forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Thor pomoc ...
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

coask
Starting Member



51 Posts

Member since 02/01/2011

Posted - 09/02/2011 : 14:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send coask a Private Message  Reply with Quote
Poceo sam da citam Thor-a od pocetka (od Journey into Mystery #83-125)

Jel moze neko da mi pomogne kako da citam dalje?

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/02/2011 : 14:55:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Journey Into Mystery s brojem 126 mijenja ime u Thor i pod tim imenom dugo nastavlja izlazit... Vjerojatno najbolji brojevi su ti od 337 pa nadalje, kad Walter Simonson preuzima ulogu i scenariste i crtača

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/02/2011 : 14:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pa od 126 pa dalje.
Valjda znaš brojiti?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 09/02/2011 : 14:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
125 je zadnji broj Journey Into Mystery, vjerojatno ga je to zbunilo, smiri se bokte.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

coask
Starting Member



51 Posts

Member since 02/01/2011

Posted - 09/02/2011 : 15:00:13  Show Profile Show Extended Profile  Send coask a Private Message  Reply with Quote
@jaki
glup komentar skroz

Paka01
Hvala na odgovoru, upravo to me je i zbunilo
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/02/2011 : 17:16:09  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Po meni je glupo pitanje.Nije da nemaš internet i nisi moga nać odgfovor za cilih 30 sekundi.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 09/02/2011 : 19:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Nekad treba i puuuno više od 30 sekundi i pomoću interneta. Osjetio sam na svojoj koži koliko je nekad teško pohvatati šta čitati iz pojedinih run-ova. @coask, samo pitaj, tu smo da pomognemo :)

Edited by - swamp thing on 09/02/2011 19:40:37
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 09/02/2011 : 19:46:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
@coask: pa kad si nov onda jest malo teže snač se gde tražit. ima puno još "glupih" pitanja na forumih. samo pitaj ako te još nešto zanima.

@jaki: da i mene kad tad malo zbuni zašto ljudi ne mogu sami doč do neke informacije :P

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/02/2011 : 20:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ma sve je OK bija sam malo nervozan.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 10/02/2011 : 06:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Po mom mišljenju, nekoliko je razdoblja kada je Thor bio fenomenalan ili u najmanju ruku jako dobar strip.

Naravno, prvo je početno razdoblje Stana Leeja i Jacka Kirbyja, koje si imao prilike čitati (Journey into Mystery br. 83-125, The Mighty Thor br. 126-192). To su priče gdje se Thor nosi sa novom ulogom zaštitnika Zemlje. Kasnije će te priče dobiti jednu kozmičku dimenziju. Osim Kirbyja, veliko obilježje ovoga razdoblja su i crtači poput Neala Adamsa i Johna Busceme. Stan Lee je bio scenarist do broja 192.





Drugo razdoblje je ono scenarista Lena Weina (The Mighty Thor br. 242-271). Osim što je pisao dobre priče, Wein je kao likove jako dobro iskoristio ostatak bogova iz panteona Asgarda, koji su sada imali značajniju ulogu. Posebno se to odnosi na Warriors Three (Fandral, Hogun i Volstagg), koji su čak imali svoju solo avanturu u Marvel Spotlight br. 30. Također, ovdje prvi puta susrećemo Waltera Simonsona kao crtača.





Treće je legendarno razdoblje Waltera Simonsona (The Mighty Thor br. 337-382). U početku scenarist i crtač, kasnije samo scenarist, Simonson je nakon dugog razdoblja udahnuo dašak svježine u priče o bogu-superheroju, koncentriravši se više na mitološki aspekt lika. Pritom je kao crtač eksperimentirao sa svojim stilom. Ovdje je preporučljivo pročitati i četverodijelni mini-serijal Balder the Brave.





Slijedeće je pomalo podcijenjeno razdoblje scenarista Toma DeFalca i crtača Rona Frenza (The Mighty Thor br. 383-459). DeFalco i Frenz vratili su Thora korjenima i dobro uzdrmali status quo. Predstavili su lik Erica Mastersona koji će postati superjunak po imenu Thunderstrike. Thunderstrike dobiva vlastiti serijal, gdje se Masterson sa svojim božanskim moćima bori protiv zločina, dok van kostima na poslovnom, obiteljskom i privatnom planu jedva spaja kraj s krajem.





Također, valjalo bi preporučiti i Worldengine, kratku ali odličnu priču Warrena Ellisa i Mikea Deodata (The Mighty Thor br. 491-494).



