forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Western za sva vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 89

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 07/02/2019 : 21:03:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Cop Car na startu vuče na vestern odmah svojim imaginarijem: mali gradić u nekoj američkoj pustopoljini, dugačka cesta, nepregledne livade, puške i pištolji, Baconove brčine...

A na koncu je to moralka. A kad kažeš morality play, kažeš vestern. To je priča o dječacima koji na teži način nauče razliku između dobra i zla. Oni znaju da je loše ukrasti policijski auto, no činiti nešto loše na početku za njih ima neku neodoljivu privlačnost. No činiti loše stvari sa sobom vuče svoje posljedice. A još će naučiti da ni dobro ni loše nisu uvijek onakvi kakvim se čine. Takve priče nisu strane klasičnom vesternu. Paralela bi se recimo mogla povući sa The Spikes Gang.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/02/2019 : 21:11:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da, to je to. takve razloge tražimo eda bismo onda sistematizirali i došli do tog spoja odozdo (filmovi, sirova građa) i odozgo (kriteriji koji čine široko shvaćen vestern).

znači, Cop Car ima više elemenata, i iako nije baš sasvim evidentan slučaj, naposljetku masa elemenata preteže da ga stavimo u vestern: ima oružja, ima outlawa, ima moralnu temu, ima i otvorene pejzaže (ovo, recimo, Mississippi Burning nema, iako se radi o provinciji; jednostavno, redatelju nije stalo da prikazuje taj kraj na taj način, dok u vesternu otvoreni pejzaži igraju ulogu).
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 07/02/2019 : 21:51:09  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ja tu predlažem razliku neowesterna i filma s western senzibilitetom. Cop Car ima western senzibilitet, dok je Wind River neowestern. Razlika se očituje u sadržajnoj razini arhetipnih elemenata. Mnogi osvetnički filmovi imaju duh western odmetništva, kao i dramatični uratci poput True Detectivea i Out of Furnacea (kao i Breaking Bad). Tu idu i policijski krimići (eurocrime i spaghetti westerni imaju mnogo paralela, iako je to stvar i specifičnosti njihova stila i podrijetla). To po meni nisu westerni, ali određene elemente, omaže i poruke proizašle iz westerna imaju.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 11/02/2019 : 11:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Evo još jedan naslov koji, premda po strogoj definiciji nije, za mene je 100% vestern i to jedan od boljih od Unforgiven naovamo: Rosewood (1997, John Singleton).

Edited by - vukozec on 11/02/2019 11:23:17
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/02/2019 : 14:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
e bravo, ovo nisam ni gledao.
stavljam na listu čekanja i provjerit ću.
dosta sam se potrudio, gledao na sve strane, radi se o stotinama naslova, ali uvijek se može naći još među tim graničnim slučajevima.
jednom kad napokon sve sistematiziram, bit će, prema mojim saznanjima, izuzetno korisno već i u ovom smislu da se uopće upozna sa mnogim naslovima.
poseban će dio biti i vestern izvan amerike, tek to je manje poznato i nepoznato.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 11/02/2019 : 21:27:27  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Šta kažete na ovaj južnoafrički neowestern? ;)

https://www.imdb.com/title/tt2396489/

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 11/02/2019 21:28:57
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/02/2019 : 16:41:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
okej je, ali ništa više od toga. ja sam ga dugo čekao, da se pojavi, tako da sam možda i malo ostao razočaran. trebao bih ponoviti pa da bolje vidim, ali trenutno ne.

inače vice,
na onaj tvoj post o neovesternu i filmu sa vestern elementima.
slažem se da i to postoji, ali trenutno tražim(o) baš neovestern: dakle, što sve, a da je granično, može upasti u kategoriju (neo)vestern. traži se odluka i traži se granica.
izvan će ostati mnogo filmova koji imaju vestern elemente, ali ne zadovoljavaju određene kriterije - ostaju izvan granice. recimo, tako nešto je 48 Hrs, pa i Out of Furnace, za koji sam vas pitao. mnogo ima tih graničnih, koji imaju neke elemente, ali mora se negdje presjeći. ne mogu sad sve nabrajati, evo ti još primjera: Wolfen - ima Indijance, pa po tome neki vid vestern elemenata, ali ipak ne ulazi. Frozen River, slično, makar tu još moram sagledati, to je težak slučaj. Never Cry Wolf i tako dalje.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/02/2019 : 17:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
tebi bi se vice možda svidio O Matador, 2017. meni je baš sranje haha, ali čini mi se da kod tebe prolaze i ovakvi bulšiti. znači: ne preporučam ako polazim od sebe, ali po nekim tvojim postovima čak bi te to moglo zanimati:)

kad smo već kod toga, jel ti voliš sve te bizarnosti i ultratreševe?

