forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Režis Loazel : Petar Pan
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 06/07/2012 : 11:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by Imrahil

http://www.alanford.co.rs/stripovi/stripovi.php?naslov=Petar+Pan&pripadnost=Albumi%20-%20doma%C4%87i%20i%20strani%20autori


Sta bi ja bez komsija...Hvala na informaciji





Za sam serijal, možda će se tebi svideti meni je previše bezosećejan
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/01/2013 : 20:48:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sa DW foruma, od strane stbojana, jedno odlično izlaganje:

neomedjeni...
da li si mozda razmisljao o tome da su Dzek i Petar zapravo ista osoba... odnosno da je ovde rec o klasicnoj podvojenoj licnosti?
Jedna osoba, koja u sebi ima dva izgradjena lika/karaktera/licnosti... u ovom slucaju nevino dete koje nikada ne zeli da odraste i Dzeka, priznatog doktora koji pati od odredjenih "psiholoskih" problema koji ga na kraju i nagone na ubistva...
Hajde da probam u par tacaka da "plasiram" ovu teoriju...

- Prvi momenat sa ubistvima i uopste sa pojavom Dzeka imamo kada ga Petar zatice u sobi sa majkom... tada dolazi (makar za nas) do prvog "ubilackog nagona" kod Dzekka i do prvog ubistva (ako se dobro secam)

- Nema potrebe da objasnjavamo koliko ovaj "simbolicki susret" dve podvojene licnosti moze da dovede jednu od njih do "otreznjenja" i sukoba sa samim sobom, niti da je to klasican primer kada zeli da se nagovesti neka "prelomna/bitna" situacija u zivotu jedne licnosti... prelomna/bitna u tom smislu da moze da navede na sam cin ubistva...

- Jedna od osnovnih veza izmedju Petra i Dzeka je doktorska torba... i ovde imamo situaciju da je Petar ostavlja ispred vrata, ulazi u kucu, a zatim zatice istu takvu u dnevnoj sobi kao nagovestaj da je neko prisutan... doktorsku torbu kao deo materijalnog sveta i pojavnosti nije moguce duplirati jednu pored druge u realnom svetu (to bi onda bio paradox) kao sto je to slucaj sa "podvojenim" licnostima koje je moguce prikazati u komunikaciji izmedju sebe kao deo prikaza o njihovom postojanju..., a i zasto bi jedan siromasan decak koga ni pas nema za sta da ujede ostavio tako vrednu stvar ispred kuce (da mu neko ukrade) osim ako i sam Loisel nije zeleo da nam ostavi mogucnost za promisljanje o ovoj teoriji... sa torbom sve i pocinje...

- Inace se sa tom doktorskom torbom i sve zavrsava... kada je Petar "odstrani" iz svojih ruku, kada je se "odrekne" (simbolicki) i ubistva prestaju i Dzek zavrsava tamo gde zavrsava pitajuci se da li je moguce da je on zapravo Trbosek, ali ujedno nemajuci svest niti secanje na tu temu... opet simbolicki... Petar je pobedio unutar jedne licnosti... odlucio je da ode, nestao je, odleteo u Nedodjiju...

- E sad… otkud podvojena licnost? Pa prica o Kuki kao Petrovom ocu zapravo postoji da bi dala mogucnost za tako nesto… Borba sina sa ocem je jedan od klasicnih arhetipova u psihologiji koji se pojavljuje kako u mitologiji tako I u istoriji… Mozda je bas taj moment (da Petar ne zna ko mu je otac I da je to zapravo neki najobicniji mornar sa kojim je majka zatrudnela I nikad ga posle toga nije videla) bio okidac da dodje do podvajanja licnosti…

Eto ukratko to je to… imao bih jos, ali da ne smaram i kasno je za raspisivanje.. za osnove razumevanja jedne moguce teorije je dovoljno… Naravno, lako ju je obarati (kao I svaku drugu) sa nekim logickim argumentima iz price ili odredjenim nedoslednostima koje je prate, ali da bi koristili logiku ili doslednost onda se najpre moramo odluciti da li Nedodjija zaista postoji ili je samo fikcija… ako postoji, onda nema mesta logici, sve je moguce…, ako ne postoji, onda dolazimo na teren moguceg iskljucivo racionalnog objasnjenja svega sto smo procitali...
ja licno mislim da je fikcija I beg od realnosti, a tu mi se prica o podvojenoj licnosti savrseno uklapa kao mogucnost… jedino jos da se nekako "smesti" u sve ovo...