Nakon restarta i novog broja 1, Dan Jurgens postao je novi scenarist i arhitekt Thorovog svijeta (The Mighty Thor Vol.2, br. 1-79). Jurgens je značajno uzdrmao status quo, ali neću reći kako da ne spojlam ništa. Recimo da je lik razvio u logičnom smjeru.



Za kraj, valjalo bi preporučiti najnovijeg Thora kojeg potpisuje J. Michael Straczynski, a koji se dosta dobro nastavlja na Jurgensa (Thor Vol.3, br. 1-12, Thor Vol.1, br. 600-603, Thor Giant-Size Finale). Također, tu je i zanimljivi petodijelni mini-serijal Thor: Vikings iz pera Gartha Ennisa.




Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 10/02/2011 06:04:30
Go to Top of Page

coask
Starting Member



51 Posts

Member since 02/01/2011

Posted - 10/02/2011 : 10:46:29  Show Profile Show Extended Profile  Send coask a Private Message  Reply with Quote
Mr. Bushido
Hvala ti puno, ovo je bas ono sto mi je trebalo, narednih meseci znam sta cu citati
Go to Top of Page

bazgtoon
Starting Member



Croatia
49 Posts

Member since 16/11/2010

Posted - 12/03/2011 : 14:30:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bazgtoon a Private Message  Reply with Quote
e, jel moze mala pomoc? trebaju mi Thor price koje se najvise baziraju na mitologiji- bogovi, Asgard... da prica uopce nije na Zemlji, nego recimo neka prica iz staronordijskih epova koja je prikazana u Thoru. Vrlo mi je vazno, treba mi za faks...

Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 12/03/2011 : 15:53:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bazgtoon

e, jel moze mala pomoc? trebaju mi Thor price koje se najvise baziraju na mitologiji- bogovi, Asgard... da prica uopce nije na Zemlji, nego recimo neka prica iz staronordijskih epova koja je prikazana u Thoru. Vrlo mi je vazno, treba mi za faks...




Nekako najbliže tom opisu bili bi oni one-shotovi što ih je prije par godina pisao Matt Fraction, koji se bave Thorovim mlađim danima. To su Thor: Ages of Thunder, Thor: Reign of Blood i Thor: Man of War.







Sva tri su reprintana u ovome trejdu, skupa sa Thor: God-Size Special.

http://www.mycomicshop.com/search?TID=19688953

U tom duhu bi bio i mini-serijal Loki Roberta Rodija, kojeg je crtao naš Esad Ribić. Priča se vrti oko toga kako bi izgledao Asgard kada bi njime vladao Loki. Čeka se domaće izdanje Bookglobea.



http://www.mycomicshop.com/search?TID=12821731

Konačno, tu je i mini-serijal Thor: Son of Asgard koji potpisuje Akira Yoshida. Ovo je priča o Thorovim tinejdžerskim danima i sazrijevanju.



http://www.mycomicshop.com/search?TID=21497073

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 12/03/2011 : 16:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bazgtoon

e, jel moze mala pomoc? trebaju mi Thor price koje se najvise baziraju na mitologiji- bogovi, Asgard... da prica uopce nije na Zemlji, nego recimo neka prica iz staronordijskih epova koja je prikazana u Thoru. Vrlo mi je vazno, treba mi za faks...



Drugi deo Eternals Sage (#293-300) sadrzi Marvelovu verziju Pesme o Nibelunzima.

Imas jos toga u stripu; recimo ovaj strip je mnogo verniji izvoru:

Go to Top of Page

bazgtoon
Starting Member



Croatia
49 Posts

Member since 16/11/2010

Posted - 12/03/2011 : 18:44:50  Show Profile Show Extended Profile  Send bazgtoon a Private Message  Reply with Quote
puno hvala ljudi! Probat cu navuci profesoricu na faksu za seminar o Thoru u popularnoj kulturi, pa eto, da ne lutam po internetu, puno ste mi pomogli
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 12/03/2011 : 21:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za upucene : koji Thor je izlazio u Stripoteci, tj. koji brojevi po originalnoj numeraciji ? Znam da je crtao Buscema, da se radi o Ragnaroku, i da je Stripoteka isekla serijal tacno kad je postalo mnogo dobro.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 12/03/2011 : 22:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Ne znam tacno, ali otprilike Thor #250-299.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/07/2021 : 21:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Da oživimo temu! Jedva je nađoh!*

Nema mnogo toga vrednog posebne pažnje u 60-ogodišnjoj istoriji ovog stripa, ali odlučio sam da je preglednije da pišem ovde o Simonson-ovom radu na naslovu, jer mogu da proširim kontekst i priču i dam smisao onom vremenu koje sam protraćio na sve one priče o Thoru koje sam pročitao i da stavim na figurativni papir stvari o kojima sam imao vremena da razmišljam evo već skoro 30 godina.