evo ti nekoliko bizarnih, znači, nijednoga ne preporučam, sve je to manje-više smeće:)

LUST IN THE DUST, 1984.
ZACHARIAH, 1971.
O DRAGAO DA MALDADE CONTRA O SANTO GUERREIRO, 1969. (to je nastavak Deus e o Diabo; inače Glauber Rocha i psihodelični cinema novo, za mene debelo precijenjeno)
OBLIVION, 1994.
TOUCHE PAS A LA FEMME BLANCHE, 1974.
WHITY, 1971.

to ti je dosta za početak:)

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/02/2019 : 17:15:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
a ono što se čeka (kao što se čekao Five Fingers) je ovo dječaci:

Pajaros de verano, 2018.

za ovo mislim da će rasturati
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 12/02/2019 : 17:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ovisi o momentu, nekad san baš raspoložen za trešijadu, ali u zadnje vrime to je sve rjeđe. E nije ni meni Killer dobar. :)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/02/2019 : 19:34:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
to znači da si na pravom putu:)

srećom u vesternu nema puno smeća. tako da sam većinom dobre stvari gledao, a tu i tamo neke negledljivosti, čisto sam se natjerao da pogledam i to do kraja, kad već istražujem zaozbiljno.

hrvatski vesterni:
ČARUGA
MALA PLJAČKA VLAKA

provjeriti: VRIJEME RATNIKA

kosovski temat vestern:
KAPETAN LEŠI
OBRAČUN
BRAT DOKTORA HOMERA
EŠALON DOKTORA M

težak slučaj, ali više ne nego da: UKA I BJESHKEVE TE NEMURA (Vuk sa Prokletija)

srpski:
ZLATNA PRAĆKA

makedonski:
DUST

bosanski: provjeriti filmove Hajrudina Krvavca
Bato Čengić i GLUVI BARUT je također prijeporan slučaj; postoje elementi, ali sad - teško je odlučiti; više ne nego da
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 12/02/2019 : 21:51:09  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Shenandoah (1965., Andrew V. McLaglen)
Gledao san ovaj film na TV 70-ih i ostavio je na mene snažan utisak, zbog crno-bile televizije koju smo tad imali (sve je djelovalo stvarnije i dramatičnije). I slažem se da Građanski Rat nije Vestern, Vestern je Zapadna Granica i obavezno (osim kad se bjelci gaze međusobno) indijanska plemena (mada oni nisu Indijanci nego domaći Amerikanci). Taj film mi je pa u zaborav jer mu nisan zapantija ime, a onda san u jednom broju CivilWarTimes (subscriber) čita recenzije naj Civil War filmova i naiša na sadržaj koji mi je poznat, ˝vidi to je onaj film!˝. Vidija san da je J.Stewart patrijarh obitelji, čega se nisan sića, ipak bilo je to prije 30+ godina a ja još nisan zna glumce kao posli. I kad je prikazan na TV-u nakon 40-ak godina od prvog gledanja, uz promašen naziv ˝Prerija Časti˝ (radnja uopće nije u američkoj preriji), razočara me. Osim naravno godina starosti filma tu je i color slika koja mi je potpuno upropastila film, kao B/W film je dramatičniji i bolji.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/02/2019 : 14:35:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
građanski rat uzimam u vestern

kao i prevestern ili predvestern ili kolonijalni vestern ili eastern-vestern haha (tipa Posljednji Mohikanac ili Unconquered)



Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2019 : 15:16:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MSBlueberry


...uz promašen naziv ˝Prerija Časti˝ (radnja uopće nije u američkoj preriji)...



