forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Hellboy i B.P.R.D.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/03/2021 : 05:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


HELBOJ
Majk Minjola
Omnibus #1 (izdavac 300 cuda)


Evo za nepuna 3 dana slistio svih 300 i kusur strana prvog omnibusa Helboja u izdanju 300 cuda. I bas mi je legao. Video sam na fibrinom topiku da ljudi pisu da strip postaje sve bolji kako serijal odmice i da ce neke kratke price kasnije objasniti stvari dublje itd., ali za pocetak serijala ovo je odlicno. Navikao sam da obicno americki serjali umeju da pocnu malo slabije i da im treba vremena da se zahuktaju. Za sad se prica mozda malo previse oslanja na propadanje Helboja kroz lazan ili razvaljen pod (mislim da je ukupno 6 ili 7 puta u ovom omnibusu licno on propao kroz pod, a i ostali likovi su propali kroz pod barem jednom) i na Helbojevo resavanje problema pesnicama, propadanjem kopljem i akcijom, ali ne mogu da kazem da mi to smeta.
Mnoge ,,pojave" kao sto su Homunkulus ili Lamia itd. sam vec sreo na stranama Dampira i Martija Misterije, pa mi je bilo zabavno da vidim takvu upotrebu mitologije na americki nacin. A i generalno volim stripove koji u svoju pricu uspesno umeju da inkorporiraju mitove i bajke iz proslosti (od drevnih naroda do srednjeg veka).

Helboj je otkacena, luda voznja koja pleni svojom pitkoscu i zabavom i fantasticnim stilizovanim crtezom i odlicnim odabirom boja. Mislim da je crtez najveca vrlina ovog stripa za sada! Brzo se i lako cita, tako da se nadam skorom izlasku drugog omnibusa u izdanju 300 cuda. Koliko sam razumeo treba da ih bude ukupno 6?
Jos ako u narednim brojevima prica dobije jos na slozenosti - to bolje, ali i ovako je prokleto zabavan strip. Pogotovo bih izdvojio epizode Zamalo Kolos i Okovani sanduk. A i Budjenje Djavola je jako dobra i ambiciozna i luda prica.

8/10

*Vidim da ima i serijal B.P.R.D. o Birou za paranormalne pojave i odbranu, to dodje Helboju nesto kao sto Price iz Baze Drugde dodju Martiju Misteriji? Kakav je taj serijal i koliko bi trebalo knjiga da ima? Vidim da ovaj prvi tom otkriva priču o poreklu Ejba Sapijena, meni jako simpaticnog lika tako da cu i B.P.R.D. sigurno uskoro nabaviti.

Edited by - going going on 26/03/2021 05:47:13
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 26/03/2021 : 10:55:16  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Nije pitanje vezano za Helboja, već za Minjolin drugi rad - Baltimore. Uletela mi je dobra prilika, može li se čitati Baltimore strip nevezano od knjige (koja je prethodnik)?




Čitao sam strip (točnije, djelomično -
zasad prvi Omnibus, drugi je na čekanju) -
sam po sebi sasvim dovoljan, rekao bih;
ima nekih nepoznanica na početku,
ali radnja je pitka i stvari se objašnjavaju putem.

Solidno nacrtano, zanimljive priče,
pregršt akcije, mistike i natprirodnih bića -
generalno bih ga svrstao nešto ispod Hellboya/B.P.R.D.,
no daleko do toga da ne valja.

Usput spominjem i Witchfindera, koji isto nije loš
i vrijedi baciti pogled.
Tematikom blizak, drugačijeg pristupa -
više detektivski, s naglaskom na atmosferi.



@ going

Nisam baš previše popratio Bazu Drugdje,
ali otprilike tako nekako, mislim da je dobra usporedba.

Poput Hellboya, B.P.R.D. je koncipiran kao jedna ogromna cjelina
s pričom koja ide u određenom smijeru i sve što se događa
ima posljedice (zato mi se i puno više sviđa od Marvel/DC
šema s resetiranjem, pa kao da se nikad ništa značajnije nije desilo
a mrtvi oživljavaju po potrebi).

Ne znam na koje se točno izdanje referiraš (tj. kako je složeno u prijevodima) -
originalno je bilo nekoliko "uvodnih" kraćih serijala,
radnjom više-manje nepovezanih (osim likova),
a onda kreće prava epopeja s brdom nastavaka, Plague of Frogs;
nastavlja se u Hell on Earth, i sve skupa završava s The Devil You Know.