Cisto kao opcija za razmisljanje, ne pretendujem na dokazivanje teorije… vise kao otvorena mogucnost…

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 30/01/2013 20:49:27
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 31/01/2013 : 17:02:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Vrlo zanimljiva teorija..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/12/2014 : 19:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Jel to zavrseno?
Go to Top of Page

miro81
New Member



Croatia
201 Posts

Member since 21/12/2013

Posted - 23/12/2014 : 00:50:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit miro81's Homepage  Send miro81 a Private Message  Reply with Quote
Ja bi tak volio da se kod nas izda integral tog petra pana... Cini mi se da je markos spomenuo sam ratnike s akbara a od petra pana nista :-(
Ne znam sto u darkwoodu misle o loiselu?

u prstima mi treperi kofein, u glavi krckaju pojacivaci inteligencije.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/12/2014 : 07:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
stavarno bi bilo dobro da Fibra izbaci tog Pana
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/10/2017 : 22:00:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
malo me je poremetila sva ta strka oko Sajma i pratećih događaja u čitanju Petra Pana,ali krećem dalje (negde sam na polovini).

Šta reći - ovaj strip je suvo zlato!!!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 05/11/2017 11:41:16
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/11/2017 : 12:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

malo me je poremetila sva ta strka oko Sajma i pratećih događaja u čitanju Petra Pana,ali krećem dalje (negde sam na polovini).

Šta reći - ovaj strip je suvo zlato!!!!



Čudi me da ga nisi čitao u Marketprintovom izdanju?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2017 : 12:58:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by anto

malo me je poremetila sva ta strka oko Sajma i pratećih događaja u čitanju Petra Pana,ali krećem dalje (negde sam na polovini).

Šta reći - ovaj strip je suvo zlato!!!!



Čudi me da ga nisi čitao u Marketprintovom izdanju?


http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=38246&whichpage=1

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/11/2017 : 13:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Hm da, nisam isčitavao ovaj topic opet od početka.

Dupliraš izdanja?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/11/2017 : 16:43:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
MP izdanje prodajem;za sada bezuspešno.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2017 : 21:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sad su mi stvari oko Petra i Džeka bile jasnije nego kod prethodnog čitanja - ali me je opet totalno zbunilo poslednje ubistvo,i opet se kao pre neku godinu nađoh u rebusu.
Ali nakon razmišljanja,te čitanja drugih mišljenja,kako na ovoj temi tako i na onoj sa scom-a,a pogotovu nakon ponovnog isčitavanja zadnjeg albuma,gde je presudila 43. tabla (327 stranica integrala),sto posto sam siguran ko je ubica - u stvari,to mi je sad toliko očigledno,da mi je prosto smešno kako sam se pre zbunjivao oko toga.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 05/05/2021 : 17:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
SPOILERS AHEAD:





Krokodil "Čuvar blaga" je veliki proždrljivac- vrijeme. Mala Rose je Petrova majka, trenutak u Nigdjezemskoj kada je Čuvar ubije odgovara trenutku u Londonu kada Petar ubije svoju majku. U oba slučaja svjedoci su Mališa i Jack. Mališa i Jack su ista osoba kojima se u tom momentu pomrači um. Oni su primjer kakvu grozotu donosi čin neodrastanja i imaginacije (vjere) bez zadanih granica.