Da, tako je, jedan pravi dragulj među mnogobrojnim takvim "biserima".
Da je bilo "Rijeka časti" imalo bi još kakvog takvog smisla, ali di nađe preriju :D

Najstroža definicija vesterna je da je radnja smještena nakon rata, a prije 20. stoljeća. Dakle 1865.-1900. Znači, Dobar, loš, zao nije vestern. Ne samo da nema Indijanaca, nego je smješten usred Am. Građanskog rata. :)

Edited by - vukozec on 13/02/2019 15:35:06
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 13/02/2019 : 16:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Jel netko gledao Black '47?
To je irski 'western', ili western-like film i mogu reći da je dosta dobar.

A zanimljiv mi je i onaj novi The Sisters Brothers.
Taj se događa na divljem zapadu, ali više je kao neki anti-western, onako na umjetničku stranu.
Ali to nek znalci prosude.

Ja ih samo preporučam kao dobre filmove (iako bi nekima mogli biti prespori).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/02/2019 : 17:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Black '47 stavljam na provjeru, vidim da je to nova stvar.

The Sisters Brothers je lagan slučaj, svakako ide u vesterne. Inače, meni je dobar (to znači da ispred njega dolaze stotine naslova. već sada imam preko 200 popisanih u 3 kategorije, a dodat ću i četvrtu - u tu 4. bi eventualno mogao The Sisters Brothers na mojoj ljestvici, tako da je neka njegova pozicija oko 300-tog mjesta u vestern svijetu).

vukozec, već sam spomenuo, a evo još jednom, pečatirano citatom:

"...etička sfera koju karakterizira naznačena oštra polarizacija vrijednosti i neophodnost opredjeljivanja i borbe za neku od tih vrijednosti mora biti dominantnom dimenzijom tematike i problematike vesterna. Zbog toga je, uostalom, MALO KOJI OD FILMOVA U KOJIMA SE PRIKAZUJU INDIJANCI uistinu vestern, jer je američki odnos..."

Naravno, ovdje se priča upravo o periodu koji spominješ, ali se još zaoštrava stvar ==> te je to najstroža definicija vesterna. Toliko rigorozna da bi MSBlueberry pao na guzicu, jer filmovi s Indijancima praktički otpadaju.
Ovu rigoroznu definiciju ja (mi?) odbacujem, iako razumijem teoretsku osnovanost. I ne samo tu rigoroznu, nego i ove manje oštre (tvoju) te čak i viceovu (film s vestern elementima). Tražim definiciju ili kriterije široko shvaćenog vesterna i mislim da je to u redu:)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2019 : 17:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Naravno da je u redu. Postoje široke i uske definicije, i jedne i druge su legitimne.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/02/2019 : 18:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
film s vestern elementima - to bi isto bilo svrsishodno popisati, jer može u paraleli sa "široko shvaćenim vesternom" ukazivati na granicu

prvotno nisam razmišljao i o toj zadaći, ali sada mi nekako dolazi da bi možda trebalo sve u jednom cugu. ali ali ali... s druge strane je to previše zadataka. pa ako je netko voljan baciti se na taj obimni zadatak i da može izvršiti jednu plauzibilnu sistematizaciju, to bi bilo nešto.
ako nema takvih entuzijasta, možda kao neki početak da ovdje vodimo jednu listu? čisto popis za prvu ruku?

odmah i pitanje ili primjer: Blood Simple.
ja ga vodim kao film s vestern elementima, ne upada u vestern.
Coeni inače gravitiraju tom američkom nadžanru ili najžanru i većina njihovog rada ima vestern elemente. pogotovo kad stvar pogledamo iz kuta da su reanimirali neovestern (ili možda bolje reći: taj tip neovesterna, koji sada uspješno vodi Sheridan) sa No Country.
Raising Arizona isto tako, dok ću Fargo podvrći novoj provjeri i možda bi Fargo mogao i ući.