Da li Simonsonov Thor zaslužuje da se čita?

Ako neko nije fan superherojskog stripa, ili ga čak paranoično izbegava, nema tih reči koje će ga ubediti da zaslužuje. I to je ok. Taj strip ne može da pobegne iz tog konteksta, iako ga je Simonson smanjio što je mogao više i okrenuo se epskoj/herojskoj fantastici, mitovima, i bajkama. Međutim, kada vidim šta je sve drugo objavljivano kod nas pod etiketom "Best of Marvel" ne mogu da se načudim...

Evo kako su (do sada) Matt Wilson i Chris Sims rangirali neke (ne sve!) individualne priče o Thoru na svojoj listi rangiranja svih stripova koji postoje. (Teoretski svih, a u praksi nema mnogo čega izvan američkog stripa i nekoliko mangi. Ništa Boneli i slično. Ma užas .) Lista se zove Every Story Ever.

- #360-62, Into the Valley of Death, Simonson, trenutno 11. mesto na listi od oko 1250;
- #344, Whatever Happened to Balder the Brave, Simonson
- #154-57, To Wake the Mangog, Kirby/Lee
- #350-53, Ragnarok 'n' Roll, Simonson
- #380, Mjolnir's Song, Simonson - upravo smo izašli iz prvih 100, jedva
- (2014) #1-8, Jane Foster Thor, Aaron/Dauterman
- #337-340, The Ballad of Beta Ray Bill, Simonson
- #160-61, And Now... Galactus, Kirby/Lee
- The God Butcher
- Thor vs. Thanos, Jurgens/Romita Junior
- Thor: The Mighty Avenger, Langridge/Samnee, prekinut serijal
- Thunder Frog (#364-66), Simonson
- #341-43, The Last Viking, Simonson
Do sada smo bili u prvih 500, ali sledeće je daleko ispod:
- Thor by Straczynski, vol 1
- Thor: Vikings, Ennis/Fabry

To je to, za sada. Daleko od potpune liste, i predaleko od nekog svetog pisma, ali možda dobra osnova za raspravu?

Prvo, ovo je maltene "Simonson... i ostali". Mada se i Kirby/Lee dobro drže, mora im se priznati. Naravno, ništa od Ennisa, Ellisa, ili Fractiona nije vredno truda. Nisu to pravi ljudi da pišu u tom žanru. Iskoristite svoje vreme pametnije. Ok, ok, samo kažem. Ne sećam se da je iko ikad rekao dobru reč o Fractionovom ranu, računajući i Fear Itself. Mislim da ni njegovi najbliži ne vole taj strip.

Pre dve priče koje sam ikad video od Simonsonovog Thora su epizode #357-59, gde Loki i Lorelei pokušavaju da nameste izbore - da tako kažem - i priču koja sledi, #360-62, o putovanju u svet mrtvih. Ova prva priča mi je i dalje vrlo draga, a na gornjoj listi je nema, ali ova druga je na prvom mestu.

Verovatno sa pravom. Nemam striktno mišljenje po tom pitanju, ali u prve tri priče je sigurno. Svi nemači pojma koji najviše hvale Baladu o Beta Rej Bilu i Tora-Žabca su u zabludi ; Into the Valley of Death je prava stvar. Ili bar najpravija stvar, koja skoro da nema nikakve veze sa superherojštinom.

Ostalo je diskutabilnije. Chris i Matt su relativno nisko - iako visoko u kontekstu čitave liste - ocenili Poslednjeg vikinga, a čuo sam mnoge koji su rekli da im je to omiljena priča u Thoru. Na primer, Kurt Busiek i Dan Panosian misle tako.

E sad, Matt Wilson i Chris Sims su desetak godina mlađi od mene, i vole Morrisona k'o Boga, tako da imaju različitu zaleđinu i donekle senzibilitet od mene.

Da bude jasno, ovo nisu neki stubovi svetske literature, ali su zabavna žanrovska ostvarenja, idealna za formu stripa. Kod Simonsona su pre svega od nezaobilaznog interesa pripovedanje i crtež (kompozicija, dizajn, itd). Jes da se na Thoru uzdržavao, ali i uzdržan Simonson je dinamičniji i ekperimentalniji od 99% crtača u američkom mejnstrimu.

