forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Fotografija- umjetnost ili ne?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 09/12/2010 : 12:23:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Eto neki dan upao u diskusiju, pa me zanima vaše mišljenje.
Uglavnom, fotografija, meni osobno, ako je nekad i bila umjetnost, to danas definitivno više nije. Uz svu digitalnu tehnologiju, svaka budala koja ima par somova eura da kupi zvijer od aparata, može postati fotograf. To za mene nije umjetnost, nego lov na trenutak, ništa više, ništa manje. Lov na trenutak, to je sve. Danas netko 3 puta izoštri sliku, opali 300 fotki od kojih izabere 3 najbolje i to je to. Nažalost, možda jesam zadrt, ali meni je fotografija čista prostitucija, ni blizu umjetnosti. A moram se štreberski pozvat i na službenu podjelu. Strip je 9. umjetnost, a di je fotografija u toj priči? O Feliniju i Paparazzu mi se neda baljezgat. Netko će reć: Ako je film umjetnost, onda se podrazumijeca da je i fotografija. Ja na to kažem: Violina koju nitko ne svira je samo violina, a ne umjetnost.
Ne želim da me se krivo shvati, i ja volim pogledat lijepe fotke ko i svako drugi ali....

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 09/12/2010 : 13:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
Fotografija jeste umetnosti kada sadrzi odredjene umetnicke elemente(odnos povrsina i boja,odnos svetlo-tamnog,valeri,atmosfera,kompozicija,perspektiva,kadriranje,planovi...),otprilike isto sto treba da sadrzi i ubedljiv crtez ili slika,nije to samo stvar tehnologije. Jeste da je to lakse postici danasnjom digitalnom tehnologijom i skupim aparatima,ali je opet potrebno poznavanje,promisljanje,i osecaj za gore navedene elemente da bi se napravila umetnicka fotografija.
I taj,kako kazes,"Lov na trenutak" ne mora da umanjuje smisao fotografije. Zavisi koji trenutak se "lovi". Ulovljeni trenutak moze da skrene paznju na neku bitnu stvar,moze i da ima psiholoski efekat na posmatraca,kao i bilo koje umetnicko delo. Neko bi mozda na isti trenutak potrosio hiljadu reci,pa bismo ga smatrali velikim pesnikom. :)

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4199 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 09/12/2010 : 13:17:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
E,jbga,sad moze tema lock
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 09/12/2010 : 14:06:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by azra x.

Fotografija jeste umetnosti kada sadrzi odredjene umetnicke elemente(odnos povrsina i boja,odnos svetlo-tamnog,valeri,atmosfera,kompozicija,perspektiva,kadriranje,planovi...),otprilike isto sto treba da sadrzi i ubedljiv crtez ili slika,nije to samo stvar tehnologije. Jeste da je to lakse postici danasnjom digitalnom tehnologijom i skupim aparatima,ali je opet potrebno poznavanje,promisljanje,i osecaj za gore navedene elemente da bi se napravila umetnicka fotografija.
I taj,kako kazes,"Lov na trenutak" ne mora da umanjuje smisao fotografije. Zavisi koji trenutak se "lovi". Ulovljeni trenutak moze da skrene paznju na neku bitnu stvar,moze i da ima psiholoski efekat na posmatraca,kao i bilo koje umetnicko delo. Neko bi mozda na isti trenutak potrosio hiljadu reci,pa bismo ga smatrali velikim pesnikom. :)



Hmmmm....da pojednostavim, nadam se da ćeš me razumjet....znači istu vrijednost ima npr. nešto što je azra vlastoručno naslikala i nešto što je azra dobila stisnuvši dugme na aparatu. Znači stvar je u načinu kako je nastalo neko pravo umjetničko djelo. A dobro sad, psihološki efekat može imat krepana mačka na cesti ili recimo da te Sneaksie preplaši u mraku Samo da ne završimo na definiranju umjetnosti, jer je sam život umjetnost tako da...

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 09/12/2010 : 14:09:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by azra x.

Fotografija jeste umetnosti kada sadrzi odredjene umetnicke elemente(odnos povrsina i boja,odnos svetlo-tamnog,valeri,atmosfera,kompozicija,perspektiva,kadriranje,planovi...)


