forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripologikon (Logicomix)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 30/01/2013 : 10:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Ne bih se složio da je samo za fanove teme. Za čitanje nije potrebno nikakvo predznanje osim naravno opće kulture i svatko tko gaji imalo znatiželje prema temama koje se obrađuju u Striplogikonu (ili samo Russelov lik i djelo) može naći nešto za sebe. Striplogikon je jednostavno hrpica ideja koje nisam sve skužio ali nije da previše marim.



naravno, ne treba svhatiti ovo samo za fanove iskljucivo... ali strip zaista ima izgleda da se ne svidi vecini...

pobogu, pa glavni junak je pacifist, to mu dodje arheneprijatelj stripa, jer
da su svi ljudi pacifisti, svi ti betmeni, supermeni, derdevilmeni, spajdermeni i ostali govnameni bi morali da okace gace o klin...

sto se znatizelje tice... i svi oni koji su kao adolescenti uzivali u citanju (auto)biografija velikih umova ce svakako uzivati... dok sam citao strip iz dubine proslosti se vracao onaj osecaj/utisak koji sam stekao cutajuci o lobacevskom, hajzembergu, hamiltonu...

sto se rasela tice, kod mene je obrnuto... ja ga ne podnosim, iskreno... iako sam kao srednjoskolac bar tri-cetiri puta procitao njegovu sjajnu istoriju zapadne filozofije... ipak animozitet iz naucnih radova je i dalje aktivan... ali to mi nije smetalo da uzivam u stripu preko svake mere... tako da ni simpatija prema raselu ni raselovom ucenju nije nuzna

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."

Edited by - noemis on 30/01/2013 10:09:33
Go to Top of Page

Max1
Starting Member

63 Posts

Member since 04/03/2012

Posted - 30/01/2013 : 19:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Max1 a Private Message  Reply with Quote
Postovane kolege,

da li neko moze da mi odgovori gde se moze kupiti ovo izdanje u Srbiji (ako ima), a ako nema
postoji mi mogucnost da mi neko kupi i posalje!
Iskreno sam zainteresovan i znam da je oko 300 kn (sto nije malo), ali zelim to izdanje!
Da li u striparnicama u Hrvatskoj imaju to izdanje i slicno!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/01/2013 : 20:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Max1

Da li u striparnicama u Hrvatskoj imaju to izdanje i slicno!


http://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.9d586f623cb749a1a5a0b741a6434581.stripologikon-epska-potraga-za-istinom.aspx

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Max1
Starting Member

63 Posts

Member since 04/03/2012

Posted - 30/01/2013 : 21:31:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Max1 a Private Message  Reply with Quote
Hvala ti, Bushido!
Zamolicu prijatelja koji zivi blizu Zagreba da mi kupi!
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 31/01/2013 : 09:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
dok cekamo na matov popravni...

logika, kako vecina ispravno misli, predstavlja vestinu pravilnog (tacnog) zakljucivanja...
medjutim, tacni zakljucci koji su rezultat upotrebe mocnog logickog aparata nemaju ama bas nikakvu
upotrebnu vrednost kada su u pitanju "stvari koje su zaista bitne",
e to gorepomenuta vecina nazalost ne zna... eto, to je ukratko (jedna od) sustina stripa...
ali krenimo redom...

iako je u pocetku trebalo predstavlja samo jednog od nekoliko likova koji ce nositi bitnu ulogu u ovoj
epskoj potrazi, rasel se ubrzo nametnuo kao glavni lik, kao generator potrage, kao neko cija
ce biografija, doduse modifikovana radi potreba narativnohg toka, uspeti da spoji ne samo najznacajnije
ljude i dela iz oblasti logike (od otkrivanja potpuno nepoznatog fregea pocetkom 20. veka do shranjivanje same logike
od strane gedela pod uticajem raselovog ucenja 30 godina kasnije... izmedju je vitgenstajn, cuveni raselov ucenik,
i najharizmaticniji filozof 20. veka), vec i najvaznije dogadjaje koji su potresali burnu zavrsnicu doba ideja...

zapravo, tako strip i pocinje... rasela na jednom od svojih predavanja po americi
presrecu demonstranti-pacifisti koji protestuju mogucem stupanju americkih drzava
kao podrske englezima u II svetski rat; dok su tu, naravno i oni koji od njega kao logicara traze da
pruzi ispravan zakljucak o stupanju... ko logicnije razmislja?
kakvu metodu treba da koristi racionalni aparat da bi dosao do tacnog odgovora...

jednom recju, ko je tu u pravu? stupiti u rat, ili ne?

