odličan.

Evo preporuka za jedan mali neo: Cop Car sa Kevinom Baconom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/02/2019 : 19:09:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Bone Tomahawk je, recimo, lagan slučaj, dok Cop Car ide u te granične.
Evo, vukozec, to ti je primjer gdje možeš reći neka svoja razmišljanja, zašto Cop Car ide definitivno - DA.

Za sve zainteresirane, pogotovo vas dvojicu, domaći zadatak: Out of Furnace, 2013. DA ili NE?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/02/2019 : 19:16:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
također, ne bih u ovome trenu išao sa prijedlozima, obimnom listom graničnih i manje graničnih filmova koje stavljam u vestern, jer ipak želim sve skupa napisati ozbiljnije. ako pak ima onih kojima gori pod petama, da ih baš izuzetno zanima neovestern, mogu staviti desetak onih koji se obavezno moraju gledati, koji su vrh. ono manje i najmanje poznato, bit će. nisam još to sve stavio na listu i brojao (iako već imam spreman materijal), ovako odokativno, debelo preko stotinu filmova bi moralo biti, baš puno i svakako odlučan korak za daljnja istraživanja.
Go to Top of Page
Page: of 89 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.5 seconds. Snitz Forums 2000