Anto, što ti kažeš?
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2021 : 17:21:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne mogu ti sad ništa reći,jer sam već pozaboravljao dosta toga - ali za neku godinu,kad dođe na red i treće čitanje Pana,daću ti svoje mišljenje.

no, moram reći da sam prosto zaprepašćen količinom negativnih ili mlakih komentara koje sam viđao po raznim temama glede ovog stripa;o kome inače imam izuzetno visoko mišljenje.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 06/05/2021 17:23:37
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 06/05/2021 : 20:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Its just a theory. Mislim da je kod mnogih likova ključna boja kose, čudno da nitko nije pisao teorije (osim tog stbojana). Definitivno bi trebalo više puta čitati, ali mi se ne da. Najmanje 90% stripa je samo lijepa slikovnica.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/05/2021 : 21:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

SPOILERS AHEAD:





Krokodil "Čuvar blaga" je veliki proždrljivac- vrijeme. Mala Rose je Petrova majka, trenutak u Nigdjezemskoj kada je Čuvar ubije odgovara trenutku u Londonu kada Petar ubije svoju majku. U oba slučaja svjedoci su Mališa i Jack. Mališa i Jack su ista osoba kojima se u tom momentu pomrači um. Oni su primjer kakvu grozotu donosi čin neodrastanja i imaginacije (vjere) bez zadanih granica.




Od ovog mi besmislenije zvuči samo tvoj sledeći post, o 90% lepe slikovnice. Strip je sjajno umetničko delo, nikakva slikovnica, a ova teorija je samo učitavanje.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 06/05/2021 : 21:31:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=13655.msg652252#msg652252

quote:
Originally posted by alexts


Kad sam prvi put imao u rukama (po Marketprintovom objavljivanju, 2000-te) prvi album Loazelovog Petra Pana, prvo što mi je zapalo za oko je da je Loazel stilizovao (karikaturizovao) likove (ljudske) za nijansu više nego u Ratnicima sa Akbara. Nemam ništa protiv (verovatno je tako nastavio i u kasnijim stripovima), ali mi se nije dopalo što lica nisu stilizovana (ni "pozitivaca") da deluju simpatično. Tako da se ne zna čija je njuška odbojnija, Petra ili Kapetana Kuke. Interesantno da je u kasnijim albumima Petar ipak nešto lepši, iako je crtan na isti način, ali ima minimalnih promena - manje kose oči, manje izbačeni zubi...

A možda karakteri sa razlogom izgledaju tako? Teško je odbaciti predubeđenja nastala izloženošću Diznijevoj crtanofilmskoj verziji romana Peter and Wendy od Džejms Metju Barija (i pozorišnog komada). Koga zanima kakvi su izvorni karakteri Petra Pana, Zvončice i još nekih likova, najbolje da pročita Barijevo delo (stavljam ga na listu), pa se možda iznenadi da su neka Loazelova odstupanja manja od Diznijevih (za koga se zna na koji način je adaptirao poznate priče).

U svakom slučaju, Loazelov Petar Pan je, uprkos svemu, jedan od najbolje nacrtanih i obojenih stripova, uopšte. A priča je zapravo prequel originalne.

1. LONDON
Jedino pravo remek-delo u ovoj seriji, po meni, je prvi album - London. Album koji ima najmanje dodira sa Nedođijom i fantastikom, uopšte, smešten je u surovo realan svet Londona 1887-e godine. Ova uvodna priča ima više veze sa nasleđem Čarlsa Dikensa (ako bih hteo da sitničarim, više mi odaje utisak ranog 19-og veka, nego poznog, ali to je relativno). Priča, naracija, dešavanja i atmosfera su maksimalno efektni, drže čitaoca u "borbenoj gotovosti" zatečenog prikazom naglašene mračne strane ljudskog bitisanja.
*****

2. OPIKANOBA
Drugi album mi je nešto slabiji. Prikaz Nedođije i raznih stvorenja koja naseljavaju to ostrvo (uključujući i ljude - Indijance) je na uobičajenom Loazelovom "top" nivou. Prikaz kapetana Kuke i gusara, nešto slabiji (tako ostaje do kraja). Delovi sa gusarima su stereotipni, tako da i pored ponekog ubistva, liče na strip za decu, što je u suprotnosti sa tonom celokupne priče koji je autor dao serijalu i nije previše zanimljivo. A deo koji se dešava u Opikanobi (oblast na ostrvu) je i najbolji deo albuma, ali i žanrovski čist horor.
****