Tu su i neki kraći serijali koji su usput izlazili,
popunjavaju vremenske rupe i objašnjavaju neke stvari,
ali se mogu čitati zasebno
(1946-1948, Being Human, Vampire, Hellboy and The B.P.R.D. 1952-1956).

Pisanje je na nivou kroz cijeli serijal; crtači se mijenjaju,
pa ima fenomenalnih (Guy Davis!) i nekih .. nešto manje dobrih,
ali to već ovisi o ukusima.
Sve u svemu:
apsolutna preporuka.

Split your lungs with Blood and Thunder

Edited by - fler on 26/03/2021 12:36:01
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 26/03/2021 : 21:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Fler je sve rekao. Tko voli Hellboya, nema razloga da ne pročita B.P.R.D. B.P.R.D kronološki počinje nakon Hellboyevog trejda Crv osvajač i onda se miješaju radnje, tako da pravi kraj Hellboya zapravo bude u zadnjem BPRDu.

U početku je BPRD nešto slabiji, nakon par trejdova se zalaufa, krajem prvog omnibusa recimo počne prava priča.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/03/2021 : 22:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Hvala fler i pcoro! Nije bilo dvojbe da li cu uzimati B.P.R.D. nego ovako pitah kakav je po kvaliteti i koliko ga ima, javljam se s utiscima kad se nabavi i procita B.P.R.D. u izdanju 300 cuda.
https://300cuda-comics.com/BPRD/
Go to Top of Page

fler
Senior Member



Croatia
1970 Posts

Member since 21/10/2003

Posted - 26/03/2021 : 23:42:53  Show Profile Show Extended Profile  Send fler a Private Message  Reply with Quote
Pa .. gomila.
Frogs 4 omnibusa, HoE 5,
Devil You Know 1.
Svaki je po 3 knjige.

I onda još ove dodatne priče,
odokativno desetak knjiga.

Sretno s čitanjem

Split your lungs with Blood and Thunder
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/03/2021 : 01:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fler

Pa .. gomila.
Frogs 4 omnibusa, HoE 5,
Devil You Know 1.
Svaki je po 3 knjige.

I onda još ove dodatne priče,
odokativno desetak knjiga.

Sretno s čitanjem



Neka nema veze! Kao sto rekoh na drugom topiku - Samo da 300 cuda lepo sve to izdaje dobrim tempom po ovoj ceni, bez poskupljenja i nekih nepredvidjenih okolnosti i super ce biti ovo kolekcija! 6 Helboj omnibusa 10 BPRD omnibusa, kolko god da bude, uzimace se!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20704 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/04/2021 : 15:16:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Minjola,Dejvis&drugi:B.P.R.D., prvi tom - Najezda žaba (300 Čuda)

Helboja sam do sada pročitao u prve dve Fibrine knjige (za preostale četiri nikako da nađem vreme,a sedmu još nisam nabvio),i na osnovu njih mogu reći da ne delim oduševljenje mnogih ovim serijalom.
Tako da sam od ovog,svojevrsnog spinofa Helbojiše,spustio očekivanja,što se i pokazalo dobro,jer ovo je ta neka slična priča i tematika,pa sam proveo finih par časova u druženju sa junacima Biroa za paranormalne pojave i odbrane.

Koliko vidim BPRD je manje ambiciozniji projekat od Helboja,što ne znači i lošiji.Pratimo tih nekih pet,jako specifičnih likova (jedino je šefica Kejt normalan lik,a doduše i Liz je ljudska osoba,sa specijanim moćima) na raznim slučajevima paranormalnog,okultnog i tome sličnog.
U prva dva trejda su kraće priče (mada je prva,Šuplja zemlja,poduža),a ceo treći je jedna priča (po kojoj je ovaj tom i dobio ime).
Šta znam,nešto su mi bolje legle ove kraće storije;a sa druge strane,najbolji mi je crtež Dejvisa u tom,trećem delu.Mada su mi i svi drugi crtači baš dobri.

