forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 114

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 11/05/2018 : 23:06:46  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivi skoj

Velečasni ljudi su mi super, pa sam ih stavio u kolekciju, a obiteljska mi se iako ima svojih nedostataka isto našla na listi.
Ako bude na aukciji spreman sam dati ozbiljnu ponudu.


Zvuči interesantno ali nisan siguran da bi se svidilo ljudima iz knjižnice

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/05/2018 : 00:05:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

AAron/Guera-Skalpirani 2 i 3

Ovo je kako odmiče sve bolje. Ne bude li nekog velikog pada u zadnje 2 knjige ide uz bok Preacheru šta se Amerikanaca tiče. Sviđa mi se kako se razvija priča, sviđa mi se kako kroz flashbackove upoznajemo malo po malo likove, sviđa mi se crtež, Dash mi je faca.
Prijevod u ove druge dvi knjige puno bolji nego u prvoj.

Putanja je uzlazna, za sada 8/10






rekoh li ti da je prevod bolji nego u prvoj knjizi;a i putanje će i dalje biti uzlazna!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/05/2018 : 18:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Daytripper (Fábio Moon & Gabriel Bá)

Daytripper je još jedan u nizu slice of life stripova u Fibrinom izdanju, no iako je to žanr koji mi izrazito odgovara i riječ je o hvaljenom djelu, nakon čitanja istog nisam ostao u potpunosti zadovoljan. Koncept je zanimljiv – pregled najvažnijih dana u životu glavnog lika od kojih svaki završava njegovom smrću, no dok je takav kraj u prvom poglavlju bio iznenađujuć, vrlo brzo postaje dosadni gimmick u službi krajnje poruke stripa koja je negdje na tragu poznate uzrečice "carpe diem". I upravo to je moja glavna zamjerka ovom djelu. Umjesto da čitam priču o nečijem životu u kojoj onda pronalazim i prepoznajem komadiće sebe, imao sam osjećaj da autori koriste priču o Brásovom životu da bi mi objasnili kako ja trebam voditi svoj, kao nekakav self-help priručnik. Tom dojmu je uvelike doprinijeo pretjerano prisutan glas sveznajućeg pripovjedača koji sve objašnjava, te time uklanja svu suptilnost i dvosmislenost iz priče kojoj su nužno potrebni. To naravno ne znači da strip nije zanimljiv i (donekle) zabavan. Drugo i pogotovo osmo poglavlje su mi se prilično svidjeli, iako je i tu prisutna doza naivnosti. S druge strane, treće poglavlje je, primjerice, iskarikirano do krajnjih granica i u potpunosti neuvjerljivo.

Ono što pomaže priči je prilično razigran crtež i upečatljiv kolor. Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!), doduše bez kod njega neizbježnog stiliziranog ukrašavanja. Kako nisam baš neki ljubitelj Thompsonovog vizualnog izričaja tako me ni ovdje, iako je nepobitno riječ o znalačkom uratku, crtež sam po sebi nije impresionirao, no kolor Davea Stuarta uspijeva podići ukupan dojam i čak doprinosi izazivanju emocije (najbolji primjer za to je peto poglavlje koje donosi detalj iz Brásovog djetinjstva).

Na kraju mi se ipak čini da bi svatko trebao pročitati Daytrippera pa donijeti vlastiti sud. Autori su u pogovoru naveli da je u stripu "sve napravljeno kako bi se pokušali reproducirati osjećaji". Kod mene baš i nisu uspjeli u tome, no siguran sam da će kod mnogih biti suprotno.

6/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 15/05/2018 : 18:50:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!)


Prezimena su im umjetnička, imena su im prava.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/05/2018 : 21:29:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ko će znati ako ne Bushido. Hvala!


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14517 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 01/06/2018 : 15:49:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Što bi mi preporučili od fibre ili sličnih stripova da su na hr jeziku'
Možete ubaciti slobodno koju sliku, ono što mi se čini zanimljivo,pa možete prokomentirati.
Hvala unaprijed!
Također zanima me koliko je knjiga izašlo ovoga što me zanima.

1. 300
2.Otok žena
3.Savoia-zaboravljeni robovi tormelina.Ovo me posebno zanima
4.Pogrebnik
5.Mi mrtvi
6.Treći zavjet ovo me isto posebno privlači

Zanimaju me mračnije teme ili okruženje mora,zime...

