forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 12 - Fotograf
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 02/01/2013 : 13:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Stripizam #2: O fotogeničnom i autentičnom u stripu
kolumna gosp. Miroslava Cmuka AFKA Luca_Torelli


Miroslav Cmuk o fotografiji u stripu i izvan njega. Fotograf, strip album francuskog trojca Emmanuel Guibert/ Didier Lefevre /Frédéric Lemercier ujedno je i fotografski album. 1986. godine Didier Lefevre krenuo je u svoju prvu veliku fotografsku avanturu tako što se u Afganistanu pridružio grupi Liječnici bez granica...



Stari, odličan tekst!
Kako fotografiju i fotografe integrirati u strip, i Cmuk pogled na život (i rat) kroz prizmu (muzike i) fotografije. Nisam čitao strip, ali ko da jesam...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/11/2013 : 12:04:15  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
malo sam se tu neckao, uzimati ili ne ovo. malo me crtez vukao na to da mi se strip nece svideti, ne zbog crteza vec zbog scenarija koje takav crtez prati. dal ce sad ovde biti neka politicka kenjaza, dal ce autor/autori sad da mi prosipaju neke stavove o svemu tamo, nemam vise zivaca ni volje za sve to, vec duze vreme...
kad sam procitao sve ovo pustio sam da malo odlezi i ispade mi jedan od najboljih stripova. sjajan spoj fotografije, drugacije kulture, patnje, zivota, mrznje, prijateljstva, planina & prevoja, ljudi itd. i sam volim da odem tako negde malo dalje gde nije tirkizno more plavo i gde nisu sve najsmejani ljudi koji trose, al nesto mnogo daleko i nisam isao, najdalje je bila pusta Turska. zao mi sto nisam isao jos istocnije od toga, tipa Jermenija, Iran, za Avganistan nisam siguran da bih bas tamo, jelte. al ovaj strip nekako delimicno upotpuni zjapecu rupu.
u drugom delu drugog albuma ima par scena koje mi se ne svidjaju, mislim daje tu malo Didier bio neiskren, valjda je tako mora, sta znam.
treci album, prosto savrsen. covek na ivici fizicke izdrljivosti, covek na ivici paranoje, covek koji gura dalje jer tako mora


ocena 10

Edited by - kasper on 06/11/2013 14:14:44
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 06/11/2013 : 13:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Ako ikad budeš imao prilike, idu u Jermeniju. Drugačija je od celog tog sveta i veoma su kulturan narod.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/11/2013 : 14:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

Ako ikad budeš imao prilike, idu u Jermeniju. Drugačija je od celog tog sveta i veoma su kulturan narod.



da, bila neka varijanta 2009 da se ide, sve sa Nagorno Karabahom. nisam isao, al sam deteljano ispratio izvestaj. takva putovanja u ovom potrosackom drustvu su neprocenjiva.
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 16/02/2014 : 21:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Sjajan strip... licno svedocanstvo jednog "fragmenta" tragicnih dogadjaja u Afganistanu osamdesetih... dokumentovano i ispricano na maestralan nacin... snazno, dirljivo, autenticno... Fotograf je svakako vredan paznje i citanja...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/04/2015 : 10:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Konacno i ja procitao ovo remek djelo, kupljeno tek na proslogodisnjem Interliberu.

I moram reci da i mene malo stecalo na pocetku, isto kao kod Anta, fotke su mi bile premalene, malo se gubi draz time, ne vide se detalji (ideja da se ako ikada bude isao kao e-strip ubaci fotke vece rezolucije), ali kada stece tu negdje u 2. djelu ... ufff! Masala! I ne staje do kraja.

Malo sam se prisjetio i svojih dogodovstina iz Indije, mada uopste nije za uspoređivati. Mislim na situacije sa domacinima i nepoznavanjem jezika, kako te obkruze i pocnu padati sva moguca pitanja.

Jedino mi nije jasno zasto nije uzeo cetku sa sobom. Je li bilo vrijedno 14 zuba? Dobro, '86 je bila to, ali svejedno. Higijena je higijena, nije da si nije mogao prati zube.

Zalosno da je umro tako mlad. :(



P.S. Zanimljivo je i da se u stripu pojavljuju "vahabiji" koji su tu predstavljeni kao rijetki ali teski fundamentalisti sa kojima bolje da nemas stika, ali ih i Talibani ne uzimaju kao neki faktor - a danasnja situacija? Nazalost.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 22/04/2015 11:03:41
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 21/07/2016 : 15:57:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Fibrin strip koji se čitao mesec dana! Dobro, ovo je poluistina, neke druge stvari poput mog putovanja su se tu zalomile, ali i sam sam namerno ovaj strip secirao sporim tempom. A kako drugačije i da ne bude kada ovaj strip to zaslužuje. Naravno ovome najviše kumuju fotografije koje nisam hteo da prelećem, pošto bavaljenje fotografijom je moj neostvareni hobi.

O Afganistanu pre ovog stripa sam znao manje više solidno ono što su neki maniri, kulutura i istorija ove teritorije, jer više na njega gledam kao na neki geografski-istorijski pojam nego kao blank političku granicu. Uvek sam imao dvojbu prema celoj toj priči, kritički obrt ka kulturi tog naroda a sa druge strane opet divljenju tog naočitog nomadskog života...zapravo cela ta moja personalna love-hate struktura u glavi je dočarao opet i sam strip. Skoro do perfekcije.