Blood Simple - dosta radnje se događa u nekim zatvorenim prostorijama. zvuči ovako malo bedasto, ali u takvim graničnim slučajevima igraju nijanse. jasno je da je neonoir, ali ima i vestern elemenata. no... NE.

s druge strane, RED ROCK WEST.
isprva sam ga otpisao, to je isto noir zaplet, ali ali ali... nisam sasvim siguran bi li ovaj mogao i upasti.
jednako tako U TURN.

nemojte se ustručavati dati svoja razmišljanja o ovim slučajevima ili nekim sličnim. ili općenito.

čisto da opet osvijestim granice razmatranja, BANDE NEW YORKA se također mogu uzeti u razmišljanje bismo li to stavili ili ne (po liniji povijesnog perioda, a vestern je, kako reče Kitses, prije svega povijest Amerike).
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2019 : 18:56:40  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

film s vestern elementima - to bi isto bilo svrsishodno popisati, jer može u paraleli sa "široko shvaćenim vesternom" ukazivati na granicu



Preobimno bi to bilo, tko bi sve to pobrojao.

Blood simple je tribute noiru i onoliko je vestern koliko je svaki noir vestern. A noir jest svojevrsni američki nastavak vesterna.

Ova druga dva su također primjerci neonoira, a naravno imaju još jače izražen vestern element zbog mjesta radnje i pejsaža.

Ono što bi vjerojatno bila glavna razlika, jest što je noir puno ciničniji žanr od izvornog vesterna. U noiru je često pozadinska radnja civilizacijski napredak, dolazak novog doba, kao i u vesternu, no noir nam otkriva dekadenciju iza tog napretka, dok klasični vestern promovira pobjedu temeljnih vrijednosti. Čak i ovaj noviji, tzv. revizionistički nije toliko dekadentan kao noir: i u Nepomirljivima obitelj, odanost, prijateljstvo na kraju pobjeđuju korumpiranog gradonačelnika.

Ps: Tyler Cross, strip, pogađa taj vestern-noir.

Edited by - vukozec on 13/02/2019 18:59:10
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 13/02/2019 : 19:23:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Noir je obično gradski žanr, dok je vestern provincijski. Ovo je isto jako bitna odrednica, ma kako banalno zvučalo.
Naravno, neovestern sve to ispremiješa, zato i dolazimo do dilema.
Blood Simple ima i pogodnu lokaciju, ima i šešir (haha), šerifa, ima i "izvan zakona". Ali sve to nekako u nedovoljnoj ili nedovoljno intenzivnoj mjeri. Nije tu čista outlaw situacija, previše se i psihologizira. To sve preteže da on ostaje film s vestern elementima (ne u smislu noira kao nastavka vesterna, kako kažeš, nego baš ima konkretnih elemenata koji ga čine jednim kandidatom).

Noir uzima u obzir 'civilizacijsku' dimenziju, tj. socijalnu razuđenost koju junak NE MOŽE savladati svojim snagama: nitko nije toliki junak da može apsorbirati čitav svijet, kaže noir. Zato tu policija itd. predstavlja društvene snage koje su NADMOĆNE junaku.
Vestern ovo transcendira i junak MOŽE biti nadmoćan svemu, čitavoj društvenoj strukturi. U klasičnom je ova stvar i jasna, jer se upravo i radi o konstituiranju zajednice, te junak to svojom herojskom akcijom omogućava uspostavu normi (i to kroz onu etičku dimenziju o kojoj se gore priča i to vrlo jasno, crno-bijelo).
Hell or High Water, iako je sad složeniji slučaj (ovo složeniji ne shvatiti da je i superiornije starim crno-bijelim izvedbama, jer ono najbolje od vesterna čini dosta tih klasičnih), zadržava tu nadmoćnost junaka, bez obzira na sve; i u novim, modernim, visokocivilizacijskim uvjetima junak može prevariti sistem, štoviše, pokazati da je on etički ispravan, a ne društveni poredak. Noir se ne bavi etičkom sferom, on može biti nihilističan čak, kako kažeš.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 13/02/2019 : 20:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Noir po meni triba imat obaveznu dozu cinizma, osobnog sunovrata, moralnog preispitivanja, fatalnih žena, a sve to, po mogućnosti upakirano u krimi milje društva. Neo noir koketira sa većom slobodom. Noir mi je stoga bliži antiwesternu.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 14/02/2019 : 21:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by MSBlueberry


...uz promašen naziv ˝Prerija Časti˝ (radnja uopće nije u američkoj preriji)...