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 01/06/2018 : 16:10:04  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Pročitaj svakako "Sam samcat"...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 01/06/2018 : 16:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Što bi mi preporučili od fibre

1. 300
2.Otok žena
3.Savoia-zaboravljeni robovi tormelina
4.Pogrebnik
5.Mi mrtvi
6.Treći zavjet



Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14517 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 01/06/2018 : 16:18:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Tonka24

Što bi mi preporučili od fibre

1. 300
2.Otok žena
3.Savoia-zaboravljeni robovi tormelina
4.Pogrebnik
5.Mi mrtvi
6.Treći zavjet







If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/06/2018 : 16:21:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Od ovih sest mislim da samo Pogrebnik nije zakljucen.

"Crnci" su ti npr. (redom po Fibrinoj stranici od novijih prema starijim):
Kongo - Orka 37
Neću umrijeti kao lovina - Kolorka 72
Brodeckov izvještaj - Orka specijal 29
Ja, ubojica - Irka 36
Hombre - Kolorka 50 & Orka 31
Blast 1-5
Kriminal 1-4
Naša majka rat - Kolorka 34
Tri sjene - Orka specijal 7
Sam samcat - Orka specijal 6
Pakao - Orka 6
Bosanske basne - Orka 1
Eternaut - Orka specijal 1
Zašto sam ubio Pierrea - Kolorka 3
donekle Moc nevinih - Kolorka 81



A PREPORUKE za npr.:
Bosanske basne - Orka 1
Spaghetti Brothers 1-5
Ken Parker 1-80
Metabaruni integral 1-2
Svagdanja borba 1-2 ili varianta u Kolorki 29
Tom's bar - Orka 3
Eternaut - Orka specijal 1
Pakao - Orka 6
Alvar Mayor 1-4
Bilješke za ratnu priču - Orka 11
Potočići - Kolorka 1
Sharaz-De - Orka 17
Mali blues sa Zapadne obale - Orka 14
Evropa - Orka 13
Zašto sam ubio Pierrea - Kolorka 3
Plave pilule - Orka specijal 5
Ofucani holivudski film - Orka specijal 4
Maus - Orka specijal 2
Bijeli lama - Kolorka 7
Neznanac 1-5
Ponos vragova - Orka specijal 8
Papak - Kolorka 11
Gluhe laste 1-2
Kolekcionar - Orka 22
Ubojica - Kolorka 14 i Kolorka 78
Fotograf - Kolorka 12
Paul 1-2
Inkal
Blast 1-5
Vreh bogova 1-5
El Nino 1-2
Lajka - Kolorka specijal 2
Crveni alarm - Orka 26
Gospodari ječma - Kolorka 20
Spomenar mog oca - Orka specijal 20
Omnibus (Chaboute) - Orka specijal 10
Habibi - Orka specijal 13
Kriminal 1-4
Povratak zemlji
Mostarske želje - Kolorka 27
Bilo jednom u Francuskoj - Kolorka 28
Jonathan 1-4
Jastreb - Kolorka 28
Naša majka rat - Kolorka 34
Živi mrtvaci omnibus 1-3
V kao Vendetta - Kolorka specijal 9
Alvar Mayor 1-4 ili varianta u Orka specijal 23
Hombre - Kolorka 50 & Orka 31
Solitudinis morbus - Orka 33
Sedam života kopca - Kolorka 46
Ja, ubojica -Orka 36
Mi, mrtvi - Kolorka specijal 13
Skalpirani 1-5
Brodeckov izvještaj - Orka specijal 29
Punisher 1-4
Arapin buducnosti 1-3
100 metaka 1-2
Paul 1-2
Indijansko ljeto - Kolorka 80
Ubojica - Kolorka 14 i Kolorka 78
Moć nevinih - Kolorka 81
Omnibus (Magnus) - Orka specijal 28
Velika Šninkelova moć - Kolorka 88
Veliki zli lisac - Kolorka specijal 16
Zlato i krv - Kolorka 100
Hellboy 1-2
Torpedo 1-2
Maršal Bass 1

... na kratko toliko





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14517 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 01/06/2018 : 16:29:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Hvala, iako se ne kužim apsolutno ništa, koliko vidim od ovih koje sam napisao, to su kao jedna knjiga i gotovo,nema serijala kao kod bonelia?
Uzeo sam si žive mrtvace i oni su top.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 01/06/2018 : 16:33:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Nisam ih mnogo procitao za sada, ali... Od mracnijih i ozbiljnijih definitivno ''Blast'' i ''Zasto sam ubio Pierrea''. Dva stripa koja se ne zaboravljaju! Blast je ispunio sva ocekivanja i mozda je i najbolji strip koji sam procitao.
Vec neko vreme citam obimnu kolekciju Toppijevih prica, ''Solitudinis morbus'', strasna kolekcija! I ''Daytripper'' sam citao, sjajan strip! ''V kao vendetta'' je klasik.
Ovo leto cu procitati jos neke Fibre, kao sto su Alvar Mayor, Muchacho, U potrazi za Petrom Panom, Odgoda, Crna rupa...
Alvar Mayora preporucujem na slepo!