3. OLUJA
Jedan blagi pad se nastavlja sa ovim delom, u kome se priča malo rasplinula i ne dešava se Bog zna šta. Bolje da je autor više prostora ostavio za završnicu. Ipak, poslednja scena u stripu (prva sa Džekom), jedna je od ključnih u kompletnoj priči, a ona je maestralno izvedena, što donekle spašava Oluju.
***(*)

4. CRVENE RUKE
Zanimljiviji album od prethodnog, i sa više drame i akcije, koju Loazel rešava maestralno. Intriga - ko je počinio prvo ubistvo Džeka Trboseka (i sledeća) se ovde zakuvava još.
****1/2

5. KUKA
Ovde su opet Kuka i gusari dosta prisutni, ali se priča dobro razvija. Naglasak je i na dečacima iz Londona koji su sada na ostrvu.
****

6. SUDBINE
Za mene, blago-razočaravajuća završnica. Kao da autor nije znao čime da ispuni album (album ima i manje strana od prethodnih). Pa je rešio da pretera u svom crnilu (koje jeste jedna od osnovnih karakteristika ovog Petra Pana) i da bude brutalan prema najbezazlenijim likovima (Zvrk). Ipak, zaokruženost postoji.
***1/2

(SPOJLERI)

Očigledno je Loazel hteo dvosmisleno tumačenje stripa. Ko ubija prostitutke po Londonu, doktor po imanu Džek ili Petar, koji je uvek u Londonu u vreme dešavanja ubistava, sa istom torbom i istim alatom (čak i kad je iznenada otišao samo po mačku)? Ljudi će imati različita tumačenja, što je, ponavljam autor i želeo - na netu se može naći i njegov audio intervju, sa prevodom na engleski.

- Moje mišljenje - za prvo ubistvo, Petrove majke, ima najviše indicija da je izvršio Petar. Mi to ne vidimo, ispred zatvorenih smo vrata, majka viče Džekovo ime, zato jer se plaši od njega kad hoće da je ubije ili ga doziva u pomoć? Petar majku pokušava da ubije i u Opikanobi, sad se ta prilika namešta, dok ga ona napada, a nož za hleb je tu. Takođe, u albumu Crvene ruke, Petar kaže da mu je ponekad sve crveno pred očima, da se ne oseća dobro i sve zaboravlja (pre nego što je dejstvo zaborava Nedođije počelo da nastupa), a svoju ruku smatra rukom ubice, svesno zbog (prethodnog) Pana, a podsvesno zbog majke.

- Za ostala ubistva, iako Loazel šalje Petra u London, da bi čitaoci imali svoje dualno timačenje, jednostavno ne vidim logičke dokaze. Mnogo je verovatnije, da je doktor, koji je bio podložan skretanju sa zdravog razuma, iniciran prvim ubistvom, počinio ostala, nego da to Petar radi hladnokrvno, a da nema nikakvih psiholoških tragova na njemu, odnosno da je preokupiran drugim stvarima. To se vidi i u zadnjem albumu, kad jednostavno odlazi ljut od prostitutke i ne reaguje ubilački. Ipak da bi ostavio argumente i za drugo tumačenje, Loazel ostavlja scenu u kojoj Petar kaže "Čekaću. Ovo će biti poslednja noć." koja može da se tumači ovako i onako.

Varijanta - ideja u kojoj su Petar i Džek ista osoba mi je promašena. Nisu, postoje oba lika, putevi im se ukrštaju i ni jedan nije produkt mašte drugoga.


Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 06/05/2021 : 23:53:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Alex, ti si strastveni stripoljubac, stripovi imaju golemu važnost u tvom životu. Prema tome, ti ćeš uvijek vidjeti "sjajno umjetničko djelo" tamo gdje ja vidim slikovnicu. Slično si reagirao i kad sam rekao da je Jeremiah osrednji strip sa scenarističkog aspekta. Naravno, malo podbadam s tim terminom "slikovnica", jer meni se jebe za strip kao strip. Tebe je to malo naljutilo, stoga si me ocijenio kao budalu koja piše besmislice, a promakao ti je moj pravi cilj. No dobro.