Inače volim ovaj žanr,ali način na koji se pripoveda u BPRD (a i u Helboju) me nije previše kupio.Nekako,previše mi je fantastike,čudovišta...voleo bih da je više zastupljen realni aspekt,da je više detektivskog zapleta,plus što mi se ne sviđa baš kako se razrešavaju misterije u pričama.

za Šuplju Zemlju i Dušu Venecije & druge priče 3.5/5
za Najezdu žaba 3/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 18/04/2021 15:55:41
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 18/04/2021 : 19:47:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Koliko vidim BPRD je manje ambiciozniji projekat od Helboja,


Krivo, mada to jos iz ovog toma nije jasno.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 09/11/2021 : 18:35:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
mignola sat i po prica o uticajima, karijeri, procesu i nastanku hellboya

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 09/11/2021 : 18:42:54  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

mignola sat i po prica o uticajima, karijeri, procesu i nastanku hellboya



Da, video sam. Hteo sam da pomenem, jer su se ovde Kejfebeovci malo izvukli kod mene. (Suviše mnogo Liefelda/McFarlane-a/Silvestrija/et al za moj ukus, plus nazvati Kick-Ass "remek-delom"...)

Ima i drugi intervju sa Mignolom, na Mindspace-u (epizoda 15), i zanimljivo da oba puta dosta vremena posvećuje priči o svom susretu sa Coppolom i Lucasom (u vezi adaptacije filma Dracula).

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/12/2021 : 17:24:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
sta mislimo o acheronu?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 04/12/2021 : 09:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni znao da ovo treba izać dok nisi napisao.. Ja nisam nesto odusevljen. Čini mi se da je Mignola otišao predaleko sa pojednostavljivanjem crteža, a i priča se čini nebitna, a opet - već viđena. Našla se dva stara lika i pola sveske ponavljaju stvari koje smo već vidjeli. Kao Burattini.

Po meni je univerzum zatvorena priča sa Devil you know, a sve ovo poslije je nepotrebno. Macanov Aheront je bolji.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 11/01/2023 : 17:48:51  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Hellboy Omnibus #3 - Tmina zove, Divlji lov, Oluja i Bes

Ono što su Dobrostive gospe u Sandmanu, to je ovaj treći tom za Hellboy univerzum. Sve ono o čemu se govorilo u prethodna dva toma, i svi oni sitni nagoveštaji iz kratkih priča koji sugerišu o velikim stvarima, su dobili svoju kulminaciju kroz tri priče ovog trećeg omnibusa gde je Mignola iskoristio rusku mitologiju i legendu o Arturu da da bi na Hellboya sručio težinu predodređenosti sudbine o kojoj mu ceo život govore. Epohalno delo krcato fantastičnim i okultnim folklorom uz ubilje epskih scena borbi i emotivnih momenata - treći tom je vrhunsko štivo.

Ubija koliko je ovo dobar strip, bukvalno nakon završetka čitanja sam morao da ga iščitam još jednom, toliko mi se svideo. A ovo mi se desilo samo par puta u životu, i to kod stripova kao što su Inkal, Asterios Polyp, Pinokio, Lepota tame, prvi album Nikopola.. a sada se u ovom elitnom društvu nalazi i ovaj Hellboy

Hellboy je genijalna stvar, dugo sam mislio da je Sandman nedodirljiv kao najbolji serijal što postoji u svetu strip fantastike, ali za sada deluje da Hellboy stoji rame uz rame sa Sandmanom


Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/01/2023 : 23:18:46  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Vrijeme prolazi, a Divlji lov mi samo raste. Meni je čak bio bolji na drugo čitanje jer je pun detalja koji promaknu kad čitaš onako brzo, da saznaš šta će dalje biti. Kad sam vidio kraj, onda mi je bio gušt ponovno čitati natanane, bolje doživjeti cijelu priču.

Jako sam zadovoljan Fibrinim izdanjem ali za Divlji lov samljubomoran na ove omnibuse jer je cijela priča u jednom trejdu, kako treba biti.