Edited by - Jocko on 01/06/2018 16:42:17
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/06/2018 : 16:48:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ako se uzme samo Solitudinis morbus, to je to sto se Toppija tice. Jesu i ostale price super, ali ovaj "omnibus" je majkamajki!


Drukcije, da. Od onih tvojih 6 samo je Pogrebnik jos ongoing serijal. Treci zavjet je imao npr. 4 albume, i tu ti je integral od sva 4 itd.
Imas i kod Fibre duze serijale, evo npr. Ken Parker ti je 80 knjiga (samo sto ih je jedan dio objavljen jos pod Libellus markom).
Ili npr. Zivi mrtvaci (The Walking Dead), to ti je isto ongoing serijal. Trenutno je vani vec cca 180 sveski, ali Fibra objavljuje omnibuse od preko 1.000 stranica (48 sveski u jednoj knjigi) pa... :D

Ma imas sve podatke na Fibrinoj stranici, a sto se recenzija tice, i njih ne fali. Ili ovdje na forumu ili u kutku za Recenzije. ;)




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1049 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 01/06/2018 : 17:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
Pročitaj Blasta definitivno, sve četiri knjige jer se radnja nastavlja. A i stripčinu Brodeckov izvještaj od istog autora Larceneta. Indijansko ljeto... Također i ostale stripove od Toppija - Kolekcionar (ovo je izdao i Darkwood), Sharaz-de. Umjetnička remek djela jednog od meni najboljih crtača. Zna li netko za onaj drugi Toppijev omnibus u Fibrinim najavama jel to 'for real' ili neka greška u najavi?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/06/2018 : 18:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by petarStripovi10

Zna li netko za onaj drugi Toppijev omnibus u Fibrinim najavama jel to 'for real' ili neka greška u najavi?


Zašto bi bila greška?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1049 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 01/06/2018 : 18:14:26  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Zašto bi bila greška?


Samo pitam, s obzirom na veliku količinu materijala koja je objavljena u prvom omnibusu.

Edited by - petarStripovi10 on 01/06/2018 21:30:03
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 01/06/2018 : 19:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Video sam Topijeve radove na Bedetheque, cini se da je najveci deo (10 Moskitovih albuma od 40-70 strana svaki) pokriven Morbus omnibusom, ali ima ih i koji nisu. Jedan je one shot u boji, o konkvistadorima. Crtezu, zacudo, podiednako dobro lezi i boja. Voleo bih da u sklopu drugog omnibusa bude i ta prica.



Edited by - Jocko on 01/06/2018 19:27:40
Go to Top of Page

petarStripovi10
Senior Member

Croatia
1049 Posts

Member since 03/12/2014

Posted - 01/06/2018 : 19:39:54  Show Profile Show Extended Profile  Send petarStripovi10 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Video sam Topijeve radove na Bedetheque, cini se da je najveci deo (10 Moskitovih albuma od 40-70 strana svaki) pokriven Morbus omnibusom, ali ima ih i koji nisu. Jedan je one shot u boji, o konkvistadorima. Crtezu, zacudo, podiednako dobro lezi i boja. Voleo bih da u sklopu drugog omnibusa bude i ta prica.


Imaš i u Sharaz-deu dvije priče u boji. Ma to je genijalno c/b ili u boji.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 01/06/2018 : 19:42:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Jocko, vjerojatno si nešto od ovog pročitao, a ako ne mislim da bi ti se moglo svidjeti:

Allack Sinner
Svagdanja borba 1-2 ili varianta u Kolorki 29
Eternaut - Orka specijal 1
Pakao - Orka 6
Fotograf - Kolorka 12
Arapin buducnosti 1-3
Mali blues sa Zapadne obale - Orka 14
Ipak i ovdje - Orka 27
Kriminal 1-4
Maus - Orka specijal 2
Bilo jednom u Francuskoj - Kolorka 28
Naša majka rat - Kolorka 34
Alvar Mayor 1-4 ili varianta u Orka specijal 23
Kongo - Orka 37
Sharaz-De - Orka 17
Kolekcionar - Orka 22
Hombre - Kolorka 50 & Orka 31
Ubojica - Kolorka 14 i Kolorka 78
Šasni ljudi - Kolorka 59
Moć nevinih - Kolorka 81
Spaghetti Brothers 1-5
Torpedo 1-2
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 01/06/2018 : 21:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Imaš i u Sharaz-deu dvije priče u boji. Ma to je genijalno c/b ili u boji.