Da, tako je, jedan pravi dragulj među mnogobrojnim takvim "biserima".
Da je bilo "Rijeka časti" imalo bi još kakvog takvog smisla, ali di nađe preriju :D

Najstroža definicija vesterna je da je radnja smještena nakon rata, a prije 20. stoljeća. Dakle 1865.-1900. Znači, Dobar, loš, zao nije vestern. Ne samo da nema Indijanaca, nego je smješten usred Am. Građanskog rata. :)

Pa dobro sad ˝Dobar, Loš, Zao˝..., vic sa tim filmom je šta je Leone ukomponira sve da privuče što širu publiku, i pucačinu ˝svi na sve˝ sa gomilom mrtvih, i lov na zakopano blago (bjelačka opsesija sa Novim Svijetom, Eldorado itd.), i šta se meni potpuno sviđa Civil War da stavi šlag na epopeju glavnih junaka. Tako da, u pravu si 1865-1900, pravi film tog žanra je nakon rata i prije ˝proklete˝ civilizacije.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 16/02/2019 : 10:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Moja veljača u vesternu:

1.2. In Pursuit of Honor, 1995.
4.2. Blowing Wild, 1953.
5.2. Thunder, 1983., Skins, 2002.
6.2. Cattle Annie and Little Britches, 1981.
7.2.-8.2. Kansas Raiders, 1950.
9.2. Frozen River, 2008.
11.2. Never Cry Wolf, 1983.
14.2. Day of the Evil Gun, 1968.
14.2.-15.2. Way of a Gaucho, 1952.
15.2. Lonely Are the Brave, 1962., Rambo: First Blood, 1982.

Ima svega, klasike, graničnih, antivesterna, neovesterna, građanskog rata, robinzonskih...

Neosporni pobjednik je LONELY ARE THE BRAVE (moje četvrto gledanje, mislim), ujedno jedan od utemeljitelja neovesterna. Film nostalgije, obavezan za sve bonelijevce. Sustav i progres protiv kauboja, sa moćnom završnom metaforom o zahodskim školjkama koje pregaze konja i kauboja - jedna od najjačih ideja uopće i efektno dovođenje u pitanje civilizacije koja maršira nezaustavljivo. Moguća paralela je No Country for Old Men sa trostranom podjelom likova kauboj - šerif (između novog i starog, progresa i tradicije) - psihopat (Bardem je u No Country dominantniji lik, ali i u Lonely Are the Brave ima zapažena uloga Georga Kennedyja kao psiho-policajca i kontrapunkta Kirku Douglasu). No Country na jedan način proizlazi iz Lonely, ali dublja sagledavanja za neku drugu priliku.

RAMBO je dobro znani kult, a meni je bilo stalo da ga provjerim: može li u vestern ili ne. I prema lokaciji, small-town priči, šerif i sustav protiv usamljenika, šuma, rudnik, traperske vještine - stavljam ga. Rambo se održao dan-danas; jedini gaf je završetak, tj. Ramboova "priča": nesnalaženje u modernom ili normalnom svijetu (po toj liniji je podudarno sa Lonely Are the Brave i sukladno: vestern tema), ali je to izvedeno u jednoj patetičnoj gesti kada Rambo pukne i jada se. To je pad, ali ipak je ostalo dosta jako da izdrži taj pad.