Tvoji osvrti ne sadrže teorije za koje sam pitao. Dosta se vas uhvatilo tih "očiglednih" pitanja: tko je ubojica? Ne vidim tu neku golemu tajanstvenost i značenje. Mene zanimaju: Mališa, Rose, djed Kundi..(kako mu je već ime, postao sam kao kapetan xD). Krije li se kod njih nekakvo skriveno značenje i simbolika, ili su samo sporedni likovi i ništa drugo. Za Čuvara sam uvjeren da mora biti povezan sa aspektom vremena, jer ne vjerujem da je djedica slučajno odabrao izraz "veliki proždrljivac" u trenutku kad opisuje protok vremena Petru.

Loisela inače mnogo cijenim, Potraga mi je jedan od nadražih strip serijala, old school klasik. Petar Pan, jest da sam na brzinu pročitao svih šest albuma, ali vidim da je i na mnoge druge ostavio mlak utisak. Vizualno je besprijekoran, a sad koliko to kome znači...

edit: Ono čega se sećam je da je Petar Pan na mene ostavio utisak polovično uspelog stripa sa nepotrebnim autorovim zastranjenjima. by Aleks, Januar 31, 2013, 01:44 AM


Edited by - Dexters on 07/05/2021 00:14:31
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6571 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 07/05/2021 : 12:50:52  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Alex, ti si strastveni stripoljubac, stripovi imaju golemu važnost u tvom životu. Prema tome, ti ćeš uvijek vidjeti "sjajno umjetničko djelo" tamo gdje ja vidim slikovnicu. Slično si reagirao i kad sam rekao da je Jeremiah osrednji strip sa scenarističkog aspekta. Naravno, malo podbadam s tim terminom "slikovnica", jer meni se jebe za strip kao strip. Tebe je to malo naljutilo, stoga si me ocijenio kao budalu koja piše besmislice, a promakao ti je moj pravi cilj. No dobro.




Pa sad, to što me izuzetno interesuje strip, ne znači automatski da mi je sve super. Trudim se da imam kriterijume, a ne da prehvaljujem sve što izađe, kao pojedini (pogotovo, ako je lepo otisnuto, uvezano ili čak sa kutijom). Nisam ni tebe ocenio tako, ali kao nekog ko ima drugačije poglede na umetnost, verovatno.

Za mene nisu neki važni elementi umetnosti, ako su likovi simbolli, pa neko simbolizuje vreme, neko porodicu, neko rat, mladost... (To me podseti na reči B.M.-a za takve autore u recenziji Bartonovog Betmena - "imaju plemenitu vrlinu da izazovu dokon duh da analizira besmislice."). Zadovoljavajuće dobri su mi likovi, ako su uverljivi i u funkciji priče. Pošto strip ima svoju likovnu stranu, crtež mi jeste važan umetnički element, odnosno skup sastojaka. "Samo slikovnica" može da bude i samo izložba vrhunskih grafika, a onda nije "samo".

Dovoljna je i "samo" eskapistička suština stripa, ali on ima i druge poruke i ideje (kao Petar Pan u svim oblicima), ali mislim da to nije "neodrastanje pomračuje um" i sl.

Što se tiče mog komentara koji si citirao, on je dat pre ponovnog, a posle davnašnjeg čitanja (merodavan je noviji). Moje iskustvo nije da je Loiselov Petar Pan mlako primljen, mislim da su ga mnogi ocenili kao remek-delo (zavisi koje smo komentare čitali), što kod mene nije slučaj, ja sam albume ocenio različito, sa navođenjem mana, tako da "autorskih zastranjivanja" ima nekih.
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 07/05/2021 : 16:49:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
"imaju plemenitu vrlinu da izazovu dokon duh da analizira besmislice." Odlično, to me domah podsjeti na onu Poevu: de nier ce qui est, et d'expliquer ce qui n'est pas (da niječe ono što jest, a tumači ono što nije).

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000