Za Sharaz-de nisam znao. Slažem se, ali po forumima kruži kako je on majstor crno-bele tehnike itd... A njegov crtež podjednako dobro izgleda sa (kvalitetnim) kolorom.


Peyo, za većinu tih stripova znam otprilike o čemu je reč jer sam bacio pogled na preview...

Alvar Mayor ću na leto da iščitam, Kolekcionar (Darkvudov) čeka da završim Morbus.

Čitao sam Svagdanju borbu, zaista odličan strip! Naizgled detinji crtež, a ustvari reč je o vrlo zrelom delu. Skoro svako može da se pronađe u tom stripu.



Edited by - Jocko on 01/06/2018 21:21:24
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 01/06/2018 : 22:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli



A PREPORUKE za npr.:

Spaghetti Brothers 1-5




A broj 6?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/06/2018 : 23:15:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ma, 6 je za baciti.




Salim se. Neke naslove sam pisao iz glave. :D


@Jocko
Poslije Svagdanje borbe ide i Povratak zemlji (recimo tome nastavak). Iako humoristican, meni je po kvaliteti tu sa Svagdanjom.

I da, Toppiju pasu i boje, mada je majstor crnina da se ne lazemo.

Drugi omnibus se kupuje bez razmisljanja.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 02/06/2018 : 11:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Ima toliko dobrih stripova, ali preporučit ću samo one koji su meni vrh vrhova:

Eternaut- strip koji se mora pročitati. Amen!
Hombre
Bajke - mislim da će biti ukupno 15 knjiga
Velika Šninkelova moć
Mostarske želje
SOS sreća
+ japanci (Spomenar moga oca, Vrh bogova, Adolf, Oda Kirihitu, Buddha, Bosonogi gen...)
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 14/06/2018 : 16:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote


Torpedo 1936 : Knjiga prva

Vrhunski uradak i još jedan dragulj među Fibrinim izdanjima.
Sjećam se CRŠ-a 2017. dok sam šećući po galeriji gledao odabrane table iz Torpeda i razmišljao da bi bila baš dobra stvar ovakvo što pročitati, svaka me iznova intrigirala svojom eksplicitnom, nemilosrdnom i krvavom pričom. Doduše, nisam očekviao da će tako ubrzo osvanuti i kod Fibre. Prvu knjigu sam nabavio nedugo nakon izlaska i doduše malo produljio iščekivanje do prvog čitanja. Čim sam počeo čitati bio sam oduševljen, iako prve dvije epizode su nacrtane bez Berneta i stil je puno drugačiji i simplificiran, ali sam naslovni lik je onaj koji vuče radnju svake epizode i tu se nema šta osporavati. Sviđa mi se i taj epizodni karakter stripa, bez neke vezane radnje (osim par duljih, od kojih dvije imaju zasebno poglavlje), svaka ima svoju čar, a ono što mi se posebno sviđa je da glavni lik ima i uspjeha i neuspjeha, ne ide uvijek sve po planu. Što se tiče same dubine priče, toga nema, ovdje je sve svedeno na to tko će iz okršaja izaći živ, i samim prihvaćanjem takve paradigme moram još dodatno pohvaliti Aboulija, nikada se ovaj strip ne dodvorava publici, treba ga prihvatiti takvog kakvog je, prljav i brutalan, pa kome se svidi.
Nema ovdje nekih posebnih zamjerki, kroz ovih 370 str sam vidio sve i svašta, bilo je pregršt ironičnih i smješnih situacija, ovo je strip s mirisom baruta posvuda, s manjkom morala i milosti, ali baš takva ogoljena iskrenost i bizarna "avanturističnost" likova je ono što tjera na daljnje čitanje. Čista petica.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/08/2018 : 21:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Par riječi o najnovijim Kolorkama, s izuzetkom Preživjelih (od Lea sam naime odustao još nakon Aldebarana).




Djeca kapetana Granta (Alexis Nesme)

Kako nisam nikad čitao Vernovu istoimenu knjigu (ili se bar ne sjećam), teško mi je odrediti u kojoj mjeri je Nesme odgovoran za priču, no ona je svakako za djecu. Da se razumijemo, ne mislim time ništa loše, samo želim reći da onaj tko voli složeniji pristup i/ili teme to neće ovdje pronaći. S druge strane, čini mi se da bi ciljanoj publici ovo moglo biti prilično dobro. Što se toliko hvaljenog crteža tiče, u pitanju je stvarno jako dobro nacrtan strip, no ne bih rekao da je riječ o nekoj neviđenoj vještini, već je jednostavno u pitanju dosta detaljan i vrlo ispoliran stil koji očito mnogima paše. Djeca kapetana Granta su ok za pročitati, no ukoliko nemate mlađu djecu daleko od obaveznog štiva.