CATTLE ANNIE AND LITTLE BRITCHES je jedan od posljednjih velikih vesterna, sa ozbiljnom ekipom. U osamdesetima je Clint Eastwood još održavao velike vesterne, naravno tu je i Walter Hill, ali on nakon odličnih JAHAČA NA DUGE STAZE uglavnom mijenja narativ u neovestern ili se čak zadovoljava sa vestern elementima.
Tako da Cattle Annie ostaje zaista jedan od posljednjih. I on spada u veliku vestern temu koja se profilirala kako je vestern kao dominantni žanr zabavne produkcije zalazio - u temu nostalgije. Vrijeme outlawa sa starog Zapada prolazi, ali odnos prema svemu tome ostaje dvosmislen: progres donosi i boljitak, ali i automatizaciju, otuđenost, porobljenost u novim vidovima. Burt Lancaster kao posljednji outlaw starog kova ukazuje i na slobodu, pa i slobodu svijesti, jer on je kao outlaw slobodan i od slijepe vezanosti tradiciji, te prihvaća u bandu i praktički djevojčice. Ta međuigra između mačo banditizma i cura, starih vrijednosti i slobode jako je lijepo izvedena u ovom odličnom, ali čini mi se, nedovoljno poznatom filmu. Burt Lancaster je meni savršen u ulogama potentnih tipova, i baš zato što ima takvu pojavu, događa se nova vrijednost kada ga se snižava, smanjuje u mačoizmu (The Swimmer, Elmer Gantry, The Rainmaker itd. itd.). I ovdje on uspješno balansira između mačizma i degradacije (veliki outlaw ovisan o otome da ga neke šiparice spašavaju iz zatvora), a opet zadržava gard: cure ostavlja civilizaciji: popravnim domovima i uključivanju u društvo.
Obavezno gledati za sve ljubitelje vesterna.

Ugodno iznenađenje su mi bili filmovi koje sam po prvi puta gledao: DAY OF THE EVIL GUN i WAY OF A GAUCHO.
Evil Gun je pravi vestern sa Glennom Fordom i njegovim partnerom-suparnikom Arthurom Kennedyjem, sa nekim zanimljivim minijaturama (jedna takva vrhunska je sa vojnicima outlawima koji se pokušaju domoći vojničkih plaća koje su opet oteli Apači; ovi vojni otpadnici su likovi kakvi se često mogu sresti u Zagoru, u onim boljim izvedbama. jednu od zapaženijih uloga jednog takvog vojnog otpadnika igra Harry Dean Stanton).
Ideja ovoga vesterna je zanimljiva, jer se stvar vrti oko žene i kome će pripasti: mužu revolverašu koji je iznevjerio i otišao - pa se vratio (Glenn Ford) ili dobrohotnom susjedu koji je brže-bolje uskočio u cipele (ne zna se da li i postelju) muža (Arthur Kennedy). Iako dilema nije tako jasna, rješenje je...
Way of a Gaucho je također zanimljiv, jer premješta američku temu u Argentinu. I ponovo imamo temu nostalgije, tako da ova tema već otpočetka zapravo prožima žanr (a nešto slično je i Peterlić pisao o Fordu). No tu je rješenje još kanonsko: gaučo outlaw mora odstupiti da bi - nakon odsluženja pravedne kazne za banditizam - postao gaučo uklopljen u civilizaciju, u napredak. Zanimljivo je da kod Tourneurove izvedbe imamo suprotno rješenje nego kod Fora u Libertyju Valancu: ovdje političar-idealist-naprednjak podnosi žrtvu za spas kauboja-outlawa-gauča, dok je kod Forda obratno.

Thunder je nastao direkt iz Ramba; iako je to slab film, ima neke momente za ljubitelje.

Skins je vrijedan pažnje indijanski film, s određenim umjetničkim pretenzijama.

Kansas Raiders je također vrijedan pažnje, makar je to standardni B film. Ali tema banditizma, i kroz Jessea Jamesa i kroz Quantrilla, vrijedi. Auddie Murphy kao Jesse James (prije nego je postao Jesse James, znači rani dani u Quantrillovoj gerili).