S ovim se slažem, ali ti određeni umjetnički elementi su dobiveni...kako da se izrazim...linijom manjeg otpora. Fotografija je na jedan način isto što i offset-tisak reprodukcija neke slike....

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 09/12/2010 : 14:41:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
Razumem ja to sto ti pricas,ali jbg to je savremeno doba,razvila su se sredstva kojima dolazi do odredjenih ciljeva 'linijom manjeg otpora',bilo o umetnosti bilo u cemu drugom. I naucnici danas dolaze do rezultata na mnogo laksi nacin nego ranije.
I ovaj nacin na koji mi komuniciramo je 'linijom manjeg otpora'. Mogli bismo i danas dugo da biramo hartiju,mastilo i kovertu,lepimo markice i cekamo ko zna koliko na odgovor.Ali opet,cemu to kada ovo iziskuje manje vremena i truda.
Kada bih ja u recimo 16.-17. veku realisticno naslikala npr. neku vojsku kako opseda grad to bi imalo smisla jer bi to bio jedini nacin da ovekovecim taj trenutak. A ko bi danas bio lud da to radi kada se to moze prikazati i stiskom dugmeta na aparat.
Pol Gogen je jos krajem 19. veka postavio pitanje ima li slikarstvo smisla nakon pojave fotografije. Onda je usledila revolucija u umetnosti,masa novih pokreta,pravaca i ideologija,ali izgleda da je danas tradicionalna umetnost iscrpljena i sto se tice tema i tehnika. Moze da sluzi dekoraciji i nicemu drugom.Jednostavno,thats the way it goes. Tradicionalne predstave o umetnickoj vrednosti moraju ustupiti mesto novim,za danasnje vreme revolucionarnim,ma koliko nekima od nas one izgledale dehumanizovano i odbojno.


Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 09/12/2010 : 15:46:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
A šta ja mogu kad sam staromodni tradicionalista

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Guffy
Advanced Member



Croatia
3109 Posts

Member since 11/12/2002

Posted - 10/12/2010 : 08:42:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Guffy's Homepage  Send Guffy a Private Message  Reply with Quote
Definitivno umjetnost.
Po meni čak je i bolja od onih škrabotina na platnu, surovo ,vjerodostojno.U neke fotografije se doslovno zagledaš i ko omađijan si

http://www.appaloosa.hr/
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 02/02/2011 : 22:31:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Umetnost i to vrhunska,ako covek ima osecaja za ono sto radi moze cuda napraviti.Vidjao sam par puta kod nekih drugara fotografije koje su me obarale sa nogu.Obicno je to bio obican pogled tuznog prolaznika ili suton ispod nekog mosta.Digitalne aparate imam oko 7 godina,a tek sam skoro saznao koliko malo znam o fotografisanju i malim trikovima uopste.Covek se uci dok je ziv.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 03/02/2011 : 22:01:07  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote
Trenutno, sledeće umetnosti se računaju kao lepe umetnosti:
Prvih šest su arhitektura, ples, vajarstvo, muzika, slikarstvo i književnost, podela koja je preuzeta od stare Grčke.
Sedma umetnost je film.
Osma umetnost je fotografija, iako se ponekad definiše kao deo slikarstva.
Deveta umetnost je strip, iako se ponekad definiše kao prelaz između slikarstva i filma.

Neki na ovu listu proširuju televizijom, modom, reklamama ili video igrama.


Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 04/02/2011 : 10:30:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Da to je tacno merila vrednosti se menjaju.ja priznajem samo ovih 9 umetnosti.ipak su to proverene vrednosti.Dan kada se pljuvanje po zidu bude nazivala umetnost i kada je vecina bude priznala,znacice da je vecina muske populacije presla iz davaoce u primaoce. Spodobe kao Edi Vorhol i slicni njemu tada ce se izucavati na fakultetima ako ih i bude bilo u buducnosti.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 04/02/2011 : 10:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote
Zar se Vorhol danas ne izucava?

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 04/02/2011 : 12:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
U umetnosti ili u medicini.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 04/02/2011 : 12:55:54  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message  Reply with Quote

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 05/02/2011 : 22:52:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
Proucava se Vorhol,jos kako, ja sam cak i seminarski morala da pisem o njemu. A ne studiram medicinu.