Inače - usporedba sa Sandmanom - u Sandmana se sve kaže, Sandman uvijek nešto priča, svi pričaju li ga pričaju i razlažu i ok, nije to krivo, ali kod Hellboya mi je najdraža stvar to što on sve drži u sebi, ko i mi tu na Balkanu. I čitatelju nije napismeno dano - Hellboy bježi od sebe i od ljudi jer ga je strah da ne postane Zvijer Apokalipse - i nema nekih plačljivih monologa nego samo djela pričaju. Djela i slike.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/01/2023 : 01:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/01/2023 : 01:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
Inače - usporedba sa Sandmanom - u Sandmana se sve kaže, Sandman uvijek nešto priča, svi pričaju li ga pričaju i razlažu i ok, nije to krivo, ali kod Hellboya mi je najdraža stvar to što on sve drži u sebi, ko i mi tu na Balkanu. I čitatelju nije napismeno dano - Hellboy bježi od sebe i od ljudi jer ga je strah da ne postane Zvijer Apokalipse - i nema nekih plačljivih monologa nego samo djela pričaju. Djela i slike.



Nije ni čudo što nikada nije raspoložen za priču kada ga drugi non stop gnjave sa: "uzmi mač Helboje, povedi vojsku kroz kapije pakla Helboje, Helboje budi sin kakav je tvoj otac želeo da budeš, BUDI MUŠKO HELBOJE"


Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2440 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 12/01/2023 : 08:30:21  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.


Subjektivno.

Slazem se sa nakerom, i meni na toj razini. Jednako prozet mitologijom, kompleksan, stilski samosvojan, razgranao se na vise serijala, neverovatan stripski svet.

Kao lik, priraste srcu vise od ikoga.

Fibrina izdanja su tehnicki najsavrsenija, i od Library ed, koja sam imao takodje, nakon par knjiga nisam nastavio uzimati zbog prevoda, ovih sam se resio. Uzimam 300 cuda, zadovoljan sam, iako je moglo bolje. Sta je tu je.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/01/2023 : 08:33:42  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Ma koliko dobar strip, Hellboy nije na nivou Sandmana.



Mah. S kim bi prije na pivu, sa Sandmanom ili Hellbojem? Hellboy na najbolji način spaja narodno i herojsko, Hellboya svi vole, a Sandman je umišljeni aristokrat 😤
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 12/01/2023 : 08:50:18  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
U Divljem lovu, top mi je kako su odrađeni lik Nimue i onog prasca Grugača, sa onom noćnom scena koja se svako malo ponavlja, na travnatom brežuljku, ispod golog drva, Nimue istovremeno krhka i zlokobna i smiješno/tragični prasac. Super mi je i kako se Nimue razvija, od nečeg malog, nemoćnog, zatvorenog u kovčegu do sile koja može uništiti svijet. Dobro su pogodili njenu zlu prirodu. Vrh mi je što je čak i ona na kraju zgrožena onim u što se pretvorila.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 12/01/2023 : 10:00:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Yep, Mignola odlično radi karakterizaciju. Svi likovi nose sa sobom neke svoje lične želje ili ambiciju da postanu nešto drugo, nešto veće, ili u slučaju Hellboya - nešto manje, a po pravilu ih ili okolnosti ili nešto duboko u njima samima natera da krenu drugim putem, nekim mračnijim putem. Prasac mi je sjajan i ima moje simpatije koliko je to tragičan lik
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/01/2023 : 11:38:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Helboj je entertainment, a Sendmen umetnost.

Kao likovi, sa kim na pivo? - pa sa Helbojem, ovaj drugi i nije (ljudsko) biće. Mada je Hellboy po karakteru prekopirani The Thing/Ben Grimm, za koga znam dosta ranije.

Iako realno, veća je šansa sresti Sandmana (u snu).
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37326 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/01/2023 : 16:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Svakako treba Ognjena procitati par puta, ili recimo to tako, strip koji daje i na drugo (i sljedece) citanje. :D

I svakako je dobro procitati sve skupa u cugu, ako je moguce. Ne bas sad takmiciti se da se sve sto brze procita, ali da nema duzih prekida kod citanja (godina i tako). Eh, ali valjda to vazi za sve povezane serijale.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/01/2023 : 10:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Zna li neko bar približan odgovor:

Koliko je kroz svoja izdanja System Comics obuhvatio materijala originalnih trejdova? Odnosno, koje trejdove, po redu izlaženja?
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/01/2023 : 11:28:23  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Deluje da se stalo kod #7.

https://hellboy.fandom.com/wiki/Trade_Paperback_Collections
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/01/2023 : 11:50:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Deluje da se stalo kod #7.

https://hellboy.fandom.com/wiki/Trade_Paperback_Collections



I ja bih rekao.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000