Blowin Wild ima Garryja Coopera, ali me je razočarao.
In Pursuit of Honor sa Donom Johnsonom i konjima, gledljivo ali ništa više.
Frozen River bi dramu, ali ja ga ne svrstavam visoko, dok Never Cry Wolf sa robinzonsko angažiranom temom o vukovima također ne kotira visoko na mojoj ljestvici.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/02/2019 : 14:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ponovio sam DIRTY LITTLE BILLY (1972.). Film o kojemu mi se i ne da pisati, tj. ne bih ga spomenuo da nema jedna fusnota. Nisam sasvim siguran više gdje točno, moguće u knjizi kod Škrabala, uglavnom, ima tih lista najboljih vesterna u jednoj knjizi. I jedan od naših redatelja ili kritičara, ni to se ne sjećam više točno tko je u pitanju, stavio je na svoju listu među najbolje vesterne Dirty Little Billy. Meni je to enigma, ali tada nisam znao: neko vrijeme sam jurio da nađem taj film i prije par godina sam uspio pogledati. Odmah mi je bilo razočaranje, a sada sam ga ponovio da vidim i - ništa se nije promijenilo. Strašno dosadan film, sa pretenzijom kvazirealističnosti, opisuje rane dane Billyja the Kida, dok je ovaj još bio mali šonjo u jednom prljavom, blatnom gradiću u nastajanju. Tko želi "drugačije", ima to, ali ne i više od toga.

Ponovio sam i DEUS E O DIABO NA TERRA DO SOL (1964.), kad već ide sve, nek ide i to. Sličan slučaj kao Dirty Little, možda i mrvicu negledljivije. Tema je vraški privlačna, cangaceiro, kapetan Corrisco, Brazil između kršćanstva i zemljoposjednika, ali ovaj uradak ostaje praktički pokušaj. Tko je gledao Glaubera Rochu u najgorim izdanjima (Der Leone Have Sept Cabecas, O Dragao Da Maldade itd.), otprilike zna što može očekivati. Ovo je gledljivije, ali samo za entuzijaste. Iz nekog razloga, Glauber Rocha je priznat, čuven i svi ti epiteti; ovoga Deusa sam nabavio rano rano, tamo u mojim početnim danima istraživanja filma; kao, to je dobro. Ne dajte se smesti, ovo je daleko od dobrog, iako postoje određeni krugovi film-proučavatelja kod kojih ovo kotira - bit će da je stvar više u ljevičarenju, jer ovo ima te neke marksističke potencijale (ali ne da mi se ni razmišljati nešto dalje).

Ukratko, dva slaba nakon nekih sjajnih. Ujedno i dva bizarna, može i ta kvalifikacija.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 22/02/2019 : 11:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da prijavim još jednog iz kategorije - "slabi".
THUNDER II (Thunder Warrior II) je suprotni pol od Dirty Little Billyja, koji ima neke ozbiljne ambicije: Thunder II je esencijalni VHS uradak, osamdesete u svojim najluckastijim momentima. Zanimljivo da se ta dva pola dodiruju u rezultatu, oba su na pragu gledljivosti.

Postoji opasnost da se Thunder II uzme gikovski pa se nalazimo u onom poznatom "toliko loše da je dobro" stavu. Ima privlačnost to zezanje, ali ono promašuje jer zaboravlja da se ipak radi samo o zezanju, pa je pogrešno shvaćati samoga sebe u tom stavu ozbiljno. Thunder II je loš, to mora uvijek biti jasno pred očima.

Da se pogledati (onaj tko može gledati špagetije, može i ovo, jer to su isti slučajevi talijanskog poigravanja vestern šablonama, bez ikakvog "egzistencijalnog angažmana"), teško da može čak i zabaviti (ili?).

Thunder sa lasom protiv helikoptera, pomislio sam da će srušiti helikopter, a on je samo visio na užetu i tako se vozio vozio vozio. Te scene traju nekoliko minuta, Thunder visi na lasu zakačenom za helikopter i ovi nemam pojma što pokušavaju, otresti ga se tako da ga zalete u stijene ili što. Onda Thunder skoči u rijeku, ovi proglase da je gotov, standard. Naravno, Thinder se vraća i ponovo kao u prvom dijelu raznese grad. Šerif ga na kraju pušta, kao super mu je Thunder. Thunder sa ženom i prijateljem odlazi u autu, šerif ih pozdravi ---- onda se smrkne, uzme snajper i mi vidimo auto na nišanu. Šerif opali. To je kraj.

Jedan od najbizarnijih ikada, ovaj iznenadni preokret, tzv. otvoreni kraj. Što je motiviralo takav završetak, to su misterije talijanskog popa kojega smo jednom proglasili ultimativnim popom na svijetu.

Edited by - stinky on 22/02/2019 11:13:50
Go to Top of Page
Page: of 89 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000