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 06/02/2011 : 00:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro,o tome sam i pricao.Merila vrednosti su vise vezana za modu i misljenje vecine.Iz gomile ce se uvek cuti moja recenica..Car je go!!!

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 06/02/2011 : 01:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Kod mene na faksu se Vorhol vala ne izucava. I nece.
Go to Top of Page

azra x.
Junior Member



Serbia
492 Posts

Member since 18/09/2010

Posted - 06/02/2011 : 13:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit azra x.'s Homepage  Send azra x. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Grujah.

Kod mene na faksu se Vorhol vala ne izucava. I nece.


Kod tebe se izucava pomocnik Martija Misterije...

Is that a gun in your pocket or are you just happy to see me? o.o
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 06/02/2011 : 19:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Upisacu taj faks.Zelim Fax na kome ce se izucavati Vikinzi,Indijanci,Varvari,Iron Maideni i ostale testosteronske seljacine kao sto sam ja.Jebiga nisam moderan a i nije mi zao.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 07/02/2011 : 16:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Generalno,jeste umjetnost.mada je ista stvar sa fotografijom kao sa stripovima,filmovima...ne mozes svaku fotografiju nazivati umjetnoscu,a bogami ni svaki strip ni film.onda bi na facebooku bilo umjetnika koliko oces,u svim pozama.
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 26/01/2013 : 18:06:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Eto neki dan upao u diskusiju, pa me zanima vaše mišljenje.
Uglavnom, fotografija, meni osobno, ako je nekad i bila umjetnost, to danas definitivno više nije. Uz svu digitalnu tehnologiju, svaka budala koja ima par somova eura da kupi zvijer od aparata, može postati fotograf. To za mene nije umjetnost, nego lov na trenutak, ništa više, ništa manje. Lov na trenutak, to je sve. Danas netko 3 puta izoštri sliku, opali 300 fotki od kojih izabere 3 najbolje i to je to. Nažalost, možda jesam zadrt, ali meni je fotografija čista prostitucija, ni blizu umjetnosti. A moram se štreberski pozvat i na službenu podjelu. Strip je 9. umjetnost, a di je fotografija u toj priči? O Feliniju i Paparazzu mi se neda baljezgat. Netko će reć: Ako je film umjetnost, onda se podrazumijeca da je i fotografija. Ja na to kažem: Violina koju nitko ne svira je samo violina, a ne umjetnost.
Ne želim da me se krivo shvati, i ja volim pogledat lijepe fotke ko i svako drugi ali....



Ja kao da radim u reciklaznom dvoristu..recikliram, ne otpad, ali topice odbacene


Fotigrafija, umjetnost, ili ne... ajmo ovdje pokazati kako smo neki trenutak u vremenu zaustavili nasim foticima, bili oni dio skupocjene opreme, ili obicni digitalni, za po doma..

Svatko ima neki trenutak, koji zeli mozda podijeliti sa forumom...

Ja bih rado za pocetak svoju fotku, koja me nebrojeno puta rasplakala.. prizvala u meni toliku njeznost, sjecanje na moju baku..djetinjstvo..i gotovo osjetih miris dunje s bakina ormara..




Subota jutro, rujan, 2011. Pitam se sto je s njom, gdje li je sada.
Starica draga ..




"Pa ti mene slikas" -rece ona meni, s najljepsim osmijehom, i toplinom u glasu i ocima koje nikada necu zaboraviti.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 26/01/2013 : 18:31:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
slika od kamena i mora..



~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 26/01/2013 : 18:34:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote



~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/01/2013 : 11:02:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
da, lijepa je ova slika s bakicom. Nego di je to slikano? Vidim tramvajsku prugu ali takve u ZG nema a opet možda pruga i nije tramvajska...registracije su mutne ali čini mi se da su naše (makar i Makedonci imaju slične) Uglavnom, di je to?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 27/01/2013 : 11:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
po meni je ovo tam negdje kod Frankopanske....

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 27/01/2013 : 12:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ovakva pruga nije kod Frankopanske. Čak mi se čini da je to pruga od vlaka što bi značilo da može biti negdje u Rijeci kod luke. a i zelena boja zgrade je čudna. Ne znam nijednu takvu u ZG u starom dijelu grada.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000