rasel poziva oba tabora na predavanje, stupa na pozornicu...
i svestan skupe lekcije koju je naucio od svojeg, bez sumnje najboljeg ucenika, da tautologija samo proizvodi tautologije
tj. da kada je rec o opstim pitanjima vrednosti (eticke, esencijalne, kvalitativne) mocna logicka tehnika postaje apsolutno beskorisna
shvata da ce auditorijumu morati da odgovori na zaobilazan nacin (jer zapravo drugog nacina i nema)
otpicinje pricu o svom zivotnom traganju za istinom, tacnije za skupom pravila cijom ce upotrebom (raz)um generisati tacne zakljucke...
traganju koje ce ga kostati braka, prijateljstva, deteta, i zivota uopste...
traganju koje ce ga ipak na kraju dovesti do cilja...
cilja kojem ga je dovelo celokupno iskustvo zivota, a ne kabinetsko umovanje...
cilj cija je potraga vodila najduzim obilaznicama...
a bio mu je u jednom trenutku zivota tako blizu...

cilj o kojem je rec ne moze se bez price o samom traganju ni videti ni nekome ukratko prepricati,
te auditorijum pred njim, kao i citalac stripa uopste, mora, prateci rasela i sam proci tom epskom potragom za istinom...
da bi mu se ista predstavila na kraju potrage (i stripa) u svom najjednostavnijem ruhu (a kako inace)...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 31/01/2013 : 09:11:51  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
makse ti li si? onaj max (bez keca sa darkvuda)? os da ti donesem englesko izdanje da procitas/prelistas?

btw, englesko izdanje se moze kupiti za 10-11e

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/01/2013 : 15:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

dok cekamo na matov popravni...



Matin.
Mate = (čiji?) Matin.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 31/01/2013 : 15:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by noemis

dok cekamo na matov popravni...



Matin.
Mate = (čiji?) Matin.



iskreno... nisam siguran da se u vas mate deklinuje "po zenski"...

ali ako ti tako kazes...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/01/2013 : 16:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by noemis

dok cekamo na matov popravni...



Matin.
Mate = (čiji?) Matin.



iskreno... nisam siguran da se u vas mate deklinuje "po zenski"...

ali ako ti tako kazes...



je ,amos je pravilno napisa

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/01/2013 : 19:43:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi fora da se zove Mato.
Kako onda? Čiji = ?
Po meni bi opet bio Matin.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 31/01/2013 : 23:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

Bilo bi fora da se zove Mato.
Kako onda? Čiji = ?
Po meni bi opet bio Matin.



e, to ovisi o kraju

tamo negdi oko Dubrovnika bilo bi Mata (genitiv); čiji = matov

http://matanovogumno.blogspot.com

Edited by - Mali_Mate on 31/01/2013 23:02:17
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/02/2013 : 12:55:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by Amos

Bilo bi fora da se zove Mato.
Kako onda? Čiji = ?
Po meni bi opet bio Matin.



e, to ovisi o kraju

tamo negdi oko Dubrovnika bilo bi Mata (genitiv); čiji = matov




Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Max1
Starting Member

63 Posts

Member since 04/03/2012

Posted - 06/02/2013 : 16:07:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Max1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

makse ti li si? onaj max (bez keca sa darkvuda)? os da ti donesem englesko izdanje da procitas/prelistas?

btw, englesko izdanje se moze kupiti za 10-11e



Pogodio si! Moze! veoma sam zainteresovan za taj strip i voleo bih da ga pogledam! Javi kad mozes da dodjes!
Go to Top of Page

marko15532
New Member



United Kingdom
139 Posts

Member since 18/12/2011

Posted - 17/02/2013 : 01:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Send marko15532 a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na reklami za ovaj strip. Kupio sam ga i još malo pa procitao (u Logicomix verziji). Ja sam platio 17 funti, ali to je primereno ovdašnjim cenama. Mislim da u ovom stripu može da uživa bilo ko ko ima prirodan afinitet prema matematici.

Najsmešniji deo:

Russell stiže kod logičara Frege-a, koga viđa u bašti ali ne zna da je to on:

"Excuse me, is this Professor Frege's house?"
"No, this is his garden. His house is in there!"
"Is the Professor at home?"
"No, he is in the garden. I am the Professor. Who are you?

Ovaj strip mi je odličan jer daje hroniku najuzbudljivijeg perioda istorije matematike kada se radilo na postavljanju rigorozne osnove za nju, i predstavlja ne samo njegove velikane nego i njihove različite pristupe.