Primer iz pomenute priče #358, uvodni spleš i sledeća strana:



Jednom sam čuo kako se neko iznenadio da Simonsonov ciklus priča (a to je bolji opis nego run) sadrži "samo" 40-i-nešto svezaka/epizoda, ali nemojmo biti u zabludi - 50 njegovih epizoda je poput 100 koje piše Aaron ili poput 200 koje piše Straczynski. Kadrova po strani ima više nego danas, a i teksta (iako ne kao što je bio običaj kod Claremonta). Ima tu jako mnogo materijala.

Jednom me je poznanik pitao da li je bolji taj Thor ili Millerov Daredevil, ali ja zaista nemam odgovor na to. To je kao da je neko pitao da li je bolji noar ili herojska fantastika, jer će u biti da se svede na te preference. I jedno i drugo je dovoljno dobro, a strogo u tehničkom smislu, Miller piše pristupačnije (bolje? uverljivije?) likove, ali Simonson gradi bolji zaplet. Tu mu niko nije bio takmac, čak ni Moore (koji se često samo ispuhne i privede priču, eto, kraju), jer kod Simonsona je struktura uvek jasna i kockice i zupčanici su postavljeni maltene od početka, i samo pokreću jedni druge. Sve što se pojavi ima uticaja na sve kasnije, sve ima posledice, sve vuče jedno drugo. Ako se ponekad čini da nije tako, to je samo zbog uredničke intervencije ili nemogućnosti da se delo završi kako dolikuje (kao u slučaju Oriona). Postoji pad i u slučaju Thora, gde je Simonson ostao samo kao scenarista, što znači da je velika odgovornost bila na plećima Sala Busceme (Marvelov metod = crtač iznosi veliki deo pripovedanja). Nije ispalo loše - očuvana je koherentnost tona - ali Sal nije Walter.

U suštini, njegov rad ne može mnogo da zastari - kao što neki misle da se desilo... a onda odu i nahvale radove daleko konzervativnije i zastarelije - zato što nije produkt svog vremena. Nije iz zeitgeista, nije iz 80-ih. Ne zaista. Produkt je ideja, veština, i interesovanja jednog čoveka, a k'o i što Aleks reče negde, to ne zastareva. ("Autorski strip ne zastareva" - a ovo jeste najbliže što postoji autorskom stripu u tom miljeu.) Mislim, islandske sage i Ede su bile prastare i kada je ovaj strip rađen, ali to je zapravo prednost, jer je to pretvoreno u temu.

O strukturi, osobenostima, istorijskom kontekstu, i ostalim stvarima sledeći put.


*zapravo, ovo je samo simbolički bio težak trud i muka, jer nije pisano 10 godina na temi; tehnički, nađoh je lako - pretraga prema reči Thor u naslovu teme je izbacila svega par rezultata

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 11/07/2021 21:41:08
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/07/2021 : 22:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Uf steta sto su istekle ove slike koje je kacio Bushido, bas je lepo i sazeto predstavio izdavacku istoriju Thora. I bas me interesuje da li je clan coask procitao Thora od pocetka do kraja i kakvi su mu utisci? Ali posto je ovo post od pre 10 godina ne verujem da cemo dobiti odgovor.

Sad se cita ovo novo sta je napisao ridiculus.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 11/07/2021 : 23:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

I bas me interesuje da li je clan coask procitao Thora od pocetka do kraja i kakvi su mu utisci? Ali posto je ovo post od pre 10 godina ne verujem da cemo dobiti odgovor.



Imao sam sličnu ambiciju, jednom davno. Treba li reći da sam epski posrnuo? Smorio me Ellisov depresivni Thor? (Šala.)

Doduše, dosta jesam pročitao. Saradnja Jurgensa i Romite Mlađeg, kad je pokrenuta druga serija krajem 90-ih, je dala neke zanimljive koncepte i vizuelna rešenja, ali Jurgens je pisao taj naslov maltene kao da piše Supermana, i to nije to. Plus što je njegova vladavina arhaičnim jezikom diskutabilna.

Eh da... i King Thor je njegov, koncept koji mi je potpuno promašen. Potpuno pravolinijski i, što bi rekli, "prvoloptaški". Veća fora je u tome da Thor žrtvuje političku moć na Asgardu i ostane veran Zemlji - čovek, pardon, bog običnog naroda - nego "tata, kad porastem hoću da budem kralj".

Ovi koji su pročitali sve što je Aaron napisao (a ja nisam) kažu da je dosta koraka ukrao/uzeo/pozajmio od Jurgensa. Ženski Thor, Mangog, kralj Thor, itd.