Ovo je jedan od dražih, možda bolje rečeno "važnijih" stripova koje ću zadržati i ceniti baš zbog te pustolovinske-antropološke strane. Da li je sam autor bio do kraja iskren, verujem da čak nije ni bitno. Uspeo je da prenese specifičnosti svega toga što ovo podneblje nosi sa sobom u samom specifičnom stripu.

Čista 10-tka.
Go to Top of Page

usagi77
New Member

256 Posts

Member since 26/01/2015

Posted - 25/06/2017 : 00:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send usagi77 a Private Message  Reply with Quote
Mnogo toga me odbijalo od čitanja ovog stripa da bi ga na kraju ipak pročitao. Nakon što sam ga pročitao mogu samo reči da nije bilo potrebe za tolikim odgađanjem, svaka minuta provedena uz ovaj strip je jedno veliko bogatstvo. Bravo za sve koji su sudjelovali u izradi ovog remek-djela, i to u svakom pogledu.

Edited by - usagi77 on 26/06/2017 10:27:04
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 14/12/2020 : 17:23:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
U više stripova i dokumentarnih filmova sam naleteo na sledeću scenu: rat je, niotkuda doleće neki projektil, nevina osoba strada, opšta tuga i plač, i onda se neko od bližnjih stradalog okreće autoru i kaže mu "snimaj, neka vidi svet".
Fotograf je jedan od tih stripova koji beleže tugu i beznađe rata, njegov besmisao, i kako to već jedan kantautor reče u svojoj knjizi, "za pametnog čoveka svaki rat je izgubljen, ne moraš ni učestvovati u njemu da bi ga izgubio". Izdavala je Fibra i težih stripova, ali Fotograf ima posebno mesto jer veliki deo stripa čine Didijerove fotografije koje te strahote, ali i celu Didijerovu avanturu, čine upečatljivim i više nego stvarnim. Činjenica da 2020. čitam o haosu koji je vladao 1986. ne umanjuje mnogo intezitet priče, i sa setom sam pročitao da je Didijer u međuvremenu umro, ali vredi reći da je od njegove avanture ostao snažan dokument jednog vremena i jednog rata. Didijer u svoju avanturu ulazi pun entuzijazma, a izlazi iz nje jedva živ, narušenog zdravlja pa i psihe. Postoje neki predeli koji bi, svaki za sebe, mogli biti raj, ali ljudi su sve upropastili. Afganistan je takav dugo.
Mislim da je tehnički strip mogao biti urađen bolje (ne mislim na Fibru nego na originalan strip), na puno mesto su slike stvarno male i jedva da se nazire nešto na njima, možda bi ultimativno delo bilo preveliko, ali u svakoj Didijerovoj fotografiji krije se deo slagalice i čini mi se da propuštamo deo priče time što to ne vidimo dobro.
Značajan strip, sa puno impresivnih fotografija, i pričom o ljudima i ratu, i o nekim predelima i događajima koje svet, uprkos svemu, ne želi da vidi.
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 14/12/2020 : 22:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Mogla bi Fibra još ponešto od Guiberta objaviti.
Ja bih preporučio Alanov rat:
https://www.bedetheque.com/serie-1682-BD-Guerre-d-Alan.html


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 14/12/2020 : 23:26:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by corto33

Mogla bi Fibra još ponešto od Guiberta objaviti.
Ja bih preporučio Alanov rat:
https://www.bedetheque.com/serie-1682-BD-Guerre-d-Alan.html



+1

Čitao, vrlo dojmljiv strip.
Go to Top of Page

Chui
Average Member



935 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 15/12/2020 : 09:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Ov je vrh, čita se u dahu. Potresno i vrlo emotivno, a jako zanimljivo i kulturološki i geografski. S fotografijama izlazi van okvira klasičnog stripa pa mi se čini idealan za upoznavanje novih čitatelja sa stripom.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 31/12/2020 : 09:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Je li ovo rasprodano? Pretpostavljam da jest, iako ne mogu zaključiti iz kataloga na stranici izdavača:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-12-fotograf/142/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/12/2020 : 09:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Je li ovo rasprodano? Pretpostavljam da jest, iako ne mogu zaključiti iz kataloga na stranici izdavača:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-12-fotograf/142/



klikneš gori livo na rasprodana izdanja

https://www.fibra.hr/rasprodano/

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28966 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 31/12/2020 : 10:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Je li ovo rasprodano? Pretpostavljam da jest, iako ne mogu zaključiti iz kataloga na stranici izdavača:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-12-fotograf/142/


Pa ne možeš staviti u košaricu, ako pređeš mišem preko košarice piše rasprodano. Piše u popisu Kolorki isto.

Trouble will find me
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 31/12/2020 : 10:17:45  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Je li ovo rasprodano? Pretpostavljam da jest, iako ne mogu zaključiti iz kataloga na stranici izdavača:

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-12-fotograf/142/



Jeste rasprodano. Vidi se iz toga jer ne možeš staviti u košaricu.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000