Fino su ilustrovani koncepti beskrajnog hotela i paradoksa skupa svih skupova koji ne sadrže same sebe (kroz divnu analogiju sa berberinom), kao i Vitgenštajnov zaključak usred ratne zone da značenje sveta mora ležati izvan sveta (da li je sam zaključak subjektivan ili logičan?). Nedostajala mi je lepa analogija koja bi ilustrovala Gedelov dokaz postojanja nedokazivih tvrdnji, a učinilo mi se da bi se ona relativno lako mogla napraviti.

(Po meni) centralno pitanje mi se čini izuzetno važnim za svaku cerebralnu osobu: da li se logičkim putem može doći do istine ili je logika samo oruđe čija tvorevina je potpuno zavisna od aksioma od kojih se polazi? Ovde je strip, barem, vrlo jasan: Kantor, koji je zahtevao da mu daju teološku katedru da sa nje sagledava beskrajne skupove završava u ludnici, dok polu-ludi Frege logičkim rezonima podupire nacističku ideologiju. Da li to znači da je, na kraju, logika samo alat, a da apstraktni koncepti poput skupova ne postoje osim u našim umovima? To mi se ne čini previše romantičnim - ne mogu li bar biti odjeci nečega što stvarno postoji negde, u nekoj sferi stvarnosti?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/02/2013 : 08:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Strip je dobar, ali zaista se nameće taj zaključak s ludilom, što i nije baš najbolja reklama za matematiku:/ Ja sam, nažalost, imao priliku viditi manifestaciju uživo, jedan izuzetno nadaren student s moje godine je skliznuo u šizofreniju:(

Trouble will find me
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 17/02/2013 : 11:58:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
predobro
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 04/11/2014 : 14:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Kako navode i sami autori ovo mu dodje neka vrsta romana u stripu... sto uistinu i jeste... izuzetno neobicno delo, meni izuzetno interesantno... kome je bliska, ili barem donekle zanimljiva, metematika, logika, filozofija, Russell, Frege, Wittgenstein, Whitehead, Godel i ostali matematicari, filozofi... razni paradoksi, teorije skupova, algoritmi i drugi pojmovi... moze se slobodno latiti ovog stiva... Jos kada se uzme u obzir da je to sve dobro umiksovano sa grckom tragedijom, Eshilom, Orestom, Atenom i furijama... dobija se jedna izuzetna "potraga za istinom" prepuna zanimljivih, neobicnih detalja i informacija iz oblasti filozofije matematike... prava poslastica, za sve sladokusce... da dodam, specificnog (istancanog) ukusa...
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 28/02/2017 : 23:16:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Imaš li ti Markose motiv da strip izađe u Fibrinom izdanju?
Neznam što se tiče prava itd ali...bilo bi ga fino vidit u HC-u.
Šteta šta Doxiadis nije ništa napisa nakon ovog, moga bi obradit svakog pojedinačno bez problema kao Russella, mećimo Bool-a.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1544 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 16/11/2017 : 17:02:43  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Napokon procitao Stripologikon i nemam dodati nista sto jos nije napisano u dretvi: strip je dobar i definitivno vrijedan vremena. Mjestimicno mi cak i smijesan, recimo u kadru kad Russell sjedi na predavanju o Hegelu (ili tako nesto).

Skuzio takodjer da su isti crtaci napravili i strip Democracy, o korijenima demokracije: https://www.amazon.com/Democracy-Alecos-Papadatos/dp/1608197190

Jel' ko citao?
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 26/03/2018 : 22:40:53  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Jako dobra priča. Krenuo sam ga citati kao malo prije spavanja, na kraju do 2 ujutro, dok ga nisam pročitao. Zanimljiv strip, gledat ću da si ga nabavim za kolekciju.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 27/03/2018 : 21:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ima li ovoga u Darkvudu ili Alan Fordu?
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 28/03/2018 : 18:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ja ga mjerkam neko vrijeme, ali su mu zalijepili kod nas u knjižari cijenu, 30€ :-\
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 28/03/2018 : 20:42:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Kod nas u ZG se povremeno na nekim štandovima i sajmovima prodaje po akcijskoj cijeni od 40 do 70 kuna.

quote:
Originally posted by mcn

Stripologikon je rijetko dosadan, dramaturški pogubljen i na sve to još i samodopadan strip. Samo za fanove teme, dakle: nepotreban.
mcn



Iako mi nije bio dosadan složio bih se s Macanom da je Stripologikon kao strip nepotreban.

Još manje shvaćam potrebu njegovog kolekcioniranja.

Zar zaista netko ima vremena i volje za njegovo višestruko isčitavanje?
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000