By the way, Langridge i Samnee su nam dali dobrog Thora. Više dečjeg nego ovo ostalo, ali to samo znači "bez pretenzija". Vrlo dobro, šteta što je prekinuto.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 11/07/2021 23:27:53
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 12/07/2021 : 02:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Nedavno sam uzeo Thor Epic Collection: Into The Dark Nebula sa brojevima 195-216. Ne deluje mi baš neki kvalitetan period, a i Koleta tušira/kvari Bjusemu. Ali uvek mogu da čitam to kao zabavno štivo, što ipak jeste.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 12/07/2021 : 11:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče Kolete, ajde da kažemo koju, pošto je ovo pravo mesto.

Meni se uvek dopadao njegov rad na Thoru, gde je tuširao Kirbija. Zavisi od slučaja, ali generalno je tako. Čuo sam ljude kako pričaju da ne žele da kupuju te stare kolekcije (iako vole stripove iz tog perioda) ili da ne bi stavili Kirbijevog/Lijevog Thora u najbolja ostvarenja iz tog naslova ZATO što je Koleta upropastio rad. Uvek sam se pitao da li ljudi zaista vide tako, ili se ta averzija prenosi poput virusa iz čisto moralnih razloga, u ovo naše moralno preosetljivo doba. (Nemoralno je brisati tuđ rad!)

Onda sam čuo da je Simonson na pitanje ko je njegov omiljeni tušer na Kirbiju izjavio da je to Koleta (na Thoru), koji nije bio odgovarajući za Fantastičnu četvorku, gde su česte metalne površine, ali u Thoru imamo drvo i krzno i slično, i Koleta tome daje određeni šmek.

A onda sam čuo Edija Kempbela da kaže to isto, kao da su se on i Volter dogovorili.

Ima nečeg u tome.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/07/2021 : 09:59:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Evo gde Eddie Campbell priča o tome:

https://youtu.be/CA22xg5ZsOI?t=884

[Namestio sam video na tačan trenutak, ali čitav intervju je za preporuku!]

Takođe:

quote:
Most of Kirby’s Thor run is inked by Vince Colletta, an inker despised by most Kirbyites. If Colletta has a family, I hope they never read an issue of Jack Kirby Collector, as nearly every Kirby-lover slams Colletta for leaving out huge parts of Kirby’s pencils and not being in the same league as inkers Joe Sinnott and Mike Royer.

But there’s one contradiction to the “Colletta sucks” argument: he inked most of Kirby’s Thor, which looks awesome. Scioli agreed that Thor was, “the one comic that plays to Colletta’s strengths.”


Ovo je odlomak iz članka Talking Thor and Kirby with Tom Scioli. Peters je imao svoju kolumnu zvanu Kirbyology, a Scioli je najprominentniji predstavnik i apologeta Kirbijevog stila u modernom stripu.

Tako da tu zaista ima nečeg.

A ima toga još.

Dao bih i neke primere Collettinog rada, ali pokušavam da nađem crno-belu varijantu.

Colletta for the King!

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 13/07/2021 10:07:52
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/07/2021 : 11:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Imam sve Thor essentialse i Colletta mi je na nekim tablama bas lijepo pasao.
Doduše ni Kirby nije bija baš top u početku.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/07/2021 : 11:25:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Nedavno sam uzeo Thor Epic Collection: Into The Dark Nebula sa brojevima 195-216. Ne deluje mi baš neki kvalitetan period, a i Koleta tušira/kvari Bjusemu. Ali uvek mogu da čitam to kao zabavno štivo, što ipak jeste.


Zabavno je,meni i nostalgično ali postaje repetitivno kad se pročita dosta toga.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6580 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/07/2021 : 23:22:01  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Colletta je solidan na Thoru, kad crta Kirby. Nemam, za sada, ništa od tih starih kolekcija (ne računam prvi Essential), ali mi je opšte poznato sa neta, a imam i nekoliko italijanskih sveski. Drugačiji je Kirbyjev crtež dosta od Busceminog, kod Busceminog, sa tušem Collette se više gubi na mekoći/gipkosti pokreta. Kirbyjevi FF su savršeno odgovarajuće tuširani od Joe Sinnotta (Koleta je tu verovatno, zamenjivao, rutinski-brzinski).

Thor iz 70-ih je, izgleda mi, dosta nemaštovito ponavljao motive i varirao priče iz prethodnog Li/Kirbijevog perioda, sve do onih kasnijih epizoda iz Stripoteke, više puta pominjanih.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000