6/10




Zmaj u obliku oblaka (Ettore Scola & Ivo Milazzo)

S obzirom na autorski dvojac ovo sam kupio bez razmišljanja i, iako nije u pitanju nekakvo neizostavno remek-djelo, nisam pogriješio. Melankolična priča o ljubavi, obitelji, neraskidivim vezama, strahu i (ne)promjenjivosti života, oživljava u svom bogatstvu svojih emocija kroz Milazzov vrlo slobodan, praktički skicozan, i izuzetno ekspresivan crtež i upečatljiv kolor. Ovo je također strip o knjigama, pričama koje nam donose kao i onima koje bude u nama, strip koji je i sam jedna od tih priča, iako možda malčice prekratka. Zmaj u obliku oblaka zadovoljit će melankolične bibliofile i Milazzove poklonike, no nisam siguran kako će proći kod svih ostalih.

7/10




Universal War One (Denis Bajram)

Koliko vidim ovdje prevladava mišljenje kako je riječ o genijalnom stripu u svakom pogledu, dok je u mojim očima on vrlo daleko od toga. Priča kreće zanimljivo, no ubrzo postaje dosadna sa učestalim skakanjima kroz prostor i/ili vrijeme koja postaju okosnica cijele radnje i na neki način sama sebi svrha, a ne pomažu ni uglavnom jednodimenzionalni likovi. Pozitivno je što je u pitanju izuzetno pitko djelo koje, kad ga jednom počnete čitati, stvara u vama želju da saznate kraj, no kada sam došao do tog kraja gotovo da mi je bilo žao što sam uopće krenuo. Crtež solidno obavlja svoju funkciju, no istodobno ničime ne impresionira. Dapače, jučer sam dovršio strip, a njegov vizualni identitet danas već blijedi. Universal War One bih osobno preporučio samo najzagriženijim i najnezahtjevnijim ljubiteljima znanstvene fantastike, no očito je u pitanju strip za puno širi krug ljudi pa se bojim da moja procjena ovdje nije relevantna (ako igdje uopće jest).

5/10




Stare prdonje (Wilfrid Lupano & Paul Cauuet)

Definitivno najzabavniji strip u ovoj turi i, iako ni pristupom priči ni crtežom nije u potpunosti po mom guštu, strip koji sam baš uživao čitati. Kombinacija je to društvenih problema, klasnih razlika i borbe protiv sustava s jedne, te odrastanja, prvih (i zadnjih) ljubavi, obitelji, prijateljstva i lutkarstva s druge strane. Sve to začinjeno obilnom dozom humora, te dočarano pomalo karikaturalnim no znalački obojenim i u konačnici izuzetno atraktivnim crtežom. Nakon "samo" dobrih Ćao, đaci! i Čovjeka koji nije volio vatreno oružje, Lupano ovdje radi iskorak te stvara djelo koje je istodobno i zabavnije i slojevitije od prethodno navedenih. Dolazim u iskušenje reći kako su Stare prdonje strip za svih, što kao niti u jednom drugom slučaju gotovo sigurno nije točno, pa ću se ograničiti na to da kažem kako je u pitanju strip kojem bi svatko trebao dati šansu.

8/10




Sotonija (Fabien Vehlmann & Kerascoët)

Ljepota tame - prethodna suradnja Vehlmanna i crtačkog dvojca Kerascoët, je jedan od najdražih mi naslova u Fibrinom katalogu pa nije neko čudo da me je i Sotonija osvojila. Još jednom je riječ o uvrnutoj i pomalo nedorečenoj priči, i još jednom je ona oživljena pomalo "dječjim" no izuzetno maštovitim crtežom i fantastičnim kolorom. Zanimljivo je da je ovo drugi strip u ovoj turi koji povlači poveznice s Julesom Verneom. Naime Vehlmann se očito inspirirao Putem u središte zemlje, no kako on to već običava, odnio je stvari do ekstrema. Nije ovo savršen strip, ima tu svojevrsnih rupa u priči, no pozitivne strane debelo prevladavaju, a izričaj ovog autorskog trojca paše mi toliko da im bez problema sve opraštam. Ovo definitivno nije strip koji će se svima svidjeti, no nema sumnje da će ljubitelji prethodnih radova spomenutih autora, kao i oni skloni uvrnutim, nadrealnim pričama, u Sotoniji naći nešto za sebe.

9/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 114 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000